betganger krijgt de ruimte i heringerichte Voorstraat Paardenmarkt Valkenburg heeft een rijke historie Begroting van Oegstgeest heeft geen enkele ruimte CcidócSouooTit Dievegge betrapt In Leiderdorp geen duidelijkheid over afvalstoffenheffing Leiderdorp voorstander homohuwelijk [MISSIE GEEFT PLANNEN GROEN LICHT Staalbedrijf hoeft geen wand te plaatsen ^5EN& OMGEVING DINSDAG 11 SEPTEMBER 1990 PAGINA U SASSENHEIM De rijkspo litie van Sassenheim heeft gis termiddag een 25-jarige Am sterdamse dievegge aangehou den. De vrouw had drie trainings pakken gestolen in een wa renhuis aan de Hoofdstraat in Sassenheim. De beheerder zag de vrouw met de gestolen waar vertrekken en zette de achtervolging in. Buiten kon hij de vrouw staande houden. De politie zoekt uit of de vrouw nog meer diefstallen heeft gepleegd. VALKENBURG Van Valkenburg kan rustig worden gesteld dat het bekend staat als een aar dig dorp waar niet veel schokkende dingen ge beuren. Toch is dat niet altijd zo geweest. Er is in vroeger jaren een tijd ge weest dat dit dorp in Zuid-Holland meer be kendheid genoot dan de Limburgse plaats met de zelfde naam. Valkenburg was vanouds, reeds in de vroege Middeleeu wen, een internationaal han delsknooppunt van betekenis. Al voor de veertiende eeuw werd menigmaal de datum waarop rente en pacht moest worden betaald, vastgesteld op een van de dagen van de Val- kenburgse markt. Linnen De markt van Valkenburg ontleende oorspronkelijk haar belangrijkheid aan de Vlaamse wevers die er hun linnen kwa men verkopen. Toen echter de Hollandse monnikken dat kunstje hadden afgekeken en ook met linnen verschenen, verminderde de belangrijk heid van Valkenburg als lin- nenmarkt. Belangrijker werd daarentegen Valkenburg als paardenmarkt. Vast staat dat reeds in 1125 de paardenhan del hoofdzaak was. De Valkenburgse paarden markt begon acht dagen voor Sint Lambert en duurde tot 17 september, acht dagen na Sint Lambert. Zo was het dus niet minder dan zestien dagen lang een drukte van belang in Val kenburg, waar kooplieden uit veel en verre landen, zelfs uit Turkije en Spanje, elkaar ont moetten. Als de markt begon hing de koster van de kerk het zoge- naammde Heilige Kruis aan zijn woning. Dat bleef er han gen als teken van vrije geleide voor alle bezoekers. De paarden werden uit het ge hele land aangevoerd. Soms werden er vierduizend dieren verhandeld. Zo vermeldt een officieel stuk uit het jaar 1554, dat op één enkele dag 3106 paarden werden verkocht. Aardig was dat elke marktdag werd „ingeluid". En weer was het de koster die zich ook hiermede belastte. Hij deed dit tegen een afzonderlijke belo ning die lange tijd acht stui vers bedroeg. Rechten Er valt natuurlijk over het verleden van zo'n eeuwenoude markt veel te vertellen. In de eerste eeuwen trokken de ker ken alle voordelen, verbonden aan het houden van markten naar zich toe. Later was het de ambachtsheer die het voor het zeggen had. Dikwijls ook wer den de rechten verdeeld waar uit nog wel eens onenigheden voortvloeiden. Zo verkocht de ambachtsheer van Valkenburg in 1260 het recht om paardenmarkten te houden aan de stad Vlaardin- gen en twintig jaar later nog eens aan Voorschoten, die daar maar wat graag gebruik van maakte. De Valkenburgers pikten dit echter niet en rie pen de hulp in van de kerk. De bisschop van Utrecht be paalde daarop dat van Hoek van Holland tot Kennemer- land geen paard verkocht mocht worden van zes jaar en jonger, gedurende de zes we ken voor de Valkenburgse markt. Tegenwoordig is Valkenburg weer een vrije markt. Wel niet meer met zo'n groot aantal paarden als vroeger, maar „de mart" zal altijd in ere worden gehouden. Wie eens een kijkje wil nemen is morgen welkom in het Rijndorp. Burgemeester C. Sinke opent de markt om tien uur 's morgens op de hoek Ringweg/ Broekweg, nabij de brandweerkazerne. Aanslui tend onthult