gidócSomcuit remeente beschuldigd an willekeur bij eleid terrasboten ALLER LEI(DS) STAD OMGEVING/RTV Ochtend over het Johannes-evangelie Gezinsverzorging oogst medewerkers tijdens open dag Licht maken EcidócSouunit twijzer 3 oktober is uit CDA niet automatisch meer belangenbehartiger bijzonder onderwijs CDA-fractie heeft geen probleem met homo-huwelijk WOENSDAG 12 SEPTEMBER 1990 PAGINA 11 iwenvoorrangsbeleid bij jrtsen te ver doorgevoerd' L Aan huisartsen die niet in Leiden willen gaan jg geen vestigingsvergunning worden afgegeven, jenvoorrangsbeleid mag in zo'n geval niet worden rd ten koste van de normale eisen die aan kandi- den gesteld. Dat vindt VVD'er M. van der Nat. i voor zijn brief aan wethouder P. Bordewijk irg) is het voortzetten van de huisartsenpraktijk Iter door twee vrouwelijke huisartsen. Een van de |n is niet van plan om in Leiden of directe omge- 8n wonen. Bij de keuze van de beide huisartsen ouwenvoorrangsbeleid de doorslag gegeven boven jumenten, zo werd meegedeeld door het college, flat tekent namens zijn fractie „ernstig bezwaar deze gang van zaken. Van een huisarts mag ver- iden dat hij of zij woont in de stad waar zijn of Ijk is gevestigd", schrijft Van der Nat. Hij vraagt der of hij tijdens de commissievergadering voor fg een nadere toelichting wil geven. Geld buit bij inbraak LISSE Enkele duizenden guldens zijn afgelopen nacht buit ge maakt bij een in braak in een transportbedrijf aan de Achterweg in Lisse. De dieven braken de toegangsdeur open en sloegen vervolgens een gat in de gipsmuur van het kantoor. Daar werd uit de kasten het geld ge stolen. LEIDEN De doopsgezinde remonstrantse gemeente Leiden begint zondag 16 september het nieuwe seizoen met een ochtend besteed aan het Johannes-evangelie. De gezamenlijke opening begint om 10.00 uur in de Lok- horstkerk aan de Pieterskerkstraat 1. Aan bod komen onder meer een interview over Johannes en zes minia turen uit dit evangelie. Daarna wordt in diverse kringen besproken wat Johannes typeert, de taal van Johannes, maar ook over bibliodrama en fotomeditatie wordt ge discussieerd. Tegelijkertijd begint ook het jeugdpro gramma. De vier evangelies vormen hiervoor het uit gangspunt. Met de kinderen wordt bekeken wie de dis cipelen waren en hoe de evangelisten over hun beleve nissen met Jezus vertelden. Daarna worden verhalen over Jezus gelezen. De kindergroepen komen elke veer tien dagen tijdens een kerkdienst bij elkaar. Nadere in formatie is verkrijgbaar bij Gepke Dulek, 071-210672. Levendige handel op paardenmarkt VALKENBURG Omstreeks 105 paar den wesden vanmorgen aangevoerd op de jaarlijkse Valkenburgse paarden markt. Dat waren er 20 meer dan vorig jaar. De handel was bijzonder levendig te noemen. Ook de publieke belangstel ling voor de markt, die rond de Her vormde Kerk in het centrum van het dorp wordt gehouden, was groot. Burge meester C. Sinke stelde in zijn openings toespraak dat alles verandert, maar dat de markt de markt blijft. Daarna onthul de hij een kunstwerk op het Castellum- plein van de hand van de Katwijkse kunstenaar Gerard Brouwer. Dat werk stelt twee onderhandelende kooplieden voor, die derhalve permanent in Val kenburg zijn vertegenwoordigd. Geld en sieraden gestolen uit huis LEIDEN Ongeveer 3.000 gulden aan con tanten, een aantal gou den sieraden, een videorecorder en ge luidsboxen zijn gister avond gestolen uit een woning aan de Meloen straat. De dieven moeten tus sen acht en elf uur de woning zijn binnenge komen. Daarbij is een badka- merraam geforceerd. De bewoners waren op het moment van de in braak niet thuis. Eetcafé voor gehandicapten LEIDEN De Rotary Club Leiden-Oost houdt donderdag 20 september een feestavond ten