Golfcrisis bedreigt begroting 3 5 6 7 ederland stuurt mogelijk rion-vliegtuigen naar Golf Vandaag De derde week van september zit weer vol voordeelnota's. Dakpannen Mauritshuis trekt werken terug van expositie Haags Gemeentemuseum ABINET SLUIT OPENBREKEN REGEERAKKOORD NIET UIT 1 9 11 13 IRAK: 86 DODEN BIJVOEDSELRELLEN 14 DageH Gratis Ceidóe @ou/ia/nt LG stekUe 6oma/nt i f Uitgave Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers), Postbus 112300 AA Leiden, telefoon 071 -122 244, fax 071 -134 941 tbv, redactie. Directeur-hoofdredacteur: J.J. Hallewas, Chef-redacteur G.J.Onvlee. 'prijzen naar gte van 1982 Dinsdag 18 september 1990 81ste jaargang no. 24831 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Losse nummers f1,35 HET WEER Zwaar bewolkt en enige tijd regen. Later op de dag ook en kele opklaringen. Minimum temperatuur ongeveer 14 gra den, middagtemperatuur om streeks 17 graden. Tot krachtig en aan de kust en op het IJs- selmeer tot stormachtig toene mende wind uit zuidwest tot west. )RK/LONDEN De prijzen van ruwe gisteren op de internationale markten ;gen tot het hoogste niveau sinds no- .982 en zijn nu ongeveer tweemaal zo begin augustus. Handelaren schrijven, in bezorgdheid over vermindering van ud en de stijging van de spanning in de i. Op de termijnmarkt in New York notering van olie van de soort West Itermediate voor levering in oktober iollar tot 33,55 dollar per vat (159 liter), (rijzen van olieprodukten gingen flink Op de markt in Londen was de note- Brent-olie uit de Noordzee voor leve- oVember eerder op de dag gestegen van 31,95 dollar per vat. 'Gezicht op Delft' van Vermeer, dat door het Mauritshuis te kwetsbaar wordt geacht om in het Gemeentemuseum te hangen. foto: pr DEN HAAG Een ko mend weekeinde te openen expositie in het Haags Ge meentemuseum is afgelast omdat het rijksmuseum Het Mauritshuis vindt dat het Gemeentemuseum niet kan instaan voor de conserver ing van de aan haar uitge leende kunstwerken. De kostbare 17e-eeuwse wer ken zouden worden opgeno men in de expositie 'Tegen beeld', een confrontatie van de moderne kunst van het Gemeentemuseum met de oude meesters van het Mau ritshuis. De leiding van het Maurits huis besloot gisteren de helft van de 48 aan het Ge meentemuseum beloofde werken weer terug te trek ken. Het ging daarbij onder meer om de topstukken 'Gezicht op Delft' van Ver meer, het 'Puttertje' van Fabritius en 'Susanna en de ouderlingen' van Rem brandt. Tijdens metingen de afgelopen dagen was geble ken, dat de luchtvochtig heid in het Gemeentemu seum meer dan 10 procent fluctueert. Het Mauritshuis acht voor de betreffende werken niet meer dan 5 procent acceptabel. huis meldde vanmorgen dat het besluit tot afgelasting van de expositie door het Gemeentemuseum zelf is genomen. Door het wegval len van twintig werken, achttien panelen en twee doeken, zou het concept van 'Tegenbeeld' te veel zijn aangetast. re! N HAAG De Golfcrisis, de olieprijzen, en de 'nt iging van een tegenvallende economische nt ei, stijging van de rente en een hogere inflatie 1 g men grote onzekerheden die het vandaag door kabinet Lubbers-Kok gepresenteerde econo- che beleid voor 1991 en de daarop volgende ja- omgeven. Het kabinet sluit niet uit dat als ge- 'n i hiervan aan het eind van het jaar het regeer- :oord moet worden bijgesteld. lm uiterst sombere weer vandaag in Den Haag symbolisch voor de on- neejisse politieke en econo- Libb :he situatie die de eerste heedig eigen