■weden wil milieu elpen verbeteren Sling' „Emigranten vormen vergeten provincie'" IRA wilde studente als lokaas gebruiken ?r obers: excite met plichte ■Berk- Zondag 9 september Byzantium bij V&D. „Accijns op benzine mag niet omhoog" Campagne moet tekort aan gezins helpsters oplossen Genland QeidoaQowumt ZATERDAG 8 SEPTEMBER 1990 PAGINA 3 og maar een tachtige maar al van alles pakt. Ze reisde -Amerika naar e P' in de nioage van een •dt fchtige toerist wopa ontdekking ,orl'agen aan 3 duurt nog za'tlesjes melk zich als uitgroofdier gaat irdei- FOTO: ANP en t I „Oorlogsveteranen te snel vergeten" ROERMOND Minister Ter Beek van defensie heeft gisteren ruiterlijk toegegeven dat de Nederlandse rege ring in gebreke is gebleven in de op vang van oorlogsveteranen. „Het leek er wel eens op of wij de conflic ten in Nederlands-Indië en Neder lands Nieuw-Guinea maar liever zo snel mogelijk wilden vergeten", al dus Ter Beek tijdens een toespraak in Roermond. Ter Beek opende in Roermond een Zuilengalerij met 5.843 namen van militairen die in de voormalige Nederlandse koloniën gesneuveld zijn. De Zuilengalerij is onderdeel van het Nationaal Indië- monument 1945-1962 dat twee jaar geleden werd onthuld. Mogelijk oplossing voor taxi's Schiphol HAARLEM/AMSTERDAM Het openbaar li chaam voor taxizaken dat de gemeenten Amsterdam en Zaanstreek in het leven hebben geroepen, wordt naar alle waarschijnlijkheid opgeheven. Als de op heffing een feit is, zal de provincie Noord-Holland alle taxizaken behartigen, in zowel de regio Amster dam/Zaanstreek als de regio Amstel- en Meerlan den. Dat is de uitkomst van het overleg dat wethou ders van de gemeenten Amsterdam, Zaanstreek en de gemeenten in de Amstel- en Meerlanden samen met de provincie Noord-Holland gisteren hebben gevoerd. Met deze samenvoeging van de twee re gio's zou de gebiedsgrens wegvallen die Schiphol scheidt van Amsterdam en waardoor het Amster damse chauffeurs verboden is klanten op Schiphol op te pikken. Dat verbod leidde gisteren en eerder tot acties van de Amsterdamse taxirijders op Schip hol. Drinkwater Limburg nog steeds besmet MAASTRICHT In het besmette drink water in een gedeelte van Zuid-Limburg zijn behalve E-colibacteriën ook nog andere bacteriën aangetroffen, zo heeft nader on derzoek uitgewezen. Het aan het water toe gevoegde chloor werkt overigens zeer des infecterend, zodat de besmetting sterk is af genomen, aldus de waterleidingmaatschap pij Limburg. Desondanks komen toch nog op enkele plaatsen, zij het in geringe mate, bacteriën voor. Daarom blijft het advies om het water te koken alvorens het te drinken voorlopig nog van kracht. Over de oorzaak van de geconstateerde besmetting, die zo'n 80.000 aansluitingen treft, bestaat nog steeds geen duidelijkheid. 'or ral -B- >encjg van de voorpagina) ;en ÏAAG Koning 1Jveustaf heeft gisteren Haag de hoop uit ten dat Zweden ld van dienst kan partner bij het van de llingen van het Na- vi Milieubeleidsplan, iri een studiebijeen- Omschreef hij Zweden bis(and dat een vooraan- positie inneemt bij van milieu- akse,kken. „Ook Neder- et Rft een diepe, oprech- ngstelling voor het Door zijn ligging in ikke Europa is uw 1s, kwetsbaar. U heeft >gie en kennis nodig k g«_ om uw milieuplan uit te voe ren", zei de Zweedse vorst voor een gehoor van deskun digen, onder wie minister Alders (milieu) en oud-mi nister Winsemius. Koning Carl Gustaf en ko ningin Silvia werden op de eerste dag van hun driedaag se