MILJOENENNOTA 1991 *k laat Defensie niet hter als een soort tgewoond zooi lie 3 Half miljard meer voor Derde Wereld „Terugkeer oude Europa voorkomen" Vraagtekens bij hulp aan Antillen Fensie levert 700 miljoen in p%Somtmt DINSDAG 18 SEPTEMBER 1990 PAGINA 19 shoi is nog hetzelfde, hij rookt nog •1, de blauwe ogen staan nog net rzaam achter de metalen bril en Ee pak is nog steeds een beetje celd. En toch..er is iets jrd aan Relus ter Beek. Het is de waarop hij praat sinds hij van defensie is. Alsof hij elk :erst voorzichtig op een aaltje weegt. Volgens ingewijden Bt te maken met het feit dat er na jaar weer een PvdA-minister op zit. Zo iemand zou het per moeilijk hebben: hij zit als het ssen twee vuren. Zijn partij van hem dat hij zijn uiterste best doet om te bezuinigen, het liefst met vijf procent, zoals het verkiezingsprogramma voorschrijft. Maar coalitiepartner CDA kijkt daar anders tegenaan. Christen-democraten als minister Van den Broek, fractieleider Brinkman en defensiespecialist Frinking staan niet te springen om onze strijdkrachten in te krimpen. Zij lijken nog steeds onder de indruk van de machteloosheid van het Nederlandse leger in mei 1940. Het zouden dit soort vooroordelen zijn die Relus ter Beek van een frank en vrij formulerend kamerlid hebben veranderd in een supervoorzichtige minister. eids O t/ ,G De arm lam Husayn reikt :s op Plein 4 in waar het Ne- ministerie van gevestigd, It Irak de stem- id minister Relus zijn bezuinigin- zo mooi op orde, besnorde dictator en. tdad roet in het druf nou zelf, het maakt 'wat rare indruk dat zijn krijgsmacht de jtien jaar met vijftien irocent wil inkrim- elke dag in de rolf de Derde We- kan beginnen. De ft Ter Beek al voor rond de jaarwisse- ikondigde Defensie- in hij zijn plannen jomende jaren uiteen Ln0® maar n'et te "De minister zou eerst :en nadenken of alle bezuinigingen ;unnen. iet liberale kamerlid Heemskerck Pillis- heeft de Golfcrisis dat ook gebieden ipa van groot be- n zijn voor de staat irlanden. De VVD Ter Beek zich te \eiden door de op- van bezuinigingen, igemoedigd door te voorman, minis- lanciën Kok. Beek schudt lïrriteerd het hoofd van dit soort kri- redenering is In de Perzische Golf im een regionaal con- ijl onze voorgeno- linigingen geïnspi- door de complete ig in de relaties tus- in West. De Golfcri- jt de Duitse hereni- juiteenvallen van het k Pact, het terugtrek- lussische troepen uit Oost-Europa en de politieke veranderingen in die regio niet ongedaan. Kortom, in het gebied waar de NAVO-inspan- ningen op waren gericht is van alles veranderd. De Golf crisis heeft geleid tot een her bevestiging van de ontspan ning tussen Oost en West. De Verenigde Staten en de Sov jetunie staan eensgezind tegen over Irak!" Russische tanks De Nederlandse krijgsmacht vormt al vele jaren een be standdeel van de NAVO- strijdkrachten. „Onze taak was het verdedigen van een be paald vak in West-Duitsland", legt Ter Beek uit. „Tot voor kort gingen we uit van de ge dachte dat de Russische tanks op zekere dag bij verrassing over een breed front west waarts zouden kunnen gaan rollen. Nü zijn alle experts het erover eens dat Moskou niet eens meer in staat is tot een dergelijke verrassingsaanval. Dat kan niet anders dan gevol gen hebben voor de wijze waarop de westerse krijgs macht wordt georganiseerd. Alle NAVO-landen zijn bezig met een herstructurering. Wij dus ook". Maar u kunt toch niet om het feit heen dat u voor miljarden wilt bezuinigenAlleen al in 1991 gaat het om 700 miljoen. Dat moet toch ten koste gaan van de kwaliteit van de krijgs macht? „Ho ho, ik ben niet bezig de krijgsmacht te ontmantelen! In die 700 miljoen zit ook een fors bedrag dat bestemd was om- de prijsstijgingen van volgend jaar op te vangen. Die maatre gel geldt trouwens ook voor alle andere departementen. Dat heeft dus niets met mijn defensiebeleid te maken". „Jazeker! De Koninklijke Ma rine zal een goed bestand aan schepen houden. We hebben nu veertien fregatten, daaron der zakken we echt niet. We hebben en houden onderzee boten. Kortom, Nederland zal een goeie marine houden. Ook de Koninklijke Lucht macht blijft bestaan. Zij zal wel minder vliegtuigen aan de NAVO beschikbaar stellen: 144 in plaats van 162. Wat de Koninklijke Landmacht be treft