Iedereen weet toch hoe groot de nood is"? AbvaKabo kiest voor decentraal cao-overleg Mogen wij u even wakker schudden? Advocaat PTT: „Ontslag sorteerder eigen schuld" zik ga op vakantie, 5 iet in therapie" 16E KUNST- EN 1 ANTIEKBEURS ROTTERDAM Ministeries terughoudend over ouderenregeling politie CeidócSommxt DINSDAG 18 SEPTEMBER 1990 PAGINA 3 Oud-minister Veldkamp plotseling overleden at: ninister dr. G.M.J. Veld- DEN HAAG Oud-minister dr. G.M.J. Veldkamp van sociale zaken en volksgezondheid is zaterdag op 69-jarige leeftijd op het Parijse vliegveld Orly plotseling overleden. De laatste jaren woonde dr. Veldkamp in het Belgische Hechtel-Eksel, dichtbij de Nederlandse grens. Behalve minister (van 1961- 1967 in de kabinetten De Quay, Marijnen, Cals en Zijlstra) is dr. Veldkamp ook staatssecretaris (van economische zaken) geweest. Hij vervulde die func tie tussen 1952 en 1961 in de kabinetten Drees, Beel en De Quay. Veldkamp werd op 27 juni 1921 in Breda geboren. In 1948 behaalde hij zijn doctoraal examen economie aan de Economische Hogeschool in Tilburg. Een jaar later promoveerde hij cum lau- de aan dezelfde hogeschool. In zijn dissertatie ging hij uitgebreid in op de individualistische karakter trekken van de sociale arbeidsverzekering in Ne derland. Dat onderwerp zou zijn hele carrière bepa len. Voor de KVP nam hij vijf jaar lang zitting in de gemeenteraad van Breda (1947-1952). Na zijn mi nisterschap, in 1967, begon hij aan wat wel zijn le venswerk genoemd kan worden: de vereenvoudi ging en codificatie van het sociale zekerheidsrecht. Veldkamp kreeg hiervoor een vergoeding, waarvan de hoogte in de Nederlandse politiek onderwerp van discussie is geweest. Het kabinet-Lubbers koos uiteindelijk voor een stelselherziening waarin nog maar weinig van de uitgangspunten van Veldkamp terug te vinden was. Van 1978 tot en met 1986 was Veldkamp ook nog bijzonder hoogleraar in de leer der sociale zekerheid aan de Rijksuniversiteit Lei den. Zijn afscheidscollege, in 1987, had als onder werp de financiering van de ouderdomspensioenen na het jaar 2000. Naast zijn politieke en onderwijs kundige werkzaamheden vervulde de oud-minister een groot aantal andere functies, ook op internatio naal niveau. Tevens verzorgde hij sinds 1949 tal van publikaties over de sociale zekerheid en aan verwante terreinen. GRONINGEN Het is volgens advocaat Houtzagers van de PTT „eigen schuld" dat postsorteerder Alderkamp zijn baan kwijt is en is er geen sprake van ontslag vanwe ge zijn politieke opvattingen. Hij werd na een dienstverband van twaalf jaar ontslagen toen hij van wege zijn betrokkenheid bij kra kersrellen rond het Wolters-Noord- hoff-complex werd veroordeeld tot twee maanden cel. Houtzagers zei gisteren tegenover de kantonrech ter in Groningen, waar Alderkamp zijn ontslag aanvocht, dat de sor teerder zijn arbeidsplicht jegens de PTT door eigen toedoen heeft ver zuimd. Hij bestreed dat de man de laan is uitgestuurd vanwege zijn politieke opvattingen. De advocaat van de postsorteerder, F. 