leer geld voor beginnende leraren Commit MILJOENENNOTA 1991 DINSDAG 18 SEPTEMBER 1990 PAGINA 23 Inkomens stijgen gering Strijd tegen criminaliteit moet intensiever worden ONDERWIJS HAAG Bij zijn °ne»eden als minister P'igde Jo Ritzen aan e onderwijsbegroting yajjn een jaar op orde om,zijn en met onver- in hi trots deelde de mi- tijdens een perscon- 1 tie over zijn begro- 0 nee dat het is gelukt. mij éen groot ge dat we erin ziïn ge~ de gaten op de begro- e dichten. Feitelijk bete- n 'dit dat het kabinet het e ëj vijs als een belangrijk „jn leel van het beleid ziet", njitzen, daarmee doelend Jgin financ^ële inspanningen °rgcn collega-ministers voor tQ|e groting hebben verricht. aren krijgen er wat hem ^ij- »Want het on- s staat of valt met de (if vrouw voor de klas", 0 Ritzen. Aanvankelijk •bliifr voor de verhetering bte,positie van leraren 155 I n gulden beschikbaar, door verschuivingen de begroting kan dit in 1995 zijn opgelopen miljoen gulden. Ritzen staatssecretaris J. Wal- illen het geld vooral be- aan verhoging van de vol ïgssalarissen, maar ook Sjedacht aan een 'sab- of' voor de onderwijs- ;>-■ orgi iefinanciering kiest in de begroting 91 definitief voor ver- mFg van de studiefinan- Op een paar punten s hij echter wat water bij lg( n gedaan: eerstejaars studenten het maximale leenbe- 53 iet 500 gulden verlaagd. jaJivullende beurs (de gift) tegelijkertijd met een- bedrag verhoogd. Oude studenten kunnen jaar- 25 gulden meer lenen, daar staat een evengrote ing van het giftgedeelte ver. Deze aanpassingen voor aankomende stu- de stap naar het hoger ijs gemakkelijker en nodig lang studeren on- kkelijker. zj vijf jaar studeert houdt ,r ig recht op studiefinan- (basisbeurs, lening en teel aanvullende beurs), a kan men het hele be twee jaar lenen, 'zui!r ^ad Ritzen aangekon- lat dit nog maar één jaar ,w{ innen. v. eeftijdsgrens van 27 jaar, S( oven het recht op stu- Y inciering vervalt, zal en(jvluchtelingen en andere ite[ eke groepen enigszins n verzacht. Verder geldt e tijdens zijn studie de Isgrens van 27 jaar pas- in nog wel recht op in- 'ing heeft, het benodigde loet gaan lenen. Beurzen n dan niet meer ver- Op dit moment geldt 1 *'^t iedereen die vóór zijn hetpte aan een studie begint Stidmaë afmaken met be- iin^van studiefinanciering. gef mensen die op hun ze- ei twintigste jaar of daarna b JUSTITIE EN POLITIE DEN HAAG „Het op treden tegen criminaliteit in al zijn verschijningsvor men vertoont in ons land ernstige achterstanden", verzucht minister van jus titie Hirsch Ballin. Een in haalmanoeuvre is volgens hem dan ook hard nodig. De bewindsman kondigt daarom voor komend jaar een versterking aan van de politie, het openbaar ministerie (officieren van justitie) en de rechterlijke macht. Samen met minister Dales van binnenlandse zaken, die mede verantwoordelijk is voor het politiebeleid, somt Hirsch Bal lin een aantal zaken op die in 1991 extra aandacht van de politie zullen krijgen: milieu criminaliteit, georganiseerde zware misdaad (bijvoorbeeld drugshandel, grootscheepse fraudezaken en overvalben- des), winkeldiefstal, vandalis me, overtredingen van de maximum-snelheden en com putercriminaliteit. Verder zul len gemeenten, bedrijven en instellingen gestimuleerd wor den om meer maatregelen ter voorkoming van criminaliteit te nemen. Hier is extra geld voor beschikbaar, deels in het kader van de sociale vernieu wing. De beide ministers tonen zich enthousiast over de experi menten die in enkele steden worden