aan voelt zich gepakt or de Italiaanse meute Kamski blijft onaantastbaar Rob Barel ruikt slechts aan zege Ploeg Gisbers geeft tijdrit glans legraf pt net ast titel Epidemie funest voor hippische onderdelen pa :T Qeid&Qowuwt MAANDAG 17 SEPTEMBER 1990 PAGINA 13 Imonsters paarden terecht ■WORN De tijdens de landelijke ruitersp ^■oorn uit een auto van een dierenarts gestolen bloed- van paarden zijn terecht. Tijdens plaatselijke rui- 515 joenschappen vond een elfjarig meisje zaterdag de >7,oo jes in ^et struikgewas rond het wedstrijdterrein in rn. De buisjes zijn in handen gesteld van de Apel- -3-3. politie die het materiaal op vingerafdrukken zal on- n. imonsters waren afkomstig van de paarden van de iters Taken (Bertone T) en Van de Laan (Adehem s. 2 n de dressuramazones Galema (Zuidpool) en Van i i (Perceval). De bloedplaatjes zouden in de faculteit iergeneeskunde in Utrecht gecontroleerd worden op Dl [oen de diefstal werd ontdekt zijn in der haast nieu- Pr|P dmonsters afgenomen. Omdat die handeling ruim r na de prijsuitreiking plaatsvond zullen ze zoals de 7 19 nten van de KNF voorschrijven niet meer als bewijs- jok| 1 kunnen gelden. Carl Lewis krijgt overwinning DEN HAAG De organisatoren van de internationale atletiekwedstrijden in het Japanse Shizuoka hebben Carl Lewis zater dag de overwinning op de 100 meter ge schonken. De 100 meter was eenvoudig op gesplitst in twee series, waarbij Lewis in de eerste liep en zijn grote concurrenten Leroy Burrell en Mark Witherspoon in de andere. Lewis won zijn race in 10,23 seconden, wat goed was voor de eindzege. Bij de vrouwen zegevierde drievoudige Europees mara thon-kampioene Rosa Mota in Newcastle op de halve marathon in 1.09.33. Carla Beurs- kens, vorig jaar eerste in deze wedstrijd, eindigde nu als tweede in 1.10.24. De Noor se Grete Waitz werd derde. Titel voor Steenkamer GEYSTEREN Joost Steen- kamer heeft afgelopen zater dag in Geysteren het Neder lands kampioenschap match- play voor professionals gewon nen. In de finale versloeg de in België wonende golfer Wil lem Swart uit Ameide. De ti telstrijd eindigde op de zes tiende hole. Steenkamer had daar een voorsprong van drie holes. Twaalf holes ging de strijd gelijk op. Op de dertien de ontbrandde Steenkamer en produceerde drie birdies ach ter elkaar. Motorcrossers op vijfde plaats VIMMERBY De Verenig de Staten zijn gisteren in het Zweedse Vimmerby voor de tiende keer wereldkampioen geworden bij het motorcros sen voor landenploegen. Ne derland eindigde op de vijfde plaats. In de 250cc, waarin voor Nederland Dave Strij- bos aan de start kwam, won de Italiaan Puzar. De Neder lander Pedro Tragter behaal de in de 125cc twee keer de tweede plaats achter de Belg Stefan Everts en de Engels man Rob Herring. BRONS VOOR BRIDGE-DUO GENEVE Carla Arnolds en Bep Vriend hebben bij het WK bridge beslag gelegd op het brons. Bij het ingaan van de laatste ron de waren ze aanvankelijk als eer ste geklasseerd. Een protest van de Amerikaansen Shuman- McCallum, de latere wereldkam pioenen, tegen een onduidelijke informatie van Arnolds werd toegewezen. Het Nederlandse duo werd een plaats teruggezet. In de slotronde zakten Arnolds-Vriend nog één positie. Bij de senioren won de Neder landse combinatie Kaiser-Kokkes zilver. Polar Bears behoudt kans op waterpolobeker