Miljarden Sociale Zaken zonder fiat Rekenkamer Strand van Texel blijft baggeraars bezighoude] Wethouder krijgt schadevergoeding Braks wist wel van illegale visvangstef; Bouwbond CNV et 3.5% meer loon BINNENLAND/ Ceidóe Commit VRIJDAG 14 SEPTEMBER 1990 PAG'gf Avonturiers laten zich vrijwillig ontvoeren DEN HAAG Mensen in de ver trekhal van Schiphol zullen mor gen rond 11.00 uur vreemd opkij ken. Op dat tijdstip worden 28 avonturiers „vrijwillig ontvoerd". Ze hebben zich aangemeld voor een avontuurlijke reis zonder te weten waar deze heengaat en wat hen op de plaats van bestemming te wachten staat. Volgens een woordvoerder van de organisator, Thema Tours, is zeker dat ze in de komende drie weken een een aardbeving en een vulkaan-uit-, barsting meemaken. De ontvoe ring is georganiseerd in verband met het vijfjarig bestaan van de reisorganisator en kost de deelne mers 3475 gulden. AMSTERDAM Het weekblad Nieuwe Revu en Veronica moeten wethouder W. Stuart van Bergen op Zoom twee ton schadevergoeding betalen. Zo blijkt uit een gisteren vrijgekomen arrest van gerechtshof in Amsterdam. Nieuwe Revu onthulde vorig jaar dat Stuart tegen vergoe ding bereid was zich in te spannen voor de komst van een Amerikaans bedrijf naar zijn gemeente. Twee journalisten hadden zich te genover de wethouder voorgedaan als zaken lieden. De actualiteitenrubriek van Veronica, Nieuwslijn, besteedde eveneens aandacht aan de zaak. Stuart raakte door de affaire zijn por tefeuille economische zaken en grondbedrijf kwijt en spande daarop een zaak aan tegen Ve ronica en Nieuwe Revu. CDA waarschuwt Ter Beek voor bezuinigingsdrift DEN HAAG Minister Ter Beek van defensie zou er goed aan doen zijn aangekondigde defensienota te baseren op een analyse van niet lan ger dan vijf jaar. Deze suggestie kreeg de minister gisteren tijdens mondeling overleg met de Kamer van CDA- woordvoerder Frinking. Deze is met de VVD, klein rechts en in zekere mate D66 van mening dat de bezuini gingen op defensie geen doel in zich moeten zijn, maar alleen een afgeleide kunnen zijn van de veranderende po litiek/militaire omstandigheden. De eerstkomende vijf jaar bieden nog te veel onzekerheden voor verdergaande maatregelen, aldus Frinking. Albeda beslist over atv-geschil in onderwijs DEN HAAG De Advies- en arbitragecommissie rijksdiensten (in de wandeling: de commissie-Albe- da) gaat een bindende uitspraak doen in het con flict tussen staatssecretaris Wallage en de onder wijsbonden over een nieuwe regeling voor arbeids tijdverkorting in het onderwijs. De onderwijsbon den AbOP, KOV, PCO en NGL en staatssecretaris Wallage stemmen in met een voorstel van deze strekking dat voorzitter Albeda van de commissie hen vorige week heeft gedaan. Wallage en de on derwijsbonden ruziën al sinds hêt aantreden van de staatssecretaris over een nieuwe regeling voor arbeidstijdverkorting in het onderwijs. Zij zijn het niet eens over de kosten en over de precieze vorm van de nieuwe regeling. De bonden zijn voorstan der van een regeling die 80 miljoen gulden meer zal kosten dan de huidige. Wallage wil niet verder gaan dan structureel 10 tot 20 miljoen. Explosie van Spokeplas-ziekte LEEUWARDEN De „Spokeplas-ziek- te" heeft in één dag 49 nieuwe slachtof fers geveld, zodat in totaal 323 mensen in Nederland aan deze ziekte lijden. Zij heb ben allemaal in de Spokeplas bij Noord- wolde gezwommen en leptospire-bacte- riën in hun bloed. Bovendien zijn er nog 19 mensen met dezelfde ziekte, die niet in de Spokeplas maar in een ander meertje in de buurt hebben gezwommen. Samen met de hoofdinspectie, de GGD in Drach ten en deskundigen van de betrokken la boratoria wordt extra beraad gehouden. „Deze explosie van ziektegevallen hadden we namelijk niet verwacht. We willen na gaan, of we bepaalde gegevens over het hoofd hebben gezien en of er nog meer moet gebeuren dan het houden van een enquête onder de patiënten." „Sri Lanka gee^J paradijsje'' rt UTRECHT Medewerkers tien organisaties van en voo telingen hebben gisteren opu NS-stations in de treinen hetl' Rails voorzien van een extraIS Dat extra artikel beschrijft d ge situatie in Sri Lanka. In Rails adverteert het reisburei van NS met een vijftiendaa naar het eiland en beschi11 eiland als een paradijsje. B r voerders noemen dat een Pe ning van de werkelijkheid. 