't Hooft, vond dat het nog niet duidelijk is of haar cliënt vrijwillig zijn werk heeft verzuimd omdat het nog niet vast staat dat hem in hoger beroep een gevangenisstraf wordt opgelegd. Zij overhandigde de rechter verder een handteke ningenlijst van collega's op de afde ling waar de man werkt waaruit blijkt dat het merendeel hem steun toezegt. Politie krijgt 35 tips over verdwenen vrouw KERKRADE Na een televisie-oproep over de in Oostenrijk spoorloos verdwenen 27-jarige Gabriëlle Widdershoven-Groen uit Kerkrade, zijn gisteravond bij de politie in Kerkrade in totaal vijfendertig tips binnen gekomen. De tipgevers beweren zowel de vrouw als de eveneens verdwenen camper vóór en na 23 augustus nog te hebben gezien in Oostenrijk, de Bondsrepubliek Duitsland en Nederland. Op die dag is haar echtgenoot, de eveneens 27-jarige René Widdershoven op zestig kilometer afstand van de stad Linz zwaar gewond in de bossen aangetroffen. De man ligt in een ziekenhuis te Linz, is gedeel telijk verlamd en moeilijk aanspreekbaar. De hond van het echtpaar is aangetroffen op 23 augustus. Het echtpaar ging op 21 augus tus op vakantie naar Oostenrijk. 311 gen gemeenten "v! igewezen voor rang van )0 asielzoekers (Van onze .jtLjarlcmentaire redactie) HAAG De burge- ela sters van negen kleine- e ^meenten zijn gisteren 199 fvallen met de medede- atsd dat zij de komende drie gezamenlijk 2900 asiel- iers moeten huisvesten, mier Lubbers en minis- d'Ancona van WVC len de burgemeesters /erifyden naar Den Haag. betrokken gemeenten Odoorn, Ruinen, N.O. er, Nijeveen, Putten, sden. Ede, Markelo en J iwijk- i jens minister D'Ancona de ongebruikelijke van zaken ingegeven en noodsituatie. Er zoveel vluchtelingen ons land dat het drin- oniid nodig was het aantal 'cfc anggemeenten uit te den, van vijftien tot 24. 'maal is het zo dat we met de mensen ter tse gaan praten. Nu oriijiben we de procedure ®"draaid We sturen de asielzoekers en dan met de bevolking n", aldus de bewinds- x van WVC. De be ken asielzoekers wor- ondergebracht op cam- 5, in hotels en vakantie- Jows. Ïiï AMSTERDAM De Ver eniging Vluchtelingen werk Nederland toont, bij monde van woordvoerder F. Heyster, begrip voor de beslissingen van WVC. „WVC wist ook niet meer welke kant het op moest. De tijdelijke opvangplaat sen boden ook geen soe laas meer en er moest een noodsprong worden geno men", zo verklaart de woordvoerder. Het aanwijzen van de gemeen ten zou volgens de Vluchtelin genwerk-woordvoerder geen „vaste route" moeten worden. „Dit is niet de meest elegante oplossing natuurlijk, ik ben de eerste om dat te onderschrij ven. Ik wil echter nogmaals benadrukken dat Vluchtelin genwerk veel begrip heeft voor het handelen van WVC", aldus Heyster. In Markelo kwamen de eerste 35 asielzoekers, onder wie veel Bulgaren en Polen, gister avond al per bus aan, Ze wer den gehuisvest op een camping in de buurtschap Eisen. Vaste gasten van de camping vonden het allesbehalve aangenaam. „Wij zijn gedwongen weg te gaan," zei een campinggast op boze toon. „We gaan niet tus sen asielzoekers staan. Daar zijn al zoveel ongelukken mee gebeurd, met branden, vech ten enzo. Daar horen wij niet bij thuis". Burgmeester M. van Haersma Buma van Markelo denkt dat het gemeentebestuur moeite en tijd nodig zal hebben om de vooroordelen weg te nemen. „Deze snelle situatie zal heel veel emotie met zich mee brengen. Die moeten we wel de baas zien te worden". Op een spoedvergadering van de gemeenteraad bleek dat de camping vorige week door projectontwikkelaars was op gekocht, om deze vervolgens aan het ministerie te kunnen verhuren. Burgemeester K. de Boer van de gemeente Ruinen in Dren the voelde „op zijn klompen aan" dat zijn gemeente zou worden aangewezen toen hij zaterdag de brief ontving. De Boer omschrijft zijn eerste re actie als „blanco". „Ik vind dat Nederland een taak heeft op dit gebied. We kunnen het ons niet veroorlo ven om net zo te reageren als in de dertiger jaren toen de jo den de grootste moeite hadden om Nederland binnen te ko men", aldus de burgemeester. Vakantieoord In de gemeente Ruinen