Miljoenenno- het derde kabinet- l teèbers omgeven. In de gen mrede, die vanmiddag hte koningin Beatrix in de lerzaal werd voorgele- wijst het kabinet op 2ed Ireigingen en ernstige 1 (lemen". „Zowel op het van de ontwikkeling de loonkosten als dat de resultaten van de reflernemingen is er weer m tot zorg. Daarbij komt nu de crisis in het Mid- -Oosten. Waakzaamheid tegfeboden. Dit jaar is met ontwikkeling van de ikosten de kritische is bereikt. Een nieuwe •prijsspiraal moet ver- refden worden". In een toe- i. ting op Troonrede en oenennota zei premier ibers: „Voor volgend de zaak financieel elfi tend, maar dat geldt be- ntejld niet voor de periode .rt 1994". De voorspellingen trij en volgens de premier 'os:fier de slechte dan de scide kant op. lanks een aantal forse /an invallers van de afgelo- tijd is het kabinet er, na 1 gieizaam onderhandelen, urg in geslaagd de voor- t. Ii mste afspraken uit het Li ïerakkoord in de begro- tot hun recht te laten ïen. Er zijn geen noe- In ïswaardige belastingver- d< ingen voor de burger, collectieve lastendruk ft met 52,9 procent op Kernpunten uit Miljoenennota: kinderbijslag eerste kind gaat omhoog; meer geld voor beginnen de leraren; defensie bezuinigt ruim 700 miljoen gulden; eenmalige uitkering van 50 gulden in december voor bejaarden en anderen met minimum-uitkering; hogere aanvullende beurs (500 gulden) voor beginnen de studenten; bezuinigingen op fysiothe rapie (60 miljoen), uitbrei ding ziekenhuizen (40 mil joen) en sanering zieken huizen (20 miljoen); grootscheeps televisies pektakel van twee weken gericht op het stoppen met roken; er komt een wettelijke ba sis voor anonieme getuigen; politie-assistenten gaan eenvoudig politiewerk doen; korting van 43 miljoen gulden op de stadsvernieu wing; huren gaan volgend jaar met drie procent omhoog; er komt een inzamelsys teem voor oude koelkasten. ongeveer hetzelfde niveau als dit jaar en het financie ringstekort gaat volgens plan omlaag. De koopkracht van de burgers stijgt gemid deld zo'n half procent, ter wijl aparte maatregelen zijn genomen om de koopkracht Oranjeklant van het zuiverste water, mevrouw M.H. Gravin van Limburg Stirum, laat geen Prinsjesdag passeren of zij staat achter het hek bij Paleis Noordeinde. Het wachten op de Gouden Koets werd vanmorgen verlicht door een vriendelijke ijscoman die haar een ijsje aanbood. - foto: milan konvalinka van alleenstaanden met een minimum-inkomen en be jaarden met een klein pen sioen te beschermen. Over het algemeen zijn de twee regeringsfracties CDA en PvdA zeer te spreken over de rijksbegroting voor 1991. De PvdA neemt ech ter geen genoegen met het eenmalige extraatje van vijftig gulden dat het kabi net alleenstaande bejaarden aan het eind van het jaar wil geven. De fractie eist dat alle bejaarden met een klein pensioentje méér geld ontvangen dan de nu be loofde kerstuitkering. Ook de oppositiepartijen VVD en D66 vinden dat meer voor de bejaarden met een laag inkomen moet worden gedaan. CDA-fractieleider Brink man deelde vanmiddag de bezorgdheid van premier Lubbers voor het verslech teren van de economie. PvdA-fractieleider Wölt- gens noemde de Miljoenen nota echter „een verade ming". „De begroting is be halve financieel solide ook sociaal rechtvaardig. Er is gebroken met een beleid dat gericht was op vergro ting van inkomensverschil len". Er is volgens hem „fi nanciële ruimte ontstaan voor nieuw beleid, zoals in vesteringen in milieu en openbaar