alesa zet stap aar opvolging lan Jaruzelski pandela dreigt: ;,3edesoverleg init in gevaar Oostduits kabinet blijft in schaduw van Stasi staan VS: bases Filipijnen langzaam ontmantelen Duikklok als ruimteschip KONTUREN VAN KAPITEIN ROB 90 FfNLAND £eidóo.Qowuvnt DINSDAG 18 SEPTEMBER 1990 PAGINA 5 Iigersnood dreigt 'euw in Etiopië jeiBEBA Oostelijk Etiopië is door een nieuwe droogte, volgens een regeringscommis- entie sico bestaat dat meer dan een ik wpiensen de hongerdood zullen dos v )e commissie heeft laten weten ten minste een jaar voedsel- ig is voor de overwegend no- bevolking van de Harrar-re- Ogaden. rech, dvoerder van de commissie zei 'oinaand geleden ook al een op- uitgegaan, maar dat toen de inimaal was geweest. Hij ver- de donorgemeenschap en de aandacht heeft voor de Golf- berof ;ijn a an di Nie! 1 Italië wil zetel EG in Veiligheidsraad HOME De Italiaanse premier Giu- lio Andreotti heeft gezegd dat de Eu ropese Gemeenschap en Japan perma nente zetels moeten krijgen in de Vei ligheidsraad van de Verenigde Naties. Andreotti deed het voorstel toen hem werd gevraagd over het Sovjet-voor stel om het verenigde Duitsland per manent lid van de Veiligheidsraad te maken. „Ik zie Europa als het vierde permanente lid van de Veiligheids raad en Japan als het vijfde", ant woordde de premier. Volgens Andre otti zou de EG de plaats zou kunnen innemen van de permanente leden Groot-Brittannië en Frankrijk. Het valt echter aan te nemen dat deze lan den daar niets voor voelen. Lancering Columbia is weer uitgesteld CAPE CANAVERAL De lancering van het Amerikaan se ruimteveer Columbia is op nieuw uitgesteld. Het is de vierde keer sinds mei dat het' toestel gedwongen is aan de grond te blijven. Net als twee voorafgaande ke ren was gisteren lekkage in een van de brandstoftanks de oorzaak. De Columbia, met ze ven astronauten en een ruim 250 miljoen gulden kostende satelliet aan boord, zou van daag vertrekken. Officieel is nog geen datum voor een nieuwe lancering vastgesteld. SEKSELOZE KANDIDAAT TREKT VEEL BEKIJKS ISLAMABAD Mohammed Aslam is een eu nuch, een gecastreerde man die volgens Islamiti sche traditie de harems van de rijken moet be waken. Aslam is in het moslimland Pakistan bij na een zeldzaamheid, warft harems zijn er nau welijks meer. Aslam vindt echter dat hij, als sek seloze, de kans moet krijgen om in hei:.r1rmP"t te komen. De in de stad Abbotabad woneii^o *».s- lam vindt dat mannen en vrouwen er in veertig jaar Pakistaanse politiek niets van hebben ge maakt. „Mannen spelen de macho en vrouwen zijn haatdragend", zegt een aanhanger van As lam. „Ik stem op hem, want hij is man noch vrouw". Aslam trekt intussen enorme menigten in Abottabod. „Ik ben een onafhankelijke kandi daat en ik zal de politiek een nieuw gezicht ge ven", zegt de eunuch vol vertrouwen, vooruit blikkend naar de verkiezingen van 24 oktober. MANILA De Verenigde Staten hebben ge zegd bereid te zijn op een gefaseerde wijze hun militaire bases in de Filipijnen te ontruimen. „Het is duidelijk dat de dagen voorbij zijn dat een grote Amerikaanse troepenmacht aanwe zig moest zijn in de Filipijnen", aldus de spe ciale Amerikaanse onderhandelaar, Richard Armitage. De Filipijnse president Corazon Aquino had al eerder opgeroepen tot een orde lijke terugtrekking van de Amerikaanse troe pen uit haar land en het aangaan van een nieuwe relatie met Washington, nu de Koude Oorlog is beëindigd. De luchtmachtbasis Clark en de marinebasis Subic Bay zijn de grootste Amerikaanse militaire voorzieningen buiten de Verenigde Staten. Met vier kleinere bases bieden zij werk aan 78.000 Filipino's. Monument voor Indianen veldslag Little Big Horn WASHINGTON Er komt waarschijnlijk een monument als eerbetoon aan de India nen die in 1876 in de beroemde slag van Little Big Horn de troepen van luitenant kolonel George Custer versloegen. Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft gisteren ingestemd met het voorstel een monument op te richten voor de India nen. „Dit moet een eerbetoon zijn aan de Chey- ennes, de Sioux en andere Indianen die hun leven gaven ter verdediging van fami lies, cultuur, levensstijl en grond", aldus John Rhodes, afgevaardigde uit Arizona. Het voorstel komt 109 jaar nadat een monu ment werd onthuld voor Custer en zijn 264 gesneuvelde mannen van het 7e cavalerie regiment. LP inze correspondent ans Wijnands) ieifHAU Lech de leider van de itfvakbond Solidari- zich gisteren of- '^kandidaat gesteld et presidentschap i en. De verkiezin gen mogelijk dit zeker niet later lend voorjaar ge- mikn aaDnc gek an v$, Wï. li hebty ïeeft zijn lang ver- erklaring uitgegeven vooravond van een el-gesprek bij de imaat Jozef Glemp. naai had voor van- iresident Jaruzelski, Mazowiecki, vak er Walesa en de bei- mentsvoorzitters bij- >en om de volgende le democratische ont- te bespreken, Éen Ier, in 1981, bemid- 'j&mp tussen president en Lech Walesa, ien heeft de katholie- zich niet zö nadruk- de binnenlandse po- loeid als nu het geval t werd dat in de ont- tussen kardinaal 1en alle politieke kop- een scenario bespro- worden voor ver- presidentsverkiezin- nderdag begint het ^^frlement aan een de- President Jaru- h&ver. zeiski heeft steeds beweerd tot aftreden bereid te zijn als het volk (het parlement) zich daarover duidelijk zou uitspre ken. Hij heeft inmiddels ver klaard dat hij zijn ambtster mijn van zes jaar niet zal uit dienen. Waarschijnlijk zal naast Wale sa ook premier Mazowiecki zich aandienen als kandidaat- opvolger. De afgelopen maan den is verdeeldheid ontstaan tussen Walesa en de door hem zelf aangewezen premier en diens regering. Walesa vindt dat Mazowiecki teveel topfigu ren van het communistische bewind op hun post laat zitten en zich met zijn beleid steeds meer van de Poolse arbeiders vervreemdt. De onmin tussen Walesa en de eertijds zo nauw met hem verbonden regering heeft inmiddels geleid tot het onstaan van twee verschillen de politieke fracties binnen de vakbeweging Solidariteit. De Centrum-Alliantie, die steunt op de gewone arbeider en zich beschouwt als het poli tieke front van de vakbond, staat achter de politieke aspi raties van Walesa. De andere partij, ROAD, komt voort uit groepen van intellectuelen en hervormingsgezinde politici. Zij acht Mazowiecki een veel betere keus voor het presi dentsambt. Lech Walesa kan bij de ver kiezingen rekenen op de steun van de katholieke kerk. Zijn aanhang onder de Poolse be volking is eveneens groot. Vrome katholieken en arbei ders zullen naar verwachting de voormalige electriciën uit Gdansk massaal steunen. Op zijn jaarlijkse bedevaart naar de Zwarte Madonna in de ab dij van Jasna Gora, afgelopen weekeinde, werd Walesa on stuimig toegejuicht door een menigte van honderdduizend pelgrims, vooral arbeiders, die luidkeels „Lech president" scandeerden. Paus Johannes Paulus II heeft Walesa enkele weken geleden op zijn zomerverblijf in Castel Gandolfo ontvangen. Het was de vijfde ontmoeting tussen beide Polen. Het gesprek duurde ruim een uur, en hoe wel Walesa conform de on geschreven Vaticaanse wet ten geen woord losliet over zijn prive-audiëntie bij paus Woytila, mocht uit reacties worden opgemaakt dat de paus Walesa eerder bemoedigd had dan terechtgewezen. Walesa streeft nadrukkelijk naar een groter politiek plura lisme in Polen, zelfs als dat het uiteenvallen