MILJOENENNOTA 1991 NOG ieis leuks; OPTV? I KIJK IN DE1 KRANT. Geen woord meer over afslanking overheid Werkloosheid T Werkgevers laten geen spaan heel van Miljoenennor Niet iedereen profiteert van groei werkgelegenheid Beleid is te afwachtend en onvoldoende doortastend EcklócSoiruvrit DINSDAG 18 SEPTEMBER 1990 PAGINJ WERKGELEGENHEID DEN HAAG De ambte narenbonden kunnen de vlag wel in top hijsen. Al thans, als ze het optimis me van het kabinet delen over de reorganisatie van de rijksoverheid. Voor het eerst in tien jaar ont breekt het woord „afslan king" in de rijksbegroting. Dit jaar komt een einde aan twee ingrijpende operaties van even zovele CDA-VVD-kabi- netten. Vanaf 1982 moest de rijksoverheid jaarlijks met drie procent en later met twee pro cent worden ingekrompen. Het enige departement waar nu echt arbeidsplaatsen wor den geschrapt is Defensie, dat door de internationale ont spanning een bijzondere posi tie inneemt. De overige minis teries blijven dus gevrijwaard van afslanking. Het kabinet- Lubbers/Kok kiest voor een nieuwe slogan. Het streeft naar efficiëntie, in het klein zowel als in het groot. De grote efficiëntie-operatie houdt in dat alle ministeries zelf verantwoordelijk zijn voor hun werkwijze. Die moet vol gend jaar een totale besparing opleveren van 75 miljoen gul den, oplopend tot 300 miljoen in 1994. De departementen moeten streven naar een be perking en stroomlijning van hun takenpakket en verbete ring van hun organisatie. „De overheid moet zó functioneren dat zij in staat is alert te reage ren op maatschappelijke ver anderingen". Bonus Als bonus bij de grote efficiën tie-operatie mag elk departe ment zestig procent van de be reikte bezuinigingen zelf be steden. De rest van het geld moet worden afgedragen aan de schatkist en is bestemd voor nieuw kabinetsbeleid. Hiermee worden vooral be doeld de reorganisatie van de politie en de rechterlijke macht, de gemeentelijke basis administratie en de uitvoering van het Schengen-akkoord (open grenzen tussen een aan tal landen). Maar ook nu al kunnen minis teries, binnen de bestaande structuur en het takenpakket, efficiënter te werk gaan, meent het kabinet. Dat kan bijvoorbeeld door het inpassen van automatisering. Het geld dat hiervoor op korte termijn beschikbaar zou moeten ko men, kan worden gebruikt voor het verbeteren van de ambtenaren-salarissen. Op die manier moet het kabinet aan geld komen om de ambtena rensalarissen volgend jaar met hetzelfde percentage te laten groeien als de lonen in het bedrijfsleven. VERKEER EN VERVOER DEN HAAG De afgelo pen vijf jaar is de werk loosheid fors teruggedron gen; momenteel staan er circa 350.000 mensen ge registreerd als werkloos. Er kwamen sinds 1986 in totaal 550.000 banen bij, een gemiddelde van 110.000 per jaar. Dit jaar stéekt daar gunstig bij af met een verwachte toena me van 115.000 banen. Het merendeel van de nieuwe banen ging naar schoolverlaters. Maar niet iedereen profiteert evenveel van de groei. De groep langdurig werklozen is nog altijd erg groot. Dat zijn vooral mensen met een lage opleiding, personen van bui tenlandse herkomst en herin tredende vrouwen. Vooral de positie van etnische minderhe den is zorgelijk. Hun aantal groeit, terwijl hun opleiding meestal niet toereikend is voor de beschikbare functies. Jon geren en vrouwen niet lou ter in deeltijdbanen hebben beter geprofiteerd van de toe genomen werkgelegenheid. Niettemin is het kabinetsbe leid er op gericht met name deze drie groepen aan werk te helpen. In 1991 zullen er ongeveer 100.000 banen bij moeten ko men. In overleg met de sociale partners werkgevers en werknemers zullen afspra ken moeten worden gemaakt om mensen uit de kwestbaar- ste groepen op te nemen. In de cao-onderhandelingen zal daarnaast een percentage van de loonruimte moeten worden gereserveerd voor zaken als scholing en banenpools, waar mensen ervaring kunnen op doen