elsinkf wordt show lan nieuwe wereldorde Jitten lageren eesoorlog [AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Openhartigheid Moskou verrast Nederlanders „Palestijnse zaak en Irak strikt gescheiden houden ^ÏTENLAND EcidócSouoant ZATERDAG 8 SEPTEMBER 1990 PAGINA 7 len Ivoorkust >r komst paus JAN Kort voor de komst aus Johannes Paulus II zijn itieke spanningen in Ivoor- jegenomen. Een demonstratie een meerpartijenstelsel, die ie vier belangrijkste opposi- ijen was georganiseerd, werd e politie met traangas uiteen- en. Zeventien mensen wer- angehouden. De paus komt Ivoorkust aan. Hij zal ag in de hoofdstad Yamous- de door president Felix uet-Boigny gestichte basiliek )nze Lieve Vróuw van de 1 inwijden, een kopie van de ^ter in Rome. Chinezen in rij voor baan bij McDonald's PEKING Meer dan 6.000 Chinezen hebben gesolliciteerd naar een van de 240 part-time banen die het Amerikaan se bedrijf McDonald's te bieden heeft in zijn eerste hamburgerrestaurant in de Volksrepubliek. Het restaurant met 500 zitplaatsen zal op 8 oktober worden geo pend in Shenzhen, bij Hongkong. Voor de selectie van de sollicitanten, onder wie vele academici, moest het bedrijf tij delijk een tweede kantoor openen. Bui tenlandse bedrijven die Chinees perso neel zoeken worden dikwijls over stroomd met sollicitaties, omdat zij door gaans meer betalen en betere arbeids omstandigheden kennen dan Chinese bedrijven. Burmaans leger pakt oppositieleiders op RANGOON Het leger in Myan mar (Burma) heeft zes oppositielei ders gearresteerd op beschuldiging van spionage en het creëren van on rust. Onder de arrestanten bevinden zich Kyi Maung, de leider van de Nationale Liga voor Democratie (NLD) en partijsecretaris Chit Kaing. Zij werden donderdag opge pakt op beschuldiging van „het overhandigen van geheime rege ringsdocumenten aan onbevoegde personen". De Liga won tijdens de algemene verkiezingen van 27 mei tachtig procent van de 485 parle mentszetels, maar de Burmaanse mi litairen blijven weigeren het veld te De Klerk deze maand nog naar Washington JOHANNESBURG De Zuidafrikaanse president, F. W. de Klerk, zal op 24 sep tember in het Witte Huis worden ontvan gen door president George Bush. De Klerk had de uitnodiging van Bush al eerder wil len aanvaarden. Hij besloot tot enig uitstel, omdat het bezoek anders te veel in de schaduw viel van de rondreis van de ANC- leider Nelson Mandela door de Verenigde Staten. De Klerks bezoek aan de VS mag historisch genoemd worden. Sinds het apartheidssysteem eind jaren '40 formeel in de Zuidafrikaanse samenleving werd door gevoerd is geen enkele Zuidafrikaanse lei der voor een officieel bezoek in Washing ton geweest. Minister Vlok ontkent partijdigheid politie JOHANNESBURG De Zuidafrikaanse mi nister Adriaan Vlok van wet en orde heeft te genover de Nederlandse parlementaire delega tie ontkend dat de politie partijdig is bij het ge weld dat de laatste dagen weer volop aan de gang is in de zwarte woonwijken. Het Kamer lid van Groen Links, Andrée van Es, zei na af loop van het gesprek dat president De Klerk Vlok zou moeten ontslaan of dat Vlok zelf zou moeten aftreden, omdat hij nog behoort tot het oude regime in Zuid-Afrika. In de zwarte stad Soweto bij Johannesburg zijn gisteren bij nieu we geweldplegingen zes mensen om het leven gekomen. Donderdag waren bij een schietpartij op het volle perron van een spoorwegstation in Johannesburg vijf doden en veertien gewon den gevallen. Premier China afgezet als economisch leider PEKING De Chinese premier Li Peng is gisteren ontheven uit zijn functie als leider van het economische hervormings programma. De 61-jarige politicus Chen Jinhua uit Shanghai is aangewezen om Li Peng te vervangen als hoofd van de staatscommissie die de economische poli tiek voor China uitzet. Li had een belang rijk aandeel in het neerslaan van de door studenten geleide democratische beweging in 1989. Sinds die tijd deden er geruchten de ronde dat Li zou worden ontslagen als premier om de verontwaardiging over het neerslaan van de studentenrevolte de wind uit de zeilen te nemen. Zijn ontslag kan echter ook te maken