2 de NS om een rectificatie vral nister D'Ancona van WVC,.J medewerker in het colofon \Prf^ staat, zal bovendien om duidjr" worden i (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG De Alge mene Rekenkamer geeft geen oordeel over de rechtmatigheid van de bij- standsuitgavan in ons land, groot tien miljard gulden. De rekenkamer wil dit onderdeel van de 'jaarrekening' voor 1989 van het ministerie van So ciale Zaken niet voor haar rekening nemen, ten ge volge van he't ontbreken van voldoende controle. Behalve dat de accountants controle „onvoldoende inzich telijk is" (wat voor het hele ministerie geldt), heeft de de partementale accountants dienst niet bekeken of op grond van de beschikbare in formatie de vergoeding aan de gemeenten (negentig procent van de bijstandskosten) juist is toegekend. Bovendien heeft de leiding van het ministerie het contro leterrein van de accountants dienst beperkt en heeft deze dienst zelf bij de opzet van de controle het rechtmatigheids begrip beperkt, dobr alleen vast te stellen of de voorge schreven bewijsstukken zijn overlegd. De minister van sociale zaken zal er blijkens zijn antwoord voor zorgen dat de Rekenka mer zich bij de rekening 1990 wel een oordeel kan vormen. De eigen accountantsdienst van het ministerie heeft het de afgelopen jaren te druk gehad met de goedkeuring van de begrotingen. Hierdoor is er binnen de controle-uitvoering volgens de minister sprake van een „zekere aanlooppro- blematiek". De kritiek van de Rekenka mer beperkt zich niet tot de bijstandswet. Maar liefst 20 miljard van de in totaal 22 miljard die Sociale Zaken uit gaf in 1989 krijgt geen oordeel „tengevolge van ontbreken van voldoende controle". 850 miljoen krijgt geen stempel van de Rekenkamer wegens „gebreken in de administratie ve organisatie". De resultaten baren de Rekenkamer zorg. Over beheer en afwikkeling bij de Arbeidsvoorziening (die per 1 januari wordt verzelf standigd) is de Rekenkamer zelfs „somber". De Rekenkamer heeft verder geconstateerd dat de koninklij ke luchtmacht in de afgelopen jaren voor reserve-onderdelen voor de F-16-jachtvliegtuigen miljoenen dollars heeft betaald voor onderdelen die niet gele verd blijken te zijn. Sinds 1978, toen het F-16-pro- ject van start ging, tot en met 1988 kan van maximaal 35,5 miljoen dollar aan facturen niet onomstotelijk worden vastgesteld dat de betreffende reserve-onderdelen zijn gele verd. Volgens minister Ter Beek wordt dat bedrag mede beïnvloed door een „uitzon derlijke" post van 19 miljoen dollar die nog nader moet worden onderzocht. Hij heeft aan de Amerikaanse overheid, die de levering van de onder delen administreert, bewijzen van levering gevraagd. De Rekenkamer stelt verder vast dat de Informatiserings bank, de Groningse afdeling van het ministerie van onder wijs, de studenten vorig jaar 220 miljoen gulden te veel be taalde aan studiebeurzen. Vol gens de Rekenkamer ging de Informatiseringsbank zover over de schreef door de „grote mate van klant-vriendelijk heid" die de bank bij de uit voering van haar werkzaam heden hanteert. In totaal betaalde het ministe rie van onderwijs in vorig jaar 270 miljoen gulden meer dan het achteraf kan verantwoor den, aldus de Rekenkamer. Onzeker blijft de Rekenkamer voorts over een bedrag van 302 miljoen. Ruim 60 miljoen werd bovendien nog niet ge controleerd. Ook de administratieve orga nisatie van de Rijksvoorlich tingsdienst (RVD) vertoont „ernstige tekortkomingen". Er is onder meer sprake van on rechtmatige uitgaven en onze kerheid over een bedrag van 3,2 miljoen