ak voor Kerstmis in het nauw aatregelen De Klerk 1 slachting in trein ^1 nieuwe top rbatsjov-Bush 1 iVONTUREN VAN KAPITEIN ROB CDA verontrust over uitnodigingsbeleid viering Duitse eenheid Vier doden bij vliegtuig ongeluk in Sverdlovsk Nieuwe grondwet en doden in Kosovo fENLAND £cidóc6omcwvt VRIJDAG 14 SEPTEMBER 1990 PAGINA 5 J De kans bestaat dat dit jaar een nieu- |t-Amerikaanse top zal worden gehouden. Uident Michail Gorbatsjov heeft dit giste- baar gemaakt tegenover de Amerikaanse ivan buitenlandse zaken, James Baker, die Haags bezoek heeft gebracht aan Moskou. 3 nog een hoop werk worden verricht door listers en ambassadeurs, maar ik denk dat JJr opnieuw zullen ontmoeten", zei Gor- T)e VS zouden graag zien dat nog dit jaar f-verdrag wordt gesloten over de beper- rjde conventionele troepensterkte in Euro- Jrland wordt 'bewaarder' van het komende Jrag, maar de gezamenlijke groep vah Jan alle ondertekenende landen die moet j naleving, zal in Wenen vergaderen. WHO: duizenden doden door luchtvervuiling GENÈVE Duizenden Europeanen sterven jaarlijks aan de gevolgen van luchtverontreiniging. Veel meer nog worden chronisch ziek, zo meldt het Eu ropese bureau van de WHO, de wereld gezondheidsorganisatie van de Verenigde Naties, in een rapport bestemd voor de economische commissie van de VN voor Europa. Volgens de WHO leven miljoe nen Europeanen in regio's met een ge vaarlijk hoge graad van luchtverontrei niging. Door hoge ozon-waarden in de zomer, de smog in de winter en de voort durende graad van vervuiling worden de in 1987 door de WHO opgestelde grens waarden sterk overschreden. Het rapport eist dan ook onmiddellijk maatregelen. Gifgasgranaten Voorzichtig worden con tainers met Amerikaanse gifgasgranaten van de trein aan boord van de 'Gopher State' gebracht in de Duitse havenstad Nordenham. De grana ten, die in de Stille Zuid zee zullen worden ver nietigd, zijn afkomstig uit VS-opslagterreinen in West-Duitsland. Om het Duitse volk te tonen dat het treinvervoer van deze chemische wapens door hun land echt niet gevaarlijk is, is de Ame rikaanse ambassadeur in de Bondsrepubliek, één van de transportbe geleiders. foto: anp Giftige wolk boven Sovjetstad MOSKOU Bij een ex- plosie, gevolgd door een brand in een fabriek in de Sovjetunie die brandstof produceert voor kerncen trales, zijn enkele gewon den gevallen. Bij het onge luk zijn giftige gassen vrij gekomen, maar er zou geen verhoogde radioactie ve straling zijn gemeten, zo heeft het persbureau TASS bekendgemaakt. De stad Ust-Kamenogorsk in de republiek Kazachstan kwam onder een wolk gif tige rook te liggen, die door het windstille weer slechts langzaam oploste. DDR-minister mag aanblijven OOST-BERLIJN De Oostduitse minis ter van binnenlandse zaken, Peter-Mi chael Diestel (CDU), heeft gisteravond een motie van wantrouwen overleefd. Twintig parlementariërs hadden premier Lothar de Maizière gevraagd Diestel naar huis te sturen, omdat deze er niet in is ge slaagd voormalige Stasi-medewerkers van regeringsposten te verwijderen. Voor het eerst werd gisteren ook een minister er van beschuldigd als informant te hebben gewerkt voor de voormalige Oostduitse geheime politie. Werner Fischer, die de gemeenteraad van Oost-Berlijn adviseerde over de opheffing van de Stasi, zei dat de christen-democratische minister Karl- Hermann Steinberg van milieu (49) voor de geheime politie heeft gewerkt. CTIECOMMISSIE VN: nas