1£eidóo,(Sowumt' „Egypte heeft recht op extra hulp" ZATERDAG 8 SEPTEMBER 1990 PAGINA 25 De Verenigde Staten is bereid Egypte een lening van zeven miljard dollar kwijt te schelden. Wie denkt dat het arme ontwikkelingsland daarmee uit de problemen komt, zit fout. Desondanks dreigt een bankroet. Het water staat president Hosni Mubarak aan de lippen. Figuurlijk dan, want letterlijk moet hij zich ernstig zorgen maken over het opdrogen van de levensader van zijn land, de Nijl. Deze maand moet het Internationaal Monetair Fonds (IMF) de knoop doorhakken. Kan Egypte ook de komende jaren op goedkope leningen rekenen of wordt de geldkraan definitief dichtgedraaid. Ruim twee en een half jaar hebben de Egyptische regering en het IMF druk onderhandeld. Het niet doorgaan van leningen betekent het faillissement van het land. Misschien wordt de beslissing toch weer uitgesteld. Door 'de crisis in de Golf weet het Midden- Oosten helemaal niet meer waar het aan toe is. Mubarak heeft al laten berekenen dat de crisis de staatskas nog eens 2 miljard dollar extra per jaar kost. De Europese Gemeenschap buigt zich nu ook over extra hulp voor het land met een eeuwenoude beschaving. Maar alleen geld lost te weinig op. Het werkelijke probleem is geboortebeperking. Nu baart Egypte iedere negen maanden een miljoen baby's. Het land op de grens van Azië en Afrika bestaat voor 96 procent uit woestijn. Bijna de hele bevolking woont in het door rivierklei vruchtbaar geworden Nijldal. De honderdduizenden op het platteland die niet in hun levensonderhoud kunnen voorzien, gokken voor een beetje toekomst op Cairo. In deze chaotische, kleurrijke stad wonen nu bijna 15 miljoen mensen op een stukje grond dat kleiner is dan de Randstad. Verslaggever Eugene Leenders bericht uit de grootste stad in Afrika, waar naar Nederlandse maatstaven continu smogfase 16 van kracht zou zijn, waar duizenden auto's dag en nacht een claxonconcert verzorgen en waar wonder boven wonder de mensen toch opvallend goedgehumeurd blijven. i het centrum van Cairo. De stad telt bijna 15 miljoen inwoners. CAIRO - De koffers van buitenge woon en gevolmachtigd ambassa deur mr. L.J. Hanrath op de am bassade in Cairo stonden al klaar. Na twee jaar trouwe dienst op een van de belangrijkste buitenposten van het ministerie van buitenland se zaken, zou hij volgende week 'onze man in Manila' worden. De Golfcrisis gooit roet in het eten. Voor onbepaalde tijd zijn alle ambassa deurswisselingen in het Midden-Oosten bevroren. Dat geldt dus ook vopr am bassadeur Van Dam in Bagdad die naar Cairo zou komen. Hanrath is onver wachts in de meest turbulente periode van zijn ambassadeurschap terecht geko men. Egypte vervult een spilfunctie in de communicatie tussen Nederland en het Midden-Oosten. In deze dagen rijdt de chauffeur van de ambassade Hanrath of zijn plaatsvervanger naar de Duitse am bassade in de wijk Zamelek. De Duitsere staan in direct radiocontact met hun di plomatieke vertegenwoordiging in Ku- wayt. Intern telefoonverkeer in Kuwayt is nog mogelijk. De EG-ambassades daar staan voortdurend met elkaar in contact. Soms wel twee keer per dag wisselt Han rath zo gegevens uit. Op de Duitse am bassade pakt hij vervolgens direct de te lefoon om minister Van den Broek in Den Haag op de hoogte te Stellen. Alles op het ambassadecomplex aan de Hassan Sabri Street staat in het teken van de Golfcrisis. Kolonel Schenk, de defensieattache, maakt overuren. De Landbouwraad heeft het wat rustiger. De Kanselarij waar visumaanvragen worden afgewikkeld