Kok wil wel afzien van hogere benzine-accijns K °ni en VVD ongelukkig -mestbeleid van Braks Zoetermeer haalt actie -25% niet Stress kost samenleving jaarlijks vele miljarden Inland £eicbe@ommit MAANDAG 10 SEPTEMBER 1990 PAGINA 3 'itslaarzen _jd fruit IK 6EN E£M geeroe fimmi. Overheid te laks bij aanpak zware misdaad DEN HAAG De verschillende delen van de overheid zijn veel te laks bij de aanpak van de georganiseerde misdaad. Soms heeft de overheid zelfs een bevor derende rol als het gaat om misdaad-on dernemingen, zo concludeert het We tenschappelijk Onderzoek en Documen tatie Centrum (WODC) van het ministe rie van justitie in het rapport „Misdaad ondernemingen, ondernemende misda digers in Nederland". De onderzoekers analyseerden 46 zaken, uiteenlopend van drugshandel en illegaal gokken tot fraude en afvalstoffenhandel. Bij herha ling stuitten zij op overheidsorganen (zoals de belastingdienst, gemeenten en provincies), die in feite allerlei misdrij ven door de vingers zagen. Voorhoeve: Sovjetunie moet in NAVO kunnen DEN HAAG Het VVD-kamerlid Joris Voorhoeve vindt dat Hongarije, Joego slavië en andere Middeneuropese landen die tot het voormalige Oostblok behoor den, spoedig lid van de NAVO moeten worden. Op den duur zou volgens hem ook de Sovjetunie tot de verdragsorgani satie kunnen toetreden, zo schrijft hij in het septembernummer van het blad van de Stichting Vredespolitiek (SVP). De NAVO moet naar zijn mening worden omgevormd van een uitsluitend westers militair bondgenootschap tot een „or gaan voor collectieve veiligheid voor heel Europa en Noord-Amerika". De Sovjetunie zou volgens Voorhoeve pas tot de vernieuwde NAVO mogen toetre den als in deze staat verdere democrati sering op gang komt. isatie BVD kost n Visserijwereld waarschuwde Braks Nieuwe PVDA-commissie voor intern onderzoek Greenpeace koopt zeesleper van Smit Veel auto's, weinig kopers tijdens de grote occasionshow zaterdag in Enschede. foto: anp Automarkt voor Oostduitsers een grote flop ENSCHEDE De massale verkoop van gebruikte auto's aan Oostduitsers is zaterdag in Enschede op een fiasco uitge lopen. Klanten lieten het massaal af weten, slechts tweehonderd DDR-burgers kwamen een kijkje nemen. Ondanks het feit dat maar zestig van de drieduizend auto's zijn ver kocht, gaan de initiatiefnemers door met het houden van dit soort evenementen. Het Enschedese garagebedrijf Roeloffzen kwam op het idee van een auto-supermarkt om dat in de Bondsrepubliek door de grote kooplust uit de DDR nauwelijks nog gebruikte au to's te koop zijn. Men had ge rekend op ruim zestienhon derd potentiële kopers. Drie duizend auto's stonden zater dag glimmend op hun nieuwe eigenaar te wachten. Vijfen dertig bussen waren ingezet om de Oostduitsers van huis op te halen en naar Enschede te vervoeren. De bussen kwa men vrijwel leeg aan. De schade voor de organisato ren bedraagt enkele tonnen. Desondanks verklaarde direc teur Chris Roeloffzen dapper op de ingeslagen weg door te zullen gaan. „We willen on derzoeken waarom het mis is gegaan. We zijn ervan over tuigd dat het idee goed is. Het is gewoon een kwestie van doorzettingsvermogen". 5 De mankracht van de Bin- Veiligheidsdienst (BVD) gaat ^organisatie terug van 637 naar percommissie voor de inlichtin- jigheidsdiensten stuurt de plan- BWe!t dat blijkt binnenkort naar de tijdjamer, aldus minister Délles (bin- ses |aken) zaterdag in een interview cjelijröol Doelmatiger werken staat ,p_Janisatie voorop en dat betekent jes dat werkzaamheden verdwij- SUCV strak dan in het verleden zal n3|en op bepaalde landen of ideolo- rbajer zal de BVD alert blijven op aal terrorisme, extremistische be oals gewelddadig rechts, voorbe- ike.jier voor een staatsgreep elders en fen tussen nogal activistisch inge- er kien vreemdelingen. DEN HAAG Vanuit de visserijwereld is het ministerie van landbouw en visserij er de afgelopen jaren herhaaldelijk op gewezen dat er veel mis was met de controle op de visvangst. De ambtelijke top heeft