Chileen wint eerste Holland Casino Festival Emmy Award voor barkeeper 'Cheers' r Kritische kinderen over tv-programma's Creedence-gitarist Fogerty overleden Bill Cosby best verdienende ster Verdachte Van Gogh-roof noemt medeverdachte onschuldig programma Dolf de Vries innieuw KUNST/RTV £e*dM<Sowuvnt MAANDAG 17 SEPTEMBER 1990 1 Duo Cromme een hechte Het pianoduo Cronjl dat gistermiddag inl Jonge Meesters aan 7 ke pianiste Eliane i verving, is een schill echtpaar bestaande i Patrick Crommelyncj Japanse echtgenote i twee mensen lijken, af6"5.'- ter de vleugel hebbtoukie genomen, geheel met 'riks- vergroeien. Samen zij in klank, ritme en tatie een grote eenh de muziek door een e i.visj anist met vier handen ninisl voeten) wordt geprod nen t In hun visie op muziijnvei algemeen staat lyriek ihee „La Mèr" van Debus NOS quatre-mains versie 1 in mi het duo golvend en in po Zelfs wanneer een 1 land dit stuk niet kent et ervan zou moeten het horen van deze u AVF zou daar ongetwijfeloinis)c met de zee te maken lerlar komen. En dat kun je serie andere uitvoeringen Ikanr zeggen. prnol De Crommelyncks bussy's meesterwerk neurotisch getinte l45 mee, die remmend i kan de betovering die earto kan gaan. Maar do seei Oosterse elementen b inbl werden, ontstond -4D toch een aparte sfesba; speelt hierin bij hoge ldw2 ring de rechterpartij pn vertelde zij in een sprek met presentatri C2 I lien van Hoytema, dt!ron invloeden juist daar h8F1 zijn. Rec Het duo Crommelync ;4BI showduo a la de zust "m que. De vonken spatt vanaf. Dat komt de de subtiliteit van d^y ten goede. Dvoraks M) Dansen bijvoorbeeld r170; de Labèques als een 3 tek volle snelheid terwij] Crommelynck de dri< de Slavische Danser teerde als een sierli] spel zonder opsmuk, zo zijn charmes. 4.07 ARTHUR VAN DE rentl k SE Sergio Tie over het paard geti\ Met een Chopin-retv, m. de achttienjarige pian^01™ Tiempo werd gisterm nieuwe activiteit "t< ^sk aan de programmer» !4.0( Anton Philipszaak D van de zaal wil duide dan alleen concerten Residentie Orkest en dere ensembles en d£0P< zich een goede zaak worden. Zeker nu df p°Q schikt over een nieuv al is die nieuwe opjysó: aard in de eerste p doeld voor het eigen *0 .20 I De kwaliteiten van bouwde podium kuni aard pas volledig op de beoordeeld wordr,RT eerste concert door e jjj^1 in volledige bezettinjMan morgenavond bij hej kochte Prinsjesdag-c( geval zijn), maar de tingen zijn hoogg K(g, omdat de orkestle%Usa over de indeling ems, b tonen. De kleur van urn, aangepast aan J°™ van de zaalvloer, is| geval een enorme ve Gistermiddag werd dat de Anton Philip goed leent voor een tal. Die conclusie ka worden na het spel v Tiempo beluisterd t in de zaal (voor de I op het balcon (na dj Ondanks zijn achtt| heeft Sergio Tiempo drukwekkende sta dienst, zijn pianistiö hem zelfs in Japan, een wonderkind en s| de grens naar muzi wassenheid Enige ja den gaf een recital ra ding hem een ,pianisf merbaasje' te noemej een excuus van jeugiLi moed kon dienen. Pt Bij het eerste werk! gisteren uitgevoerde] ma, Berceuse opus f hij de verwachting i goede weg heeft in maar die verwachting hij met de derde middellijk de gronc meest onbegrijpelijkr' wisselingen, een keihr slag en tal van onderstreepten Tiempo een over het J- tilde pianist isxdie, nlï de beste wil van geen wonderkind noemd kan woi moeten inzien dat I verste verten niet tem pers binnen de piat reld gerekend kanêl Ook de walsen en misten innerlijk bel# gingskracht, evenwf en intensiteit. I ADRIAAW ïioir w dal iet| DEN HAAG Wat vinden kritische kinderen dit jaar het beste jeugdprogramma op radio en televisie: daarover wordt gespro ken donderdag 20 september in het KRO-programma 'Klasse', van twee tot drie op Radio 5. Honderd van deze kinderen geven in dit programma hun mening, waarna Richard Schoonhoven, mediadirecteur van de KRO prijzen uitdeelt aan de makers van de beste programma's die