Wegenbouwers zien lekomst somber in ÜNGE Leesplezier moet toch iedereen kunnen beleven CNV op zoek naar „banen in luwte" De laatste mode voorde laagste prijs. Genland putervirus sla ;nde week toe ^ADVERTENTIE) fEK. HOOeCHEF. Ongelukkig met uitspraken Kok DEN HAAG PvdA'er F. Castricum (verkeersza ken) is ongelukkig met uitspraken van vice-pre mier en minister van fi nancien Kok over de ver hoging van de benzine-ac- cijns. Kok zei dit weekein de weten dat het „heel be grijpelijk" is dat een deel van de Kamer problemen heeft met de verhoging van 8 cent per 1 novem ber. Kok houdt vast aan de maatregel omdat de op brengst van 300 miljoen gulden nodig is voor ver betering van het openbaar vervoer. Als de Kamer met een alternatieve fi nanciering komt, vindt hij het ook goed. Castricum voelt daar weinig voor. CcidócSomcmt DINSDAG 11 SEPTEMBER 1990 PAGINA 3 Ministerie wil opheldering over afwijzing advertentie DEN HAAG De uitgevers van een aantal landelijke dagbladen moeten het minis terie van economische zaken op korte termijn opheldering geven over de weigering een advertentie van de Krant op Zondag op te nemen. Dat staat in een brief die het de partement vandaag aan de uitgevers heeft verstuurd. De Krant op Zondag ver schijnt 14 oktober voor de eer ste keer. De uitgever van het nieuwe blad wilde in de dagen voorafgaande aan die datum in de landelijke pers een ad vertentie plaatsen. Alle kran ten hebben die advertentie ge weigerd. Uitgever Storms van de Krant op Zondag meent dat de afwijzing onterecht is. Vol- fens Storms zijn de andere laden bang dat zijn krant een concurrent wordt. De uitge vers ontkennen dit. Het ministerie van economi sche zaken wil achterhalen of de uitgevers onderling een af spraak hebben gemaakt om de advertentie te weigeren. Dit zou in tegenspraak zijn met de Wet op de Economische Mede dinging, die een 'eerlijke' con currentie binnen het bedrijfs leven moet garanderen. Nieuwe verdachten overval AH-filiaal DOORWERTH Het recherchebij standsteam Gelderland heeft vanoch tend twee nieuwe verdachten aange houden van de overval op een filiaal van Albert Heijn in Oosterbeek. Bij deze overval werden twee perso neelsleden van de zaak doodgescho ten, een derde raakte zwaar gewond. De twee verdachten zijn een 23-jarige man uit Nieuwegein en een 24-jarige man uit Utrecht. Verder is een 20-ja- rige vrouw uit Nieuwegein gearres teerd op grond van de wet Wapens en Munitie; vermoed wordt dat zij de wapens heeft geleverd die de over vallers hebben gebruikt. Eerdere ver dachten blijken niets met de overval te maken te hebben. Meer geld gevraagd voor vrouwenstudies DEN HAAG De positie van vrouwenstudies en emancipatie onderzoek in de wetenschap is nog niet stevig genoeg. Daarom moet er een Program meringscollege Vrouwenstudies komen dat zeker zes jaar actief zal zijn, en dat moet zorgen voor een verankering van de nog jonge vakgebieden in de wetenschap. Met dit project is 36 miljoen gulden gemoeid, zo stelt de Stimuleringsgroep Emancipatie Onderzoek (Steo) in een advies, dat ze vandaag heeft gepresenteerd aan minis ter Ritzen van onderwijs en staatssecretaris Ter Veld van emancipatiebeleid. Minister Ter Beek: dienst wordt volgende maand verkort (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De diensttijd wordt al per 29 oktober met twee maan den verkort tot twaalf maanden. De lichting soldaten die begin septem ber is opgekomen, is de laatste geweest van het oude systeem dat jaren lang heeft bestaan en waarin veertien maanden moest worden gediend, zo heeft minister Ter Beek van defensie besloten. Hij heeft de militaire belangenorganisaties inmiddels op de hoogte gesteld van zijn voorne men. In de Tweede Kamer kan het voorstel op steun rekenen van de coalitiepartners CDA en PvdA. Het is Ter Beeks bedoeling dat in de loop van volgend