n miljard voor éér technologie De lonen zouden bevroren moeten worden Wir-war eindigt met een sisser Export blijft topsport in het 'nieuwe' Europa BEDRIJFSLEVEN MEDIA EN CULTUUR IYM L V U li L li li V I M 19 9 1 DINSDAG 18 SEPTEMBER 1990 PAGINA 21 w prof. dr. A. Heertje) ïouwingen over de rdennota gaan even- gmet onzekerheid ge- I als de opstelling er- Dit jaar heeft de on- heid echter een wei- onnatuurlijk karak- Betrekkelijk kleine ideringen in de we- n 'olitieke omgeving ino en verrassende iee tken opleveren, in de rf de andere richting. lal? dagen kwam Het Pa- een krant in Amsterdam ruil korte tijd zijn houding ieu\ Israël grondig heeft ge in d, met het verrassende zaat dat Israël, Amerika en ron£ovjetunie samen een fC, Russisch vliegtuig gaan ii >n. Een dergelijke sa- bev erking was tot voor kort z' kbaar en het effect er- wo p de ontwikkeling van p v reldeconomie kan ingrij- ajn. In het algemeen be- r os huidige toestand in het n-Oosten tal van ele- I »n, waaruit zowel buiten- 3uv »n gunstige als desastreu- in wikkelingen kunnen re- ;n. ëgen die achtergrond de kal ouwingen van minister ëest, wordt vooral getrof fen door de opmerkingen over de stijging van de contractlo nen in 1991. Deze stijging moet worden beperkt tot drie pro cent. Het ware beter geweest in het licht van de omstandig heden de mogelijkheid te op peren voor 1991 geheel af te zien van het toenemen van lo nen en inkomens. Met de vak beweging zou dan het overleg moeten worden geopend om trent het behoud van bestaan de werkgelegenheid en het be vorderen van de inzet van de velen, die althans officieel werkloos zijn. Tegenover een mijns inziens welhaast onver mijdelijke dramatische beper king van de inkomens en lo nen, zouden de werkgevers verder een zichtbare verbete ring van de kwaliteit van de arbeid moeten stellen. Zodoen de wordt een structurele bij drage tot het verbeteren van het arbeidsklimaat geleverd. Mocht de economische ont wikkeling meevallen, dan kan men in de loop van de tijd een dan verantwoorde loonstijging toestaan. Op dit moment maakt het echter een vreemde indruk voor 1991 aan de werk nemers hetzelfde perspectief te bieden als in 1990 is gereali seerd, terwijl de miljardennota bol staat van de verslechtering in de economische situatie, zo wel in de particuliere als de publieke sector. En dan is nog geen rekening gehouden met calamiteiten die het gevolg kunnen zijn van het optreden van de oorlogsmisdadiger uit Irak. Dempend effect Het stabiliseren van de inko mensontwikkeling in het bedrijfsleven heeft ook het zo noodzakelijke dempend effect op de salarissen van de ambte naren. Deze koppeling heeft Kok in 1990 al een forse te genvaller opgeleverd en ook voor 1991 zitten in dit opzicht tegenvallers in het vat. Van grote betekenis is het daarom dat eindelijk serieus wordt ge werkt aan het ontkoppelen van de salarissen van de amb tenaren van de produktiviteit in het bedrijfsleven. Daarvoor in de plaats komt het koppelen van de inkomensontwikkeling bij de overheid aan de eigen verbetering van de efficiency. Kok doet concrete voorstellen voor het opvoeren van de zo genaamde kleine en grote effi ciency en verbindt daaraan de prikkel de besparingen voor zestig procent aan de betrok ken sectoren ten goede te laten komen. Ik beschouw dit voor stel als de belangrijkste posi tieve bijdrage van de miljar dennota tot een daadwerkelij ke sanering van de overheids financiën. Immers, nu wordt eindelijk de mogelijkheid geopend de be schikbare technologie ook bij de overheid op grote schaal toe te passen, zodat het dienstbe toon aan de burgers verbetert en de kosten van het apparaat dalen. Terwijl tot voor kort de ambtenaren zich onder leiding van de legendarische Van der Scheur met hand en tand ver zetten tegen