ILJOENENNOTA TROONREDE P TT* TT* iQowuvnt DINSDAG 18 SEPTEMBER 1990 PAGINA 17 Ivan de Staten- inval van Irak in F Kuwayt is een fla- f grante schending Jinternatipnale rechts- regering geeft uitvoe- e mandatoire maatre- 3de Veiligheidsraad die liden tot een doeltref- lomisch embargo tegen eeft ter ondersteuning wee fregatten van de Marine naar de I gezonden. lie regering is zich be- F wust van de gevaren I die aan deze missie zijn. De handhaving prnationale rechtsorde zwaar. Nederland Ifzijdig blijven. De re ilt zich zeer betrokken jigheid van de Neder- Irak en Ku- jOnze gedachten gaan jDnder uit naar hen en /anten. a de Golf-regio maakt |dat er nu - mede verbeterde verhou- Oost en West - ferenigde Naties moge- verantwoorde- nemen. De inspan- k gericht op vrede en leren van de interna- jhtsórde. De rol van de I Naties is echter even- lom gerechtigheid en i de wereld te be- |De verantwoordelijk- tntwikkeling en wel- e krijgen bin- renzen van een be- groei en het behoud e Tweede Wereldoor- |ie Universele Verkla- i de Rechten van de esteld. Deze rechten ag grote bete- Jderdrukking, onrecht ran tolerantie moeten Tstreden. Het gaat juist fciing in vrijheid, met ■gen cultuur en over- Jgebed in respect en I elkaar. Deze idealen i richtsnoer zijn voor land. Sociale en be- lvernieuwing, alsmede van Europa zijn Jonze democratie sleu- 51. Om deze idealen te zoekt de rege- >praak en samenwer- opa beleven wij his- :he tijden. Vanaf 3 er weer één zijn. De deling van |pt ten einde. Het be- gericht de democra- momische ontwik- Oost-Europa te steu- te moedigen. Met het is de Europese Bank "opbouw en Ontwik- tgericht. Nederland nitiatief genomen tot samenwerking op ied. Deze kan haar hebben op tal van in het bijzonder rachtige impuls geven ilieubeleid in Europa, 'ordt nog dit jaar een mst ondertekend over dering van conventio- krachten in Europa; g, onderstreept ook de *ing van Sovjet-troe- ■steuropese landen de 1de verandering, pagt om een Europees )eleid. Dit zal echter beuren met behoud lenwerking in Atlan- nd, opdat een voort- letrokkenheid van irika bij de veiligheid t verzekerd blijft. In treedt de militaire ider op de voorgrond; eke taak wint in het je Europa daarentegen Het gaat darbij om in plaats van ji wordt een herstruc- i de krijgsmacht en P®e gepaard gaande van de perso- voorbereid. De d met twee maanden pkort. Dit geldt voor alle dienstplichtigen die na 29 oktober in werkelijke dienst ko men. Verdere integratie van de Europese Gemeenschap is gebo den, nu ook met het oog op de situatie in Oost-Europa en de in bedding van het Verenigde Duitsland in nieuwe Europese structuren. Nationale bevoegdhe den kunnen worden overgedragen aan organen van de Europese Ge meenschap indien daarmee de doelmatigheid van het bestuur gediend is. Daarbij moet worden gezorgd voor de versterking van de positie van het Europees Par lement, ook in relatie tot de Eu ropese Commissie. Dit zal aan de orde komen in een intergouver nementele conferentie over de Europese Politieke Unie. De contouren van de interne markt beginnen steeds duidelij ker zichtbaar te worden, maar op bepaalde terreinen, zoals transport, milieu en financiële dienstverlening, zal nog een aanzienlijke inspanning worden Bovendien moet het sociaal be leid uitgewerkt worden aan de hand van de vraag of een onder werp op Europees, dan wel op nationaal niveau moet worden geregeld, en welke rol de sociale partners moeten spelen. Dat de landbouwuitgaven van de Euro pese Gemeenschap weer sterk gaan groeien is zorgelijk. De ontwikkelingen op de agrarische markten maken" voortgaande aanpassing dan ook onontkoom baar; mede om de internationale verhoudingen op het gebied van de handel in landbouwproduk- ten te verbeteren. Aanpassing is ook nodig om te komen tot een land- en tuin bouw die uitgeoefend wordt met respect voor het milieu. Op 1 juli van dit jaar is de eerste fase in gegaan van de Economische en Monetaire Unie. Voor een suc cesvolle Intergouvernementele Conferentie die verder inhoud zal gevan aan deze Monetaire Unie. zal de regering zich inzet ten. e