bate van de gehandicaptenzorg. Het is de bedoeling dat het feest 20.000 gulden opbrengt. In overleg met het Pedagogisch Centrum Leiden wordt een goede bestemming voor het geld gezocht. In eerste instantie wordt geld uitgetrokken voor het stichten van een eetcafé voor verstandelijk gehandicapten. Het café moet in het centrum van Leiden worden gerealiseerd. Verstandelijk ge handicapten die zelfstandig wonen kunnen zo uit hun isolement worden gehaald. Het eetcafé is voorlopig een maal per week geopend. Ontmoe ten van anderen staat voorop, daarnaast het nut tigen van een gezonde maaltijd en het zelf leren bereiden van maaltijden. Wieteke van Dort, Joop Stokkermans en Gerrit den Braber treden op tijdens de feestavond in de Leidse Schouwburg. De bijeenkomst begint om 20.15 uur. Kaarten kosten 75 gulden. lDSMAN: GESOL MET THE DUKE HAAG/LEIDEN Iet gelijkheidsbe- wordt ernstig ge- j. Andere horeca- tanten krijgen vol- gelegenheid om rrasboot af te me- iterwijl Wansink wot aan de grond Er wordt alleen met hem gesold", ich adviseur Ph. taalde gisteren, tij de behandeling tet door Wansink ende bezwaar- bij de Raad van tel uit naar de ge- Leiden. r geleden heeft eige- Wansink van Jazz- i Duke een ligplaats- ling bij de gemeente tn terrasboot in de 5ingel aangevraagd, ieente weigerde dat. enen voerde zij aan beleid voor de ge- erop gericht is dat jrgunningen voor ter- ii zullen worden af- 1. Dit op grond van Daling die op 1 juli 1987 van kracht werd. Vol gens het college van B en W zou het aanleggen van de boot het harmonieuze beeld van de omgeving verstoren. Een beroep tegen die weige ring werd door de gemeente afgewezen. Gisteren boog de - Raad van State zich over zijn bezwaren. Definitie Zijn raadsman Paar vroeg zich af waarom de vier bo ten die al vóór 1 juli 1987 in de Leidse wateren lagen, niet vergunningplichtig zijn. Paar: „Voor 1 juli 1987 wa ren vaartuigen vergunning plichtig die voor het drijven van handel gebruikt wer den. Na de wijziging van ar tikel 2 is 'het drijven van handel' gewijzigd in 'het uit oefenen van een bedrijf'. De beschikking deugt niet op dit punt. Waarom valt hore ca niet onder het drijven van handel en wel onder het uitoefenen van een bedrijf?" Namens de gemeente zei A. van Paridon dat het voeren van een bedrijf een veelom- vattender begrip is. „Terras- boten vallen nu wel onder de huidige omschrijving en zijn dus vergunningplichtig geworden. De vier terrasbo ten van vóór die tijd hebben het recht verworven en kunnen alleen maar via een uitstervingsbeleid verdwij- Staatsraad Van der Burg vond met Paar dat Leiden de totstandkoming van de wijziging van de verorde ning te weinig had toege licht. „Waar in de verorde ning staat dat handel geen verband heeft met horeca en een bedrijf wel? Met andere woorden: waarom moeten de reeds liggende schepen an ders worden behandeld?" Van Paridon moest inder daad erkennen dat er in het raadsvoorstel destijds niet is ingegaan op de definitie van bedrijfsvaartuigen. Willekeur Paar beschuldigde de ge meente van willekeur. „In mei 1988 heeft de gemeente zelf een boot in de Hoog straat aangelegd. Dit onder het mom van „drijvend po dium". Er zijn misschien een paar concerten op geweest, maar het wordt overwegend gebruikt als terras. En on langs nog heeft de gemeente een vergunning afgegeven voor een brasserieboot aan de Prinsessekade. Notabene in het meest beschermde hartje van Leiden, op nog geen honderd meter van de plaats waar mijn cliënt zijn boot wil". Van Paridon antwoordde hierop dat over deze boot al vier jaar wordt gesproken. Bovendien vond de wel standscommissie de boot daar passend en is die in te genstelling tot de dekschuit van Wansink afgesloten. Paar merkte