terwijl ze al werken. Minister De Vries van sociale zaken wijst er op dat in Neder land in vergelijking met ande re geïndustrialiseerde landen nog altijd te weinig mensen tussen 15 en 65 jaar aan het ar beidsproces deelnemen. De metaal, detailhandel en ge zondheidszorg zijn daarbij dui delijk knelpunten. Mensen werken steeds minder graag in die sectoren omdat de arbeids omstandigheden niet best zijn (hoge werkdruk) en er matig tot slecht wordt verdiend. Een ander probleem is dat het aantal vacatures met het jaar fors toeneemt. Dat leidt ér doorgaans toe dat de lonen sterker stijgen dan gemiddeld. Om de werkgelegenheid en de koppeling tussen lonen en uitkeringen! niet in gevaar te brengen, zullen de lonen niet méér mogen stijgen dan vorig jaar, te weten drie pro cent. Anders komt de concur rentiepositie van het bedrijfs leven in gevaar, omdat pro- dukten duurder worden. Een specifiek probleem is de toename van het aantal ar beidsongeschikten. Momenteel krijgen 850.000 mensen een wao-uitkering en de algemene vrees is dat het er over een paar jaar een miljoen zullen zijn. Opmerkelijk is dat steeds meer jongeren worden afge keurd. Het streven van het ka binet is erop gericht dat er jaarlijks 16.000 werknemers minder in de wao komen en 6000 gedeeltelijk arbeidsonge schikten weer aan een baan worden geholpen. Dat levert een totale besparing op van ruim twee miljard gulden. Werkgevers die daadwerkelijk meewerken om dit te bereiken worden beloond. Zo hoeven bedrijven waar het ziekteverzuim laag is minder ziektekostenpremie te betalen. Werkgevers worden nog niet verplicht een bepaald percen tage gehandicapten in dienst te nemen. O 19 138 O O 340 1990 1991 DEN HAAG Hoewel de vakcentrales FNV en CNV flinke kritiek heb ben op de Miljoenennota, zijn ze blij dat het kabinet de koppeling tussen lonen en uitkeringen wil hand haven. Ze staan daarmee lijnrecht tegenover de werkgevers, waarvan het NCW de hardste tegen stander is. De werkgevers laten geen spaan heel van het kabinetsbeleid voor volgend jaar. Onder leiding van hun nieuwe voorzitter, oud-minister van financiën Ruding, stellen de christelijke werkgevers na drukkelijk dat de koppeling maar moet worden losgelaten. Het VNO spreekt van een on verantwoorde trendbreuk in de overheidsfinanciën. Het NCW zegt dat de begroting on deugdelijk is en de werkelijk heid verhult. Beide organisa ties verwachten dat na vol gend jaar de kwalijke gevol gen van dit beleid in volle om vang zichtbaar zullen worden. Het NCW denkt dat er medio volgend jaar al 7,5 a tien mil jard gulden extra zal moeten worden bezuinigd. Het VNO wijst erop dat voor het eerst in jaren de koop kracht niet wordt ondersteund met behulp van belasting en/of premie verlaging. De or ganisatie becijfert dat de koop kracht door het kabinetsbeleid met driekwart procent zal da len. Het verbond vindt dat het kabinet hiermee, tegen de af spraken van december vorig jaar in, een beheerste loonkos tenontwikkeling tegenwerkt. De werkgeversorganisaties in het midden- en kleinbedrijf, KNOV en NCOV, hadden lie ver gezien dat het kabinet die per in de uitgaven had gesne den om reserves te kweken voor eventuele tegenvallers. De onzekerheid over de eco nomische vooruitzichten door de Golfcrisis geven daar alle aanleiding toe. De overheidsfi nanciën worden nu voor een groot deel met eenmalige ba ten sluitend gemaakt. Het KNOV hekelt het met veel kunst- en vliegwerk instand houden van de koopkracht van een aantal groepen, ter wijl het reëel besteedbaar in komen van zelfstandigen na een aantal jaren van groei weer daalt, met een half pro cent. Vakcentrales De kritiek van de vakcentra les FNV en CNV is gematig der. De FNV stelt dat het ka binet er terecht naar streeft de lasten rechtvaardig te verde len. Voor het eerst sinds lange tijd is er sprake van een min of meer gelijk oplopende koopkrachtontwikkeling voor iedereen. De laagstbetaalden