Heinieine moet gaan werken in wijkteams 5 1 r naar de enorme stapel laidóa&ywuimt STAD OMGEVING/RTV EEK 'INDE fe Persoonlijk cadeau EeidaeSouxa/rit ZATERDAG 8 SEPTEMBER 1990 PAGINA 13 "inbrandt SG Eit tv-kwis iEN Een team van e Q-Leidse Rembrandt sngemeenschap komt nenaande maandag biJ de dep °P te^ev^s'e tijdens jn wis ,,De 12 provin- De opnames voor •ogramma hadden af- benen donderdag plaats >nb« Leidse schouwburg. Leidse schoolteam en versloeg een team he(e Haagse Courant en aanjje gemeente Alphen den Rijn. Het pro- ectiP3 is maandag te lp Nederland 2 en be- im half negen. Opnieuw bezwaar tegen bebouwen Eysinga-terrein LEIDEN Omwonenden van de Rijnsburger weg maken opnieuw bezwaar tegen het bouwen van tien appartementen op het terrein van het Eysinga-huis. Gedeputeerde Staten hebben aannemer Du Prie toe stemming verleend voor het bouwen. De omwonen den geven aan dat het terrein een van de laatste is met een parkachtig karakter. De bezwaar makende bewoners wonen aan de rand hiervan. Aan dit park achtig karakter is al ernstig afbreuk gedaan door de bouw van het zusterhuis van het AZL en de studen tenbarakken, vinden de omwonenden. De rust van het terrein compenseert de drukte van de Rijnsbur- gerweg. Aantasting van de flora en fauna, stank- en geluidsoverlast en verkeersoverlast zijn de voornaam ste bezwaren. De omwonenden vinden dat het bouw plan niet mag worden gerealiseerd. Vrijdag worden de bezwaren in de commissie beroep en bezwaar be handeld. Gemeente betaalt niet mee aan huismeesters LEIDEN De gemeente Leiden wil definitief niet meebe talen aan de huismeesters in de Slaaghwijk. Wel is de ge meente bereid subsidie te verlenen voor de onderkomens van de huismeesters. Mits de onderkomens ook worden ge bruikt voor het wijkbelang, bijvoorbeeld als wijksteunpunt. Dat gebeurt dan in het kader van sociale verniewing, zo schrijft de gemeente in een brief aan Woningbouwvereni ging Leiden (WBL). De vereniging had om een bijdrage ge vraagd, maar de gemeente vindt dat WBL zelf beslist over het aanstellen van huismeesters, dan ook zelf de verant woordelijkheid ervoor draagt en vervolgens ook zelf voor de kosten opdraait. Verder hecht de gemeente belang aan de samenwerking tussen de huismeesters en de omgevingsvak- ploegen en wijst erop dat van dezelfde ruimte gebruik kan worden gemaakt. Voor nieuw aan te stellen huismeesters wil de gemeente kijken of het mogelijk is een beroep te doen op de arbeidspools. College wil kroonluchter uit raadszaal verwijderen LEIDEN Het college van B en W wil, met uitzondering van wethouder H. van Dongen (cul tuur), de kroonluchter uit de raadszaal van het Stadhuis ver wijderen. Tegen de lichtkroon bestaat een aantal bezwaren, zo wordt in een notitie aangege ven. Zo ontwikkelt de grote hoeveelheid gloeilampen veel warmte, die langs kunstmatige weg moet worden afge voerd. Het licht van de lampen en de tur bulentie van hitte en stof vanwege de warmte is zeer schadelijk voor de geweven wandbekleding. De wijze van verlichten geeft onge wenste schaduweffecten, de verlich ting is daardoor verre van optimaal. Het grote aantal gloeilampen, onge veer 36 stuks, gebruikt meer energie dan de lichtopbrengst rechtvaardigt. Bovendien is het schoonhouden van de kroonluchter een acrobatische toer, weten ze uit ervaring. Het ver vangen van de lampen met hun vrij korte levensduur kost veel tijd en heeft te vaak plaats. De kroon on derbreekt tevens het ruimtelijk ef fect van de zaal. son-lampen De problemen zijn op eenvoudige wijze op te lossen. De kroon kan worden vervangen door twee zoge heten „son-lampen", zoals die al op andere plaatsen in het plafond van de zaal aanwezig zijn. Een daarbij aangebrachte halogeenspot zorgt voor theatrale effectverlichting. Dankzij deze verlichting kan 25 gul den per jaar worden bespaard. Aangezien de kroon een geschenk is van Gedeputeerde Staten aan Lei den moet ze goed worden opgesla gen, benadrukken B en W. De kroon zou zo weinig mogelijk moeten bran den, misschien kan worden uitgezien naar een andere plaats die geschikt is voor deze verlichting. Mogelijk kan de directie kunst en cultuur een geschikte plek vinden, besluit de notitie. rkt V EIDEN Het vervan- »n van huisvuilzakken Dor minicontainers en et indelen van de reini- ?rs in wijkteams. Dat jn enkele van de maat delen die in het defini- pve NIPG-TNO-rapport i lorden genoemd om de chamelijke belasting bij mg reinigers te verminde- in. iteneze belasting is onnodig >og, vinden de onderzoe- •mefrs- Directeur A. van Gorsel iat positief tegenover het 0f erken in wijkteams. Ze wil ermee een proef houden, e onderzoekers zijn met een deocamera de werkzaam- iden van de reinigers te lijf igaan, ook