op dat Wansink zijn terrasboot aan de Oude Singel heeft laten afmeren zodat ter plekke bekeken kon worden in hoeverre hij het harmonieuze stadsbeeld zou verstoren. Maar de wel standscommissie is nooit gaan kijken. Van Paridon vond dat de ge meente voldoende rekening heeft gehouden met de be langen van Wansink. „Wan sink heeft op het trottoir van de Nieuwe Beesten markt voldoende ruimte voor het aanleggen van een terras. Een vergunning daarvoor is echter nog niet aangevraagd. Paar bestreed dit: „Het trottoir is veel te smal en zou gevaarlijke ver keerssituaties opleveren". De Raad van State doet 23 oktober uitspraak. De belangstelling voor de open dag bij de Stichting Gezinsverzorging aan de Witte Singel in Leiden was groot. FOTO: WIM VAN NOORT LEIDEN/REGIO En kele honderden mensen bezochten gisteren de open dag bij de Stichting Gezinsverzoring Leiden. Bovendien hebben onge veer vijftig personen zich in het kantoor aan de Rembrandtstraat aange meld die alpha-hulp of gezinsverzorgende willen worden. De open dag werd gistermor gen geopend met een boot tocht. Vanaf het stadhuis voe ren wethouder P. Bordewijk, directeur A. Claassen van de stichting, enkele leden van de ondernemingsraad, medewer kers en cliënten naar de ach terzijde van het pand aan de Witte Singel. Op het symboli sche tijdstip van vijf voor twaalf opende de wethouder de Dag van de Thuiszorg. „Vijf voor twaalf: het is nog net niet te laat om het imago van de gezinsverzorging te verbete ren. Om dreigende problemen als tekort aan personeel te kunnen ondervangen aldus Tineke van der Meulen van de stichting. Uit de waarderende reacties die zij gisteren kreeg bleek dat de open dag bij veel mensen dat doel heeft bereikt. Ook in Voorhout werd giste ren de gezinsverzorging onder de aandacht gebracht. „Deze paraplu is de gezinsverzorging en symboliseert ook de be schutting van de hulp die onze medewerkers bieden". Met deze woorden overhandigde gisteren M. van der Woude, secretaresse van de Stichting voor Maatschappelijke dienst verlening Duinstreek, een wit te paraplu aan de burgemees ter van Voorhout, M. de Goeij- Smulders. Dit gebeurde om precies vijf voor twaalf in het gemeentehuis van Voorhout in het bijzijn van zo'n twaalf ge zinsverzorgsters gewapend met witte ballonnen. Het tijdstip vijf voor twaalf was hiervoor speciaal gekozen om aan te tonen hoe hoog de nood is. Tegelijkertijd gebeur de eenzelfde handeling in de gemeenten Katwijk, Valken burg, Rijnsburg, Noord wijk en Noordwijkerhout. De Stichting voor Maatschap pelijke Dienstverlening Duin streek heeft op dit moment plaats voor ongeveer 20 nieu we medewerkers. Ook man nen zijn hierbij van harte wel kom. „In Katwijk is er al één man in de thuiszorg werk zaam, in Noordwijkerhout ook, maar in Voorhout helaas nog niet", aldus mevrouw Van der Woude. Burgemeester De Goeij beloofde daar waar zij kon, haar steentje bij te zullen dragen. „Al zal dit meer liggen op het politieke én beleidsma tige vlak". Wie meer wil weten kan con tact opnemen met de stichting: Callaoweg 1 in Katwijk, tele foonnummer 01718-30011. Creativiteit K&O-Leiden start in de week van 17 september met creativiteitscursussen. Een greep uit het aanbod: clow nerie voor volwassenen, gri meren/make-up, bridge, yoga, boekbinden, keramiek, origami of bloemschikken. Inschrijven kan dagelijks tussen 9.00 en 17.00 uur bij het bureau van K&O aan de Oude Vèsf 45. Koor De Stichting Concerten Schola Cantorum organi seert in mei van het volgend jaar een requiem van An drew Lloyd Webber getiteld „Een concert voor de Vrede". Liefhebbers voor het meezingen in het koor kunnen zich voor de repeti ties die eind september gaan beginnen, melden op num mer: 