ALLER LEI(DS) „Golf iets duurder dan postzegels verzamelen" gmeenten Rijnstreek moeten stemmingsplannen bijhouden ïigerachtige ouders De Zonneboom De Zonneboom geeft mor gen informatie over kunst zinnige techniekcursussen. Dat gebeurt in het gebouw van de Zonnen boom aan De Laat de Kanterstraat 5 in Leiden tussen 11.00 en 17.00 uur. Voor meer in formatie over de Vrij Kunstzinnige Jaren of an dere cursussen die door De Zonneboom worden ge houden: 070-123137. Ten toonstelling Verzamelingen en werk stukken van hobbyisten van 55 jaar en ouder uit de Meren wijk 'zijn morgen van 11.00 tot 15.00 uur te zien in het dienstencen trum Meren wijk, Rosmo len 6. De tentoonstelling is voor iedereen toeganke lijk. De toegang is vrij. Fietstocht De vijfde editie van de PTT-fietstocht wordt mor gen gehouden. De afstand bedraagt ongeveer 40 kilo meter. Wandelaars kun nen terecht voor twee rou tes van 8 en 15 kilometer. Na afloop ontvangen de deelnemers een uniek postzegelmapje. De start voor de tochten is bij het postkantoor aan de Schip- holweg. Aanmelden tussen 9.30 en 11.00 uur. Feest Bij het kleinste buurthuis van Leiden, 't Schippertje, is het morgen feest. Vanaf 15.00 uur staan de volgen de activiteiten op stapel: puzzeltocht door de buurt, schminken, vrijmarkt voor kinderen, rommel markt, rad van avontuur, demonstraties, darts- en voetbaltoernooi. Een draaiorgel en een bloe menmeisje luisteren het geheel op. Vanaf 19.00 uur kan er worden gedanst in het buurthuis aan de Oos terstraat 5a. Muziek Twee beginnerscursussen Zuid-Amerikaanse muziek beginnen 25 september in het Leids Volkshuis aan de Apothekersdijk. In de wekelijkse cursus leert men spelen op een fluit uit het Andesgebergte: kena. In de tweewekelijkse cur sus Antara wordt kennis gemaakt met de Boliviaan se panfluit, een instrument dat veel wordt gebruikt door de Hooglandindia nen. Voor beide cursussen is geen voorkennis nodig. Voor informatie: 122297. Vogelbeurs De vereniging van Vogel liefhebbers Avibus houdt zondag van 10.00 tot 14.00 uur een vogelbeurs in het gebouw aan de Voorscho- terweg 1. Vanaf 9.00 uur kunnen vogels worden in gebracht. Voor meer infor matie: 071-895759. Markt Buurthuis 't Spoortje aan de Bernhardkade 40 is zondag omgetoverd tot koopjesmarkt. Van 9.30 tot 15.30 uur worden tweede handspullen door vereni gingen en buurtbewoners aangeboden voor snuffe laars. De toegang is gratis. Er zijn nog tafels te huur voor verkopers. Informa tie 071-220866. Zang Het William Byrd Vocaal Ensamble zingt zondag om half drie werken van Schubert, Rossinni en Bar- tok in de foyer van de Stadsgehoorzaal aan de Breestraat. De toegang be draagt 11 gulden. Toverlei Theater Toverlei brengt zondag het stuk „En alles bleef bij het oude" tijdens een inloopmiddag in het Dienstencentrum/Buurt huis Morschwijk aan de Topaaslaan 19. De voor stelling begint om 14.00 uur. Toegang 2,50 gulden. Kaarten en sjoelen Muziekvereniging De Burcht houdt zondag de eerste kaart- en sjoelmid dag van dit seizoen. Dat gebeurt vanaf 14.00 uur in de Burchtvesting aan de J.C. de Rijpstraat 21. Ie dereen is welkom. Deelna me kost 2,50 gulden. Collecte De opbrengst van de col lecte voor de Nederlandse Kankerbestrijding in Lei den was ruim 112.000 gul den. Wie nog wat wil ge ven, kan een bedrag over maken op postgironummer 26 000. Het bankrekening nummer is 70.70.70.007 t.n.v. Nederlandse Kan kerbestrijding in Amster dam. REGEL RECHT ~ÉN& OMGEVING EeidaeSouocwit VRIJDAG 