ZAGREB Landskampioen Polar Bears heeft een redelijke kans behouden op de hal ve eindstrijd in het toernooi om de Europese waterpolobeker. De club uit Ede verloor in Zagreb slechts met 6-8 van titelhouder Mla- dost. De Joegoslaven stonden na twee perio den met 5-2 voor, maar kregen Polar Bears er niet onder. De Nederlandse vertegenwoordi ger kwam in de slotfase zelfs nog iets dichter bij. John Scherrenburg (4) en John Jansen (2) zorgden voor de doelpunten van de Bears. Volgende week volgt de return. AZC Alphen, dat meedoet aan het Europese toernooi voor bekerwinnaars, moet volgende week zondag in Amersfoort drie doelpunten achterstand wegwerken om door te dringen tot de laatste vier. De Alphense poloërs verloren in Tsjechoslowakije met 7-10 van Bratislava. I '77 ISLAND •haaide Italiaanse ureurs hebben ipaan gisteren in rc 2 van een mogelij- >eKeldtitel gehouden. 5dsnj loeg Fausto Gresi- jdens de race van voor zijn hoofd, imar e Italianen waren !n iden. „Hun" Loris- Varossi, 17 jaar, moest i ;te kampioen aller worden. Iemand rijbewijs, nota e combine werkte de Westduitser v n de Nederlander lym^erden vakkundig peerd. Huttfie ooit te pakken heb- dan is het nu wel", de Nederlandse 125 ir. Woedend ontdeed 0-1 ch van de helm en dsre< j door de pits-box van ak^ "t *n Phillip Island. qhjji i mag zich wereld- i noemen, maar werkelijk schandalige hulp van zijn teammaat Gresini had ik de titel zeker gepakt". De Castricummer had al een angstig voorgevoel gehad. Hij had de beste trainingstijd ver wezenlijkt, Prein de vierde, Capirossi de tiende. „Maar in de race moet het gebeuren", waarschuwde hij voor de start. Dat bleek. Zijn belagers heet ten Casanova, Romboni, Gra- migni en Gresini. Volgens Spaan, maar ook voor de Westduitser Prein, verschilden zij op een motorfiets weinig van geraffineerde mafia-le- den. Prein, voor de start num mer één op de ranglijst, werd meteen na de start aangereden door Gramigni. Met een ver bogen schakelpedaal was zijn wedstrijd eigenlijk meteen af gelopen. In de zevende ronde brak het pedaal af. Een illusie armer reed de Duitser de pits binnen. Spaan: „Toen ik „Prein Out" op mijn pitsbord zag staan, kon ik mijn ogen niet geloven. Ik had snel door dat ik het nu helemaal alleen tegen de Italiaanse meute moest opnemen". Ro et hoe. Zonder de Het Italiaanse gezelschap be hoefde zich alleen nog te con centreren op Spaan, twee pun ten achter de jongeling. Capi rossi nam de kop, zijn landge noten stopten Spaan af. Capi rossi nam maximaal vier se conden voorsprong, maar Spaan pakte elke ronde enkele tienden terug. In de zestiende ronde had de 31-jarige Honda- rijder genoeg van de verve lendste Italiaan, Gresini. Hij draaide zich om, schreeuwde de Italiaan enkele verwensin gen toe en gaf hem een klap op de helm. De Italiaan leek even geïmponeerd, de Castri cummer reed in recordtempo naar Capirossi toe en passeer de hem in de achttiende ron de. 7Met nog vier omlopen te gaan, was Spaan voor even virtueel wereldkampioen. Maar hij kon niet echt wegrij den, omdat de concurrenten over meer topsnelheid be schikten. Net op tijd voor Capirossi, die telkens ongerust omkeek naar de wild-west achter hem, schoten Gresini, Romboni en Casanova te hulp. Capirossi nam de eerste plaats weer over in de negentiende ronde en zijn hulpjes zorgden