Irrondwet dwingt Braks tot aftreden" EeidócSouoont KAMERLID JAN TE VELDHUIS: Nederlanders willen dat Braks aftreedt toners zien niets )arte woonwijken FNV haalt fel uit naar minister Kok Nog geen spoor van verdwenen Limburgse Staat blijft beslissen over asielverzoek PA NLAND MAANDAG 17 SEPTEMBER 1990 PAGINA 3 ianhouding in zaak Oosterbeek De politie heeft dit week- 2-jarige Nijmegenaar aange verband met de overval op van Albert Heijn in Ooster- s i^i van dit jaar. Bij deze over- twee personeelsleden van Twee andere verdachten, j'ge man uit Nieuwegein en man uit Utrecht, die dins- aangehouden, zijn inmid- ar^ faring gesteld. Een 20-jarige 1 Nieuwegein die op verden- ijn vertreding van de Wet Wa- unitie was aangehouden, is ebjJiet afleggen van een verkla- Philips beperkt onderzoek supergeleiding EINDHOVEN Philips stopt met het project matige onderzoek naar de ontwikkeling van elektronica op basis van supergeleiding. Het concern gaat wel door met het zogeheten 'fun damentele' (lees: theoretische) onderzoek naar het verschijnsel dat keramische materialen bij hoge temperaturen alle elektrische weerstand verliezen en daardoor supergeleidend zijn. Maar er zijn nog teveel vragen rond dit ver schijnsel om over te gaan tot de ontwikkeling van praktische toepassingen, aldus een woord voerder van Philips vanmorgen. Philips zal ook zijn aandeel in het nationaal onderzoeksprogramma supergeleiding, dat door de ministeries van economische zaken en onderwijs en wetenschappen wordt gefinan cierd, verminderen. Toenemend aantal arbeidsongeschikten ZOETERMEER Het aantal arbeidson geschikten is in de eerste helft van dit jaar toegenomen met bijna 17.000. In to taal hebben nu 861.500 mensen een gehe le of een gedeeltelijke arbeidsongeschikt heidsuitkering. In de eerste helft van 1990 zijn volgens de Sociale Verzeke ringsraad ruim 56.000 nieuwe AAW- /WAO-uitkeringen toegekend, waarvan ruim 8.000 aan ambtenaren. In dezelfde periode kwam aan ruim 39.000 uitkerin gen, waarvan 6.000 aan ambtenaren, een eind. In de eerste helft van 1989 steeg het aantal arbeidsongeschikten met ongeveer 13.500. Het aantal WW-uitkeringen is in de eerste helft van dit jaar echter gedaald tot 159.000. Eind juni 1989 waren er nog 162.000 mensen met een WW-uitkering. Miljoenen schade na dambreuk Eindhoven EINDHOVEN Een breuk in een dam in het Eindhovens Kanaal in Eindhoven heeft gistermorgen voor miljoenen scha de aangericht. Door de dambreuk is de archiefkelder van het vlakbij gelegen ge bouw van de Gemeentelijke Nutsbedrij ven volgelopen. Alleen al hier bedraagt de schade zeker één tot twee miljoen gul den. Met behulp van grote zandschuivers is gisteren het gat in de damwand ge dicht. Volgens de Eindhovense politie is de dambreuk naar alle waarschijnlijkheid opzettelijk veroorzaakt. Een spontane doorbraak wordt vrijwel uitgesloten ge acht. De komende week wordt de dam, nu nog een aarden wal, verstevigd met beton om een herhaling te voorkomen. Verontreiniging Rijn vrijwel opgelost DEN HAAG De dienst binnenwa teren van Rijkswaterstaat heeft giste ren bij metingen te Lobith nauwe lijks verhoogde gehalten aan nitro- benzeen in de Rijn aangetroffen. Aanleiding voor de metingen was de lozing van drie ton nitrobenzeen door het Westduitse chemiebedrijf BASF, afgelopen dinsdag. Door de lage wa terstand duurde het lang voordat de nitrobenzeenverontreiniging ons land bereikte. Mede door de hoge water temperatuur is