Vrouwen bij marechaussee voelen zich nog steeds achtergesteld „Vissers houden zich aan wc PvdA beslist vandaag over lot minister Kapper voortaan créateur BINNENLAND £eidóe6otnmit DINSDAG 18 SEPTEMBER 1990 1 DEN HAAG Mannen meppen bij de koninklijke marechaussee net zo hard als vrouwen. Met die nuchtere reactie komt ma rechaussee eersteklas me vrouw A. Corzilius. Ze re ageert daarmee op recente kritiek van een aantal vrouwelijke collega's over discriminatie door man nen. Amsterdamse marechaussees voelen zich op Schiphol be perkt door voorschriften op het gebied van kleding, sier- kammen, haarspelden, oor knoppen, nagellak maar zeg gen ook geringeloord te wor den wat betreft fysiek zwaar werk. Dat zou alleen aan man nen toevertrouwd zijn. De ma rechaussees schreven een kri tische brief aan de landmacht en de CNV-vakbond voor mi litairen, de Amersfoortse ACOM. De bond deelt de kri tiek, zo stond gisteren in een publicatie van het ACOM- blad. Lang haar kan niet zomaar verborgen worden in een kol bak, een soort beremuts voor officiële gelegenheden. Verzet tegen andere verregaande be moeizucht of betutteling steunt de ACOM eveneens. De Am sterdamse leiding is verzocht toe te zien op het principe dat iedereen gewoon z'n werk kan doen, of het nu een man of vrouw is. „Daarmee is de kous af", aldus woordvoerder A. Visser van de bond. Toch is het met het ene inci dentje niet gedaan. Alledaags seksisme is nog steeds aanwe zig. Defensiewoordvoerder R. Verboom uit Den Haag geeft toe dat nog niet alles 'rozegeur en maneschijn' is. „Op papier zijn man en vrouw gelijk. Op plaatselijk niveau zijn er toch wel vormen van onvrede". Corzilius: „Als je op een kazer ne loopt, dan zie je van die op geschoten jongelui die zonodig een opmerking moeten maken over het feit dat je in een rok loopt. Daar moet je hoog boven staan, gewoon de neus in de wind gooien. En dat soort op merkingen over de kleur lip penstift of panties bij koud weer, wat een onzin. Gelukkig vindt onze leiding dat ook". Ombudsvrouw C.J.B.M. Hoe- jenbos- Geertsen, hoofd perso neelsvoorziening van de mare chaussee, kreeg afgelopen woensdag een telefoontje waarover ze zich woest heeft gemaakt. „Een vrouwelijke collega belde op. Mannen maakten steeds gebruik van het damestoilet. Ze deden dat uit protest. Ze vonden een aparte ruimte voor vrouwen niet nodig. Het is te banaal voor woorden. Het zij zo, maar dat machogedrag heeft ge woon helemaal niets met het werk te maken". De enige vrouwelijke hoofdof ficier van de marechaussee denkt dat het 'soms vervelen de gedrag op de werkvloer' wordt veroorzaakt doordat er zo weinig beroepsvrouwen in dienst zijn. Er heerst op veel plekken nog een 'echte man- nencultuur'. Bijna zeven pro cent van de ongeveer 2500 ma rechaussees is vrouw, de mees ten zijn kortverbanders. „Pas in 1996 komt er meer ruimte voor vrouwelijke beroeps krachten, nou dat duurt nog wel even", aldus Hoejenbos. Ze krijgt jaarlijks enkele tien tallen reacties van vrouwen over de meest uiteenlopende gevallen van discriminatie. „Ik vind het onbegrijpelijk dat bij een ernstig verkeersonge val tegen een vrouw soms wordt gezegd: ga jij maar het verkeer regelen, dan hoef je niets engs te zien. Een aantal vrouwen laat zich weliswaar stampvoetendnog steeds wegsturen. Wat dat betreft zouden collega's zich nog weerbaarder kunnen opstel len. Confronteer ze maar rus tig met het feit dat je er bent, laat ze maar een verdomd goe de reden geven waarom een vrouw het werk niet zou kun nen doen". Hoejenbos vindt dat de afgelo pen elf jaar, toen de eerste vrouw bij de marechaussee kwam, veel is veranderd. Maar het kan nog beter. „Ook ik doe net als ieder ander ge woon mijn vak zo goed als mo gelijk. Als ik iets met vuur en vlam vertel in een groep met (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Braks van visserij heeft gisteren na afloop van het overleg met de Tweede Kamer de indruk gewekt dat