Schip van staat koerst naar woelige wateren Oppositie laat weinig blijft heel van Miljoenennota MILJOENENNOTA 1991 Kabinet speelt gevaarlijk spel Nationale schuld stijgen Belasting niet langer krap bij kas AARDGASBATEN CaULeSowant DINSDAG 18 SEPTEMBER 1990 PJ UITGAVEN VAN HET RIJK IN 1991 197,1 miljard ONTVANGSTEN VAN HET RIJK IN 1991 174,7 miljard Gemeente en provinciefonds Volkshuisvesting, ruimtelijke 15,8 mrd ordening en milieubeheer 14,9 mrd Defensie 14,2 mrd Onderwijs en wetenschappen 30,8 mrd Omzetbelasting (BTW) 38,2 mrd Sociale zaken en werkgelegenheid 36,3 mrd Rente staats schuld 24,8 mrd Economische zaken WIR 4,4 mrd Landbouw, visserij en natuurbeheer 3,1 mrd Loon/prijsreserve en overige 3,9 mrd Vennootschapsbe lasting (excl. gas) 19,1 mrd Accijnzen 9,9 mrd Aardgas 8,3 mrd Inkomstenbelasting 6,6 mrd Overige kostprijs- verhogende be lastingen 12,4 mrd Overige belastingen op inkomen, winst en vermogen 5,4 mrd DEN HAAG De kans is groot dat het kabinet eind dit jaar om de tafel moet gaan zitten om een nieu we, omvangrijke, bezuini gingsoperatie af te spre ken. „In de komende tijd kunnen nadere beleidsbijstellingen no dig blijken zodra de interna tionale ontwikkeling daar aan leiding toe geeft", waarschuwt minister Kok van financiën in de Miljoenennota. De bood schap is duidelijk: het schip van staat koerst naar woelige wateren. In de Miljoenennota en de Ma cro Economische Verkennin gen van het Centraal Planbu reau (CPB) worden de risico's voor de nabije toekomst uitge breid uit de doeken gedaan. Een blijvend hoge olieprijs en hoge rente zouden niet alleen de overheid en het bedrijfs leven, maar ook de burgers in de problemen dompelen. Mil jardentekorten, teruglopende bedrijfswinsten, weer een stij ging van de werkloosheid en verlies van koopkracht zouden het gevolg zijn. Grote boosdoener is de crisis in het Midden-Oosten, die vol gens het somberste scenario een wereldwijde recessie in gang kan zetten. In een toe lichting op de Miljoenennota stelt Kok dat het kabinet, ge zien het moment van de Iraakse inval in Kuwayt, geen tijd meer had om de tering volledig naar de nering te zet ten. „De oliecrisis van augus tus was niet te voorzien. We hadden de uitgavenkant van de begroting al afgerond. Tot overmaat van ramp kwam er ook nog een belastingtegenval ler bij. Daardoor werd het ex tra geld dat we dank zij de hoge olieprijzen aan ons aard gas verdienen in één klap op gesoupeerd. Ik had dat aard- gasgeld liever gebruikt om bij voorbeeld het financieringste kort verder te verminderen, maar lieve koekjes worden niet gebakken". Met een dringende oproep aan de sociale partners om de cao loonstijging volgend jaar tot drie procent te beperken (het CPB rekent op een loonstij ging van zeker 3,25 procent) hoopt het kabinet nu de nega tieve gevolgen van een hogere olieprijs op de economie te be perken. Een nieuwe loongolf, zo voorspelt het CPB, zou de winst- en concurrentiepositie van het bedrijfsleven verder aantasten (de hogere rente zorgt al voor 4,5 miljard hoge re bedrijfslasten) en de koppe ling van uitkeringen aan de lonen onbetaalbaar maken. Blijven investeren Aan de hoogtijdagen van eco nomische groei en welvaart dreigt volgend jaar een eind te komen, voorspelt de Miljoe nennota. De economische froei zwakt af van 3,25 naar ,5 procent. Dramatischer nog is de sterke terugval van de bedrijfsinvesteringen, waar van de groei naar verwachting halveert tot 3,5 procent. Om dat het veel Nederlandse be drijven iets minder voor de wind gaat valt het geschatte aantal nieuwe banen (75.000 in 1991) ook tegen. Het kabinet had zijn zinnen erop gezet elk jaar 100.000 nieuwe arbeids plaatsen te creëren. Door af spraken bij het najaarsoverleg met werkgevers