r orbats jov laat 'yzjkov vallen 3s estduitse irlementariërs .jokken na over lolse westgrens Geen aantallen in CFE- verdrag RAF wil Kohl vermoorden /ONTUREN VAN KAPITEIN ROB Mandela: vredesproces Zuid-Afrika in gevaar President Bush: Husayn zal falen INLAND Qeidt&Qowuvnt WOENSDAG 12 SEPTEMBER 1990 PAGINA 5 %e jacht op ^hangers Doe moi Na de dood van president ndéDoe hebben leden van het re- l gertje van Prince Johnson in de gt inse hoofdstad Monrovia de e ippend op de laatste aanhangers ;zej vermoorde president. Volgens Hjners zoeken Doe's naaste mede- 1 vertwijfeld naar een mogelijk- vat laad te verlaten. Een deel van mJuwen van Doe is teruggedron- krtet tot vesting verbouwde presi- et [paleis dat zij met zwaar geschut den. Andere regeringssoldaten e ljzich overgegeven of zijn onder- El. Doe's vrouw, Nancy, verblijft n kinderen al enige maanden in eijïttannië. H Belgrado wil referendum over toekomst republiek BELGRADO President Borislav Jovic van Joegoslavië zal het parlement voorstel len dat er een referendum komt waarbij het volk zich kan uitspreken over de toekom stige structuur van het land. Hij denkt aan een federatie of een lossere statenbond. De acht republieken en provincies waaruit Joe goslavië bestaat, zijn ernstig verdeeld over de toekomst van het land. De grootste repu bliek, Servië, is voorstander van een sterke federatie met een gecentraliseerd bestuur. Maar Slovenië en Kroatië, de rijkste repu blieken in het noorden van het land waar de communisten uit de macht zijn verdwe nen, voelen meer voor een lossere staats vorm. Als zij hun zin niet krijgen, hebben ze met afscheiding gedreigd. BONN De Westduitse politie heeft een complot van de Rote Armee Fraktion (RAF) ontdekt om onder anderen bondskanselier Helmut Kohl te vermoorden. Het openbaar ministerie in Karlsruhe heeft na een ont hulling van het weekblad Stern het bestaan van een moordcomplot tegen een aantal vooraanstaande politici en zakenmensen be vestigd. Onder de andere personen die ken nelijk doelwit vormen van nieuwe RAF- aanslagen is Edzard Reuter, topman van het autoconcern Daimler-Benz. Verleden jaar kwam president Herrhausen van de Deut sche Bank bij een RAF-aanslag om. En in juli raakte top-terreurbestrijder Hans Neusel lcit gewond bij een aanslag door de weer springlevende RAF. 'Antisemitische' VN-postzegel NEW YORK De Verenigde Naties handhaven een omstreden 'antisemitische' postzegel. Joden in Frankrijk hadden gevraagd de uitgifte eind deze week in te trekken. De VN-postzegel is ont worpen door de Tsjechoslowaak Josef Rysec in het kader van een serie gericht op de voorkoming van criminaliteit. Op de zegel staan bebaarde mannen met kromme neuzen afgebeeld die zijn gehuld in zwarte jassen. Zij dragen hoge hoeden en zware tassen. Volgens een woordvoer der van de VN kan de uitgifte van de zegel niet meer worden verhinderd omdat hij al is gedis tribueerd. Zeker 150 doden na kapseizen veerboot NEW DELHI In de noordelijke Indiase deelstaat Uttar Pradesh zijn zeker 150 mensen verdronken toen de veerboot waarop zij za ten kapseisde. Met on geveer 175 mensen aan boord was de veerboot over de rivier Mahava overbeladen. Vijftien opvarenden wisten na het kapseizen zwem mend de wal te berei ken. De lichamen van zo'n zestig opvarenden zijn inmiddels gebor gen. 3AND NEEMT 500-DAGENPLAN JELTSIN AAN Jonze correspondent voinder Münninghoff) •n pU Met slechts di|m tegen heeft het int van de repu- land gisteren het hervormingsplan econoom Sjatalin