Geen korting op huursubsidie Water wordt flink duurder MILJOENENNOTA 1991 DINSDAG 18 SEPTEMBER 1990 PA( Fysiotherapie moet 60 miljoen goedkoper <4 Maij-Weggen moet geil accijns weer inleveren* I Akkerbouw en visserij blijven zorgenkinder< 1 0 MILIEU VERKEER EN VERVOER GEZONDHEIDSZORG EN WELZIJN DEN HAAG De rijks bijdragen aan de kosten van fysiotherapie moeten volgend jaar met 60 mil joen gulden omlaag. Dit is een van de bezuinigings maatregelen (op een totaal van 150 miljoen gulden) die minister D'Ancona en staatssecretaris Simons van WVC in 1991 willen doorvoeren. Op het gebied van de volksge zondheid zal ook nog zestig miljoen worden bezuinigd op de sanerings- en nieuwbouw- kosten van ziekenhuizen. „We hebben oplossingen gezocht die zoveel mogelijk schadevrij zijn", aldus Simons. Hoe hij de verlaging van de uitgaven voor fysiotherapie wilberei ken, weet hij nog niet. „Daar over wil ik eerst overleggen met de betreffende beroeps groep. Een mogelijkheid is het aantal behandelingen per pa tiënt te verminderen, want sommige mensen worden on nodig lang behandeld. Maar er kan ook gedacht worden aan een systeem waarbij zieken fondsverzekerden zelf een ge deelte van de behandelingen betalen". Dank zij de bezuinigingen en een extraatje van minister Kok van financiën hebben D'Ancona en Simons de ruim te gekregen om aan enkele on derdelen van hun beleid méér geld te besteden. Zoals al eerder bekend werd, komt er 154 miljoen gulden extra be schikbaar voor personeelsuit breidingen in de gezondheids zorg. Daarnaast zijn er uitga venstijgingen voorzien voor onder meer gehandicaptenzorg (dertig miljoen), zorg voor chronisch zieken (dertien mil joen), bejaardenzorg (85 mil joen), ziekenhuisvoorzieningen (115 miljoen) en eerstelijnszorg (o.a. kruiswerk; 38 miljoen). Voor maatregelen ter voorko ming van ziekten is 24 miljoen uitgetrokken. Daaruit zal on der meer een grootscheepse anti-rookcampagne worden betaald die volgend voorjaar van start zal gaan. Minister D'Ancona houdt vast aan haar voornemen om ne gen miljoen gulden te bezuini gen op de subsidies voor een aantal vormingsinstituten. LANDBOUW EN VISSERIJ MILIEU WONINGBOUW DEN HAAG CDA- staatssecretaris Heerma van volkshuisvesting is te gemoet gekomen aan de wens van coalitiepartner PvdA om niet te bezuini gen op de huursubsidie. Sprekend over gewenste kor tingen op subsidies had pre mier Lubbers eerder dit jaar gezegd dat daaronder ook de huursubsidie zou kunnen val len. Heerma heeft ervoor ge kozen die bezuiniging af te wentelen op de stadsvernieu wing. De gemeenten ontvan gen daarvoor in 1991 achttien miljoen gulden minder. De stadsvernieuwing moest het al met twaalf miljoen min der doen als gevolg van de korting met één procent op het totale budget van het ministe rie van VROM. In totaal be zuinigt het ministerie daardoor volgend jaar dertig miljoen op de stadsvernieuwing. Daar naast betaalt het ministerie van WVC 13 miljoen minder aan het stadsvernieuwings fonds. Al met al moeten de provincies en gemeenten het volgend jaar met 43 miljoen gulden minder doen. Volgend jaar komt er een concept-be leidsnota waarin de stadsver nieuwing in de jaren negentig verder zal worden uitgewerkt. Het aantal mensen dat vol gend jaar huursubsidie krijgt, zal opnieuw toenemen. Men sen met lage inkomens, zoals bejaarden, hoeven minder huurstijging te betalen; 2% in plaats van 3%. Bejaarden blij ven vanaf 1992 ook in aanmer king komen voor volledige huursubsidie als ze in een huis wonen met een huur boven de zevenhonderd gulden per maand. Voor anderen gaat die maatregel pas in vanaf 1994. Alleenstaanden die meer ver dienen dan het minimumloon moeten in de toekomst gelei delijk een groter deel van de huur zelf betalen. Komend voorjaar komt het kabinet met een nota over het te voeren bouwbeleid. Vol gend jaar zullen er 84.000 a 94.000 nieuwe woningen wor den gebouwd, aflopend tot 75.000 a 85.000 in 1995. Het aantal gesubsidieerde wonin gen daalt van 60.000 volgend jaar tot 42.000 in 1995. De sub sidie voor het verbeteren van bestaande woningen wordt met tien procent verlaagd. Daardoor kunnen er volgend