Sinke op het Cas- tellumplein een kunstwerk. Het werk is gemaakt door de Katwijkse kunstenaar Geraard Brouwer en beeldt twee marktkooplieden uit. JOH. IMTHORN LEIDERDORP De ge meenteraad van Leider dorp is gisteravond met algemene stemmen ak koord gegan met het sy steem van gescheiden op halen van het huisvuil. Over de wijze waarop de extra kosten in de tarie ven voor de afvalstoffen heffing zullen worden doorberekend bestaat nog geen duidelijkheid. De ge meenteraad zal daar in het najaar nog een apart besluit over nemen. Het raadslid J. Hermans (PvdA) maakte duidelijk, dat zijn fractie wil vasthouden aan het bestaande dekkingspercen tage van 80 procent. Een door berekening van 100 procent, zoals het college van B en W wil, is volgens. Hermans een te zware last voor de lagere inko mensgroepen. De 40.000 gul den die de gemeente Leider dorp zou mislopen kan volgens het PvdA-raadslid elders in de begroting worden gevonden. Ook J. Jansen (GL) was die mening toegedaan. Hermans bleek geen bezwaar te hebben tegen een verhoging van de onroerend-goedbelasting (OGB) om een tekort op de reiningsrechten op te vangen. Hermans probeerde het CDA mee te krijgen. CDA-fractie- voorzitter A. Roest hield ech ter vast aan het collegepro gramma. Tussen de samenwerkende fracties van het CDA, VVD en D66 is afgesproken, dat alle extra milieulasten voor de vol le 100 procent aan de burgers worden doorberekend. Roest vond daar het gescheiden op halen van groente- en tuinaf val onder vallen. Eerder had Roest in de commissie finan ciën verklaard, dat zijn fractie een dekkingspercentage van 85 procent wil aanhouden om de extra kosten van de sluiting van de Leidse vuilverbran dingsinstallatie door te bereke nen. Een voorstel van Her mans om nu al tot een percen tage van 80 procent te beslui ten werd met 4 (PvdA en GL) tegen 16 (CDA, VVD en D66) verworpen. Lisse steunt kinderopvang LISSE De Stichting Kin deropvang Lisse (SKOL) krijgt van de gemeente steun voor het opzetten van kinderop vang. De SKOL krijgt daar voor de beschikking over het gehele gebouw aan de Ooievaarstraat 47a. De stich ting krijgt dit jaar nog 117.000 gulden en wordt verder ge steund tot tenminste 1993. Lis- se krijgt van het Rijk geld voor de realisering in fasen van 27 opvangplaatsen. In 1990 is dat 54.000 gulden voor 10,8 opvangplaatsen en 162.000 gulden voor investeringen. In 1991 zal 80.000 gulden worden ontvangen voor 16 opvang plaatsen, in 1992 ruim een ton voor 21,4 opvangplaatsen en in 1993 125.000 gulden voor 27 opvangplaatsen. In een voor stel aan de raad stelt het colle ge van B en W voor om te streven naar de totstandko ming van gastouderopvang en buitenschoolse opvang of uit breiding ervan. OEGSTGEEST In de be groting van Oegstgeest voor 1991 zit geen enkele ruimte. „We zitten op de nullijn. Alles wat wij méér willen kan al leen maar een verhoging van de belastingen betekenen of bezuingingen op een ander terrein tot gevolg hebben. En ik zal de laatste zijn die dat wil. Het moment is aangebro ken dat het college pertinent nee moet zeggen", aldus wet houder J. van der Reijden gis teren in de commissie finan ciën. De begroting wordt vol gende week gepresenteerd. Dit werd gisteravond tijdens de commissie duidelijk tijdens een discussie over eventuele nog te nemen maatregelen in de nieuwbouwwijk Haaswijk. Vrijgekomen gelden uit de grondexploitatie staan op de bank en de gemeente trekt daar rente van. In de begro ting is rekening gehouden met besteding van die rente tot en met het jaar 1993. De D66'er Poelmans stelde dat gelden aan deze reserve onttrokken zouden kunnen worden om bepaalde zaken reeds tot uit voering te brengen. Bijvoor beeld de ontwikkeling van een Oegstgeester hout ih ae Morse belpolder zodat de aanpalende woonwijk als Haaswijk er niet langer op hoeft te wachten. Van der Reijden merkte op dat dit