hij de visserij-affaire zal overleven. Het politie ke lot van de bewindsman is nu in handen van de PvdA-fractie die daarover vandaag een beslissing zal nemen. De oppositiepartijen VVD, D66 en Groen Links vinden nog steeds dat de minister moet opstappen. Het CDA steunt het beleid van de eigen minister door dik en dun. Waarschijn lijk nog deze week komt er een afsluitend kamerdebat over de affaire. Braks weet zich nog niet voor honderd procent zeker van zijn politieke toekomst, maar hij verwacht wel dat hij de PvdA in elk geval op on derdelen heeft kunnen overtuigen van zijn gelijk. PvdA-woordvoerder Van Zijl noemde het op zijn beurt „ver standig" dat Braks hem op sommige kritiekpunten enigs zins tegemoet was gekomen. Zo heeft de minister in het de bat toegegeven dat hij de Ka mer op 5 februari van dit jaar beter had kunnen melden dat hij „geen harde aanwijzingen" had voor een vangstoverschrij ding van dertig tot zestig pro cent. In plaats daarvan zei de minister bij die gelegenheid dat hij „geen enkele aanwij zing had voor een dergelijke orde van grootte van het per centage". Nu achteraf noemde Braks deze formulering „wel licht ongelukkig". Op 4 februari, voorafgaande aan dat overleg, had het CDA- kamerlid Eversdijk, voorzitter van de Kamercommissie voor visserij, in het NOS-Journaal LANDBOUW ECONOMISCH INSTITUUT KOMT BRAKS TE HULP Uitgerekend op het moment dat minister Braks zich in de Kamer moest verantwoorden voor zijn falende visserijbeleid, kwam het Landbouw Economisch Instituut (LEI) gisteren met cijfers waaruit blijkt dat er niets aan de hand is. Het rapport sloeg in als en bom en stuitte ook op ongeloof, want hoe kan een wetenschappelijk instituut zonder eigen controle apparaat een glibberige sector als de visserij controleren? Niettemin is directeur W. Smit, hoofd afdeling visserijen van het LEI, ervan overtuigd dat het populaire verhaal over massale vangstoverschrijdingen niet klopt. gezegd dat hij signalen had ge kregen vanuit het visserijbe drijfsleven dat dertig tot zestig procent van alle aan wal ge zette vis illegaal zou zijn. De volgende dag werd Braks daarover flink aan de tand ge voeld door de VVD'er Te Veldhuis. Waarop Braks zei geen enkele aanwijzing voor overschrijding in die mate te hebben. Uit.de processen-verbaal van het onderzoek van de rijksre cherche en de uitspraken van de topambtenaren op de hoor zitting vorige week is inmid dels gebleken dat de minister in elk geval wel op de hoogte was van die percentages. Zijn ambtenaren hadden hem ech ter geadviseerd deze cijfers in het overleg met de Kamer niet te noemen, omdat ze niet kon den worden onderbouwd en dus „boterzacht" zouden zijn. Het overleg van gisteren draaide voor een groot deel om de uitspraken van de mi nister op 5 februari in de Ka mer en om het advies van zijn ambtenaren om geen cijfers te noemen tegenover de Kamer. De PvdA en de oppositiepartij en VVD, D66 en Groen Links uitten hefitige kritiek op dit punt. Zij noemden de informa tie die Braks de Kamer gaf „te rooskleurig". Vooral het feit dat Braks de informatie die hij via zijn ambtenaren van het visserijbedrijfsleven kreeg (dertig tot zestig procent over schrijding) voldoende ernstig vond om direct strenge .maat regelen te nemen, terwijl hij het niet nodig vond de Kamer daarover in te lichten, vinden de vier partijen erg vreemd. Braks verdedigde zich op dit punt aldus: „De cijfers konden niet worden onderbouwd. Ik voelde er daarom niets voor mee te doen aan speculaties over de hoogte van die percen tages. Ik nam de signalen af komstig van het visserijbe drijfsleven wel serieus, van daar de maatregelen". Van de vangstgegevens die het Landbouw Economisch Insti tuut LEI gisteren bekend maakte, heeft Braks nadruk kelijk afstand genomen. Braks wees erop dat daarbij alle soor ten vissen bij elkaar zijn opge teld en het best kan zijn dat het hele kabeljauwquotum nog openligt, terwijl het tongquo