produktiviteits- verbeteringen, hebben zij er nu belang bij deze in te voe ren, daar anders in de ogen van Kok geen ruimte beschik baar komt voor het verbeteren van de arbeidsvoorwaarden in de collectieve sector. Uiteraard laat dit thans verworven en toegepaste inzicht onverlet, dat ook de ambtenaren op de nul groei moeten worden gezet als dat ook in het bedrijfsleven gebeurt. Ook geheel onafhankelijk van de internationale ontwikke ling is deze matiging in de pu blieke sector geboden dit een oogpunt van het perspectief van de openbare financiën op iets langere termijn. Tegenval lende belastingontvangsten en oplopende rentekosten, zowel door een hogere dan verwach te rente als door een nog steeds oplopende staatsschuld, maken het beeld erg somber voor de jaren na 1991. Er ont staat een spanningsveld met de noodzaak de publieke in vesteringen op te voeren, mede met het oog op de toene mende Europese concurrentie. Ook door Kok wordt nu er kend dat de grote tekorten van de afgelopen periode niet zijn gebruikt voor de financie ring van rijksinvesteringen, maar vooral voor publieke consumptie en voor over drachten aan gezinnen. Ik mag er wel op wijzen dat op de gevaren hiervan al veel eerder door mij en door anderen ook in de PvdA is gewe zen. Evenals met betrekking tot het trendbeleid inzake de ambtenaren moeten wij er echter blijkbaar in berusten, dat juiste inzichten op weer stand en vertraging en foutie ve gezichtspunten op politiek enthousiasme en onmiddellijke toepassing kunnen rekenen. Een goed voorbeeld van een hardnekkig misverstand is de mededeling in de miljardenno ta dat er een spanning kan be staan tussen herstel van het milieu en de economische groei. Deze zin had Kok niet moeten laten passeren. Het is veeleer omgekeerd. Wanneer het herstel van het milieu ach terwege blijft, kunnen wij de economische groei zowel in ruime als enge zin wel verge ten. Herstel van het milieu en verbetering van de kwaliteit van het bestaan ziin absolute voorwaarden voor het behoud en de voortzetting van de eco nomische groei. Natuurlijk zijn er nog heel wat ondernemers die doorgaan met dumpen van afval en het ver vuilen van lucht, water en bo dem, maar zelfs zij komen op den duur om in hun eigen ver vuiling, zodat zij door hun kwalijke gedrag werken aan hun eigen negatieve economi sche groei. Kok schrijft dat de noodzakelijke milieu-investe ringen ook weer de groei en de werkgelegenheid bevorde ren. Dat is ook zo, maar het is niet de belangrijkste kant van het verhaal. Die schuilt in de omstandigheid dat een beter leefmilieu rechtstreeks de wel vaart van de burgers positief beïnvloedt. Het is een produkt dat derhalve deel uitmaakt van de economische groei in ruime zin. Bovendien worden aard en tempo van de groei positief beïnvloed door het verbeteren van het milieu, on afhankelijk van de directe in vesteringeffecten ervan. Dan is er nog de kwestie van de tegenvallende belastingont vangsten. Zelfs het Centraal Planbureau staat voor een raadsel. Het inkomen van zelf standigen stijgt volgens CBS- materiaal in de periode 1987- 1990 met ruim acht miljard, terwijl er geen groei is van de positieve aanslagen. Het Cen traal Bureau voor de Statistiek staat erom bekend vanaf het begin de betekenis van- het zwarte circuit te hebben on derschat. Mijn vermoeden is dat aan de groei van het ont- wijkings- en ontduikingscir cuit nog geen einde is geko men. Tegenover de toegeno men behendigheid van de be volking het betalen van belas ting legaal dan wel illegaal te ontgaan, staat de toegenomen ontreddering van de belasting dienst bij het paal en perk stel len aan deze praktijken. Inko mens kunnen dan feitelijk stij gen, zonder dat hiervan in Ne derland zichtbaar iets blijkt. Het CBS zou de opdracht moeten krijgen betere