Een school met een program Ook bidden belangrijk voor veilig Europa" fieidaeSoutaï kerk wereld DRS E. KORTHALS ALTES: r>r> Joodse woorden en ideeën in beeld 'Gebed zonder actie mist kracht' 1 boeken Schoolwijzer Polen, Groningers en bolt; brieven /lezers GEESTELIJK LEVEN/OPINIE £eidóc6ou/ia*it VRIJDAG 14 SEPTEMBER 1990 Chaos kenmerkt einde van theologenconferentie LEUVEN De conferentie van vooruit strevende theologen rond het tijdschrift Concilium in Leuven is gisteren geëindigd zonder dat een vereiste driekwart meer derheid voor de slotverklaring onder de deelnemers werd gevonden. De verkla ring waarin ernstige kritiek wordt geuit op het beleid van het Vaticaan was ont worpen door de Duitse theoloog Dietmar Mieth. Zij moest uitdrukking geven aan wat onder de meerderheid van de deelne mers leefde ten aanzien van het beleid van de officiële rooms-katholieke kerk, zonder dat de verklaring overigens op het congres was bediscussieerd. Toen er onder tijdsdruk gestemd moest worden, beschik te een meerderheid van de deelnemers nog niet over de tekst. Bij telling bleek dat 430 deelnemers aanwezig waren. 241 stemden voor, 76 onthielden zich van stemming en 37 personen waren tegen de verklaring. Daarmee ontbraken 23 stem men voor een driekwart meerderheid, een vereiste die door de dagvoorzitters van het congres als voorwaarde was gesteld om de verklaring te laten doorgaan als een die werd gedragen door het hele con gres. Aanvankelijk waren er geen plannen om met een slotverklaring naar buiten te ko men. Op verzoek van veel deelnemers was het toch nodig zo iets te doen, waarop een werkgroepje onder leiding van de Duitse theoloog Dietmar Mieth aan het werk toog. De opzet van het congres was het belang van kerk en christendom te bespreken voor het komende millennium. Zelfkennis is her begin van alle wijsheid en het einde van de meeste illusies DEN HAAG „De ker- ken in Europa moeten sa menwerken om de split sing tussen Oost- en West-Europa op te hef fen. Maar veel belangrij ker is nog wat er gebeurt op lokaal niveau: ge meenten moeten komen tot uitwisselingen met zustergemeenten in Oost- Europa en een dialoog starten over de vraag wat christen-zijn op dit mo ment is". Volgens drs. E.J. Korthals Al- tes moet dat de rol zijn van de kerk in het huidige Europa, waar het Koude-Oorlogsden- ken zo goed als verdwenen is. De nieuwe voorzitter van de sectie internationale zaken van de Raad van Kerken sprak gisteren in de Wilhel- minakerk in Den Haag over het veiligheidsdenken in Eu ropa als voorproefje op de Vredesweek. Bidden hoort daar ook bij, meent Korthals Altes. Vol gens de oud-ambassadeur, die zo'n vijf jaar geleden voortij dig met pensioen ging om zich in te zetten voor de vrede, kan er op die manier een enorme kracht van de enke ling uitgaan. „Dat hebben we gezien in Oost-Europa. Die di mensie van de godsdienst is in onze samenleving op het ogenblik marginaal. Maar we moeten wakker worden en dat kunnen we leren van Oost-Europa. Het is nodig ons te bezinnen op de spirituali teit. Als je kijkt naar Polen, daar heeft de keuze van de paus het bevrijdingsproces in gang gezet". Volgens Korthals Altes is de vrede en veiligheid in Europa niet alleen een kwestie is van militaire verhoudingen, maar ook een zaak van sociaal-eco nomische samenwerking. PvdA-kamerlid mr. M. van Traa, gisteren ook aanwezig in de Wilhelminakerk, was het daar mee eens. „De geva ren in Europa zijn niet meer militair van aard, maar gaan veel meer over problemen van arm en rijk, het milieu de DDR zit met een enor me milieuvervuiling en vluchtelingen. We moeten voorkomen dat er tussen Oost en West in plaats van het IJ zeren Gordijn een soort Rio Grande komt, zoals tussen de VS en Mexico". Beide sprekers verschillen enigszins van mening over de manier waarop dat moet ge beuren. Korthals