renteverlies betekent en er een gat in de meerjaren begroting zal vallen. Gratis compostvaten Inwoners van Warmond kunnen voor niets com postvaten krijgen van de gemeente. De eerste werd gistermiddag door wethouder W. de Vos aan mevrouw Mulder uitgereikt op de gemeen- tewerf aan de Van der Woudestraat. De ge meente heeft voorlopig 500 vaten besteld. Met het gratis verstrekken van de vaten hoopt de gemeente het aanbod van huisvuil sterk te ver minderen. De compostvaten werden tot voor kort al voor een zeer lage prijs aangeboden. De actie is een groot succes. Gisteren werden 400 vaten afgehaald. foto henk van den en de Nieuwe plannen voor 't Joght VALKENBURG De verkeerssituatie in 't Joght wordt eerst nader bestudeerd. Daarna wor den nieuwe voorstellen voor verbetering van de verkeersafwikkeling ge daan. Dit besloot gisteren de commissie openbare werken en verkeer. De commissie zag er weinig in om gezien de tegen woordig sterk veranderde verkeerssituatie in 't Joght het verkeerscircula tieplan van 1978 te ge bruiken. D. Hoffmans (PvdA-PPR) stelde voor dat door de ge meente een aangepast plan zal worden ontworpen. P. Mizee VVD wil eerst de hui dige verkeersafwikkeling aan een onderzoek onder werpen en dan pas het tech nische gedeelte plannen. Wethouder H. van der Nagel ging daarmee akkoord. De commissie was tevens van oordeel dat het fietspad langs de Voorschoterweg in plaats van hertegeld, beter kan worden geasfalteerd. Wethouder H. van der Nagel deelde mee dat de provincie daarmee akkoord gaat. Voor dit jaar heeft de gemeente daarvoor een bedrag van 75.000 gulden uitgetrokken. Het gedeelte tussen de To- renvlietswatering en de in aanbouwzijnde brug over de Oude Rijn, zal eerst worden aangepakt. Aanvankelijk hadden de meeste commissieleden wei nig bezwaar tegen het aan brengen van een nieuwe slijtlaag op Katwijkerweg, Hoofdstraat en Voorschoter weg. Echter nadat het CDA- raadslid Van Loenen tech nisch gezien wel bezwaren had tegen de gang van zaken en daarom adviseerde de slijtlaag voorlopig niet aan te brengen, vroegen de overige raadscommissieleden om een nader onderzoek van B en W. ^«twintigste ie «lafname-avond ÏjWIJK Voor de vij- tigste maal houdt het ruis, in samenwerking Lions Club Noordwijk, atioiedafname-avond. Dat heri morgenavond in de JOaordmavo aan de Van 2413festraat. Zowel beken- ^fWuwe donoren kun- (a|).'eh tussen kwart voor 21.iaën kwart over negen na. ij voor het afstaan van in n»ye nter bloed. Wie ge- q*J en niet jonger dan 18 ly X- dan 65 jaar kan do- 2 Lórden. Er wordt gere- tp een record opkomst 9 06) donoren. Het hoogste IN «i0* nu *oe was ^95. Dodelijk ongeval spoorwegovergang HAZERSWOUDE Een 18-jarige Hazerswoudenaar is gisterochtend bij een on geval op de spoorwegover gang van de Gemeneweg in Hazerswoude-Rijndijk om het leven gekomen. De man, die op een brommer reed, kwam omstreeks tien uur in botsing met een trein die uit de riditing Leiden kwam. Hij overleed ter plaatse. Het baanvak Alphen-Leiden is twee uur gestremd geweest voor treinverkeer. Passa giers zijn met bussen ver voerd. Opknapbeurt Kapelstraat LISSE De Ka- pelstraat in Lisse wordt deze week opgeknapt. Het ge deelte tussen de Grachtweg en de Kanaalstraat wordt herbestraat. In verband met deze werkzaamhe den zal dit gedeel te van de straat enige dagen geslo ten zijn voor alle verkeer, met uit zondering van voetgangers. Kleermaker licht Noordwijker op NOORDWIJK Een man uit Noord- wijk heeft gisteren bij de politie aangifte gedaan van oplichting door een kleer maker. Afgaand op een advertentie, heeft de man enige maanden geleden zich bij die kleermaker een paar kos tuums laten aanmeten. De kleermaker verbleef op dat moment in een hotel in Den Haag. De Noordwijker had zoveel vertrouwen in de verkoper, dat hij vooruit 1600 gulden betaalde. Zes tot acht weken later zou hij de kostuums in