iaar Leiden Monumentendag rekt duizenden aller /leiIds) Resten huize Coebel definitief begraven Staartklok gestolen paPEN OMGEVING BeidwOowumt MAANDAG 10 SEPTEMBER 1990 PAGINA 7 Diabetes De Diabetes Vereniging Leiden houdt morgen een voorlichtingsavond over zoetmiddelen. Spreekster is voedingsdeskundige E. Slof. De avond wordt ge houden in het AZL, in de aula van gebouw 50, le etage, Wassenaarseweg 6. De aanvang is 20.00 uur. Open dag De Stichting Gezinsver zorging Leiden houdt mor gen een open dag. De bij eenkomst is bedoeld voor vrouwen en mannen die belangstelling hebben voor werken bij de gezinsver zorging. De open dag wordt gehouden in de Rembrandtstraat 21 en duurt van 12.00 tot 16.30 uur. Dans Een cursus traditionele Afrikaanse Dans begint morgen in De Droomfa briek, Oude Singel 56. De cursus wordt gegeven op dinsdag van 21.00 tot 22.30 uur. Voor opgave en infor matie: 020-44523. Toneel Gratis informatielessen voor de cursus toneel en improvisatie worden mor gen en woensdag gehou den in de Droomfabriek, Oude Singel 56. Op dins dag is het voor beginners van 18.30 tot 21.00 uur ter wijl de les voor gevorder den op woensdag van 19.30 tot 22.00 uur wordt gehou den. Lezing M. Prak houdt morgen een lezing over de Leidse elite in de achttiende eeuw. Juist in die tijd nam de ar moede in Leiden toe van wege de grote teruggang in de textielnijverheid. Prak is op dit onderwerp gepromoveerd. De Vereni ging Jan van Hout heeft hem uitgenodigd. Belang stellenden kunnen gratis terecht om 20.00 uur in de tentoonstellingszaal van het Gemeentearchief aan de Vliet 45. Feest Het driejarig bestaan van De Droomfabriek wordt woensdag herdacht in de vorm van een tropisch feest met De Fruta Bomba band. Iedereen is welkom vanaf 20.30 in de Droom fabriek, Oude Singel 56. De Lakenhal koopt zelfportret Dit zelfportret van Willem van Mieris is onlangs aangekocht door stedelijk museum De Laken hal. Van Mieris (1662-1647) wordt gerekend tot de Leidse fijnschilders, die hun naam ontlenen aan een gedetaillerde techniek op klein formaat. Deze stroming was in de zeventiende en acht tiende eeuw zeer geliefd. Leidse fijnschilders als Gerard Dou en Frans en Willem van Mieris be hoorden tot de bekendste en best betaalde meesters van hun tijd. Dit zelfportret, dat ver moedelijk is geschilderd in 1710, is verworven met aanzienlijke steun van de vereniging Rem brandt. Het is een werk waarin stofuitdrukking en de perfecte techniek van de fijnschilders tot een hoogtepunt is gebracht. Het schilderij is een welkome aanvulling op het al rijke bezit aan zelfportretten van Leidse fijnschilders in De La kenhal. C.J.J. Vogelaar, conservator oude kuhst in De Lakenhal, geeft woensdagmiddag 13 sep tember vanaf vijf uur uitleg over het zelfportret. Vervolgens houdt R.E.O. Ekkart, adjuct-diréc- teur van het Rijksbureau voor Kunsthistorische Documentatie in Den Haag, een lezing over Ne derlandse portrettisten en hun opdrachtgevers. Van 14 september tot 28 oktober is een kleine opstelling rond het portret van Van Mieris te zien. Dan zijn ook zelfportretten van Jan van Mieris en Carel de Moor tentoongesteld. foto: pr Pand Ico-Athibu kort gekraakt LEIDEN Het leeg- staande voormalige Ico- Athibupand aan de Lam mermarkt is het afgelopen weekeinde korte tijd ge kraakt geweest. Surveillerende politieagenten zagen zondagmiddag rond drie uur dat er mensen binnen wa ren. Zij troffen twaalf perso nen aan die hun naam niet wilden opgeven, maar wel zei den dat ze het gebouw 25 uur eerder hadden gekraakt om er te gaan wonen. Daarop heeft een hulpofficier van justitie de zaak bekeken. Omdat volgens hem het pand niet als woning was ingericht er lagen al leen een paar matrasjes op een zolder en er stonden wat kop jes moesten de krakers het pand direct verlaten. Een op dracht waaraan zij mokkend gevolg gaven. Ze waren bin nengekomen door over een hek te klimmen en een deur met een koevoet open te bre ken. Verzameling cd's gestolen LEIDEN Een cd-speler en 90 