jaar ruim 4300 woningen min der worden opgeknapt. Aangezien er grote behoefte blijft aan nieuwe huizen, wil het kabinet het werken in de bouwnijverheid aantrekkelij ker maken. Dat kan door on der meer de arbeidsomstandig heden te verbeteren. De bouw kent momenteel 17.000 vacatu res en het werk is in grote mate eentonig en gevaarlijk. DEN HAAG De akker bouw blijft de meest zor gelijke sector van de na tionale landbouw. Minis ter Braks kan niet om die conclusie heen. „De ak kerbouw staat voor bij zonder grote moeilijkhe den", zegt hij in zijn be groting. „Alleen een forse ingreep in de structuur kan de akkerbouw red den". De boerenorganisaties wijzen erop dat de bedrijfsresultaten dit jaar zijn verbeterd. „Dit is zeer waarschijnlijk een een malige zaak geweest", analy seert Braks. „Voor de lange termijn is dit geen enkele ga rantie". Over de periode tot 1994 kun nen de graanboeren rekenen op een extra kabinetsbijdrage van 450 miljoen gulden. Helaas voor Braks vinden zij dat niet genoeg. De akkerbouwers, die in het voorjaar met hun trek kers menig kruispunt blok keerden, beginnen zich al weer te roeren en kondigen nieuwe acties aan. Braks verwacht veel van de regionale commissies die zich over de herstructurering van de akkerbouw buigen. Volgens de bewindsman moeten deze commissies binnen drie maan den met een plan komen. Daarbij moeten zij zich base ren op het principe dat de eer ste jaren van het beleid in het teken dienen te staan van be drijfsbeëindiging. Daarna zal het accent verschuiven naar andere maatregelen die nodig zijn, zoals het beheersen van de produktie. Het kabinet zal ondertussen in Brussel blijven benadrukken dat andere EG- landen óók hun produktieni- veau moeten verlagen. Vol gens Braks is het braak leggen van de grond hiertoe een goe de mogelijkheid. Maar de sombere stand van zaken in de akkerbouw doet niets af aan Braks' tevreden heid over de florissante positie van de Nederlandse land- en tuinbouw in het algemeen. In 1989 zijn de inkomens in die sector met dertien procent ge stegen. „Dat is een prima uit gangspositie voor de jaren ne gentig", vindt Braks. De groei kan voortgaan als de land-en tuinbouw inspeelt op de groei ende behoefte bij de consu ment aan kwaliteit, aldus Braks. De minister trekt vol gend jaar 66 miljoen gulden meer uit voor het verbeteren van de algehele landbouw structuur. Hoewel zijn visserijbeleid mo menteel hevige kritiek krijgt, blijft Braks plannen ontvou wen. „De komende jaren wor den voor de visserij geken merkt door een sterke wijzi ging. Over twee jaar moet het EG-beleid opnieuw worden geformuleerd. Dan gaan we ons opnieuw buigen over de quota, de maximale hoeveel heden vis, die per land mogen worden gevangen". Voordat het zo ver is, moet de Nederlandse vissersvloot dras tisch worden gesaneeerd, meent Braks. Volgend jaar wordt de visserij-begroting met een miljoen gulden ver hoogd. Voor sanering in '91 is in totaal negen miljoen gulden uitgetrokken. Er heerst een enorme spanning tussen de vangstcapaciteit van de Neder landse vloot en de hoeveelheid vis die van de EG mag worden gevangen. Hiermee bedoelt Braks feitelijk dat er te veel Nederlandse vissers en sche pen zijn. Nu is het nog zo dat vissers vrijwillig hun bedrijven kun nen beëindigen, waalt dan uiteraard geld krt de overheid. Braks I mogelijk dat vissers bije toekomst min I worden verplicht huif van de hand te doen.l wil hierover nu nog a de uitspraken doen.y( partement zal wel totl de conclusies komeér nota zee- en kustvij over enkele maanq schijnt. Een belangrijke rol 1 trole op de visvangstefc gelegd voor de veel i Algemene Inspei (AID) van het mini» AID telt 650 medewf is momenteel een gaande naar de maniïj de AID efficiënter kj" ren. Braks ziet de AV tijd als een goede dienst. „We hebben j problemen gehad" toe. „Maar met de I een extern bureau r AID op het juiste sjp den gezet". Een bouwvakker werkend aan de fundering van een nieuwbouw huis. Volgend jaar zullen er 84.000 94.000 nieuwe woningen worden gebouwd. Vuil mater taboe in rijksgebour D ■hi DEN HAAG bouw dan wel h nieuwe behuizing er het rijkspersonee scherpe