en werkne mers hoopt men dat doel als nog te kunnen realiseren. Van de werkgevers wordt ge vraagd ondanks de onzekere economische situatie toch vol op te blijven investeren. In de jaren van voorspoed hebben de meeste bedrijven een ge zonde financiële buffer opge bouwd, stelt Kok in de Miljoe nennota vast. Die buffer moet nu maar worden aangewend om te voorkomen dat de eco nomie in het slop raakt. Het CPB noemt een verdere stij ging van de investeringen ove rigens „wenselijk maar niet waarschijnlijk". Ook de gema tigde loonkostenontwikkeling is volgens het CPB onzeker, omdat volgend jaar geen belas tingverlaging wordt doorge voerd. „Het lastenbeeld bete kent op dit punt een risico". De hogere energieprijzen en aanwakkerende inflatie (2,5 procent) zorgen ervoor dat de burgers er maar nauwelijks in koopkracht op vooruit gaan, gemiddeld met een half pro cent. Als het jasje door nieuwe tegenvallers krapper wordt zal er nog minder ruimte zijn voor koopkrachtverbetering, zo waarschuwt Kok. Door ont- sparing (het opnemen van banktegoeden) zal overigens ook in 1991 toch flink veel geld worden uitgegeven: het CPB voorspelt een toename van de consumptie met 2,75 procent. Vooral het midden- en kleinbedrijf kan hiervan profiteren. Begroting Het vaststellen van de begro ting voor 1991 heeft zoals be kend veel voeten in de aarde gehad. Door een tegenvallend beroep van bedrijven op inves teringspremies, overschrijdin gen bij Onderwijs, hogere ren te-uitgaven en een omvangrij ke strop in de inkomstenbelas ting was veel kunst- en vlieg werk nodig om het financie ringstekort volgens plan tot 4,75 procent terug te brengen. Uit een opsomming van alle maatregelen blijkt dat van de totaal zeven miljard gulden aan ombuigingen 2,7 miljard structureel is, hetgeen wil zeg gen dat dit ook in de jaren na 1991 tot besparingen leidt. Zonder aanvullende maatrege len volgend jaar zou het finan cieringstekort in 1992 weer gaan stijgen tot 5,2 procent. Dit probleem wil het .kabinet bij de horens vatten tijdens een speciale vergaderronde hal verwege de kabinetsperiode, de zogenoemde 'mid term re- view'. Tegen die tijd is ook duidelijker hoe de rentetarie ven en de olieprijzen zich ont wikkelen. Vooralsnog gaat Kok uit van een olieprijs van 21 dollar per vat (momenteel circa 29 dollar), een dollar koers van 1,75 en een renteni veau van zes procent na 1991 (momenteel 8,75 procent). Nieuw beleid Het kabinet hoopt dat diverse ministeries komend jaar geld zullen overhouden. Als dit niet lukt wordt via het verschui ven van uitgaven het gat ge dempt. In dat geval wordt het budgettaire probleem voor 1991 verder verscherpt. Eind dit jaar kunnen hierover nog nadere afspraken worden ge maakt. Hierop loopt Kok in zijn Miljoenennota al iets voor uit door te stellen dat de te ne men maatregelen zo dicht mo gelijk moeten aansluiten bij de oorspronkelijke oorzaak van de tegenvaller, „namelijk ach terblijvende belastingontvang sten". Een goede verstaander kan hierin lezen dat het kabi net een belastingverhoging eind dit jaar niet uitsluit. Door met inkomsten en uitga ven te schuiven en bovendien een aardgasmeevaller van 900 miljoen gulden in te boeken heeft het kabinet bijna tien miljard gulden weten vrij te maken voor „nieuw beleid dat er op is gericht de leefbaarheid en kwaliteit van de samenle ving te verbeteren". Niet zon der trots meldt de Miljoenen nota dat de overheidsinveste ringen voor het eerst sedert tien jaar weer een lichte stij ging te zien geven. Tot het nieuwe beleid rekent het kabi net overigens ook de koppe ling en het optrekken van de ambtenarensalarissen, waar mee in 1991 in totaal 5,2 mil jard gulden gemoeid is. Het CPB twijfelt of het kabi net er in zal slagen de