kunnen er echter nog niet op rekenen dat ze hun achter stand zullen inhalen. De FNV is tevreden over het herstel van de koppeling, maar vindt dat die niet bij elke tegenval ler ter discussie mag worden gesteld. De christelijke vakcentrale CNV wijst er op dat behoud van de koppeling een verdien ste is van de vakbeweging, die de laatste jaren een verant woord arbeidsvoorwaardenbe leid heeft gevoerd. Het CNV kan daarom, evenals de FNV, niet begrijpen dat het kabinet vooraf stelt dat de lonend met meer dan drie p mogen stijgen. Daaruit dat de regering te weinii trouwen heeft in de vakl ging en de zaken omtt 2 Door de opstelling van h t binet komt de nadruk cao-onderhandelingen c liggen op geld, terwijl h hoort te gaan om het op van zaken als werklooshf arbeidsongeschiktheid. De Unie BLHP, vakbond1 administratief, techniscl commercieel personeel, wijt het kabinet een i aan moed. De Unie W pleit voor een verlaging het btw-tarief van 18 naaf1!" procent en een verhogin de belastingvrije verge voor het zakelijk autoge Br< van 44 naar 50 cent perart meter. De twee kleinere 1 tenarencentrales, Amtf, rencentrum en CMHF personeel) hebben forse 11 tiek op de achterblijf1" koopkracht van ambtei1 P De grotere centrales 11 (FNV) en CCOOP (CNV), d zich niet uit over de 1 c krachtgevolgen. De 11 ambtenaren zijn op voo optimistisch over de karA open en reëel overleg. 1 Konsumentenkontakt a' dat de Miljoenennota volf£s voorbijgaat aan de positi j>£ mensen met een laag J men. Er zijn op dat pun gens de consumentenorg tie geen belangrijke veijgj len te ontdekken met d< ste begroting van het ka Jf Lubbers II. In de bouwwereld is m *8 leurstelling gereageerd o feit dat er komend jaar s hlJ 1500 sociale huurwoning!n tra zullen worden gebouv het regeerakkoord was sproken dat het sociale116' ningbouwprogramma ja/lvl met 5000 woningen zou te den verhoogd. De Natl"6 Woningraad, de orgai st van woningbouwverenig j® betreurt het besluit van i ?a£ secretaris Heerma van lnÉ huisvesting maar geeft ,ve ook begrip voor te hebbe1 dat Heerma hierdoor de1 viduele huursubsidie v0: heeft kunnen stellen. In onderwijskringen zitvlJ plannen van minister 8 en staatssecretaris W i V met gemengde gevoelen iee. vangen. De gezamenlijk a versiteiten zijn boos omd n£ leeuwedeel van de bezui f11 gen op het wetenschapr1 onderwijs wordt afgew«uni1 „De toegankelijkheid vaeefl universitair onderwijs st ove het spel", meent de V 'f16 ging van Samenwerkende1"1 derlandse Universiteiteire*( onderwijsbonden zien f1 v veel lichtpunten in de t!e ting. Vooral de in het vo's8' zicht gestelde verbetering de salarispositie van ,,nf krachten is door de txj106 met instemming begroet.11 De milieu-organisaties h( 9 nauwelijks een goed A1 1 voor de plannen van hetpte net over. Volgens de Stidmai Natuur en Milieu hinl1,3,1 rijksbegroting op twee gem ten: enerzijds worden eilwi zetten gegeven voor een milieubeleid maar and< blijft ook dit kabinet vooi wen op het traditionele e *-v mische denken. „Het k durft de zo noodzakelij f" ook toegezegde trendbre het beleid niet aan", c 7) teert de stichting. (Door prof. dr. S.K. Kuipers) De Miljoenennota 1991 is de eerste van het derde kabinet-Lubbers. Bij le zing van deze nota krijgt men echter niet het ge voel dat hier het eerste belangrijke beleidsdocu ment op financieel-econo- misch terrein van een ka binet voorligt. Het is een vlak stuk, dat wei nig nieuw elan uitstraalt, waarvan de inhoud niet erg tot de verbeelding spreekt en waarin de nadruk meer ligt op continuïteit dan op vernieu wing. Deze karakterisering houdt niet onvermijdelijk een negatief oordeel over de nota in. Per slot van rekening heb ben drang naar vernieuwing en het aan de macht zijn van de verbeelding ook hun nade len en is voortzetting van een goed beleid niet helemaal on verstandig. Dat mijn oordeel over de onderhavige Miljoe nennota toch niet onverdeeld positief is, hangt hiermede sa men, dat ik mij niet aan de in druk kan onttrekken dat de hiervoor genoemde kenmer ken van de nota tevens een enigszins afwachtende en on voldoende doortastende hou ding van het kabinet indiceert ten opzichte van de problemen en uitdagingen waarvoor de Nederlandse economie staat of in de toekomst kan komen te staan. Enkele voorbeelden mo gen dit verduidelijken. 