tum al voor honderd procent is overschreden. „Dat zegt dus niets", aldus Braks. Braks ontkende overigens dat een ambtenaar van zijn minis terie om deze gegevens had verzocht. Braks: „De heer Za- chariasse (directeur van het LEI, red.) heeft het initiatief genomen. Hij heeft aan een ambtenaar van mijn ministerie voorgesteld de cijfers te ver strekken". Daarop zou Heu- ver, de betreffende ambtenaar, volgens Braks gezegd hebben 'Stuurt u mij die gegevens maar'. De VVD'er Te Veldhuis en het Groen-Links kamerlid Rosen- möller leverden behalve op Braks ook kritiek op de CDA- fractie, die zich met handen en voeten gebonden wist door de uitspraken van premier Lub bers en van CDA-voorzitter Van Velzen. Lubbers nam Braks gisteren in bescherming door op een persconferentie, die overigens alleen bedoeld was als toelichting op de troonrede, te zeggen dat „Braks buitengewoon sterk staat". Te Veldhuis: „Door zo'n voorzetje kan de CDA-fractie in feite geen kant meer op". Rosenmöller noemde de ma nier waarop het CDA „de par tijpolitieke belangen laat do mineren een doodzonde". DEN HAAG Minister Braks moet een zucht van verlichting hebben ge slaakt toen hij eind vorige week een rapport van het Landbouw Economisch Instituut (LEI) onder ogen kreeg. „Vangstquota in 1989 met één procent overschreden", stond er boven. Een fraaiere con clusie had Braks zich niet kunnen wensen. Als de cijfers van het LEI klop pen is zijn baan immers gered; dan heeft hij de Tweede Kamer begin dit jaar niet verkeerd geïn formeerd en is het contro lebeleid op de visserij ge slaagd te noemen. Het instituut was zo vriende lijk het rapport te publiceren op de dag dat de Tweede Ka mer Braks aan de tand wilde voelen. Toeval? Nou nee, zegt onderzoeksleider W. Smit, hoofd van de afdeling 'visserij' van het instituut. „Elk jaar pu bliceren we in september vangstgegevens. Dit jaar vroeg de directeur visserij van het ministerie ons een vervolgbe- rekening te maken rond de ■vraag in hoeverre de vissers zich houden aan de door de EG opgelegde vangsthoeveel- heden. Bij dat verzoek zat iets van: zorg dat je op tijd klaar bent. En het zou natuurlijk nogal pesterig zijn geweest als we met deze gegevens pas na de commissievergadering wa ren gekomen". Het LEI baseert zich volgens Smit op een steekproef onder 175 kottervissers, die samen ongeveer dertig procent van de vaderlandse vissersvloot vertegenwoordigen. Het zou een 'normaal economisch on derzoek' zijn, waarbij de be- drijfsgevens worden doorgere kend en getotaliseerd. Zo kwa men de onderzoekers van het instituut tot de conclusie dat er nauwelijks gefraudeerd wordt. Hoe kunt u dat nou zeggenU heeft toch geen eigen recher cheurs, zoals het ministerie, die de vissers controleren? Smit: „Nee, maar we hebben wel een buitendienst die be drijfsgegevens inkijkt en alle kosten en inkomsten noteert. Op grond van de gegevens van éénderde van de visserijbedrij ven kun je vervolgens een aardig totaalbeeld opstellen. De vissers die willen meewer ken met het onderzoek moeten overigens al hun stuk ken ter inzage geven, dat is een voorwaarde". Dus de steekproef is op basis van vrijwilligheidKunt u zich voorstellen dat vissers met een slecht geweten er weinig voor voelen om open kaart te spelen? „Ach, er zullen wel mensen bij zij die voor ons weglopen. Maar op grond van de gege vens die zijn binnengekomen hebben we niet de indruk dat het er veel zijn. En bovendien garanderen wij uiteraard abso lute privacy. Als wij onze in formatie over individuele vis sers zouden doorspelen aan de Algemene Inspectie Dienst, konden we meteen inpakken. De vissers weten dat wij bij het onderzoek integer te werk Diverse vis Er is veel te doen geweest over het registreren van tong en kabeljauw onder de noemer 'diverse vis', één van de vele manieren waarop vissers han dig de quota ontduiken. Zelfs de Algemene Inspectie Dienst wordt hierdoor soms om de tuin geleid. Maar