bestaan uit studiereizen naar een col lega-omroep in West-Europa. Aan de uitzending, die verder in het teken staat van radio-jeugdprogramma's, werken mee drie gasten: Jan van Lil, medewerker van de afdeling Kijk- en luis teronderzoek, Aukje Holtrop, journaliste en initiatiefneemster van de jeugdkrant Primeur en Herman Broekhuizen die vanuit zijn ervaring met 'Kleutertje luister' zijn mening zal geven. Uit eindelijk proberen zij een antwoord te geven op de vraag welke argumenten er zijn en wat het belang is van programma's die speciaal voor kinderen zijn gemaakt. SCOTTSDALE Tom Fogerty, slaggitarist van de zestiger jaren-band Creedence Clearwater Revival, is op 6 september overleden aan' de gevolgen van tuber culose. Fogerty is 48 geworden. Tom Fogerty was een broer van de leadzanger van CCR, John Fogerty. De rockgroep, die acht hits scoorde en zes gouden platen kreeg, ging in 1972 uit elkaar. Tot haar bekendste nummers behoren „Proud Mary", „Bom on the Bayou" en „Bad Moon Rising". Voordat de gebroe ders Fogerty en hun vrienden Doug Clifford en Stu Cook in 1968 als CCR doorbraken met „Suzie Q." hadden zij al tien jaar als rockmusici gewerkt. Behal ve zijn werk met CCR heeft Fogerty enkele solo-al bums uitgegeven. In de beginjaren zeventig werkte hij onder meer met organist Merl Saunders en gitarist Jerry Garcia van Grateful Dead. Fogerty laat een vrouw en zes kinderen achter. NEW YORK De acteur Bill Cosby heeft de afgelopen twee jaar het meeste geld verdiend van ie dereen die in de amusementswe reld actief is. De wereldwijde her halingen van zijn „Cosby Show" brachten hem gemiddeld vier mil joen dollar per week in het laatje. Dat heeft het Amerikaanse blad „Forbes" bericht. Cosby nam de vlag der rijksten over van Michael Jackson, die in 1988 het lijstje aanvoerde. Jackson verdiende in 1988 nog honderd miljoen dollar, maar zag zijn inko men daarna afnemen doordat hij geen nieuwe platen uitbracht en hij zijn wereldtournee had afgeslo ten. Michael Jackson kreeg in 1989 nog 65 miljoen dollar binnen en moet dit jaar rondkomen van 35 miljoen dollar. De Rolling Stones klommen van de achtste naar de derde plaats met verdiensten van 88 miljoen dollar in twee jaar. Hun stijging op de lijst was te danken aan het suc ces van de plaat „Steel wheels" en de tournee die daarop volgde. Filmregisseur en -producent Ste ven Spielberg mocht in zijn eentje een miljoen dollar minder incasse ren dan de Stones met zijn vijven. De spieren van Sylvester Stallone („Rambo") en Arnold Schwarze negger waren goed voor zo'n zestig miljoen dollar elk. Het zilveren jubileum van de Brit se popgroep „The Who" bracht 35 miljoen dollar in het laatje. Paul McCartney kan nog steeds riant leven van de opbrengsten uit de liedjes die hij met de Beatles maakte. Op zijn rekening werd in 1989 en 1990 45 miljoen dollar bij geschreven. Julio Iglesias zag zijn vermogen met 44 miljoen dollar toenemen. Andere topverdieners waren de ëmge groep „New Kids on the lock", Oprah Winfrey, Madonna, Jack Nicholson, Eddie Murphy, Bruce Willis, Sean Connepy, Bon Jovi en Prince. William Byrd Ensemble trekt aandacht met modern werk Concert door William Byrd vocaal ensemble met medewerking van Ineke Drabbe (piano), onder leiding van Nico van der Meel. Koorstukken met pianobegeleiding van onder an deren Schubert, Reger, Badings en Bartok. Gehoord in de Stadsgehoor zaal op 16 september. Met het nieuwste concertpro gramma, dat gistermiddag in de foyer van de Stadsgehoorzaal veel publiek trok, brak dirigent JNico van der Meel met zijn William Byrd vocaal ensemble een lans voor het modernere repertoire. Was het gedeelte voor de pauze nog gewijd aan Schubert, Reger en Rossini, daarna werd slechts werk van twintigste-eeuwse componisten uitgevoerd. Het koor, dat een onverwoestbare reputatie op het gebied van de a capella-zang geniet, was dit maal vrijwel uitsluitend in stukken