en Nederlanders voor hulp kunnen aankloppen, is stand-by om di rect in actie te komen. Een ongeluk komt zelden alleen. Net op het moment dat alle zeilen moeten wor den bijgezet om de Nederlandse fregat ten Witte de With en Pieter Florisz door het Suezkanaal te geleiden, wordt een roofmoord gepleegd op een Nederlandse vrouw die al sinds 1952 in Cairo woont. Dezelfde dag vraagt een vrouw met Ne derlandse en Marokkaanse nationaliteit om hulp, ze voelt zich bedreigd door haar ex-echtgenoot, 's Avonds vindt in haar woning een steekpartij plaats waar bij ze ernstig wordt verwond. De medewerkers van de ambassadeur verlenen zo goed mogelijk bijstand. Hanrath houdt zijn handen zoveel mo gelijk vrij voor de Golfcrisis. Persoonlijk gelooft hij niet dat Egypte door de Golf crisis in de gevarenzone komt te liggen. Saddam Husayn zal de Arabische Repu bliek Egypte niet aanvallen. Toch is het zekere voor het onzekere genomen. Het draaiboek voor een noodgedwongen eva cuatie van het ambassadecomplex is uit de onderste la opgediept. Hanrath: „Geen alarmoefeningen, maar iedereen moet toch weer even weten wat er afge sproken is en wie wat moet doen bij een calamiteit". Hanrath is somber over de toekomst van Egypte. Het land kon het hoofd al nauwelijks boven water te houden en snelt nu door de Golfcrisis helemaal bergafwaarts. De Nederlandse ambassa deur vindt dat de crisis niet nadelig mag uitpakken voor president Mubarak. Hanrath: „Egypte vervult een rol die spoort met de onze en met onze opvat tingen. Dan ligt het voor de hand dat wij dat land proberen te helpen wanneer het extra economische problemen krijgt". IRO - Midan Tahrir, het Vrijheids- li, is het hart van het nieuwe Cairo. is dag en nacht één grote bedrijvige nzieTenhoop. Het station van de enige hetrolijn die Egypte rijk is, spuwt per Ie |uut honderden mensen uit. Midden iet plein is een busstation, pten in of uit de rijdende bussen jngen, want gestopt wordt er niet. izenden wrakke auto's zoeken hun L De eerste file vormt zich omstreeks uur in de ochtend en is rond een uur kennbchts opgelost. Er zijn drie rijstroken, ege|{ir dat begrip is bij een Egyptenaar lekend. De auto's wringen zich acht, i naast elkaar over het plein. De ver plichten werken perfect maar nie- lde lid houdt zich eraan. is er een heilig ontzag voor de poli genten die vaak twaalf uur per dag I minimale handgebaren het verkeer s Jlen. Twaalf uur non-stop op een van "n ongezondste pleinen van de wereld. Egyptenaar vindt dat een auto niet |r niets een claxon heeft. Om de vijf- i seconden wordt er getest. Dat levert l de duizenden auto's een continu ionconcert op, dag en nacht, ïhts onderbroken door de oproepen gebed vanuit de stevige luidsprekers i een naburige minaret. Geen enkele ïakegelijking met Nederland snijdt hout. n I oproep over agressief verkeersge- nati# de k1"311* leidde onmiddellijk tot overbelasting van de telefooncentra- van het dagblad. In Cairo heeft de sterling de neiging om iedere bestuur- achter zijn stuur vandaan te trekken :ief de claxon te vernielen. De Egyptena- lg zitten nergens mee. Ze zijn gewend i het geluid, het hoort er gewoon bij. Q de rand van het plein staat het Egyptisch Museum waarin de kunst schatten uit de pyramides liggen. Groot ste publiekstrekker zijn de gouden kost baarheden uit het graf van Toetancha- mon. Het is onwezenlijk om in het mu seum te zien hoe Egypte 5000 jaar gele den de wortels voor onze beschaving plantte, terwijl door het openstaande raam de chaos op het Tahrirplein te zien en te horen is. Wat