het LEI prikt dat ballonnetje moeite loos door, betoogt Smit. „Onze werkwijze is de volgende. We tellen alle vangstgegevens bij elkaar op en zetten dat af te gen wat bekend is over de na tionale vangsthoeveelheden en de totale opbrengst van de sec tor. Als er een kloppend beeld uit naar voren komt kun je aannemen dat je goed zit". Illegaal gevangen vis kan ook zwart verkocht worden, dan valt dat toch buiten uw ge zichtsveld? „Ach, ik ben geen vreemde in Jeruzalem; in elke bedrijfstak komt zwart geld voor. Ik steek mijn hand er dus niet voor in het vuur dat het in de visserij niet gebeurt. Maar bedenk wel dat een visser die zwart geld heeft niet alleen met de fiscale opsporingsdienst maar ook met de AID rekening moet Als je het geknoei straties, het 2 mogelijke weigerig fide vissers om aal zoek mee te werjf in aanmerking ne( trouwbaar zijn ur dan nog? word ik echt niet I' van. Ik verklaar d len uit het feit dajrdt taaioverzicht hoort van een aan! en veralgemeniseei denk dat het zo is bedrijven die zich! de quota houden schien niet of meegeteld". Zeker Hoe zeker kan schapper zijn? vindt het hoofd ling visserij. Dat kele maanden g concludeerde dat l procent te veel vi»^ vangen, zou aan v^e, sisgegevens te wijL weest. „We hebbjj meteen bijgezegd |j globale schatting van import- en eft benadrukt Smit. gebleken dat i het ijs van de hebben meegewoj Maar het gisteren L de rapport, dat redding betekent minister Braks, zof kloppen. Smit: zijn heel betrouwb] kelijkheid zal er 1% le procenten van cf PAUL GALA-SHOW WK-HAIRSTYLING IN GEKISSEBIS GESMOORD: BUSSUM ROTTERDAM Verschil van inzicht is er de oorzaak van dat het Wereldkampioenschap Hairstyling, dat volgende week in Rotterdam wordt gehouden, het zonder gro te gezamenlijke gala-show moet doen. Ook de geza menlijke perspresentie van alle Nederlandse kap persorganisaties ging niet door. Dat gebeurde giste ren daarom op twee ver schillende plaatsen. De kappersorganisatie Haute Coiffure Frangaise onthulde, in Bussum de nieuwe kapsels voor de herfst en winter 19901991 in theater 't Spant. De TAKON (Technisch Artis tieke Kappersorganisatie Ne derland) deed dat tijdens de perspresentatie voor het WK in Rotterdam. Samen met vier andere Neder landse kappersorganisaties zou de Haute Coiffure Frangaise op de gala-avond van het WK een grootse show geven met als thema „Honderd jaar kap sels". Die show is nu afgebla zen. Kees de Bruin, voorzitter van Haute Coiffure: „De com municatie was onduidelijk. Bo vendien wilde de Stichting Hairstyling die de Wereld kampioenschappen organiseert geen budget beschikbaar stel len". Eigen inbreng Mr. H.A. Arnoldy, lid van het organisatiecomité van de Stichting Hairstyling, erkent dat de ideeën over de inhoud van de show niet parallel lie pen. „Maar voor wat het bud get betreft ben ik het niet met hen eens. Dat is niet de taak van de Stichting: wij moeten de wereldkampioenschappen organiseren. Bovendien vin den we dat iedereen zijn eigen inbreng moet leveren, ook fi nancieel. Waar immers krijg je de kans, om jezelf op een we reldpodium te presenteren? Het is een kwestie van beroep seer". Overigens wilde de stichting' volgens Arnoldy wel een on kostenvergoeding van een paar duizend gulden per team betalen. De kosten om als. team een show op te zetten zijn groot. Er moeten onder meer modellen worden ge huurd, en een choreograaf voor het showelement. De kos ten kunnen in totaal wel tot zo'n vijftienduizend gulden op lopen. Er is nu op de gala-avond voor een kleinere show gekozen. Van elke organisatie geeft één vertegenwoordiger een pre sentatie van een kapsel anno 2000. Oostblok De voorbereidingen voor de wereldkampioenschappen zijn in volle gang. In Ahoy worden van 23 tot en met 25 septem ber zo'n 60.000 kappers van over de hele wereld verwacht. Uit 43 verschillende landen gaan 160 deelnemers om de wereldtitel strijden. Voor het eerst doen ook teams uit de