ervoor dat Spaan slechts als vierde ein digde. Eerst versperde Gresini hem in de laatste ronde de doorgang, Casanova en Rom boni maakten de combine af door hem in een. langzame bocht naar buiten te drukken. Van een eerlijk gevecht tussen Prein, Spaan en Capirossi was nauwelijks sprake geweest. Spaan na afloop over het rijge drag van Gresini: „In het be gin van de race presteerde hij het me wel vier keer te ram men. Levensgevaarlijk wat hij allemaal uithaalde met derge lijke snelheden. Hij zette zo zijn machine tegen de mijne aan, prikte hem er op onmoge lijke plaatsen voor of sloot zo maar midden in een snelle bocht het gas af, zodat ik vol in de remmen moest om hem niet te raken". Op zich had Spaan weinig moeite met de wereldtitel van Capirossi, ondanks dat hij de meeste (vijf) Grand Prix' had gewonnen. „Ik gun hem met zijn zeventien jaar de wereldti tel, maar de manier waarop staat me niet aan", aldus Spaan die bovendien een standje kreeg van FIM-baas Vaessen, die boos was over Spaan's vechtpartij met Gresi- Zeelenberg De Amerikaan John Kocinski pakte in de slotrace van het seizoen zijn eerste titel bij de kwartliters. Kocinski won de wedstrijd, zijn enige concur rent voor het kampioenschap, de Spanjaard Carlos Cardus, viel uit. Wilco Zeelenberg werd vijfde, een klassering die hij ook inneemt in het eind klassement. De Bleiswijker be gon het jaar uitstekend, kreeg een inzinking met veel valpar tijen, maar herstelde zich goed. Hij kreeg in ieder geval de toezegging, dat hij volgend sei zoen weer kan beschikken over fabrieksmateriaal van Honda. Op eigen bodem haalden de Australiërs een dubbel succes in de 500 cc, waar Gardner won en Doohan tweede werd. De wereldtitel was al verge ven aan Rainey. De Nederlan der Cees Doorakkers werd twaalfde. Over het hele jaar haalde hij 39 punten. Wayne Rainey in actie op Phillip Island. Hij was al zeker van de wereldtitel in de 500 cc. FOTO: AFP 'oodio Manon Bolle- met dubbelspelpart- ïüffrath niet in geslaagd nationale tennistoer- Orlando te winnen, ïale verloor het duo tsjenko/Zvereva met (Guy Forget behaalde Hofcaux de derde over- uit zijn carrière. De i, inmiddels geklom- Blai ar de negentiende de wereldranglijst, in de eindstrijd in de stad verrassend anisevic. De Oosten- irst Skoff veroverde iet ATP-toernooi van loor in de eindstrijd „/■aard Sergi Bruguera ra'fsi ets te verslaan. Toer- ;ygv it was er ook voor de Cecilia Dahlmann en d^J! uitse Claudia Kohde- mk Scandinaviër ver- lurérde eindstrijd van het •vs in Athene de 17-jari- anse Katia Piccolini. Yj,® ilsch keerde weer te- Va e internationale ten- door in Kitzbühel te winnen van de e :he McQuillan.. zen wint DAM Tijdens de kampioenschappen Drtebaan voor kano won Mark Weijzen op de Bosbaan de er. Zijn partner in de ■Dirk Nijkamp won ok® ater de 500 meter. Bij Ven heerste Nicole won alle vier num- ie K2 met haar nieu- ,oschlarie Veltman. 