fluiten ^tellingen Hart buitenland >la| ENTO Meer 'öujnderd Amerikaanse instellingen d, waarvan ;1 in Europa, zullen :omende twee jaar oedgesloten, zo heeft de aanse minister van i, Dick Cheney, gis- ;r klaar d. jeen bijeenkomst van treniging van de jacht in Sacramento tney dat hij binnen ^-jt maanden zal aan- C~En welke instellingen bï- De sluitingen zul- ctijdig plaatsvinden terugtrekking van lanse militairen uit overeenkomstig een met de Sovjetunie, irdvoerder van het benadrukte dat in Sacramento had :n over instellingen over bases. Volgens ait'^Flood gaat het bij- ad om scholen en zie len op de bases. Af- e t januari kondigde de rrel van defensie al de eei van 86 bases aan, l. Her veertien in het lurind, met name in de mepubliek. Deze door een vluchteling over gebouw van Kuwait Airways in NEW YORK Irak be gint de gevolgen van het internationale handelsem bargo te voelen en binnen enkele maanden zullen de sancties de Iraakse bevol king hevig parten gaan spelen, zo heeft Maijatta Rasi, de voorzitter van de de grens gesmokkelde foto van 6 j de hoofdstad van Kuwayt. sanctiecommissie van de VN-Veiligheidsraad, giste ren gezegd. Rasi, de ambassadrice van Fin land bij de VN, zei dat er aan wijzingen zijn dat Irak grote voedselvoorraden heeft opge slagen, waarvan sommigen schatten dat ze toereikend zijn Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken, Lawrence Eagleburger (linkls), biedt tevergeefs de Bush- videoband aan aan de Iraakse ambassadeur in de VS, Mohamed al- Mashat. foto: anp voor een jaar. nasi voegde er aan toe dat Irak voedsel als wapen gebruikt en buitenlan ders eten ontzegt. Ondanks de vermeende voorraden zal Irak volgens Rasi voor Kerstmis de gevolgen van het VN-embargo ondervinden. Irak heeft de VS gisteren ge waarschuwd voor terroristi sche aanslagen, waarmee de „misdaden" en „beledigingen" zullen worden gewroken waaraan Washington zich je gens de Arabische en islamiti sche landen schuldig maakt. De angst voor terroristische aanslagen is toegenomen om dat Saddam Husayn onlangs opriep tot een heilige oorlog tegen de door de VS geleide strijdmacht. Ook geestelijk leidsman Khamenei van Iran heeft de strijd tegen de buiten landse troepen in het Golf ge bied aangemerkt als een ji had". Sy: Syrië heeft gisteren besloten aartsvijand Saddam Husayn nu totaal te tergen. Het vluch telingenprobleem dreigt de or ganisaties en zeker Jordanië boven het hoofd te groeien. Syrië, een van de felste anti- Israël-landen in het Midden- rie Oosten, besloot nu een comple te tankdivisie van 300 tanks en 10.000 man naar de Golf te zenden, die daar zij aan zij komt met Amerikaanse troe pen. Een hoge VN-functionaris waarschuwde in Genève voor mogelijke nieuwe enorme gol ven vluchtelingen uit Irak en Kuwayt. „Het kunnen er nog twee miljoen worden, terwijl van de één miljoen mensen die tot dusverre al op drift raak ten, nog niets eens de helft het gebied heeft kunnen verla ten", zei prins Sadruddin Aga Khan. De VS zouden het toejuichen als ook hun Europese bondge noten tanks en gepantserde personeelsvoertuigen sturen, die in de woestijn kunnen ope reren, zei de bevelhebber van de Amerikaanse troepen in Saudi-Arabië'. Volgens Nor man Schwarzkof is de Ameri kaanse legermacht over twee maanden op volle sterkte. NAVO-secretaris-generaal Manfred Wörner zei tijdens een bezoek aan Warschau dat de wereld niet kan rusten voordat Iraq uit Kuwayt ver trekt en de