die alarmkreten echter naast zich neergelegd, aldus J. Daalder, oud-voorzitter van het Visserijschap gisteren voor de Avro-radio. Daalder heeft ook Braks persoonlijk enkele malen op de hoogte gesteld van de slechte controles. De oud-voorzitter zei echter de indruk te hebben dat verdere stappen door de ambtelijke top zijn tegengehouden. Vol gens Daalder was het met de deskundigheid van sommige controle-ambtenaren van de Algemene Inspectiedienst droevig gesteld. „Enkelen kwamen zo achter de kippen van daan. Zij hadden onvoldoende kennis van vis en vissoorten". DEN HAAG De PvdA gaat op nieuw een commissie instellen om de partij grondig door te lichten. De commissie moet aanbevelingen doen voor de politieke koers en strategie en eventuele wijzigingen in de partijcultuur. Het partijbestuur heeft oud-minis ter van onderwijs Van Kemenade, thans burgemeester van Eindho ven, bereid gevonden als voorzit ter op te treden. De commissie zal voortbouwen op het werk van drie eerdere partij- commissies, die in de afgelopen ja ren achtereenvolgens de rapporten „Schuivende panelen", „Bewogen Beweging" en „Politiek a la carte" publiceerden. DEN HAAG Greenpeace Nederland heeft vori ge week van Smit Internationale de zeesleper Smit Houston gekocht. De milieuorganisatie zal het schip aanpassen en daarna inzetten als permanent partrouilleschip op de Noordzee. De Solo, zoals het schip voortaan heet, gaat fungeren als een soort eerste hulp bij ongelukken op zee: branden, onge lukken, illegale lozingen, aanvaringen en andere incidenten. Greenpeace Nederland is van mening dat de autoriteiten het laten afweten als het gaat om ingrijpen bij calamiteiten op zee. Als niemand wat doet, nemen we zelf het initiatief, zo stelt de milieugroepering. De Noordzee is een van de drukst bevaren wateren ter wereld. Per dag passe ren 700 schepen onze kust, exclusief vissers-, mari ne-, plezier- en bevoorradingsschepen. De laatste jaren gebeuren er volgens Greenpeace gemiddeld tweehonderd ongelukken per jaar. ;nVdSie keurt MINISTER WAARSCHUWT TEGEN TE GROTE LOONSTIJGING (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Kok (Financiën) is wel ge voelig voor de bezwaren van de Tweede Kamer te gen het kabinetsplan om de benzine-accijns op 1 november met acht cent. te verhogen. Hij is daarom bereid van die verhoging af te zien. Dit betekent echter dat er elders op de rijksbegroting extra moet worden bezuinigd. Aanvankelijk verzette alleen de VVD zich tegen de accijns verhoging, maar inmiddels heeft het CDA zich daarbij aangesloten en is ook binnen de PvdA de oppositie tegen het plan groeiende. „Ik vind dat allemaal heel begrijpelijk", zei Kok gisteren voor de Avro-radio. „Maar men moet wel bedenken dat die accijns verhoging bedoeld was om ex tra geld te verkrijgen voor verbetering van het openbaar vervoer. Als we nu van die verhoging afzien, moet er toch op een andere manier geld voor het openbaar vervoer worden gevonden, want dat bedrag moet er komen". Vanuit Rome, waar hij een vergadering bijwoonde van de ministers van financiën uit de EG-landen, zei Kok verder dat als de lonen volgend jaar met meer dan drie procent stijgen, dat funest zal zijn voor de Ne derlandse economie. „Ondanks de prijsverhogingen, als gevolg van de Golfcrisis, moeten de loonsverhogingen beperkt blij ven. Anders ontstaat er een haasje-over-effect, waardoor de economie dreigt in te stor ten". Kok waarschuwde voor het inflatiegevaar dat op de loer ligt. Als ons land in de spiraal terecht komt van hoge re prijzen en hogere lonen breekt er volgens Kok op nieuw een periode van groei ende werkloosheid aan. „We moeten lessen trekken uit wat er na de oliecrises van de jaren zeventig is gebeurd", aldus Kok. „Bij de onderhandelin gen over de cao's voor volgend jaar moeten werkgevers en vakbeweging er dan ook voor zorgen dat de loonstijgingen beperkt blijven". FNV-voorzitter Stekelenburg zei in een reactie dat het kabi net wat hem betreft een mach tigingswet mag invoeren als