Etafceurd. Dat bete- fsejdat de republiek in 500 dagen het systeem van cen- iconomische plan- il hebben veran- een vrije markt sters model, waar mechanisme van in aanbod de prij- m 1 bepalen, de staat i diibsidies meer geeft agjpp grote schaal ge- zotjeerd zal worden. tie duidelijkheid: we wier niet over de Sov- I ^maar over Rusland, II de vijftien Sovjet-re- Maar het is wel* de te republiek: heel 'alt er onder, en drie diamant wordt op Russisch grondgebied gevon den. Met andere woorden: als de republiek Rusland een radi- kaal hervormingsprogramma aanneemt, lijkt het waar schijnlijk dat de hele Sovjetu nie daar aan mee zal doen. Maar in Moskou denkt de re gering van de Sovjetunie, met premier Nikolaj Ryzjkov aan het hoofd, daar anders over. Ryzjkov en zijn economische adviseur Abalkin vinden het radikale plan van Sjatalin veel te ver gaan. In plaats van in 500 dagen denken zij dat ze de overgang naar een vrije mark teconomie niet eerder dan over een jaar of vijf kunnen realiseren. Ryzjkov nam giste ren op de zitting van de Op perste Sovjet van de USSR ruim de tijd om het plan van de concurrentie te kraken: het zou leiden tot destabilisering, enorme en oncontroleerbare prijsverhogingen en verlaging van de levensstandaard van de gewone man met zo'n dertig procent. Maar met eigen nieuwe ideeën kwam Ryzjkov niet: hij her haalde in feite wat hij al in het voorjaar had gezegd, een stap- voor-stap plan aan het handje van de centrale autoriteiten, dat moet beginnen met een hele serie centraal geleide prijsverhogingen. Die aankon diging had in mei tot paniek- taferelen in het land geleid met het gevolg dat iedereen als een wilde begon te hamste ren. De Opperste Sovjet had daarop het plan-Ryzjkov afge keurd. Schooljongen Dat Ryzjkov nu met eigenlijk niets nieuws kwam is hem niet in dank afgenomen gisteren. Tal van parlementariërs gin gen hem met ongekende fel heid vanaf het spreekgestoelte te lijf. En het staatsperbureau Tass vergeleek hem in een eerste commentaar zelfs met een schooljongen die zijn les niet goed kende, een onge hoorde kwalificatie voor een nog zittende politicus. Menig een eiste het vertrek van de huidige regering, die immers niets heeft kunnen onderne men tegen de steeds toene mende schaarste in de win kels. Ook president Gorbatsjov, die vijf jaar geleden Ryzjkov uit Sverdlovsk naar Moskou haal de om mee te doen aan de pe restrojka, spaarde zijn protégé niet. Openlijk sprak Gorbats jov zich voor de radikale Sjata- lin-aanpak uit en hij verweet Ryzjkov, dat diens regering kennelijk niet gelooft in stabi liserende maatregelen die no dig zijn om het begin van het 500-dagen-plan goed te laten verlopen. Toch deed Gorbatsjov nog een schamele poging om Ryzjkov van de politieke ondergang te redden door te wijzen op de parlementszitting van vandaag waar een soort gecombineerde versie van de beide hervor mingsplannen besproken zou worden. Maar de econoom Sja talin merkte smalend op dat het compromis in feite neer komt op 99 procent van zijn eigen plannen die hij overi gens heel diplomatiek als het Gorbatsjov-Jeltsin-programma omschreef. Dit alles betekent dat de dagen van Ryzjkov zijn geteld. Het betekent ook dat Gorbatsjov als centrale Sovjet president een ernstige veer heeft moeten laten. Want voor het gewone volk is het maar al te duidelijk dat de populaire Jeltsin heeft gewonnen en dat Gorbatsjov niet veel anders kan doen dan Jeltsin, die hij drie jaar geleden heeft ontsla gen, willoos volgen. Zodat de vraag, wie