gijzelaars vrijlaat. Weigering Het plan van de Amerikaanse president George Bush om zich via een videoband recht streeks tot het Iraakse volk te richten is vertraagd door de weigering van de Iraakse am bassadeur in de VS om het beelmateriaal in ontvangst te nemen. De Amerikaanse on derminister van buitenlandse zaken Lawrence Eagleburger wilde in het bijzijn van televi siecamera's een kopie van de acht minuten durende toe spraak van Bush aan ambassa deur Mohamed al-Mashat overhandigen. De ambassa deur weigerde echter. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken besloot vervolgens de videoband per koerier naar Baghdad te stu ren. Al-Mashat zou verzekerd hebben dat de koerier van het departement op een visum kan rekenen. De Iraakse ambassa deur zei dat zijn weigering niets met de inhoud van de vi deo te maken had, maar wel met de wijze waarop de VS de beeldband aan Irak wilde overhandigen. De Japanse ambassade in Was hington heeft aangekondigd dat Tokyo nog eens een mil jard dollar uittrekt voor logis- Milji bij iljoen binnen ii Rode Kruis DEN HAAG Binnen twee dagen is het saldo van giro 777 van het Nederland se Rode Kruis voor hulp aan vluchtelingen in de Golfregio bijna vijftig keer zo groot geworden. Het be drag op de rekening is toe genomen van 26.000 gulden tot 1,2 miljoen gulden. Deze versnelde toename van de geldstroom hangt volgens een Rode-Kruiswoordvoer der samen met de spotjes die sinds vrijdagavond via radio en televisie worden uitgezonden. Daarvóór werd alleen hulp gevraagd via landelijke dagbladen. Het ministerie van buiten landse zaken stelde vorige week 350.000 gulden ter be schikking. Voor vandaag en morgen stonden twee vluchten met hulpgoederen naar Amman gepland. De beide zendingen omvatten een totaal gewicht van 72.242 kilo. Gestuurd wor den ingeblikte tonijn, mak reel, sardines, corned beef, kaas, witte bonen, pakken melk en 4512 stuks water zakken (van 15 liter). Twee weken geleden is er door het Nederlandse Rode Kruis al voor een bedrag van 1,3 miljoen gulden verstuurd. tieke steun aan de door de Verenigde Staten geleide mul tinationale, troepenmacht in het Golfgebied. Daarbij zal Ja pan twee miljard dollar aan economische hulp geven aan landen in de frontlinie, zoals Egypte, Turkije en Jordanië. Met deze nieuwe toezeggingen komt de totale Japansebijdra- ge op vier miljard dollar, de grootste financiële steun van een Amerikaanse bondgenoot, aldus de ambassade. Een radarsysteem van Franse makelij (Thomson CF), dat ge bruikt wordt door het Saudi- sche leger, heeft de afgelopen weken meerdere keren Ame rikaanse Stealth-bommenwer- pers waargenomen, die vol gens het Amerikaanse leger nagenoeg niet door radar op te sporen zouden zijn. Het Franse weekblad L'Express beroept zich op bronnen die in nauw contact staan met het Saudi- sche leger. 1SBURG De :aanse president de Klerk heeft t extra maatrege- ;ekondigd om de gewelddadighe- jtoppen die al aan 700 zwarten njhannesburg het le ft gekost. Hij zei riTfvolgende week na met de regering veiligheidstroepen iud ervan bekend reld van de afgelopen week heeft ons land in* een rampzalige draaikolk ge bracht. Er zijn krachten die niet willen dat vreedzame on derhandelingen succes heb ben", zei De Klerk. „Het nieu we Zuid-Afrika, dat het doel is van alle oprechte Zuidafrika nen, wordt bedreigd door de huidige gebeurtenissen". In antwoord op beschuldigingen dat politie en leger het