met pianobegeleiding te beluisteren. Het samenspel 'tussen zangers en piano leverde echter, niet in de laatste plaats dankzij het genuanceerde spel van Ineke Drabbe, geen enkel probleem op. Drie kwartetten van Franz Schubert, hoewel beslist niet zijn beste werk, zorgden voor een stralende opening. Door de gloedvolle uitvoering leken de oertruttige teksten van J.P. Uz zelfs nog in echte gedichten te verkeren. Met evenveel elan "bracht het koor drie koorstuk ken van Max Reger. Hoewel uitstekend gezongen, konden ze door hun geringe richting vastheid toch niet in dezelfde mate overtuigen. Ook Gioac- chino Rossini's 'I Gondolieri' en 'La Passegiata' gaven de di rigent en zijn ensemble volop gelegenheid te schitteren. Alle haarscherpe inzetten, de verbazende trefzekerheid waarmee alle stemgroepen de koorklank in een perfecte ba lans hielden, gecombineerd met een soepele dynamiek, bleken vooral na de pauze van on schatbare waarde. Met name George Antheils 'To the moon' en het a capella gezongen 'When soft winds' overtuigden de toehoorder van het bijna professionele niveau van het gezelschap. Minder meeslepend was de vertolking van Huub Kerstens' opus 3, 'Theater', (1983). Een bijna echt boos scanderend koor en een ijverig hamerende pianiste deden wat ze konden om de noten van Kerstens de nodige bezieling mee te geven. Waar enthousiasme over een nogal geforceerd aandoende toonzetting van enkele gedach ten van Augustinus over het theater uitblijft, daar rest toch in ieder geval het respect voor de uitvoerder en zijn greep op de wel razend lastige partituur. Aan de muzikale rijkdom van Henk Badings daarentegen viel niet meer te twijfelen nadat diens 'Trois chansons Breton nes' liefdevol en precies ten ge hore waren gebracht. Net zo min als aan het uitnemende muzikale vermogen van het William Byrd ensemble na een betoverende versie van vier Slowaakse volksliederen van Bela Bartok. TOM STRENGERS Finale Casino Festival in Schevenin- gen. Circustheater, Den Haag, zater dagavond. Ze zijn Holland allemaal dankbaar, roemen de per fecte organisatie, hebben er enorm veel vrienden aan overgehouden en zijn vanaf nu weer even ano niem als daarvoor: de deelnemers aan het eerste Holand Casino Schevenin- gen Festival. Zaterdaga vond wist de 24-jarige Chileen Luis Jara over eenkomstig de verwach tingen de belangrijkste prijzen in de wacht te sle pen. De Poolse Edyta Ge- ppert, de Griekse Tina Se lini en de Nederlandse Justine Pelmelay mochten de bijrollen vervullen. Het niveau van dat eerste HCSF was hoog, zo verzeker de Justine na afloop van die bloedstollende finale de pers. Veel hoger dan dat van het Eurovisie Songfestival, aldus Justine, zelf op een tegenval lende plaats in de achterhoede geëindigd tijdens die dit jaar in Zagreb gehouden liedjeswed strijd. Tina Selini, voor het eerst in een songfestival, liet weten nooit meer mee te zul len doen. De spanning is on draaglijk, vindt ze. En win naar Luis Jara meldde vrolijk nog nooit zo'n goed festival te hebben meegemaakt, terwijl hij er toch aan vijf heeft mee gedaan. Het leukste nieuws kwam mis schien wel van Jos Kieboom, president van de stichtings- raad van het festival, die meldde dat de Raad voor de Kunst dit festival ziet als een culturele manifestatie, hetgeen de kans op subsidie van WVC weer wat groter maakt. Reden: de bijdragen van Hollandse componisten, die door middel van dit festival misschien kans zien hun produkten interna tionaal aan de man te brengen. Luis Jara toonde zich tevreden met de aan hem gekoppelde componisten (Peter van Asten en Piet Souer), en wil hun fes tival-compositie graag op zijn nieuwe elpee uitbrengen. Ook Justine Pelmelay trof het met een op haar lijf geschreven compositie van het duo Schim- scheimer-Stolk, 'Zo wil ik zijn', de beste van het festival. Maar Edyta Geppert, Tina Se lini en Debra Laws leken er op het podium wat meer moei te mee te