werk- en privébezoek en thousiast toegejuicht door de mensen die hen tijdens hun korte wandelingen door Den Haag opwachtten. Het Zweedse bedrijfsleven en de Zweedse overheid sta ken vier miljoen gulden in een gisteren door de Zweed se koning geopende tentoon stelling van Zweedse bedrij ven in Den Haag om het be lang te benadrukken dat de Zweden toekennen aan de Europese Gemeenschap. Ons land prijkt als achtste op de ranglijst van Zweedse ex portlanden en is het belang rijkste buitenlandse investe- ringsland geworden (3,5 tot 4 miljard gulden per jaar). Ne derland telt 200 Zweedse be drijven. In de VIP-tent van 'Zweden op de markt' op het Haagse Plein zei koning Carl Gustaf vanachter een katheder van duur Zweeds berkehout: „Ik heb over de hele wereld veel tentoonstellingen geopend, maar nog nooit één in zo'n mooie omgeving als deze". Vlak daarvoor had burge meester Havermans in zijn promotiespeech over Den Haag en het Westland toe vallig gemeld dat het Plein in de dertiende eeuw een ge wone groentetuin was waar vooral kool werd verbouwd. Koning Carl Gustaf en koningin Silvia worden samen met burgemeester Havermans van Den Haag rondge bedrijvenmarkt op het Plein. leid op de Zweedse FOTO: MILAN KONVALINKA t va ak, ADVERTENTIE) optiek 's-Gravenhage v. Meerdervoort 135 f. Hoytemastraat 107 Fr. Hendriklaan 242 Heulstraat 19 anc het w£en zei ^■"jlAAG Premier •denP heeft „geen en- >oekioeite" met de ver- i? I tewerkstelling van it dde categorieën 1 tralzen, zoals door het ^bureau in Stadska- iet t1 praktijk wordt ge- and Hij zei dit gisteren ischraagd na afloop van ht ^kelijks kabinetsbe- moet ik erop wij- °7t de manier waarop Tiingse werklozen als filers in Noord-Hol- m^jrden ingezet in de eer- its voor verantwoorde- ^komt van de directeur er, .betreffende arbeidsbu- hefldus Lubbers. „Het is ter beoordeling wat ende arbeid moet wor- phouwd en wat niet". deze week sprak ook De Vries van sociale Til zijn goedkeuring uit handelwijze van het Dureau. „Ik ben het ge it De Vries eens", aldus 5, „en ik ga er van uit i opvatting de instem- eeft van het gehele ka- rant in de ministerraad /andaag niemand z'n opgestoken om te zeg- l-ie de uitlatingen van .es ter discussie wilde BELANGENVERENIGING SCHRIJFT BRANDBRIEF AMSTERDAM In een brandbrief aan minister president R. Lubbers vraagt de noodlijdende vereniging 'Nederland in den Vreemde' om een jaarlijkse subsidie van honderdduizend gulden. Zonder overheidssteun is de vereniging volgend jaar ter ziele en kunnen de 600.000 Nederlanders in het buitenland niet meer terugvallen op de vereniging. „U moest eens weten hoeveel brieven wij krijgen van Ne derlanders. Mensen met pro blemen of gewoon vragen. Over onderwijs, aow en huis vesting voor als ze terugko men", zegt voorzitter J. Mole naar. Volgens Molenaar vor men de 600.000 Nederlanders in het buitenland een 'verge ten provincie'. Sinds 1914 kun nen zij terugvallen op de vere niging 'Nederland in den Vreemde', die een blad uit geeft, adviseert, vragen beant woordt en de belangen van de in het buitenland wonende Nederlanders behartigt. Zo heeft zij gestreden voor kies recht en werkt zij aan de be vordering van het Nederlands onderwijs. Tijdens een conferentie giste ren in Amsterdam wees de Stichting Nederlands Onder wijs in het Buitenland nog eens op het belang van onder wijs in eigen taal en cultuur. „Voor kinderen die onderwijs hebben genoten in de taal van het, land is bij terugkomst de aansluiting op