14 SEPTEMBER 1990 PAGINA 13 Smalspoor Stichting bestaat twintig jaar KATWIJK De Nederlandse Smalspoor Stichting (NSS) bestaat zaterdag twintig jaar. Het is die dag tevens de laatste keer dit sei zoen dat het historische smal spoortreintje door de Katwijkse Zuidduinen rijdt. Aan deze ge beurtenissen wordt een speciaal tintje gegeven. De vrijwilligers van de NSS beij veren zich voor het in stand hou den van het smalspoor in Katwijk, dat aan het begin van deze eeuw is aangelegd. De stichting organiseert in de zomer weliswaar stoomtrein tochtjes, maar veel gerestaureerde en nog te restaureren locomotie ven en rijtuigen van de stichting blijven altijd in de loods opgebor gen, onzichtbaar voor belangstel lenden. Met de bouw van het Smalspoor- museum in het recreatiegebied Valkenburgse Meer komt in deze situatie zoals bekend over enkele jaren een einde. Materialen van de NSS zullen dan vrij te bezichtigen zijn. Op de jubileumdag geeft de stichting hiervan alvast een voor proefje. Enkele antieke locomotie ven en wagons, zowel stoom als diesel, staan opgesteld bij het ver trekpunt van de stoomtrein, De Vrieze Wei in de Katwijkse Zuid duinen. Met deze antieke railvoer tuigen worden ook enkele demon straties gegeven. Het stoomtreintje maakt op elk uur tussen tien en drie uur zijn gebruikelijke rondrit ten. Peuterspeelzalen Ter Aar vreest forse verhoging tarieven TER AAR Als de Stichting peuterspeelzalen in Ter Aar bin nen de normen van de nieuwe kinderopvangverordening moet gaan werken, stijgen de kosten per dagdeel met 23 procent. Dat zei woordvoerster Zentveld gisteren in de raadsvergadering. De peuterspeelzaal hanteert nu een norm van achttien peuters per groep. In de nieuwe verordening wordt uitgegaan van ge middeld veertien kinderen. De stichting wil nu dat ze niet on der de verordening komt te vallen, ook al omdat ze al jaren uitstekend functioneert. Wethouder G. Otto zei in zijn antwoord, dat de verordering een waarborg moet zijn voor de kwaliteit van de kinderopvang. Particulieren met initiatief in die richting vallen dus onder de verordening vallen, maar ook de stichting peuterspeelzaken. Toch beloofde hij aan VVD en Gemeente belangen dat voor de stichting alls bij het oude blijft. Het voorstel werd uiteindelijk aangenomen met alleen de stem van de PAK-fractie tegen. Alphen loopt geld mis in kader actie -25% ALPHEN AAN DEN RIJN De gemeente Alphen krijgt geen uitkering over het jaar 1989 in het kader van de actie -25%. In Alphen vielen vorig jaar 208 verkeersslachtoffers, 14 meer dan het jaar daarvoor. In 1988 streek Alphen nog een premie op van 165.000 gulden. Alphen loopt het geld mis ondanks een nieuwe bere keningsmethode van het ministerie van Verkeer en Waterstaat. Veel gemeenten hadden geklaagd dat zij door het behalen van goede resultaten in het voor gaande jaar een financiële beloning voor het voortzet ten daarvan misliepen. Dat werd veroorzaakt doordat het aantal verkeersslachtoffers steeds minder moest zijn dan in het jaar ervoor, waarna er per bespaard slachtoffer werd betaald. In het nieuwe berekenings systeem wordt uitgegaan van een peilgetal, dat wordt gerelateerd aan het aantal inwoners van een plaats. noord wijkse vereniging 75 jaar NOORDWIJK „Het bij zondere van de golfsport vind ik dat je het tot op hoge leeftijd kunt beoefe nen. Golf heeft niets te maken met kracht maar meer met souplesse, met gevoel voor swing en richting". Aan het woord is P.M. Verheij, sinds