gaat er iets wezenlijks veranderen. Dat zal een an ders ingerichte en samenge stelde organisatie worden. Een organisatie die meer dan tot nu toe gericht zal zijn op het leveren van 'peace keeping forces' die in het kader van de VN snel overal ter wereld kunnen worden ingezet. Er bestaat nu nog niet zoiets als een Nederlands VN-detache- ment. Ook daarop kom ik te rug in de Defensienota. Maar let wel: onze krijgsmacht blijft een goeie organisatie. Ik laat hier echt geen defensie achter die een soort uitgewoond zooitje is geworden". Hoe moet het met onze briga de (circa 3000 man) in Duits land? „Het operationele NAVO-con- cept voor de verdediging van een aantal 'vakken' in Duits land zal gaan veranderen. Laat ik daar op dit moment nog niet te veel over zeggen, maar er wordt gedacht aan een ander, flexibeler concept. Daarin passen ook multinatio nale eenheden, liefst op het ni veau van een legerkorps, eni ge tienduizenden soldaten. Met andere woorden: wat er met onze Duitse brigade gebeurt is geen exclusief Nederlandse be slissing. Dat kan en wil ik niet in mijn eentje uitmaken". Dienstplicht Wat gaat er nu precies gebeu ren met de dienstplicht? „Wat in elk geval anders wordt is de duur van de dienstplicht. Die wordt inge kort van veertien tot twaalf Minister Ter Beek: „Ik ben niet bezig de krijgsmacht te ontmantelen". FOTO: STEPHEN EVENHUIS VREDE EN VEILIGHEID maanden. Als ingangsdatum heb ik 29 oktober gekozen. De jongens van die en de daarop volgende lichtingen hoeven dus minder lang te dienen. Ook zal de opleidingstijd iets worden ingekort. In plaats van vier maanden opleiding en tien maanden paraat gaan we naar drie en negen maanden. Voor alle duidelijkheid: dat is geen maatregel die onmiddel lijk geld oplevert. Sterker nog, in het begin kóst het alleen maar geld. Pas op de lange duur, als de aantallen dienst plichtigen sterk verlaagd wor den, kost de dienstplicht het rijk minder". Het Nederlandse leger blijft dus bestaan uit overwegend dienstplich tigen „Ja, met één kanttekening. Er zullen, zoals ik net al zei, op den duur minder dienstplichti gen komen, vooral bij de Landmacht. Bij de Marine en de Luchtmacht zijn al weinig dienstplichtigen werkzaam. Functies bij de Landmacht die nu nog door dienstplichtigen worden vervuld, zullen mede als gevolg van de kortere diensttijd meer en meer door beroepsmilitairen worden ver vuld". U gaat dus gewoon door met de werving van beroepsmili tairen via die tv-spotjes met „Hey, man! Hey, meid?" „Die campagne zal wel wat aangepast worden, maar zal niet stoppen. We blijven be hoefte houden aan goeie be roepskrachten in de krijgs macht". Ziet u in de komende tien jaar nog verdere veranderingen in de dienstplicht? „Als ik de lijnen doortrek tot aan het eind van deze eeuw, dan kan zich een ander vraag stuk gaan voordoen. Nu ko men drie a vier van de tien jongens op voor hun nummer. Als dat er één a twee worden, dank zij een zich doorzettende ontspanning in Europa, kan er een moment komen waarop er nog eens naar het systeem van dienstplicht moet worden ge keken". „In de Defensienota zal ik ook aan dat vraagstuk aandacht besteden. Maar versta mij goed: ik kondig nu niet de af schaffing van de dienstplicht op termijn af. De dienstplicht is in mijn ogen een groot maatschappelijk goed. Daar door wordt voorkomen dat de krijgsmacht vervreemd raakt van de gewone maatschappij. Door de geregelde instroom van dienstplichtigen wordt ook de krijgsmacht steeds weer geconfronteerd met ver anderde maatschappelijke op vattingen". RIK IN 'T HOUT ROB SEBES DERDEWERELD DEN HAAG In een pe riode van ontspanning tussen Oost en West, een Golfcrisis en een al dan niet door olieprijzen be dreigde economische groei hebben de Derde-Wereld landen het moeilijker dan ooit. Mede daarom heeft het kabinet besloten dat de begroting voor ontwik kelingssamenwerking jaarlijks moet blijven groeien. Volgend jaar geeft minister Pronk bijna 6,5 miljard gulden uit voor hulp aan de Derde Wereld ofwel een half miljard meer dan dit jaar. Pronk be steedt dit geld aan de „speer punten" van het beleid. Dat zijn voor 1991: milieu en ont wikkeling, stedelijke armoede bestrijding, vrouwen en ont wikkeling, en onderzoek en technologie. Ook is 420 miljoen gulden gereserveerd voor de opvang van asielzoekers in Nederland en voor activiteiten van internationale organisa ties. Het programma van Pronk moet de duurzame armoedebe strijding nieuwe impulsen ge ven. De minister heeft zijn plannen vervat in de nota 'Een wereld van verschil; nieuwe kaders voor ontwikke lingssamenwerking in de jaren negentig', die later deze week openbaar wordt gemaakt.