compactdiscs zijn vrijdag nacht gestolen uit een woning aan de Takwier in Leiden. De waarde van die spullen be draagt naar schatting 4300 gul den. De dieven kwamen bin nen door een ruit te forceren. Dezelfde nacht werden uit een huis aan de Schelpenkade on geveer 3.000 gulden en een aantal gouden ringen gestolen. Hier braken de dieven een schuifpui open. 2 «EN/REGIO - Open fei.mentendag heeft in i«elangstellenden op ,te"|en gebracht. In Lei- \c jverden minder be- ia-rs geteld dan vorig 2i|maar toen was de gieip extra groot omdat o^kertijd NCRV's ur«ïpad in de Sleutel- |^erd gehouden. „Wij Bieel tevreden", aldus 21 Dubber, een van de jjgisatoren. De vierde oo) Monumentendag j5re in het hele land i 3:een half miljoen be- ^jrs getrokken. 1.3 lel. den werd Open Monu- II (hdag geopend door wet- ont Tj. van Rij (ruimtelijke Rij nam in het ge- >ur/an het Leidsch Dagblad HUI Witte Singel het eerste 1$aar van het boekje 9* 22.I „Kiezen en Bouwen, Architec tuur in Leiden 1850-1940" in ontvangst. Het boekje is samengesteld door de kunsthistorici Koen Ottenheym, Paul Rosenberg en Jeroen Goudeau en is niet toevallig zaterdag verschenen. Open Monumentendag stond in Leiden vooral in het teken van de jonge bouwkunst. Het boekje gaat ook over deze .jonge monumenten". De overhandiging had ook al niet toevallig plaats in het gebouw aan De Witte Singel. Het on derkomen van het Leidsch Dagblad geldt als een spre kend voorbeeld van zo'n jong monument en is ontworpen door de beroemde architect Dudok (1884-1974), die zijn loopbaan in Leiden begon. Hij was ingenieur bij gemeente werken. Volgens Paul Rosenberg is ge tracht in het boekje een aantal aardige voorbeelden uit Lei den te tonen. „Het is geen doorlopend verhaal, maar toch is een compleet beeld ont staan". Wethouder Van Rij zei dat hij in de korte tijd dat hij lid van het gemeentebestuur al vaak is geconfronteerd met de vraag 'Hoe ga je om met het verleden?'. Van Rij meldde dat in het najaar de monumenten nota verschijnt. „Dan kunnen we het monumentenbeleid in hoofdlijnen bespreken en niet per incident". De wethouder merkte op dat actievoerders het monument hebben ont dekt. „Mensen die geen disco theek willen, zetten ineens hun handtekening voor be houd van een monument". Daarmee doelde Van Rij op de zogenoemde Parmentierpan- den aan de Lammermarkt. Er bestaan plannen die te slopen en te vervangen door een par keergarage. Ook de discotheek KoetsOtheek zou er kunnen worden ondergebracht. De Stichting Industrieel Erfgoed Leiden (STIEL) zet zich in voor behoud van deze panden. De belangstelling voor de de Dronken Engelsman steelt vrachtwagen NOORDWIJK Een 28-jarige En- gelsman heeft vrijdagavond rond acht uur vanaf het Westeinde een vrachtwagen gestolen. De vrachtauto was geladen met ongeveer zestig fiet sen van jongeren die op een camping aan het Westeinde verbleven. Op de Northgodreef raakte hij een boom en reed een lantaarnpaal omver. Op de Gooweg bracht hij de vrachtwagen tot stilstand, waarna hij wegvluchtte. Even later werd hij door omstanders in het Everwijnpark aangehouden. De man bleek dronken te ziin. De Brit krijgt een proces-verbaal voor diefstal, joyriding, doorrijden na aan rijding en weigering van de adema nalysetest. Van Berckelweg Noordwijk gevaarlijk voor brommers NOORDWIJK Een 18-jarige Leiderdor per is vrijdagavond rond twaalf uur met een gebroken been naar het AZL overgebracht. Hij botste met zijn brommer op de Van Ber ckelweg ter hoogte van de Noordwijker- hoekbrug frontaal op een bromfietser. Op ongeveer dezelfde plek botste gisteravond om kwart voor tien een 19-jarig meisje uit Voorhout met haar brommer tegen een an dere brommer. Zij is met een gebroken arm naar het AZL overgebracht. Van vrijdaga vond tot vanmorgen hebben veertien aanrij dingen plaatsgehad. Volgens een Noordwijk- se politiewoordvoerder is dit een abnormaal hoog aantal. Normaal gebeuren er in een zelfde periode ongeveer vijf aanrijdingen. Er vielen verder geen gewonden, de