ontvangst kunnen nemen, zo werd hem verteld. Zijn verbazing was groot toen de kleermaker na die termijn met de noorderzon vertrokken bleek te zijn. De politie van Noordwijk vraagt zich af of er meer gedupeerden zijn. LEIDERDORP Het ge meentebestuur van Lei derdorp zal er bij het par lement op aandringen een huwelijksvoltrekking tus sen twee personen van hetzelfde geslacht moge lijk te maken. Een voorstel van die strekking van VVD-fractievoorzitter J. de Waard werd gisteravond unaniem door de gemeente raad van Leiderdorp aan vaard. Eerder al had burge meester A.J.A.L. Bruggeman verklaard, dat het college van B en W geen principiële be zwaren heeft tegen een bur gerlijke bekrachtiging van een homofiele relatie. Voor een ac tief beleid op dit punt ziet Bruggeman echter geen moge lijkheden, vanwege opeenvol gende rechterlijke uitspraken. Ambtenaren van de burgerlij ke stand zijn volgens Brugge man echter vrij om positief op eventuele verzoeken in te gaan. De discussie ontstond naar aanleiding van de brief die de Leidenaars Gerard Kuipers en Frans Stello aan het Leider- dorpse college van B en W hebben geschreven. Raadslid J. Jansen (GL) zei dat het col lege last heeft van koudwater vrees. De jurisprudentie zei hij niet waterdicht te vinden. Bruggeman zei dat het college al ver genoeg was gegaan. „Elke ambtenaar van de Bur gerlijke Stand is vrij al of niet een dergelijk huwelijk te slui ten. Het college is niet van plan verdergaande instructies te geven. Het college is daartoe ook niet bevoegd", aldus Brug geman. In het voorstel van De Waard zag Bruggeman een goede ge legenheid de bestaande wette lijke barrières te doorbreken. prima bevallen", aldus Willms. Het voorstel van VVD'er Ho- gervorst om het werk uit te besteden omdat dat mogelijk sneller gaat, werd door de ove rige commissieleden verwor pen. De gemeenteraad van Noord- wijk geeft eind deze maand zijn definitieve fiat aan de re constructieplannen. Begin ok tober wordt begonnen, maar vanwege de feestdagen en de daarmee samenhangende drukte voor de middenstand wordt van half november tot het nieuwe jaar het werk stil gelegd. De kosten voor de re constructie worden begroot op ruim een half miljoen gulden. Heg SW1 («hen weten r'sK haag/noordwij- careïUT Zilker Q.J. de n.Oseft geen recht op scha- r-geding van de gemeen- 5t „dwijkerhout omdat zijn itdo^der waard zou zijn ge- Elizt door aanleg van de dagfale weg SW1. De Raad ye heeft dat bepaald. 'i«p kocht eind 1983 een u.an de Zilkerduinweg vooihij al sinds 1961 woon- het doortrekken van 9-gjl is volgens de Zilker 'vgS circa 40.000 gulden in verminderd. Gevaar Sdoverlast zijn hier vol- het lm de voornaamste oor- keer*te Noordwijkerhout aklirh op het standpunt dat i4.(Kg, toen hij het huis in ooF bunnen weten C Ve§ van de we8 °P han- lerli^s. De Raad van State gemeente wat dat be- het gelijk. Dat een Hindering van het plaatsgehad is vol- Raad van State reëel, had dit echter kun- en omdat ten tijde ïkoop het plan voor [van de SW1 al was door Gedepu- Staten. >or State S5- Omroepsters gehuldigd Twee omroepsters van Radio Boterbloem zijn gisteren in bejaardentehuis De Schutse in Sas senheim gehuldigd voor jaren trouwe dienst. Door Boterbloem-voorzitter Hoogenbergh (mid den) werden M. van Dop uit Lisse (links) en B. Steenbeek uit Hillegom in de bloemetjes gezet. Mevrouw Van Dop is 121/2 jaar medewerkster, haar collega 20 jaar. Radio Boterbloem is actief in zeven bejaardencentra in Lisse, Sassenheim en Warmond en heeft 47 medewerkers. Namens bestuur en personeel van De Schuste bedankte Dorien Braun de twee die volgens haar altijd klaar staan voor bewoners en personeel. foto: henk van den ende haag/voorscho- bedrijf NTB Inter- J aan de Hyacinthstraat hoeft geen rd» ren<Ie sckeidingswand u ?en op de eerste verdie- haar pand. De Raad ezoate heeft dat besloten. leen te Voorschoten