MdócOowui/nt gemeente houdt vast aan yoniiigen bij Medipark Bewoners Noord worden alsnog betrokken bij project Zijloever £eidóe0ouaa/nt iuwe tuin Hortus t ieders smaak un raadsleden voor handhaven gemeentelijk anti-apartheidsbeleid Uit eten cnma VRIJDAG 14 SEPTEMBER 1990 PAGINA 11 STAD OMGEVING/RTV ISidie gevraagd Leiden-Noord De gemeente' heeft een half jlden subidie gevraagd aan het mi- ran justitie voor het voorkomen inaliteit in Leiden-Noord. Dit ge- iet kader van sociale vernieuwing. »ld kan een omgevingsvakploeg in het werk worden gezet. Ook wil slachtofferenquête houden. Hoe ndfe mensen over criminaliteit in de jbben ze angstgevoelens, zijn daar- vragen die worden gesteld. Ook is agd om plannen die in het wijk- Jen ontwikkeld alvast uit te kun- :n. Ambtenaar W. van de Eshof is istisch over het daadwerkelijk van de subsidie. Van de 37 ge- lie bezig zijn met sociale vernieu- inen er slechts 10 subsidie krijgen. Bibliotheek vanaf 21 oktober op zondag open LEIDEN De centrale bibliotheek aan de Nieuwstraat is met ingang van 21 oktober op zondag open. Een van de nieuwe activi teiten om het tienjarig jubileum te vieren. De centrale zit namelijk tien jaar in het Heerenlogement. Andere nieuwe activitei ten zijn de cursus moderne Nederlandse letterkunde die half september begint en de reeks beroep en opleiding die op 1 oktober begint. In de tentoonstellingsruimte hangt verder een overzichtsexpositie van de bi bliotheek. De geschiedenis van het gebouw, de renovatie en de nieuwbouw, de opening in 1980 en recente ontwikkelingen als de automatisering komen in de expositie mid dels foto's aan bod. De foto's zijn de hele maand september nog te bewonderen. Bouw Terweetunnel liefst eind 1991 LEIDEN Het meebouwen van de Terweetunnel met de emplacementsombouw van de NS biedt belangrijke financiële voordelen. Dat vertelde hoofd grondzaken, W. van der Hoe ven, gisteravond tijdens een gecombineerde commissieverga dering. De tunnel moet in fasen worden gebouwd. „Op het moment dat er geen treinen boven zitten, scheelt dat in de stagnatiekosten", legde de ambtenaar uit. Meedoen met de NS betekent dat de bouw aan de tunnel in het derde kwartaal van 1991 moet beginnen. Dan begint de NS aan de kant van het AZL. „Het lijkt makkelijk, maar technisch is het heel ge compliceerd. Je moet onder de betonnen baan van het Al- phense spoor door, de rest van de banen bestaat uit aarde", legt Van der Hoeven uit. Als de gemeente niet besluit de NS te volgen, dan moet de tunnel in ieder geval voor 1995 klaar zijn. „Dan gaan de hoge snelheidstreinen rijden en is het he lemaal niet meer te betalen om daar onder langs te gaan", waarschuwde hij. Wat het allemaal kost is nog niet bekend. Aan Articon is de opdracht verstrekt een ontwerp met kos tenraming voor de tunnel te maken. In oktober moeten de gemeente, NS, NZH en het AZL uit drie varianten kiezen. Tuin-tentoonstelling Ons Buiten in Noord LEIDEN Turnvereniging Ons Bui ten houdt vanaf vanavond tot en met zondag haar jaarlijkse tentoonstelling van producten van de volkstuin. Vrijdagavond om 19.00 uur zal J. Duivesteijn, hoofd directie sport en recreatie van de gemeente Leiden, de officiële opening verrichten. Naast de tentoonstelling worden ook demon straties bloemschikken gegeven. De expositie heeft plaats in het vereni gingsgebouw van Ons Buiten bij sportpark Noord, te bereiken via de Pieter Bothstraat. De tentoonstelling is vrijdag geopend van 20.00 tot 22.00 uur. Zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur en zondag van 11.00 tot 16.00 uur. Medaillon Breestraat wordt gerepareerd LEIDEN Het medaillon in de Bree straat voor het stadhuis wordt in de nacht van zondag op maandag voor re paratie verwijderd. Het verkeert in slechte staat, het is gescheurd, verzakt en veroorzaakt daardoor trillingsover- last aan de omliggende panden. Het werk heeft 