groei van het leger arbeidsonge schikte en zieke werknemers tot staan te brengen, zoals wordt voorgenomen. „Niet uit gesloten moet worden dat de Nederlandse bevolking op nieuw zieker en arbeidsonge schikter wordt". Of de econo mie eveneens zieker wordt, wordt volgens het CPB niet in Den Haag beslist maar in Baghdad. DEN HAAG Het huis houdboekje van de Neder landse staat is nog lang niet op orde. Zo stijgt de nationale schuld volgend jaar opnieuw. Dit jaar bedraagt de schuld nog 43,5 miljard gulden. In 1991 zal het bedrag zijn opge lopen tot 47,6 miljard, een stij ging met ruim vier miljard. Dit bedrag bestaat voor de helft uit rente en kosten en voor de andere helft uit daad werkelijke aflossingen. Het ministerie van financiën ver wacht dat de totale schulden last in 1995 zal zijn gestegen tot 49,7 miljard. Het tekort op de rijksbegroting wordt voor eind dit jaar geraamd op 22 miljard. Als daarbij de totale aflossingen van 20,7 miljard worden opgeteld, bedraagt de financieringsbehoefte 42,7 mil jard. Tot 1 augustus van dit jaar heeft het rijk 34,5 miljard geleend op de kapitaalmarkt. Daarvan is 26,4 miljard bin nengehaald via de uitgifte van staatsleningen. DEN HAAG De belasting dienst krijgt er geld bij: vol gend jaar 102 milioen gulden. Eerder dit jaar klaagden top ambtenaren van de dienst in een vertrouwelijk rapport nog dat er onvoldoende geld was uitgetrokken voor de automa tisering, huisvesting en reorga nisatie van de fiscus. De in ning van belastingen zou in het gedrang kunnen komen als er niet snel maatregelen werden genomen, luidde de waarschuwing. De Tweede Kamer trok onmiddellijk aan de bel toen bleek dat de belas tingontvangsten inderdaad fors tegenvielen. Een onder zoek moet nu uitwijzen of er een verband is tussen de reor ganisatie en tegenvallende be lastinginkomsten. DEN HAAG De opposi tiepartijen VVD, D66 en Groen Links hebben ver nietigende kritiek gele verd op de eerste Miljoe nennota van het kabinet- Lubbers III. VVD-fractieleider Bolkestein vindt dat de nota „geen uit zicht biedt op ordelijke open bare financiën". Het begro tingstekort zal na 1991 op nieuw oplopen, voorspelt de li berale voorman. Hij verwijt het kabinet „een lijdzame hou ding" aan te nemen. De fractie van D66 bekritiseert onder meer de slappe houding die het kabinet volgens haar inneemt tegenover de milieu problemen. De begroting noemt zij „kwetsbaar en on volledig". Fractieleider Van Mierlo waarschuwt voor de onvoorspelbare effecten van de Golfcrisis, de Duitse een wording, de olieprijs, de dol larkoers, de rentehoogte en de loonontwikkeling. „Het econo misch perspectief is minder rooskleurig dan men dacht. De afname van de bedrijfsinveste ringen en de woningbouw duidt daar al op". Groen Links vindt dat „de be groting getuigt van de vrucht baarheid van een woestijn vlakte". „Het is een bloedeloos stuk. Nergens een groen sprietje van ambitie, daad kracht en werkelijke keuzes. Routineus zijn de woorden 'duurzaamheid' en 'sociale ver nieuwing' op papier gezet. Bij na elk hoofdstuk begint met deze geloofsbelijdenis, maar het voorgenomen beleid laat niet zien dat men er echt ver trouwen in heeft". Het lijkt er volgens Groen Links steeds minder toe te doen, wie met wie regeert. „Dat is een serieus gevaar voor de parlementaire democratie". De VVD noemt het een „zeer kwalijke zaak" dat het kabinet de aardgasmeevaller van 900 miljoen gulden gebruikt om de tekorten voor 1991 aan te vul len. „Alle economen zijn het erover eens dat de financie ring van lopende overheidsuit gaven uit aardgasmeevallers in de jaren zeventig tot desas treuze economische gevolgen heeft geleid". De koppeling van lonen en uitkeringen vindt evenmin genade in de ogen van Bolkestein. De