Heel Amerika woedend op 'laffe' bondgenoten 11 Verbinding Kosto gaat door met opsluiten asielzoekers 2 3 4 7 9 12 13 A [zenden valse [tekens in omloop Automobilist schept fietsster en rijdt door Slotdocument Duitse hereniging ondertekend 14 Dagen Gratis CeidócSoiiTtatit leidde 6omcuit I Uitgave Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers), Postbus 11, 2300 AA Leiden, telefoon 071-122 244, fax 071-134 941 tbv. redactie. I Directeur-hoofdredacteur: J.J. Hallewas, Chef-redacteurG.J. Onvlee. Woensdag 12 september 1990 81ste jaargang no. 24826 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Losse nummers f. 1,35 In de nacht en ochtend op veel plaatsen mist. Minimumtem peratuur variërend van 8 gra den in het binnenland tot 13 graden aan zee. Overdag pe rioden met zon. Middagtempe- ratuur ongeveer 20 graden. Weinig wind. jlstof toeslag itievluchten Op vakantievliegreizen |f 1 oktober een toeslag geheven lmet de sterk gestegen kerosine- I toeslag varieert binnen Europa m gulden. Op de intercontinenta- liingen moet 95 tot 133 gulden Ijbetaald. Het bestuur van de ■organisaties dat aanvankelijk vel niet verstandig achtte is fcnog akkoord gegaan na afzon- tleg met de chartermaatschappij- lir, Transavia Airlines en Air leze maatschappijen wilden een jde vliegprijzen nadat de brand- Jals gevolg van de golfcrisis flink fcren gegaan. De lijndienstmaat- I hadden al eerder hun tarieven »ij*het in mindere mate. Nieuwszender CNN exclusief voor Nootdorpse notabelen NOOTDORP Een aantal Nootdorpse notabelen, onder wie burgemeester Waals, kunnen als enigen in het dorp de Ameri kaanse nieuwszender Cable News Network (CNN) en Rai Uno op de kabel ontvangen. Dat bleek gisteravond in de vergadering van de raadscommissie welzijn. Mevrouw Mensen van de VVD bracht dit naar voren. Wethouder de Jong zal kabelexploitant Casema om opheldering vragen, alhoewel hij het antwoord al denkt te weten. De enige straat in Nootdorp waar die zenders te ontvangen zijn, is de Kerkweg. Daaraan wonen burgemeester Waals en de directeur van Casema, die onlangs in Nootdorp is komen wonen. Wethou der de Jong sprak de verwachting uit dat dezelfde gratis rechten nu ook voor de niet-notabelen zullen gelden. Overigens wordt Super Channel wel, maar CNN niet aan de Nootdorpse kabel toegevoegd. Dat is de uitslag van een enquête die door Casema is uitgevoerd. Super Channel is al de hele zomer in de gemeente te Banken VS in nood WASHINGTON Vijfen dertig grote Amerikaanse banken verkeren in grote financiële moeilijkheden, meldt de Herald Tribune vandaag. De krant baseert zich op een rapport van het Government Accounting Office van de Amerikaanse regering. Zorgwekkend zijn ook de financiële reserves van het federale assurantie fonds voor commerciële banken, die de afgelopen twee jaar met 28 procent gedaald zijn. „We vrezen dat de reserves te klein zijn om banken in nood afdoen de te kunnen helpen", al dus Charles A. Browser. Vlinder moet zich in groen meer thuis voelen ZWOLLE De ruim twintig typen vlinders die nog in Nederland openbaar groen voorko men, moeten zich daar meer thuis gaan voelen. Dat vindt de Vlinderstichting die gisteren in Zwolle een campagne is begonnen voor open baar groen dat vriendelijk is voor vlinders. Ge meenten, provincies, waterschappen en rijk krijgen tips voor een natuurlijker beheer van parken, plantsoenen en tuinen. Men streeft daarbij naar een zo groot mogelijke variatie van de vegetatie in parken, plantsoenen en tuinen. De dagvlinderstand in Nederland is de laatste decennia fors achteruitgegaan: in