Positie Warmont bijzonder goed „Jong Poelgeest moet een echt thuis worden" Oranjefeest Valkenburg Herstraten Westeindsewep moet op ouderwetse mani Gebouw De Wijk geprivatiseerd LEIDEN OMGEVING QeidóaOowumt VRIJDAG 14 SEPTEMBER 1990 Pi Culturele manifestatie Oegstgeest OEGSTGEEST De Muzen in Oegstgeest staan centraal bij de culturele manfestatie die van donderdag 20 september tot en met zaterdag 22 septem ber wordt gehouden. Op donderdag staat de litera tuur centraal. Boudewijn Büch houdt in 't Groot Proffijt aan het Boerhaaveplein een lezing over Willem Kloos, Willem de Merode en Helene Swarth. Daarna worden de prijswin naars van de schrijfwedstrijd bekend gemaakt. De opdracht van die wedstrijd was het schrijven van een essay over de relatie van de deelnemer met een van de auteurs of dichters waar in Haaswijk een straat naar genoemd is. Boude wijn Büch reikt de prijzen uit. Verder voeren leerlingen van de Leidse Streekmu?iekschool in de pauze werken uit van Nederlandse componisten. Op vrijdag 21 september geeft het Leids Vocaal Ensemble een concert in het Groene Kerkje aan de Haarlemmer straatweg in Oegstgeest. Op het programma staan weer werken van Nederlandse com ponisten. Theo Goedhart is di rigent en verder werkt de sop raan Nicoline Bovens mee. Op zaterdag 22 september staat de beeldende kunst centraal. Kunstschilder Gerard de Wit zal om 11.00 uur een schilderij aanbieden aan de gemeente. Verder is de expositie van De Wit in het gemeentehuis te zien. Om 15.00 uur wordt door Oegstgeesternaar F.B. Hotz een naambord onthuld van het park dat naar hem is genoemd. Het parkt ligt in Haaswijk tus sen het Willem, Kloospad en de Poelsteeg. In het plantsoen tussen An- driessenlaan en Zwartlaan wordt vervolgens om 15.30 uur een kunstwerk van de Leidse kunstenaar Anton Broos ont huld. Het op muziek geïnspi reerde kunstwerk is een ge schenk van de gemeente aan de woningbouwvereniging Buitenlust. Voorzitter mr. P. Olivier verricht de onthulling. Na afloop is er een receptie. Kaarten voor de evenementen zijn verkrijgbaar bij het ge meentehuis aan de zaal. VALKENBURG De gemeente Val kenburg heeft een geslaagd-Oranjefeest achter de rug. Een talrijk publiek kreeg gisteren een mooie kinderoptocht voorgeschoteld met als thema „Verleden en Toe komst". Burgemeester C. Sinke hield een korte toespraak op het Dorpshuis plein waar een grote menigte was toe gestroomd. Sinke roemde de saamhorigheid van zijn dorpsgenoten en de activiteiten van het Oranjebestuur. 's Middags was er kuipje steken, touw trekken en stoelendans. Commissie stemt in met kinderopvang Sassenheim SASSENHEIM In het gebouw De Kinderkorf in Sassenheim wordt kinderopvang gerealiseerd. De commissie welzijn, volks gezondheid en financiën ging gisteren unaniem akkoord met dit voorstel van burgemeester en wethouders. De opvang wordt jaarlijks met 90.000 gulden door de gemeente gesubsidieerd en zal worden geëxploiteerd door stichting De Bolderberg, die nu al in het pand een particuliere kinderopvang runt. In totaal 18 kin deren kunnen in De Kinderkorf terecht. Sassenheimse kinderen hebben voorrang. Pas als het niet zou lukken de 18 plaatsen te vullen kunnen tijdelijk kinderen van buiten de gemeente te recht. De bijdrage die de ouders moeten betalen wordt afhanke lijk van het inkomen. Vanaf een netto maandinkomen van 3.600 gulden wil de gemeente de ouders het volledige tarief, 799 gul den, laten betalen. Alleen C. Kuyster (D66) vond dat deze inko mensgrens wel wat omhoog kon. Het verschil met een tabel van het ministerie van WVC waarbij men pas bij een inkomen van 4.200 het volle pond moet betalen, vond