geweld aanmoedigen, riep de presi dent alle politieke leiders op hun volledige steun te geven aan regering en troepen om criminaliteit tegen te gaan en gezag en orde te handhaven. De Klerk kwam met zijn ver klaring rond middernacht na dat eerder die avond twee ge wapende zwarte jeugdbendes in een forenzentrein in Johan nesburg een slachting hadden aangericht. Daarbij zijn zeker dertien passagiers gedood en honderd anderen verwond. ANC-leider Nelson Mandela stelde duistere doodseskaders verantwoordelijk voor de moordpartij en zei dat het Afrikaans Nationaal Congres de roep van ANC-leden om wapens moeilijk kan weer staan. „Ik heb de bevolking nog nooit zo kwaad gezien", zei Mandela in een interview met de BBC. echtgenote van ANC- leider Nelson Mandela, bezoekt in het Natalspruit- ziekenhuis in Tokoza slachtoffers van de rellen in Zuid-Afrka. foto: afp HET GEHEIM VAN DE TUNNEL R°b is doodmoe, wanneer hij in Tanger voet aan wal noifiu snel naar het bureau van majoor Ross. Maar opeens :ev een hevig geblaf achter zich. Dat moet Skip zijnl Ja, het -beond, achter in de kleine sportwagen, waarin Marga en 501 drijden. „Rob!" schreeuwt Willy opgewonden, „ben jij beielijk?" De meisjes hadden het ergste al gevreesd... Ze Rob snel naar majoor Ross, die direct de film laat ont wikkelen. „Er zitten twee plaatjes op, die ik niet heb gemaakt", zegt Rob. Dat klopt, en één foto heeft Mona waarschijnlijk geno men: het stelt nl. Harries zelf voor. Rogers bekijkt het plaatje nauwkeurig en mompelt: „Waar heb ik dat gezicht toch méér ge zien?" Dan-krijgt hij een idee, hij loopt naar een kast en haalt er een stapel oude Duitse oorlogstijdschriften uit. Dan roept hij opeens: „Komen jullie's kijken; ik heb iets aardigs gevonden!" Anti-Mossad-boek mag toch in VS NEW YORK Een rechtbank in New York heeft gisteren in hoger beroep de publikatie van een omstreden boek, ge schreven door een voormalige Israëlische spion, vrijgegeven. Een dag eerder had een lagere rechter bepaald dat 'By Way of Deception' over de handelwijze van agenten van de Israë lische geheime dienst Mossad voorlopig niet mocht worden gedistribueerd in de VS, omdat het boek levens in gevaar zou brengen. De beroepsrechtbank zei echter dat bewijzen voor dit gevaar ontbraken en een distributieverbod geen zin meer had omdat het boek al aan diverse winkels is geleverd. Het gebouw van de voormalige Rijksdag in Berlijn wordt ook van buiten aangepast aan de Duitse hereniging. foto: epa DEN HAAG Het CDA heeft gisteren zijn veront rusting uitgesproken over de mogelijkheid dat het uitnodigingsbeleid voor de viering van de eenwor ding van Duitsland be perkt blijft tot de groten der aarde. Tijdens een mondeling overleg in de Tweede Kamer met staatssecretaris Dankert van buitenlandse zaken maakte CDA-woordvoerder Gualthé- rie van Weezei, daarin ge steund door de VVD, duidelijk dat zeker de EG, maar naar zijn mening ook de buurlan den van Duitsland die onder de Tweede Wereldoorlog heb ben geleden, op die uitnodi- gingslijst behoren te staan. Voor de viering, die gepland staat op 3 oktober in Berlijn, zijn tot nu toe alleen de Vere nigde Staten, de Sovjetunie, Frankrijk en Groot-Brittannië, als de voormalige bezettende mogendheden van Duitsland, uitgenodigd. Van Weezei, die sprak van een zeer gevoelige zaak, liet doorschemeren dat een verenigd Duitsland er voor moet waken zich al direct vanaf het begin als een super mogendheid te