er nu eigenlijk echt aan de macht is in de Sovjetu nie, voor steeds meer mensen eigenlijk geen vraag meer is. Ja tal oo rt -onze correspondent ,n J Rink Drost) ildu Omdat ze het unnen verkroppen et het van kracht van het Duitse gingsverdrag de /ane grens met Polen |gjef wordt, zijn acht ibjagleden van de re- ime partij CDU CSU hfle rechter gestapt ^aanneming van het g te blokkeren. ~ee kan de Duitse _rding aanzienlijk vertraagd. het feit of het Bun- iungsgericht (BVG) ihe de klagers in het ilt, kan de actie van de itariërs buitengewoon ik zijn voor het inter- aanzien van Duits- steeds blijken voor ters in het buitenland het hoogste gezagsor- in de Bondsrepubliek met revanchistische zitten die weigeren jteren dat Adolf Hitler 'ging de wereldheer- te veroveren de ooste- weIbieden van het Duitse •rgoed heeft verspeeld. De recente gemeenschappelij ke verklaring van het West duitse en het Oostduitse parle ment, waarin de huidige west grens van Polen (de Oder- Neisse-grens) onaantastbaar wordt verklaard, boet aanmer kelijk aan betekenis in. De acht CDU/CSU-leden hebben het BVG niet alleen gevraagd het verenigingsverdrag aan de grondwet van de Bondsrepu bliek te toetsen; ze willen ook een 'beslissing bij voorraad': het bevel dat de Bondsdag de wet niet mag behandelen voordat het oordeel van het gerecht vaststaat. Het BVG heeft inmiddels de bondsrege ring en het Bondsdagpresidi um gevraagd om een stand punt ten aanzien van de klacht. Eén van de acht kla gers, de Beierse CSU-afge- vaardigde Ortwin Lowack (47), verklaarde gisteren voor de WDR-radio, dat hij zich door de procedure rond het wetsvoorstel in zijn rechten als Bondsdaglid beknot voelt. De Bondsdag kan het meer dan duizend pagina's omvattende verdragwerk slechts in zijn ge heel goedkeuren of verwer pen. Met het verdrag heeft de bondsregering zich verplicht tot een aantal grondwetswijzi gingen. Het BVG zal zich be gin volgende week voor het eerst over de klacht buigen. Oorlog tegen water De zware overstromingen in Zuid-Korea, die worden veroorzaakt door hevige regenval, heb ben inmiddels tot de dood van 55 mensen ge leid. Het dodental zal ongetwijfeld verder oplo pen. Dertig mensen staan als vermist geboek staafd. Reddingswerkers proberen met boten en helikopters de 100.000 burgers die dakloos zijn geworden, in veiligheid te brengen. Presi dent Roh Tae-woo omschreef de actie als „een oorlog tegen het water". FOTO: ap Poolse „mini-top" bij kardinaal Glemp WARSCHAU De kardinaal van Polen, Jozef Glemp, heeft de leider van de vakbond Soli dariteit, Lech Walesa, en pre mier Tadeusz Mazowiecki voor een „mini-top" bij hem thuis uitgenodigd. De ontmoeting zou op 18 september moeten plaatshebben. De uitnodiging van Glemp brengt de leiders van de twee rivaliserende stromingen binnen Solidariteit rond de tafel. Walesa leidt bin nen de vakbond de Bond van het Centrum en heeft zijn oog laten vallen op het president schap. Mazowiecki is een van de voormannen van de Bur gerbeweging voor Democrati sche Aktie, de groepering die het regeringsbeleid verdedigt. Het initiatief van de kardinaal komt ruim een maand voordat het Poolse parlement debat teert over mogelijk vervroegde presidentsverkiezingen. De verkiezingen zouden nog voor het einde van dit jaar of op zijn laatst in januari gehouden moeten worden. Volgende week vergadert de Sejm (het parlement) over de vraag of het zichzelf zal ontbinden om op die wijze een vervroeging van de verkiezingen te force- MOSKOU De Verenigde Staten