schat tingsmethoden te ontwikke len, maar wellicht is daartoe het Centraal Planbureau zelf beter geëquipeerd. Misschien doet men er dan verstandig aan ook eens het oor te luiste ren te leggen bij de micro-eco nomische praktijk. Waardering Samenvattend verdient Kok waardering voor zijn serieuze poging de efficiency van het overheidsapparaat te verbete ren door de inkomens van de ambtenaren mede afhankelijk te maken van het verbeteren van de organisatie en het toe passen van nieuwe technie ken. Dat is ook de enige uit weg uit de welhaast hopeloze situatie, waarin de overheids financiën zich in Nederland bevinden. Nu hij de banane- schil van de koppeling zelf uit de weg heeft geruimd is het des te merkwaardiger dat hij daarvoor in de plaats een nieuwe bananenschil van drie procent loonstijging heeft neergelegd. Ik hoop dat hij er niet over uitglijdt, maar gerust ben ik er niet op. (De auteur is hoogleraar eco nomie aan de Universiteit van Amsterdam. Hij is lid van de PvdA.) Buit binnen DEN HAAG Het ge harrewar rond de wir, de ruim twee jaar geleden af- gschafte Wet Investerings rekening, is plotseling met een sisser afgelopen. Tegen de verwachting in wor den ondernemers die wir- claims hebben door het kabi net minder hard 'geplaagd' dan was aangekondigd. Dat komt doordat het zoveelste wir-onderzoek heeft aange toond dat het aantal wir- claims veel lager blijkt te zijn dan het kabinet had gevreesd. Ter herinnering: de wir was een fiscale aftrekmogelijkheid om het investeren te bevorde ren. Begin 1988 bleek dat deze financiële steun de overheid handenvol geld kostte. Daarop besloot het kabinet de wir van de ene op de andere dag af te schaffen. De woedende werk gevers werden getroost met twee verzachtende maatrege len: de winstbelasting ging omlaag en zij hoefden geen kinderbijslagpremies meer te betalen voor hun werknemers. In de loop van dit jaar echter bleven de nagekomen wir- claims aanhouden. De begro ting werd met miljarden over schreden. Onderzoeken lieten zien dat er nóg voor meer mil jarden aan claims waren te verwachten. Daarom kwam het kabinet na veel discussies eind juni met de volgende op lossing: werkgevers zouden over de wir-premies die zij krijgen 35 procent belasting moeten betalen. Daarnaast zou de uitbetaling van de claim over drie jaar worden uitge smeerd. De Raad van State vond deze oplossing echter een fiscaal monstrum. Het kabinet kon dit advies niet zo maar passe ren en moest iets anders ver zinnen. Vorige week meldden topambtenaren aan Andries sen en minister van financiën Kok dat het allemaal wel mee viel met de wir-betalingen. Prompt besloot het kabinet dat de 35 procent belasting, die al in een wetsvoorstel was ver vat, niet meer nodig was. In plaats daarvan wordt de uitbe taling van de wir-premies over vijf jaar uitgesmeerd. Als vol gend jaar blijkt dat de claims tóch tegenvallen, wordt de be lasting-truc weer uit de kast getoverd. Zoals vrijwel altijd met de wir geldt ook deze keer: wordt vervolgd. DEN HAAG Het Commis sariaat voor Buitenlandse In vesteringen in Nederland (CBIN) heeft de buit weer bin nen. Vorig jaar kondigden 61 bui tenlandse bedrijven aan in Ne derland te zullen investeren voor een totaal van bijna 1,4 miljard gulden. Daarmee wor den 2500 nieuwe banen ge schapen. Met dit resultaat is 1989 één van de succesvolste jaren uit de CBIN-historie. Dit jaar blijft de acquisitie iets achter op '89. In de eerste helft van 1990 meldden zich 21 onderne mingen van over de grens, goed voor 360 miljoen aan in vesteringen en 900 arbeids plaatsen. 