Vaticaan wijst kritiek Nederlandse religieuzen af kerk wereld l Esoterica mag niet, politiek wel op christelijke beurs Ceidae brieven van lezers Oecumenische dienst Duitse kerken op dag van hereniging Hervormde Kerk neemt geen genoegen met met minder invloed beroepingen UT &tidóe(2outcmt fe U\ GEESTELIJK LEVEN/OPINIE fickbcSoiwatit DINSDAG 18 SEPTEMBER 1990 PAGDi Organisaties sturen voedsel naar Jordanië DRIEBERGEN Zes christelijke hulporganisaties sturen sa men tachtig ton voedsel naar de vluchtelingenkampen in Jor danië. De goederen, waaronder twintig ton melkpoeder, vis, vlees en spijsoliën, worden donderdag in twee vliegtuigen uit Beek naar de Jordaanse hoofdstad Amman gevlogen. De goe deren "zijn bestemd voor het hulpprogramma van de kerken in Jordanië. In de actie werken samen de deputaten (deskundi gen) voor hulpverlening in binnen- en buitenland van de Christelijke Gereformeerde Kerken in Nederland, De Verre Naasten, EO-Metterdaad, Woord en Daad, ZOA vluchtelingen zorg en de evangelische hulporganisatie Tear Fund, die de co ördinatie op zich heeft genomen. RK geestelijken in China gearresteerd PARIJS De bisschop van Mindong in het zuidoosten van China is eind juli met zijn hulpbisschop en dertien priesters en diakens gearresteerd. Dat meldt het Franse tijdschrift 'Eglises d'Asie'. Volgens het blad heeft de directeur van het bureau godsdienstzaken van de provincie Fujian op 12 september de arrestaties bevestigd. De geestelijken zijn lid van de Rooms- Katholieke Kerk die de paus als hoofd van de kerk erkent en daarom ondergronds moet opereren. Tien van de vijftien gees telijken zijn aangehouden, toen zij in de stad Fu'an vergader den over de financiële situatie van het bisdom. Het gaat om bisschop Xie Shiguang en negen priesters, onder wie de bis schoppelijk adviseur Zhu Ruci. De geestelijken worden ervan beschuldigd de godsdienstwetten te hebben overtreden. Een gelukkig huwelijk is een lang gesprek dat altijd te kort lijkt. André Maurois JOODS AGENTSCHAP: In zes jaar twee miljoen Sovjet-joden in Israël JERUZALEM Simcha Dinitz, de voorzitter van het semi-gouvernemente- le Joods Agentschap, ver wacht dat voor het einde van 1995 twee miljoen immigranten uit de Sov jetunie zich in Israel zul len hebben gevestigd. Dat zou een toename beteke nen van bijna 45 procent ten opzichte van de hui dige Israëlische bevol king van 4,5 miljoen. De schatting van Dinitz is de hoogste tot nog toe sinds de toestroom van immigranten uit de Sovjetunie vorig jaar op gang kwam. Het aantal immi granten is iedere maand blij ven stijgen en heeft de Israë lische regering genoopt haar plannen voor de huisvesting en werkgelegenheid bij te stellen. Dinitz verklaarde dat in de afgelopen maand 9.864 Sovjet immigranten waren aangeko men, een tempo van 700 tot 1.000 per dag. In januari be liep het gemiddelde ongeveer 100 per dag. Sinds 1 januari vestigden zich 92.562 mensen uit de Sovjetu nie in Israel. Tegen het einde van het jaar zal hun aantal zijn toegenomen tot tussen de 180.000 en 200.000. Dinitz verwachtte dat het aantal nieuwkomers uit de Sovjetunie voor het einde van 1992 de 1 miljoen zou passe ren. „Wij hebben een poten tieel van nog een miljoen over een periode van zes jaar," zei hij. Het Joods Agentschap, dat voor de stichting van de staat Israel werd gevormd als een schaduw-regering, overziet tegenwoordig de immigratie en fondsenwerving in het buitenland. DEN HAAG De Kon- ferentie van Nederlandse Religieuzen (KNR) heeft ten onrechte kritiek geuit op het Vaticaan, naar aanleiding van de span ningen tussen Rome en de vereniging van