reen geld deer voor van STER kranten 16E KUNST- EN ANTIEKBEURS ROTTERDAM Zoeken naar je voorouders is al snel een verslaving Genland QeidóaQowuvnt VRIJDAG 14 SEPTEMBER 1990 PAGINA 3 vier 'onthult' iljoenennota jAAG De Rijksvoorlich- Inst maakt zich absoluut niet iver de primeur van het ad Elsevier, dat gisteren uit de miljoennota publi- Volgens directeur Van der an de RVD heeft het blad "Ik een aantal gegevens ?gd die de afgelopen al officieel naar buiten wa- njbracht, onder meer door Lubbers en vice-premier )e details vindt u niet in tel terug en daarvoor moet op Prinsjesdag wachten". zal geen maatregelen te- blad treffen omdat, naar laat aanzien, geen embar- schonden. ben UISTER: RECLAMEGELDEN OMROEP SAMEN DELEN Toeslag voor alleen staanden blijft intact DEN HAAG De belastingtoelag voor alleenstaanden blijft waar schijnlijk voorlopig in zijn geheel bestaan. Het CDA is weliswaar te gen handhaving van de toeslag, maar VVD, D66 en Groen Links staan op één lijn staan met de PvdA, die voor handhaving van de toeslag is. Deze kamermeerder heid tekende zich gisteren af tij dens een forumdiscussie die ge houden werd door het Platform van Organisaties voor Alleen staanden (PLOA). De toeslag blijft nu vrijwel zeker bestaan totdat de commissie Stevens, die advies moet geven over maatregelen voor de belastingvereenvoudiging, haar rapport klaar heeft. Rotterdam haakt af bij sociale vernieuwing ROTTERDAM Rotterdam, de baker mat van de sociale vernieuwing, doet er verder niet aan mee. Wethouder Ver meulen van stadsvernieuwing kreeg gis teren steun van de gemeenteraad voor zijn oproep om het convenant sociale vernieuwing niet te ondertekenen. De gemeente schort die ondertekening op omdat de stad in opdracht van het kabi net de komende vier jaar 23 miljoen gulden moet bezuinigen op de stadsver nieuwing. Vermeulen vindt dat de soci ale vernieuwing haar zin verliest, als te gelijkertijd de stadsvernieuwing uitge knepen wordt. De overeenkomsten tus sen rijk en gemeente zijn bedoeld om met extra rijksbijdragen de situatie van mensen met een maatschappelijke ach terstand te verbeteren. OM grijpt in bij huwelijk homo's ROTTERDAM Zodra twee ho mofielen proberen in het huwelijk te treden, zet het Openbaar Minis terie in Rotterdam een procedure in gang tot stuiting van dit huwe lijk. Officier van justitie G. Bou- man heeft dit laten weten, nadat twee raadsleden van Schiedam zich bereid hadden verklaard eventueel het huwelijk te willen voltrekken van het Vlaardingse mannenpaar Frans Stello en Ge rard Kuipers. Het tweetal heeft alle gemeenten aangeschreven met het verzoek te mogen trou wen. In het Burgerlijk Wetboek staat echter dat een man slechts met een vrouw en een vrouw met een man kan trouwen. Rijksgebouwen 'open'voor gehandicapten ROTTERDAM Nieuwe rijks gebouwen zullen volledig toe gankelijk worden voor gehandi capten. Minister Alders (VROM) heeft dat gisteren gezegd tijdens het symposium „Bouwen voor iedereen" in Rotterdam. „De werkplekken én gemeenschap pelijke ruimten zullen in nieuwe rijksgebouwen moeten voldoen aan de standaardeisen met be trekking tot bereikbaarheid en bruikbaarheid voor gehandicpa- ten", aldus Alders. Tot dusver golden deze eisen alleen voor de delen van rijkskantoorgebouwen waar bezoekers komen. Aruba wil bewijzen voor handel in drugs ORANJESTAD Premier Nelson Oduber van Aruba wil dat beschuldi gingen tegen de Arubaanse minister van justitie, Hendrik Croes, met bewij zen worden gestaafd. De premier^ rea geerde op beschuldigingen in NRC Han delsblad, waarin Croes en de Surinaam se legerleider Desi Bouterse werden ge noemd in verband met handel in drugs. De krant citeerde bronnen binnen de Haagse politie, die