1 krti HAAG Minister iessen van economi- zaken kijkt met ge- jde gevoelens de toe rt in. Voor het ijfsleven ziet hij grote wasten maar ook bedrei- in in het Europa van ren negentig, waarin nnengrenzen van de hui^ervallen en de slag de Oosteuropese ogSt in alle hevigheid ea toeden. tot imeiaast wordt onderne- Nederland geconfron- met een spook dat al- rondwaart: de olieprijs b or De Golfcrisis als een gste i en neer gaat. moeilijke jaren zeventig beginjaren tachtig zijn omzetten en ewein fors gegroeid, net als n ongelegenheid. Hoe het jaren negentig zal gaan, r k r Andriessen een beetje AI dik kijken. „De komst oj|en diep ingrijpende olie- zoals we die in de jaren ig hebben gehad, is niet ihijnlijk", meent An- :n. „Dit betekent niet 5 sj on aanmerkelijke olie- ijging geen invloed zal enen op de economische kkeling". Dat zou wel pi«jk het geval kunnen zijn Clf stijgende energiekosten it bedrijfsleven worden afgewenteld, waarschuwt An driessen. Ook vindt hij dat bedrijven niet te afhankelijk moeten zijn van één energiebron (lees: aardolie). Daarom dient het Nederlandse aardgasbeleid, ge richt op de exploitatie van kleine velden, met volle kracht te worden voortgezet. Bovendien is en blijft de ex port van aardgas een belang rijke inkomstenbron voor de overheid. Volgend jaar wordt de staatskas met zes miljard gulden gespekt, in de jaren daarna met bedragen die daar dicht tegenaan liggen. Opvallend is dat Andriessen met geen woord rept over de politiek gevoelige kernenergie. Het is een publiek geheim dat hij nucleaire energie hoog heeft zitten als efficiënte en milieuvriendelijke bron. Maar gezien de maatschappelijke en politieke weerstand tegen kerncentrales vin^t de minis ter het kennelijk verstandig over dat onderwerp te zwij gen. Hij volstaat met de con statering dat energiebesparing noodzakelijk blijft. Toverwoorden Europa en technologie zijn voor Andriessen en het bedrijfsleven de toverwoor den. Het Nederlandse aandeel in de totale produktie van de EG is v.ijf procent. „Over tien jaar zou dat 4,5 of 5,5 procent kunnen bedragen. Voor de EG is dat een schijntje. Maar voor Nederland betekent het een verschil in de economische groei van zo'n twee procent", tracht Andriessen het belang van de EG-markt aan te to nen. Vanwege de toenemende concurrentie zullen overheid en bedrijfsleven grote inspan ningen moeten verrichten, al dus de bewindsman. Wat Andriessen betreft moeten ondernemingen al hun aandacht richten op technolo gie. „Onze concurrentiepositie wordt steeds meer bepaald door het vermogen zelf tech nologische vernieuwingen voort te brengen of deze van elders over te nemen en zono dig te verbeteren", meent An driessen. Vandaar dat hij de komende vier jaar bijna een miljard gulden beschikbaar stelt voor allerlei technologie programma's. Het grootste deel hiervan is bestemd voor (mid- del-)grote bedrijven. De afzet van het midden- en kleinbedrijf (mkb) groeit ge staag door. Dit jaar zal de afzet nog vier procent toenemen, volgend jaar met 2,75 procent. Andriessen wil het (kleine) ondernemersschap bevorderen en heeft hoge verwachtingen van de landelijke campagne 'Onderneem 't maar!' Volgens Andriessen moeten ook etni sche minderheden flink wor den gestimuleerd om zelf een bedrijf te beginnen. Daartoe worden in '91 een landelijke manifestatie en een groot aan tal voorlichtingsbijeenkomsten gehouden. Commerciële Nederlandse tv pas mogelijk in najaar '91 DEN HAAG Maar wei nig landen zijn zó afhan kelijk was de export als Nederland. De uitvoer vai) goederen en diensten wordt in ons land als ware het topsport bedreven. De afgelopen tien jaar groeide de Nederlandse export (exclu sief aardgas) per jaar gemid deld 1,5 procent meer dan de wereldhandel. De waarde van de export groeide het afgelo pen jaar met twaalf procent, mede dank zij de ontwikkelin gen in Oost-Europa. Een rela tief groot deel van de verkoop aan het buitenland, namelijk een kwart, bestaat uit land- bouwprodukten. Op de voor Nederland belang rijkste