het Nederlands onderwijs veel moeilijker", al dus F. de Koning van de Stichting Nederlands Onder wijs in het Buitenland. Bij de stichting zijn zeventig Neder landse scholen aangesloten die opgericht zijn op initiatief van ouders of door bedrijven die veel werknemers uitzenden, zoals Shell, AKZO, Philips en Ballast Nedam. Vrouwen Volgens Shell vergt het uit zend ingsbeleid steeds meer aandacht. De vijfduizend werknemers van Shell die tij delijk worden uitgezonden, gaan steeds specifiekere eisen stellen. „Vroeger zei je gewoon jij gaat daar voor een jaar naar toe en dat gebeurde dan ook. Nu verwachten werknemers dat er rekening wordt gehou den met hun persoonlijke om standigheden", aldus emigra tiemanager Peter LeNoble van Shell. En die persoonlijke om standigheden worden steeds complexer. „Vroeger gingen vrouwen voetstoots mee. Nu gaat het afbreken van haar carrière een steeds belangrij kere rol spelen en vergt het overtuigingskracht van de jon ge employee om haar mee te krijgen. Het aantal gehuwden dat wordt uitgezonden is de af gelopen tien jaar gedaald van veertig naar vijfentwintig pro cent. Daarnaast is sprake van een toenemend aantal gehuw den dat om welke reden dan ook alleen wil worden uitge zonden". Toch vrezen noch Shell noch AKZO voor een af name van het aantal werkne mers dat wil worden uitgezon den. Integendeel zelfs. Met het vervallen en vervagen van landsgrenzen voorspellen zij dat de drempel voor werken in het buitenland wordt ver laagd omdat werknemers uit zending niet langer als emi gratie maar als overplaatsing zullen gaan zien. Cultuurshock Wat blijft zijn de onderwij sproblemen, medische tekort komingen en aanpassingspro blemen, vooral in de tropen. Uit Zweeds en Amerikaans onderzoek blijkt dat een kwart van de gezinnen eerder terug keert dan de bedoeling was. Driekwart van de spijtoptan ten kampt met aanpassings problemen. „Een cultuurs hock", zegt antropologe I. Groenen van het Koninklijk Instituut voor de Tropen in Amsterdam. De symptomen van een cultuurshock variëren van lichte onrust tot alcohol misbruik en algehele depres sie. Met name de partners van werknemers in het buitenland (bijna allemaal vrouwen) kla gen. Terwijl hun mannen car rière maken in vaak interna tionale kringen, zijn zij terug geworpen op het huishouden in een volstrekt vreemd land. Maar het is niet alleen kom mer en kwel in den vreemde. Groenen: „Ik heb ook vrou wen gesproken die zeggen dat ze veel zelfstandiger zijn ge worden en de betrekkelijkheid hebben leren inzien van wes terse normen en waarden. Ze zijn wereldburgers geworden die zich overal thuisvoelen". Al met al zijn er volgens Mole naar voldoende problemen die vragen om een organisatie waarop Nederlanders in het buitenland een beroep kunnen doen. De vereniging Neder land in de Vreemde is echter stervende. Het ledenbestand is dusdanig vergrijsd en uitge dund dat er te weinig contri- butiegelden binnenkomen om te blijven bestaan. Vorig jaar heeft de vereniging 25.000 gul den van Buitenlandse Zaken gekregen voor een ledenwerf campagne, maar die heeft wei nig zoden aan de dijk gezet. Molenaar vraagt nu om over heidssteun, zoals ook in andere Europese landen gebruikelijk is. „De stichting Vlamingen in de Wereld heeft onlangs nog een subsidie van twee miljoen Belgische franken toegekend gekregen", weet Molenaar. De redenatie dat een vereniging met onvoldoende leden geen bestaansrecht heeft, gaat in zijn geval niet op. „De zeshon