hebben met de economische problemen van China. in onze correspondent Mare de Koninck) HINGTON Met gespannen verwach- n is Amerikaans pre- it Bush afgelopen t naar Helsinki ver ten voor de eendaag- >p', morgen, met zijn jsche ambtgenoot latsjov. Washington is i overtuigd, dat 'Hel- 1 een indrukwekken- iow wordt van solida- tussen de VS en de l in de Golfcrisis. s Bush' bedoeling Irak ite te ontmoedigen door vertoon van Russisch- ikaanse eensgezindheid, »ddam Husayn tot het in- zal komen dat terugtrek- Ticuit Kuwayt onontkoom- |s. De Amerikaanse rege- ig£ uitermate gelukkig met )nsequente houding die as)tsjov is blijven aanne- tegen Iraks inlijving van ig.jyt. Gorbatsjov is, samen •rits premier Thatcher, in ?nplfcrisis de lieveling ge- >n van Washington. En Tvjet-leider zal in Helsinki )ok prompt worden be- met Amerikaanse be- eid de USSR nu daad- elijk economisch te hulp LDifnen, te gaan helpen bij twikkeling van de Russi- n blieproduktie en het we- r ïïdse ontwapeningsproces op gang te brengen, ^jn de afgelopen week in peington nog wel zorgen "^st over de mate waarin IKfetsjov zich zal willen aan- bij het Amerikaans be- fegen Irak, maar die ver- :N2Sting is intussen goed- weggenomen. Het voor- =L[j/an Sovjet-minister van "kinlandse zaken Sjevard- 'aa om een internationale JS%conferentie te beleggen, waarin alle regionale conflic ten ook het Israëlisch-Ara- bische aan de orde zouden komen, is inmiddels door Mos kou weer van zijn angel ont daan met de verzekering dat Israëlische concessies geen voorwaarde mogen worden voor het onmiddellijk herstel van de soevereiniteit van Ku wayt. Hoofdrol Ook het Russische voorstel om een militaire macht van de Verenigde Naties in het Golf- gebied in installeren, heeft aanvankelijk tot enige zorg in Washington geleid. Maar ook die suggestie blijkt niet te wij zen op een wezenlijk geschil tussen Bush en Gorbatsjov. De Sovjets zouden een VN-macht ontplooid willen zien nadat Irak uit Kuwayt weg is, en daarover valt met de Ameri kanen alleszins te praten. Cruciaal voor Washington was afgelopen week het verloop van de besprekingen in Mos kou van Iraks minister van buitenlandse zaken Aziz'met Gorbatsjov. De opluchting in Amerika was groot, toen dui delijk werd dat Aziz in het Kremlin stevig onder handen was genomen door Gorbatsjov. De Sovjet-president gaf daar mee duidelijk te kennen zijn relatie met het Westen niet in gevaar te willen brengen door de toenaderingspogingen van de dictatuur in Irak. Voor president Bush was de standvastigheid van Gorbats jov geen verrassing meer. Via de Amerikaanse diplomaten in Moskou had het Amerikaanse staatshoofd al de verzekering gekregen dat ook Gorbatsjov van de top in Helsinki, die plaats heeft op initiatief van Bush, een succes wil maken. Beide leiders willen de hoofd rol spelen in de 'nieuwe we reldorde' die sedert het einde van de Koude Oorlog de plaats aan het innemen is van de oude Oost-West-tegenstelling. President Bush wil in Helsinki beklemtonen dat een geweld loze oplossing van de Golfcri sis nog altijd ook de Ameri kaanse voorkeur heeft. Dat is ook de realiteit. Een geweld dadige bevrijding van Kuwayt en een eventuele inval in Irak zelf zou duizenden Ameri kaanse militairen het leven kunnen kosten en de steun in de Amerikaanse samenleving voor zo'n optreden zwaar op de proef stellen. Er leven toch al sterke twijfels in de VS over de vraag of 'goedkope olie' en 'een dubieuze monarchie in Kuwayt' de prijs van veel Amerikaans bloed waard zou zijn. Bovendien realiseert Washing ton zich dat een zware tol aan Iraakse mensenlevens („chris tenen doden moslims") het einde zal betekenen van het toch al fragiele front van ge matigde Arabische landen te gen Saddam Husayn. Begrip Nu Bush Gorbatsjov zo hard nodig heeft om Saddam te de moraliseren en oorlog te voor komen, en Gorbatsjov Bush harder dan ooit nodig heeft om in de eigen Sovjetunie po litiek te overleven, staat voor Washington vast dat de twee politieke routiniers de eerste concrete test voor een nieuwe wereldorde met glans zullen afleggen. Belangrijk voor Bush is of Gorbatsjov een al dan niet uit