's nachts plaats, de Bree straat wordt vanaf 24.00 uur voor het verkeer afgesloten. Met behulp van een compressor wordt het medaillon vrij ge maakt, daarna wordt het met een kraan op een vrachtwagen getild. Het gat wordt tijdelijk opgevuld met asfalt. Het werk is maandagmorgen om 7.00 uur af gerond. De reparatie van het medaillon neemt ongeveer zes weken in beslag. Open huis in dierenasiel LEIDEN Het Leids dierenasiel aan de Besjes laan houdt morgen een open dag. Ongeveer vijf honden, vijftien katten en een aantal konijnen zijn te bezichtigen en te koop. Medewerkers zijn aanwezig om informatie te geven en vragen te be antwoorden. Op het voorterrein is er een rommelmarkt. Ook de dierenbescherming staat er met een kraam. De open dag wordt van tien tot vier uur gehouden. kNIMAAL 250 HUIZEN, LIEFST 500 pEN Er moet ïotden vastgehouden iet bouwen van wo- op het terrein lus| iet AZL heeft be- 1 voor een Medi ene Dat concludeerden raadsleden gister- pak 1 tijdens de gecom- rde commissiever- ing over de sta- ginplannen. Wethou- Tjeerd van Rij enktelijke ordening, Tjlhuisvesting) wil ^het liefst 500 wo- ïn neerzetten, maar it met minimaal 250 ngen genoegen. De ïfttieverklaring die Jzjpllege heeft onder- id met het AZL ^(den de raadsleden. d Bakker (VVD) was linst optimistisch over ïgbouw op het Medi- terrein. „Eén portiers- Iqg voor het Medipark kan er nog wel bij", voor spelde hij. Hij zag het ver krijgen van hoogwaardige arbeidsplaatsen mogelijk als compensatie voor het verlies van woningen. Die mening werd niet echt gedeeld door de anderen. Pex Langen berg (D66) vreesde ook dat er van wo ningen op het terrein weinig terecht zou komen, gezien de ontwikkelingen. Het zie kenhuis wil een Medipark, de nieuwbouw van de medi sche faculteit, een groot plein en parkeergelegen heid, somde hij op. Corrie Kramp wees er namens het CDA op dat de woningen hard nodig zijn. Voor Loek Geradts (PvdA) was „een schil van huizen rond het station" een eerste voor waarde. Wethouder Joop Walen kamp suste de gemoederen een beetje: „Laten we eerst maar eens zien wat het AZL produceert". Daarbij doelde hij op de haalbaarheidsstudie die wordt verricht naar het Medipark in opdracht van het ziekenhuis. Van Rij gaf aan dat er met het AZL nog steeds een akkoord is over woningbouw, alleen ver wacht hij dat het aantal wo ningen dat kan worden ge bouwd minder wordt. Hij houdt vast aan een mini mum van 250 woningen, be loofde hij. Greep Jan Laurier (Groen Links) maakte zich zorgen over het wegebben van de integrale aanpak. De intentieverkla ring koppelt het gebied van het AZL los van de rest, gaf hij als voorbeeld. Hii vreesde dat de raad hierdoor het overzicht kwijtraakte en dat de gemeente haar greep öp de gang van zaken verloor. Geradts vond ook dat het college een andere weg ins loeg. „Wat je over houdt is een aantal ontwikkelingen die geograisch bij elkaar in de buurt liggen. De Terwee tunnel wordt zelfstandig ontwikkeld, de NS bouwt een station, en over de bus- voorziening en de bebou wing worden weer andere besluiten genomen", zei hij. D66, de SP, CDA en de VVD sloten zich hierbij aan. Wethouder Tjeerd van Rij legde uit dat het college streeft naar een integrale aanpak, maar dat het met minder genoegen neemt. „Je kunt beter stapje voor stapje in de goede richting zetten, dan een totaalpakket voor vijf jaar vastleggen. Dat is geen reële optie". Van Rij wil liever dat een gezamen lijke subsidie-aanvraag op tafel komt dan een conve nant dat niet getekend wordt, zo zei hij. Het pro gramma van eisen, dat twee jaar geleden voor de plan nen is opgesteld, geeft de richting aan. Na de uitleg sprak de „nieu we wending, de nuchtere aanpak" van het college, Ge radts wel aan. Ook Cor Ver geer zag de voordelen in van de fasegewijze aanpak. Groen Links en de VVD stemden eveneens in. Lan- genberg wilde dat het pro gramma