gehouden met stads wachten en politie-assistenten. Stadswachten zijn toezichthou dende functionarissen op straat, zonder politie-bevoegd- heid. Politie-assistenten zijn ambtenaren die een korte poli- tie-opleiding hebben gevolgd en daarna lichte politiewerk zaamheden mogen verrichten, zoals het opnemen van een voudige aangiftes en het rege len van het verkeer. Hierdoor heeft de 'echte' politie meer tijd voor de zware klussen. Stadswachten hebben overi gens twee nadelen: ze dragen geen politie-uniform (wat ver warrend kan zijn voor het pu bliek) en mogen geen politieta ken uitvoeren. Daarom geven de ministers er de voorkeur aan voorlopig alleen het aantal politie-assistenten uit te brei den. Binnenkort ontvangt de Twee de Kamer het voorlopige ont werp voor een nieuwe politie wet, waarin de toekomstige sa menvoeging van rijks- en ge meentepolitie wordt geregeld. Dit najaar zal ook een 'sociaal plan' voor de komende reorga nisatie worden gepubliceerd. Hierin worden de rechten van politiefunctionarissen (bijvoor beeld bij overplaatsingen) vastgelegd. De maffiakip DEN HAAG Het komt zelden voor dat ministers in de (doorgaans gortdro ge) toelichtingen op hun begrotingen een speelse toon aanslaan. Minister Hirsch Ballin van justitie doet dat dit jaar wèl. Ter illustratie van zijn op merking dat zware crimi nele organisaties moeilijk grijpbaar zijn en hun eigen stijl en codes hebben, ci teert hij een stukje uit een boek van de Italiaanse schrijver Luigi Malerba. „Een Calabrische kip be sloot lid van de maffia te worden. Ze ging naar een maffia-minister om een schrijven van aanbeveling te krijgen, maar deze zei haar dat de maffia niet be staat. Ze ging vervolgens naar een maffia-rechter, maar ook deze zei haar dat de maffia niet bestaat. Tenslotte ging ze naar een maffia-burgemeester en ook hij zei haar dat de maffia niet bestaat. Daar om ging de kip terug naar het kippenhok en in ant woord op de vragen van de medekippen antwoord de ze dat de maffia niet bestaat. Toen dachten alle kippen dat ze lid van de maffia was geworden en ze waren bang voor haar". INKOMEN MINDERHEDENBELEID I HAAG Het kabinet ers-Kok wil de komende meer aandacht besteden p jonge kinderen uit etni- piinderheidsgroepen. er volgend jaar vijftien gulden beschikbaar •rojecten om Turkse en kaanse kleuters voor te ajjen op de basisschool, zo- niet met een enorme id aan de school hoe- beginnen. worden er campagnes ïreid om het leesgedrag |kinderen uit etnische in te bevorderen en deze m te stimuleren sport- muziekscholen en jteitscentra te bezoeken, 'il het kabinet dat meer ie jongeren na een mid- opleiding besluiten een kunstzinnige opleiding te volgen. Er is zelfs al twee mil joen gulden gereserveerd voor subsidies aan kunstenaars uit minderheidsgroepen. Zoals gewoonlijk is het min derhedenbeleid door de begro tingen van diverse ministeries heengevlochten. WVC, Bin nenlandse Zaken en Onder wijs leveren het grootste aan deel. Binnenkort ontvangt de Tweede Kamer de nota 'Socia le vernieuwing en minderhe den', waarin alle maatregelen voor minderheden in het ka der van de sociale vernieu wingsbeleid zijn gebundeld. Het aantal etnische minderhe den dat bij de rijksoverheid in" dienst is laat nog steeds te wensen over. De afgelopen drie jaar is ernaar gestreefd het percentage 'buitenlandse' ambtenaren bij de ministeries op drie procent te brengen. Dat is nog maar voor zeventig procent gelukt. Eind dit jaar komt er een vervolgplan. Voor initiatieven ter bestrij ding