«Deze nota gaat ook in op de veran deringen in Oost-Europa. Pronk houdt 25 miljoen gul den beschikbaar voor arme landen die in het verleden werden gesteund door Oost bloklanden en die nu mogelijk in de kou komen te staan. Suriname Zowel Pronk als minister Van den Broek van buitenlandse zaken vindt de ontwikkelin gen in Suriname nog steeds zeer zorgelijk. Er is enige voortgang geboekt bij het be perken van de rol van het le ger tot militaire taken, „doch het leger blijft nog altijd zwaar wegen op het Surinaamse poli tieke bestel", aldus Van den Broek. Ook het conflict tussen de troepen van Bouterse en het Junglecommando van Brunswijk zou nog weinig uit zicht bieden op een vreedzame en rechtvaardige oplossing. Ter ondersteuning van de de mocratische regering zal ons land in het kader van het ont wikkelingsverdrag geld geven voor onderwijs, gezondheids zorg, versterking van de over heidsdiensten en publieke in frastructuur. Er wordt pas meer geld gegeven voor alge hele ontwikkelingshulp als er werkelijk vrede in Suriname is bereikt en als de Surinaam se regering een plan heeft op gesteld voor een drastische aanpak op economisch, mone tair en fiscaal terrein. Wel wordt de ontwikkelingsafde ling van de Nederlandse am bassade in Paramaribo uitge breid met twee specialisten op het gebied van de infrastruc tuur. DEN HAAG Hoewel de Nederlandse Antillen en Aruba deel van het Nederlandse staatsbestel mogen blijven uitmaken, zijn zij niet automatisch verzekerd van een blij vend grote geldstroom uit het moederland. Nederland wil dat de zes ei landen gebieden worden die echt op eigen benen kunnen staan, aldus minister Hirsch Ballin van Nederlands-Antil- liaanse en Arubaanse zaken. De regering zet al langer vraagtekens bij de aard en om vang van de hulp aan de ei landen in de Caraïbische Zee. Die hulp zou de Antillen en Aruba eerder afhankelijker dan zelfstandiger maken. De ondersteuning moet niet zo zeer bijdragen leveren aan het welvaarts- en verzorgingsni veau alswel de voorwaarden scheppen voor een eigen ni veau van welvaart en welzijn. „Het moet mogelijk zijn dat de Antillen en Aruba in toene mende mate de vruchten kun nen plukken van de posities die zij innemen op het gebied van de internationale handel en dienstverlening (inclusief toerisme). Het vrijwel ontbre ken van grondsstoffen en de kleine schaal van de samenle vingen behoeft geenszins een beletsel te zijn voor een voor spoedige economische ontwik keling", aldus Hirsch Ballin. De Antillen krijgen volgend jaar 316,3 miljoen gulden en Aruba 88,8 miljoen gulden van Nederland. aan de NAVO aangeboden F-16's wordt teruggebracht van 162 naar 144. FOTO: PF REDE EN VEILIGHEID iG De defen- ting staat nogal in 1uw van de De- die over enige in naar de Tweede IGjfzal gaan. In dat '")tuk zullen minis- Beek en staatsse- Van Voorst tot Wteenzetten hoe zij jomst van de Ne- krijgsmacht in foide jaren zien. indslieden beperken (om in hun toelichting F?ting „tot het hoogst pjke". De defensie- Tien volgend jaar met int dalen. Dat komt met een bedrag van ruim zevenhonderd miljoen gulden, dat als volgt verdeeld is over de verschillende be leidsterreinen: Algemeen 59,9 miljoen, Marine 113,5 miljoen, Landmacht 366,5 miljoen, Luchtmacht 159,6 miljoen en Marechaussee 7,4 miljoen. Opmerkelijk bezuinigingen zijn: het verminderen van de kos ten van verdediging van de Nederlandse Antillen en Aru ba; het niet-operationele deel van het Korps Mariniers wordt verminderd met 300 man; het terugbrengen van squa drons maritieme patrouille vliegtuigen van drie naar twee, een deel van de in Duitsland gelegerde troepen gaat met klein verlof, de oprichting van een Legerkorps in Duitsland gaat niet door, de materiële uitgaven wor den met vijf procent beperkt, over de verbetering van de Leopard 1-V tank en de aan schaf van bewapende helikop ters wordt in de Defensienota besloten, de Leopard 2-tank moet tot 2015 