telefoongesprekken met personen in de Antillen, Suriname, Colombia, Venezuela en Brazilië hadden afgeluisterd. De Arubaanse premier heeft minister Hirsch Ballin (jusitie en Antilliaanse Zaken), momenteel op de Antillen, om inlichtingen gevraagd. Morgen is Hirsch Ballin op Aruba. .oll^ERDAM De srei uitkering aan kran- riesfcoet worden beëin- fracDat houdt minister stxftna (wvc) vol on- Bu< kritiek van de uit- id van de dagbladen, igd in De Neder- Dagbladpers lister zei dit gisteren tij en bijeenkomst van de in Amsterdam. Ook rb ij dat de Krant op Zon- d e 14 oktober voor het iek" brengt in de vaderlandse pers. De NDP is sceptisch over de (kansen van) de nieuwe krant, die op de advertentiemarkt een concurrent kan worden. NDP-voorzitter drs. J. van Tienen had in zijn jaarrede ge zegd dat kranten die financieel niet in staat zijn deel te nemen aan commerciële omroep juist wel geld van de STER moeten blijven krijgen. Maar d'Anco- na heeft een aantal redenen die haar tot de „onontkoomba re conclusie brengen dat de STER-uitkering aan uitgevers van persorganen moet worden beëindigd". Zij gaat dit stand punt vervatten in het wets voorstel voor de commerciële omroep dat binnenkort naar de Tweede Kamer gaat. De NDP vindt dat de dagbla den zo het slachtoffer dreigen te worden van de „onbereken bare overheidspolitiek" met betrekking tot de invoering van een commerciële omroep. Volgens d'Ancona is dit „een geharnast betoog met mis plaatste verwijten". Zij meent dat het kabinet de weg aan het plaveien is voor een omroep bestel dat binnenlandse com merciële TV mogelijk maakt. Volgens d'Ancona heeft de praktijk bewezen dat ook „kleine" uitgevers een eigen commercieel station willen op zetten. Bovendien staat de STER onder druk van de ad vertentie-werving van RTL4 Véronique, aldus d'Ancona. Daarnaast vindt d'Ancona dat de uitgevers kansen hebben bij de invoering op 1 januari van reclame op de lokale en regio nale omroep. Er moeten tussen de plaatselijke dagbladen en de omroepen overeenkomsten worden gesloten over de ver deling van de reclamegelden. „Beide partijen zijn gebaat bij samenwerking", aldus d'Anco na. Over de Krant op Zondag zei d'Ancona: „Ik ben als lezer en als minister benieuwd of dit initiatief zal aanslaan. In elk geval geeft het plan blijk van lef en ondernemingszin. Het brengt dynamiek in de pers en dat is iets waarvoor ik al vaker heb gepleit". Expositie Leon Greenman overleefde tijden de Tweede Wereldoorlog maar liefst vier concentratiekampen. De expositie „Nummer 98288 - het leven van oud-kampgevangene Leon Greenman" in het Herin neringscentrum Kamp Westerbork omvat een verzameling documenten en voorwerpen die Green man over zijn bewogen leven heeft verzameld. Gisteren bij de opening van de expositie poseerde hij bij het pak dat hij droeg tijdens zijn verblijf in Auschwitz. foto: anp „Verouderde gegevens zijn bewust gebruikt" (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG CDA-kamer- lid Van Leijenhorst merkte vanmorgen nog wel op, dat het verschil maakt of beschudigin- gen geuit worden aan het adres van een bewindsman-in- functie of een oud-minister. „Deetman draagt op dit mo ment geen verantwoordelijk heid meer voor Onderwijs. Maar als er onjuiste cijfers aan de Kamer zijn verstrekt is het met het oog op de toekomst wel van belang precies te we ten hoe de vork in de steel zit". De oppositiepal cijen VVD en D66 konden vanmorgen nog geen reactie geven. Minister Ritzen en staatssecre taris Wallage van Onderwijs hadden opdracht gegeven tot het onderzoek naar de kosten van het basisonderwijs, omdat zij opheldering wilden over de oorzaak van de forse over schrijdingen (350 miljoen) op deze post. Externe