van racisme en discrimi natie is komend jaar een mil joen gulden beschikbaar. Voor de opvang van nieuwkomers vanuit het buitenland ligt vijf tien miljoen klaar. De afgelopen maanden hebben de bewindslieden van Justitie en WVC al enkele malen een noodkreet laten horen over de wassende stroom asielzoekers naar ons land. WVC zoekt nog steeds naar gebouwen die kun nen dienen als opvangcentra en Justitie blijft naarstig stre ven naar verkorting van de asielprocedures. Staatssecreta ris Kosto (justitie) kondigt aan dat hij een 'terugkeerbureau' wil instellen dat afgewezen asielzoekers begeleidt bij het verlaten van ons land. KOOPKRACHTPLAATJE (in procenten) Koopkrachtontwikkeling 1990 1991 DEN HAAG De meeste mensen gaaner "volgend jaar enkele tienden van procenten op vooruit. Dat geldt voor zo wel de werkenden als voor de uitkeringsgerechtigden. Veel ruimte voor koopkrachtverbe tering zal er de komende jaren echter niet zijn, zo stelt het ka binet. De financiële gevolgen van de Golfcrisis, de extra inspannin gen op terreinen als milieu zorg en de groei van het aantal uitkeringsgerechtigden zijn daar debet aan. Ongeveer 200.000 alleenstaan den met een inkomen iets bo ven het minimum gaan er door wijzigingen in de belas tingsfeer het gedeeltelijk afschaffen van de alleenstaan- dentoeslag volgend jaar (evenals dit jaar) zo'n ander half procent op achteruit. Des ondanks is, aldus de Notitie Inkomensbeleid van minister De Vries, de welvaartspositie van alleenstaanden relatief gunstiger dan die van andere inkomens omdat ze geen part ner en/of kinderen te onder houden hebben. In vergelijking met huishou dens van meerdere personen, waarin maar één persoon de kostwinner is, hebben alleen staanden zo'n 35 tot 40 procent meer te verteren. De achter uitgang in inkomen van deze groep wordt overigens dit iaar (deels) gecompenseerd door een eenmalige uitkering van vijftig gulden rond Kerst. Ie dereen die als gevolg van 'Oort' onder het sociale mini mum is gekomen, krijgt dit ex traatje. Mensen in de bijstand vallen daarbuiten. De inkomenspositie van al leenverdieners met kinderen is relatief het slechtst, met name omdat de kosten van de kinderen hoger zijn dan de vergoeding die men er voor ontvangt. Mede daarom heeft het kabinet besloten volgend jaar de kinderbijslag voor het eerste kind extra te verhogen. In totaal gaat dit bedrag met 69 gulden omhoog. Daarvan vloeit 48 gulden voort uit het regeerakkoord en is er een 'extraatje' van 14 gulden. Ook komt er 7 gulden vrij voor het eerste en tweede kind. Dit laatste naar aanleiding van af spraken die zijn gemaakt over de arbeidsvoorwaarden in de gezondheidszorg. Voor een ge zin dat moet rondkomen van een minimuminkomen, leidt dit tot een extra koopkracht verbetering van 0,2 procent. Deze wordt echter grotendeels teniet gedaan door de verho- Koningshuis kost ruim 33 miljoen DEN HAAG Het konings- huis gaat de belastingbetalers volgend jaar in totaal ruim 33 miljoen gulden kosten. Dat be drag bestaat uit enerzijds de zogeheten uitkeringen (totaal 11,4 miljoen) aan koningin Beatrix (6.124.000, waarvan 1.068.000 inkomen en 5.056.000 voor kosten van de hofhou ding), prins Claus (1.200.000), prins Willem-Alexander (1.432.000), prinses Juliana (1.630.000) en prins Bernhard (991.000), en anderzijds uit de declarabele kosten van deze vijf leden van het koningshuis voor personeel, paleizen, au to's, koetsen, vliegtuigen en schepen. Prinses Margriet en Pieter van Vollenhoven staan niet op de 