kop peling zal uiteindelijk op zich zelf stuklopen", meent hij, „want hoewel het kabinet de cao-loonstijging voor 1991 aan een maximum van 3 procent wil binden zegt het nu al toe dat de sociale uitkeringen met 3 procent worden verhoogd. Ook volgens D66-fractieleider Van Mierlo heeft het kabinet er niet verstandig aan gedaan de loonstijging voor volgend jaar te maximeren op 3 pro cent. „Het risico dat het maxi mum hier gaat functioneren als minimum is groot", zo waarschuwt hij, daarmee de zelfde formulering gebruikend als minister De Vries van soci ale zaken de afgelopen dagen. De SGP-fractie vindt dat kabi net geen visie uitstraalt. „De presentatie van het beleid is ongeïnspireerd en weinig daadkrachtig". Volgens de SGP moet er in elk geval veel meer worden gedaan aan cri minaliteitsbestrijding. Het GPV verwijt het kabinet gebrek aan elan en ontwijking van keuzen. Volgens fractie leider Schutte zullen de echte keuzen pas gemaakt worden né de statenverkiezingen van maart 1991. Hij maakt zich zorgen over de financiële en economische onzekerheden en is van oordeel dat het kabinet meer speelruimte had kunnen creëren door forser op de sub sidiestromen te bezuinigen. De RPF constateert dat uit Troonrede en Miljoenennota nauwelijks blijkt dat er een nieuwe regeringscoalitie is aangetreden. „De toegenomen aandacht voor het milieu is prijzenswaardig", aldus het RPF-kamerlid Leerling, „maar het was nog beter ge weest als het kabinet meer oog had getoond voor de geestelij ke milieuvervuiling". De RPF wijst de forse bezuiniging op de defensie-uitgaven en de uit breiding van kinderopvang voorzieningen af. IN MILJARDEN GULDENS 1990 vermoedelijke uitkomst 1991 t/m 1993= raming 6,0 sq 1989 1990 1991 1992 1993 BELASTINGEN Loonbelastim Inkomstenbelasting Vennootschapsbelasting Vermogensbelasting Dividendbelasting Omzetbelasting Belasting rechtsverkeer Tabaksaccijns Accijns op alcohol en alcoholische dranken Accijns op oliën Andere accijnzen Bvb auto's en motorfietsen Motorrijtuigenbelasting Invoerrechten Kansspelbelasting Successierechten WIR-premiebelasting Diversen DEN HAAG Het kabi net speelt gevaarlijk spel door in deze onzekere tij den de aardgasbaten on doordacht uit te geven en boterzachte bezuinigings maatregelen te treffen. Het was verstandiger geweest als de regering in het licht van de Golfcrisis, de zwakkere conjunctuur en de oplopende inflatie een meer solide begro tingsbeleid had gevoerd. Deze ongezouten kritiek levert de Raad van State in een com mentaar op de Miljoenennota. Volgens het belangrijkste ad viescollege van het rijk „no pen de grote onzekerheden voor 1991 tot een risicomij dend beleid". De Raad vreest dat het kabinet volgend jaar gedwongen zal zijn de belas tingen te verhogen. De bezui nigingsoperatie die het kabinet nu voorstelt noemt het college optisch en rekenkundig. „Het pakket van maatregelen dat getroffen is om het financie ringstekort op 4,75 procent te brengen is voor een belangrijk deel niet van structurele aard". De Raad van State wijst er op dat „Leiden pas echt in last raakt" als de rente na 1991 niet daalt tot zes procent, maar op het huidige niveau (negen procent) blijft. Een dergelijk renteniveau zou een gat van vele miljarden guldens in de begroting voor 1992 slaan. Als de economische groei, zoals het CPB voorspelt, bovendien zou afvlakken, moet Kok re kenen op nog verder dalende belastingopbrengsten. Bij het huidige beleid is geen of wei nig ruimte ingebouwd voor het opvangen van risico's, zo wordt geconcludeerd. De Raad is wel te spreken over de op roep van het kabinet aan de sociale partners om de cao loonstijging in 1991 binnen de perken te houden.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 18