gedragen. De Bondsrepubliek heeft veel aan de EG te danken en de afzon derlijke lidstaten hebben zich in het algemeen constructief tegenover de vereniging opge steld. In zijn antwoord zei staatssecretaris Dankert dat hij zich niet kon voorstellen dat Duitsland de voorzitter van de EG - op dit moment Italië - en de voorzitter van de Euro pese Commissie, Delors, niet op de lijst zou zetten. Voorts mag verwacht worden dat mi nister Van den Broek van bui tenlandse zaken, die volgende week maandag zijn Duitse col lega weer ontmoet, voorzichtig een eventuele uitnodiging van Nederland zal aansnijden. Een woordvoerder van de Duitse ambassade in Den Haag ver klaarde dat een definitieve uitnodigingenlijst volgens hem op zijn vroegst pas over een week te verwachten is. SU-bladen bang voor staatsgreep MOSKOU De steeds ernstiger crisis in de economie van de Sovjetunie kan tot een militaire staatsgreep leiden, zo waarschu wen diverse Sovjetbladen. Het weekblad Moskovskije Novosti publiceert in haar jongste uitgave zelfs een scenario voor een militaire staatsgreep. Verwijzend naar informaties uit kringen van liberale officieren zouden militairen op „een dag X" de macht willen overnemen. SVERDLOVSK Tijdens de landing op .het vliegveld van Sverdlovsk in de Sovjetunie is vanochtend een verkeersvlieg tuig van Aeroflot uit Volgo grad verongelukt. Daarbij zijn volgens het persbureau Tass vier van de 110 inzittenden om het leven gekomen. Verschei dene passagiers zijn opgeno men in ziekenhuizen in Sverd lovsk, 1500 kilometer ten oos ten van Moskou. Volgens Tass had het driemotorige toestel tijdens de nadering van het vliegveld Koltsovo te kampen gekregen met motorstoring. Er is een onderzoek geopend om de precieze oorzaak vast te stellen. Treinen rijden niet in België BRUSSEL Het Belgische treinverkeer is vandaag volledig verlamd als gevolg van een 24-uursstaking. Ook de internatio nale treinen rijden niet. Het was daardoor in de ochtendspits drukker dan normaal op de Belgische wegen maar er deden zich geen grote problemen voor. De stakingen, die gisteravond om tien uur begon, zijn georganiseerd door de officiële vakbonden die daarmee een betere cao willen afdwingen. Het buitenlandse treinverkeer zal vermoedelijk pas vanavond om tien uur weer op gang komen. Voor maandag en dinsdag staan nog twee 24- uursstakingen aangekondigd. BELGRADO Een schietpartij in de buurt van het plaatsje Podujevo in Kosovo heeft gister avond aan ten minste twee Albanezen het leven gekost. Een Servische politieman raakte zwaargewond, een col lega liep lichte verwondingen op. Vrijwel gelijktijdig maakte de oppositie in Kosovo wereld kundig dat leden van het door Servië ontbonden parlement in het geheim een nieuwe grondwet hebben opgesteld. De provincie krijgt daarin de finitief de status van een repu bliek binnen Joegoslavië. Het vuurgevecht was het eerste in cident met dodelijke afloop sinds de Servische autoriteiten begin juli het parlement van Kosovo ontbonden en de op papier nog altijd autonome grovincie in de praktijk onder ervisch gezag plaatsten. Ru- gova sloot gisteren niet uit dat Servië hem en andere opposi tieleiders plus leden van het parlement zal arresteren. Ru- gova ontkende dat de Albane zen met een nieuwe grondwet beoogden een nieuwe onaf hankelijke staat op te richten. „Kosovo blijft een onderdeel van Joegoslavië", zei hij.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 5