hebben. Of die ver spreiding van het Nederlands produkt een grote vlucht zal nemen lijkt dus nog even be twijfeld te moeten worden. Luis Jara mocht zaterdag te recht de eerste prijzen voor uitvoering van de Nederlandse compositie als de algemene voordracht in ontvangst ne men, goed voor twee keer 10.000 gulden. De Chileen toonde zich het meest con stant, zong foutloos en geloof de duidelijk in de door hem naar voren gebrachte composi ties, hoe snel-te-vergeten die DOMMELSCH THEATERPRIJS NAAR „STRANGE INTERLUDE' ROTTERDAM De jury van de Dommelsch Theaterpijs 1990 heeft besloten de prijs toe te kennen aan de voorstelling „Strange Interlude" van Euge ne O'Neill door Blauwe Maan dag Compagnie in samenwer king met noordelijk theater De Voorziening in een regie van Luc Perceval. De prijs is uitgereikt in de Rotterdamse schouwburg door Jan van Vlij men. Aan de prijs is een geld bedrag verbonden van 30.000 gulden. De jury bestaat dit jaar uit Pierre Audi (artistiek di recteur Nederlandse Opera) en Jan van Vlijmen (vanaf 19"" directeur Holland Festival). ARNHEM Een van de beide verdachten van de Van Gogh-roof uit het Kröller-Müllermuseum in Otterloo, de 31-jarige A.O., is volgens de 38-jari- ge A.W.B. onschuldig. B. tra<^ voor het Gerechtshof in Arnhem op als getuige in de zaak tegen O. B. werd eerder door het hof veroordeeld tot vijf jaar we gens zijn aandeel in de kunst- roof. De procureur-generaal heeft nu een proces-verbaal wegens meineed tegen hem la ten opmaken. De advocaat van O. heeft nu onmiddellijke in- vrijheidsstelling gevraagd, wat overigens werd geweigerd door het Hof. B. heeft zowel voor de recht bank als het Hof steeds ver klaard dat hij de roof en de af persing heeft gedaan samen met een zekere „Joop". Bij de kunstroof werden drie schilde rijen van Van Gogh ont vreemd ter waarde van 250 miljoen gulden, vervolgens eisten de daders vijf miljoen gulden losgeld van de Staat. O. werd op 6 juli door het Hof in voorlopige vrijheid gesteld omdat het Hof ernstige twijfel had over zijn aandeel in deze zaak. O. heeft altijd ontkend iets met de kunstroof te ma ken te hebben gehad. Hij heeft altijd beweerd dat hij dacht dat het om een softdrugstrap- sactie ging. Beide mannen werden in juni vorig jaar door de politie bij een Nijmeegse telefooncel be trapt. Volgens B. wist O. op het moment van de arrestatie niets van de kunstroof af. Vol gens B., die door het Hof als getuige was opgeroepen, klopt zijn verklaring op het politie bureau in grote lijnen en komt die overeen met de werkelijk heid. Behalve, zegt B., dat ik de identiteit van de mededa der niet wilde prijsgeven. Uit angst voor represaillemaatre gelen vanuit de Colombiaanse drugswereld wilde B. nooit onthullen wie „Joop" was. „Ik had O. nodig. Ik hoop dat ooit nog eens de waarheid boven tafel komt", aldus B., die zelf zijn straf wel moet uitzitten. Wel zei B. donderdag dat „Joop" uit het buitenland komt en Spaans spreekt, meer wilde hij niet zeggen. Op de vraag van de recht bank-president of hij schuld gevoelens heeft tegenover O. antwoordde B. bevestigend. „Ik zeg nadrukkelijk, hij heet Arie, hij is geen Joop, hij heeft niets met deze hele zaak uit te staan. Hier is sprake van een gedeeltelijke gerechtelijke dwaling", aldus B. B. zegt in zijn eentje de schil derijen ondergebracht te heb ben in Beuningen. O. is er al leen op het laatste moment bij betrokken geweest. Volgens B. toen hij buiten de telefooncel stond in de veronderstelling dat het om een hasjtransport ging. „Ik weet dat de bedrei gingen vanuit de drugswereld uiterst serieus zijn. Als ze zeg gen je gaat er aan, dan ga je er ook echt aan. Geloof me: O. had een halve beroerte gekre gen als hij wist waarover het telefoongesprek ging", aldus B. „U hebt A. er in geluisd", al dus een van de raadsleden. „Ja", antwoordde B. B. verklaarde ook nog dat hij zelf niet de inbraak had ge pleegd, maar dat