en de Sovjetunie overwegen af te zien van het maken van afspraken over aantallen soldaten en ge vechtsvliegtuigen in Europa in het kader van de conven tionele ontwapeningsbespre kingen in Wenen. Het zoge naamde CFE-verdrag, waar over NAVO en Warschau Pact onderhandelen, zou slechts afspraken over tanks, pantservoertuigen en artille rie moeten bevatten. Van 19 tot 21 november is in Parijs een topbijeenkomst van de Conferentie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa (CVSE) gepland. Washington en Moskou hebben echter de ondertekening van een CFE- overeenkomst als voorwaar de voor het doorgaan van zo'n top gesteld. Het overleg van de ontwape ningscommissie van het Warschau Pact is gisteren na twee dagen onderhandelen in de Slowaakse hoofdstad Bratislava op een mislukking uitgelopen. De afvaardigin gen zijn het niet eens gewor den over de plafonds voor de bewapening van de afzon derlijke lidstaten. HET GEHEIM VAN DE TUNNEL Ja, Rob is overboord geslagen, alleen... Rob was in dit Rob. Het was de pop, die Mona heeft gemaakt, die zat en waar Larry op heeft gemikt. Rob zelf hurkt de verschansing en bedient het roer met de stuur- ïtei Wordt er niet meer geschoten? Och nee, ze hebben na- ^Qezien dat de pop over boord sloeg en Larry zal nu wel zijn. Ja, Larry is tevreden en Harries ook. „Alleen zijn öarkas kwijt", zegt de laatste, „die zal wel ergens te plet ter lopen op de rosten. Enfin, we hebben dollars genoeg om in Cadiz een andere te kopen". Mona prijst zich gelukkig, dat haar plan zo goed is geslaagd. De anderen hebben niets in de gaten. „Als jij ons niet gewaarschuwd had, hadden we hem niet te pak ken gekregen", zegt Harries, „je hebt goed werk gedaan Mona!" Mona zegt daar maar niets op. O, als die twee eens wisten, hoe het was gegaan... JOHANNESBURG ANC-leider Nelson Man dela heeft gisteren gezegd dat het vredesproces in Zuid-Afrika in gevaar is, omdat de regering er niet in is geslaagd een einde te maken aan het geweld in het land. Mandela leidde een delegatie van het Afrikaans Nationaal Congres die gisteren spoedbe raad hield met president F. W. de Klerk naar aanlei ding van het aanhoudende ge weld in de zwarte townships rond Johannesburg dat in een maand tijd al aan meer dan 650 mensen het leven heeft ge kost. Na afloop van het onder houd zei Mandela tegen ver slaggevers dat hij de president te verstaan had gegeven dat het ANC van mening is dat de regering uit is op oorlog met de organisatie. Hij zei ook dui delijk te hebben gemaakt dat de regering ernstig in gebreke is gebleven en vrijwel niets heeft ondernomen om een ein de aan het geweld te maken. Mandela benadrukte dat het ANC alles in het werk zal stel len om de dialoog met de rege ring op gang te houden. Hij voegde daar echter aan toe dat „het vredesproces zonder twij fel in gevaar is". Bij nieuwe gevechten tussen aanhangers van de conservatieve Zulu-be- weging Inkatha en sympathi santen van het ANC en andere zwarten vielen gisteren min stens 25 doden. (Vervolg van de voorpagina) WASHINGTON Presi dent George Bush heeft gisteravond in een toe spraak tot het Congres en het Amerikaanse volk plechtig verklaard dat Saddam Husayn zal falen in de verovering van Ku- wayt. „De Iraakse dictator zal niet kunnen volharden ten over staan van een nieuwe samen werking tussen de naties", zei de president. Hij erkende dat de aanwezigheid van de Ame rikaanse strijdkrachten in de Saudische woestijn niet aan een tijdslimiet gebonden is. „Ik kan niet voorspellen