het begin van deze eeuw kwamen er nog 75 dagvlindersoor ten voor in ons land. Vijftien zijn er uitgestor ven en 29 hebben sterk terrein verloren. De meeste dagvlinders komen tegenwoordig voor in natuurgebieden. Ruimtetomaten winnen eerste prijs HUTCHINSON Tomaten die zijn voortgesproten uit zaden die werden blootgesteld aan ruimtestraling als onderdeel van een NASA-project, hebben gisteren bij een grote ten toonstelling in de Amerikaans staat Kansas de eerste prijs behaald. Vol gens de kweker van de vruchten, Ro ger Hoefer, is de buitengewone kwa liteit eerder te danken aan de goede omgeving waarin ze opgroeiden dan aan bijzondere eigenschappen van het zaad. Twaalf miljoen zaden maakten met een satelliet een ruim tereis van meer dan zes jaar voordat ze met het ruimteveer Columbia naar aarde terugkeerden. tv- aks wrijft zich de ogen uit alvorens als toehoorder nen bij de besloten hoorzitting van de vaste kamer- Ivoor visserij. De commissie onderzoekt of Braks de Boende heeft voorgelicht over de illegale visvangsten, pmissievoorzitter Eversdijk. foto: anp Ministerie wist al jaren van illegale visvangsten" i GEBRUIKT BIJ INBRAKEN iT Er circule- jederland duizen- ekens die op een Jam zijn gesteld, lal is inmiddels zo I politie en justitie llijker hebben bij ring van verdach- |rom moet deze criminaliteit J wordën aange- |t constateert M. ran de gemeente- ltrecht in het Al- J Politieblad van }k. in kentekens is zo in Utrecht een man kentekenbewijzen ijd op zijn naam had kreeg per kenteken gulden, wat hem de Huub Geeltje" ople- leen al in Utrecht afgelopen jaar ge- met duizenden ken tekenbewijzen, zo constateert Hensen. Hij schat de landelijke fraude over het afgelopen jaar op zo'n drieduizend vervalste bewijzen. Met behulp van deze vervalste documenten weten criminelen vaak soepeitjes uit handen van de politie te blijven. „De be trokken auto's worden ge bruikt bij inbraken, overvallen en ontvoeringen. Doorrijden na aanrijdingen komt ook voor. Zelfs als er kinderen bij zijn betrokken." De zwendel met kentekens is in opmars sinds in Utrecht, Amsterdam en Gieterveen tweedehands automarkten worden gehouden. „Daarna heeft het zich over de rest van het land verspreid. Met behulp van dergélijke papieren en een sloopauto is het ook makkelijk mogelijk om gestolen auto's te legaliseren. De kentekens en het chassisnummer van de sloopauto komen op de gesto len auto waarna het heel moeilijk is om zo'n wagen nog terug te vorderen." lild Rijn- over vier bij grens jLG/LELYSTAD nog vier dagen Rijnwater, dat giste- |het Westduitse be- T is vervuild met ni- |Lobith bereikt. Vol- waterstaat is de con- [van de geloosde stof nicrogram per liter lat is vrij hoog". Er letingen verricht tus- Hgshafen en Lobith, jnd waarvan het dis- Kennemerland eind t beslist of het inne- Brinkwater wordt ge- iderzocht wordt of de i centrale in Nijme- Istoppen met het in- n koelwater. Volgens Cstaat is er ongeveer lagen tijd om maatre- T nemen omdat de Élheid van de Rijn (Van onze correspondent Mare De Koninck) WASHINGTON In Amerika heerst hevige verontwaardiging over de geringe militaire en financiële steun van westerse bondgenoten voor de militaire in spanningen van de VS in de golfcrisis. President Bush is vannachtt tijdens zijn speech voor een gezamenlijke zitting van de Senaat en het Huis van Af gevaardigden onophoudelijk onderbroken door ovaties van zowel de Republikei nen als de Democraten. Maar het bleef ijzig stil toen de president beleefdheids halve Japan en de Europese landen dankte voor hun steun aan het Amerikaanse