het nitrobenzeen in middels uit het water verdwenen, al dus Rijkswaterstaat. Ook de dieselo lievervuiling, het gevolg van een bot sing tussen twee tankschepen don derdag bij Dllsseldorf, is inmiddels opgelost. Staking op veerboot Harwich-Hoek van Holland HOEK VAN HOLLAND Een wilde staking onder het personeel van de Britse onderne ming Sealink, zorgt in veel gevallen voor ver tragingen van twaalf uur op de veerdienst Hoek van Holland - Harwich v.v. Een woord voerder van de Nederlandse partner Stena Line, die dit vanmorgen meedeelde, kon niet aangeven hoelang de staking nog zal voortdu-" ren. Het personeel, dat zaterdag tot staking overging nadat Sealink twee collega's had ont slagen, beslist vandaag of de actie wordt voort gezet. Dagelijks varen twee veerboten, één Ne derlandse en één Engelse, van Hoek van Hol land naar Harwich en terug. De staking betreft alleen de bemanning van de Engelse boot. De Nederlandse veerboot, die als dagboot uit Hoek van Holland vettrekt en als nachtboot weer te rugvaart, ondervindt geen hinder van de actie, aldus de woordvoerder. nu AG Gerrit jj lister van land- ituurbeheer en eeft vanmiddag jat met de vaste omissie voor vis- drie kanten te 1 kregen dat hij v r kan opstappen, ^oppositiepartijen, ^66 en Groen deze mening te Veldhuis is de zaak in de Tweede ft aangezwengeld. de situatie zo ;n klontje: er wor- eeds te grote hoe- aan land gezet, ibeleid van de mi- dus gefaald èn Braks de proble ms veel minder erg dan ze waren, len zijn voor Te >ldoende om te zeg- inister kan beter de :hzelf houden en atsL di t (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Veel Nederlanders (41 pro cent) vinden dat minister Braks moet aftre den, maar nog meer mensen (49 procent) ver wachten dat hij dat niet zal doen. Dat is de uitkomst van een enquête van het bureau Interview. Onder PvdA-stemmers zitten de meeste mensen die van mening zijn dat de CDA-minister weg moet: 52 procent. Bij CDA-aanhangers is dat 37 procent, bij VVD'ers 42 procent en bij D'66-ers 44 pro cent. In totaal vindt overigens 32 procent van de Nederlanders dat de minister moet aan blijven. Braks heeft vandaag de laatste kans zich te verdedigen voor zijn visserijbeleid. Daarna zullen de fracties beslissen over zijn politieke toekomst. De houding van het CDA is duide lijk. Zaterdag besloot de fractie definitief de eigen minister te steunen. VVD, D'66 en Groen Links vinden dat Braks moet opstap pen. Daarmee ligt het lot van de minister bij de PvdA, de coalitiepartner van het CDA. De PvdA wacht eerst hét verweer van Braks af hoewel fractieleider Wöltgens al heeft laten weten dat het voor hem niet vaststaat dat de minister mag aanblijven. •Binnen de CDA-fractie wordt gediscussieerd over de vraag of er op termijn naast Braks een staatssecretaris voor visserij moet worden aangesteld. Op die manier zou Braks de han den vrij krijgen voor het landbouwbeleid, waarvoor hij in Brussel overuren moet ma ken. Bovendien kan zo worden voorkomen dat er in een later stadium weer onrust ont staat over de visvangsten. Het plan voor een staatssecretaris visserij is nog geen formeel CDA-standpunt, maar kan in de nabije toe komst wel als plan worden gelanceerd. bez f' zelf dat hij géén informatie heeft dij vindt dat hij de van alles op de gebracht. Onzin, Te Veldhuis. „De hij bij ons Kamer- achterliet was er er zijn nog wel ^impjes in de visse- et gaat al beter, er gelen genomen en nu echt goed op