zullen ongeveer 275 asielzoekers ge huisvest worden in het dorpje Echten dat zo'n 200 inwoners telt. De asielzoekers zullen daar komen te zitten in een vakantieoord van het pen sioenfonds van de Rotterdam se Havenbedrijven. De Boer zegt „benieuwd" te zijn naar de reactie van de inwoners van Echten omdat het aantal asielzoekers het aantal inwo ners van het dorpje waar schijnlijk zal gaan overtreffen. In recreatiepark Hunsebergen, tussen de gemeente Odoorn en het plaatsje Exloo, worden eveneens 275 vluchtelingen ondergebracht. Ook dit park is eigendom van het pensioen fonds havenbedrijven in Rot terdam. Burgemeester J. van Zorge wist zaterdag toen de uitnodiging bij hem op de deurmat viel al vrijwel zeker wat zijn gemeente te wachten stond. „Ik heb begrepen dat het mi nisterie met de rug tegen de muur stond", zegt hij berus tend, „alleen wil ik wel garan ties dat de komst van de asiel zoekers niet tot overlast zal leiden voor de bevolking." Odoorn heeft al een bijna ver dubbeling met tien man van het politiekorps toegezegd ge kregen. De Hunsebergen ligt tussen Odoorn en Exloo (totaal 12.000 inwoners) in. In de zo mer biedt het park ruimte aan gemiddeld 4000 zomerrecrean- ten. Van Zorge zegt niet bang te zijn voor afwijzende reacties vanuit de bevolking. Ede (93.000 inwoners) is een van de weinige gemeenten Terwijl campingbewoners van het recreatiecentrum Klompjan in Markelo toekijken, arriveren de eerste van de 275 toegewezen asielzoekers per bus. FOTO ANP waarmee WVC van tevoren wel overleg had gepleegd. De gemeente had al te kennen ge geven wel een opvangcentrum binnen de grenzen te willen hebben. Dat komt nu in recre atiepark De Goudsberg in Lunteren (12.000 inwoners). De eerste 24 asielzoekers zijn daar maandagmiddag al gear riveerd, hoewel de inwoners worden geïnformeerd. Tegen stand vanuit de bevolking ver wacht de woordvoerder niet. „Iedereen in Nederland leest kranten en weet toch hoe van Lunteren nog moeten groot de nood is?" «KERPATIËNTEN NAAR BULGARIJE rIPHOL „Ik ga op aan ntie en niet naar een •kte [groept zo zei de heer van onnekes uit Spijkenis- lordat hij vandaag op 'liegtuig richting Bul- stapte. Samen met kankerpatiënten hij dank zij de steun het Vakantiefonds e Nederlandse Kan- jvul estrijding twee we- iet! op vakantie, hij er9jVakantiefonds heeft de :he en emotionele hin- ssen weggenomen die, zo het, nogal wat kanker- Juten ervan weerhouden ;n s uitenlandse reis te onder fijn n Vandaar dat c ral samen met de groep kankerpatiënten, ook artsenechtpaar op het uig naar de Bulgaarse aijdn Djuni stapte. „Dat geeft ze 'eilig gevoel", aldus een Jvoerster van het Vakan- ids. De artsen staan gedu- de hele reis in verbin- - met een kliniek in Bulga s. die gespecialiseerd is ir» a]S! er „Het is misschien niet maar mocht iemand last dan zijn er voorzorgs- jelen getroffen", ekes heeft vooraf geen contact gehad met de andere patiënten. „Het is nog een to tale verrassing en dat vind ik wel leuk, want ik ben altijd een beetje een avonturier ge weest". Hij verheugt zich op de reis, maar wil niet twee we ken over vreselijke ziektes praten: „Ik ga op vakantie!". De vakantiereizen zijn moge lijk dank zij het extra geld dat de Nederlandse Kankerbestrij ding vorig jaar tijdens haar ju- bileum-aktie „Overleven" heeft ontvangen. Het Vakan tiefonds treft voorzieningen voor de reizen waaronder het aantrekken van de medische begeleiders. Ook betaalt de Nederlandse Kankerbestrij ding een deel van de reissom, waardoor de kosten voor de patiënt aanzienlijk worden ge reduceerd. Het is voor het