deskundi gen van Berenschot komen nu tot de conclusie dat het depar tement bij de raming van de kosten bewust gebruik heeft gemaakt van verouderde en onvolledige gegevens. Letter lijk concludeert het bureau: „Naar onze mening had in 1988 kunnen worden vastge steld dat over de jaren 85/87 de werkelijke vergoedingsbe dragen aanmerkelijk hoger zouden zijn dan de in de be treffende begrotingen opgeno men bedragen". Volgens Berenschot was' het bij Onderwijs bekend dat de gegevens over de vergoedin gen aan basisscholen zeer veel onjuistheden bevatten. Deson danks bleef het ministerie de oude gegevens gebruiken toen werd overgeschakeld op een nieuw vergoedingensysteem. see?1 w q V1 1 "tende editie WP-encyclopedie tichels, coach van het Nederlands voetbalelftal (links), de Belgische weerman Armand Pien fi) en e Nederlandse astronaut Wubbo Ockels, zij staan, onder vele anderen, in de negende j8e>an de grote Winkler Prins Encyclopedie, waarvan gisteren het eerste deel werd uitgereikt e e4atssecretaris Simons (WVC) tijdens een presentatie in het Wereldhandelscentrum in Am- ronfi. Het naslagwerk verschijnt in 26 delen, waarvan het eerste vanaf maandag verkrijgbaar is JS "oekhandel. Aan de nieuwe versie hebben zeventien redacteuren en vijfhonderd Nederlandse -n jische deskundigen meegewerkt. Het project heeft naar schatting 26 miljoen gulden gekost, aaHjoen per deel. Het duurste artikel gaat over aids. Hieraan hebben twintig auteurs meege- /ersOok zaken als mestproblemen, zure regen en milieu komen aan bod. FOTO: anp f_er wil beperking ",fk lijfrente naai J lingAAG De aftrek van vate voor lijfrentepolissen le (drastisch worden be er! ïdaiellen de Kamerleden nishlenhil (CDA) en Ver- derl(PvdA) voor in een re- t, 5ip het kabinetsvoorstel i bil Herwaardering'. Vol- toèide financieel specialis- ieftrdt op grote schaal onei- ralttj gebruik gemaakt van 'ietate aftrekmogelijkheden DOO guldén), kaften ook burgers die een boiiensioen hebben maxi- it vlijfrentepolissen afslui- ïierpor deze groep moet de oucjtrek beperkt worden ren|00 gulden, aldus het reld Jwe krant mag ™ii behouden £RDAM De presi- fvan de Amsterdamse ^^nk, mr. B. Asscher, iepaald dat de naam van èuwe zondagsblad „De pp Zondag" gewoon kan bestaan. Vorige week >dag eiste de uitgeefster |t gratis huis-aan-huis- 3nze Krant op Zondag" geding een verbod van »m, omdat hij teveel zou pp de naam van het ad- lieblad. 3u.Lv (ADVERTENTIE) in de Doelen A Tentoonstelling: Gebruiksaardewerk 1550-1750 15T/M 23 SEPTEMBER Openingstijden 1990 Dagelijks van 14.00-22.00 uur. t S»~- zaterdagen en zondagen van 11.00 -18.00 u Helft Nederlanders voor verplic Het Centraal Bureau voor Genealogie (CBG) viert morgen zijn vijfenveertigjarig bestaan met een symposium „Genea logie in de jaren negentig". De hele dag worden in de Jaar beurs in Utrecht lezingen gehouden die betrekking hebben op geslachtskunde. Een van onze verslaggevers nam een kijkje in het Centraal Bureau voor Genealogie in Den Haag. DEN HAAG Kwart voor vier. De bezoekers van het Centraal Bureau voor Genealogie hebben nog iets meer dan een uur om informatie over hun familiegeschiedenis te zoeken. De meesten kij ken bedrukt als ze besef fen dat het bijna sluitings tijd is. „Het is een ziekte, je begint eraan en het laat je niet meer los. We heb ben allemaal een beetje een tik hier", zegt een van de noeste zoekers lachend. Voor de meesten is het een uit de hand gelopen hobby, voor sommigen is het een obsessie geworden. Drie of vier dagen per week duiken ze in de ar chieven om gegevens over hun voorgeslacht te verzamelen. Ze reizen in Nederland van ar chief naar archief en zoeken zelfs vaak buiten onze lands grenzen. Dat maakt stam