had 8 kader van de hinder- gunning een brandwe rende wand geëist tussen het bedrijf en een aangrenzende ruimte, die door het bedrijf wordt gehuurd. Momenteel staat er een houten wand. Vol gens NTB wordt de gehuurde ruimte niet gebruikt. De hou ten wand is alleen aangebracht om stookkosten te drukken. De firma maakte bezwaar bij de Raad van State, vanwege de hoge kosten die een brand werende voorziening met zich mee zou brengen. De raad van State kon zich daarin vinden. Het bedrijf mag 's avond en 's nachts en op zon- en feestda gen niet werken, omdat het in een woonomgeving staat. De Raad van State heeft dat voor schrift gehandhaafd, omdat de gemeente bereid is in noodge vallen werkzaamheden buiten de normale werkuren toe te staan. Een ondergrondse tank van de firma die niet wordt gebruikt hoeft niet aan de voorschriften te voldoen van de Raad van State, zolang deze inderdaad leeg blijft. genidWIJK De re- üctieplannen voor (Spjorstraat in Noord- kunnen wor- i8.4uitgevoerd. Gister- 2^4 gaf de commissie ei. are werken, wo- en verkeer de "21 jn het groene licht. Mjconstructrie houdt ite"j|meer instelling van iC aitingsverkeer in. ok v 2i-3?dt de mogelijkheid ?[J}igers volop de 0. te geven terwijl [pojien 85 parkeer- 18.45 B«r woJiissie wil overleg ooj-jhuur op sportcentrum ifJvETERING Het is 's oiig niet zeker of twee 1-30»n houten schuurtjes op Vein van Watersport- Indt1 Braassemermeer aan otage in Oude Wetering soc worden vervangen nieuw aluminium ig^ar. De raadscommissie gefi- en beroepsschriften een be- 1; n-ihrift met betrekking Ko' zaak aan. Volgens het e bestemmingsplan 3EN schuurtjes niet toege en jpaar de raadscommissie STMjfrip voor de argumen- b,n eigenaar B. Barta. en^lt dat de schuur alleen bestemd voor de op- J Pin materialen. Voorts |^t om een verplaatbare '"Door het bezwaar aan en hoopt de commissie "d-ggenaar in overleg met tot een °pl°ssing jlarto nam het water- itrum in 1985 over van Zl^malige eigenaar Arie Op dat moment wa- tfwee vervallen houten enhiies er al jaren. Barto t in de gaten dat ze il- 13ïn strijd met het be- waren ge- Daar kwam hij pas hij onlangs tever- bouwvergunning ap6) VAN STATE: -896 reefer had plaatsen kunnen worden aangelegd. De reconstructie geldt de ge deeltes tussen de Schiestraat en het raadhuis en tussen het Lindenplein en het Westeinde. In eerstgenoemd gedeelte wordt de rijrichting omge draaid. Eén van de belangrijk ste redenen daarvoor is dat de gevaarlijke situatie die de kruising Voorstraat/Heilige Geestweg/Schiestraat met zich meebrengt komt te vervallen. Alleen het commissielid E. Ho- gervorst (VVD) zei dit geen goed idee te vinden. Volgens hem is iedereen aan de onvei lige situatie ter plekke gewend en zullen veel weggebruikers de onopvallende ingang van de Voorstraat over het hoofd zien en, vooral 's nachts, voor bijrijden. De overige commis sieleden kozen „in het belang van de verkeersveiligheid" wel voor.de voorgestelde wij ziging van de rijrichting. In het gedeelte tussen Linden- plein en Westeinde wordt een richtingsverkeer ingesteld. Auto's zullen alleen vanaf de kant van het Westeinde de Voorstraat in mogen rijden. Na de reconstructie is alleen in het gedeelte van de Voorstraat tussen Lindenplein en ge meentehuis nog tweerichtings verkeer toegestaan. Verheugd toonden alle raads leden zich over het feit dat na de reconstructie elf lindenbo- men worden geplant. „Een Voorstraat zonder lindenbo- men, dat kan gewoonweg niet", zo verwoordde CDA'er W. Wijnands de gevoelens van de voltallige commissie. Het reconstructiewerk wordt uitgevoerd door de eigen dienst Openbare Werken van de gemeente. De mensen van deze afdeling hebben volgens wethouder J. Willms veel zin in dit creatieve karwei. „Ook het eerste deel van de Voor straat hebben zij gerecon strueerd en dat is alle partijen

Leidse Courant | 1990 | | pagina 11