vervoer, meer en beter betaalde verpleegkun digen, meer banen voor langdurig werklozen, het oplossen van knelpunten in het onderwijs en bestrijding van de criminaliteit". De bezuinigingen op de stads vernieuwing vindt de PvdA echter een „foute keuze". Bijlage Miljoenennota '91: Oppositie laat weinig heel van Miljoenennota 25-jarig h u welijk Beatrix en Claus op speciale munt DEN HAAG Er komt volgend jaar een speciale zilveren munt van vijftig gulden ter gelegenheid van het 25-jarig huwelijksfeest van koningin Beatrix en prins Claus. Daarnaast zal in 1991 opnieuw de gouden dubbele dukaat worden uit gegeven. 's Rijks Munt in Utrecht, waar alle munten worden geslagen, verwacht dat er volgend jaar een gro te vraag zal zijn naar de muntstukken van vijf gul den en veel minder naar guldens. In totaal zullen er ruim 136 miljoen munten worden geslagen. „Prinsjesdag schijnvertoning" ZWOLLE Het voorlezen van de Troonrede door ko ningin Beatrix is door voor tijdige publikaties over het regeringsbeleid een schijn vertoning geworden. VVD- fractieleider Bolkestein zei dit gisteren bij de installatie van oud-VVD-kamerlid L. Hermans als burgemeester van Zwolle. Bolkestein noemde Prinsjesdag het grootste georganiseerde lek van Den Haag. „Ministers houden persconferenties, maatschappelijke organisa ties geven commentaar. Ie dereen is op de hoogte, met als gevolg dat er van alles uitlekt. Men moet de kaken op elkaar houden", aldus Bolkestein. De gang van za ken rond Prinsjesdag is naar zijn mening illustratief voor de wijze waarop met informatie wordt omge sprongen die nog niet voor publikatie vrij is. „Den Haag is zo lek als een zeef". 24 PAGINA'S Negen gemeenten aangewezen voor opvang asielzoekers PvdA beslist vandaag over lot Braks Walesa zet eerste stap op weg naar presidentschap Europese bonden willen met Philips rond tafel Hoppenbrouwer neemt geen maatregelen na incident Houben Leiderdorp woedend over optreden Alkemade Russische leraren bezoeken Leiden Burgemeesters geïnstalleerd in Hazerswoude en Noordwijk Nieuw Leids jaarboekje pakt weer behoorlijk uit GEESTELIJK LEVEN/OPINIE 2 BINNENLANO 3/4 BUITENLAND5 ECONOMIE 6 SPORT7 LEIDEN EN OMGEVING 8/9/11/13 RTV-PROGRAMMA'S 15 WEER/PUZZEL/MENU 15 MILJOENENNOTA 17 t/m 24 Voetbal op tv Nederland 3, 21.30 uur Roda JC-Monaco. Duitsland 1, 19.58 uur: Europa Cup Voetbal. onze correspondent Jo Wijnen) S/BRUSSEL Mi- ïiscVan den Broek van andse zaken heeft L i gezegd niet uit te dat Nederland zijn igheid in de Golf voeren. Van den ststen defensieminister 5jBeek vergaderen anmiddag in Parijs ïga's van de acht landen van de I ropese Unie (WEU) !e tweede golf van 'e inzet'. Van den Broek wenste in te gaan op ®di akter van de Neder- w(j bijdrage, is het niet Na ten dat een aantal sti Hegtuigen naar het ch, -Oosten wordt gezon den. Die vliegtuigen zijn uit gerust voor het opsporen van schepen en onderzeeërs. In Brussel besloten de EG- ministers van buitenlandse zaken gisteren het militair personeel van de Iraakse ambassades in de hoofdste den van de EG-landen naar huis te sturen. Bovendien zullen de Iraakse diplomaten in hun bewegingsvrijheid worden beperkt. Omdat de Iraakse ambassade in Den Haag geen militair attaché en ook geen militair perso neel heeft, zal Nederland niet tot (uitwijzingen over gaan. Wel zal de bewegings vrijheid van het Iraakse am bassadepersoneel (veertien personen) worden beperkt tot een straal van 30 kilome ter van Den Haag. Van den Broek verklaarde