eisen woi,f steld aan energi ring en materiaal^ d eer Er zal meer gebruik k gemaakt van milieuv ls ke afvalprodukten d, materialen en er zal t c worden omgesproni lov grondstoffen. PVC, R hardhout, asbest en ifcn. teriaal dat CFK's bev erl boe. Daarnaast zal zèkb gelijk gebruik wo p maakt van verf op u rel 'Tevens zal er ondefl ziji den verricht naar dh zigheid en schadelijl n- asbest in bestaande r n, wen. Nieuwe gebouv n als het even kan in wi komen bij knooppu ;n. het openbaar vervi ;g< het autogebruik kaï ou> beperkt. èes Reizen per trein wordt per 1 januari gemiddeld 3,5 procent duurder. DEN HAAG Echt veel schiet minister Maij-Weg- gen niet op met de voor genomen verhoging van de benzine-accijns per 1 november met acht cent. Uit de begroting van Ver keer en Waterstaat blijkt dat een flink deel van de 300 miljoen gulden die het Rijk met deze maatregel wil binnenhalen via een omweg weer inge leverd wordt. Het ministerie van financiën heeft Maij-Weggen immers een reeks „forse bezuinigings maatregelen" opgelegd, zo blijkt uit de begroting. Per sal do heeft Verkeer en Water staat volgend jaar 159 miljoen gulden minder te besteden dan in 1990, hetgeen contrasteert met de prioriteit die het kabi net toekent aan de verbetering van de infrastructuur in Ne derland. Het budget voor het openbaar- en goederenvervoer wordt in 1991 met in totaal 282 miljoen gulden gekort. Dit bedrag wordt overigens enigszins ge flatteerd door incidentele uit gaven dit jaar voor de sloopre- geling binnenvaart. Maij-Weg gen wijst er verder op dat de aanleg van veel nieuwe wegen vooruit is geschoven. Voor de verbetering van het spoorwegnet is geen 700 mil joen gulden beschikbaar, het streefbedrag dat in het Stuc- tuurschema Verkeer en Ver voer wordt genoemd, maar 500 miljoen. De NS moet hier zelf tachtig miljoen gulden van voorfinancieren. Overigens worden de investeringen van de NS in vergelijking tot 1989 toch nog ruim verdubbeld. Om te voorkomen dat de exploita tietekorten van het openbaar vervoer te ver oplopen wordt het treinkaartje 1 januari ge middeld 3,5 procent duurder. Het motto van de begroting van Verkeer en Waterstaat luidt: meer leefbaarheid. De aanleg van nieuwe wegen wordt alleen nog toegestaan als de noodzaak onomstotelijk is aangetoond. Met genoegen stelt Maij-Weggen vast dat de stormachtige groei van het au toverkeer iets is geremd. Des ondanks blijven vol{ prijsmaatregelen nod automobilist uit het l de trein, bus of trar gen. Als er geen extra komt dreigt vanaf klad te komen in de kabinet zo vurig gew< betering van het vervoer en bestrijdip files, zo vreest Maij „Toch heeft het kabir tentie het Structui Verkeer en Vervoer c uit te voeren", wordt vol aan toegevoegd heidshalve zijn in de_ t renramingen de r geldbedragen (zoals ii uit tol- en spitstoesla sen haakjes geplaatst. jaar is 28 miljoen gul inkomsten onzeker, bedrag loopt op tot half miljard in het jai« Verkeer en Watersta ernaar de kans op fi „hoofdtransportassen" mende jaren te bepe._ vijf procent. Om hetjH en openbaar vervoer IJ te geven wordt de aa meer aparte (bus)^_ overwogen. Het e) met de treintaxi (n in dertig steden) wol schijnlijk uitgebreid. ringen zijn zeer positi De visserij beleeft zorgelijke tijden. Registratie van gevaarlijke honden DEN HAAG Het kabi net trekt opnieuw méér geld uit voor verbetering van het milieu. Dat ont slaat de Nederlanders echter geenszins van de verplichting zelf ook een bijdrage te leveren. Inte gendeel. Het grootste deel van de kosten moet juist door hen zelf worden op gebracht. Behalve in geld moet de bur ger ook een bijdrage leveren in gedrag. Nog eind dit jaar begint het ministerie van VROM een grootscheepse voorlichtingscampagne die een mentaliteitsverandering ten aanzien van het milieu teweeg moet brengen. In totaal zal de Nederlandse samenleving volgend jaar 12,5 miljard gulden aan het milieu kwijt zijn. De overheid neemt hiervan 3,6 miljard voor haar rekening (VROM ruim één miljard, de overige departe menten, de gemeenten en de provincies gezamenlijk 2,6 miljard). De rest van het geld moet worden opgehoest door de boeren, burgers en