juni van dit jaar voorzitter van de Noordwijkse Golfclub. De vereniging viert deze week haar 75-jarig be staan. De lustrumviering kent tal van hoogtepunten, zoals een wedstrijd „oude stijl" met na afloop een „high tea", een feest voor bestuursleden van de Nederlandse Golf Club en vandaag een cabaret onder het motto voor leden door leden. De Noordwijkse Golfclub be hoort tot een van de oudste en meest gerenommeerde golf clubs van ons land. Het is een besloten vereniging waar bui tenstaanders nauwelijks wor den toegelaten. Het ledenbe stand staat op 900 spelers en dat is volgens Verheij, in het dagelijks leven financieel di recteur van het Nederlandse Rode Kruis, het absolute maxi mum. „Toen ik twaalf jaar geleden bij de club kwam was er nog een natuurlijk verloop van 50 tot 70 plaatsen per jaar. Nu ligt dat cijfer rond 10 15. Het aantal beschikbare plaatsen voor nieuwe leden is dus rela tief gering. Dat is ook de reden dat we uitsluitend familiele den, vrienden en kennissen op de wachtlijst plaatsen. We la ten uitsluitend mensen toe die op enigerlei wijze affiniteit hebben met de club. Bij uit zondering laten we ook men sen toe die niet in die catego rieën vallen maar wel een ex treem lage handicap hebben. Ook oud-leden die door ver huizing moesten afhaken maar daarna weer terugkomen kun nen we moeilijk weigeren. Binnen de club wordt de sfeer bepaald door de vriendschaps banden. De betrokkenheid van de leden, maar ook van het personeel, is groot. Hier in het clubhuis is het altijd druk en gezellig. Dat is elders wel eens anders". De beslotenheid van de club gaat volgens Verheij echter niet zo ver dat vreemdelingen volstrekt geweerd worden. Ie dereen die lid is van de Neder landse Golf Federatie of een erkende buitenlandse vereni ging mag maximaal driemaal per jaar een balletje slaan op de Noordwijkse baan. Een baan die, zo vertelt de voorzit ter, tot een van de interessant ste ter wereld behoort. Niet al leen qua natuurschoon, maar ook qua moeilijkheidsgraad, in verband met de nooit aflaten de zeewind. Nederlandse be zoekers betalen 45 gulden voor een golfdagje Noordwijk. Bui tenlandse toeristen het dubbe le. Concurrentie Golf een dure sport? „Mis schien iets duurder dan postze gels verzamelen of lid zijn van de damclub", zegt Verheii. „Bij ons is de contributie 1000 gul den per jaar. Dat lijkt een fors bedrag, maar bij andere verge lijkbare clubs, met name in het westen, betaal je meer. Als ie veel speelt en je kijkt naar de tijd die je hier rondloopt, dan valt het bedrag per uur erg mee". Van de komst van een nieuw golfcentrum aan de Van Be rekel weg zegt Verheij geen concurrentie te duchten. Integendeel zelfs, hij is blij met het alternatief. „De druk van mensen die lid willen worden bij ons is erg groot. Nu kunnen we ze tenminste er gens anders naar verwijzen". Om de jubileumviering ook vooc de Noordwijkse gemeen schap niet ongemerkt voorbij te laten gaan organiseerde de lustrumcommissie van de club een grote loterij. De loten zijn inmiddels aan de man ge bracht, de prijzen verdeeld. De opbrengst, rond 7000 gulden, zal binnenkort worden over handigd aan het Rode Kruis afdeling Noordwijk. Met het geld krijgen Noordwijkse ge handicapten en zieken de kans er eens uit te gaan naar de va kantieprojecten van het Rode Kruis, het schip de Henri Du- nant of de vakantiehuizen in Wezep en Rheden. Morgen is wat de lustrumvie ring betreft het absolute hoog tepunt. Dan is er muziek, zang