'loonlijst'. Zij kun nen sommige kosten declare ren bij de koningin. ging van de nomiriale zieken fondspremie voor gezinnen met kinderen. Zelfstandigen moeten volgend jaar naar ver wachting een half procent aan koopkracht inleveren. Minister De Vries staat uitge breid stil bij de mogelijkheden van uitkeringsgerechtigden om hun inkomen te verbete ren door het aanvaarden van werk. Het verschil tussen uit kering en minimumloon be draagt gemiddeld 1 procent. In een aantal gevallen kan er voor werklozen die een baan met een minimumloon krijgen zelfs sprake zijn van een ach teruitgang in inkomen, omdat men als werkende niet meer in aanmerking komt voor ex tra (gemeentelijke) voorzienin gen voor de minima. Dat heeft tot gevolg dat een werkgever aan een alleenverdiener ten minste 120 procent van het wettelijk minimumloon moet betalen om de negatieve effec ten van het aanvaarden van werk te compenseren. Van de geregistreerde werklo zen (ruim 350.000) is in begin sel de helft beschikbaar voor de arbeidsmarkt. Deze mensen worden echter te weinig fi nancieel geprikkeld om een baan te accepteren waar ze het minimumloon kunnen verdie nen. Het kabinet zegt zich ech ter te realiseren dat het huidi ge inkomensbeleid een „bij zonder delicaat karakter" heeft. Het vergroten van het verschil tussen minimuminko men en uitkering stuit op pro blemen: het verlagen van de uitkeringen staat op gespan nen voet met de koppeling (aan de loonstijgingen) en een verhoging van het minimum loon heeft nadelige gevolgen voor de werkgelegenheid. Het kabinet wil er wel op aanstu ren, minimumloners sneller te laten doorstromen naar een hogere loonschaal. NIET-WERKENDEN sociale minima aow'ers 1,3 0,4 alleenstaanden boven 27 1,2 0,5 alleenverdieners 1,2 0,4 uitkering boven minimum alleenstaanden onder 27-0,8 -1,7 alleenverdieners 0,7 0,2 WERKENDEN Minimumloon alleenstaanden onder 27 0,5 0,6 alleenstaanden boven 27 -2,2 -1,5 alleenverdieners 0,9 0,4 tweeverdieners 0,6 0,6 Modaal inkomen Alleenstaanden onder 27 6.5 0.8 alleenstaanden boven 27 1,3 0.8 alleenverdieners 2.6 0.7 tweeverdieners 6.2 0.8 ambtenaren 1.8 0.2 Koopkrachtontwikkeling bejaarden 1990 1991 (Exclusief de eenmalige uitkering van 50 gulden met Kerstmis 1990) ZIEKENFONDSVERZEKERDEN Alleenstaanden minimum 1,4 0,7 minimum plus 7000 gulden* -0,3 0,6 modaal 1,6 0,5 Niet-alleenstaanden minimum 1,5 0,6 minimum plus 14.000 gulden* 1,5 0,5 modaal 0,3 0,5 PARTICULIER VERZEKERDEN Alleenstaanden minimum plus 7000 gulden* 0,3 2,4 modaal2,1 1,9 2x modaal 4,0 0,9 Niet-alleenstaanden minimum plus 14.000 gu(den*2,4 2,9 modaali1,3 3,7 2x modaal j9,1 1.6 aanvullend pensioen aandacht kinderen etnische groeperingen Het 'gewone' basisonderwijs moet in staat worden gesteld kinderen die extra zorg nodig hebben, beter op te vangen. FOTO: DIJKSTRA FOTO: DIJKSTRA De regering wil komend jaar meer doen aan de opvang van buiten landse kinderen. FOTO: MILAN KONVALINKA het hoger onderwijs binnenko men, zullen aparte financiële voorwaarden worden gefor muleerd. OV-kaart Per 1 januari wordt de Open baar-Vervoerkaart voor stu denten ingevoerd. De op brengst hiervan is bestemd voor het hoger onderwijs: de universiteiten krijgen vijf mil joen, de hogescholen 17,5 mil joen en de Nederlandse orga nisatie Wetenschappelijk On derzoek (NWO) 12,5 miljoen. Voor de financiële ondersteu ning van het middelbaar be roepsonderwijs doet Ritzen een beroep op het bedrijfs leven. De bedrijven hebben er ook baat bij als hun toekomsti ge werknemers