de democrate te groot. Schippertjesdagen in Warmonder Leede WARMOND De Warmondse schip pertjesdagen beginnen vandaag en du-" ren tot en met zondag. Vandaag zijn op de Warmonder Leede in de namiddag een veertigtal authentieke sleepboten afgemeerd die morgen de gehele dag be zichtigd kunnen worden. Het publiek kan pendelvaarten maken op de Kager- plassen en er wordt morgen een nauti sche- vrijmarkt gehouden. Tevens wordt de „sleepboot publieksprijs" uitgereikt. Op zondag zullen de sleepboten vanaf tien uur vertrekken en wordt 's mid dags de Warmonder Schippertjes zeilra ce gehouden. Gestreden wordt om de „Warmondse Schipper Vredenborg Bo kaal". ZOETERWOUDE Het herstraten van de Westeindseweg zal vermoe delijk op de „ouderwetse" manier moeten gebeuren. De asfalt-recy- clingmachine waarmee aanvankelijk de weg zou worden opgeknapt is te zwaar voor de slappe ondergrond. De machine is inmiddels ingezet op de Nieuweweg. Woensdagavond zak te de 38 ton wegende Franse machi ne door het wegdek van de West eindseweg en vernielde daarbij de waterleiding op vijf plaatsen. Tevens raakte de Westeindseweg totaal ge stremd voor alle verkeer door het gat dat in het wegdek ontstond. In middels zijn de problemi pen. Alle gaten zijn gedic keer is weer mogelijk. De overgebracht naar de 1» waar de ondergrond wel noeg blijkt om het gevaaif" gen. De machine asfalteel milieuvriendelijke manier' asfaltlaag wordt tot poeder! en direct hergebruikt als ol voor het nieuwe wegdek, i Vanmiddag gaat de gen# van Zoeterwoude er op djNjc uit om de werking van de te bekijken. Daarvoor raadsleden een werkbe Bloemenweide. Berdien Stenberg opent Lissese najaarsfeesten LISSE Dwarsfluitiste Berdien Stenberg opent donderdag de najaarsfees ten van Lisse. In de her vormde kerk aan de Heereweg verzorgt Sten berg een licht klassiek concert. De Harddraverij vereniging Lisse Om streken wil er een traditie van maken op deze rusti ge wijze de feestweek te openen. Omdat het die dag de enige activiteit is, wordt alle medewerkers de gelegenheid geboden de opening bij te wonen. Illustratief voor de najaars feesten die in het bollendorp worden gehouden, is de ope ning bepaald niet. De volgen de dagen gaat het er allerminst rustig aan toe in Lisse. Meer dan tachtig activiteiten staan verspreid over zeven dag op het programma. Daar zijn veel bekende, jaarlijk terugkerende spelletjes bij maar ook enkele nieuwe attracties. Hoogtepunt is de kortbaandraverij die don derdag 27 september op de Heereweg wordt gehouden. Nieuw in het programma is onder andere een mini- triathlon die zaterdag voor de Berdien Stenberg. leerlingen van de Lissese ba sisscholen wordt georgani seerd. Na 125 meter zwemmen met handicaps in zwembad De Lis moet op het parkeerterrein van het zwembad een fietspar- cours met hindernissen wor den afgelegd, gevolgd door een stuk hardlopen op de speel weide bij het bad. Goochelaars, muzikanten en mimespelers verlenen zater dag hun medewerking aan het straat-artiestenfestival dat in het Lissese koopcentrum wordt gehouden. Aan het fes tival, dat van elf tot drie uur wordt gehouden, zijn ook prij zen verbonden. Ook nieuw is een jeu de bou- les-toernooi in sportpark Ter Specke en een rollerdisco in de Glazen Hal van de Hobaho op zondag. Vanaf FOTO: PR draait de kermis op het Hoba- hoterrein op volle toeren. Een kleine vijftig kermisexploitan ten strijken voor drie dagen in Lisse neer. Het volledige programma- overzicht van de Lissese feest week staat te lezen in het boekje dat de Harddraverij- vereniging inmiddels huis- aan-huis in de gemeente heeft verspreid. WOUBRUGGE Het ge bouw De