gesproken instemming laat blijken met een eventueel Amerikaans militair optreden als laatste mogelijkheid. Met name nu de berichten over een grimmige jacht van Iraak se troepen op westerlingen in Kuwayt toenemen, verlangt Washington tenminste begrip van Moskou voor eventuele actie. Intussen leeft er veel irritatie in de VS over de geringe ma teriële bijdragen die bevriende landen leveren in de kosten van de Amerikaanse macht sontplooiing rondom Irak. Veel Amerikanen hebben het gevoel 'opnieuw het slachtof fer te zijn van hun bereidheid te vechten voor wereldvrede en voor het economisch belang van anderen' zoals een popu lair commentator het uitdruk te. vankelijkheid voor de voor keur van met name West-Eu- ropese landen om hun bijdrage niet aan het Pentagon, maar aan gedupeerde arme landen ten goede te laten komen. Ook Amerika begint in te zien dat de 'nieuwe wereldorde' het aanzien van een neokoloniaal bondgenootschap tegen de Derde Wereld dreigt te krij gen. Pet Pikant in de gehele Ameri kaanse betrokkenheid in de Golf is dat de VS directe fi nanciële contributies van bondgenoten dringend nodig hebben wil men een al vóór 'Irak' gevreesde economische recessie voorkomen. Kenmer kend voor de haast radeloze pogingen het Amerikaanse be grotingstekort onder controle te krijgen, was dat het begro- tingsberaad tussen regering en Congres gisteren plaats had op Andrews Air Force Base, het vliegveld van waaruit presi dent Bush vertrok naar Hel sinki. Bush kon zo op het luchthaven nog even deelne men aan het financieel spoed beraad. t „Amerika kon zich dank zij Irak eindelijk weer eens als supermogendheid manifeste ren. Maar het kan zich die rol in feite niet permitteren. We zijn een supermacht die met de pet rond moet gaan bij de waarachtige economische grootmachten als Japan en West-Duitsland", zo schreef gisteren een krant in de Ame rikaanse hoofdstad. ooi J °P anse [DEN Nadat een ®jse vrachtwagen- !tiffeur gisteren op een 'iniveg in het zuidwesten ,a3 Engeland in elkaar 1 geslagen, is de angst een gewelddadige es- tie van de vleesoorlog tn beide landen ver ft. !8-jarige bestuurder uit I-Frankrijk was met een farmaceutische goede- weg naar Londen, toen nannen zijn vrachtwagen pelden en hem in elkaar jsn met houten stokken, liep daarbij een sche- n verwondingen Een Britse agent onderzoekt de vrachtwagen van de in elkaar aan het gezicht en bovenli chaam op. In het Britse Lager huis dienden honderd parle mentsleden gisteren een motie in die de acties van de Franse boeren veroordeelt. De opposi tionele Labour-partij riep op tot een een speciale bijeen komst van de Europese Ge meenschap over de vleesoor log. De voormalige Franse ac trice en dierenrechten-activis te Brigitte Bardot veroordeel de de Franse boeren in een Franse chauffeur. brief die ze stuurde aan presi dent Frangois Mitterrand. Ze wilde dat er onmiddellijk een halt werd toegeroepen aan „deze walgelijke, onbeschaam de en krankzinnige verspil ling". ^GEHEIM VAN DE TUNNEL )1 Met Larry onderhandelt Harries over de vraag wat ze t et Rob zullen doen. „Dat we met een spion te doen hebben jS)ker", zegt Harries. „Och, misschien was-ie alleen maar "igierig", meent Larry, die natuurlijk benauwd is, dat de lem straks zal verwijten, dat hij die schurk aan boord heeft 'd. „Nieuwsgierige mannen kan ik niet in dienst hebben", Harries, „en Rob moet verdwijnen". Mona heeft het ge sprek afgeluisterd en ze weet wat dat „verdwijnen" betekent. Maar ze is niet vergeten, dat Rob eenmaal héér leven heeft ge red en wanneer de avond valt sluipt ze naar de hut van Rob. Die is nog steeds geboeid, maar in een wip heeft ze hem bevrijd. „En nou gaan we iets moois uithalen", fluistert ze. Ze heeft nl. een haastig vervaardigde pop - een levensgrote! - meegenomen en die krijgt een jas, een broek èn een pet van... Rob, die zelf opge togen is over dit mooie plan. Want met die pop gaan ze Harries beetnemen! Premier Ryzjkov wacht motie van wantrouwen MOSKOU De radikale bur gemeester van Moskou, Gavri- il Popov, heeft gisteren aange kondigd dat radikale afgevaar digden volgende week in het §ovjet-parlement een