beleid. Na afloop van Bush' peptalk voor de natie verwoordde oppositieleider in het Huis van Afgevaardigden Ri chard Gephardt in een aan vullende televisie-toespraak het gevoel van het unanie me Congres en - volgens alle enquêtes - van vrijwel het hele Amerikaanse volk toen hij zei: „Als Bangla desh en Egypte belangrijke hulp kunnen geven, dan moeten Japan, Duitsland en andere Europese landen toch zeker méér kunnen doen. En als onze Ameri kaanse soldaten hun leven op het spel zetten door in het zicht van de Iraakse gif gasgranaten te gaan staan, dan moeten Japan, Duits land en andere Europese landen toch minstens bereid zijn om financieel meer bij te dragen". President Bush is de enige Amerikaan die zich niet kan permitteren uit te va ren tegen Amerika's geal lieerden, omdat hij tegen over Saddam Husayn een verenigde wereld wil laten zien. „Welnu, die wereld is ook verenigd, maar schan dalig genoeg meer in woorden dan in daden. Voor al die woorden bestaat eigenljk maar één woord: lafheid", zo zei gisteravond een naaste medewerker van de Amerikaanse president. Pagina 5: Bush: „Saddam Husayn zal falen" César uit Frankrijk doet allang goede zaken met de verkoop van Bush-maskers. Zijn nieuwste produkt voor de - vooral - Amerikaanse markt is de Iraakse leider Saddam Hu sayn, hier geshowd door een 'pompbediende'. foto: epa Vlekje Even een vlekje wegwerken tijdens de vlucht van Alma Ata naar Leningrad. Ria Beckers-De Bruijn bewerkt het shirt van tijdelijk zaakgelastigde mr. W. Bentinck van Schoonheten met een watje. Enkele andere leden van de delegatie, die momenteel de Sovjetunie bezoekt, kamervoorzitter Deetman, CDA-fractievoorzitter Brinkman en D66'er Van Mierlo kijken daarbij kritisch toe. foto: anp LEIDEN Een onbekende automobilist heeft vanmorgen kort voor zeven uur bij de Haagsche Schouw een fietsster geschept. De bestuurder die door rood licht reed, raasde zonder zich om zijn slachtoffer te bekommeren door. De fiets ster een 24-jarige inwoon ster van Oegstgeest is met verwondingen aan hoofd en benen opgenomen in het Aca demisch Ziekenhuis. De vrouw had bij de kruising van Plesmanlaan en Haagsche Schouwweg, bij Holiday Inn. voor het verkeerslicht staan wachten om over te steken. Bij groen licht reed ze de Ples manlaan op. Toen ze bijna aan de overkant was naderde plot seling vanuit de richting van het centrum een rode auto. Zonder in te houden reed die op haar in en vervolgde zijn weg naar de A44. Als gevolg van de botsing vloog de vrouw enige meters door de lucht. Haar fiets raakte totaal ver nield. De auto een sportmo- del Mazda of Volvo moet bij de aanrijding ook zijn bescha digd. Zonder zelfs maar in te houden reed de onbekende da der door. Volgens politie woordvoerder D. Graveland heeft het slachtoffer nog geluk gehad dat ze er met betrekke lijk lichte verwondingen vanaf is gekomen. De Leidse politie is op zoek naar getuigen, die zich kunnen melden via 071-258888. Bij het kwuispunt zou rond de tijd van het ongeluk ook een groe ne Mercedes hebben staan wachten. Vermoed wordt dat de bestuurder van die auto ook iets over de toedracht van het ongeval kan vertellen. MOSKOU Het document tot herstel van de in 1945 verloren gegane soevereini teit van Duitsland binnen zijn huidige grenzen is van ochtend in Moskou onderte kend door de ministers van buitenlandse zaken van bei de Duitslanden en de vier geallieerden uit de Tweede Wereldoorlog, de verenigde Staten, de Sovjetunie, Groot- Brittannië en Frankrijk. Het document, dat voorziet in de Duitse hereniging per 3 oktober, kwam in zeven