de inbraak geheel op naam van „Joop" moet komen te staan. De pro cureur-generaal herhaalde vervolgens dat zij bij haar plei dooi van juli bleef en dat zij vijf jaar gevangenisstraf tegen O. eist omdat ze de verklaring van B. niet geloofwaardig acht. Uitspraak 28 september. Gouden Leeuw voor Britse regisseur Tom Stoppard VENETIE De Gouden Leeuw, de hoogste onderschei ding op het filmfestival van Venetië, is zaterdag toegekend aan de film „Rosencrantz en Guildenstern zijn dood" van de Britse regisseur Tom Stop pard. De Nieuwzeelander Jane Campion kreeg de speciale ju ryprijs voor „Een engel aan m'n tafel". Zilveren Leeuwen vielen ten deel aan „Goodfel- las" van Martin Scorsese en „Siroop" van de Deense Helle Ryslinge. De prijzen voor de beste vrouwelijke en mannelij ke rollen kwamen terecht bij Gloria Munchmeyer voor haar rol in „De maan in de spiegel" Boris Borisov in „De laatste getuige". ook waren. Tina Selini, in ons land al enigszins bekend van wege optredens bij Lee To wers, maakte de fout een nummer in het Duits te zin gen, en schakelde zichzelf daarmee uit voor de hoofdprij zen. Justine Pelmelay bofte dus met die Nederlandse com positie, maar viel terug in het gewone werk, terwijl het bij Edyta Geppert net andersom was: haar Nederlandse liedje was flut, en haar eigen keus een stuk beter. Al leek de haar toegekende persprijs en twee de prijs in de competitie vooral gebaseerd op haar prestaties tijdens de halve finale, don derdagavond. Het eerste festival werd afge sloten met een druk bezocht diner-dansant, door de ge meente Den Haag aangegre pen om tal van relaties nog eens aan te halen. Waarmee het vermoeden, dat promotie van Scheveningen bij dit festi val een belangrijker rol speel de dan artistieke motieven, nog eens extra voeding kreeg. KOOS VAN WEES Luis Jara (midden), winnaar van het eerste Holland Casino Festival, geflankeerd door Justine Pel melay (links, derde) en Edyta Geppert (rechts, tweede). Peter Falk toont zich ingenomen met zijn 'Emmy', voor zijn rol als inspecteur Colombo. PASADENA De acteur Ted Danson heeft gisteren de Arrlerikaanse televisie prijs, de Emmy Award, gekregen voor zijn rol als barkeeper Sam Malone in de ook in ons land popu laire serie „Cheers". Dan son was al acht keer eerder genomineerd ge weest. Candice Bergen werd in Pasa dena aangewezen als beste tv- actrice. Zij won de prijs voor de tweede achtereenvolgende maal. Bergen speelt in 'Murp hy Brown' de rol van een tele visie-journaliste. 'Cheers', dat al negen jaar op de Ameri kaanse beeldbuis te zien is, won met Bebe Neuwirth (de psychiater Lilith Sternin-Cra- ne) ook de Emmy voor beste ondersteunende actrice. Daar naast mocht Tracey Ullmann voor de tweede keer een Emmy in ontvangst nemen voor haar show en werd eter Falk uitgeroepen tot beste hoofdrolspeler in een drama serie, voor zijn rol in 'Colom bo'. De Emmy Awards worden jaarlijks uitgereikt door de „Academy of television Arts and Sciences" een vertegen woordiging van de Ameri- kaanse televisie-industrie. Een uitgelaten Tracey Ullman met Emmy. DEN HAAG Het nieuwe theaterprogramma van acteur/ cabaretier/regisseur en vertel ler Dolf de Vries 'De wereld in een rugzak' gaat zaterdag 6 oktober in Diligentia in pre mière. In dit cabaret-achtige programma doet de reislustige acteur verslag van zijn vele zwerftochten over de wereld, waarbij hij put uit zijn rijke bron van persoonlijke reisver halen uit Oost- en West-Euro pa, Azië, Zuid-Amerika en verder. Dolf de Vries is vooral bekend als acteur (tv: Dossier Verhulst) en regisseur (No Exit. met Henk van Ulsen en Wivineke van Groningen), ca baretier en schrijver (China in een rugzak). In zijn nieuwe programma laat De Vries zich zien als een reislustige die smakelijk kan vertellen over soms penibele, soms komische reissituaties. Dolf de Vries: 'Wereld in een rugzak'.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 8