Wijk in Wou- brugge wordt geprivati seerd. De commissie alge meen bestuurlijke zaken stemde er gisteren mee in het pand voor één gulden te vepachten. Kandidaat daarvoor is de heer Reu- merman. Die krijgt daar mee de volledige verant woording voor de gang van zaken. De laatste jaren zijn er rond het verenigingsgebouw steeds meer problemen. Er is te veel herrie bij disco-avonden en ook de gebruikers zijn niet al tijd tevreden. Ook is er een flink exploitatietekort. Gebruikers De commissieleden spraken zich in principe uit voor de nieuwe bestuursvorm, maar wilden de afspraken tussen de toekomstige pachter en de ge meente wel beter op papier zien. Ook over de rechten en plichten van de gebruikers wilden de commissieleden meer duidelijkheid. Met die wensen kan het Woubrugse college aan het werk om in de komende s. raadsvergadering met een definitief voorstel te komen. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. Droogbloemenf abriek mag toch gaan bouwen RIJNSBURG Het droogbloemenbedrijf van W. Hoge woning aan de Vink weg in Rijnsburg mag worden herbouwd. De raadscommissie ruim telijke ordening heeft daar gisteravond mee in gestemd. Het was niet voor het eerst dat Hogewoning zijn plannen ken baar maakte. Elke keer stuitte de eerdere plannen weer op problemen zoals geluidsover last, milieuhinder en brand veiligheid. De brand die het bedrijf een maand terug voor een groot deel heeft vernietigd is een bijkomstigheid die wel licht wat meer vaart in de zaak heeft gebracht. Desalniettemin werden tijdens de vergadering nog wat zorgen en wensen geuit. Namens de buurtbewoners sprak de heer Van Doesburg zijn zorg uit over het slecht aangepaste in dustrieterrein wat niet in de woonomgeving past. Tevens maakten de bewoners zich zorgen over de grootschalig heid van bedrijven die het agrarische karakter aantasten. De kampeerders van camping Koningshof maken zich ern stig zorgen over de brandbaar heid van het bedrijf. Ook werd naar gevaar voor de gezond heid door de stank van het be drijf gevraagd. De afvoer van chemicaliën laat nog veel te wensen over. Nu komen die in het riool van de camping te recht. De eigenaar van Ko ningshof, Kromhout, misteken aantal veiligheidseisen, het milieu-aspect en de brandvei ligheid. Woordvoerder Mastenbroek van de gemeente stelde dat de gemeente de zorg voor het be drijf en recreatie als een rode draad in de plannen van Ho gewoning heeft getoetst. De vernieuwing van het bedrijfs pand zal worden voorzien van een goede ontsluiting. In de toekomst zal er een ontslui- tingsweg komen ter hoogte van collega Star. De afstand tussen de camping en Hogewoning is 10 meter en op sommige plaatsen zelfs 15 meter. Ook aan geluidshinder is gedacht. Er komt een ge luidsscherm. Parallel aan de bouwaanvraag zal de hinder wetprocedure parallel lopen, vertelde Mastenbroek, „zodat aan hoge milieu-eisen zal wor den voldaan". Met name deze hinderwetver gunning riep bij de commissie leden veel vragen op.Het nieu we pand zal door metselwerk worden opgetrokken, zodat de brandbaarheid minimaal wordt. Wethouder C. Vianen zei nu op een verantwoord wijze bezig te zijn, waarin de bewoners zeker worden geïn formeerd. Voordat de Art. 19 procedure wordt gestart zou J. de Moou (PvdA) graag zien eerst de mensen te informe ren, alvorens verdere stappen te ondernemen. „Dit voorkomt wellicht veel werk voor de commissie beroep en bezwaar schriften. Wethouder C. Via nen had daar geen enkele moeite mee. TOCH VERHOGING REINIGINGSRECHT WARMOND De finan ciële positie van de ge meente Warmond is bij zonder goed te noemen. Dat blijkt uit de begroting voor 1991. De