bedrij ven, deels via heffingen. Zo verwacht het kabinet bijvoor beeld dat de prijs van water volgend jaar „merkbaar" om hoog zal gaan door de stijging van de produktiekosten van water. De invoering van een recla mecode moet voorkomen dat 1994/1995 zijn gestabiliseerd en in het jaar 2000 met drie tot vijf procent verminderd. C02 is één van de belangrijkste veroorzakers van het broeika seffect. Maar er zijn ook ande re gassen die hieraan bijdra gen. Minister Alders stelt daarvoor een Nota Klimaat verandering in het vooruit zicht, waarin ook zal worden ingegaan op de mogelijkheden voor bosbouw in Nederland als maatregel tegen klimaatveran dering. Het Gebruik van CFK's, die de ozonlaag aantasten, mag in 1995 nog maar één procent van het gebruik in 1986 om vatten. In het jaar 2000 mogen CFK's helemaal niet meer worden geproduceerd. Op in ternationaal terrein zal Neder land zich blijven inzetten voor een Klimaatverdrag. Mestbeleid Hoewel minister Braks van landbouw, natuurbeheer en visserij niet „te voortvarend" te werk wil gaan met het op leggen van milieumaatregelen aan boeren, rekent hij erop dat ze veel zullen investeren in het milieu. Dat kan ook, aldus Braks, want een groot deel van de boeren gaat het voor de wind. Vooral veehouders zul len veel geld in oplossingen voor het ammoniakprobleem moeten steken. Vanaf 1 janua ri zal elke boer zijn dierlijke mest op bouw- of maïsland di rect onder moeten werken, ve len zullen daardoor bijvoor beeld genoodzaakt zijn een 'mestinjecteur' of 'zodebemes- ter' aan te schaffen. Vanaf 1 januari 1992 wordt het afdek ken van mestopslagen ver plicht. Gevaarlijke honden als de pit bull worden voortaan geregi streerd. produkten ten onrechte het predikaat milieu-vriendelijk krijgen opgeplakt. Bovendien laat minister Alders een on derzoek uitvoeren naar de mo gelijkheden om specifiek mi lieuschadelijke produkten te verbieden: Ook zal een milieu keurmerk worden ingevoerd. Meer nadruk zal worden ge legd op het gescheiden inza melen van groente-, tuin- en fruitafval, van klein chemisch afval (waarop een logo zal ko men), van afgewerkte olie, au tobanden en huishoudelijke apparaten. Voor koelkasten wordt een statiegeldregeling overwogen. Bovendien wordt bekeken welke produkten nog meer voor statiegeld in aan merking komen. Het toepassen van milieugevaarlijke stoffen, zoals cadmium en CFK's, in verpakkingsmateriaal wordt beëindigd. Bodemsanering De bodemsanering zal worden geïntensiveerd en ook aan het schoonmaken van waterbo dems zal meer worden gedaan. Voor de waterbodems komt jaarlijks extra geld beschik baar oplopend tot vijftig mil joen gulden in 1994. De fos faatverwijdering bij de water zuivering zal jaarlijks 200 mil joen gulden gaan kosten en in de heffingen worden doorbe rekend. Ook de hoeveelheid stikstof bij zuiveringsinstalla ties zal omlaag worden ge bracht. DEN HAAG De berichten over agressieve honden nemen de laatste tijd wat af. Dat is voor minister Braks geen re den met de armen over elkaar te gaan zitten. Volgend jaar wordt er een identificatie- en registratiesysteem ingevoerd, zoals voorgesteld door de Commissie van Agressief Ge drag bij Honden. Voorts zal een uitgebreide voorlichtings campagne worden gevoerd. Ook zal het ministerie nagaan in hoeverre „het noodzakelijk is om andere maatregelen, zo als een fok- en houdverbod, te nemen"? Koeien in de buitenlucht. Vooral veehouders zullen veel geld in oplossingen voor het ammoniak probleem moeten steken. FOTO: ANP De milieu-eisen die de over heid aan voertuigen stelt wor den verder aangescherpt. Van af 1 januari 1993 zullen in ons land alleen nog maar nieuwe auto's verkocht mogen worden die aan de strengste Europese stikstofnormen voldoen. Bo vendien zal naast eisen aan ge luid en uitstoot ook het ge bruik van minder milieuvrien delijke materialen, zoals asbest en PVC, worden afgeremd. De Algemene Periodieke Keuring (APK) van auto's komt meer in het teken van het milieu te staan. Ook tegen de luchtver ontreiniging door schepen zul len scherpere maatregelen worden getroffen. De uitstoot van C02 moet in

Leidse Courant | 1990 | | pagina 20