maanden tot stand, maakt het mogelijk dat het verenig de Duitsland volledig lid van de NAVO wordt, maar be perkt zijn leger tot 370.000 man en houdt een verbod op eigen kernwapens in dat het land zichzelf oplegt. Het slot document van het 'twee- plus-vier-overleg' krijgt toch de status van een verdrag doordat de Sovjetunie dat eist. Pagina 5: Westduitse parle mentariërs mokken na over Poolse westgrens Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. DEN HAAG Hoewel er gerede twijfel is aan de rechtmatigheid van deze maatregel, wil staatssecre taris Kosto van justitie per se doorgaan met het op sluiten van asielzoekers. Dat is nodig, zegt de be windsman in een notitie aan de Tweede Kamer, om te voorkomen dat ons land wordt overspoeld door mensen die uit louter economische motieven hun eigen land hebben verlaten. lingen een asielverzoek in Ne derland. Deze „boven iedere verwachting uit gestegen in stroom" stelt de regering voor grote problemen, aldus Kosto. De staatssecretaris kwam daarop met het idee van de zo geheten spoedprocedure. De kern daarvan is dat asielzoe kers direct na hun aanmelding worden gehoord over hun mo tieven. Daarna wordt hun ook onmiddellijk meegedeeld of hun verzoek kans van slagen heeft. De 'kanslozen' worden dan voor de keus gesteld: het land verlaten of de officiële behandeling van hun zaak af wachten in de cel. Dit heeft tot gevolg gehad, meldt Kosto, dat meer dan de helft van de be trokken asielzoekers heeft be sloten het verzoek in te trek ken en Nederland eigener be weging te verlaten. Een suc cesvolle aanpak, meent de staatssecretaris. Maar sommige rechtbanken vinden dit soort redenen niet voldoende voor opsluiting van vreemdelingen. Dat heeft som mige Kamerfracties, ook die van Kosto's eigen PvdA, ge bracht tot forse kritiek. Kosto is het daarmee oneens. „Mijn stelling is dat de openbare orde in het geding is nu dreigt dat veel asielzoekers niet meer kunnen worden opgevangen op een menswaardig niveau". 18 PAGINA'S Europese evangelische motorrijders houden congres .Ouderen hebben recht op studiekosten vergoeding" Kamer wil uitleg over dwang bollen pellen Marcel Bijen komt tijd te kort voor verwezenlijking ambities Tiebreaks bepalen spelbeeld Leidse Masters CDA Leiden niet tegen homohuwelijk Leiderdorp verhoogt afvalstoffen heffing Noordwijk heft ook in winter toeristen belasting GEESTELIJK LEVEN/OPINIE BINNENLAND BUITENLAND ECONOMIE SPORT LEIDEN/REGIO 1 KUNST/RTV RTV-PROGRAMMA'S WEER/PUZZEL/MENU Voetbal op tv VANDAAG België Nederlands 2, 19.55 uur: België-DDR. Veronique, 20.25 uur Fin land-Portugal, voorronde EK. Armoede, wat is dat? „Toonaangevende" Nederlan ders uit kringen van overheid, werkgevers, werkne mers, maatschappelijk middenveld en de „onder kant" doen hun zegje daarover in de bundel „Ver binding Verbroken". Gisteren aangeboden aan mi nister D'Ancona. Samen met een ander werkje „Daar moet ik alles mee doen". Boekjes die ertoe moeten leiden, dat de politiek zich meer gaat be kommeren om de bestaande armoede. Reden voor de Leidse Courant om vandaag een boekje over beide boekjes open te doen. En mocht onverhoopt de verbinding tussen u en de Leidse Courant (nog) verbroken zijn? Geen nood. Zie onderstaande bon: „Daar moet ik alles mee doen". Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 1 7,50. Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 24,85 (met automatische betaling) kwartaal f. 75,10 aam: Voorl.: Postcode/Plaats: Telefoon: OF BEL: 071 -122 244 (voor controle op bezorging) n proefabonnement

Leidse Courant | 1990 | | pagina 1