motie van wantrouwen tegen Sovjet premier Nikolai Ryzjkov zul len indienen. Popov eiste het ontslag van Ryzjkov en diens regering, omdat zij de controle over de economie ondanks de tekorten aan brood, sigaretten en andere artikelen niet uit handen willen geven. In een sovchoz buiten Moskou geeft Hans van Mierlo (tweede van rechts) zijn collega-parle mentariërs een levendige uit eenzetting over het kweken van tomaten. foto: epa (Van onze correspondent Alexander Münninghoff) MOSKOU Een grote openhartigheid van Sov jet-zijde bij het bespreken van de vele problemen. Dat was de eerste indruk die de Nederlandse parle mentaire delegatie onder leiding van kamervoorzit ter Deetman aan de eerste contacten met hun gasthe ren van de Opperste Sov jet overhield. De groep, die naast de fractie voorzitters van de vier grote partijen en klein links ook en kele senatoren telt, kreeg na aankomst op woensdag in an derhalve dag via gesprekken Kritiek Pinochet op leger BRD verworpen SANTIAGO/BONN De Chileense regering heeft giste ren de scherpe kritiek van ge neraal Augusto Pinocht op het Westduitse leger verworpen. Woensdag zei Pinochet dat het Westduitse leger bestaat uit „marihuana-rokers, drugsver slaafden, langharigen, homo seksuelen en vakbondsleden". Zijn toespraak op een bijeen komst van de Rotary-club in Santiago schoot de Westduitse regering in het verkeerde keelgat. Het ministerie van buitenlandse zaken van de Bondrepubliek riep de Chi leense ambassadeur op het matje om hem te „op de hoogte te stellen van het ongenoegen van de regering over de op merkingen van ex-dictator Pi nochet over het leger". Pino chet zei later dat hij het West duitse leger niet had willen beledigen en waarschijnlijk „verkeerd begrepen" was. Oostduitse arbeiders bezetten uraniummijn OOST-BERLIJN In de DDR hebben 2 a 5 duizend mijnwerkers gisteren de ura- niummijnen van het bedrijf Wismut in Thüringen en Sachsen bezet uit protest te gen de op handen zijnde slui ting. De mijnen werden sinds de Tweede Wereldoorlog geëxploiteerd door de Sovjet- Oostduitse onderneming Wismut. Gezien de hoge ex ploitatiekosten en het ver dwijnen van de Koude Oor log heeft Moskou echter be sloten zich terug te trekken. Hierdoor dreigt voor de 34.000 werknemers ontslag. De stakers eisen dat de over heid nieuwe banen voor hen creëert. met ledeh van de vaste com missies voor internationale aangelegenheden, defensie, economische hervormingen en natiohaliteiten een eerste to taalbeeld aangereikt van wat er zoal in dit land moet gebeu ren wil het ooit nog goed ko men. Zo werd het plan-Sjata- lin, dat in 500 dagen de over gang van de huidige centrale planeconomie naar een mark teconomie wil regelen, met de Nederlanders" uitvoerig door gesproken. Vanzelfsprekend waagde geen der parlementa riërs zich tot een oordeel over dit complex van ingrijpende maatregelen dat momenteel de gemoederen hevig bezighoudt en dat waarschijnlijk tot de ondergang van de huidige re- gering-Ryzjkov zal leiden. Wel zei men onder de indruk te zijn van de enorme omvang en de ondoorzichtigheid van de Taart voor Boudewijn Voorzichtig blaast de Belgische koning Bou dewijn de kaarsjes uit op de 'kroontaart' die hij gisteren voor zijn driedubbele jubileum kreeg aangeboden. Omdat hij gisteren zes tig werd, in december dertig jaar getrouwd is en in juli 1991 viert dat hij veertig jaar koning is, zijn er in België al lerlei festiviteiten geor ganiseerd. Het startsein voor deze koningsfees ten werd gegeven, met een muzikaal défilé voor het koninklijk pa leis in Brussel. foto: epa Sovjet-problemen. De bedoeling van de reis, die op Nederlands verzoek plaats vindt, is oriëntatie op dit land dat zo hartstochtelijk naar toe treding tot Europa streeft. In dit verband was het veelzeg gend, dat Opperste-Sovjet- voorzitter Loekjanov aan zijn collega Deetman liet weten, dat de USSR in ruime mate geïnteresseerd is in het ener gie-plan waarmee premier Lubbers onlangs op de top in Dublin de wereld verraste. Het door de premier gepresen teerde plan was bedoeld om de impasse die was ontstaan rond het geven van hulp aan de noodlijdende