78 wereld ken8bal De Neder- !j.piannen-handbalploeg Jhet B-wereldkampi- handbal, dat in in Oostenrijk wordt in groep A inge- (0-Otet IJsland, Noorwegen IJsland en Noorwe- te boek als zeer ster- allanden. - Zuid-Afrika is kan- or de organisatie van Bjiooi om de wereldbe- 1995. Vanwege de J kreeg het land, by de nationale sport -bert rf>anisatie toebedeeld, èle Spaanse golfer José- azabal heeft het golf- om de Lancöme tro- Wit Franse Saint-Nom- 33. »he op zijn naam ge- In 1988 en 1989 be- 6 24-jarige Spanjaard e plaats. Arnold Vanderlij- afgelopen zaterdaga- de viering van het strum van zijn club -'n Hoensbroek bin- (Dd *8 seconden van de Vr Sven Karberg. Rob Barel werd een paar honderd meter voor de eindstreep in gelopen tijdens de wereldtitelstrijd kwart-triathlon, onder meer door de latere winnaar Welch. FOTO: AP ORLANDO Een paar honderd meter had Rob Barel de illusie wereld kampioen te worden op de kwart-triathlon. Vier kilometer voor het einde in Disneyworld in het broeie rig warme en klamme Orlan do nam hij de leiding. Mickey Mouse wenkte in de verte. De 33-jarige bioloog uit Overberg bij Veenendaal kwam in de slotfase kracht te kort. Hij was gesloopt door de hoge vochtig heid en de hitte en werd ge passeerd door drie Australiërs en een jonge Belg. Barel werd zaterdag in Florida vijfde, dezelfde klassering die hij vorig jaar in Avignon be reikte. De wereldtitel ging naar de Australiër Welch voor zijn landgenoten Beven en Forster. De nationale mannen- ploeg werd door Pim van den Bos (19) en Jos Everts (21) tweede in het landenklasse- ment achter de Australiërs. Bij de vrouwen veroverde de Amerikaanse Smyers de we reldtitel. Thea Sybesma werd met haar elfde plaats de beste Europese. De wereldtitelstrijd in Orlando had het pakkend slot van een zwaar seizoen moeten worden. Start en finish in Disneyworld, lopen en fietsen door het pret park van de massacultuur, een prijzengeld van 100.000 dollar en tienduizenden toeschou wers. Het zag er op papier hoogst aantrekkelijk uit, het werd in de praktijk een desil lusie. Het prijzengeld werd ge halveerd bij gebrek aan spon sors, Disneyworld was alleen bereid de poorten te openen voor een kilometer lopen en toeschouwers waren er nau welijks, hooguit 500 bij de eindstreep. Warm was het wel in Orlando, heet zelfs met 39 graden Celsi us. De temperatuur van het water in de Seven Seas La goon was zelfs 29 graden, zo dat wetsuits reglementair niet waren toegestaan. Een nadeel voor slechte zwemmers zoals Van der Marei en Wiltenburg. Erwin de Bruijn was de beste zwemmer in de ploeg van coach Lambert. Hij stapte als veertiende uit het water, een ervaren zwemmer als Barel met zijn DJK-verleden als 28e. Het fietsen werd gedomineerd door de Amerikaan Mackle. In de loop over tien kilometer werkte Barel zich naar voren. Na zes kilometer nam hij zelfs de leiding. Het had teveel kracht gekost. Het Australi sche trio lag op de loer, zag Barel gas terugnemen en pas seerde de Nederlander in de laatste kilometers. Bij de vrou wen werd de Nederlandse Thea Sybesma elfde, achter winnares Karin Smyers. TILBURG Een onaan tastbare Gata Kamski en een zwoegende Jan Tim man vormen de voor naamste attracties van het Interpolistoernooi in Til burg. Het minderjarige in- dringertje met het peen- haar en de bril met jam potglazen laat zich nog steeds niet betrappen op een vleugje van jeugdige onbezonnenheid. De Ame rikaan remiseerde giste ren met Gelfland. Jan Timman daarentegen dreigt onder de druk te be zwijken. Velen hadden zijn vierde achtereenvolgende nul al bijgeschreven, toen hij zon dagavond laat tegen Nikolic toch nog een ontsnappingsmo gelijkheid vond. De moeite waarmee dat zwaarbevochten halfje alsnog werd binnenge