van eisen werd bij gesteld, dat stelde hij als voorwaarde voor het instem men met de intentieverkla ring. Van Rij zei toe hier over te overleggen met het college. Jenaars wachten soms jaren op antwoord gemeente 1 De instelling van te postkamer in het RI1 idhuis moet de trage rng van brieven door naren oplossen. Dat =Svethouder W. Hettin- 9*) gisteravond tijdens ssievergadering voor Leidenaars die een x. ►ijven aan de gemeen- n vaak maanden en en wachten op ant- t>f horen helemaal niets. Een bericht van ont vangst wordt ook vaak niet verstuurd. Om aan het oude probleem een einde te maken, kwam Hettinga met de suggestie een aparte postkamer in het leven te roepen. Alle brieven zouden daar moeten worden geregi streerd en vervolgens worden verdeeld over de verschillende ambtelijke directies. De bijge houden lijsten moeten burge meester en wethouders een handgreep bieden om nalatige of trage ambtenaren op de vingers te tikken. Hettinga deed dit idee van de hand nadat het Instituut Bur gerraadsleden opnieuw aan drong op maatregelen. Het in stituut wordt door inwoners van Leiden voortdurend be stookt met klachten over het gebrejc aan snelheid. Volgens PvdA'er N. Demirbas zouden de ambtenaren ook weinig flexibel zijn in het toe passen van de regels en niets leren van de kritiek van de burgerraadsleden. Hettinga verzette zich daartegen: „Als je de ambtenaren de regels naar eigen inzicht laat inter preteren, dan bestaan er straks geen regels meer. Dat is een zaak voor het gemeentebe stuur". ING- 9OOO0C0QPPP 0 P O 0 o Garantiebewijs Gedeputeerde Brouwer overhandigde gisteren een garantiebewijs aan het coördinatieteam van project Zij- FOTO: WIM VAN NOORT LEIDEN De bewoners van Leiden-Noord zullen door de gemeente alsnog worden betrokken bij de bejaardenzorg-project Zij loever. Wethouder P. Bor- dewijk kondigde gisteren aan dat de gemeente daar over met het wijkcomité wil gaan praten om daar een vorm voor te vinden. Hij zei dat bij de officiële ondertekening van de sa menwerkingsovereen komst voor het project in het steunpunt De Ronde dans. De initiatiefnemers waren gisteren dan ook de afwezigen bij de onderte kening. Bordewijk sprak er zijn spijt over uit dat de buurtbewoners die het initiatief hebben geno men voor het project niet in het bestuur konden worden opgenomen. Dat zou in strijd zijn met de wettelijke voor schriften voor de subsidiever lening. Volgens die regels moet het project worden on dergebracht bij een instelling die bejaardenoorden beheerd. Dat is uiteindelijk de Stichting tot Exploitatie van Bejaarden oorden (SEB) geworden. De afwijzing mondde uit in een conflict met de initiatiefne mers die jaren geleden begon nen te ijveren voor de komst van een bejaardenhuis. Toen dat niet haalbaar bleek, ont stond het idee van het experi ment met de zorgvoorziening. Het project dat 1 oktober van start gaat voorziet in 24-uurs hulpverlening aan zelfstandig wonende bejaarden in de wijk. Daartoe werd gisteren een sa menwerking getekend tussen het Kruiswerk, Ouderenwerk en de SEB. Gedeputeerde Brouwer zei gis teren dat de provincie het pro ject op de voet zal volgen om de ervaringen ook elders te kunnen gebruiken. Hij ver wacht dat met de toenemende vergrijzing steeds vaker dit soort vormen van verzorging zullen worden toegepast. Aan het coördinatieteam van Zij loever overhandigde hij een groot garantiebewijs dat eigen lijk vooral was bestemd voor de bij het project aangesloten ouderen. Het moet hen de ga rantie geven dat zij daadwer kelijk de verzorging krijgen die hen is beloofd. >getrt nkeli van voorpagina) „De ver voortuin valt iedereen in de Zelf ga ik het jmeer waarderen, ur is voor mij te libanonceder en 695fhaag moeten nog Vindt u het nu loi? Kom dan in eens kijken". Dit voorzitter van het karjstcomité Dr. L. Molen bij de ope- de vernieuwde van de vierhon- r oude Hortus