Altes vindt dat er een nieuwe organisatie moeten worden opgezet waar zowel de West- als Oosteuro- pese landen lid van zijn. Dit orgaan zou zich onder andere met militaire, maar ook met economische zaken moeten bezighouden. Volgens Van Traa werkt zo'n organisatie niet en is het beter de EG uit te bouwen. Economische samenwerking met Oost-Europa betekent wel dat de West-Europa zijn welvaart moeten delen. De Nederlandse bevolking is daartoe bereid, aldus de in schatting van Korthals Altes. Maar Van Traa hoewel hij een omslag verwacht ziet toch nog een aantal weerstan den. „Vooropgesteld, delen is niet alleen een kwestie van geld. We kunnen ook meer doen voor asielzoekers, wen nen aan Bulgaarse jam en geld van het ministerie van VROM aan milieuprojecten in Polen geven, Maar we hebben ook nog zoiets als het in stand houden van de koppeling, de gezondheidszorg, noem maar op. Dat soort zaken zijn ook belangrijk". Over de crisis in de Golf maakt Korthals Altes zich grote zorgen. „We zitten vrij snel op een situatie met 200.000 Amerikanen in een gebied dat niet gesteld is op de VS. Daar komt bij dat Iran zich nu heeft aangesloten bij Irak, waardoor de boycot in gevaar komt. Saddam Husayn blijft zitten waar hij zit en on dertussen wachten de Ameri kaanse troepen in de woestijn, waar het zeer warm is en de verveling toeslaat. Ik denk dat de druk op president Bush heel groot wordt. Natuurlijk moet je wat doen, maar ik vraag me af of dit de goede weg is. Voor we het weten zit ten we midden in een heilige oorlog tussen westerse troe pen en moslims en dat is een verschrikkelijk perspectief. TENTOONSTELLING VAN HANDSCHRIFTEN EN BOEKDRUKKEN yrrnorsy rnb?*3 rrtfv T rr:\J? win m Wv# -^3Wi>'iavnrrn ■a'iijniwis5'ï^,n rsri rhsft Tjrry^ AMSTERDAM De mo numenten uit het joden dom zijn geen gebouwen, maar woorden en ideeën. God zelf heeft ze gegeven op de berg Sinai en alle eeuwen door hebben die woorden het leven van joden bepaald, werden ze becommentarieerd, sa mengevat, uitgelegd en 'bij de tijd' gebracht. Iets van de grote rijkdom in deze 'woord-traditie' is te zien in het Joods Historisch Mu seum in Amsterdam. Tot en met 25 november is daar 'Schrift in beeld' ten toon ge steld. De deels tijdelijke col lectie is in meerdere opzich ten uniek. Bijvoorbeeld omdat er zeer zeldzame stukken zijn een zestiende eeuws psalm boek, een vijftiende eeuws ge bedenboek, een zestiende eeuwse polyglot-bijbel (boek met bijbeltekst in verschillen de talen naast elkaar) en zeld zame voorbeelden van ver fijnde micrografische kunst: teksten in kleine letters ge schreven, in de vorm van fi guren maar ook omdat door de thematiek van de ten toonstelling materiaal bij el kaar ligt dat nog nooit zo bij elkaar te zien was. Een heel specifiek geval is een tweede lig gebedenboek (dertiende eeuw, Eslingen). Beide delen bevonden zich sinds waar schijnlijk de negentiende eeuw in afzonderlijke verza melingen en eigenlijk nie mand wist meer dat de afzon derlijke delen een comple ment hadden, totdat vorig jaar iemand bij het zien van het ene deel zich het andere herinnerde. Beide delen lig gen nu in Amsterdam sinds wellicht vele jaren weer bijel- kaar. Voor het eerst wordt ook het enige compleet bewaard ge bleven dertiende eeuwse handschrift van de zogeheten Palestijnse Talmoed getoond. De zestiende eeuwse huma nist Scaliger vermaakte het exemplaar aan de Leidse uni versiteit. Een deel van de stukken is geschreven en getekend ma teriaal soms overigens niet van gedrukt te onderscheiden en een ander deel is ge drukt. Van de gedrukte stuk ken is opvallend hoe Amster dam in de loop van de zeven tiende eeuw een vooraan staande rol ging spelen wat betreft de typografie. Elders gedrukte boeken hadden vaak voorin de vermelding dat het boek in 'Amsterdamse letters' was gedrukt en dat was een