Sovjet-Unie, Tsjechoslowakije en Hongarije mee. Een open jureringssysteem geeft de toe schouwers snel inzicht in de resultaten. Op dinsdag 25 sep tember wordt bekend gemaakt wie zich twee jaar lang „we reldkapper" mag noemen. Er zijn spectaculaire shows te Mannelijkheid en ongedwongenheid zijn de kenmerken van het Amerikaanse soldatenkapsel, zij het hier met een Franse (in)slag. FOTO: ANP SUSKE EN WISKE DE GOALGETTER (c) Standaard UltgeverlJ/Wavery Pro verwachten van een Japans team maar ook zogenaamde kijk-en-leer-seminars. Nieuw is ook dat de consumenten een dag lang een kijkje achter de schermen mogen nemen. Ko mende zaterdag tussen elf en vijf uur kan het publiek kij ken naar shows, naar de finale van de vlechtwedstrijden voor kinderen en naar honderden produkten uit de kapperswe reld. Kosten De kósten van de organisatie van het wereldkampioenschap bedragen ruim vijf miljoen gulden. De heer Arnoldy ver wacht wel uit de kosten te ko men: „Dat geld moet worden opgebracht uit de verhuur van de stands, de entreebewijzen, en door grote sponsors als Wella en Schwarzkopf". Ver der moet voor deelname aan de wedstrijden per „werker" een bedrag van tweehonderd dollar worden betaald. De Stichting Hairstyling hoopt zelfs geld over te houden. Over de samenwerking tussen de organisaties is de heer Ar noldy ondanks het niet door gaan van de grote show op de gala-avond toch positief. Hij mikt op een eens per jaar of eenmaal per twee jaar te hou den grote consumentenshow. Parijs Het trendy woord design en de handelswaarde daarvan is ook doorgedrongen tot de kappers wereld, zo bleek uit de presen tatie van Haute Coiffure Fran- ELKE DONDERDAG DE BIJLAGE BI] UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS, MUZIEK THEATER, RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA gaise. De organisatie gaat uit van een per individu ontwor pen haardos. Overigens heeft de organisatie wereldwijd ver takkingen. In Nederland zijn er 45 leden. Over kappers mo gen we in het vervolg niet meer spreken, van deze orga nisatie: „Créateur" is beter op zijn plaats. De Haagse kapper Heijm Rij ken lichtte tijdens de show toe, wat design in de wereld der créateurs inhoudt. „Design in haarmode betekent dat de mo delijn een basisvorm is, die op verschillende manieren geïn terpreteerd kan worden. Per persoon ontwerpt de créateur een passend kapsel". De basislijn voor dit najaar is een schuine lijn, die vanaf het voorhoofd naar de hals loopt. Het haar valt naar het gezicht toe. Ter ondersteuning wordt er een permanent in gezet. Net als in de mode is de lengte niet meer zo belangrijk. Van de ba sisvorm is een korte, middel lange of lange variant te ma ken. Maar echt heel lang haar zie je niet meer. De kleur kan variëren van zacht koperblond tot allerlei goudachtige bruin tinten. Helemaal in is ton-sur- ton, tinten van dezelfde kleur- groep in één kapsel. Voor de mannen wordt de haardracht van de Amerikaanse soldaat als voorbeeld genomen: een korte onregelmatig geknipte pony en kort haar in de nek. Beatles De nieuwe haarlijn voor Haute Coiffure mag dan door Parijs worden gedicteerd, een puur Nederlandse lijn treft men aan bij de TAKON. Bij deze Tech nisch Artistieke Kappersorga nisatie Nederland zijn zo'n drieduizend werknemers en werkgevers uit Nederland aangesloten. Tijdens de per spresentatie voor de WK Hair styling in Rotterdam liet de Takon alvast de nieuwe kap sels zien. De kapsels van de Beatles uit de jaren zestig zijn het voorbeeld. Ook hierbij valt het haar naar voren, daarom heet de lijn Davanti. Echt lang haar is er oök hier niet bij. Woordvoerder Coos de Joode, zelf eigenaar van zeven kapsa lons in en om Amsterdam: „Het idee is niet nieuw, maar we dachten eerst dat het niet aansloeg bij het publiek. In eens blijkt dat toch wordt op gepikt. Het is immers de con sument, die de haarmode be paalt". CHRISTA VAN DER HOFF ook in erev

Leidse Courant | 1990 | | pagina 4