reserves omvatten momenteel een bedrag van ruim 16 mil joen gulden. Daarvan is 3,6 miljoen gulden gere serveerd voor de bouw van een sporthal en de verdere reorganisatie van de gemeentelijke sociaal- culturele accommodaties. Het college van burge meester en wethouders heeft zich voorgenomen het accommodatievraag- stuk in 1991 op te lossen, maar de partijen zijn het er nog altijd niet over eens waar de sporthal en wat daar verder eventueel nog aan vastzit moet ko men. In de gemeenteraad werd gisteravond wel een eerste aanzet gegeven. Het bureau Lans mag de di verse mogelijkheden al vast gaan uitwerken. Ook de inwoners van War mond ontkomen niet aan een verhoging van de tarieven voor de afvalverwerking, na de sluiting van de Leidse vuil verbranding. Het tarief voor huishoudens stijgt van 172 naar 240 gulden in 1991, in 1992 zal het tarief zelfs 310 gulden worden en in 1994 357 gulden. De overige belastingen blijven naar het zich laat aan zien ongewijzigd. De geraamde opbrengst voor de woonforen- senbelasting staat onder druk. De provincie heeft bezwaren tegen de uitbreiding van de campings in het Lage Land (opbrengst 50.000 gulden). Wel komt er een camping van 75 plaatsen in het Oosteinde. Andere belangrijke voorne mens van het college zijn: het overgaan tot het aanwijzen van woningbouwlokaties en een actieve grondpolitiek; de milieuwetgeving; het informa- tiserings- en automatiserings plan; het onderzoek naar de organisatie en cultuur van het gemeente-apparaat; de realise ring van kinderopvang en de verbetering van de voorlich ting. Surfstrand De inrichting van de eilanden Strengen/Tengnagel zal eind 1990 ter hand worden geno men. Strengen krijgt een surf strand, een toilet en voet/fiet spaden, en tevens een brug naar de Broek- en Simontjes- ov polder, van waaruit Merenwijk kan wi reikt. Tengnagel voet/fietspad. De pen in het gedeelt Broek- en Simoi waar de golfbaan ii teerd zijn in volle gj, tueel zal grond worf; gend. Het milieubeheer za'n mond de aanstelling mensen in volledige sen. Er moet een worden aangesteld op het gebied van wet, de chemische fen, de lozingsveror de bodembeschermii een ambtenaar voor werk nodig. Contro gebied van de hoi ting, aanbieding var uitwassen bij de rei dergelijke is hard Warmond mag tot 2000 nog 166 wonii Subsidie woi voor een vijfde deel woningen verwaï Schoonoord en aan pad is inmiddels al in het Hageweydej aan de Oranje Nassa 37' woningen in aan het KPM-terrein aa remeerstraat komen 37 woningen. De pla ruimte bedraagt in f( ningen, waarvan er lokatie Klim op zuil lsf Dependance bibliotheek in Langeraar niet levensvatbaar TER AAR De depen dance van bibliotheek De Aarlezer in Langeraar is nauwelijks levensvatbaar. Dat blijkt uit het jaarver slag 1989 en de begroting van 1991 van de biblio theek. In de raadsvergadering gister avond lichtte de heer Ruygrok dat toe. Het aantal uitgeleende boeken wordt steeds kleiner. De dependance is slechts en kele uren per week open en er is derhalve moeilijk personeel voor te krijgen. Steeds meer Langeraarders gaan in de hoofdbibliotheek hun boeken halen. Gezien het begrotings tekort is besparing nodig op gebouw en personeel. Raadslid Van Tol (GB) was te leurgesteld. „Er is fel gestre den indertijd voor behoud van de RK bibliotheek St. Jan. Deze moest echter verdwijnen van de Aarlezer. Er is toen een belofte gedaan door B en W dat het lezend publiek in Lan geraar niet in de kou kwam te staan. En nu, enkele jaren la ter is de dependance" toch ge doemd te verdwijnen. Alle commotie rond dit onderwerp is dus voor niets geweest". NIEUW INTERNAAT GEOPEND OEGSTGEEST „Ik