exportmarkt, de EG, komt echter een beetje de klad in de vraag naar landbouw- produkten. De boodschap van Andriessen is: de export van kapitaalgoederen biedt Neder land veel meer kansen in Eu ropa. En onder 'Europa' moeten West én Oost worden verstaan. Het afgelopen jaar heeft het ministerie van economische zaken overuren moeten ma ken vanwege de informatiebe- Het gokken in de casino's levert de staat alleen maar geld op. FOTO: N Andriessen 'gokt' op hoge casino-oprengst DEN HAAG Het gokken in de casino's van ons land is voor de staatskas een lucratie ve bezigheid. De casino's dra gen immers een percentage van hun omzet af aan het rijk. Vorig jaar ontving Economi sche Zaken 103 miljoen gulden uit de zakken van goklustigen. De komende jaren liggen de bedragen weliswaar lager, zo verwacht EZ, omdat er vorig jaar door de casino's nogal wat achterstallige gelden werden afgelost. Maar nog altijd kan jaarlijks op een bedrag van zo'n zestig miljoen worden ge rekend dat is verdiend aan roulette en black-jack. Ook de afgifte van vergunningen voor speelautomaten brengen geld in de la. EZ krijgt daardoor jaarlijks 3,5 miljoen gulden in de knip. DEN HAAG Omroepen in Nederland zullen pas op z'n vroegst in de zomer van vol gend jaar de mogelijkheid krij gen om op de commerciële toer te gaan. Tot nu toe ging de Tweede Kamer er vanuit dat dit al eerder, bijvoorbeeld in januari 1991, het geval zou zijn. Minister D'Ancona van WVC verwacht echter dat de hiervoor noodzakelijke wijzi ging van de Mediawet niet eerder dan eind juni zal kun nen worden ingevoerd. De ge plande datum waarop lokale en regionale omroepen recla me mogen gaan uitzenden blijft wel op 1 januari 1991 ge handhaafd. Het cultureel be leid van het ministerie van WVC zal de komende jaren in het teken staan van het bin nenkort verschijnende Delta plan Cultuurbehoud en de op stapel staande nota over de verzelfstandiging van de rijks musea. Op enkele onderdelen van het cultuurbeleid kondigt D'Ancona enkele „intensive ringen" aan. Er zal volgend jaar onder meer een campagne worden gevoerd om de Neder landers te stimuleren meer li teraire werken te lezen (kos ten ruim 150.000 gulden). Ook wordt er 584.000 gulden ter be schikking gesteld voor verbe tering van de inkomsten van auteurs en vertalers. Het boekenweekgeschenk (dit jaar een werkje van F. Sprin ger) is een middel om mensen de boekwinkel binnen te lok ken. WVC gaat nu een cam pagne voeren om Nederlan ders aan te zetten tot het lezen van meer literaire boeken. FOTO: SP hoefte van ondernemers over Oost-Europa. Het departement is druk bezig de voorwaarden te scheppen waaronder Neder landse bedrijven in een „open en gezonde concurrentie kun nen treden" met ondernemin gen uit andere landen. Con creet betekent dit dat volgend jaar een netwerk wordt vol tooid van zogeheten 'investe- ringsbeschermings overeen komsten'. De kern van zulke overeen komsten is dat de betrokken Oosteuropese landen ermee akkoord gaan dat de winsten van de Nederlandse onderne mingen in harde valuta mogen worden omgezet en voor het grootste deel mogen worden teruggesluisd naar ons land. Voorts zal het departement een verzekering in het leven roepen voor niet-commerciële risico's die bedrijven lopen in Bulgarije, Hongarije, Polen en Tsjechoslowakije. Ook zal in '91 het programma fors wor den uitgebreid voor projecten die bijdragen aan de politieke, maatschappelijke en economi sche hervormingen in Oost- Europa. Nederlandse bedrijven kunnen volop in deze pro gramma's meedraaien. rept minister Andriessen met geen woord over meer uit de centrale in Dodewaard. het politiek gevoelige onderwerp FOTO: SP De uitvoer van goederen en diensten is voor ons land van groot belang.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 21