en dans, drankjes en hapjes. Maar ook een schertswedstrijd onder leiding van een „prof", bedoeld voor familieleden en kennissen die nog nimmer een golfclub in handen hadden. Die dag vindt ook de prijsuit reiking plaats van de schilder en fotowedstrijd die werd uit geschreven. „We hadden geen schilderij verwacht", vertelt Verheij lachend, „maar we kregen er vijftig, terwijl er geen foto werd ingeleverd". De jubilerende club is trots op haar rijke traditie. Aan de wanden van het schitterend op een hoge duintop gelegen clubhuis getuigen schilden met de namen van vele toernooi- winnaars daarvan. De jaartal len gaan terug tot éen ver ver leden. Een verleden dat begon op de oude golfbaan nabij Hoogwaak, op 11 september 1915. De oprichters van de club waren Noordwijkse on dernemers die de badplaats aantrekkelijker wilden maken voor de badgasten. In 1973 moest de golfclub die locatie verlaten omdat de gemeente de plek wilde bebouwen. Mi lieu-activisten hielden de plannen echter tegen. De oude golfbaan, die volgens Verheij zonder veel moeite weer om getoverd zou kunnen worden in een fantastische golfaccom- modatie, werd tot trimbaan ge bombardeerd en is inmiddels verworden tot een hondenuit- laatplaats. Het verleden van de Noord wijkse Golfclub zal nog uitge breid aan bod komen in een jubileumboek dat medio no vember van de persen rolt. Na dit jubileumjaar richt de club haar blik weer op de toekomst. Moderniseringsplannen staan op stapel - met name de kleed ruimten in het clubgebouw zijn verouderd - en volgend jaar zal de Noordwijkse baan weer het decor vormen voor het internationale golftoernooi het KLM Open. MARIJKE DEN HOLLAN DER iend niann ridder UIT a96pORP De heer J.M. uit Leiderdorp is van- :md tot Ridder in de [Oranje Nassau. .•horende versierselen s,^em opgespeld door bur- zoA Bruggeman van (Stefp bij Fokker in Am- 1 !A|De heer Tönjann is 40 Wynst bij Fokker en heeft "JUsten voor het bedrijf. BirJêl is hij „senior vice- maTsales". aanjdeel aan diverse econo- 1.4iissies naar het buiten- a®)yjLeiderdorp was hij on- voorzitter van hockey- 52, ig Alecto en president 'no i|ionsclub. onoptocht oorhout afschieten van pijlen gaf bur- ir M. de Goeij- gisteravond onttsein voor de eufptocht door tevens het ruim twee da- iis en de Na- in. Voor de waren zo'n nsftpionnen uitge- ■or de plaatselij- ranjevereniging. ii^erden 76 nieu- iateurs ingè- De optocht dan ooit te- 'oral dankzij deelname uit wijk Oost- am Montanus it-dfanjevereniging ianpet aantal deel- *>P bijna 5.000. r ii was het feest schoolkinderen theatershow in :hiehuis en kin- er jn op de Heren- "lke deze dagen i is voor door- ;de|yerkeer. Van- de Oranjelo- vrachtwagen- irijden. ^k VAN DEN ENDE Voorzitter Verheij in actie tijdens de wedstrijd oude stijl. „Golf heeft niets te maken met kracht, maar met souplesse, met gevoel voor swing". FOTO: HENK VAN DEN ENDE artikel 19-procedures. Veel be stemmingsplannen zijn verou derd, waardoor veel gemeen tebesturen voortdurend een beroep doen op de wijzigings mogelijkheid. Onlangs spande Rijnsaterwoude een arob-pro- cedure aan tegen de provincie omdat die een aanvraag voor overkapping van een haventje afwees. Het zou gaan om de zoveelste wijzigingsaanvraag van de gemeente. Ook Alke made heeft al diverse malen nee op het request gekregen. Als de betrokken gemeente kan aantonen dat het gaat om urgente gevallen, toont de pro vincie clementie. Zo mag de dierenkliniek in de Van Eyck- straat in Alphen