jaar een geheel nieuw systeem van legervorming ont staat, waarbij de opleiding is beperkt tot drie maanden (nu vier) en de parate tijd negen maanden bedraagt. Er zullen twaalf lichtingen per jaar worden opgeroepen, een verdubbeling van het huidige aantal. De verkorting van de diensttijd past in het plan van Ter Beek om de de fensie-organisatie fors in te krimpen. De minister heeft de bonden evenwel verzekerd dat er in 1991 geen gedwongen ontslagen vallen. Voor de jaren daarna heeft hij die garantie niet gegeven. ,Melkproduktie in EG moet verder terug' LEEUWARDEN Minister G. Braks van landbouw, natuurbeheer en visserij sluit niet uit, dat op termijn de melkquota in de EG verder gekort moeten worden. De be windsman vindt de situatie op de wereld markt zeer zorgwekkend en verwacht, dat verdere aanpassingen in het EG-zuivelbe- leid onvermijdelijk worden, aldus plaatsver vangend directeur-generaal Landbouw en Voedselvoorziening, ir. E. Pierhagen, die zijn minister vanmorgen in Leeuwarden verving. Volgens Braks is er in de EG weer sprake van een melkoverschot van vijf pro cent. De landbouwminister constateert, dat niet alleen in de Europese Gemeenschap, maar ook in andere exporterende landen de melkproduktie wat is toegenomen. Dat zet de wereldmarkt extra onder druk. Taalunie wil Groene Boekje vervangen DEN HAAG Het standaard werk voor de spelling van de Nederlandse taal, het zoge noemde Groene Boekje, moet vervangen worden door een spellingslijst onder auspiciën van de Nederlandse Taalunie. Dat is het streven van de nieu we spellingscommissie van de Taalunie, die deze week in Bergen op Zoom werd geïn stalleerd. Zoals bekend gaat de spellingscommissie zich in de eerste plaats buigen over een nieuwe regeling voor lastige bastaardwoorden, verbindings letters en diacritische tekens als de apostrof, het trema en het liggende streepje. UNESCO-PRIJS VOOR SERIE MAKKELIJK LEZEN Mieke Starmans: „Kinderboeken zijn voor veel groepen moeilijk lezenden te kinderlijk". foto: sp DEN HAAG „Nu ik een prijs heb gekregen voor de se rie makkelijk lezen kunnen ze met goed fatsoen op WVC niet gaan beknibbelen op het werk voor groepen met leesproble men", constateert Mieke Star mans met genoegen. Mieke Starmans kreeg afgelo pen zaterdag een eervolle ver melding van de Unesco tijdens de Internationale Dag van de Alfabetisering in Genève voor de serie Makkelijk Lezen, een reeks uitgaven van het Neder lands Bibliotheek en Lektuur Centrum (NBLC) in Den Haag, die veelal via de bibliotheek wordt aangeboden aan moeilijk lezenden. Starmans is als coördinator Makkelijk Lezen al tien jaar aan het duwen en trekken om volwaardige leesstof op aange past niveau voor de probleem groepen te ontwikkelen en in de bibliotheken te krijgen. Een arbeidsintensief streven, waar mee ze meer dan twee deeltijd banen vult en waardoor doven, dyslectici, geestelijk gehandi capten en andere groepen met leesproblemen of -achterstan den geholpen kunnen worden aan volwaardige lees-, luister en kijkstof. Voor de goede orde, de eervolle vermelding, bestaande uit een medaille en een oorkonde, is een strikt persoonlijke prijs. Criteria voor toekenning zijn dat er meerwaarde aan het (be taalde) werk wordt gegeven, dat er sprake moet zijn van in ternationale contacten en dat het werk met creativiteit is uit gevoerd. „Maar het werk doe ik echt voor anderen", meldt ze, „al ben ik best trots op de prijs natuurlijk". Onontgonnen Die instelling blijkt ook uit haar benadering van het begrip deeltijdbaan. „Officieel heb ik een deeltijdbaan, maar er gaat veel meer tijd in mijn functie zitten. Zon vijftig uur per week ben ik er zeker mee be zig. „Het laten lezen van groe pen met leesmoeilijheden was en is een onontgonnen gebied. Er is nu nóg te weinig materi aal en omdat er geen materiaal was, is er geen