La- tijnsamerikaanse religieu zen (CLAR). Dit blijkt uit een reactie van kardinaal Jean Jéröme Hamer, hoofd van de congregatie voor de religieuzen. teerd tegen het verbod van het catecheseproject Palabra y Vida (Woord en Leven), een kritische bijdrage van de La- tijnsamerikaanse religieuzen aan de herdenking van 500 jaar evangelisatie in 1992. Ook leverde ae KNR kritiek op het feit dat het Vaticaan zon der overleg de benoeming van een mannelijke secretaris van de CLAR had doorgedrukt, terwijl er een wettig gekozen vrouwelijke kandidaat was. Kardinaal Hamer schrijft de KNR dat zijn congregatie op geen enkel moment het cate cheseproject heeft belem merd, maar juist heeft gepro beerd de CLAR te helpen „om het project te verbeteren met bijdragen en aantekenin gen". Hij wijst erop dat niet het Vaticaan, maar de Latijns- amerikaanse bisschoppen het project hebben verboden, waarin de ontdekking van Amerika en de kerstening van het continent worden be keken vanuit het standpunt van de slachtoffers: de india nen en de armen. Het passeren van de vrouwe lijke kandidaat voor de func tie van CLAR-secretaris heeft volgens Hamer niks te maken met „enig negatief oordeel over de geschiktheid of be kwaamheid van de religieu ze". De mannelijke kandidaat voldeed gewoonweg beter aan de Vaticaanse voorwaarden: hij zou de relatie tussen de CLAR en het Vaticaan kun nen verbeteren en de proble men van de CLAR op ade quatere wijze het hoofd kun nen bieden. De KNR schreef in februari dat het Vaticaanse ingrijpen „getuigt van een gering ver trouwen in de CLAR, in de Latijnsamerikaanse religieu zen in het algemeen en in de vrouwelijke religieuzen in het bijzonder". De Nederlandse religieuzen waren van me- Kardinaal Jéróme Hamer FOTO: AP ning dat het Vaticaan „de voortgang van het werk van de CLAR ten dienste van het volk Gods" aanzienlijk dreig de te belemmeren. Karl Lehmann FRANKFURT De Duitse kerken zullen op de dag van de hereniging een oecumenische kerk dienst houden in de Oost- berlijnse Mariakerk. Pre sident Richard von Weis- zacker, bondskanselier Helmut Kohl en premier Lothar dé Maizière zullen de dienst op 3 oktober bijwonen. Maar een voor stel van Kohls partij aan de kerken om de klok ken te luiden is door hen afgewezen. Het tijdstip van de dienst, die wordt georganiseerd door de raden van kerken in beide Duitslanden, is onderwerp van een roerige discussie ge weest. Dat bondskanselier Kohl ertoe heeft aangespoord, konden de kerken nog als „schoonheidsfout" accepteren. Meer moeite hadden zij met zijn mededeling dat de dag van de hereniging met een nationale kerkdienst zou be ginnen. Met name de Evangelische Kerk en de 'Freikirchen' in de DDR hebben zich hierte gen fel verzet. Zij wilden de oecumenische dienst houden aan de vooravond van de her eniging, om zo de kerkelijke activiteiten duidelijk te on derscheiden van de plechtig heden van de burgerlijke overheid. De dienst wordt ge leid door de evangelische bis schop Johannes Hempel (DDR) en zijn rooms-katholie- ke collega Karl Lehmann (Bondsrepubliek). Onder het motto 'Aanvaard elkaar' zal „op dit belangrijke moment in de Duitse en Europese naoor logse geschiedenis" worden opgeroepen tot dankbaarheid, bekering, bezinning en hoop", aldus de organisatoren. De< kerken zijn niet gezwicht voor het voorstel van de Westduitse minister Rudolf Seiters om op de dag van de hereniging overal de kerk klokken te luiden. Zij vrezen dat het klokgelui wordt uitge legd als een kerkelijke zegen voor de staat. Het luiden van kerkklokken is bovendien een uitnodiging voor de kerk dienst en niet voor een alge