Europees-politieke samenwerking krijgt steeds meer gestalte. Van daaruit probeert Nederland samen met de andere lidstaten ontwikkelingen buiten de Euro pese Gemeenschap zo goed mo gelijk te ondersteunen. Dat geldt nu heel nadrukkelijk voor Zuid- Afrika, waar de ontwikkelingen bemoedigend en hoopgevend zijn. Voor het eerst is er een echte dialoog ontstaan. Nederland zal zich blijven inzet ten voor de ontwikkelingslan den. Daarbij neemt de bestrij ding van armoede een belangrij ke plaats in. In de Nota 'Ont wikkelingssamenwerking in de jaren negentig' zal tevens aan dacht worden gegeven aan initi atieven om 'te komen tot schuld vermindering. Daarbij blijft de bereidheid van schuldenlanden om hun beleid aan te passen een voorwaarde voor verbetering van hun economische ontwikke ling. In deze nota zal ook de ge zamenlijke verantwoordelijk heid voor het milieu een plaats krijgen. Duurzame ontwikkeling vraagt om een nieuwe wereld omvattende strategie gericht op milieubehoud. Liberalisering van de wereld handel en een goed multilateraal handelssysteem kunnen een po sitieve rol vervullen bij besten dige groei van de welvaart in de wereld. Het welslagen van de nieuwe 'Algemene overeen komst voor handel en tarieven' - de zogenaamde Uruguay-ron- de - is van-mondiale betekenis. Onze economie toont groeikracht en mo gelijkheden, zoals onder meer blijkt uit de toena me van de werkgelegenheid en het sterk gestegen aantal vacatu res, maar tegelijk zijn er bedrei gingen en ernstige problemen. Zowèl op het punt van de ont wikkeling van de loonkosten als dat van de resultaten van de on dernemingen is er weer reden tot zorg. Daarbij komt dan nu de crisis in het Midden-Oosten. Waakzaamheid is geboden. De concurrentie uit het buitenland wordt steeds sterker. Dit eist voortdurende aandacht en disci pline, van overheid èn bedrijfs leven. Dit is ook de kern van de nota 'Economie met open gren zen'. Het is belangrijk door in vesteren onze samenleving en economie sterker te maken. Beheersing van de loonkosten blijft essentieel met het oog op de werkgelegenheid. Dit jaar is met de ontwikkeling van de loonkosten de kritische grens bereikt. Een nieuwe loon-prijs- spiraal moet vermeden worden. Beheersing van de loonkosten zal dan ook een van de centrale onderwerpen van overleg met de sociale partners vormen. De verbetering van de contract lonen van werknemers in de marktsector zal, mits verant woord, ook in 1991 op overeen komstige wijze kunnen door werken in de inkomens van werkenden in de collectieve sec tor en van uitkeringsgerechtig den. Er zijn maatregelen getrof fen voor een redelijk evenwich tig gespreide koopkrachtontwik keling. Wel zal deze slechts be scheiden kunnen zijn, aangezien ook een aantal essentiële publie ke taken meer aandacht vergt. ^emeenschapsvoor- zieningen ontlenen i hun betekenis aan sociale en economische motie ven. Door de Europese integra tie zal een adequaat aanbod van publieke voorzieningen en in frastructuur steeds meer bepa lend zijn voor de internationale concurrentiekracht van de eco nomie. Maar dit moet wel wor den afgewogen tegen de lasten die daaruit voor de burgers voortvloeien. Bij deze afweging mag het probleem niet afgewen teld worden op het financie ringstekort en de staatsschuld. Jaar in, jaar uit is de staats schuld in verhouding tot het na tionale inkomen toegenomen en daarmee eveneens de rentever plichting van de rijksoverheid. Dat kan niet door blijven gaan. Daarom zal het financieringste kort verder omlaag gebracht worden. Milieubeleid' en economische groei zijn beide van belang en kunnen elkaar ondersteunen. De specifieke ligging van Ne derland en de structuur van onze economie noodzaken tot een vérgaand milieubeleid. Met het uitbrengen van het Natio naal Milieubeleidsplan en de aanvulling daarop heeft de rege ring de lijnen uitgezet. Nu de be handeling hiervan in gemeen overleg met U achter de rug is, kan het komende jaar alle aan-, dacht uitgaan naar de uitvoe ring. De regering hecht ook aan het versterken van het milieu beleid in Europees verband. Een voorbeeld daarvan is het Rijn