in duizenden jaren is opgebouwd, wordt in een eeuw afgebro ken. Je hebt de neiging de ramen in het museum te sluiten om de prachtige kunstschatten af te schermen van het la waai en de smerige lucht. Bevolkingsgroei Veel mensen in Egypte zien de immense problemen, willen er wat aan doen, maar alles loopt vast op de bevolkings groei. Die het land als een draaikolk naar de ondergang trekt. In 1900 waren er nog maar vijf miljoen inwoners. In de jaren vijftig konden de twintig miljoen Egyptenaren betrekkelijk goed leven, maar bij het huidige groei tempo telt het land in 2000 tachtig mil joen inwoners. Een aantal dat voor on oplosbare problemen zorgt. Alle voor lichtingscampagnes ten spijt is het kin dertal niet in te dammen. Een grote kinderschaar is het bewijs van vruchtbaarheid, een Godsgeschenk. Het bezit van veel zonen is voor een vrouw een middel om haar man aan zich te binden en een groot gezin betekent een goede voorziening voor de oude dag. Door de vooruitgang in de gezondheids zorg sterven er minder kinderen. Meer dan de helft van de 55 miljoen Egypte naren is dan ook nog geen achttien jaar. Het land mag dan een oppervlakte heb ben van een miljoen vierkante kilome ter, dat helpt weinig wanneer 96 procent woestijn is en slechts vier procent voor bewoning en landbouw kan worden ge bruikt. In Cairo manifesteren de problemen zich het sterkst. Vijftien miljoen mensen proberen een graantje mee te pikken van de relatieve rijkdom van de hoofdstad. Onbegrijpelijk dat in een stad met een oppervlakte niet groter dan de Randstad net zoveel mensen wonen als in heel Ne derland. Maar voor de gemiddelde Egyp tenaar met twee vrouwen en veertien kinderen is een driekamerflat een luxe. In sommige buurten wonen 150.000 mensen op een vierkante kilometer. Op daken van huizen worden weer nieuwe etages gebouwd. Net zolang tot de fun damenten bezwijken. Geiten en pluimT vee worden meegenomen van het platte land en leven op straat of op de talloze vuilnisbelten. Werkzoekenden De ruim 400.000 werkzoekenden die zich elk jaar aandienen plaatsen presi dent Mubarak voor onoverkomelijke problemen. Om onrust te voorkomen, nam de overheid tot anderhalf jaar gele den studenten na hun opleiding automa tisch in dienst. Meestal was er geen werk maar wel een bureau beschikbaar op een van de vele ministeries. De gevolgen laten zich raden. Binnen de kortste keren zochten de nieuwbakken ambtenaren iets om de dag door te ko men en zorgden voor enig bestaansrecht zodat ontslag niet mogelijk was. Het gevolg is een slopende bureaucratie die het land als een molensteen om de nek hangt. Het lijkt of iedere ambtenaar zijn eigen stempeltje heeft laten maken en dat dat stempeltje per se onder elk rapport moet dat de deur in komt of uit gaat. Van een slagvaardig optreden kan geen sprake zijn. Zonder steekpenningen is elk verzoek aan de overheid gedoemd te mislukken. De corruptie, nog eens in de hand gewerkt door de lage ambtena rensalarissen, is enorm. Een van de talloze voorbeelden biedt de Staatstelevisie die pal aan de Nijl ligt. Het duurt ruim twee uur voordat je in het gebouw op de plaats van bestem ming bent. Iedereen, vooral degenen die geen Engels spreken, wil weten wat je komt doen. Vervolgens zetten ze je in een lift of leveren je bij een Egyptenaar af die wel Engels spreekt. In lange zalen zitten mannen en vrou wen achter bureau's. De krant te lezen, te eten, te telefoneren. Pakken dossiers worden van rechts naar links verplaats en weer terug. Drie man gaan in discus sie over de vraag wie