meen volksfeest. De afwijzing leverde een nieuwe aanvaring met Kohl op, die de opstelling van de kerken „dom" noemde. Ook uit de kerken zelf kwam er kritiek. „Wij zijn toch kerk in dit land en voor dit land", re ageerde Erwin Wilkens, vroe ger verbonden aan het bureau van de Evangelische Kerk in Duitsland. Beide heren weten zich gesteund door een enquê te volgens welke negentig procent van de Duitsers vindt dat de kerkklokken op de na tionale feestdag geluid moeten worden. DRIEBERGEN Drie zetels in het. bestuur en een zetel in het dagelijks bestuur. Dat is de eis die de Nederlandse Her vormde Kerk stelt aan de andere kerken die sa menwerken in het Inter kerkelijk Overleg in Schoolzaken (IKOS). Het IKOS helpt de leerkrach ten die het godsdienston derwijs op openbare lage re scholen verzorgen. Volgens drs. J. Spinder, secre taris Kerk en School van de Hervormde Kerk, moeten de andere kerken nu kiezen. Voor zijn kerk is een andere bestuurssamenstelling onbe spreekbaar. Op dit moment bezet de Hervormde Kerk zes zetels in het bestuur. De ande re kerken (Gereformeerde Kerken in Nederland, Alge mene Doopsgezinde Sociëteit, Evangelisch-Lutherse Kerk, Nederlandse Protestanten bond, Remonstrantse Broe derschap en Unie van Baptis tengemeenten) hebben ieder een zetel. Het conflict gaat over de be stuurssamenstelling na de in voering van nieuwe statuten. Het bestuur van IKOS heeft voorgesteld dat elk kerkge nootschap twee bestuurszetels krijgt. Volgens Spinder doet het be stuursvoorstel onvoldoende recht aan de belangrijke rol die de Hervormde Kerk in het godsdienstonderwijs aan de openbare scholen speelt. Voor de Tweede Wereldoor log was de Hervormde Kerk, die nooit principieel voor de christelijke school heeft geko zen - de kerk vond de school keuze een zaak van de ouders en niet van de kerk -, de eni ge kerk die dit onderwijs ver zorgde. Op dit moment wordt op de helft van de openbare scholen het godsdienstonder wijs door de Hervormde Kerk verzorgd. Op de overige scho len heeft het godsdienstonder wijs in oecumenisch verband plaats. De voorzitster van het IKOS- bestuur, mevr. C. Hazebroek- Beekmann, wil voorlopig geen commentaar geven. Het overleg met de hervormden is volgens haar nog niet afge rond. Het bestuursvoorstel heeft de steun van de doopsgezinden. Tijdens de vergadering van de doopsgezinde broeder- schapsraad eind augustus werd de houding van de her vormden ernstig bekritiseerd. De Evangelisch-Lutherse Kerk steunt het voorstel van de hervormden. BARNEVELD Een in saffraanleer uitgevoerde, gewatteerde statenverta ling met zilveren hugeno- tenkruis voor 198 gulden, een achtste-eeuwse facsi mile-uitgave van het Book of Kells voor 24.000 gulden en een sticker met 'ik houd van Het boek' voor één gulden. Het was allemaal te koop op de dertiende boekenbeurs van het Christelijk Lek- tuur Kontakt (CLK) in Barneveld die einds vori ge week werd gehouden. Wat er wel on wat er vooral niet op de boekentafels mag liggen is volgens CLK-be- stuurslid mevrouw P.M.E. Teekens-Krijgsman altijd het grote discussiepunt bij de or ganisatie van de jaarlijkse Boekenbeurs van de stichting. De CLK, die zich ten doel heeft gesteld de belangen van de bedrijven die werkzaam zijn op het gebied van pro- duktie, promotie en distribu tie van christelijke lectuur te bevorderen, is lang niet van elk als 'christelijk' gepresen teerd boek overtuigd dat het werkelijk christelijk is. Dit jaar bijvoorbeeld mocht er geen esoterica - sektarisch aandoende werken - op de beurs. Enkele bezoekers stoorden zich vorig jaar aan openlijk uitgestalde uitgaven op dit