actieplan, dat zijn vruchten be gint af te werpen. Door uitvoering van het Natuur beleidsplan zal de versterking van het natuurbeleid gestalte krijgen. In veel ontwikkelings landen is er een voortschrijden de degradatie van het milieu. Daarom heeft Nederland, te za- men met andere landen, het ini tiatief genomen om een milieu faciliteit binnen de Wereldbank op te richten. Veel milieuproble men vragen een aanpak gericht op de lange termijn. Zo kan het afvalprobleem uiteindelijk al leen maar met hergebruik en preventie worden en goed beheer van S J I ons land vraagt ook dat we grenzen stellen aan de nègatieve effecten van verkeer en vervoer. Het uitge brachte Structuurschema heeft daartoe de aanzetten gegeven. Nederland heeft zijn welvaart voor een groot deel te danken aan de ligging aan belangrijke verkeersaders. Goede bereik baarheid is essentieel. Wij staan dus voor de taak intelligente en creatieve oplossingen te vinden. Om economische groei mogelijk te maken en tegelijk het milieu te ontzien, moeten onze vervoer middelen zo schoon, zuinig, vei lig en stil mogelijk zijn. Verbete ringen in de sfeer van het open baar vervoer, het meer samen- rijden in de auto en meer ge bruik van de fiets zullen een bij drage leveren aan het terugdrin gen van onnodige automobiliteit. Een van de ernstigste effecten van de ongeremde verkeersgroei en het gebrek aan discipline in het verkeer is het aantal doden en gewonden; elk jaar 1500 do den en 50 000 gewonden. Het beleid ter verbetering van de verkeersveiligheid zal daarom worden aangescherpt. De stormen van de afgelopen winter hebben ons herinnerd aan de noodzakelijke aandacht voor onze kust. De regering heeft daarom de nodige midde len vrijgemaakt om de huidige kustlijn in stand te kunnen hou den. conomische groei 1 - i blijft onmisbaar voor JL4 het verwezenlijken van werkgelegenheid voor een jaarlijks toenemende beroepsbe volking. Dit is echter niet vol doende: een maatschappelijk evenwichtige groei is evenzeer noodzakelijk. Te veel burgers zijn financieel afhankelijk van een uitkering. Activerend ar beidsmarktbeleid en sociale ver nieuwing moeten deze ontwik keling keren. In de tripartiete arbeidsvoorziening krijgt de medeverantwoordelijkheid van werknemers en werkgevers ge stalte. Aan die medeverantwoor delijkheid zal ook concrete in houd worden gegeven waar het de arbeidsongeschiktheid be treft. Het spookbeeld van een miljoen arbeidsongeschikten mag immers geen werkelijkheid worden. Het toenemend besef in onze samenleving dat de uitstoot van mensen uit het arbeidspro ces niet langer op z'n beloop ge laten kan worden, is verheu gend. Voor de moeilijk plaatsbare werklozen biedt het groter aan tal vacatures extra kansen. Deze te benutten is sociaal en econo misch van grote betekenis. De aard en omvang van de werkloosheid onder allochtonen zijn nog steeds dermate zorg wekkend dat maatregelen gebo den zijn om de toegankelijkheid van bedrijven en instellingen voor minderheden te vergroten. Concrete gedachten daaromtrent zijn voorgelegd aan de Stichting van de Arbeid. Kennis van de Nederlandse taal is onmisbaar voor het verkrijgen van een zelfstandiger positie in de maat schappij; daarom is het verwer ven van die kennis noodzake lijk. Scholing is belangrijk als antwoord op datgene wat de ar beidsmarkt vraagt. In reactie op het rapport van de tijdelijke ad viescommissie Onderwijs-Ar- beidsmarkt zal de regering spoe dig nadere voorstellen doen om vorm te geven aan een geza menlijke verantwoordelijkheid, ook financieel, van overheid, so ciale partners en onderwijsin stellingen. leid heeft op diver se terreinen voor uitgang laten zien. Steeds meer herintredende vrouwen nemen in het arbeidsproces een gewaar deerde plaats in. Door uitbrei ding van kinderopvang en ver lofregelingen zal het aantal vrouwen met jonge kinderen dat ouderschapstaken met betaalde arbeid kan combineren verder toenemen. Over de vraag hoe de deelname van vrouwen aan de politiek en het openbaar bestuur verder gestimuleerd kan wor den, zal aan de Emancipatieraad advies worden gevraagd. De regering