bleek dus al begin >lstrekt niet zo te ltste doelt Te Veld- v uitspraak op 4 fe- dit jaar van het •lid Eversdijk, an de vaste Ka- ie voor visserij, iit de visserijwereld gekomen dat de litie re?. !rf> Minister Braks. vangsthoeveelheden met zeker dertig tot zestig procent wer den overschreden. Meteen de volgende dag on dervroeg Te Veldhuis minister Braks over die uitspraak van zijn partijgenoot. „Maar de mi nister draaide er omheen en begon over de mogelijkheid om schepen per satelliet te controleren. Dat was mij te op vallend. Tot twee keer toe heb ik hem toen geïnterrumpeerd en gevraagd: 'Is het nou waar wat Eversdijk zegt of niet?'. Braks heeft toen letterlijk ge zegd: 'Ik heb geen énkele aan wijzing dat overschrijding van de visquota in die mate voor komt'." Inmiddels is uit de hoorzitting van de Kamercommissie dui delijk geworden dat Braks op dat moment wel degelijk wist dat de vork vermoedelijk heel anders in de steel zat. Aan zijn ambtenaren was gemeld (door FOTO: DIJKSTRA de voorzitters van visserij-or ganisaties) dat veertig tot tach tig procent van alle gevangen vis illegaal was. Die informatie was overgebracht aan de mi nister. Hij wist dus net zoveel als zijn partijgenoot Eversdijk. Alleen over een exact percen tage beschikte de minister niet en dat was reden voor zijn ambtenaren hem te adviseren zich in vaagheid te hullen. „Helemaal onnodig", zegt Te Veldhuis. „Hij had de Kamer gewoon open en eerlijk kun nen vertellen wat hij gehoord had. De zaak was er belangrijk genoeg voor. Dat beseften zijn ambtenaren overigens ook wel want Van der Lely (directeur- generaal landbouw en voedsel voorziening, red.) schijnt ge zegd te hebben 'Dit is een tijd bom onder de stoel van de mi nister'." Bij zijn aansporing aan minis ter Braks om af te treden be roept Te Veldhuis zich op de grondwet. Artikel 68 schrijft voor dat de regering de Kamer alle gevraagde informatie ver strekt, tenzij het staatsbelang zich daartegen verzet. „Dat be tekent dus", legt het VVD-Ka- merlid uit, „dat wij récht heb ben op informatie. En niet al leen op voor de regering leuke informatie, maar ook op min der leuke. Anders kunnen we de regering niet controleren. Ik kan me voorstellen dat de veertien dames en heren in het kabinet selectief zijn in het doorsturen van stukken en dat er flink wordt gezeefd, maar in gevoelige kwesties als deze kan en mag een minister niet volstaan met vergoelijkende opmerkingen als 'Ik heb wel wat geruchten gehoord en ik heb maatregelen getroffen'. Zeker niet als er al eens een affaire is geweest, waarbij die zelfde minister door het oog van de naald is gekropen". „Zonder het optreden van Be- suyen in het journaal zouden we nog steeds niets weten", meent Te Veldhuis. In die in middels beroemde NOS-uit- zending beweerde de voorma lig hoofdinspecteur Noord oost van de Algemene In spectiedienst (AID) dat er nog steeds wantoestanden waren in de zeevisserij en dat de ambtelijke top van het minis terie van landbouw, natuurbe heer en visserij daarvan bij herhaling op de hoogte was gebracht. Eind 1987 al moest Braks in de Tweede Kamer op het matje komen om zich te verantwoor den voor zijn ook toen al fa lende controlebeleid. Nadat hij de parlementariërs deemoedig beterschap had beloofd, mocht hij blijven. Nu, drie jaar later, de problemen bij lange na nog niet opgelost zijn, „moet een andere minister het maar eens gaan proberen", aldus de VVD-woordvoerder. Is het