operationeel blijven, het aantal jachtvliegers wordt verminderd, waardoor tevens het huidige tekort wordt opgeheven, het aantal aan de NAVO aangeboden F-16-jachtvliegtui- gen wordt met ingang van 1993 teruggebracht van 162 naar 144, de levensduur van de F-16 wordt verlengd, over de vervanging van het F-27-transportvliegtuig wordt in de Defensienota besloten. DEN HAAG „Er moet ons veel aah gelegen zijn te voorkomen dat in het vacuüm, onstaan door de ineenstorting van de Jal- ta-orde (deling in Oost en West), een ouder Europa weer kansen krijgt: een Europa van nationale te genstellingen, van balka nisering, van grote en kleine ententes (bondge nootschappen) van zich onveilig voelende staten", schrijft minister Van den Broek van buitenlandse zaken in zijn begroting. Hij geeft ook de mogelijkhe den aan om tot nieuwe en te gelijk betere verhoudingen in Europa te komen. De Westeu- ropese en AÜantische samen werkingsverbanden zullen een sleutelrol moeten vervullen. De ontwikkelingen van de laatste tijd hebben volgens Van den Broek nieuwe argu menten opgeleverd om ernst te maken met een uitbouw van de EG. Daarbij moeten niet alleen de landen betrok- Minister Van den Broek FOTO: ANP ook de landen van de Europe se Vrijhandelsassociatie (EVA), bijvoorbeeld Zweden, Zwitserland en Oostenrijk. Maar allereerst moet de EG haar eigen, zware programma afwerken. Op 1 januari 1993 moet de interne markt een feit zijn en tegen die tijd, zo luidt de afspraak, moeten ook de wijzigingen in het Verdrag van Rome van kracht worden die nodig zijn voor de Econo mische en Monetaire Unie (één muntstelsel) en de Euro pese Politieke Unie (verdere centralisering van gezag in Brussel). Gelet op de benodig de tijd voor alle procedures zou de cruciale eindfase van deze twee processen weieens in de periode van het Neder lands voorzitterschap kunnen vallen, denkt en hoopt Van den Broek. In de militaire sfeer heeft Ne derland zijn hoop gevestigd op de NAVO. Natuurlijk zal het bondgenootschap zich moeten aanpassen aan de veranderde omstandigheden, maar dat mag niet leiden tot een terug keer naar de tijd „dat defensie een zuiver nationale aangele genheid was". Van den Broek is het met zijn defensiecollega Ter Beek eens dat het mis schien wel wenselijk is om de legers nog verder samen te smelten dan nu al het geval is. Er zouden multi-nationale eenheden kunnen worden op gericht, die gestationeeerd worden op het grondgebied van verschillende staten, ook van Midden-en Oosteuropese staten die nu nog niet de NAVO behoren. Midden-oosten De Iraakse inval in Kuwayt op 2 augustus heeft opnieuw een explosieve situatie doen on staan in het Midden-Oosten. De situatie in de Perzische Golf vormt eveneens een ern stige bedreiging van vitale be- Met het opengaan van de Berlijnse Muur in november vorig jaar was de complete ineenstorting van het communistische systeem een feit. NEDERLAND EN HET BUITENLAND langen van West-Europa voor al wat betreft een ongestoorde toevoer van energie, aldus Van den Broek. De regering vindt dat alles ge daan moet worden om de oude situatie in de Golf te herstel len. Waar dit 'alles' op neer zal komen is moeilijk te zeggen, meent de minister. De poli- tiek-militaire situatie in dit deel van de wereld lijkt zulke ingrijpende wijzigingen te on dergaan dat een goede analyse in dit stadium niet wel moge lijk is, aldus de minister. De regering zal hierover later me dedelingen doen. Hoewel er sinds het aantreden van president De Klerk bete kenisvolle stappen zijn gezet, is er nog een lange weg af te leggen eer er sprake zal zijn van volledige afschaffing van de apartheid in Zuid-Afrika. Van den Broek zal zijn beleid blijven richten op beëindiging van de apartheid langs vreed zame weg en de „vervanging daarvan door een democra tisch en rechtvaardig bestel waarin alle Zuidafrikanen hun legitieme rechten kunnen doen gelden". Het tijdstip van het opheffen van de economi sche strafmaatregelen tegen Zuid-Afrika is volgens de mi nister nog niet aangebroken. Al naar gelang het hervor mingsproces voortgang maakt, ontstaan er wellicht mogelijk heden voor „een positief aan- moedigingsbeleid en kunnen beperkende maatregelen, in nauw overleg met de Europese partners, worden ingetrok-

Leidse Courant | 1990 | | pagina 19