1. De overheidsfinanciën blij ven een bron van zorg. De schuldquote is hoog en blijft nog tot 1993 stijgen, zelfs al slaagt het kabinet erin het fi nancieringstekort van het Rijk in 1993 tot 3,25 procent van het nationale inkomen terug te brengen. Hiermede bevindt Nederland zich, om in termen van de Miljoenennota te spre ken, in de achterhoede van de Europese Gemeenschappen. Bovendien blijkt het uiterst moeilijk te zijn de toch niet al te ambitieuze doelstellingen van het kabinet met betrek king tot de vermindering van het financieringstekort en de collectieve-lastendruk te ha len, zelfs in de huidige periode van hoge conjunctuur. Voor 1991 kan het kabinet bij voorbeeld alleen op het uitge stippelde tijdpad van het fi nancieringstekort blijven door incidentele maatregelen van het vorige kabinet te continue ren, eraan nieuwe toe te voe gen, bijvoorbeeld een versnel de afdracht van de winst door De Nederlandsche Bank, en kele tarieven en premies te verhogen en studieleningen uit de begroting te elimineren en deze niet als een debudget- tering te beschouwen, zoals het Centraal Planbureau dit in de Macro Economische Ver kenning 1991 subtiel aanduidt. De doelstelling met betrekking tot de collectieve lastendruk lijkt in 1991 nauwelijks haal baar. Deze druk lijkt in 1991, na in 1990 te zijn weer te gaan stijgen. 2. De werking van de arbeids markt blijkt nog zeer onvol doende te zijn. In de eerste plaats blijft de stijging van het aantal arbeidsongeschikten en zieken zeer groot, volgens het Centraal Planbureau respec tievelijk vier procent en drie procent in 1990. In de tweede plaats blijft de daling van het aantal werkloosheidsuitkerin gen volgens het CPB achter bij de daling van het aantal werk zoekenden zonder baan of ge registreerde werklozen. In de derde plaats stijgt het aantal vacatures sterk, tot 135.000 in maart van dit jaar, ondanks de nog omvangrijke bestaande werkloosheid (500.000 werk zoekenden zonder baan en 340.000 geregistreerde werklo zen). Dit brengt het CPB tot de veronderstelling dat met de huidige werkloosheid van on geveer zes procent van de be roepsbevolking de bodem is bereikt. 3. Internationaal is er veel be weging. Voor ons land is daar bij in het bijzonder de voltooi ing van de Europese economi sche eenwording van belang. Deze stelt hoge eisen aan onze concurrentiekracht. Het is be paald twijfelachtig of Neder land wat betreft de collectie ve-lastendruk (ongeveer tien procent van het nationale in komen hoger dan in de Bonds republiek), de infrastructuur, in zonderheid de bereikaar- heid van Holland en de flexi biliteit van de arbeidsmarkt (het ziekteverzuim en het aan bod arbeidsongeschikten is in vergelijking met andere EG- landen zeer hoog) aan deze ei sen voldoet. 4. Bij de opstelling van de Mil joenennota is uitgegaan van een prijs van ruwe olie van twintig dollar in 1991 en een dollarkoers van 1,75 gulden. Het staat geenszins vast, dat deze veronderstellingen zullen uitkomen. De economie van de Verenigde Staten is aanzien lijk verzwakt, zodat een door gaande vermindering van het vertrouwen tot een verder wegglijden van de dollar kan leiden. Bovendien ligt aan een prijs van ruwe olie de veron derstelling ten grondslag dat het aanbod van ruwe olie on danks de boycot op het in juli door de OPEC afgesproken ni veau uitkomt. Door het Cen traal Planbureau in de Macro Economische Verkenning 1991 gepresenteerde exercities ma ken duidelijk, dat wezenlijke afwijkingen van de gemaakte veronderstellingen, bijvoor beeld