de economie in elkaar dreigt te storten. Zo'n wet, die ook in 1973 door het kabinet-Den Uyl werd gehanteerd, geeft het ka binet de bevoegdheid in te grijpen in lonen, prijzen en di videnden. ZOETERMEER De ge meente Zoetermeer behoort niet tot de 38 premiewinnaars van de actie -25%, die door mi nister Maij-Weggen van ver keer en waterstaat bekend zijn gemaakt. De gemeente kan het aantal verkeersongelukken niet ver minderen. De oorzaak hiervan is dat Zoetermeer een nog steeds groeiende gemeente is. Het is wel gelukt om het aan tal ongelukken minder snel te doen stijgen dan het aantal in woners. De Nederlandse rege ring overweegt om dit soort aspecten in het vervolg mee te laten tellen bij de toekenning van de premies. Zoetermeer hoopt dan wel bij de winnaars te zitten. De actie -25% ging in 1987 van start. Gemeentes konden zich hiervoor inschrijven, kregen een startpremie en moesten er vervolgens voor zorgen een jaarlijkse daling in de ver keersongevallen waar te ma ken. In het jaar 2000 zouden er 25% minder ongelukken moeten zijn dan in 1987. Zoetermeer ontving een start- premie van 82.000 en begon een aantal acties. Langs de we gen werden posterborden ge zet. Nieuwe inwoners kregen een brochure die op de Zoeter- meerse verkeerssituatie was gericht. In juni dit jaar werd een speciale veilig-verkeers- markt gehouden. Hagenaar ontsnapt uit gevangenis SCHEVENINGEN Een 21- jarige Hagenaar is zaterdag tij dens het luchten ontsnapt uit het jeugdhuis van bewaring De Sprang aan de Stevinstraat in Scheveningen. De gevange ne zag kans op een dak te klimmen, waarna hij van een 2,5 meter hoge muur naar be neden sprong. Toen de politie arriveerde en de buurt werd afgezet, was de man in geen velden of wegen meer te be kennen. Uit een onderzoek bleek dat de Hagenaar tien gulden van een hem onbeken de vrouw had losgepraat. Ver volgens is hij met het open baar vervoer verder gereisd. De man zat gevangen vanwe ge een zedendelict. ;n af tel De ongeveer P "istplichtige militai- hand zullen zich de zullfïnter nog met hun iet jhtslaarzen moeten een)e beloofde nieuwe •ord'len pas volgend urden verstrekt om- 'n ^nse fabrikant, die lenlad gekregen het oncfeeisel te vervaardi- kwaliteit heeft af- |e hele partij is af- naar de fabriek te- l Is| omdat de zolen zorgenoeg aan de laar- ■rkli waren, de kwali- r(jt binnenvoering te in r ^et en °*e zo^en jie kant waren. Het troepspersoneel en topte Reserve krijgt in vquwe gevechtslaar- jen (vorden momenteel kiaifd door twee Ne- hedrijven. De Ne- fiaarzen hebben de Defensie wel goed honderduizend mensen hebben dit weekeinde het I fFruitcorso in Tiel bezocht. De bezoekers onderstreep- H/spraak van de organisatoren dat een corso met een aan groenten, fruit en zaden voor het fijne werk in heel et is te vinden. De corsostoet bestond uit veertien agens die de meest uiteenlopende taferelen uitbeeld- ele onderwerpen als de Europese eenwording werden d met het sprookje „De wolf en de zeven geitjes", het onderwerp Drup (bron van leven) en een onderwerp el „Vincent van Gogh uit de lijst gehaald". Een van de ïn het corso was de Fruittrein 30. De imposante loco- i fruit was goed voor de eerste prijs bij de jeugdpraal- foto: anp VEEL AFKEURINGEN DOOR SPANNINGEN OP HET WERK (Vervolg van voorpagina) DEN HAAG Minister De Vries verklaarde van morgen bij de presentatie van het Handboek Werk stress dat het volstrekt on logisch is dat mensen die vanwege psychische pro blemen, veroorzaakt door het werk, uiteindelijk vaak voor hun leven wor den afgekeurd. „Bij één op de drie werkne mers die zijn afgekeurd wegens psychische problemen is het werk daarvan de oorzaak. Het is onlogisch ze eerst langdurig ziek te laten zijn en dan af te keuren. Het ligt toch veel meer voor de hand het werk van die mensen tijdig aan te passen of ze ander werk aan te bieden. We hebben immers veelal te maken met werknemers die niet in de wao terecht hoeven te komen", aldus De Vries. Dat dit toch gebeurt, komt vol gens de