gebied. Ook een uitge ver die zich op dergelijk ge bied specialiseert, is dit jaar geweigerd. "Dat soort boeken staat toch haaks op de christe lijke gedachtengang", zegt Teekens. Voor de rest is poli tiek links en rechts op theolo gisch gebied welkom op de beurs, want "als een boek zegt christelijk te zijn en het chris telijk geloof niet aanvalt, wordt het niet geweigerd". Hoe dan ook, tussen de vijf- en zesduizend bezoekers (vijf tig procent leest Nederlands of Reformatorisch Dagblad, vijftig procent blijkt lid van de EO, veertig procent komt uit een straal van veertig ki lometer rond Barneveld) ge noten zaterdag in de Veluwe- hal van wat er wel was. En dat was flink wat. De beurs boekte een record met 73 standhouders. Zo presenteerde uitgeverij Boekencentrum uit Den Haag een nieuwe uitgave over Christelijk Gezinsleven, on der redactie van onder ande re. ds. J. van Amstel en dr. J'. Hoek. Een boek, dat het vol gens de uitgeverij goed zal doen binnen de 'gereformeer de gezindte'. Een hele andere markt aan borend, maar nadrukkelijk steeds meer waardering oog stend binnen de zojuist ge noemde reformatorische kant De christelijke boekenbeurs in Barneveld FOTO: PERS UNIE blijkt Living Bibles Holland te zijn. De eigentijdse verta ling van de bijbel, Het Boek, is een doorslaand succes voor de uitgeverij. Er zijn inmid dels al 75.000 exemplaren van verkocht, en binnenkort volgt een nieuwe druk. Living Bibles probeert overi gens opnieuw te scoren met een 'kinderbijbel voor volwas senen'. Voor nog geen vijftien gulden krijgt de lezer een pocketboekje voor in de trein, waarin het verhaal van de bijbel 'in boekvorm' verteld wordt. Het is de bedoeling dat je al lezend in 'In vogelvlucht' benieuwd wordt naar de Bij bel zelf. Directeur Ramaker verwacht er veel van. "Als ze na het lezen van dit boekje de Bijbel weer niet pakken, helpt echt niets meer", is zijn over tuiging. Even verderop staat uitgeverij Van Wijnen uit Franeker goe de sier te maken met een boekje van 24.000. Het is de latijnse tekst van de vier evangeliën, afkomstig uit de Ierse stad Keil. Het origineel is twaalf eeuwen oud. Van de aangeboden uitgave ervan heeft Van Wijnen inmiddels drie verkocht aan particuliere verzamelaars. Na dit jaar gaat het fraaie werk 30.000 kos ten. „Dus wees er snel bij", grapt de standhouder. Het zijn niet alleen boeken die op de beurs tentoongesteld worden. Allerhande artikelen, van kettinkjes tot superluxe uitgevoerde statenvertalingen liggen te pronken. Ook de christelijke muziekbranche is vertegenwoordigd, zoals door distributiebedrijf Sabra uit Harderwijk. Gert en Hermien zitten nog in de voorraad, maar hun overgang naar de seculiere sector is volgens de directeur wel te merken. "Het wordt hard minder". De man weet te melden dat de Neder landstalige christelijke muzie kuitgaven op dit moment in aantallen vermeerderen met 30 procent per iaar. De groei ende markt heeft volgens hem vooral z'n oorzaak in de CD, die mensen ertoe zet de oude platenvoorraad te ver vangen door digitale geluids- Volgens mevrouw Teekens van de CLK beleeft het chris telijke boek niet een dergelij ke vlucht. De markt blijft sta biel, maar dat beschouwt zij in deze tijd al als winst. STEVEN EMMENS Nederlands Hervormde Kerk Beroepen te Heerde M. Zoetewelj te Berkel en Rodenrijs; te Nieuwerkerk aan den IJssel (deelgemeente De Bron) F. Bos te 's-Gravenhage; te Ou dewater J.C. Schuurman te Rijssen; Gereformeerde Kerken Aangenomen naar Leek drs. S.T. Bakker te Leeuwarden. Beroepbaarstelling drs. R.J. Kooi man, Rozenpad 32, 9404 SL Assen, tel: 05920-15582. Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt Beroepen te Enschede-Oost dr. P.H.R. van Houwelingen te Ommen; te Noord bergum K. de Vries te IJssel- muiden-Grafhorst. Aangenomen naar Almkerk-Werken- dam i.c.m. Breda drs. A. Buursema, kandidaat te Wlnsum, die bedankte voor Beverwijk, voor BIIJa-Holwerd, voor Driesum c.a., voor Ferwerd-Hal- lum, voor Hoofddorp, i.c.m. Nijega-Opelnde, kanaal-Valthermond, geest, voor Opende I.e. veen, voor Smllde i.c.n Sneek-Koudum, voor Mlldam voor Mussel- m. Surhulster- Diever, voor Vllsslngen en Vrouwenpolder. Bedankt voor Meppel C.J. Mewe te Terneuzen. Christelijke Gereformeerde Kerken Tweetal te Apeldoorn-Zuld: B. Oos terbroek, laatst leden pred. te Brazi lië, wonende te Baambrugge en D. Quant te Hoogeveen. Beroepen te Nieuwkoop H.C. van der Ent te Elburg. Workshop meditatie Van 21 tot 23 september wordt er in het Koetshuis van Stouten- burg (bij Amersfoort) een workshop gehouden rond me ditatie. Onder leiding van Lu- chesius Smit OFMCap wordt stilgestaan en geoefend met verschillende meditatieve me thodes voor de eigen religieu ze ontwikkeling. De kosten zijn 75 (of lager, naar draag kracht). Leeftijd vanaf 21 jaar. Informatie en opgave: Franciskaans Jongerenwerk, Guy Dilweg en Louis Poot, Watergeusstraat 29, 3025 HH, Rotterdam. Tel. 010- 476.30.66. gen Geen daden maar woorden! De eerste eigen Miljoenennota van het kabinet Lubbe vertoont de sporen van een langdurige worsteling in d nisterraad. Vrijwel nergens worden heldere keuzen Het uitgestippelde beleid bestaat uit een brij van comprJ sen tussen partijpolitieke standpunten. De oorzaak daa de voortdurende botsing tussen de PvdA, die koste t wil haar sociale gezicht wil oppoetsen, en het CDA, datfl best vindt als het maar niet leidt tot hogere lasten. Het iT_ taat is dat er, behalve op defensie, op geen enkel ter m sprake is van doortastendheid. niniste BELANGRIJKE zaken als de bestrijding van de milieu vuiling, het verkleinen van het leger arbeidsongeschikte] langdurig werklozen en de broodnodige afslanking van ambtenarenapparaat pakt de centrum-linkse ministersp tot dusverre niet wezenlijk anders aan dan de twee vo kabinetten. Behalve op papier is er van de beloofde sa vernieuwing nog weinig te bespeuren. Oü a Het motto van dit kabinet is kennelijk „geen daden J woorden". Dus moet minister Kok rare capriolen uithi }r om toch de afgesproken daling van het financieringstek tot 4,75 procent van het nationaal inkomen, tot stand te br ,emee gen. Drie en een half miljard van de inkomsten in 199 ivail" echter van eenmalige aard, zoals de verkoop van staatsdi dat nemingen in bedrijven en een versnelde inning van de nootschapsbelasting. Ook is het wonderlijk te zien dat] *ers n uitgaat van een olieprijs van twintig dollar per vat en dollarkoers van 1,75. De olie is vandaag duurder jaren is geweest (33,55 dollar per vat) en een verf «den daling van de Amerikaanse munt, naar bijvoorbeeld moet zeker niet worden uitgesloten. A **en' r\LS die ontwikkeling zich voordoet, heeft dat ernstige erwijl rolgen voor de Nederlandse economie en dus voor de kist. Waar moet dan het geld vandaan komen om de ui ringen en ambtenarensalarissen gelijke tred te doen hooi met de lonen in het particuliere bedrijfsleven? Minister! negeert dat gevaar door uit te gaan van een loonstijging or maximaal drie procent. Een rozige gedachte. FNV-voon Stekelenburg heeft al gezegd dat hij zich zich niet laat 'ci wö>e teren'; zijn vakcentrale mikt op loonsverhogingen van vi ^n' vijf procent. ■nna PREMIER Lubbers vindt dat het beleid, als de olieprij *n een zo hoog niveau blijft of als