leescultuur bij deze groepen". Een dergelijk onontgonnen ge bied vergt de inzet van een pio nier als Starmans. „Als eerste stap ben ik tien jaar geleden begonnen met het benaderen van instanties op het gebied van onderwijs, bibliotheekwerk en de uitgeverij om materiaal voor geestelijk gehandicapten op te zetten. Later kwamen daar uitgaven bij voor andere groepen. De instanties moesten gaan samenwerken om de uit gaven op poten te zetten en het materiaal bij de doelgroepen te brengen. Je moet bibliotheken leren dat ze echt voor iedereen zijn en laten zien dat moeilijk lezende mensen in de bieb nau welijks aan de bak komen. En uitgevers moeten weten dat ze verzekerd zijn van een bepaal de afname door bibliotheken, anders doen ze natuurlijk niet mee. En als belangrijkste geldt, dat het materiaal echt bij de doelgroep moet passen. Veel van het materiaal heb ik dan ook zelf uitgetest bij de doel groepen". De verschillen in de groep moeilijk lezenden zijn enorm. „Je praat over doven, dyslectici (mensen die woordblind zijn), geestelijk gehandicapten, afati- ci (mensen die door een beroer te een beschadiging in de her senen hebben en daardoor niet (goed) kunnen communiceren), maar ook over mensen die pas op latere leeftijd leren lezen en schrijven. Voor die groepen geldt dat je makkelijk leesbaar, maar kwalitatief hoogstaand materiaal moet aanbieden. Kinderboeken zijn voor vol wassenen natuurlijk niet ge schikt. Daar beleven ze geen leesplezier aan, dat vinden ze kinderachtig en truttig. Dus moet je proberen om boeken te maken met een liefdesverhaal of het verhaal een streekro man, maar dan vertelt op het taalniveau van de vierde klas basisonderwijs en dat is ver schrikkelijk moeilijk". Dat bleek ook bij pogingen bekende auteurs mee te laten werken. Ze bleken zich volgens Star- mans erg beperkt te voelen omdat ze fraaie stijlbloempjes die ze rondstrooiden in hun werk voor deze groep maar in zeer beperkte mate kwijt kon den. „Daardoor kwam je vaak uit op bijdragen van hulpverle ners en leraren". Makkelijk Ondanks de problemen is er een fraaie serie op poten gezet onder de titel Makkelijk Lezen. De serie, in de bibliotheek door de kaft duidelijk herkenbaar, bestaat intussen uit ongeveer tweehonderd titels, waar tien uitgevers aan mee hebben ge werkt. De serie "in onderver deeld naar de diverse doelgroe pen. Zo is er de Zoeklichtserie voor dyslectici en de reeks De Leeslift voor mensen die op la tere leeftijd leren lezen. Gees telijk gehandicapten hebben via de bibliotheken de beschik king over .de achttien boekjes tellende Zelfserie en het tijd schrift Blits dat bestaat uit ge schreven en gesproken tekst. Dat laatste lijkt vreemd, want je hoeft niet te kunnen lezen om gesproken tekst te begrij pen. In het programma van Makkelijk Lezen zitten zelfs dia's en films. „Maar dat is no dig om mensen met een be perkte leesvaardigheid toch be paalde werken aan te kunnen bieden. Een boek als Turks Fruit is voor velen te moeilijk, maar als ze de film hebben ge zien, dan kunnen ze toch mee praten over het boek". „We zijn er nog lang niet" weet Starmans, maar we kunnen nu zeggen dat het mogelijk is de technische leesvaardigheid van mensen met leesproblemen in stand te houden en ze daar naast plezier te geven in het le zen. Dat plezier mag je toch ze ker niet alleen aan goede lezers voorbehouden? Daarom ook is het goed dat er een prijs is ge vallen op dit werk. Niet voor mezelf, maar om WVC duide lijk te maken dat op dit ar beidsintensieve werk niet be knibbeld mag worden. Eigen lijk moet er meer geld komen Voor promotie, want te weini gen weten nog dat er leeswerk op maat klaar staat in de bi bliotheken". ERIK HUISMAN """TRDAM Het computervi- do waart rond. Op 22 sep- faat het toeslaan onder het rodo lives". Wie dat op die lükzijn scherm ziet, kan grote x tian