de bezoeker zal gaan helpen. „Gaat u maar even zitten", ..Wacht nog even", „Nee, daar moet even iemand anders voor komen". Zo ben je snel een dag kwijt om alleen te in formeren of je de medewerking van de Staatstelevisie kunt krijgen. Tijdens de doortocht van de Nederlandse fregatten door het Suezkanaal had het NOS-jour- naal studioruimte en het gebruik van een satelliet gereserveerd. Ondanks kei harde toezeggingen, herbevestigingen en prompte betaling zijn de beelden nooit verzonden. De regering had de moed om anderhalf jaar geleden de regeling af te schaffen dat een student automatisch ambtenaar werd. Maar inkrimping van het ambte- narenbestand leidt onherroepelijk tot burgeroorlog. Teveel mensen hebben zich inmiddels een plaats verworven binnen de overheidsinstellingen. Industrie In de industrie is het al niet veel beter. Zeventig procent van de bedrijven is in handen van de Staat. Ook daar lopen veel te veel mensen rond. Egyptische on dernemers en buitenlandse investeerders passen er wel voor op om die bedrijven over te nemen. Om tegenover het buitenland de schijn op te houden dat alles goed gaat, worden de eerste levensbehoeften zwaar gesubsi dieerd. Brood kost haast niets voor de Egyptenaar. Maar door de bevolkings aanwas drukt ook deze begrotingspost te zwaar op de staatskas. Afschaffing van de broodbonnen zou echter tot ernstige rellen leiden. Een minstens even groot probleem is de levensader van Egypte: de Nijl. In 1970 werd de bouw van een grote dam vol tooid. De Aswan-dam was en is Egyp tisch nationale trots en zorgt voor het grootste kunstmatige meer ter wereld met een lengte van 500 kilometer en een breedte tussen de tien en twintig kilome ter. Maar de Egyptenaren gebruiken zo veel water dat het meer langzaam lee gloopt. Wordt er niets gedaan dan droogt de rivier op. En zonder Nijl is er geen Egypte. Dat het land het hoofd de laatste twintig jaar boven water heeft kunnen houden, is onder meer te danken aan de enorme tol-opbrengsten van het Suezkanaal en de gestaag groeiende toerisme-industrie. Daarnaast zorgden oliebronnen en hon derdduizenden Egyptische gastarbeiders in Saudi-Arabië, Kuwayt en Irak voor een flinke stroom buitenlandse deviezen. Gastarbeiders Door de Golfcrisis keren de- gastarbei ders massaal terug. In plaats van de staatskas te spekken, willen ze nu een uitkering. Het toerisme neemt af. Nog niet eens door Westerlingen die bang zijn voor een militair conflict, het zijn vooral de steenrijke Arabieren die het momenteel af laten weten. Egypte glijdt naar de afgrond. Er ont staat een situatie die uiteindelijk nie mand meer in de hand heeft. Rijkdom is voorbehouden aan een kleine elitegroep, het overgrote deel van de bevolking leeft onder de armoedegrens. Onvoorstelbaar is dan de vrolijkheid waarmee de Egyptenaar het leven door gaat. Geduldig, goedgehumeurd en gast vrij. Maar iedereen moet beseffen dat de wal het schip zal keren. Tachtig miljoen mensen over tien jaar is onmogelijk. 'Insh Allah' - als Allah het wil - zegt de Egyptenaar. Alles heeft zijn tijd nodig. Ongeduldig zijn is blijk geven van slech te manieren. Egyptenaren hebben geen haast en verwachten dat van een ander ook niet. Een bekend Arabisch spreekwoord zegt dat haast van de duivel komt. Maar ae snelheid waarmee de Nijl en de Staats kas worden leeggezogen en de bevolking en bureaucratie groeien, eisen op wel heel korte termijn een mentaliteitsveran dering. Anders staat Egypte in 2000 niet. meer op de landkaart. EUGÈNE LEENDERS

Leidse Courant | 1990 | | pagina 25