niet een beetje unfair te zeggen dat Braks moet aftre den zonder eerst zijn verdedi ging te hebben gehoord? „Ik heb gezegd dat hij er beter aan zou doen de eer aan zich zelf te houden. Als Braks in de Kamer een weerwoord wil spreken, krijgt-ie van ons alle kans. Maar dan wil ik hem wel eerlijk op voorhand zeg gen hoe ik er tegenover sta. Hij moet met een ijzersterk verhaal komen om zich nu nog vrij te pleiten. Ik kan me niet voorstellen dat-ie nog zul ke argumenten kan aandra gen, maar ik blijf ervoor open staan". -Als het CDA Braks de hand boven het hoofd houdt en de PvdA hem niet aan wil pak ken vanwege het coalitiebe lang, komt de VVD dan met een motie van wantrouwen? „Ik weet nog niet waar we precies mee Zullen komen. Als Braks niet uit zichzelf aftreedt, zal er een plenair Kamerdebat gehouden moeten worden. Dit kunnen we natuurlijk niet zo laten doorgaan". Dat deed de VVD overigens WD-Kamerlid A. J. te Veldhuis: „Minister Braks had de Kamer qewoon eerlijk moeten vertellen wat er aan de hand was". FOTO: DIJKSTRA de PvdA? Houden ze Braks overeind? Sommigen zeggen dat hij toch zo'n aardige man is en zo'n goeie landbouwmi nister. „De PvdA weet nog niet pre cies wat ze moet doen. Ze zijn de mede-initiator geweest van de roep om 'zuiverheid in de politiek'. Wim Kok heeft daar op vlak voor de verkiezingen nog eens nadrukkelijk gewe zen. Nu hangt die uitspraak als een zwaard van Damocles bo ven de PvdA-fractie. De bal ligt volledig bij hun. Ik vind dat je dit soort dingen zakelijk moet benaderen. Persoonlijk kan ik het goed met Gerrit Braks vinden, maar in het verkeer tussen regering en Kamer mogen dit soort over wegingen niet de overhand krijgen. Dat zou niet goed zijn voor de democratie. Ook daar zit de PvdA mee in de maag. Misschien snakken zij ernaar dat Braks vrijwillig opstapt". ELSBETH KEGGE RIK IN 'T HOUT wel in het geval van de eigen minister Van Aardenne in de RS V-affaire! „Het gedrag van Van Aarden ne was met enige redelijkheid nog wel in het belang van de staat te noemen. Als hij alles eerlijk aan de Kamer had ver teld, zou RSV de staat nog eens honderden miljoenen gul dens hebben gekost. Maar goed, wij hebben in de VVD vervolgens nader beraad ge had. Onze Frits Bolkestein heeft toen de doctrine van de 'zuiverheid in de politiek' ge lanceerd. Daarin werd hij har telijk bijgevallen door de PvdA, al noemden die partij het toen wel mosterd na de maaltijd. Maar dat was het niet. In de eerstvolgende affai re hebben wij de Bolkestein- doctrine in de praktijk ge bracht. Onze eigen minister Vart Eekelen heeft moeten af treden vanwege de paspoort kwestie, evenals CDA-staatsse- cretaris Van der Linden". Welke sfeer snuift u nu op bij pel-bus voorlopig in Groningen NAAL De be- van werkloze in- i Stadskanaal voor .ellen in Noord-Hol- jgering, dat de bus groep bollenpel- j niet naar Hoorn jen, zoals de bedoe- i Er hadden zich tig werklozen aan- net Gewestelijk Ar- 'b in Stadskanaal. 