de harde schijf van zijn ,)r krijgen, aldus dr. R.V. de 1 %an de Erasmus Universeit :nti(rdam. De door Frodo ver en te ellende kan dan alleen :oirfar door een deskundige hersteld. Het virus is ver aar een hobbit uit Tolkiens "6ri de ban van de ring". Vol de Mulder valt de besmetting •ikajrland overigens nog wel als België, waar Frodo ver- aytjk is uitgevonden, zou het ^ifdemisch zijn. derr JTERDE GEZICHTEN OP SYMPOSIUM OYER AUTO EN MILIEU (Van onze sociaal- economische redactie) DEN HAAG Bedrijfs leven en overheid moeten zorgen voor „banen in de luwte" om arbeidsonge schikten weer aan het werk te helpen. Ook verdient het aanbeveling om het aantal jaren dat men in een beroep met een hoog ge zondheidsrisico werkzaam is, aan een maximum te binden, zo schrijft het vakverbond CNV in een vandaag gepubli ceerde actienota over de ar beidsongeschiktheid. Volgens het CNV worden het toenemend ziekteverzuim en uitval wegens arbeidsonge schiktheid een van de grootste sociale vraagstukken van de jaren negentig. In zijn arbeids voorwaardenbeleid en het overleg met de overheid wil de bond dan ook veel aan dacht besteden aan terugdrin ging van het aantal wao'ers. In veel bedrijfstakken is de werkdruk te hoog opgelopen waardoor steeds meer werkne mers moeten afhaken, consta teert de bond. Bedrijven blij ven vaak in gebreke als het er om gaat de functie-inhoud en het werktempo aan de moge lijkheden van individuele per soneelsleden aan te passen. Vooral oudere werknemers zijn daarvan de dupe. Het CNV constateert dat aan be drijfsgezondheids- en veilig heidsdiensten veel verbeterd kan worden. Voor het weer opnemen van arbeidsonge schikten kunnen tenslotte ac tieplannen opgesteld worden. Hoge verwachtingen heeft het CNV van een aanpassing van het ontslagrecht die als de sociale partners het voorstel overnemen een rem kan zetten op de instroom van nieuwe wao'ers. Ontslag op medische gronden mag als het aan het CNV ligt alleen nog worden toegestaan als de werkgever kan aantonen dat echt geen passende werkkring voorhanden is. Op de schaats Onder een stralende zon en bij een temperatuur van dertig graden boven nul schaatst Elco Brinkman, fractievoorzitter van het CDA, in Alma Ata over de Medeo(„wonder")- kunstijsbaan. Een van de objecten die de delegatie Kamerleden heeft bezichtigd tijdens het bezoek aan de Sovjetunie. Voorlichter Jos Jochems, Ria Beckers, Thijs Wöltgens, Hans van Mierlo, Jan Hendriks, B. de Rijk en kamervoorzitter Wim Deetman kijken geamuseerd toe. Lange celstraffen geëist tegen drugssmokkelaars ROTTERDAM Tegen twee mannen (26 en 27 jaar) uit Suriname zijn gis teren voor de rechtbank in Rotterdam gevangenis straffen van respectieve lijk zeven en negen jaar geëist voor het invoeren van 187 kilo cocaïne. Ze werden op 3 juni op Schip hol gearresteerd, nadat de douane in dichtgesoldeerde blikken de drugs had gevon den. De twee hadden geen reke ning gehouden met een echte controle, omdat zij een doua ne-ambtenaar bij de smokkel hadden betrokken. De ambte naar, die 150.000 gulden en een vakantie in het vooruit zicht was gesteld, besloot ech ter op het allerlaatste moment om de verdachten te laten ar resteren. De opening van het Academisch Jaar 1990-1991 in de Lutherse Kerk in Amsterdam heeft een handjevol demonstranten gisteren aangegrepen om te protesteren tegen het gebruik van proefdie ren. Volgens een spandoek zouden er per dag 53 proefdieren sneuvelen aan de Universteit van Amsterdam. foto: anp ninj (ADVERTENTIE) smeekbede van Van der Lip- pe. Maar de verkeersminister bleef met de opgewekte over tuiging van een televisiepredi kant op haar strepen staan. „Ons wegennet, dames en heren, is een confectiepak dat niet echt lekker zit", zo hield zij haar gehoor voor. „Aan de ene kant is het te ruim beme ten, op een andere plaats is het veel te krap. Dat