071-760332. Banenmarkt Randstad Uitzendbureau houdt morgen een banen markt. Alle beschikbare ba nen uit de omgeving zijn verzameld in een zogenaamd hanenboek. Dit hanenboek ligt ter inzage op de vesti gingen van het uitzendbu reau in Lisse. Noord wijk. Katwijk, Voorschoten, Al phen aan den Rijn, Bodegra ven en Leiden. Met deze praktische storingsset, bestaande uit een schroevendraai er, spanningsmeter en penlight, hebt u in een handomdraai de kort sluiting verholpen. Het setje wordt van u na het opgeven van een nieuwe abonnee. Noteer als nieuwe abonnee ingaande I Naam: I I Adres: I Postcode/plaats: Telefoon: J Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: j maand (automatisch betalen) f 24,85 I kwartaal via acceptgiro f75,10 Stuur als dank de storingsset naar: J Naam: Adres: l I Postcode/plaats: I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar I Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag. - Iedere Leidenaar krijgt vandaag of morgen de 3 ok- ^wijzer in de bus. Thema is dit jaar „Rijp en Groen", oafvenennegentigste keer vindt dit jaar het 3 oktober- Traditionele onderdelen zijn de taptoe en de op eramuziek bij de herdenking en de uitreiking van ha- ittebrood. Nieuwe activiteiten zijn een demonstratie porings- en reddingsdienst van de Koninklijke Mari- jieater en een show op kabels en masten hoog in de f het eerst in het Leidse straatbeeld te bewonderen zogeheten Tuna's, dat zijn in klederdracht getooide fn die Spaanse liederen ten gehore brengen. „WE VOELEN ONS IN EEN HOEK GEZET" LEIDEN Als het homo huwelijk er niet komt, ligt dat niet aan het CDA. Dat voorspelt fractievoorzitter Aart van Bochove. „Dat het gezin de hoeksteen van de samenleving is staat in geen enkel CDA- programma. Alle samen levingsvormen zien we als gelijkwaardig. Het gaat om de duurzaamheid van de relatie, niet om de man-vrouw-relatie. Dit bekijken we niet meer met een ethische inslag. Dat zit niet meer in het CDA", legt hij uit. Aanleiding voor deze uitspra ken was een brief van fractie voorzitter Jan Laurier (Groen Links) waarin hij zichzelf en zijn partijgenoot wethouder Hans de la Mar aanbood voor het voltrekken van homohu welijken. Laurier wilde dat de raad afgelopen maandag hier over een uitspraak zou doen. Van Bochove vindt dit wat „Don Quichotte-achtig. De sa menleving is veranderd op dit punt. Jan Laurier en Hans de la Mar kunnen hooguit wat bureaucratische en juridische weerstand verwachten. Ik vind dit een windmolenge vecht". Hij zegt er echter on middellijk bij dat er mensen zijn binnen het CDA die er persoonlijk anders over den ken. „Het is echter niet de taak van de overheid om sa menlevingsverbanden te toet sen op een erkenningenstelsel, zo van jij wel en jij niet". De fractievoorzitter vertelt dat ook in het fractievoorzitterso- verleg van afgelopen maandag „de gedachte op zich niets af stotends had". Er moet wel goed worden gekeken naar ju ridische consequenties. „Als het homohuwelijk er niet komt, ligt dat niet aan ernstige bezwaren van het CDA. Het ligt meer aan de randvoor waarden die worden gesteld, of het wel kan in het Neder lands recht'". onzel onderscheiden directeur van het Nederlands Instituut voor het ten (NINO) is gisteren benoemd tot officier in de orde Nassau. De Leidse burgemeester C. Goekoop speld- versierselen op die horen bij die hoge onderschei- ebeurde tijdens een receptie in het Arsenaal ter gele- n het vijftigjarig bestaan van het NINO. Van Donzel is directeur van het NINO. Onder zijn leiding is het insti- uitgebouwd en heeft het steeds meer internationale gekregen. Van Donzel schreef een aantal weten- werken over Ethiopië. Hij geldt als een van de grote de wereld van dat land. Hij is de