teken van kwaliteit. Pas in deze eeuw is er sprake van een typografische vernieu wing; aanvankelijk in Duits land en na de Tweede We reldoorlog in Israël. De tentoonstelling getuigt overigens van allerlei 'won dertjes' die in het verleden zijn gebeurd met joodse hand schriften en drukken. Er wer den immers geregeld joodse boeken verboden en vrij mas saal verbrand en het is won derlijk dat ondanks die ge beurtenissen er toch hand schriften en boekdrukken toch bewaard zijn gebleven. Heel speciaal is het 'wonder tje' met handschrift van de dertiende eeuwse Isaak van Wenen. Hij schreef een prak tische samenvatting van de Talmoed. Het werk spoelde in de vorige eeuw aan op de Friese kust van de Zuiderzee (bij Lemmer). Via de Amster damse geleerde Akiba Lehren kwam het boek terecht in de Bibliotheca Rosenthaliana van de Universiteit van Amster dam en voor de gelegenheid ligt het nu in het Joods Histo risch Museum, compleet met de effecten van het zoute Zui- derzee-water. Bijzonder zijn voorts de apologetische boe ken en de 'discussie-boeken'. Joodse geleerden zetten daar in hun standpunten uiteen te genover christelijke opvattin gen. De boeken werden wel gedrukt, maar niet op gewone wijze verspreid en de naam van de drukker komt er ook niet in voor. Een en ander was te gevaarlijk, want de hand van christelijke macht hebbers sloeg hard toe. In dat verband zijn er wel meer bijzondere stukken, bij voorbeeld Talmoed-uitgaven die gecensureerd waren (stuk ken tekst onleesbaar gemaakt door inkt); de christelijke godsdienst zou in die passages onheus zijn besproken. Tege- .Jr At Hf Voorbeeld van micrografische versiering in laat veertiende eeuws perkament: teksten uit het bijbelboek Ruth in de vorm van dieren geschreven. lijkertijd kan echter gewezen worden op soms vriendschap- pelijker betrekkingen tussen joden en christenen, althans op het niveau van geleerden. Christelijke geleerden en later ook humanisten maakten graag gebruik van joodse uit leggingen van het oude testa ment en voor die studie ver schenen ook speciale boeken. Enkele daarvan zijn in de col lectie opgenomen. De tentoonstelling waarvan de zeer enthousiaste conserva tor drs. E. van Voolen zegt dat er eigenlijk allemaal 'topstuk ken' liggen, is thematisch in gedeeld: de handschriften en gedrukte boeken zijn gegroe peerd rond vijf thema's: bij bels, rabbijnse literatuur, li turgie, wetenschap en belle- trie. Het materiaal voor de tentoonstelling is afkomstig uit voornamelijk Nederlandse verzamelingen. Bij de voorbe reidingen bleek dat er zich in ons land zeer verrassende stukken bevinden, onder meer in de 'Stads- of Athe naeum bibliotheek' van De venter en in particuliere ver zamelingen. Uiteraard is ook veel materiaal afkomstig uit de Bibliotheca Rosenthaliana en uit de bibliotheek van de Leidse Universiteit. Bij de tentoonstelling is een uitgebreide engelstalige cata logus, met veel afbeeldingen. Prijs f 29,50. Het museum is dagelijks geopend van 11.00 tot 17.00 uur. LtJTSEN KOOISTRA Als symbool voor de diverse gebedsintenties werden zeven kaarsen ontstoken. FOTO: SONJA BESTEBROER WASSENAAR „Wanneer de acties voor de getroffenen van de Golf-crisis niets opleveren, dan zijn onze gebeden zonder kracht". Dat zei gisteravond me vrouw I. Schothorst in de Zijllaankerk in Wassenaar tijdens de daar gehouden ge bedsdienst voor de situatie in het Mid den-Oosten. Mevrouw Schothorst was initiatiefneem ster van de bijeenkomst, die werd georga niseerd door de Wassenaarse Raad van Kerken. Vertegenwoordigers van de Ge reformeerde Kerken, de Nederlandse Hervormde Kerk, de Rooms-Katholieke Kerk en van de Nederlandse Protestan tenbond waren betrokken bij de diverse onderdelen van de dienst. De problemen in de Golf werden aan de orde gesteld rondom de invalshoeken van ongerechtigheid, religieus