heeft haar voorne men tot algehele herziening van de huidige Algemene Weduwen- en Wezenwet neergelegd in een voorstel voor een nieuwe Alge mene Nabestaandenwet. In het voorstel wordt vorm gegeven aan een betere positie van we- duwnaren. Tegelijk wordt reke ning gehouden met veranderen de omstandigheden waar het be treft de deelname aan vrouwen aan het arbeidsproces. Sociale en bestuurlijke vernieu wing vullen elkaar aan. De ver antwoordelijkheden van overhe den, maatschappelijke organisa ties en burgers moeten zó met elkaar verbonden worden dat de sociale politiek betere resultaten oplevert. Te veel burgers staan aan de kant en er is te veel ver spilling van menselijk talent. De regering wil gemeenten de gele genheid geven om in goed over leg met maatschappelijke orga nisaties en de burgers zelf keu zen te doen en aan beleid vorm te geven Voorstellen voor een decentrali satie van de Bijzondere Bijstand zijn onlangs bij U ingediend. Hiermee krijgen gemeenten meer mogelijkheden om finan ciële noodsituaties te bestrijden die het gevolg zijn van indivi duele omstandigheden. Dat over het kader van sociale vernieu wing met de organisaties van het bijzonder onderwijs overeen stemming is bereikt, is verheu gend. Op basis daarvan kunnen deze onderwijsinstellingen op het lokale niveau deelnemen aan dit proces. Goed onderwijs vormt de burger. Opdat ieder zo goed mogelijke kansen krijgt, worden het speciaal onderwijs en het basisonderwijs dichter bij elkaar gebracht en wordt de ba sisvorming in het voortgezet on derwijs voorgesteld. De motiva tie en bekwaamheid van de vrouw en de man voor de klas zijn van doorslaggevend belang voor de kwaliteit van het onder wijs. Daarom zullen maatregelen worden voorgesteld om de posi tie van het beroep van leraar te verbeteren. Op het terrein van wetenschapsbeoefening acht de regering de vorming van onder zoeksscholen - waar onderzoe kers worden opgeleid - van we zenlijk belang. Dat de bestuurlijke grenzen in ons land niet meer overal toe reikend zijn, wordt zichtbaar in de grote stedelijke gebieden. Problemen moeten daar op bo venlokaal niveau aangepakt kunnen worden. Voorstellen om hiertoe bestuurlijke voorzienin gen te treffen, zullen u binnen kort bereiken. De organisatie van de rijksover heid zal worden doorgelicht. Om kwaliteit en doelmatigheid te verhogen, zal de overheid alleen moeten doen wat echt nodig is, en dubbel werk moeten vermij den. Met de nieuw af te sluiten be stuursakkoorden wordt de goede relatie tussen het Rijk en de ge meenten voortgezet. De regering hoopt dat ook met de provincies een bestuursakkoord tot stand kan worden gebracht. Met de vakorganisaties van overheidspersoneel werd voor de periode van 1 januari 1990 tot april 1991 een overeenkomst ge sloten over het pakket van ar beidsvoorwaarden. De kern van het nieuwe overlegstelsel is het vereiste dat zonder overeen stemming met de vakorganisa ties geen wijziging van arbeids voorwaarden mogelijk is. De re gering is vastbesloten verder te gaan op de weg naar decentrali satie en marktconforme arbeids verhoudingen. Wetgeving, bestuur en rechtspraak zijn nodig voor een evenwichtige behartiging van algemene belangen en voor een eerlijke beslechting van ge schillen. De ontwikkeling van onze sa menleving heeft op het terrein van de rechtshandhaving echter tot een paradoxale situatie ge leid. Terwijl aan de ene kant voor steeds meer aspecten van het maatschappelijk leven om regels wordt gevraagd, blijkt aan de andere kant dat de samenle ving zich steeds minder aan re gels wenst te houden. Mede daardoor raken de instel lingen van rechtshandhaving en rechtspraak overbelast. De rege ring zal zich inspannen om het functioneren van ons rechtsstel sel te verbeteren en criminaliteit tegen te gaan. Een goed functio nerende politie is voor de hand having van de rechtsorde onont beerlijk. De reorganisatie van het politiebestel is daarop ge richt. Versterking van het Openbaar Ministerie en een in grijpende reorganisatie van de rechterlijke macht zullen een betere .taakvervulling van deze organen mogelijk moeten