boomonderzoek een dure lief hebberij, maar zo zeggen ze, dóór moet je niet naar kijken. De snuffelaars in het Centraal Bureau voor Genealogie zijn het over een ding eens: het on derzoeken van je familie-ach tergrond werkt verslavend. Eenmaal begonnen is de nieuwsgierigheid niet meer te bedwingen. Op de vraag wan neer ze denken hun speur werk te voltooien geven de meeste mensen geen antwoord maar lachen veelzeggend. Het natrekken van een stamboom duurt vele jaren. Een bezoeker die anoniem wil blijven uit angst dat een ander met zijn werk gaat pronken is al ruim zes jaar op zoek naar zijn voorouders. Zijn familie gaat terug tot 1122 en behoort daarmee tot de oudste burger geslachten van Nederland. „De meesten hier komen niet verder dan 1600. Voor die tijd hadden mensen alleen een achternaam als ze akten moes ten ondertekenen omdat ze in het leger zaten of omdat ze be zit hadden", vertelt hij niet zonder trots. Het onderzoek naar zijn voor geslacht is vrijwel afgerond; nu zijn de verschillende zijtak ken van de familie aan de beurt. De komende vijf jaar is hij nog wel bezig. „Het is leuk om te weten waar je wortels liggen, het frappante is dat be paalde eigenschappen in de fa milie steeds terugkeren". Zo speelt de godsdienst volgens hem een bepalende rol in het voorgeslacht; veel van zijn voorouders verkozen het kloosterleven. Als zijn zoek tocht klaar is wil hij de resul taten in boekvorm omzetten. Tot dat tijdstip zit er een em bargo op zijn werk. Verplicht Achternaam De geslachtsnaam is in Neder land pas aan het begin ''an de negentiende eeuw verplichl gesteld. Onder de heerschapp,_ van keizer Napoleon werd be paald dat iedereen een achter naam moest hebben. Bestaan de namen werden vastgelegd, of nieuwe aangenomen. Tot die tijd is de stamboom mak kelijk na te trekken. Daarvoor wordt het zoeken steeds moei lijker. Dagelijks brengen meer dan honderd mensen een bezoek aan het Centraal Bureau voor Genealogie. Velen zijn geïnte resseerd in hun familiege schiedenis, anderen raadple gen de verzamelingen van het CBG omdat zij voor studie of beroep op zoek zijn naar bio grafische of genealogische ge gevens. Er is een uitgebreid documentatie-centrum met bi bliotheek, familiearchieven, genealogische collecties en do cumentatiemateriaal. Op microfiche staan onder an dere gegevens uit de burgelij- ke stand, het bevolkingsregis ter en militaire stamboeken. Mevrouw Huiser uit Den Haag is vooral geïntresseerd in de militaire stamboeken. „Uit de Nationale Militiegegevens kun je lichamelijke kenmerken van voorouders halen; of ze platvoeten hadden of een ha- zelip bijvoorbeeld". Problemen Het natrekken van de stam boom is echter niet voor ieder een weggelegd. Er ziin in Ne derland honderdduizenden landgenoten die hun familie achtergrond niet helemaal of helemaal niet kennen. Buiten landse adoptiekinderen, ande re geadopteerden en kinderen die op kunstmatige wijze zijn verwekt hebben grote proble men hun achtergrond te ach terhalen. Genealogische opspo ringen leiden dan vaak tot niets. Prof. Dr. R.A.C. Hoks- bergen bijzonder hoogleraar aan de Rijksuniversiteit in Utrecht, is morgen een van de sprekers op het symposium „Genealogie in de jaren ne gentig". Zijn lezing zal een pleidooi zijn voor meer open heid over de genetische af stamming van bovengenoemde groepen. ELKE SWART DEN HAAG De helft van de volwassen Nederlanders vindt dat langdurig werklo zen uit Oost-Groningen best verplicht kunnen worden in Noord-Holland bollen te gaan pellen op straffe van korting op de uitkering. In een NIPO-enquête, waarbij aan 1200 mensen hun mening werd gevraagd, was 51 procent voor het plan van de arbeids bureau in Stadkanaal. Ruim dertig procent bleek