van Solidariteit zou betekenen. De kerk is het met Walesa eens dat het land dringend behoefte heeft aan een sterke christen-democrati sche partij. In Polen gaat men ervan uit, dat Walesa zijn officiële kandi datuur voor het president schap met opzet aan de voora vond van het gesprek met kar dinaal Glemp heeft gelan ceerd, om daarmee duidelijk te maken dat hij zijn eigen koers volgt en onafhankelijk wil opereren van welke bemidde ling dan ook. Lech Walesa kondigt zijn kandidatuur aan voor het presidentschap van Polen. larhi t BiittA ANC-leider de Mandela heeft ver- J. kt het vredesoverleg toenident De Klerk op de deul komen te staan. bittizou de leiding van S een spoedvergade- atterslen over het geweld aarbi^arte woongebieden, m Pjnclusie van het ANC lega'Sde regering niet vast- niveiïs om een eind te ma- het geweld, komt het raditin gevaar. De Zuida- het! regering heeft de af- Riddagen de campagne iit d Vuist" gestart, waar- ntenf mee getracht wordt een eind te maken aan het geweld dat in de afgelopen zes weken bij na achthonderd menSen het leven heeft gekost. Tot de maatregelen behoorden het uitrusten van patrouillewagens met machinegeweren en huis zoekingen naar wapens. De komende dagen zullen nog ex tra maatregelen bekend wor den gemaakt. Mandela heeft de politiemaatregelen een „le gitimatie om te doden" ge noemd. „Vanaf dit moment kunnen we willekeurige schietpartijen verwachten bij Nelson Mandela FOTO: AP alle demonstraties, hoe vreed zaam ze ook zijn", aldus Man dela. De Algemene Vergade ring van de Verenigde Naties heeft vannacht haar 44e zit tingsjaar afgesloten met een oproep aan de wereld de maat regelen tegen de apartheid in Zuid-Afrika voort te zetten. OSLO Zes Europese onderzoekers, onder wie de Nederlandse piloot Rob Reiding, zijn giste ren bij het Noorse insti tuut voor diepzee-onder zoek in een soort duiker klok gestapt. Ze doen een maand lang onder zoek naar de effecten op de menselijke geest en het lichaam van het ver blijf in een zeer kleine ruimte. Opzet van het onderzoek van het European Space Agency (ESA) is het na bootsen van omstandighe den zoals die zich voordoen aan boord van een ruimte station. De zes mannelijke proefkonijnen zijn tussen de 25 en 33 jaar oud en ko men uit Nederland, Frank rijk, Italië, West-Duitsland, Zweden en Noorwegen. Ge leerden zijn er in geïnteres seerd hoe mensen van ver schillende nationaliteit, cul tuur en achtergrond op el kaar reageren als ze lange tijd in een kleine ruimte moeten samenleven. Het experiment maakt deel uit van voorbereidingen van de ESA voor bemande vluchten met het ruimte veer Hermes en wordt on dernomen met het oog op het ESA-ruimtestation Co lumbus, dat tussen 1995 en 1998 bewoond zal worden. De luchtdruk en de omstan digheden in de duikerklok komen overeen met die aan boord van een ruimtevaar tuig. De onderzoekers heb ben een programma dat overeenkomt met dat van astronauten en zij kunnen slechts per radio en televi sie met „de vluchtleiding" communiceren. Zij worden voortdurend met camera's en andere instrumenten ge volgd. Voor de vrije uurtjes zijn een lading films, tien tallen computerspelletjes en een hometrainer aan boord gebracht. Twee maal per week mogen de deelnemers ieder twintig minuten met familieleden telefoneren. (Van onze correspondent Rink Drost) OOST-BERLIJN De schaduw van de officieel ontbonden staatsveilig heidsdienst Stasi spreidt zich als een klamme de ken verder uit over het politieke toneel in Oost- Berlijn. De laatste twee weken die de regering en de Volkskammer in de DDR nog hebben te gaan, voor de staat wordt op geheven, krijgt daardoor het karakter van een moeizame reis. Met