in Brussel niet uit te sluiten dat Bagh dad de Europese stappen met tegenmaatregelen zal beant- BAGHDAD Bij voedselrellen die zich sinds begin septem ber in Baghdad en de zuidelijke stad Basra hebben voorge daan zijn 86 mensen door de oproertroepen doodgeschoten. Volgens de naar Syrië uitgeweken communistische partij van Irak hebben zich sinds 7 september in de Iraakse hoofd stad meerdere keren rellen voorgedaan met groepen beto gers die protesteerden tegen de door de regering veroor zaakte voedselschaarste. De regering greep met harde hand tegen het oproer in, waarbij 58 mensen om het leven zouden zijn gekomen. In Basra zou zich een soortgelijk oproer heb ben voorgedaan van mensen die de permanente staat van oorlog waarin hun land al tien jaar verkeert beu zijn en die riepen om brood en om de Iraakse aftocht uit bezet Kuwayt. In Basra vielen 28 doden. woorden. Nederland heeft op dit ogenblik drie diplomaten en een klein aantal niet-di- plomatieke stafleden in de Iraakse hoofdstad. De minis ters bereikten gisteren nog geen overeenstemming over eventuele hulp aan de zoge naamde frontlijnstaten. Pagina 5: Amerikaanse ge neraal ontslagen na inter view tADVERTFNTIE) autoverhuur JPRANGEISS STRAAT 104 - LEIDERDORP Tel. 071-894040 Winnie Mandela moet terecht staan JOHANNESBURG De Zuidafrikaanse regering heeft besloten Winnie Mandela, de echtgenote van ANC-leider I.velson Mandela, gerechtelijk te vervolgen. Zij wordt in staat van beschuldiging gesteld we gens ontvoering en mishande ling in 1988 in haar huis in So- w'eto. In het huis werden vier zwarte jongeren die waren ontvoerd, zwaar mishandeld. Een van hen, Stompie Seipei, werd later dood gevonden. Pagina 5: Vredesoverleg k< mt in gevaar Ministeries ruziën over gaspakken DEN HAAG De ministeries van defensie en buitenlandse za ken zijn het er niet over eens wie de 50.000 anti-gaspakken moet betalen die in verband met de Golfcrisis aan Turkije worden ge schonken. Het gaat om veertig miljoen gulden. De pakken zijn zeven jaar oud, maar Defensie zegt dat ze nog volledig betrouw baar zijn en daarom nog niet afgeschreven. Volgens Buitenland se Zaken had dat wel moeten gebeuren, net zoals dat met ander defensiematerieel gebruikelijk is. Met Financiën wordt nu over legd hoe de zaak wordt afgehandeld. (ADVERTENTIE) 19,20,21 en 22 september (zie pag 14) De laatste mooie nazomerdag is nog maar nauwe lijks vervlogen of het echte herfstachtige weer over valt ons. Nog wel op de dag van het öranjezonne- tje. Regen- en windvlagen wijzen er op dat dat het weldra zelfs kan gaan stormen. En dat, terwijl we nog maar net van het orkaanachtige begin van dit jaar zijn bekomen. Hopelijk krijgen we zulke zware stormen niet meer, want we kunnen geen dakpan missen. Waarom niet? Dat leest u vandaag in de Leidse Courant. Met behalve aandacht voor de Troonrede van onze vorstin het nodige over hoek en eindvorsten. Lees het zelf. Met de Leidse Cou rant bent u onder de pannen. I I Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang. gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 17,50 Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 24,85 (met automatische betaling) kwartaal f. 75,10 aam: Voorl.: Straat: J Postcode/Plaats: Telefoon: (voor controle op bezorging) 1 Deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag OF BEL: 071 -122 244 aoi I Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement worden geweigerd. U

Leidse Courant | 1990 | | pagina 1