haald, belooft weinig goeds voor de rest van het toernooi. Onderaan de ranglijst van het Interpolistoernooi huist Tim man net zo eenzaam op een ei landje als Kamski bovenaan. Ulf Andersson behandelde te gen Short het eindspel aan zienlijk beter en liet zijn eerste winst noteren. Seirawan en Ivantsjoek deelden het punt. Daardoor veranderde er wei nig aan de kop. Kamski blijft met 6 punten een punt voor op Ivantsjoek. Onderaan is Tim man een vol punt losgeraakt van de concurrentie. Dat is hem in de voorgaande dertien Interpolistoernooien nog nooit overkomen. De partij tussen Andersson (wit) en Short had het volgende verloop: 1. Pgl-f3, d7-d5, 2. d2-d4, Lc8-f5, 3 c2- e4, e7-e6, 4. Pbl-c3, c7-c6, 5. Lcl-f4, Lf8-d6, 6. Lf4-g3, Pg8-e7, 7. e2-e3. 0- 0. 8. Pf3-h4, h7-h6, 9. Ddl-b3, b7-b6, 10. Lg3xd6, Dd8xd6, 11. Ph4xf5, Pe7xf5, 12. Lfl-d3, Pf5-h4, 13. 0-0, Pb8-d7, 14. Tfl-dl, £7-f5, 15. Tal-cl, Kg8-h8, 16. Db3-a3, Dd6xa3, 17. b2xa3, g7-g5, 18. Tdl-d2, Ph4-g6, 19. a3-a4, Tf8-f6, 20. Td2-b2, d5xc4, 21. Ld3xc4, e6-e5, 22. Tb2-d2, e5xd4, 23. Td2xd4, Pd7-c5, 24. Tcl-dl, Ta8-e8, 25. Td4-d8, Te8xd8, 26. Tdlxd8+, Kh8-g7, 27. Lc4-b3, Pg6-f8, 28. Pc3- e2, Pf8-e6, 29. Td8-c8, Pc5xb3, 30. a2xb3, c6-c5, 31. Pe2-c3, Tf6-f8, 32. Te8-c6, Tf8-d8, 33. Kgl-fl, Td8-d3, 34. Pc3-b5, Kg7-i7, 35. Pb5xa7, Td3xb3. 36. Pa7-c8, f5-f4, 37. Te6xb6, Tb3-a3, 38 Pc8-d6+, Kf7-f8, 39. Pd6- e4, Kf8-e7, 40. Tbl-b7+, Ke7-d8, 41 Tb7-b6, Kd8-e7, 42. Kfl-e2, g5-g4, 43 Ke2-d2, f4xe3+, 44. f2xe3, Ta3-a2+, 45. Kd2-d3, Ta2xg2, 46 a4-a5. Tg2xh2, 47. Tb6-b7+, Ke7-d8. 48. a5- a6, Th2-a2, 49. a6-a7, Pe6-c7, 50. Pe4- c3, Ta2-a3, 51. Kd3-e4, g4-g3, 52. Ke4- f3. Ta3-al, 53. Kf3xg3. Kd8-c8. 54. Tb7-b8+, Kc8-d7, 55. Pc3-b5, Kd7-d6, 56. Kg3-f3, Pc7-d5, 57. a7-a8D, Talxa8, 58. Tb8xa8, Kc6xb5, 59. e3- e4, Pd5-c7, 60, Ta8-h8, e5-c4, 61. Kf3- e3, Pc7-e6, 62. Th8xh6, Pe6-c5, 63. Ke3-d4, zwart geeft het op. Sport op tv Nederland 2, 19.00 uur AVRO s Sportpanorama. Eurosport, 18.00-02.30 uur. Sport. MORGEN Eurosport, 10.00-18.00 uur: Sport. BARCELONA Het blijft twijfelachtig of de olympische onderdelen van de paardesport in 1992 in Barcelona kunnen worden gehouden. Voor tekenen duiden erop, dat er in het zuiden van Span je opnieuw een epidemie onder de paarden is uitge broken. Aanvankelijk werd uitgeke ken naar een andere plaats voor de hippische disciplines, nadat in 1989 veel dieren stier ven aan de uit Afrika overge waaide pest. Onder andere Ne derland was aspirant kandi daat voor het organiseren van de olympische paardesporteve- nementen. Eerder dit jaar ver klaarden officials echter dat het gevaar was geweken. Re cente berichten spreken dit te gen. Sinds begin september zijn in het zuiden van Spanje tenminste 28 paarden .overle den door onbekende oorzaken. De meeste van die dieren wa ren veulens. Ook oudere paar den, ingeënt tegen de pest, stierven echter. Juan Antonio Samaranch wil vrede brengen in de wereld door een Olympische wapen stilstand. Dat was gisteren de boodschap van de voorzitter bij de opening van de 96e Ses sie van het Internationaal Olympisch Comité in Tokyo. In zijn openingsspeech gaf Sa maranch geen aanduiding van een mogelijke ban voor Irak na de inval in Kuwayt op 2 augustus. EINDHOVEN De eer ste vier van de tussen stand in de wereldbeker- competitie, Bugno, Dhae- nens, Argentin