slecht zitten de confectiepak moet nu een maatkostuum worden". ANWB-directeur P. Nouwen snelde de bedrukte wegenbou wers te hulp met de waarschu wing dat de overheid dringend meer moet investeren in de in frastructuur. Hoewel de ver keersplannen van het kabinet nog in de Tweede Kamer be sproken moeten worden, groef Nouwen alvast de strijdbijl op. Als het autorijden eenzijdig duurder wordt gemaakt, aldus Nouwen, dan wordt het voor de ANWB vrijwel onmogelijk om het regeringsbeleid nog langer te steunen. „Als beslo ten wordt tot een beleid dat mobiliteit duurder maakt en nalaat gewenst gedrag te belo nen, dan plaatst dat ons in een buitengewoon moeilijke posi tie". Beetje aangebrand Wordt het oorlog, als minister Maij-Weggen haar nota Struc tuurschema Verkeer en Ver voer in de Tweede Kamer moet verdedigen? In het Con gresgebouw rook het in elk ge val al een beetje aangebrand. De standpunten van de ANWB en Maij-Weggen ble ken niet te verzoenen. En dan was daar ook nog de milieuhoogleraar Lucas Reijn- ders, die routineus voorreken de dat ons milieu naar de knoppen gaat als het autoge bruik niet snel gehalveerd wordt. En dat, aldus een ironi sche Reijnders, terwijl de overheid plannen ontwikkelt die uitgaan van 35 tot 50 pro cent groei! Minder mobiliteit, is dat dan zo erg, vroeg Reijnders zich zelf af. Jawel, knikte de zaal. Misschien, overwoog Maij- Weggen. Absoluut niet, stelde Reijnders. „Een flink deel van het huidi ge autogebruik heeft neuroti sche trekken. Men is meer op de vlucht voor zichzelf dan op zoek bij iets of iemand anders. Intussen wordt over de milieu nadelen van de auto zeer ver schillend gedacht. Ikzelf be schouw het goeddeels verdwij nen van spelen van stadkinde- ren op straat bijvoorbeeld als het grootste verlies voor de Westeuropese cultuur sinds de dood van Mozart". En de wegenbouwers? Die mo gen, als het aan Reijnders ligt, speelplaatsen, tramtunnels en fietspaden aan gaan leggen. En vooruit hier en daar ook nog een verkeersdrempeltje. „Zodat er een eind komt aan de jaarlijkse slachting onder kinderen en andere niet-yup- pen". PAUL KOOPMAN Aanbiedingen geldig t/m zaterdag 22 september of zolang de voorraad strekt. -'t Wordt steeds leuker bij V&D. \AG De wegenbou- en er wat beteuterd bij nejlaagse Congresgebouw. »kriem moet worden %ld, de opdrachten ele$p en dan komt minis- sevj.Weggen van verkeer ederstaat je doodleuk ver- vesJat je voortaan maar ZQi en trambanen moet n dr' iï hjt u een uitdaging te k g", riep de politieke g ttfteren strijdlustig. Ze i nog een suggestie; en wordt het wel tijd jiaam van uw vereni- lani te dopen in Neder- /er/ereniging van Infra- e Jbouwers". egenbouwers zijn we- iters en willen dat !n 0 houden. Op een enke- 'lïelkraren de ondernemers n zj met de statusmobiel rob Congresgebouw geko- hipr de jaarvergadering Nederlandse Vereni- van Wegenbouwers i En alom werd ge- !ke?n minister Maij-Weg- jgeens herhaalde dat de an het autorijden fors eva moeten en nieuwe ts flingen van het land- iurleen in uiterste nood- imë zullen worden toege- e 0| er®bewusteloos wij met deze bood- :.s:1 enthousiaste nieuwe inëlsleden werven?", igeiVWB-voorzitter J. van brfce zich af, nadat hij iscpdschap had aanhoord. fste een uiterst somber waarbij de overheid na de andere weg en de wegenbouwers ,uvvijken hebben. De ge- zouden catastrofaal nder economische ont- dl^g neemt welvaart af Tefen we milieubewuste- DVj( iedl moet worden omge- Napag het dan alsjeblieft je langzaam gebeuren, ^ae vrij vertaald de Select damesblouse. Van viscose/polyester. Kopmouw metplooistellingenvan achter aangerimpeld. In onder andere off-white, goud en rood. Van 59,95 voor Damespantalon. Van katoen/ polyester Met of zonder omslag en met steekzakken. In zwart, taupe, bordeaux en mosterd. Van 79,95 voor

Leidse Courant | 1990 | | pagina 3