een goede op leiding hebben genoten. Bo vendien gaat het de bedrijven over het algemeen zeer goed, dus ze moeten nu maar eens over de brug komen, vindt hij. Ritzen gaat daarbij uit van een totale bijdrage van 150 miljoen gulden. Voor werkloze jonge ren zullen volgend jaar in het leerlingwezen zo'n 15.000 plaatsen beschikbaar komen. Komend jaar presenteren de bewindslieden een plan om het aantal leerlingen per school te vergroten. Scholen met weinig kinderen moeten dan hun deuren sluiten. Met grotere scholen denken Ritzen en Wallage een betere onder wijskwaliteit te bereiken. Wal lage kondigde aan dat hierbij „uiterst genuanceerd" te werk zal worden gaan. Speciaal onderwijs „De scherpe tweedeling tussen speciaal onderwijs en regulier onderwijs zal moeten verdwij nen", vinden Ritzen en Walla- beschikbaar. Daarnaast is nog eens een eenmalig bedrag van 240 miljoen voor de invoering vrij gemaakt. In het voortgezet onderwijs zullen de mogelijk heden worden verruimd voor onderwijs in de eigen taal ten behoeve van allochtonen. In de toekomst moet het ook mo gelijk zijn om examen te doen in Arabisch en Turks. W etenschapsbeleid Minister Ritzen besteedt in het wetenschapsbudget voor 1991 extra aandacht aan natuurwe tenschappelijk en technolo gisch onderzoek, milieu en duurzame energie, zoals zon necellen. Uit nieuwe gegevens blijkt dat Nederland naar verhouding minder geld uitgeeft aan na tuurwetenschappelijk onder zoek en meer aan sociaal-we tenschappelijk onderzoek dan andere landen. De regering wil daar verandering in bren gen. Het onderzoek in de exac te wetenschappen zal daarom worden versterkt ten koste van het zogenoemde gamma- onderzoek (bijvoorbeeld socio- logie). De regering wil meer betrok ken zijn bij onderzoekpro gramma's op het gebied van de wereldmilieuproblemen, zoals klimaatverandering en stijging van de zeespiegel. Meer aandacht zal worden ge schonken aan de relatie tussen het milieu en de economie en die tussen het milieu en de so ciale wetenschappen. Minister Ritzen zal de Tweede Kamer in het najaar een noti tie aanbieden over ethische discussies rond wetenschappe lijk onderzoek. Het gaat voor namelijk om de vraag in hoe verre de mens mag ingrijpen in de natuurlijke orde en in hoeverre het veranderen van genetisch materiaal van vooral dierlijke organismen toelaatr baar is. ge. Het 'gewone' basisonder wijs moet in staat worden ge steld kinderen die extra zorg nodig hebben, beter op te van gen. De bewindslieden willen een grondige maatschappelijke discussie over regulier en spe ciaal onderwijs met als uitein delijke doel een forse daling van het aantal leerlingen in het (dure) speciale onderwijs. Ritzen en Wallage verwachten dat volgend jaar kan worden begonnen met de invoering van de basisvorming in .het voortgezet onderwijs, een on derbouw direct na de basis school met veertien vakken voor alle leerlingen. Hiervoor is jaarlijks 160 miljoen gulden Ministerie algemeen I in mi|<»nen guidons I Speciaal onderwijs Algemeen voortgezet en voorbereidend wetenschappelijk onderwijs en lager beroeps onderwijs Beroepsonderwijs en volwassenen educatie Huisvesting voortgezet onderwijs Huisvesting hoger onderwijs Hoger beroepsonderwijs Universiteiten en academische ziekenhuizen Overige uitgaven hoger onderwijs en weten schappelijk onderzoek Onderzoeksbeleid Voorzieningen ten behoeve van het ondeiwijs Wetenschapsbeleid Studiefinanciering, rechtspositionele uitkering en examens

Leidse Courant | 1990 | | pagina 23