derdduizend Nederlanders in het buitenland vormen een vergeten provincie ter grootte van Rotterdam. Het maat schappelijk werk in Rotterdam wordt toch ook niet opge bracht uit contributiegelden?" In het mogelijk laatste num mer van het vereningsblad 'Hier Nederland' (oplage van 4000) zal Molenaar de Neder landers in den vreemde oproe pen Lubbers massaal te bedel ven onder briefkaarten die schreeuwen om het behoud van de vereniging. MONIQUE" VAN DE VEN Dalai Lama op bezoek JBAAI ROERMOND De inmiddels weer op vrije voeten gestelde en uit vrees voor represailles van de kant van de IRA on dergedoken Amstelveense stu dente Ingrid H. (19) heeft één keer het verzoek gekregen van een Ierse vriend om in een Roermonds café aan te pappen met Britse militairen. Ze heeft dit echter geweigerd, zo heeft woordvoerder adju dant H. Clabbers van het Roermondse rechercheteam gisteravond meegedeeld. Clabbers zegt dit naar aanlei ding van berichten afkomstig uit Düsseldorp waar momen teel een proces aan de gang is tegen twee andere IRA-ver- dachten als zou Ingrid H. als lokaas hebben moeten funge ren voor Britse soldaten. „Dit is absoluut niet waar", aldus Clabbers. „Slechts één keer heeft haar een verzoek bereikt om Britse militairen in de val te lokken". Hoogstwaarschijnlijk kwam dit verzoek van haar eerste Ierse vriend Michael Conlon. Voor hem en niet voor vier andere IRA-verdachten huur de zij een appartement in Den Haag. Bij zijn onverwacht ver trek uit Nederland in maart van dit jaar deed Conlon dit onderdak over aan andere Ie ren. De vier worden thans be schuldigd van betrokkenheid bij de op 27 mei van dit jaar in Roermond gepleegde aanslag, waarbij twee Australische ad vocaten om het leven kwa men. Met een van hen, de 26-jarige Sean Hick, knoopte Ingrid H. een nieuwe relatie aan. Toen deze vriend op 16 juni van dit jaar met handboeien om aan de Belgische rijkswacht in de bossen rond Turnhout wist te ontsnappen belde hij vanuit het Brabantse Chaam de stu dente op om hem op te komen halen. Ook op dit verzoek is Ingrid H. niet ingegaan, aldus Clabbers. In haar plaats ging de Ier Paul Hughes naar Chaam. Hij liep daar tegen de lamp en werd samen met Hick en Gerald Harte ingerekend. Dit drietal wordt verdacht van de aanslag op de Australiërs. Evenals de 24-jarige Ierse Donna Maquire die in Turnhout werd aange houden. Buiten deze vier Ieren wordt inmiddels ook de eerste vriend van Ingrid H. Conlon als ver dachte aangemerkt. Eertijds verliet hij Nederland om vol gens zijn zeggen naar Amerika te gaan. Tegen hem is een in ternationaal aanhoudingsbevel uitgevaardigd. Prijzen stijgen door golfcrisis DEN HAAG De gevolgen van de Golfcrisis zijn voor het eerst zichtbaar in de gemiddel de maandelijke prijsstijging in ons land. Het leven werd tus sen half juli en half augustus 0,4 procent duurder, door stij ging van de prijzen voor auto benzine, huisbrand- en diesel olie. Verder werd herenkle ding duurder, zo blijkt uit het maandelijkse prijsindexcijfer voor de gezinsconsumptie dat gisteren door het CBS is gepu bliceerd; Tussen midden au gustus 1989 en midden augus tus 1990 zijn de prijzen met 2,4 procent gestegen. (ADVERTENTIE) Zondag is V&D Den Haag-Centrum van 12.00 uur tot 17.00 uur geopend. Terwijl heel Den Haag in het teken van Zweden staat, belandt u bij ons in warme, oriëntaalse sferen. Bij ons dus geen sauna's. ABBA of knackebröd. Maar wel een expositie van Byzantijnse iconen en sculpturen, een licht oosterse modeshow, een wervelend optreden van het Hilltop trio en voor de kinderen spannende fg\ poppenkastvoorstellingen. Loop morgen gerust "i& even binnen. 