de moed der wan hoop probeert minister-presi dent Lothar de Maizière het Stasi-verleden van een groei end aantal politici buiten de verkiezingsstrijd te houden. „Laten we de blik naar voren richten en niet in toorn ach terom kijken", is zijn oproep, Nóg staat de kandidatuur van zijn minister van binnenlandse zaken en (sinds kort) CDU- partijgenoot Peter-Michael Diestel voor het premierschap in de nieuwe deelstaat Bran denburg overeind. Nóg is zijn partijgenoot Karl-Hermann Steinberg minister van milieu zaken, natuurbescherming, energie en reactorveiligheid. Nóg is zijn partijgenoot Klaus Reichenbach zijn kabinetsmi nister. Uitzitten Drie maal 'nog', want het is de vraag of zij het laatste stukje van de rit tot 3 oktober zullen uitzitten. Wanneer de parle mentaire commissie ter con trole van hun Stasi-verleden niet snel met de waarheid over ministers en Volkskam- mer-leden op tafel komt, wil Werner Fischer, belast met de ontbinding van de Stasi, na men en feiten bekend maken. De 49-jarige Fischer, lid van de werkgroep Vrede en men senrechten, is een van de wei nige prominenten in de DDR met een buiten kijf staand on bevlekt blazoen. In januari 1989 werd hij tijdens de be ruchte Karl Liebknecht/Rosa Luxemburg-demonstratie in Oost-Berlijn gearresteerd en het land uitgezet. Onder de re- gering-Modrow werd hij be noemd tot gevolmachtigde ter ontbinding van de Stasi. Na het aantreden van de rege ring-De Maizière heeft minis ter Diestel hem en zijn mede werkers het werk waarachtig niet gemakkelijk gemaakt. Hun werd de inzage in een aantal dossiers verboden, zodat de indruk ontstond dat Diestel zichzelf en bepaalde andere politici in bescherming wilde nemen. In de Volkskammer leidden de klachten van Fischer vori ge week tot een motie waarin het aftreden van Diestel werd geëist. De motie kreeg geen meerderheid, maar minister president De Maizière greep wel in. Diestels liberale staats secretaris Stief heeft nu de lei ding gekregen over de com missie ter ontbinding van de staatsveiligheidsdienst. Diestel behoudt wel de eindverant woordelijkheid. Dagen of uren Voor minister Steinberg lijkt het gedwongen aftreden een kwestie van dagen of uren. Na de beschuldigingen van Fi scher, vorige week, heeft hij al toegegeven dat hij als chemie- professor aan de universiteit in Leipzig na reizen naar het buitenland als bijzondere in formant voor de Stasi is opge treden. Regeringswoord voer ster Angela Merkel zei giste ren op een persconferentie in Oost-Berlijn dat Steinberg in zage in zijn dossiers zal krijgen en zich vervolgens in het openbaar zal kunnen uiten. Mevrouw Merkel stak gisteren haar hand in het vuur voor een van de andere onder ver denking geraakte ministers, Rainer Eppelmann (Demokra- tischer Aufbruch, defensie). In het bijzijn van Merkel, toen ook lid van Demokratischer Aufbruch, waren afgelopen voorjaar Eppelmanns Stasi dossiers gecontroleerd. „Toen al was zonneklaar", aldus Mer kel nu, „dat de minister tot de meest vervolgden van de Stasi had behoord". Beschuldigingen zijn ook geuit tegen minister Reichenbach (CDU, kabinetszaken), minis ter Viehweger (CDU, woning bouw), de inmiddels afgetre den minister Pohl (CDU, eco nomische zaken) en de even eens uit de regering gestapte minister Terpe (SPD, onder zoek en technologie). Oplossing In Bonn wordt nog steeds naarstig gezocht naar een op lossing voor de wijze waarop de dossiers van de staatsveilig heidsdienst na de vereniging van de beide Duitslanden moeten worden opgeslagen en op welke wijze Stasi-slachtof fers inzage in hun dossiers kunnen krijgen. Volgens me vrouw Merkel zal deze oplos sing ook tegemoet moeten ko men aan de eisen