enige Nederlandse naast drie buitenlanders van de Encyclopedie FOTO: WIM VAN NOORT LEIDEN Dat het CDA altijd opkomt voor het bij zonder onderwijs noemt fractievoorzitter Aart van Bochove een karikatuur. Het CDA is uit op „een hartelijke samenwerking tussen de gemeente en het bijzonder onderwijs". Sa menwerking, bundelen van alle krachten en ta lenten staan bij de partij hoog in het vaandel. „In Leiden was er een hele tijd een polarisatie tussen de gemeente en het bijzonder on derwijs. De gemeente koos al tijd duidelijk voor het bevor deren van het openbaar on derwijs en deed niet meer dan het wettelijk verplichte voor het bijzonder onderwijs. Het bijzonder onderwijs gaf daar entegen ook nooit thuis, klopte alleen aan als er faciliteiten nodig waren", legt Van Bocho ve uit. Met als gevolg dat on derwijsvernieuwing, gezamen lijke projecten en gezamenlijk overleg zo niet van de grond kwamen. De laatste vijf jaar kwam daar verandering in, de polarisatie geldt nu niet meer. „Dit was niet voldoende voor het CDA, we wilden meer. We zijn nu uit op een hartelijke samenwerking tussen de ge meente en het bijzonder on derwijs". Hij somt het lijstje op dat in het partijprogramma staat: Het onderwijs krijgt indringend te maken met informatietechno logie, het onderwijs moet zich voorbereiden op de opening van de Europese binnengren zen, het onderwijs legt of ver sterkt de contacten met bedrijfsleven en beroepenveld via contractonderwijs, stages enzovoort. Van Bochove wijst erop dat dit een waslijst is die buiten de wettelijke taken valt. „Het uitzetten van twee aparte trajecten vinden we hierbij verspilling van energie. Dat is geen goede zaak". Achterhaald „Het CDA is altijd gezien als belangenbehartiger van het bijzonder onderwijs. We willen van die automatische rol af. We voelen ons in een hoek ge zet, waar we niet willen horen. We willen voor het hele on derwijs in de stad staan. Bo vendien is die rol achterhaald. Het bijzonder onderwijs moet ook andere partijen maar eens aanspreken. Kom uit dat isole ment en ga ook naar andere partijen", wenst hij het bijzon der onderwijs vurig toe. „We hebben natuurlijk wel een mening over het bijzonder onderwijs. Spreiding van dit onderwijs is geen goed concur- rentiemechanisme. Het bijzon der onderwijs hoeft niet aan een buurt gebonden te zijn. De school moet het winnen van Aart van Bochove: Het bijzonder het openbaar onderwijs op het gebied van kwaliteit, inhoud en herkenbaarheid", vindt Van Bochove. Om dat te illus treren vertelt hij dat hij zelf zijn drie kinderen elke dag naar school brengt. Op de fiets, over een afstand die elke dag twintig minuten fietsen betekent. Hij vindt dat niet erg, vindt dat hij er veel voor terugkrijgt. „Bijzondere scho len mogen geen wijkschooltjes zijn. De scholen moeten gemo tiveerde ouders aantrekken. Maar je kunt niet van iedereen verlangen dat ze kilometers gaan fietsen. De spreiding moet natuurlijk wel goed zijn, maar met bereikbaarheid kun je niet concurreren". onderwijs gaf nooit thuis. FOTO: TEJO RINGERS Het CDA sprak de algemene intentie uit om goed te gaan samenwerken. De collegepar tijen PvdA en Groen Links moesten hieraan wennen, ver telt Van Bochove. Hij merkt echter dat het geluid dat het zijn partij heeft laten horen, goed wordt opgepakt, vindt dat dat snel gaat en is er best blij mee. „Je ziet ook steeds meer openbare scholen die zich gaan gedragen als een bij zondere school. Bijvoorbeeld het instellen van ouderenra- den, dat is niet hetzelfde als het bestuur van een bijzondere school. Maar je ziet toch dat de beheerszaken worden ont leend aan het model van het bijzonder onderwijs. Dat jui chen wij toe".

Leidse Courant | 1990 | | pagina 11