hoe lang het zal vergen om Irak ervan te overtuigen dat het zich uit Kuwayt moet terug trekken", aldus Bush in zijn rede. Hij zei dat het tijd zal vergen voor de VN-sancties hun effect op Irak hebben en dat de Verenigde Staten voort durend in overleg met de bondgenoten de alternatieven in het oog houden. „Maar laat het duidelijk zijn: wij zullen deze agressie niet toestaan. De crisis in de Golf, zo ernstig als die mag zijn, biedt een zeldza me gelegenheid voorwaarts te gaan naar een historische pe riode van samenwerking. Er kan een nieuwe wereldorde uit de crisis voortkomen, waarin de wereld vrij kan zijn van de dreiging van terreur, krachtiger in het streven naar gerechtigheid en veiliger in het zoeken naar vrede, een tijdperk waarin de volkeren van de wereld, Oost en West, Noord en Zuid, kunnen bloei en en in harmonie kunnen le ven". Bush maakte geen mel ding van nieuwe initiatieven om de Golfcrisis tot een oplos sing te brengen en herhaalde veel van zijn eerdere veroor delingen van de Iraakse leider. Bush besteedde verder aan dacht aan het Amerikaanse begrotingstekort. De onder handelaars van het Witte Huis en het Congres leken enige vorderingen te hebben ge boekt in de richting van een overeenkomst waarbij het fe derale tekort volgend jaar met 50 miljard dollar wordt gere duceerd. De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties is ook na gis teren nog verdeeld over de voorwaarden waaronder le- Nederlandse gaspakken nog drie jaar houdbaar DEN HAAG De 50.000 gaspakken die Nederland eventueel naar het Midden- Oosten wil sturen zijn 40 miljoen gulden waard, maar wel al zeven jaar oud. Bui tenlandse Zaken noch De fensie kon vanochtend zeg gen of het de bedoeling is de pakken - al dan niet te gen een vriendenprijsje - te verkopen of weg te schen ken, welke landen of bevol kingsgroepen in aanmer king komen en welk minis terie voor de eventuele kos ten opdraait. Uit de voor raad van 500.000 anti-gas- pakken waarover de land macht beschikt kan binnen een week worden geleverd. De pakken zijn tien jaar houdbaar, waarvan inmid dels dus al zeven zijn ver streken. Compleet met laar zen, handschoenen, gasmas ker, detectieknoop, atropi- ne-injector, sets natrium- chloride en kopersulfaat, deppers en snelverband zijn ze 800 gulden per stuk waard. vensmiddelen aan Irak en Ku wayt mogen worden geleverd. Volgens generaal Colin Powell moeten de Amerikaanse troe pen nog steeds verder worden versterkt „Nee, we zijn er nog niet. Het gaat om de meest uit gebreide en ingewikkelde troepenopbouw sinds de Twee de Wereldoorlog", aldus Po well. Vandaag zouden ruim 400 Britten en Amerikanen Ku wayt mogen verlaten. Verder hebben Amerikaanse staats burgers van Arabische af komst toestemming gekregen Kuwayt en Irak te verlaten. Het aantal vluchtelingen in Jordanië nam gisteren voor het eerst sinds de Iraakse be zetting van Kuwayt op 2 au gustus af. De anti-Golfoorlog-demonstra- tie in Amsterdam is niet aan staande zaterdag, zoals eerder was aangekondigd, maar vol gende week zaterdag (22 sep tember). Sommige Amerikaanse militairen in het Golfgebied voelen zich ware piraten. F0T0: AP (ADVERTENTIE) Zelfs van de prijs hebben we wat moois weten te breien. Uni reliëf-pullover. Van 70% acryl/30% wol. In navy, zwart, brons, groen, bordeaux, oud- roze, petrol en oker. Van 49,95 voor Aanbieding geldig t/m zaterdag 22 septembei of zolang de voorraad strek 't Wondt steeds leuker bij V&D.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 5