materiële schade bleef beperkt. Inbrekers bekennen meerdere inbraken NIEUWKOOP De twee man- nen die vorige week voor 50.000 gulden aan aluminium buit maakten bij een bedrijf in Nieuwkoop, hebben daar al eerder hun slag geslagen. De 57- jarige man uit Hellevoetsluis en zijn 28-jarige maat uit Rotterdam braken twee keer eerder in bij metaalverwerkingsbedrijf Meta Unie. De mannen stalen dit jaar ook al 200 kratten met lege fles sen bij drankenhandel Vianen. De totale buit van de inbraken bedroeg ongeveer 100.000 gulden. De inbraken werden allemaal ge pleegd in augustus. Van de buit is niets teruggevonden. 'Eenden' door brand verwoest VOORSCHOTEN Twee perso nenauto's van het merk Citroën zijn op de vroege zondagmorgén in brand geraakt in Voorschoten. Waarschijnlijk zijn de auto's in brand gestoken. Een Diane die stond geparkeerd bij een garage bedrijf aan de Koningin Juliana- laan vloog als eerste in brand. De brandweer kon niet verhinderen dat de auto geheel uitbrandde. Kort daarna brandde een lelijke eend aan de Carel Fabritiuslaan. Deze auto kon tijdig worden ge blust, maar liep niettemin veel schade aan de binnenzijde op. snihtpartij in alikelcentrum AAN DEN RIJN Bij een UMrtij tussen een groep Alphenaren en ^ep Marokkaanse jongeren is vrijdag- ta,ic'een Alphenaar met een hoofdwond DOft Rijnoordziekenhuis gebracht. De 24$rtij begon rond 20.00 uur in winkel- 15, ft Aarhof. Een 26-jarige man uit Al- Shopte en sloeg een Alphens meisje. Alphenaren bemoeiden zich daar- ma'tearop een vechtpartij ontstond. Bij an e Recordshop en parfumerie Van der 1. werd schade aangericht. Het is niet °1 hoe groot de schade is. Toen de Al- MÜ politie arriveerde waren de jonge- 2, eggevlucht. De 26-jarige Alphenaar io (tijdagavond aangehouden, zijn 17-ja- jn per werd gisteravond aangehouden. Lissers gewond in het verkeér LISSE Een 17-jarige inwoner van Lisse liep gistermiddag been letsel op toen hij met zijn brom fiets ten val kwam. De jongen reed omstreeks half vijf over de Ruishornlaan en raakte door on bekende oorzaak de stoeprand. Hij is overgebracht naar het Aca demisch Ziekenhuis Leiden. Een dag eerder brak een jongetje uit Lisse zijn been toen hij werd ge schept door een auto. Het knaap je rende plotseling de Marga Klompéstraat over en kon niet meer worden ontweken door een 28-jarige automobilist uit Lisse. Ook de jeugdige Lisser Is naar het AZL overgebracht. Politie Lisse vangt inbreker LISSE Drie per sonen die afgelopen nacht probeerden in te breken in een woning aan de Der de Poelllaan in Lis se zijn daarbij op heterdaad betrapt. Na onderzoek kon in de omgeving van de woning een van de daders worden aangehouden. Het betrof een vrouw uit Italië. De twee anderen zijn nog voortvluchtig. G VOORSCHOTEN Dieven hebben in de nacht van za terdag op zondag een Friese staartklok gestolen uit een woning aan de Brahmslaan in Voorschoten. Ze verschaf ten zich toegang door een schuifpui open te breken. Autokraker richt veel schade aan brug ihulp van een grote kraan is zaterdag een nieuwe tweespo- inkbrug over de Oude Rijn in Leiden geplaatst. De brug o*oorlopig alleen nog maar. dienst voor het scheepvaartver- 9-Treinen rijden er pas in mei 1992 over. Het is de bedoeling nog een tweede tweesporige Vinkbrug komt. De twee Vinkbruggen zijn onderdeel van het het project „viersporigheid tussen Leiden en Den Haag Mariahoeve". De tweede brug moet in 1995 klaar zijn. De nieuwe Vinkbrug is een hydraulisch aange dreven ophaalbrug. Het bijzondere aan deze brug is dat hij maar één toren heeft. foto: wim van noort rekers actief 4JTGEEST In Oegst- 'ojis afgelopen weekeinde cfiemaal toe ingebroken, erf'oning aan de Berlikum- ler, werd in de nacht van TJg op zaterdag door onge- 5, gasten bezocht. Men ,n<f binnen via een vermoe- B.C niet afgesloten achter- ^en nam 200 gulden mee. ™jjn woning aan de Vincent '^Goghstraat bestond de ,rtóuit geld, sieraden, een aflagen oude geluidsinstal- een voorraadje cd's. ^kwamen de dieven bin- b^oor een