250 langdurig ^aangeschreven en 0 deelnemers ver- ij de eerste bus met 1 komt te verval len, betekent niet dat er hele maal geen langdurig werklo zen meer van Stadskanaal naar Noord-Holland zullen gaan, aldus woordvoerder P. Vos. Het Arbeidsbureau verwacht dat er eind deze maand wel voldoende belang stelling bestaat voor het bol- lenpellen. Dan ook is volgens Vos de behoefte aan werkne mers voor het sorteren en in pakken van leliebollen het grootst. Daarom is het project om bollenpellers vanuit Gro ningen naar Noord-Holland te brengen volgens hem ook ze ker niet mislukt. AG Een grote 1 van de bewoners oude wijken [en Schilderswijk is instellen van aparte for de verschillende jroepen. Jjnclusie van het on- jphetto's als oplos- jhet Regionaal Cen- Jnlanders Zuid-Hol- paar de mening van rs van oude wijken Jet idee dat ex-wet- J huisvesting G. van fvdA) in april bij ld lanceerde. Jhouder pleitte er- I buurten te creëren Nederlandse, een |arokkaanse, Hindi-, ie cultuur. De opzet Otterloo was de veer homogeen te daardoor de tijden controle en harmo- fcouden kunnen ke ren". Bij de indeling van de wijken zou volgens Van Otter loo moeten worden uitgegaan van een dambordmodel, waar bij Nederlandse buurten steeds aan een buurt van andere cul tuur zouden grenzen. Uit het onderzoek van het centrum buitenlanders blijkt dat bijna 70 procent van de be woners tegen het voorstel is. Een groot deel van de bewo ners van de oude wijken blijkt tevreden over hun woonsitua tie. Als men problemen heeft, betreffen die veelal de staat van woning en de woonomge ving. In de gedeeltelijk gere noveerde Schilderswijk bleken de bewoners dan ook positie ver over buitenlanders en ne gatiever over het idee om aparte wijken voor aparte groepen dan in de Transvaal- buurt, waar aanzienlijk min der nauwelijks nieuwbouw is gerealiseerd. Groeten naar Golf De echtgenote van een marinier leest voor de microfoon van de Wereldomroep een boodschap op voor haar man die aan boord van een van de twee Nederlandse fregatten in de Golf verblijft. Samen met andere achterblijvers deed zij zaterdag in Den Helder mee aan de groeten- uitzending die Radio Wereldomroep gisteren de ether in zond. FOTO: ANP STEKELENBURG SLUIT LOONEIS VAN 5 PROCENT NIET UIT (Vervolg van de voorpagina) APELDOORN Minister Kok van financiën, oud voorzitter van de FNV, heeft voor zijn beurt ge sproken door nu al te ver langen dat de loonkosten stijgingen volgend jaar be perkt moeten blijven tot maximaal drie procent. De FNV denkt dat de loonstij ging groter zal zijn omdat cie werkgevers weigeren centrale afspraken te maken over de WAO'-aanpak, scholing en werkgelegenheidsgroei. FNV- voorzitter Johan Stekelenburg heeft sterke aanwijzingen dat het kabinet de kant van de werkgevers zal kiezen. Deze mening wordt gedeeld door drie belangrijke FN V-bonden: de Industriebond, de Ver- voersbond en de Bouw- en Houtbond. Deze bonden pein zen er niet over zich vast te pinnen op een loonstijging van drie procent. Stekelenburg re kende voor dat in ieder geval de prijscompensatie plus mini maal een procent loonsverho ging haalbaar moet zijn. „En dan kom je al snel boven de drie procent". KERKRADE Uitge breide zoekacties naar de sinds 21 augustus in Oos tenrijk spoorloos verdwe nen mevrouw G. Wid- dershoven-Groen (27) uit Kerkrade hadden gisteren nog steeds niets opgele verd. Daarom gaat de po litie van Kerkrade ook in Nederland zoeken naar aanwijzingen. Via een oproep op de televisie hoopt de politie in contact te komen met Nederlanders die de afgelopen maand in Oos tenrijk zijn geweest en die mo gelijk de vrouw of de camper waarin ze met haar man op vakantie was hebben gezien. Mevrouw Widdershoven is spoorloos sinds zij samen met haar even oude man op 21 au gustus voor een vakantie naar Oostenrijk vertrok. Haar man, zo werd pas een week geleden ontdekt, ligt sinds 23 augustus zwaar gewond in een zieken huis in het Oostenrijkse