tegen stander te zijn, terwijl achttien procent zei zich nog geen me ning te hebben gevormd. Bij de jongeren is er grote weer stand tegen de maatregel, ou deren steunen veelal het plan. Voorstanders zijn met name te vinden bij de VVD- (71 pro cent) en CDA-aanhang (65 procent), tegenstanders bij Giben Links. Onder de PvdA- sympathisanten houden de voor- en tegenstanders elkaar in evenwicht. D66-aanhangers zijn voor de helft voor de maatregel. Voorstanders vin den het goed dat werklozen gaan deelnemen aan het ar beidsproces, tegenstanders vinden het verplichte karakter verwerpelijk. Minister De Vries van sociale zaken, zelf voorstander van de maatregel en een eventuele it bollen pellen korting op de uitkering, zei gisteren in de Tweede Kamer dat de rechter moet beoorde len of het werk in de bollen passend is. De PvdA neemt ge noegen met de beleidsopvat ting van minister De Vries, maar blijft met het CDA van mening verschillen over de aanpak in Stadskanaal. PvdA- 'er Spieker noemde de perso- neelswerving „knullig". CDA'er Huibers prees GAB- directeur Drijfhamer om zijn moed werklozen ook eens op hun plichten te wijzen. De VVD-er Blauw vindt dat er in Stadskanaal een goede selectie is toegepast. door WILLEM RUSTIER iNPew*w?i...c»T- V m? ik hooit i vee- tel op, WAT 15 HCT7 J Bus met zonne-energie De eerste autobus waarin gebruik wordt gemaakt van zonne- energie is van 20 tot en met 24 september te zien op de Auto- bus-RAI in Amsterdam. Door middel van collectoren op het dak wordt de elektrische voorziening in de bus zoals verlichting en dergelijke overdag door de zon gevoed. De dynamo's worden daardoor voor een deel ontlast hetgeen energiebesparend werkt. Het systeem wordt vooral toegepast bij streekbussen, die op lan gere trajecten rijden. foto: anp Omstreden medicijn tegen reuma heeft geen effect DEN HAAG Reuma-pa tiënten die het geneesmiddel Rheumajecta gebruiken kun nen volgens drs. Jacobs van de Katholiek Universiteit Nijmegen gerust stoppen met het middel. Het middel, dat in combinatie met Vasolasti- ne wordt gebruikt, werkt niet. Jacobs promoveert maandag op een proefschrift over de ef fectiviteit van beide middelen bij mensen met reuma. Rheu majecta en Vasolastine dat overigens al niet meer is te verkrijgen zijn zogenaamde enzympreparaten die vallen onder de alternatieve genees middelen. Hun werking is al tijd omstreden geweest. Jacobs heeft nu in een onderzoek aangetoond dat de combinatie van Rheumajecta en Vasolasti ne niet méér effect heeft bij de behandeling van reumapatiën ten dan een niet-werkzame stof. Jacobs testte de omstreden stoffen bij groepen die lijden aan fibromyalgie. Dat is een tot voor kort nauwelijks be kende vorm van reuma, waar bij iemand chronische pijn heeft aan gewrichten, zonder dat er sprake is van gewricht sontsteking of een andere oor zaak van de pijn aantoonbaar is. Naast pijn en stijfheid in ge wrichten treden ook zwellin gen in handen op en zijn fibro- myalgie-patiënten vaak moe en hebben ze slaapproblemen In twee keer drie maanden kregen ze via injecties de om streden middelen toegediend of een onwerkzame vloeistof Verschil in werking trof Ja cobs echter niet aan, terwijl volgens de producent na tien tot twintig dagen gebruik van Rheumajecta de pijn minder zou moeten worden. Teleurstelling Heeft Jacobs geen hoge pet op van beide onderzochte midde len; in de alternatieve behan delingsmethoden van reuma in het algemeen heeft hij evenmin vertrouwen. Nergens blijken alternatieve behandel methoden echt te werken Dat moet voor vele reumapatien- ten een flinke teleurstelling zijn, want velen zoeken hun heil bij alternatieve genezers.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 3