de lonen te veel gaan stij bijgesteld moet worden. Hij ziet er zelfs niet tegenop het geerakkoord open te breken. Tegen die achtergrond is waarschijnlijk maar het beste de Miljoenennota '91 i wel zeer voorlopig stuk te beschouwen. \KI Geen aangeschoten wild De persconferentie van premier Lubbers over de Troon de was gisteren voor een groot deel aan de kwestie-Braks wijd. In plaats van zich te concentreren op de boodschap de koningin vandaag in de Staten-Generaal heeft voorge zen, hield de premier ongevraagd een lang betoog om n collega van landbouw en visserij vrij te pleiten. Hoewel dat zelf ontkende, zette Lubbers daarmee coalitiepa PvdA, die het lot van Braks in handen heeft, onder di HET is de vraag of dat nog nodig was, want minister Bi [pjj( hield later op de dag zelf een steekhoudend betoog, waar n^e hij zijn positie in de visserijkwestie aanzienlijk versterkte jgroe zijn fel verweer stelde hij de visserij een sanering van onn€ kottervloot in het vooruitzicht, die minder vrijblijvend zijn dan de huidige regeling. Maar als we daardoor in een veel beter evenwicht krijgen tussen wat kèn en wat worden gevangen, dan is dat volgens Braks een goed gangspunt om in Europa te gaan praten over het ophef van de vangstbeperkingen. lordj Vaka hij hel - D BRAKS betoogde dat hij de Kamer voldoende en zorgvul estri op de hoogte heeft gebracht, maar dat hij natuurlijk nietl op v informeren op basis van geruchten. Daarmee doelde hij geruchten over enorme illegale vangsten, die de visserij reld bewust de wereld in heeft gestuurd om via een omi ische prijsdaling van sommige soorten vis tegen te gaan. het, De minister voelt zich in het geheel géén aangeschoten ftftt wild. Als drijver kent hij het veld vrij goed, zo liet hij fijn n V, weten, er) in de ogen van de jagers loopt daar vaak m same aangeschoten wild rond dan in werkelijkheid het geval 1 ka 1 artse Uig Fietsendiefstal Het artikel „Wie maakt zich nog druk om fietsendiefstal?" heb ik met belangstelling gele zen. Een goed artikel, maar één belangrijk onderwerp heb ik erin gemist: fietsenstallin gen! Dit woord is nergens ge noemd, terwijl het mijns in- :ilig /oei ids. E ziens een belangrijke bijdi )juni aan de oplossing van het) bleem kan verschaffen. I sers zouden vaker hun I moeten stallen, als zij eq op bezoek gaan. Dat kan met e tuurlijk alleen als die stal ,jje gen er zijn. In een stad alsl er j Haag bijvoorbeeld zijn er enkele goede stallingen, i n d veel te weinig en boven! Bge sluiten ze vroeg! Als de meen te nu eens wat meert lingen zou bouwen, van dure, onrendabele keergarages, zou het probl al bijna opgelost zijn. Dezel litieke) invalshoek heb ik mist, in uw overigens J de artikel. A.F. Mantel, DEN HAAG. Uitgave:Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers). Kantoor: Apothekersdijk 34, Leiden. Telefoon: 071 - 122 244. Postadres: postbus 11, 2300 AA Leiden. 8 30 tot 17 00 u 114.00 tot 15.00 u. Abonnee service Telefoon: 071 - 313 677 van ma. t/n Nabezorging Telefoon: 071 - 122 248 van ma. t/m vr. van 18.00 tot 19.00 Abonnementsprijzen (inclusief 6% BTW) Bij automatische betaling: per maand 24.85 per kwartaal f. 74.10 per jaar 284,50 Het abonnementsgeld dient voo Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel 071 - 122 244 Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941 Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk i 070 - 3902 702. Bankiers AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050 Bij betaling per accept-girokaaH per maand f. 25.85 per kwartaal per jaar jit te worden voldaan AIB

Leidse Courant | 1990 | | pagina 2