gulden. De Rijksvoorlichtingsdienst blijkt erg goed van betalen te zijn. Facturen werden al vol daan voordat de prestatie was geleverd. De Rekenkamer stelde eind vorig jaar naar aanleiding hiervan een onder zoek in. Veertien projecten werden gedurende twaalf da gen onder de loep genomen. Bij alle projecten, met een to tale waarde van 1,9 miljoen gulden, werd al betaald voor er iets was gepresteerd, laat staan dat kon worden overzien of er naar behoren was gepres teerd. Samenvattend komt de Re kenkamer tot een positieve conclusie over het financieel beheer op de ministeries van defensie, van economische za ken en van landbouw, natuur beheer en visserij. Bij Algeme ne Zaken, Buitenlandse Za ken, Justitie, Binnenlandse Zaken, Verkeer en Waterstaat en Sociale Zaken is de admini stratieve organisatie en de in terne controle echter nog on toereikend. Hetzelfde geldt voor de Belastingdienst van het het ministerie van Finan ciën en de directoraten-gene raal van Volkshuisvesting en Milieubeheer van het ministe rie van VROM. De Rekenkamer zegt dat het het Rijk niet zal lukken om ui terlijk dit jaar bij alle departe menten de administratie vol gens de plannen van de minis ter van financiën verbeterd te hebben. In 1986 is hiervoor de „operatie comptabel bestel" in gang gezet. De Rekenkamer meent wel dat er hard aan wordt gewerkt en dat er de af gelopen jaren veel is bereikt. Dat de plannen vruchten be ginnen af te werpen, blijkt uit het feit dat over 1989 bij nog maar twee van de zestien be grotingshoofdstukken (Buiten landse Zaken en Financiën) een accountantsverklaring ontbreekt. Sif1 AMBTENAREN VONDEN CIJFERS „BOTERZACHT (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Bij de verho ren van de kamercommissie voor visserij bleek, dat Braks bij mondeling overleg op 5 fe bruari met de visserijcommis sie van de Tweede Kamer heeft verklaard „geen enkele aanwijzing" te hebben van forse vangstoverschrijdingen. Hij antwoordde datl op vragen van VVD'er Te Veldhuis, die opheldering vroeg over uit spraken van CDA'er Eversdijk dat de tong- en schölvissers 30 a 60 procent meer vingen dan was toegestaan. De minister had ongelijk, zo bleek uit de verhoren. Hij was er op dat moment heel goed van op de hoogte dat er wel degelijk zulke informatie op tie van Visserij verenigingen Kramer en voorzitter van de Nederlandse Vissersbond Nooitgedagt hadden over schrijdingen gemeld van maar liefst 40 tot 80 procent. De in formatie was doorgegeven aan secretaris-generaal Joustra, de hoogste ambtenaar van het de partement. Joustra en zijn plaatsvervan ger mr. M. Brabers belegden toen een spoedvergadering, waarop ook adjunct-directeur J. Enting van de Algemene In spectie Dienst (AID) aanwezig was. Deze probeerde zijn ba zen gerust te stellen door te zeggen dat de overschrijdingen „hooguit" dertig procent jon den bedragen. Dat leverde hem een snauw op van direc teur-generaal voedsel- en landbouwvoorziening Van der Lely. die brieste dat dat „toch ook onverkoopbaar" was. Hij bedoelde onverkoopbaar aan de kamercommissie voor vis serij, waar minister Braks een week later moest gaan vertel len hoe het stond met de nale ving van de regels. De ambte naren stelden Braks wel op de hoogte van de door Kramer, Nooitgedagt en Enting ge noemde percentages. Braks vroeg daarop advies over wat hij aan de Tweede Kamer moest zeggen. In geen geval cijfers noemen, vonden de ambtenaren. Ze vonden dat de overheid moet uitkijken met het naar buiten brengen van niet goed te onderbouwen cijfers. De kwalificeerden de cijfers als „boterzacht". Die uitspraak lijkt rr rijmen met het feit der Lely en Brabers en 1989 vele malen eigen man waren schuwd dat het op gro illegaal vangen gewoo ging. Die informant w Tacken, destijds direct rijhavens te hebben. [ïd, Brabers wenste die fjai echter met een korret v nemen. „Tacken is eei v; ven persoonlijkheid. Hier zijn karakterstructuurjnd ten dag en nacht mëpu bezig te