minister omdat Neder land nog geen enkele traditie heeft in het voorkómen van stress. Hij wees wel op het be staan van de Arbeidsomstan dighedenwet, waarvan op 1 ok tober de laatste fase ingaat. Voor de aanpak van stress is deze Arbowet alleen echter on voldoende; in het Handboek Werkstress is verandering van arbeidsomstandigheden trou wens ook maar een deel van de oplossing. Tempo Stress op het werk neemt hand over hand toe volgens het Cen traal Bureau voor de Statistiek (CBS). Psychische problemen zijn sinds 1988 de belangrijkste reden voor afkeuring gewor den. Jaarlijks worden er zo'n 30.000 werknemers om die re den arbeidsongeschikt. Dat kost de samenleving in zijn ge heel enkele miljarden guldens per jaar. Gemiddeld kost een werknemer die in de wao komt tot zijn of haar 65e jaar drie ton aan uitkering. Om die kosten terug te dringen en om mensen een prettiger werkklimaat te bieden, wordt in het Handboek Werkstress uitgegaan van een stappenplan. Als betrokkenen de stappen volgen, moet het goed komen. Eerst dient iedereen op het werk goed te begrijpen wat stress is (stap 1). Lang niet elke werknemer die zich niet lekker voelt of een paar dagen thuis blijft heeft last van stress. Blij ven mensen echter vaak en lang thuis of verlaten er veel het bedrijf, dan is er volgens het handboek vrijwel zeker iets loos. Om erachter te komen wat er mis is (stap 2), kunnen het beste bestaande vragenlij sten van enkele instituten wor den gebruikt, aan de hand waarvan werknemers kunnen zeggen hoe ze zich voelen en hoe ze allerlei zaken op hun werk beoordelen. Is eenmaal duidelijk dat er nogal wat problemen zijn, dan moet worden gekeken naar de oorzaak ervan. Het kan komen door de persoonlijkheid van dé werknemer, door het soort werk (te hoog tempo, mono toon), de arbeidsomstandighe den (chemische stoffen, werk houding), de arbeidsvoorwaar den (ploegendienst, lage belo ning) en de arbeidsverhoudin gen (slechte leiding, discrimi natie). Maatregelen Na de inventarisatie kunnen er maatregelen worden genomen (stap 3). Dat kan er bijvoor beeld toe leiden dat een gebrui kelijke manier van produceren wyrdt veranderd. Een vuile omgeving waar mensen aan de lopende band werken, kan bij voorbeeld worden omgetoverd tot een milieuvriendelijke, stil le en schone ruimte waar werknemers samen aan een kortere produktielijn werken. In sommige buitenlandse auto- fabrieken is dat de afgelopen jaren al gebeurd. Daar werken groepen arbeiders samen aan één auto of truck. Veel zinloos werk is daar geautomatiseerd en de groep voert zelf de kwa liteitscontrole uit. De ervarin gen met die nieuwe manier van werken zijn positief. Zijn de maatregelen eenmaal uitgevoerd, bij voorkeur één te gelijk, en heeft iedereen de tijd gehad daaraan te wennen (stap 4), dan moet worden bekeken wat het uiteindelijk heeft opge leverd (stap 5). De eerste evalu atie moet na ongeveer drie maanden worden gehouden en de tweede na één a twee jaar. Dan is goed te beoordelen of het allemaal zin heeft gehad. Is dat niet het geval, dan moet worden bekeken of er nog an dere maatregelen mogelijk zijn. Haagse vrouw in woning vermoord Kamerdelegatie reist rond in Kazachstan ALMA-ATA De democrati sche ontwikkelingen in Mos kou, waar al tal van vrije kranten en tijdschriften opere ren, moeten Kazachstan 2300 kilometer van de Sovjet hoofdstad nog bereiken. De communistische partij heeft in Alma-Ata en de andere steden nog steeds alle uitgeverijen in handen. Dat bleek gisteren uit een be spreking tussen Nederlandse parlementariërs en de Opper ste Sovjet in Alma-Ata. De parlementaire delegatie, die een negendaags bezoek aan de Sovjetunie brengt om zich op de hoogte te stellen van de po litieke en economische veran deringen vernam dat alleen de milieubeweging over een .ei gen licht gecensureerd orgaan beschikt. Politieke her vormingen manifesteren zich alleen nog in de gedachtenwe- reld van halfondergronds op bloeiende bewegingen. Een woordvoerder van de Op perste Sovjet verwacht