openstaand bo- affht. De inbraak werd za ngavond gepleegd. Bij de v0| inbraak is een signale- van de dader bekend, depan kwam zaterdagnacht nVen na middernacht een 3jhg aan de Toorenveld- binnen terwijl de bewo- de kamer televisie zat te a/h. De insluiper ging er izoor met ongeveer 100 gul- 3®wat buitenlandse valuta rijbewijs. De bewoner rif de dief nog wel gezien. Kifcis enigszins kalend, ou- )pn 20 jaar, gekleed in een LEIDEN Wanneer pro jectontwikkelaar Eurowo ningen en een Zwolse aannemer met de bouw van de 492, voornamelijk dure premie-koopwonin gen op de locatie Coebel beginnen, worden daar mee de resten van „Huize Coebel", dat ooit daar hèeft gestaan, definitief begraven. Bij opgravingen in 1988 zijn wat resten van dit laat middelleeuwse ge bouw gevonden. Volgens L. Barendregt van de di rectie civiele werken van de gemeente Leiden wa ren de resten niet be- schermenswaardig. twee jaar geleden de locatie bepaald waar Huize Coebel, ook wel Waddinxvliet gehe ten, heeft gestaan. De grond, eigendom van van de project ontwikkelaar, werd voor de duur van de opgravingen afge staan aan de gemeente. In het najaar van 1988 werden onder andere de funderingen bloot gelegd van een brug die over de gracht liep. Hoewel de Coe bel, tussen Boshuizer Watering en Haagweg nu midden in de wijk Zuid West ligt, behoorde het destijds tot Zoeterwoude. Toen een van de bewoners van Waddinxvliet, een zekere Coebel-de Loo een plaatselijke bekendheid verwierf, werd de naam van het kasteeltje veran derd in Huize Coebel. De bevindingen van de opgra vers zijn nauwkeurig opgeme ten en -gefotografeerd. Daarna zijn de „kuilen" weer dichtge gooid en is het terrein overge dragen aan Eurowoningen. In het dubbelnummer van Bo demonderzoek in Nederland, een jaarlijks, archeologisch pe riodiek dat in november uit komt, staan de bevindingen in de Coebel vermeld. De histori ci P. de Baar en I. Nuijten zijn de auteurs van een artikel ge titeld: „Het kasteel Coebel alias Waddinxvliet bij Lei den". De archeoloog P. Bitter heeft in hetzelfde blad een stuk geschreven over: „Het huis Coebel". Barendregt liet weten dat hoe wel de huidige locatie Coebel geheel volgebouwd gaat wor den, de plaats waar eens Wad dinxvliet heeft gestaan onbe bouwd blijft: „Er komt geen straat of huis op maar dat is meer toevallig". LEIDEN Een autokraker heeft in de nacht van zaterdag op zondag danig huisgehouden in een lelijke eend die gepar^ keerd stond aan de Lammer markt. De onbekende ver wondde zichzelf daarbij en liet een spoor van bloed in de auto eigendom van een 22-jarige Leidenaar achter. De inbre ker kwam in de auto door het linnen dak open te snijden, vermoedelijk met het doel de radiocassetterecorder uit de wagen te stelen. Eenmaal bih- nen brak hij het stuur en de versnellingspook af, die hij ook meenam. Bovendien trók hij de bedrading kapot en ver nielde hij het dashboard. BIJLAGE BI) UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS, MUZIEK THEATER. RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA jonge monumenten was goed, maar ook vertrouwde objecten als het Rijksmuseum voor Na tuurlijke Historie aan de Raamsteeg trokken weer veel bekijks. Ruim 1200 nieuwsgie rigen namen er een kijkje. Het museum is daarom zo in trek omdat het slechts één keer per jaar, op monumentendag, be zoekers toelaat. Daarom was het voor velen extra jammer dat het museum al om half vijf geen bezoekers meer toeliet, terwijl toch algemeen bekend was dat Open Monumentendag tot vijf uur duurde. Groot suc ces was ook de vaartocht naar scheepswerf Tijssen op De Waard. Vanaf het Galgewater vertrok om het half uur een volle rondvaartboot. Totaal werden 150 passagiers ver voerd. In het Stadhuis werden 1200 kijklustigen genoteerd, terwijl in het Bonaventuracol- lege 250 bezoekers kwamen. In het Bonaventuracollege aan de Burggravenlaan, een ont werp van Dudok, was een ten toonstelling over deze archi tect ingericht.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 7