zijn. Tacken ongeveer het visserijb herinner mij nauwefc sprekken die over iet gingen". TEXEL De Noordzee pikt al jaren stukken strand in van Texel en wij pakken de buit om de zo veel jaar terug. Bagge raars, gewapend met groot materieel, gestuurd door Rijkswaterstaat. Maar de zee is onverzettelijk en Rijkswaterstaat overweegt een nieuwe strategie: de bouw van verdedigings werken in de vorm van strandhoofden, een pier, een dam. Toch koesteren veel mensen bij Rijkswa terstaat de ouderwetse te genaanval en zij weten zich in de rug gedekt door de naar werk snakkende baggermaatschappijen. Ruim elf kilometer uit de kust slobbert een immense stofzui ger duizenden kubieke meters zand op en spuwt ze op het strand weer uit. Vierentwintig uur per dag, zeven dagen in de week, tien weken lang. „Hier wordt niet geluierd", verze kert kapitein A. de Koning van de sleephopperzuiger HAM 310, en er is niemand die aan zijn woorden twijfelt. De bemanning van het vlagge- schip van de HAM, een werk maatschappij van de Hollandse Beton Groep, heeft het razend druk. Door storm en pech ligt de gecombineerde operatie van HAM, Volker Stevin en Van Oord Utrecht, achter op schema. Het rustige, zonnige najaarsweer komt als geroe pen. Terwijl de sleephopper zuiger Volvox Delta op 11 ki lometer uit de kust zand wint, lost grote broer HAM 310 zijn lading in een drijvende lei ding, 3700 meter uit de kust. Te ver om de modder met kracht het strand op te spui ten. Daarom heeft de HAM halverwege een hefeilandje gebouwd, waar een stevige pomp de modder voldoende vaart geeft om het strand te bereiken. En daar kleddert de drab neer. Twee en een half miljoen kub, ten noordwesten van het eiland, goed voor een vijf kilometer lang strand van zestig meter breed. Een fractie van wat het ooit is geweest. Besmeurd „Vroeger, vóór de watersnood in '53, was het hier veel bre der", weet eilandbewoner en diensthoofd J. Reener van Rijkswaterstaat. „Toen liep je vanaf de vuurtoren wel een half uur over het strand voor dat je bij de zee was. Dat was zeker twee kilometer. En aan de zuidkant van het eiland lig gen de bunkers die in '45 op de duinen stonden nu vierhon derd meter uit de kust". Door De HAM 310, één van de twee sleephopperzuigers die is ingezet voor de ophoging van het strand aan de westzijde van Texel. foto: pr een groter tijverschil zet de zee op de ene plek zand af en neemt ze elders zand mee. Zo kalft Rottumerplaat aan de westzijde af, maar zwelt zij aan de oostzijde aan. Zo veel, dat de plaat wellicht aanhaakt bij het langzaam verdrinkende Rottumeroog. Jarenlang heeft Rijkswaterstaat tijd, energie en geld besteed aan het behoud van Jlottumeroog. En nu mag het onbewoonde eiland kopje onder gaan. „De zee geeft en de zee neemt", zeggen zowel Rijkswaterstaat als de Vereni ging tot behoud van de Wad denzee. Ir. H. Rakhorst vao de directie Rijkswaterstaat Noord-Hol land draait een ^igaret en schudt het hoofd, j „Rottume roog? Daarmee heeft Rijkswa terstaat jarenlang geld wegge gooid. Een beetje siuifduintjes maken en zo. En' waarom?" Waarom. De nieuwe directeur ir. I. de Boer van de afdeling Water van Rijkswaterstaat in Noord-Holland weet het ook niet precies. Maar de omme keer in het beleid heeft iets te maken met „veranderende in zichten". „We waren eerst ge neigd om automatisch vast te houden aan wat we hadden. Maar door milieugroeperin gen, ontwikkelingen in de maatschappij, ervaring met de Deltawerken en interne ver anderingen bij Rijkswaterstaat zijn de inzichten gewijzigd". Het zijn niet meer de techni sche, op waterbeheersing ge richte, bouwers uit Delft die de dienst uitmaken bij Rijks waterstaat. De Stem van de in genieurs uit Wageningen die meer oog hebben voor water kwaliteit, klinkt steeds sterker door. „Wie met pek omgaat, wordt ermee besmeurd", zegt de 'Wageningse' De Boer. „Nu zouden we geen stuwdam in de Rijn meer bouwen zonder rekening te houden met de vi- strek". Dam Niemand