ma ken. Nog deze maand zult U een nota over het gehele justitiebe- leid ontvangen, waarin een plan van aanpak wordt geschetst. In de wetgeving zal meer accent worden geleid op de gezamenlij ke inspanning van overheid en samenleving. In het algemene wetgevingsbeleid zal bijzondere aandacht worden besteed aan de handhaafbaarheid, alsmede aan de tijdige en juiste uitvoering van verdragen en van het recht van de Europese Gemeenschap. Het opkomen voor mensen met een kwetsbare positie is een be langrijk onderdeel van het wet gevingsbeleid. Een voorbeeld daarvan is het wetsvoorstel om ongelijke behandeling tegen te gaan. Een ander voorbeeld is het wetsvoorstel ter versterking-van - de rechten van patiënten en 7 proefpesonen. Door ontwikke- lingen in verschillende delen van de wereld neemt de stroom van asielziekers toe. Met zorg voor het behoud van de waar borgen waaraan wij hechten, zullen voorstellen worden ont- wikkeld voor versnelling van de procedures in asielzaken. Wanneer mensen in onze sa menleving zijn ingeburgerd, vormt het verkrijgen van het Nederlanderschap een passende bevestiging daarvan. De rege ring zal een goed gebruik van de mogelijkheden daartoe bevorde ren. De toename van onze be volking, ook door gezinshereni ging, asielverlening en andere vormen van migratie, leidt ertoe dat ons land rond de jaarwisse ling 15 miljoen inwoners zal hebben. Dat is eerder dan ver wacht. Deze ontwikkeling stelt nieuwe eisen op het gebied van onderwijs. arbeidsmarktbeleid en tal van voorzieningen. Het is belangrijk dat een ieder zich niet alleen inwoner maar ook .mede-burger weet en voelt. Dat vraagt enerzijds om tolerantie, anderzijds ook om het aanspre ken op plichten. In de gezondheidszorg is steeds meer mogelijk. Daardoor dringt zich de vraag of op alles wat kan, ook moet en mag. Dat is een discus sie die niet alleen aan medici of ethici mQet worden overgelaten, maar die maatschappelijk zal moeten worden gevoerd. Daar om is de Adviescommissie Keu zen in de Zorg geïnstalleerd. Bevorderd wordt dat het finan cieringsstelsel voor de zorgsector per 1 januari 1991 zijn volgende fase ingaat. Dit betreft een ope ratie die het beeld van de ge zondheidszorg de komende jaren zal veranderen. Voor ons allen is het een uitda ging de ouderen blijvend te be trekken bij de maatschappelijke ontwikkeling. Wij kunnen hun bijdrage daaraan niet missen. Daarmee moet rekening gehou den worden bij het beleid ten aanzien van het wonen, het in komen, de gezondheidszorg en hun actieve deelname aan de sa menleving. Naast aandacht voor nieuwe cul turele ontwikkelingen is eerbied voor ons cultureel erfgoed een ereplicht. Daarom wordt een 'Deltaplan voor het Cultuurbe houd' ontwikkeld. In de 'Nota volkshuisvesting in de jaren negentig' wordt aan dacht besteed aan vergroting van verantwoordelijkheden van gemeenten en woningcorpora ties om de voorraad betaalbare woningen en de financiële mid delen zo goed mogelijk in te zet ten voor de huishoudens met la gere inkomens. Het beleid inza ke de stadsvernieuwing blijft ge richt op "het wegwerken van achterstanden. In 1991 zullen - mede op basis van een evaluatie van hetgeen tot op heden is be reikt - voorstellen worden ge daan voor het beleid in de toe komst. Nederland is bereid de constitu tionele band met de Nederland se Antillen en Aruba voort te zetten en deze relatie nieuwe impulsen te geven. Dat betreft allereerst het bestendigen van een constitutionele orde die ba- seerd is op de beginselen van vrijheid, recht en democratie; daarnaast een heroriëntatie van het hulpbeleid gericht op meer eigen verantwoordelijkheid voor budget en economie. Leden van de Staten- Generaal, Bestuurlijke en socia- lé vernieuwing zullen in het ko mende jaar veel van Uw aan dacht vergen, ter versterking van de kwaliteit van en de saamhorigheid in onze samenle ving. Ook de internationale ont wikkelingen die aanleiding ge ven tot hoop en vrees zullen be langrijke beslissingen van U blijven vragen. Van harte wens ik U toe dat Gods zegen op Uw werk rust.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 17