fanatisme, machtsmisbruik, verantwoordelijkheid en de plaats van het Joodse volk. Ook werd de kwestie vanuit militair oogpunt toegelicht. Kind gewenst? De voortschrijdende medi sche techniek lost niet al leen veel problemen op denk maar aan ingrepen als het inbrengen van een pace maker diezelfde techniek doet ook veel problemen ontstaan, bijvoorbeeld op ethisch of juridisch terrein. Onder redaktie van dr. Frans Vosman, drs. Sipke Draisma en ton Smits is een bundel tot stand gekomen waarin deskundigen uit di verse hoek een mening ge ven: de ethische, juridische, theologische, sexuele, psy chische kanten worden be licht, maar ook de 'last' van de kinderloosheid komt aan de orde. De titel van het boek is: 'Kind gewenst?' Uit gave Kok, Prijs 25,90. Er zijn nog steeds mensen die denken dat de scholen in Ne derland steeds meer op elkaar gaan lijken. En daarom vin den zij ook dat er eigenlijk geen aparte scholen voor de verschillende levensbeschou welijke richtingen zouden hoeven te zijn. Het tegendeel is echter waar. In onze steeds pluriformere samenleving gaan scholen steeds meer van elkaar verschillen. De grote vraag is dan wel: hoe maken zij dat kenbaar? Heel simpel geredeneerd hoor je de mensen nogal eens zee gen, dat het met name bij die meeste schoolvakken 'hele maal' niets uitmaakt'. En meesmuilend wordt dan ge sproken over die scholen die zo nodig menen katholieke aardrijkskunde of protestants- christelijke biologie te moeten geven. Vreemd, dat je diezelfde men sen nooit hoort praten over 'openbare aardrijkskunde'. Terwijl nota bene in de wet staat, dat op de openbare school die aardrijkskunde moet worden gegeven 'op grondslag van waarden, in de Nederlandse traditie met name door christendom en humanisme erkend'. Voor waar geen geringe opgave! Bewustwording Steeds meer mensen in het onderwijs raken er gelukkig van overtuigd, dat het wel de gelijk wat uitmaakt van wel ke levensbeschouwing of vooronderstelling men uit gaat. En ook, dat elke school in haar onderwijs beslist een bepaalde grondslag heeft. Al leen is men het zich soms nauwelijks bewust. En daar door lijkt het er soms op dat scholen steeds meer op elkaar gaan lijken. Vele scholen en leraren hebben dan zogeheten verborgen doelstellingen, die bij nadere analyse ook sterk van elkaar kunnen verschil len. De vraag blijft nu toch hoe er in dit alles meer duidelijkheid kan ontstaan. Komt die er niet, dat kunnen de verschil lende richtingen in het onder wijs elkaar ervan blijven be schuldigen dat ze hun identi teit niet waar maken. Dan kan men blijven zeggen 'dat het niets uitmaakt'. Dan maakt men het de ouders soms knap lastig om de goede school voor hun kind te kie zen. Want: hoe kom je er nu achter, waar die school nu precies voor staat? Er staat daarover misschien wel het een en ander op de gevel, maar hoe weet men wat dat nu werkelijk voorstelt? Programschool De Unie 'School en Evangelie' is daarom, om te beginnen voor het protestants-christe lijk onderwijs, met een plan gekomen. Zij stelt voor dat elke school een (kort) pro gram opstelt. Daarin zou dui delijk moeten worden ver meld wat de grondslag van de school is, wat de doelstellin gen zijn die daarvan worden afgeleid. En verder zou er een korte beschrijving moeten worden gegeven, hoe het een en ander in het onderwijs van elke dag wordt vorm gegeven. Dit is niet in alle opzichten een nieuwe gedachte. Sommi ge scholen doen het al, andere hebben een schoolwerkplan waarvan een aantal onderde len samen zo'n program kun nen vormen. Om het nog wat verder te concretiseren wordt voorge steld om het derde deel van het program, de uitwerking van de identiteit in de prak tijk, als volgt vorm te geven. a. Een deel over de godsdien stige vorming. Hoe die gestal te krijgt in het godsdienston derwijs, in de dagopeningen, de