heb hier een paar jongens uit Singapore gekregen. Ne derlandse jongens wel te verstaan, van ouders die in het buitenland werken, ze hebben vloeiend En gels leren spreken, maar fietsen konden ze bijvoor beeld niet. Dat heb ik ze moeten leren". De heer H. J. Breedveld, directeur van het splinternieuwe in ternaat Jong Poelgeest aan de Poelgeesterweg 7 in Oegstgeest geeft aan hoe veelzijdig zijn taken zijn geworden. Directeur, plaatsvervangend vader, fietsinstructeur, chauf feur, leraar om maar een paar functies te noemen. Samen met zijn echtgeno te, mevrouw M.C. Breed veld-Visse zal hij om streeks 50 jongeren een vervangend thuis gaan bieden. Jong Poelgeest is onderge bracht in het voormalige slaapgebouw van het vor mingscentrum Oud Poelgeest. Dat bevindt zich, komend vanaf de Warmonderweg, links van het recent gereno veerde Kasteel Poelgeest, om ringd door het vrijwel onge repte parkbos van het land goed Oud Poelgeest. Het vor mingscentrum heeft inmiddels een nieuw hotel laten bouwen naast het oude slaapgebouw. Dat gebouw is voor de duur van tien jaar door het echtpaar Breedveld gehuurd van het vormingscentrum en ingrij pend gerenoveerd. „Er moest heel wat aan gebeu ren. Het gebouw is omstreeks 25 jaar oud en was behoorlijk verwaarloosd. Een gedeelte van het dak moest bijvoor beeld worden vernieuwd. Langdurige lekkages hadden behoorlijk wat schade aange richt", vertelt Breedveld. „We hebben hier heel wat ouder wets bruin met oranje moeten wegwerken", vult zijn echtge note aan. „Het verblijf hier moet zo aangenaam mogelijk zijn, dus het interieur moet aantrekkelijk en gezellig zijn". Woonhuis De familie Breedveld, vader, moeder en vier kinderen be woont een gedeelte van het in ternaat zelf. Dat stuk is als woonhuis ingericht. De wo ning in Sassenheim heeft het echtpaar aangehouden. „In de vakantietietijd is het internaat dicht en dan is het prettig om' wat afstand te kunnen nemen van het werk", aldus de heer Breedveld. De familie belandde bij toeval in het internaatswerk. „We werden benaderd door een kennis, die zich afvroeg of het iets voor ons zou zijn. Voor ons is het internaatswerk iets nieuws", vertelt hij. Breedveld heeft de nodige ervaring in het onderwijs. Hij gaf ruim 25 jaar natuur- en scheikunde op middelbare scholen in Neder land en Curasao. Mevrouw Breedveld heeft een verpleeg kundige achtergrond. Op het internaat zal intensief aan onderwijsbegeleiding wor den gedaan. Er is een studie- kamer aanwezig, waar op vas te tijden wordt gestudeerd. Een staf van studiebegeleiders moet borg staan goede studie resultaten. De pupillen op het internaat zijn tussen de 11 en 20 jaar oud. Zij beschikken over eigen slaapkamers, waar ook kan worden gestudeerd. De verde re voorzieningen, zoals een huiskamer en een eetzaal, zijn gemeenschappelijk. Het eten wordt verzorgd door de keu ken van het vormingscentrum Oud Poelgeest, die vlakbij in het Koetshuis aanwezig is. Er zijn veel geschikte scholen in de buurt, waaronder het Rijnlands Lyceum met de in ternationaal erkende opleidin gen International Stream en Internationaal Baccalaureaat. „De kinderen die hier op het internaat worden gedaan vol gen overigens niet allemaal dat soort opleidingen. Er kun nen ook kinderen bij zijn die bijvoorbeeld Ivo-Duinzicht of de Lagere Agrarische School bezoeken", vertelt mevrouw Breedveld. De pupillen van het internaat hebben vaak ouders die in het buitenland werken, bij multi nationale bedrijven zoals Phi lips en Shell. „Die mensen krijgen soms te horen dat ze binnen twee maanden in het buitenland aan de slag moeten. Binnen die tijd moeten de kin deren dan ergens