een prijs van ruwe olie van dertig dollar en een dol larkoers van 1,60 gulden, lei den tot een aanzienlijke ver traging van de groei, namelijk van 2,75 procent tot een pro cent, met alle consequenties van dien voor de overheidsfi nanciën en de winstgevend heid van de bedrijven. GEEN ANTWOORD In de Miljoenennota zoekt men tevergeefs naar een ant woord op de hier geduide, ook door het kabinet zelf wel on derkende problemen. Het ka binet stelt zich ermee tevreden dat de schuldquote pas na 1993 gaat dalen, ondanks de ook door hemzelf onderkende risi co's die dit met zich meebrengt voor de ontwikkeling van de rentelasten en de herfinancie ring van de uitstaande schuld. Het kabinet onderkent tevens het gevaar van een te hoge collectieve-lastendruk bij het haar voltooiing naderen van de interne markt. In tegenstel ling tot wat wordt aangekon digd, wordt de hieraan ver bonden uitdaging voor het budgettaire beleid in de Mil joenennota echter niet inge vuld. Wat de volumegroei van de uitkeringen op grond van de arbeidsongeschiktheidswet ten en de ziektewet betreft, denkt het kabinet aan de in voering van een bonus-malus systeem en aan premie-diffe- rentiëring in de ziektewet. Verdere maatregelen wil het in het najaarsoverleg met de sociale partners bespreken. Aan de vraag of een drastische beperking van het aantal ar beidsongeschikten inderdaad mogelijk is zonder het stelsel van arbeidsongeschiktheids verzekering ten principale ter discussie te stellen, komt het kabinet niet toe. Een vergelijking van de Ne derlandse situatie met die in de ons omringende landen laat zien, dat deze vraag niet hele maal irrelevant is. Wat ten slotte de onzekerheden ver bonden aan de crisis in het Midden-Oosten betreft, be perkt het kabinet zich ertoe op de sociale partners een beroep te doen grote terughoudend heid te betrachten ten aanzien van de contractloonstijging. Het kabinet is blijkbaar niet op het idee gekomen reeds in de onderhavige Miljoennenno- ta beleidsruimte in te bouwen om aan deze onzekerheden evenals aan die met betrek king tot de dollarkoers het hoofd te bieden. Dat het kabinet op de hiervoor besproken gebieden onvol doende daadkracht ten toon spreidt is waarschijnlijk het gevolg van de spanning die er bestaat tussen enerzijds het streven van het kabinet de verzorgingsstaat uit de jaren zestig en zeventig in volle glo rie te herstellen (verhoging kinderbijslag, herstel koppe lingen, sociale vernieuwing) en anderzijds de eisen die een levensvatbare economie stelt aan het economische stelsel, welke veeleer wijzen in de richting van een grotere eigen verantwoordelijkheid van de burgers en een terugtreden van de overheid. De gunstige conjuncturele ont wikkeling van de afgelopen ja ren heeft het kabinet en ook het vorige kabinet in staat ge steld een keuze ten principale uit de weg te gaan. Bij een ers- ntige teruggang in de econo mie, bijvoorbeeld als gevolg van een nieuwe oliecrisis of een vrije val van de dollar, zal het zich deze weelde echter niet langer kunnen veroorlo- (De auteur is hoogleraar eco nomie aan de Rijksuniversiteit van Groningen. Hij is lid van de VVD.) Minder geld voor verkeersveiligheid DEN HAAG Hoewel het verkeer vorig jaar aanmerkelij veiliger is geworden (het aantal doden steeg met 90 en heïr tal gewonden met 2300) dalen de investeringen voor verbet van de verkeersveiligheid, namelijk van 71 naar 65 miljoen den. Het geld wordt vooral gebruik voor uitbreiding van 4 kilometerzones, aanleg van fietspaden en beveiliging vah vaarlijke kruispunten. Samen met het ministerie van justit kijkt Verkeer en Waterstaat of het mogelijk is een voorloji bewijs voor beginnende automobilisten in te voeren. Als M Maij-Weggen ligt, zullen bromfietsers in de toekomst eenj rie-examen moeten afleggen. Het enige departement waar echt arbeidsplaatsen worden geschrapt is Defensie. FOTO: ANP

Leidse Courant | 1990 | | pagina 22