vieringen. Waarom men kiest voor godsdienstonder wijs en niet voor levensbe schouwelijke vorming etc. b. De pedagogisch/didactisch/' onderwijskundige vormge ving. Wat staat centraal in het onderwijs-proces (bijvoor beeld de relatie leraar-leer ling). Wat doet men aan leer lingbegeleiding, hoe begeleidt men, etc.? Ofwel: wat behoort specifiek tot de leefcultuur van deze school? c. De leerstof. Hoe probeert men bij het onderwijs in de verschillende vakken het uit gangspunt van de school ge stalte te geven? (Liefst met enkele voorbeelden daarbij). d. De beroepsvorming. Dit is met name voor scholen voor beroepsonderwijs. Hierbij komt de maatschappij-opvat ting van de school aan de orde, hoe men aankijkt tegen de uitoefening van een beroep in al haar facetten, hoe de op leiding daartoe in haar werk gaat. De samenstelling en presenta tie van zulk een program kan vele nuttige kanten hebben. Het spreekt vanzelf, dat bij de samenstelling ervan zoveel mogelijk alle geledingen van de school moeten worden be trokken. Dat kan een goed ef fect hebben op de bewustwor ding en op de samenwerking. Aan de orde komt dan bij voorbeeld steeds de vraag: wat doen we, waarom doen we het? En dat heeft weer zijn gevolgen voor de praktijk van het onderwijs, waar het natuurlijk wel op aan komt. Want, het papier is gedul dig. Maar, men kan er nu door de ouders en door de leerlingen op worden aangesproken. Want het ligt in de bedoeling dat ieder die een leerling aan meldt bij een school eerst dat (korte) program te zien krijgt, en dat daarbij ook gevraagd wordt dat men ermee ak koord gaat, dat dat stuk de basis is voor het onderwijs. Op dezelfde manier kan het functioneren bij eventuele sollicitanten voor een leraar- spost op die school. Van de laatste zal met name ook moeten worden gevraagd dat zij de uitgangspunten van het program onderschrijven. Zo'n program kan van school tot school verschillen. Het kan natuurlijk op scholen van allerlei soort richtingen wor den gebruikt. Ook op openba re. En zo ontstaat er tenmin ste duidelijkheid vooral voor ouders. De Unie 'School en Evangelie' vindt het zo'n belangrijk on derwerp, dat zij haar hele Na jaarswerkvergadering eraan heeft gewijd. Deze wordt ge houden op 29 september a.s. in het Farel-College, Paladij- nenweg 239 in Amersfoort. •al 7nst rn WERKLOZE Groningse vrijgezellen moeten van h jj® le dienst bollen gaan pellen in Noord-Holland. WiQ tante Truus in Stadskanaal vaarwel te zeggen, de on bri se reis naar de bollenvelden te ondernemen en tijifr I micilie te kiezen in een door het arbeidsbureau goei De zomerhuisje, wordt gekort op zijn uitkering. Mir Vries van sociale zaken vindt dat dat moet kunnerL0* BOLLENKWEKERS (en niet alleen in Noord-Hol}1 ten de afgelopen jaren zelfs Poolse seizoenarbeider!^ men, omdat ze op vaderlandse bodem niemand ben den hun pelkarwei te klaren. In elk geval niet voorij] geboden loon. En dat terwijl in ons land helaaj meer dan genoeg langdurig werklozen rondlopeiKi soort eenvoudige arbeid zouden kunnen verrichten DAT is te gek, vindt minister De Vries, en hij hei® De instanties in Stadskanaal hebben ook het form aan hun zijde. Als ergens in den lande passend i schikbaar is, kan een werkloze niet Onbeperkt blijve ren de handen te laten wapperen. Ook al is het, zoa lenpellerij, geen werk met een lonkend loopbaanpe brengt het (reis)ongemak met zich mee en heeft h een tijdelijk karakter. En (niet het geringste probli al levert het op maandbasis maar een paar tientjes dan de bijstand. 