na een eerde re afwijzing toch uitbreiden. De provincie wil dat de ge meenten zich beter gaan hou den aan de nieuwe wetgeving die onlangs is doorgevoerd. Daarin wordt gemeenten de ruimte geboden om globalere en flexibele betemmingsplan- nen op te stellen. Dat zou de noodzaak van artikel 19-proce- dures aanmerkelijk verminde ren. De angst bij gemeenten om minder gedetailleerde bestem mingsplannen op te stellen wordt overigens wel begrepen: de duidelijkheid naar de bur- ImENTIJDSE wijzigingen lopen spuigaten uit 1 <4n veenstreek cklf gemeenten in de 19 Jen Veenstreek Sm ihun bestemmings- l beter opstellen. I dat niet, dan wor- iNG^sentijdse wijzigin- wofet langer getole- |oor het provincie van Zuid-Holland. :'J )0. i ng voor de maatregel provincie is de over- ING| verzoeken om het ar "^ngsplan op onderde- jzigen, de zogenaamde ger toe wordt er ook zo niet veel beter op. Maar volgens de provinciale woordvoerder be grijpen de burgers er door de overmaat aan wijzigingsvoor stellen ook niet veel meer van. De provincie ontkent de jacht te hebben ingezet op gemeen ten die hun bestemmingsplan nen te laat vernieuwen. „Het gaat erom op één lijn te ko men. Als gemeenten hard kunnen maken dat ze binnen afzienbare tijd met een nieuw bestemmingsplan komen, be kijken we de artikel 19-aan- vragen wat gemakkelijker. Als het beleid voor het betreffen de gebied maar duidelijk is". '^318 wordt ben je vol- maar dat wil nog ;en dat je dan in alle onafhankelijk van Hrs wordt. Zo is bij een eurs de hoogte van de lende financiering af- jk van het inkomen Iers. Aan de hand van 1 3(*omen wordt namelijk i8'4jjderlijke bijdrage' be- die in mindering jebracht op de aanvul- 'nanciering. lis is coördinator van unpunt Studiefinan- Leiden: „Het ouder- )j ifrikomen bepaalt de van de aanvullende •erïng. De Wet op de [^financiering legt aan iders echter niet de op om ook een ouder- te betalen. Wel verplicht de benodig- ïvens te verstrekken. ■45,fiF (Wet Studie Finan- spreekt zelfs van een ir gevangenisstraf als Fojweigeren. Veel ouders ig om die gegevens te JN ti, omdat ze denken dat betalingsverplichting ia{Dat is dus niet zo. De al); <en krijgen die inko- i ««(egevens ook niet te pVter ouders toch niet MHi/iben werken, kan een i; ie aan de Informatise- theank verzoeken één en 22jop te vragen bij de be- ;®*Jdienst. De studerende ■o'tn namelijk formulieren Blijuurd, die de ouders 5" 4 invullen. Die stuurt NGitreffende jongere dan ndorin de retourenenvelop 4.00'rbij moet hij of zij dan 'ippirief doen met het ver- zoBuis: „Je vermeldt ook i®«kgevens die je weet: de van de betreffende ou- UGSeboortedatum en het angi bekende adres. Mijn °'al| is toch om dit alles te pmen, want het gaat al lemaal ontzettend lang du ren. Ik weet uit ervaring dat wanneer een ouder door een familielid of een decaan ge wezen wordt op de gevolgen die het heeft voor het kind en de plicht die men als ou der heeft, men toch wel be reid is de formulieren in te vullen". Begroting Het is dus belangrijk dat „Groningen" op de hoogte komt van de inkomensgege- vens, want anders wordt er geen aanvulling berekend. Een aanvulling die je meestal wel nodig hebt. Maar als je ouders een redelijk inkomen hebben, wordt je daardoor gekort en wat Studiefinan ciering betreft, blijft het daar ook bij. Wanneer ze niet wil len meebetalen, zit je dus met een gat in je begroting. „Als je onder de 21 bent, zou je met behulp van een advocaat een procedure kunnen aan spannen