Sovjet-economie te doorbreken. Zoals bekend waren (en zijn) vooral de Ver enigde Staten en Engeland er tegen om grote bedragen in de bodemloze Sovjet-put te wer pen, zoals onder meer Duits land ter effening van het herenigingspad wel van plan is. Van Sovjet-zijde was eigenlijk nooit op het plan- Lubbers gereageerd, maar nu liet Loekjanov weten dat er een commissie gevormd zal worden die dit voorstel nader moet gaan onderzoeken. Behalve president Jeltsin van de Russische republiek zullen de parlementariërs de dynami sche perestrojka-burgemeester Sobtsjak van Leningrad ont moeten. Donderdag keert het gezelschap naar Moskou terug, waar men nog met de reeds genoemde Sjatalin, Gorbats- jovs naaste medewerker Ja- kovljev en de internationale pers van gedachten zal wisse len alvorens de terugtocht naar Nederland te aanvaar den. ROME Minister van buitenlandse zaken Hans van den Broek is niet te gen een gemeenschappe lijke verklaring van de EG en de Sovjetunie over de Golfcrisis. Maar liever ziet hij dat de Twaalf sa men met de Sovjetunie, de Verenigde Staten en Chi na tot zo'n verklaring ko- De Nederlandse bewindsman verzet zich echter tegen een verklaring die eventueel ook het Israëlisch-Palestijnse pro bleem zou omvatten. Er moet een strikte scheiding zijn tus sen dat probleem en de Iraak se bezetting van Kuwayt. Het Palestijnse vraagstuk is niet de oorzaak geweest van de Golf crisis. Saddam Hussayn mag onder geen voorwaarde de ge legenheid krijgen met het Palestijnse probleem de aan dacht af te leiden van de door hem gepléegde agressie, aldus de minister. De suggestie van de Sovjetunie om een brede conferentie over het Midden- Oosten te houden roept bij mij twijfels op, zo zei Van den Broek. De minister heeft er in Rome op aangedrongen dat men zich nu al gaat bezinnen op de situ atie in het Midden-Oosten na dat de huidige crisis zal zijn opgelost. De veiligheid van Is raël moet gewaarborgd wor den, maar er moet ook een op lossing komen voor het Pale stijnse vraagstuk. Irak staat het Internationale Comité van het Rode Kruis (ICRC) niet toe de duizenden buitenlanders in dat land en in Kuwayt te helpen. Het ICRC had aangeboden voedsel, me dicijnen en andere humanitai re hulp te verstrekken aan de honderdduizenden Aziaten en andere gestrande buitenlan ders die wachten op vervoer om Irak uit te kunnen. ICRC- voorzitter Cornelio Sommaru- ga tekende aan dat de speel ruimte van zijn organisatie ook bij een positieve reactie van Irak beperkt is met het oog op het VN-embargo, dat weliswaar humanitaire hulp toestaat, maar onduidelijk blijft over de vraag wat daar onder precies moet worden verstaan. Vlees Jordanië heeft gisteren vier ton Nederlands rundvlees in blik, bestemd voor de hongeri ge Aziatische vluchtelingen in het opvangkamp Shaalan I aan de grens met Irak, tegen houden. Nadat al eerder een lading Nederlandse tarwe- koekjes niet werd vertrouwd, wil de Jordaanse gezondheid sinspectie ook bij het vlees een onderzoek laten uitvoeren of dit nog wel geschikt is voor menselijke consumptie. De la ding vlees was de tweede bui tenlandse voedselleverantie die het kamp tot nu toe be reikte. Eerder werden ook al ladingen dadels uit Egypte en poedermelk afgekeurd. In het Jordaanse vluchtelingenkamp hebben zich de eerste gevallen van cholera voorgedaan. Ook in Irak zelf wordt de situ atie steeds nijpender. Er is voedselrantsoenering ingesteld en buitenlanders zouden geen of onvoldoende voedselbonnen krijgen van de distributiekan toren. India noemde het besluit van Irak om de repatriëring van zijn burgers te verbinden aan de levering van voedselhulp „verbijsterend". Alleen wan neer schepen en vliegtuigen voedsel meebrengen, mogen de ruim 100.000 Indiërs daar mee uit Kuwayt worden geë vacueerd. Duizenden Indiërs wachten in Amman en aan de Iraaks-Jordaanse grens op evacuatie, terwijl in Irak nog eens 8.000 Indiërs verblijven. Turkije, dat de sancties van de Verenigde Naties tegen Irak naleeft, heeft gisteren ver klaard bereid te zijn medicij nen aan Baghdad te verkopen als daarom wordt gevraagd.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 7