'Passend' is een rekbaar begrip, ma moet een grens zijn aan de kieskeurigheid. gn Tot zover is er niets aan de hand. Toch is de boll EI uitgegroeid tot een heuse bollen-affaire, die gistere&ui de Kamer aan de orde is gesteld. Minister De Vrieskoe alle bezwaren en kreeg daarbij steun van de fraJ CDA en VVD. Voortaan moeten arbeidsbureaus scxf initiatieven echter wel melden aan de Regionale Bui beidsvoorziening (RBA's), die over het hele land v spreid. igc DAT de zaak een affaire is geworden komt niet all- ons nationale talent voor het spontaan veranderen vst gen in olifanten. Ook in progressieve kringen en bjpn vakbeweging, is het immers al lang niet meer zo|in dwangmaatregel jegens werkonwilligen bij voorbajj verworpen. Ook déér overheerst tegenwoordig dde dat werklozen zelf tot een uiterste inspanning zijn fei en eventueel moeten worden verplicht om aaf te komen. Waar nodig moeten zij zich (om)scholen. moeten zij maar tijdelijk een stapje terug doen en I accepteren die niet helemaal strookt met hun ambS scholingsgraad en talenten. De zaak van de onvrijwillige bollenpellers heeft ei andere kanten en niet alleen in de ogen van de 1 ging. Ten eerste kan men zich afvragen of de bollei j in Noord-Holland geen misbruik maken van de siti zij de hand niet zo op de knip hadden gehouder hulpkrachten in het verleden beter hadden betaali s| ze nu niet met een structureel personeelstekort zit zelfde geldt bijvoorbeeld voor de metaalwerkge hebben jarenlang de werving en opleiding van t( p personeel verwaarloosd. Derhalve wilden ze on schoolde lassers uit Spanje importeren. ZOWEL in de metaalindustrie als in de bollen hei ter De Vries daar terecht een stokje voor gestoken motto: geen Spanjaarden en geen Polen, zolang wel sterdammers en Groningers hebben. Maar daarbij in het oog worden gehouden dat de kaartenbakkei arbeidsbureau en de strafkortingen van de sociale tuurlijk niet zijn bedoeld om gewin- en gemakziu. werkgeverszijde te belonen. I Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon- f den stukken te bekorten Kathedraal Sint Pieter II in de Ivoorkust heeft bij mij de indruk gewekt van het Gloria in de mis, één groot eerbetoon aan God. De president heeft dat aange voeld, hoopte zijn geld niet op in een Zwitserse bank maar gaf het terug aan zijn land, zo dat 2000 mensen er jaren werk aan hadden om het te voltooi en zoals onze voorouders hun grootse werken hebben nage laten. „Het kost 240 miljoen", zegt ie dereen elkaar na. So what? Op 2 augustus schreef ene Van Amersfoort in de Volkskrant dat hij in 16 jaar 120 tot 150 congressen had bijgej£ leen over curatieve e^- tieve verslavingsvorrf, de dat deze cultus ip zondheidszorg een ij verspilling is, waaijji Rijk de subsidie venf terugblik overheerst^ de schaamte niet de geldverspilling - tale gezondheidszorgL joen per jaar maar de energieverspilling misleidende show va( In de :onden er gepland over vandal eest, verslaving, i hoe droeviger ondeH groter de opkomst, f dag uit binnen- en I per persoon a ƒ600 t dag. Na afloop heeft h de ervan geen enkei had, de rest kan 'ietf ren. jOOl Daar zijn twee per jaar voor te omdat dit wel wat vlijf men misschien h zorgsters van de meer kunnen gev klacht over hün verv) tenminste de wereld[ worden geholpen. M. de Klerk, NOORDWIJKERHOjr £eidóc< Uitgave: Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers). Kantoor- Apothekersdijk 34, Leiden. Telefoon: 071 - 122 244 Postadres: postbus 11, 2300 AA Leiden Abonnee service jje Telefoon: 071 - 313 677 van ma. t/m vr. van 8 30 tot 17 00 u L. Nabezorging Telèfoon 071 - 122 248 lil van ma. t/m vr. van 18.00 tot 19 00 u op za van 14 00 tot 15|— Abonnementsprijzen (inclusief 6% BTW.) Bij automatische betaling: Bij betaling per accept-gijj per maand 24,85 per maand per kwartaal 74,10 per kwartaal per jaar f. 284,50 per jaar Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel 071 -122 244 Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941 Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rij 070 - 3902 702. Bankiers AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050

Leidse Courant | 1990 | | pagina 2