Bo- Prins Constantijn te gisteren de ope ndeling door een .ach planten. ciale 100,- d N1987 de grote, bruine >est worden gekapt, een prijsvraag linarchitecten uitge- De winnaar werd -ulkie Jong uit Dordrecht. I ga'werking met de ge- rans -eiden is de tuin aan- iifeh het kader van het werkproject, e muur met daar te- de taxushaag en in !or.Pen een libanonceder !t resultaat. De muur „patrijspoorten". walHje cirkels in de muur waren eigenlijk als uitkijkpost op de tuin bedoeld. Echter, ze zijn te laag geworden en die nen nu vooral als speelobject voor kinderen. Van der Molen vond dat de muur en de taxus-haag een goede beschutting vormen voor het toespreken van deel nemers aan excursies. Prof. Dr. H. Bosman-Jelgersma hield een uitweiding over de eerste Leidse hortulanus: Dirk Outgaertszn Cluyt. Tot slot pleitte een nazaat van deze voor de hortus zo belangrijk historische figuur, B. Kluit voor eerherstel: „Steeds kwam de naam van Clusius naar vo ren, terwijl die van Cluyt nau welijks werd genoemd". Ter gelegenheid van de opening in het jubileumjaar, schonk hij een gedenksteen met het op schrift: „In de zomer van 1594 werd op deze plaats de eerste 'cruithoff' aangelegd door Dirck Adriaanszoon Cluyt". Deze is in de muur geplaatst. Na de toespraken nam de buurman van de hortus: prins Constantijn de laatste taxus in de haag, pootte hem in de grond en doopte het met water uit een plantengieter. Tevens kreeg hij uit handen van hor- tulana C. Teune een zilveren spade opgespeld en een zil veren gedenkpenning over handigd. Hortulana Teune, ad junct hortulanus W. van der Broek en oud-hortulana B. Brandsma schonken de Leidse tuin een riek van ongeveer twee en een halve meter. Directie kunst zit met kroonluchter in haar maag LEIDEN De directie kunst en cultuur zit met de kroon luchter uit de raadszaal van het stadhuis in haar maag. De directie heeft een probleem met het vinden van opslag ruimte. Dat bleek gisteravond tijdens de commissievergade ring voor ruimtelijke orde ning. „Ze mogen het gevaarte niet gelijk met de kraakwagen mee geven", merkte wethou der Tjeerd van Rij op. „Dan geven we hem terug aan gede puteerde staten", opperde VVD'er Laila Driessen. De ge meente heeft de kroonluchter van gedeputeerde staten ca deau gekregen. De bezuinigin gen in het stadhuis nekten de kroonluchter, die inmiddels is verwijderd. Bovendien ont wikkelden de 36 gloeilampen te veel warmte en was het schoonhouden van de kroon een acrobatische toer. CDA'er Corrie Kramp kon dat eerste volmondig beamen. „Ik heb er zestien jaar onder zitten zweten". Ze vroeg zich af wat er zou gebeuren als ze tegen het voorstel zou stemmen. „Wordt ie dan weer opgehan gen?" D66'er Hans de Goede stelde voor de kroonluchter als ornament te laten hangen, maar wel „zonder hem aan te doen". Van Rij vond dat de ge meente inderdaad voortvarend was geweest door de lamp al weg te halen. Maar hij vond het geen fraai gezicht om het gevaarte te laten hangen zon der hem als verlichting te ge bruiken. Hij was blij dat de commissieleden na het maken van vele grapjes instemden met de verwijdering van de kroonluchter. Corrie Kramp (CDA): „zweten" FOTO: TEJO RINGERS Weer pleidooi voor sluiten Droomfabriek LEIDEN Raadslid Cor Vergeer van de Socialis- tiese Partij (SP) pleitte gis teravond nogmaals voor tijdelijke sluiting van café De Droomfabriek. Dat deed hij tijdens een ge combineerde vergadering van de raadscommissie voor ruim telijke ordening en milieu. Hij is het er niet mee eens dat de gemeente een café gedoogt, terwijl dit in strijd is met het bestemmingsplan. Dat nu door de gemeente een wijziging van^ het bestemmingplan wordt voorbereid en dat een hinder wetvergunning moet worden geregeld, vond Vergeer een verkeerde gang van zaken: „de omgekeerde wereld". Wethouder Tjeerd van Rij leg de hem uit dat het café inmid dels een feit is. „Praktisch