worden on dergebracht en er moet vaak heel snel een vreemde taal Het echtpaar Breedveld voor de Jong Poelgeest-bus, die voor de ingang van het nieuwe internaat staat geparkeerd. FOTO: HENK VAN DEN ENDE Presentatie Het internaat gaat in septem ber van start met een vijftal kinderen. „Dat aantal zal naar verwachting snel gaan oplo pen. Tot nu toe hebben we nog geen behoorlijke presentatie kunnen geven. We hebben het gebouw een maand later van het vormingscentrum gekre gen dan de bedoeling was, zo dat we bij de verbouwing ach ter op schema zijn geraakt. Er zijn al veel ouders komen kij ken, maar het zag er op dat moment allemaal nog niet erg aantrekkelijk uit", legt me vrouw Breedveld uit. „Oegstgeest is ideaal voor een internaat. Er bestaat al een in ternaat in Oegstgeest, Bouw- lust, maar dat is volgeboekt zo dat van concurrentie eigenlijk geen sprake is. De ligging hier, midden in een fraai bos met voorzieningen als scholen, sportverenigingen, een zwem- A bad en bijvoorbeeld culturele voorzieningen in de nabijheid is gunstig", stelt Breedveld. Het vooroordeel dat internaten onpersoonlijke, liefdeloze in stellingen zijn wil de familie Breedveld uit de wereld hel pen. „We gaan proberen hier een leuke sfeer te scheppen. Veel gemeenschappelijke acti viteiten, ook in het weekeinde. Verjaardagen en andere fees ten krijgen ruime aandacht. Ook gaan we veel doen aan sport, dat erg geschikt is om kameraadschap te ontwikke len. Op het binnenterrein komt een volleybalveld. Er komt een eigen zeilboot, van hieruit kun je zo naar de Ka- gerplassen. Voor vervoer naar activiteiten is een personenbus aanwezig", aldus Breedveld. Het verblijf op Jong Poelgeest kost 27.500 gulden per jaar. In dat bedrag is vrijwel alles, eten, bewassing en dergelijke, inbegrepen. Informatie: tel. 071-177101. FRANK BUURMjAN Gescheiden inzameling i Voorschoter pas over een VOORSCHOTEN - nog zeker een jaar d dat Voorschoten he val (groente-, fruit- val) gescheiden Die teleurstellende ling kreeg de raads openbare werken giftal Voor die gescheid^a. moet een nieuwe ij wagen worden aang{ ook speciale ophaalbf ieder geval wordt he|T zaak, te meer daar|X jaren dit vuil ook i Drenthe vervoerd da den. Wethouder mi/1 Poel (VVD), die vaiU verjaardag op gevuld - trakteerde, probeerdf hands' de zogenaamd tunnel weer bespre* maken. De Leidse t J. Walenkamp heefr- het Voorschotense L_ bestuur gevraagd i|k king te verlenen bij! da detunnel in de nieuiit' dijk. De vorige genj*" heeft met een kleiner" heid (CDA-D66) diep gewezen omdat op I oi 900 meter afstand eMi onder het station komt. CDA en D66, h- tijen zijn versterkt iiÈR; ge gemeenteraad, mauli zwaar om de tunnefcii bespreken of zoals t v W. Zoetemeld (CDAjrer dienen dan duidelÉn gezichtspunten of grfal] deringen te zijn andÏ9 niet gebruikelijk eekei van een gemeenteraalng draaien." De Vliepn staat ook weer op ds Volgens de huidige té wordt het een fiets- 1 gangersbrug. Uitgegjd van het gegeven dakei vincie iedere nieuwelof laaddruk geeft van' E Gebruikelijk omdat fflta to's voor het ondeiiZt de brug en de provilba ritten gebruik kunntorr van de brug. Inmidiet dat de brug veel zwias bouwd wordt, waarjar een heel lichte auto Quv beeld een politieauttkei geen gebruik kan m&ei gemeester Cannegieiga dat gezien de "openbf tegenoverliggende de ten bereikbaar moeisd provincie voelt daaipS voor en thans koreec overleg tussen provpd meente Leidschenritt Voorschoten over eèb dere brug. De financjde gen zijn nog niet W i: ieder geval zal Leidji ij waar Vlietland ondex gi mee moeten betaléin aanleg. ftie: __JT X

Leidse Courant | 1990 | | pagina 14