eerst dat het Vakantiefonds reizen buiten onze landsgrenzen organiseert. Gezien de vele positieve reac ties die het initiatief heeft los gemaakt, zowel van patiënten als van artsen en verpleegkun digen, zal het reisaanbod naar buitenlandse bestemmingen via het Vakantiefonds de ko mende jaren worden uitge breid. Eind oktober vertrekt een tweede groep kankerpa tiënten naar het buitenland. Dan gaat de reis naar Schön- berg in Oostenrijk. zei (ADVERTENTIE) in de Doelen A Oebruikxaardeww* 1550-1750 15T/M23 SEPTEMBER Openingstijden: 1990 Dagelijks van 1400-22.00 uur, zaterdagen en zondagen van 11.00 -1800 uur. Nieuwe aanval op kakkerlakken in Haagse Schilderswijk Leden van het K-team van de Haagse gemeentereinigingsdienst hebben gisteren opnieuw de strijd aangebonden tegen de kakkerlakken, die de Schilderswijk in Den Haag teisteren. Het team past een nieuwe methode toe. Niet alleen de woningen, maar het hele woongebouw, dus ook de trappe- huizen, portalen en bergingen worden behandeld. De nieuwe methode werd gisteren bij wijze van proef toegepast bij een nieuwbouwcomplex van 35 woningen. Als de proef slaagt worden ook an dere complexen op een dergelijke manier behandeld. FOTO: STEPHEN EVENHUIS UTRECHT De ministe ries van binnenlandse za ken en justitie staan te rughoudend tegenover een financiële regeling voor politiemensen van 55 jaar en ouder, die vanwe ge de reorganisatie de dienst willen verlaten. De politiebonden ACP en NPB kunnen pas instem men met de reorganisatie als zo'n regeling er komt. Volgens secretaris P. Kruizin- ga van de Algemeen Christe lijke Politiebond is gisteren tij dens informeel overleg tussen de ministeries en de politie bonden gebleken dat de minis teries nogal terughoudend staan tegenover de door de bonden gewenste ouderenre geling. Het is volgens hem te vroeg om over enige vorm van acties te praten. Het formele overleg moet nog beginnen. Voor de zomer dreigden de bonden wel met acties als er niet snel een „sociaal statuut" zou komen voor de reorganisa tie van de Nederlandse politie. Dat „schot voor de boeg heeft zijn uitwerking volgens Krui- zinga niet gemist. Het overleg is op gang gekomen. Op de meeste punten is overeenstem ming mogelijk. De ouderenre geling is echter voor de bon den een breekpunt. „Als zo'n regeling er niet komt, moeten we nadere stappen overwe gen", aldus Kruizinga. Door de omvorming van ge meente- en Rijkspolitie naar 25 regionale korpsen zal een onbekend aantal arbeidsplaat sen vervallen en moeten poli tiemensen van functie veran deren. De ministers Dales en Hirsch Ballin hebben toege zegd dat er geen sprake zal zijn van gedwongen ontslagen of overplaatsing. MBAAI door WILLEM RITSTIER Erepenning voor Prins Bernhard DEN HAAG Prins Bern- hard heeft vandaag de NCH- erepenning in ontvangst geno men. De voorzitter van het Neder lands Centrum voor Handels- bevordering, A.A. Schuitsma, heeft de penning aan de prins overhandigd. Deze onderschei ding wordt toegekend aan per sonen die zich op uitzonderlij ke wijze verdienstelijk hebben gemaakt voor de Nederlandse buitenlandse handel in het al gemeen en het NCH in het bij zonder. DEN HAAG De Abva Kabo, de invloedrijke FNV-ambtenarenbond, bepleit een vergaande de centralisatie van het ar beidsvoorwaardenoverleg bij de overheid. De bond wil de overheid opdelen in acht grote sectoren ('bedrijfstakken'). In elk van die sectoren moet een werkgeversorganisatie tot stand komen, die daar als onderhandelingspartner optreedt en voor de ach terban bindende afspra ken met de ambtenaren bonden maakt. De