't Wordt steeds leuker bij V&D. - CDA-KAMERLID VAN ROOY: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het CDA-ka- merlid Yvonne van Rooy vindt dat de aangekondigde accijnsverhoging op benzine niet moet doorgaan. Het kabi net besloot eerder dit jaar dat de betreffende accijns per 1 november met acht cent om hoog gaat. De opbrengst van die maatregel, driehonderd miljoen gulden, is bestemd voor verbetering van het stads- en streekvervoer en van de trein. Maar nu de benzine door de Golfcrisis zoveel duurder is geworden, moet het kabinet zijn beslissing „heroverwe gen", zegt mevrouw Van Rooy. Pas wanneer de benzi neprijs weer wat gezakt is, kan de accijns omhoog, aldus de CDA-woordvoerster in het jongste nummer van FN V-Ma gazine (editie van de Ver- voersbond). PvdA-kamerlid Frits Castricum is nog voor stander van de accijnsverho ging. Toch twijfelt ook hij. „Als de hemel omlaag valt, hebben we allemaal een ge deukte hoed". De Nederlandse Spoorwegen kijken met angst en vreze naar de Tweede Kamer. Hoe moet de uitbreiding van het spoor wegnet gefinancierd worden als de accijnsverhoging niet doorgaat? De beide regerings fracties vinden niet dat de NS zich zorgen behoeft te maken. Het benodigde geld komt er wel, denken zij. Van Rooy wijst erop dat de prijs van het aardgas gekop peld is aan die van de olie; dat zal minister Kok van finan ciën een flinke meevaller op leveren. „Bovendien komt er meer btw-geld binnen nu de benzineprijs hoger is". Haar collega Castricum kan nog niet aangeven op welke andere wijze de extra middelen voor het openbaar vervoer binnen moeten komen. „Dat weet ik niet. Daar lopen we liever niet op vooruit". DEN HAAG De salari sachterstand in de gezins zorg moet ingehaald wor den om een eind te ma ken aan het tekort aan ge zinshelpsters en -verzorg sters. Het CDA heeft het over een zorgzame samen leving en wij vinden dan ook dat Den Haag met geld over de brug moet komen om een goede thuiszorg mogelijk te ma ken, zo luidt het stand punt van de Landelijke Vereniging voor Thuis zorg (LVT). Om hun woorden kracht bij te zetten organiseert de LVT aanstaande dinsdag de eerste landelijke Dag van de Thuis zorg. Het is het begin van een groots opgezette campag ne om mensen te interesse ren voor een baan in de thuiszorg. Door het tekort aan arbeidskrachten zijn er lange wachtlijsten voor ge handicapten, zieken en oude ren die hulp nodig hebben. In totaal gaat het om twaalf duizend mensen. Uit voorlopige resultaten van een functiewaarderingson- derzoek is onlangs gebleken dat de salarissen in de ge zinszorg ongeveer 20 procent lager liggen dan in vergelijk bare sectoren. Dit maakt het beroep niet erg aantrekke lijk. Er wordt nu hard ge zocht naar mogelijkheden om dit te veranderen. Voor zitter van de LVT, mevrouw E. van Leeuwen: „Zieken huizen zijn duur en gezien de vergrijzing zou de thuiszorg in het brandpunt van de be langstelling moeten staan. De politiek moet boter bij de vis doen, er moet geld op tafel komen!". Op de landelijke Dag van de Thuiszorg zullen circa hon derd instellingen hun bur germeester een symbolisch geschenk aanbieden: een pa raplu waaronder hulpbehoe venden kunnen schuilen. Verder zijn er tal van regio nale en lokale activiteiten georganiseerd. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 3