en Chiap- pucci, ontbraken op de deelnemerslijst van de Grand Prix de la Libéra- tion. Voeg daarbij Le- mond, Fignon, Delgado en Criquielion, dan mag het duidelijk zijn dat de ploe gentijdrit op papier weinig uitstraling en aantrek kingskracht heeft. Ondanks deze manco's was de tweede editie tot de laatste meters interessant. Vooral door de inbreng van de Neder landse ploegen PDM (winnaar) en Buckler (derde) en de Spaanse ploeg ONCE (tweede), met de onvermoeibare Marino Lejarreta als krachtbron. De ploeg van Raas ging onder aanvoering van Maassen en Nijdam het snelste uit de start blokken. Hoewel Solleveld na 25 kilometer al moest afhaken, bleek de Raas-brigade na 55 kilometer de snelste (1.02.52). PDM en ONCE zaten de Buc klers echter dicht op de hielen met 1.03.00 en 1.03.44. In de slotfase brak de razend snelle start en het moordende tempo dat Nijdam en Maassen ontwikkelden de machine toch op. Eerst moesten ze ONCE voorbij laten en op de streep bleek PDM ook nog sneller. TVM, vorig jaar winnaar, moest dit keer genoegen ne men met de zesde plaats. Pa nasonic, in de Tour in Futu- ruscope triomferend in ploe gentijdrit, reed ruim drie mi nuten langzamer dan PDM en eindigde op de tiende plaats. Trofeo Baraechi Uitgerekend de twee dissiden ten uit de ploeg van Jan Raas zegevierden zaterdag in de Hanegraaf terug naar ploeg Post ST. WILLEBRORD Jacques Hanegraaf keert terug naar de ploeg van Peter Post. De inmiddels 29-jarige inwoner van St. Willebrord is met de ploegleider van Panasonic een één-jarig contract overeengekomen. Theo de Rooy daarentegen stopt met wielrennen. De Limburger in dienst van de ploeg Post maakt dit seizoen af om zich daarna te richten op een maat schappelijke loopbaan. Overigens liet Peter Post zich gisteren niet verlei den te reageren op uitla tingen van Steven Rooks in Nieuwe Re vu van afge lopen week. De falende kopman van Panasonic merkte onder meer op: „Ik heb nog een contract van twee jaar. Dat dien ik nor maal uit. Maar als Post me laat gaan, vertrek ik". En: „Het zou beter voor de ploeg zijn als hij niet meer in de auto stapt. Dat werk moet hij overlaten aan Vandenhaute en Planc- kaert". De Amstelveense ploegleider wenste niet in te gaan op die uitspraken. „Ik heb het artikel gedeel telijk gelezen. Het is niet mijn stijl via de pers met mijn renners te communi ceren", aldus Post. De ploeg van Jan Gisbers komt als eerste over de streep in de Grand Prlx de la Ubération. Trofeo Baracchi. Tom Cordes en Rolf Gölz bleken in Trento het snelste koppel over 94,6 ki lometer van Borgo Valsugano naar Trento. De Nederlands- Duitse tandem legde de bijna honderd kilometer af in 1.52.39. Ze waren tien secon den sneller dan het Poolse duo Jaskula/Halupczok. Als derde eindigen Yates (GBr) en Lau- ritzen (Noo). Cordes en Gölz lieten de op een na beste tijd sinds de eerste rac^ om de Trofeo Baracchi in 1949 af drukken. Cordes verlaat de Buckler-ploeg aan het eind van het seizoen. Hij heeft een contract getekend bij PDM. Gölz ruilt de Nederlandse ploeg voor de Italiaanse for- FOTO: ANP matie Ariostea van Moreno Argentin. Het tweetal kreeg halverwege het seizoen een meningsverschil met ploeglei der Raas en kondigde net ver trek aan. Het kostte Cordes onder meer de Tourstart.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 13