dat het nog wel twee tot drie jaar kan duren voor de pers in Alma- Ata (1,2 miljoen inwoners) vrijelijk kan schrijven. De Op perste Sovjet van Kazachstan opereert in zijn huidige sa menstelling waarbij voor zichtige kritiek op de regering in Alma-Ata is toegestaan overigens pas sinds april van dit jaar. Op vragen van D66-leider Van Mierlo werd geantwoord, dat in de Sovjetrepubliek Kazach stan de laatste jaren veel ba by's met lichamelijke afwij kingen worden geboren. Ook plegen veel mensen met psy chische stoornissen zelfdoding. Beide ontwikkelingen zijn het direct gevolg van de kernproe ven die het Rode leger sinds 1949 in dit Aziatische deel van de Sovjetunie neemt. leho^an onze J. »ntaire redactie) zich verzet. Hij wees erop dat, als de politiek doorgaat met het betuttelen van de boeren, dezen steeds minder gemoti veerd zullen zijn om milieu-in vesteringen te doen. Ook de minister kreeg ervan langs van de VVD. Blauw noemde de discussie over de mestwet geving tot nu toe „zeer teleur stellend". Hij leverde vooral kritiek op het feit dat enkele beloofde nota's en rapporten, die nodig zijn voor het vast stellen van nieuw mestbeleid, nog steeds niet klaar zijn. Het rapport van Algemene Reken kamer over eventuele mest fraude laat voorlopig nog op zich wachten. En ook het plan van aanpak voor de verzuring is er nog niet. Veel plannen van Braks vindt Blauw te in gewikkeld en moeilijk contro leerbaar. Zo heeft de bewinds man bijvoorbeeld voorgesteld om naast kippen, varkens, rundvee en kalkoenen ook eenden, konijnen en pelsdie- ren onder de mestwetgeving te brengen. De VVD ziet daar niets in, omdat deze dieren slechts één procent van de to tale Nederlandse mesthoeveel- heid produceren. Daar staat een „gigantische administra tie" tegenover. „Wie gaat dat controleren?", vroeg de libera le woordvoerder zich af. Slapen op snelweg Drie ontsnapte olifanten waren er gisterochtend de oorzaak van dat rijksweg A28 ter hoogte van Soest drie kwartier is afgesloten geweest. De dieren waren om half negen ontsnapt bij een hande laar in wilde dieren en via de bossen op weg naar Soesterberg gegaan. Een van de drie werd snel gevangen, de andere twee pas nadat ze vanaf de snelweg door de achtervolgers waren geraakt door een pijltje uit een verdovingsgeweer. De laatste jumbo viel op de snelweg in slaap waarna het geruime tijd duurde voor de 1200 kilo wegende, slapende dieren konden worden getransporteerd. Het treinverkeer in de buurt van de snelweg reed tijdens de jacht met lage snelheid. foto: anp DEN HAAG De Haagse politie is op zoek naar de ex-echtgenoot van de 27-jarige mevrouw N. Oemraw uit Den Haag, die in de nacht van donderdag op vrij dag in haar woning door messteken om het leven is ge bracht. De man wordt ervan verdacht de vrouw te hebben vermoord, aangezien hij haar in het verleden meer dan eens heeft be dreigd. De moord kwam vrijdagavond aan het licht toen de chauffeur van een busje het vijf jaar oude zoontje van een internaat naar huis bracht. Toen de moeder niet op de open deed, leverde de chauffeur het jongetje bij de buren af. De buurman besloot poolshoogte te nemen en klom via het balkon naar binnen. In de woning vond hij het lichaam van de vrouw. Tarj Minister Braks ner>uw heeft vanmor- EeiTweede Kamer zo- jantpks als van rechts miszegen op zijn voor- het mestoverschot troeb dammen, lusa PvdA doet Braks andte weinig voor het ;epl,wijl de VVD juist 'no]e bewindsman met te ver gaat en on- P oog heeft voor de rara de boeren. Het zich wel vinden in van de minister, wil dat de minister £1het mestoverschot laar ook de groei estapel beperkt. Bij e dl wetgeving kan de de volgens Braks nog jn pent groeien en vol- indbouworganisaties *e ®met zestig procent. 5C"^il een vleesquotum juish de bouw van mi- ngsplijke stallen stimu- VVD-woordvoerder w had geen goed er voor de PvdA- sal Volgens hem lei- i uieeste ervan tot een ijkt' inkrimping van de k g waartegen de VVD ingi ictie

Leidse Courant | 1990 | | pagina 3