Linz. Hij was die middag gevonden in het bos in de gemeente Ohlsdorf. In de buurt werd een pas gegraven kuil aange troffen. De politie sluit niet uit dat de overvallers van plan waren hem daarin te begra ven. Mogelijk zijn ze echter voortijdig door de komst van passanten op de vlucht gesla gen. De Oostenrijkse politie van Linz vermoedt dat de Wid- dershovens op een parkeer plaats langs de snelweg A25 (Passau-Linz) bij Pucking, in de buurt van Linz, zijn over vallen. Op die plek is op 23 au gustus 's ochtends de hond van het echtpaar aangetroffen. Toen Widdershoven werd ge vonden, verkeerde hij in coma. Hij heeft ernstige hoofd wonden en een beenbreuk op gelopen. Hij had geen papieren bij zich. Toen hij weer bij ken nis was, kon hij de politie sum miere aanwijzingen geven over zijn identiteit. Pas toen werd in Nederland bekend dat het echtpaar iets was overko men. De politiewoordvoerder zei dat er in deze zaak zo weinig aan wijzingen zijn, dat de politie alle mogelijkheden open moet houden, zelfs die dat de vrouw en de eveneens vermiste cam per in Nederland zijn. Vogels vergiftigd in Nistelrode NISTELRODE De rijkspolitie in Nistelrode heeft zaterdag middag in die plaats ruim vijftig dode en stervende vogels aan getroffen. Daaronder bevonden zich huis- en heggemussen, houtduiven en kauwen. Volgens een woordvoerder van de poli tie zijn de vogels vergiftigd door een mengsel van brood en zaad, waarin een nog onbekende giftige stof is gemengd. Een aantal vogels moest worden afgemaakt, aldus de woordvoerder. De po litie heeft een nader onderzoek ingesteld. door WILLEM RITSTIER AMSTERDAM Staats secretaris Kosto van justi tie voelt er niets voor de beslissing over het verle nen van een verblijfsver gunning aan, vreemdelin gen gedeeltelijk uit han den te geven. Tijdens een forumdiscussie gis teren in Amsterdam, wees Kosto een suggestie in die richting van de Federatie van Vluchtelingenorganisaties in Nederland (VON) resoluut van de hand. VON-voorzitter drs. F.M. Hus sein had voorgesteld een com missie in het leven te roepen die zou kunnen bepalen wie wel en wie niet als vluchteling moet worden aangemerkt. Van zo'n commissie zouden naast vertegenwoordigers van de overheid, onafhankelijke juristen en de vertegenwoordi gers van vluchtelingenorgani saties deel moeten uitmaken. Kosto noemde het een princi pieel onaanvaardbare gedachte als de overheid dergelijke be voegdheden af te staan. „Dat zal geen enkele staat doen, in elk geval de Nederlandse niet", aldus Kosto. De bewindsman waS minder afwijzend tegenover een idee van oud-kamerlid J.M. Schol ten, thans voorzitter van Vluchtelingenwerk Neder land. Schotten vroeg een „ge neraal pardon" voor asielzoe kers die vóór 1 januari 1988 in ons land zijn aangekomen. Als de overheid mensen zo lang in onzekerheid laat over hun lot, dan verliest die overheid haar recht, aldus Scholten. Het gaat volgens Scholten om meer dan drieduizend personen, die al langer dan twee en een half jaar op een beslissing wachten. Kosto wilde niet direct reage ren op het voorstel van Schol ten, maar verzekerde dat het idee is geregistreerd. Scholten bepleitte voorts een uitbreiding van het aantal rechtbanken dat in kort ge ding uitspraak doet over asiel kwesties. Die rechtspraak is nu geconcentreerd bij vijf rechtbanken, maar volgens Scholten is het beter om dat uit te breiden tot alle negen tien.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 3