bij de rechtbank", aldus Len Buis. „In het Bur gerlijke Wetboek is vastge legd dat iedere ouder een on derhoudsplicht heeft voor kinderen tot die leeftijd. Vaak gebeurt dat in de vorm van alimentatie en meestal komt die ook wel overeen met de door Groningen vast gestelde ouderlijke bijdrage". Het wordt een groter pro bleem als die alimentatie veel lager is of wanneer je ouder bent dan 21 en er voor ou ders geen onderhoudsplicht meer bestaat. „Het bijdragen van ouders en de korting op de beurs is bij studiefinancie ring een vrij algemeen pro bleem dat zich op verschil lende wijzen voordoet. Gro ningen houdt alleen maar re kening met de weigerachtig heid van een ouder, indien er sprake is van een zeer ernstig conflict tussen ouder en kind". In deze rubriek behandelt de Leidse Rechtswinkel juridi sche problemen. Vandaag wat een student kan doen als zijn of haar ouders niet willen meebetalen aan de studie. Er mag geen enkel contact meer zijn. Als het conflict al leen te maken heeft met fi nanciële overwegingen is dat niet voldoende. Een vader weigert bijvoorbeeld te beta len, omdat hij vindt dat je be ter kunt gaan werken dan doorstuderen. Er zijn ouders die niet willen meebetalen aan een opleiding aan de kunstacademie omdat ze lie ver zien dat hun dochter naar de HEAO gaat. Met dit soort conflicten houdt Gro ningen geen rekening." Onverzoenlijk Wanneer je denkt dat de si tuatie ernstig genoeg is, kun je een beroep doen op de 'hardheidsclausule'. Dat is een verzoek om in jouw ge val de in de wet vastgelegde ouderafhankelijkheid aan te passen. Je moet daarvoor aantonen dat er sprake is van een ernstig en onverzoenlijk conflict, veroorzaakt door verschil in levensovertuiging, geloof en cultuur. Gevallen van mishandeling of incest zijn uiteraard ook voldoende reden om over te gaan tot „ontkoppeling". De ernst van het conflict moet altijd aan getoond worden en wel met behulp van verklaringen van onafhankelijke instanties. Je moet dan denken aan school decanen, maatschappelijk werkers, psychologen. Het probleem is echter dat een aantal instanties uit prin cipiële overwegingen niet aan de procedure wil mee- werken. Zo is het heel lastig om bijvoorbeeld een verkla ring los te krijgen van het RIAGG en ook huisartsen beroepen zich vaak op hun zwijgplicht. Voor studenten onder de 21 bestaan er nog de extra verplichting om een re cent alimentatie-vonnis te overleggen. Dit betekent dat kinderen dus verplicht wor den om tegen hun eigen ou ders te procederen. Slechts bij hoge uitzondering, levens bedreigende situaties, wordt hiervan afgeweken. Voor studerenden die op deze wijze ontkoppeld zijn, wordt opnieuw de aanvullende fi nanciering berekend. Daarop wordt nu niet die ouderlijke bijdrage, maar de eventuele alimentatie en.... een extra korting van 100,- in minde ring gebracht. In Groningen spreekt men ironisch van „eigen risico". Zelfs in geval van incest of mishandeling wordt deze bezuinigings maatregel toegepast. Een schamel resultaat na de lange en vaak emotionele procedu re. Len Buis: „Maar de proble men worden echt nijpend als je nooit een instantie hebt in geschakeld. Mensen die hun zaken altijd zelf hebben gere geld en verwerkt, zullen moeite hebben het conflict aan te tonen. Toch is er voor deze groep tenminste nog een oplossing mogelijk. Wanneer je ouders weigeren op grond van financiële overwegingen, blijf je met lege handen staan". MICHEL SIEBES

Leidse Courant | 1990 | | pagina 13