weet wat er gebeurt als ter verdediging van de kust van Texel een kilometers lan ge pier wordt gebouwd. Zeker is dat het zand aan de zuidzij de van de dam zal bezinken, maar wat de bijverschijnselen zullen zijn? Bij IJmuiden is ook zo'n pier gebouwd. Het zand spoelt inderdaad aan, maar kilometers verderop bij Zandvoort schaart de stroom in omdat ie eerder werd afge bogen. Daar wordt dus op ge studeerd. Vóór 1993 moeten de uitkomsten bekend zijn want dan moet het strand opnieuw worden opgehoogd. Het onder zoek kost volgens Rakhorst een half miljoen gulden. Hij had dit bedrag liever geïnves teerd in een proefdammetje om te zien wat er zal gebeu ren. Maar Rakhorst komt van het vaste land, „de overkant", om met Reener te spreken. De 'eilander' ziet weinig heil in een dam. „De bouw kost al gauw zo'n twintig tot dertig miljoen gulden en voor onder houd moet je rekening houden met zo'n half tot een miljoen gulden per jaar. En ook al zou een dam goedkoper zijn, ik geef toch de voorkeur aan zandsuppletie. Dan ben je veel flexibeler en weet je wat er gebeurd. Met een dam ben ik bang voor negatieve effecten elders". Geluk Ondervindt de natuur geen hinder van een dam, dan zijn het wel de baggermaatschap pijen die elkaar beconcurreren op de steeds krapper worden de markt. Eind oktober moet het project Texel zijn afge rond. Een deel van de in totaal honderdvijftig werknemers weten nu nog niet of ze daarna aan de slag moeten, maar ze krijgen wel uitbetaj HAM 310 heeft zojul grote opdrachten achra in Australië en Hong I maart is er we de Noordzee. Maar 1, wintermaanden is hetf schip nog niet gehuj HAM heeft op enk drachten ingeschrevej nog geen antwoord gf Omdat er te veel bagjj schappijen zijn projecten zijn de I scherp. Directeur ir. r ter: „De overcapacite» baggerwereld is zo gi - we geen risico's kunijl, werken in de prijzen.) C weer bij voorbeeld draaien we verlies, nen alleen verdienen beetje geluk". Geluk En geluk hebben deLg- maatschappijen op Te„ dig. Om het strand op 1^' heeft Rijkswaterstaat^ bedrijven in totaal alt miljoen gulden betaahgj een derde van het beL de minister sinds de fa. tormen jaarlijks heeft f. veerd voor kustondPa Maar er hoeft zich njhc één tegenvaller aan tejefl of het gaat de bedrmyc kósten in plaats van> r ren. MONIQUE VAN SUSKE EN WISKE DE GOALGETTER Uitwisseling Boris Jeltsin en de kamerleden Van Mierlo, De Rijk, Beckers en Wöltgens wisselden gisteren na vier uur vergaderen aan het eind van hun gesprek geschenken uit als aandenken aan het bezoek van de parlementaire delegatie aan de Sovjet-republiek Rusland. foto.- anp (Van1 onze parlementaire redactie) L UTRECHT De Bouw- en Houtbond CNV zal 3,5% mwj eisen bij de cao-onderhandeling van volgend jaar. Mini® van financiën vindt dat de koppeling tussen lonen en ifl gen niet te handhaven is als de lonen met meer dan 39®| De bouwbond van het CNV vindt de nagestreefde looi» ging echter zeer verantwoord. E) „De economische groei lijkt iets af te nemen, maar erP sprake van een recessie of een crisissituatie, dus is er opj reden de koppeling te verbreken", aldus vice-voorzit# van de Kamp. Hij wijst er ook op dat de aardgasopbig^j flink omhoog zullen gaan, omdat de prijs van het aardgfcp koppeld aan de olieprijs en die is momenteel erg hoog. (Saa duceren werknemers aanzienlijk meer dan in voorgaan® en dat geld moet naar deze mensen terugvloeien, aldusK Kamp. De Bouw- en Houtbond CNV wil volgend jaar ui™ van de prijscompensatie die op 2,5% wordt geschat en Ir^j stijging. Daarnaast wil men een nog niet nader gemoef centage voor scholing en projecten waardoor meer merj- een baan kunnen komen. Tevens moet er zo snel mojhu alle sectoren een 36-urige werkweek worden doorgevje* staat in de gisteren gepresenteerde contourennota arbetan waardenbeleid. De bouw staat er momenteel slecht voorhdi 17.000 vacatures en werknemers raken relatief snel arbetall schikt. Ri

Leidse Courant | 1990 | | pagina 4