van de 21 bezetters van de Stasi-centrale aan de Normannenstrasse in Oost-Berlijn. De bezetting duurt al twee weken; de bezet ters zijn in hongerstaking ge gaan om hun eis kracht bij te zetten. Een van die eisen is overigens het vertrek van mi nister Diestel. Daaraan zal ze ker geen gehoor worden gege ven. anltige dampen blijven Oeral-stad bedreigen t et nc De gezondheid nwoners van de stad ienogorsk in de Oe- na een ontploffing abriek voor brandstof ncentrales nog steeds ïringsblad Izvestija afgifisteravond dat de stad itfegen nadat zich een voordeed bij de ver werking van het" zeer giftige beryllium „onafgebroken gewassen moet worden". Om te voorkomen dat meer beryl lium in de lucht komt moeten straten en stoepen door sproei wagens worden schoongespo- ten. Dat is een probleem, om dat er in de stad weinig van dergelijke voertuigen zijn, ter wijl er voor de voertuigen te weinig brandstof is. „Het is droevig maar de maatregelen om de stad schoon te houden, zijn natuurlijk van invloed op de rivieren Itysch en Ulba", aldus het blad. „Een onbeduidende over schrijding" van de hoogst toe gestane beryllium-waarde heeft zich volgens de krant ook voorgedaan in die delen van de stad waar direct na het ongeluk geen gifgaswolk was terechtgekomen. „Daarvoor is maar een verklaring mogelijk: het beryllium wordt door voertuigen door de stad ver spreid". De Izvestija leverde ook kritiek op de „desinforma tie" onmiddelijk na de explo sie. De Dienst Bescherming Bevolking waarschuwde pas drie uur na het ongeval de be volking voor het gevaar voor HET GEHEIM VAN DE TUNNEL Ondertussen hebben Willy en Marga de reis naar het Ite aanvaard. Ze beschikken over goede kaarten en zo ongeveer aangegeven, waar zich de ingang van de i moeten bevinden. Inspecteur Hogers heeft voor een een betrouwbare Arabier, gezorgd. De meisjes ma- n ispis op kamelen. Ze moeten eerst wel een beetje wennen i de^eschommel' maar dat duurt niet lang. De gids kijkt steeds scherp uit, het geweer gereed om te schieten, wanneer er onraad mocht opdagen. Woest en verlaten is het landschap en de zon blakert de berghellingen ongenadig. Vier dagen duurt de reis, maar dan naderen ze volgens de kaarten toch hun doel. „Kijk", zegt Marga, die nog eens de tekening van Harries, waar van Rob een foto heeft gemaakt, bestudeert: „dat bergmassief moet de tunnelingang omsluiten. Nu voorzichtig verder". Amerikaanse generaal ontslagen na interview WASHINGTON De Ameri- kaanse minister van defensie, Dick Cheney, heeft generaal Michael Dugan, de stafchef van de Amerikaanse lucht macht, uit zijn functie onthe ven naar aanleiding van diens uitlating in de Washington Post dat de Verenigde Staten Baghdad zullen bombarderen als er een oorlog uitbreekt. Cheney's besluit kwam na overleg met president George Bush; de luchtmachtgeneraal was niet bevoegd dergelijke opmerkingen te maken. Het is hoogst ongebruikelijk dat een stafchef wordt ontslagen. De laatste keer was in 1949, toen een admiraal de laan werd uit gestuurd. Dugan zei in het in terview dat de gezamenlijke chefs van staven het er over eens waren dat alleen de luchtmacht in staat zou zijn de Iraakse militairen uit Kuwayt te verdrijven als er oorlog kornt. Generaal John Loh, de vice-stafchef van de lucht macht, neemt Dugan voorlopig waar totdat een opvolger is aangewezen. Dugan gaat nu waarschijnlijk vervroegd met pensioen. Tegengiftransport De milieu-organisatie Greenpeace protesteerde gisteren in de haven van Norderham (West-Dults- land). Greenpeace is tegen het verschepen van vierhonderd ton chemische wapens naar het eiland Johnstone in de Stille Oceaan. FOTO: ANP

Leidse Courant | 1990 | | pagina 5