bond sluit hiërmee aan bij ideeën die leven binnen het kabinet (minister Dales van overheidspersoneel). Volgend jaar zal in elk geval nog wor den onderhandeld volgens het huidige overlegstelsel, dat een beperkte decentralisatie kent. De andere ambtenarencentra- les (de AbvaKabo is aangeslo ten bij de FN V-centrale ACOP) hebben twijfels over de haalbaarheid van het idee van het AbvaKabo. Los van de onderhandelingen over de arbeidsvoorwaarden voor 1991, wil minister Dales dit najaar in informele sfeer met de centrales van gedachten wisselen over hoe het verder moet met het overleg in latere jaren. De AbvaKabo speelt daar met dit plan onverwacht den' (inkomen, pensioen, uit keringen en arbeidsduur) wor den nu 'centraal', voor de ge hele overheid, overeengeko men. Alleen voor secundaire arbeidsvoorwaarden kunnen de onderhandelaars op cen traal niveau een bedrag door schuiven naar sectoren als rijk, onderwijs, defensie en ge meenten. Als het aan de Abva Kabo ligt, worden ook over de primaire arbeidsvoorwaarden na 1991 per 'bedrijfstak' on derhandeld, om uit te monden in aparte cao's. Bijzondere omstandig heden De AbvaKabo is voorstander van verdere decentralisatie, omdat centraal overleg tot ge volg heeft dat te weinig reke ning wordt gehouden met bij zondere omstandigheden in de verschillende overheidssecto ren. Daardoor is er duidelijk gebrek aan herkenbaarheid van de uitkomsten van het overleg. De AbvaKabo pleit voor de vorming van acht 'overheids- bedrijfstakken' en denkt daar bij aan: Rijk (departementen) (155.000 werknemers), lager en voortgezet onderwijs (225.000 werknemers), hoger onderwijs (ex departement) (75.000 werknemers), gemeenten (225.000 werknemers), provin cies (18.000 werknemers), mili tairen (55.000 werknemers), politie (31.000 werknemers) en waterschappen (8.000 werkne mers). De onderhandelingen moeten plaatsvinden op basis van we derzijdse voorstellen, op zoda nige wijze dat de uitkomst - ook financieel - niet van tevo ren vastligt. Het is voor de Ab vaKabo ondenkbaar dat het kabinet (de centrale overheid) van tevoren de financiële ruimte i De ambtenarenbond vindt dat de minister van binnenlandse zaken de cao's die tussen de bonden en de werkgevers in een overheidsbedrijfstak over eengekomen zijn, algemeen verbindend moet verklaren. De centrale overheid mag ook niet langer kunnen ingrijpen in een akkoord tussen partijen. De AbvaKabo is tegen verdere versnippering van het overleg dan in het nu bekendgemaak te model. Het is niet doelmatig en onwerkbaar als in elk van de ongeveer 700 gemeenten, 12 provincies, de tientallen wa terschappen en vele honder den scholen aparte onderhan delingen plaatsvinden. De nu gekozen grens is volgens de bond „zinvol". (ADVERTENTIE) Satijnen dekbedovertrek. Van 100% katoen. In 2 dessins en 2 kleur stellingen. 1-persoons, <|Q 140 x220 cm. Van^9^ voor 2-persoons, 200 x220 cm. gQ Van voor J'" Lits-jumeaux, 240x220 cm. Vanl}^- voor Aanbiedingen geldig t/m zaterdag 29 september of zolang de voorraad strekt. 't Wondt steeds leuker bij V&D. - Veerboot Hoek van Holland-Harwich vaart weer DEN HAAG Het Britse personeel van de De bemanning ging zaterdag over tot een sta- veerdienst Hoek van Holland-Harwich heeft king, nadat twee van hun collega's waren ont- vanochtend de staking beëindigd. Om twaalf slagen. Een woordvoerder van Stena Line wist uur is vandaag vanuit Harwich de eerste dag- niet of de actie het gewenste resultaat heeft op- boot sinds zaterdag naar Nederland vertrokken, geleverd.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 3