ge zien bestaat die situatie al een aantal jaren. De Droomfabriek is van sociaal-culturele instel ling uitgegroeid tot café. Bo vendien is het niet reël om het nu opeens te sluiten, de activi teiten veranderen niet. Boven dien kun je zo'n bron van in komsten niet opeens weg ha len", vond Van Rij en werd daarin gesteund door de overi ge raadsleden. Vergeer vreesde navolging, evenals buurtbewoner Van Tulder, die concludeerde: „Als ik dus morgen een sociaal-cul tureel centrum begin, dan kan dat dus ondanks het bestem mingsplan uitgroeien tot een café. Het college vindt dit goed?" Van Rij sloot de discus sie met de opmerking dat „er een onduidelijke situatie is ontstaan en dat de gemeente daar niet trots op is". Terugblik op Leiden, Stad van Vluchtelingen LEIDEN De werkgroep Leiden, Stad van Vluchtelin gen heeft een brochure met een terugblik op de gelijkna mige manifestatie uitgegeven. De brochure geeft een over zicht van de activiteiten die in de periode december 1988 tot en met december 1989 zijn ge houden. Onder meer het uit reiken van de Leidse erepen ning aan de Chileen Ricardo Rementeria, of het overhandi gen van het boekje Leiden, City of Refugees aan de Ame rikaanse president George Bush. Fotomateriaal illustreert het verhaal. De brochure is gratis verkrijgbaar bij de balie van het Stadhuis of via de di rectie welzijn (071-254767). De leden van de 35.0 missie welzijn steun- ravond wethouder W. (CDA) in het Leidse [PflJheidsbeleid. Hettinga tevreden op het van de meeste com- en. Minister I. Dales 'nlandse zaken krijgt Pf mogelijk een brief >rai Leidse standpunt, ente Leiden blijft vol harden in haar eigen anti- apartheidspolitiek jegens Zuid- Afrika. Bedrijven die econo mische banden met dat land onderhouden krijgen geen ge meentelijke opdrachten en be drijven die een duidelijk anti- apartheidsbeleid voeren kun nen rekenen op een voor keursbehandeling. Leiden houdt vast aan die regeling tot de apartheid in Zuid-Afrika geheel is afgeschaft. Inmiddels hebben elf andere grote en middelgrote gemeenten ook geweigerd om het gemeentelij ke sanctiebeleid af te schaffen. Het gaat om onder meer Am sterdam, Groningen, Haarlem en Delft. Leiden wil met deze houding Dales harde argu menten afdwingen voor haar beslissing om dé gemeenten het recht op een eigen anti- apartheisbeleid te ontzeggen. De verwijzing van Dales naar het algemeen belang en het al leenrecht van de rijksoverheid om over de buitenlandse poli tiek te beslissen, is voor Lei den volstrekt onvoldoende en onaanvaardbaar. Leiden sloot zich vorig jaar aan bij de LOTA (Lagere Overheden Te gen Apartheid) als solidari teitsbetuiging aan de anti- apartheidsstrijders in Zuid- Afrika. Dat besluit werd gis teravond nogmaals onder streept door de raadscommis sie voor welzijn. De motieven die de Leidse gemeenteraad vorig jaar had om een eigen boycot- anex stimuleringsbe leid te gaan voeren bestaan volgens CDA, PvdA, D66 en Groen Links nog steeds, on danks de zichtbare verbeterin gen in Zuid-Afrika. Alleen VVD'er P. Vonk drong aan op een soepeler opstelling van Leiden, omdat de situatie in Zuid-Afrika voldoende zou zijn verbeterd. „Mandela zei zelf kort geleden: Je moet het water niet van het vuur halen als het bijna kookt. En de VVD vindt dat je ook geen ex tra blokken op het vuur moet gooien". Deze handige mini picnic-set, ver pakt in een etui, wordt van u na het opgeven van een nieuwe abonnee. Noteer als nieuwe abonnee ingaande I Naam: Voorl: I I Adres: I Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: J maand (automatisch betalen) f 24,85 I kwartaal via acceptgiro f 75,10 J Stuur als dank de mini picnic-set naar: J Naam: J Adres: I Postcode/plaats:I I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar I I Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haaq. )NZ I I1

Leidse Courant | 1990 | | pagina 11