hebben ze diver- H gesprekken met de reini- ■■■rs gehad. Alle onderzochte erkzaamheden zijn belas- nd, concluderen de onder- ekers. Vooral voor het be den van huisvuilzakken en ^or chauffeurs van laadkis- n en wijkcontainerdienst. lies \e rug lijdt onder het bela den van huisvuilzakken van wege het hoge werktempo. Bij de chauffeurs moeten de knieën en de rug het ontgel den vanwege het veelvuldig uit de cabine springen. Dat kan oplopen tot meer dan 100 keer per dag. Daarnaast zijn er monotone werkzaamhe den, zoals het beladen van minicontainers en het machi naal vegen. Uit gesprekken kwam naar voren dat bij de reinigers onvrede bestaat over het functioneren van de reiniging. Ze ervaren dat er onvoldoende wordt gerea geerd op hun opmerkingen en klachten. Belangrijkste klacht is dat er vaak onvol doende wordt gedaan aan slecht aangeboden vuil. Ook de ploegen wisselen nogal eens, terwijl men gehecht is aan het werken in een vaste ploeg. Veiligheid De onderzoekers verwachten dat een betere verdeling van de belastende werkzaamhe den over de reinigers het meeste effect zal hebben. Ze stellen het werken in teams voor, waarin de reinigers sa men verantwoordelijkheid dragen voor het uitvoeren van de werkzaamheden. Aanpassingen in de gebruik te technische middelen, het zoveel mogelijk invoeren van minicontainers en een beleid gericht op beter aanbieden van vuil door het publiek, kunnen eveneens de lasten verlichten. Er wordt ook ex tra aandacht voor veiligheid gepleit in het rapport. Het signaleren van onveilige situ aties en dat snel verhelpen, trainingen op het gebied van veiligheid en het aanbieden van beschermingsmiddelen zijn de voorstellen die de on derzoekers doen. Directeur A. van Gorsel wil pas in oktober namens de dienst een officiële reactie geven op het rapport. Ze heeft wel naar aanleiding van het rapport gesprekken gehad met de betrokkenen. „Er zijn een aantal dingen waarvan je theoretisch zegt: het is beter voor de fysieke gesteldheid om op een andere manier te gaan werken. De vraag is of je dat wel moet doen. Er zijn namelijk ook argumenten tegen te beden ken. Bovendien kun je niet dingen zomaar van bovenaf opleggen, dat werkt niet". Ze is positief over het voorstel om in teams te gaan werken. Ze wil ideeën ontwikkelen over het wijkgericht werken. „Op basis van vrijwilligheid, ik zie het meer als een soort proef", benadrukt ze. Over de zwaarte van de wijk Zoeterwoude merkt ze op dat het huisvuil en grofvuil voortaan gescheiden worden opgehaald. Ze verwacht een „behoorlijk pittige discussie" met de medezeggenschaps commissie. „Die heeft op het onderzoek aangedrongen. De commissie vraagt of het mo gelijk is om met 55 jaar ver vroegd uit te treden. In dit rapport staan voorstellen om de fysieke belasting te ver minderen. Dan zijn mensen op hun 55e niet versleten en hoeven ze ook niet te stop pen. Dat is het dilemma", geeft ze aan. haaMIII Wethouder opent Leidato Onder het motto „Natuurlijk gaan we samen" is gisteren in de Leidse Groenoordhallen de 29e Leidato huishoudshow begon nen. Wethouder J. Walenkamp verrichtte de openingshandeling door middel van het onthullen van het logo „Holtlandcollege". Het Holtlandcollege is sinds een maand de nieuwe naam van de gefuseerde MEAO, RIO, KMBO en MDGO Noorderwiek. Secretaris van de Leidato Huishoudshow J. Beemer zei met de slogan „Natuurlijk gaan we samen" het familie-aspect van de Leidato te willen benadrukken: „Het is niet alleen een evenement voor de huisvrouw, maar voor het hele gezin". Ook de Zonnebloem staat deze week in de aandacht. De heer Steenvoorden van deze vereniging uitte hierover zijn blijdschap: „De Leidato komt op een uiterst gunstig moment onder de aan dacht van het publiek, want binnenkort willen we een ledenwer factie gaan houden. Ook nieuwe vrijwilligers zijn altijd welkom". Diverse gehandicapten en zieken zullen deze week de huishoud show bezoeken. Gistermiddag waren de afdelingen uit Ter Aar en Voorhout aanwezig. Overigens hebben lang niet alle stand houders rekening gehouden met rolstoelgebruikers: Balies waren soms zo hoog dat alleen de zijkanten voor hen waren te zien. De Leidato duurt tot 16 september FOTO: WIM VAN NOORT ilast ujswflragen: Marieta Kroft, rin Swiers, Margrit boel en Yael Vinckx. bedoeld (1) ITEeg naar bed" moet gede- ^rde Ted Jansen dinsdag- id gedacht hebben. Het immers woensdag weer g dag voor hem en zijn maten Fortuyn en Kap- van het bureau Verkeer- iniek en Onderzoek. Ter- lalf Nederland het voor- ig waagde een oogje open ien, stond hij al, uitgesla- en vol energie om vijf zeven bij het kruispunt Ie Achterweg met de T31 llokland in Nieuwveen. vréééselijk gevaarlijk ipunt. Vandaar dat ik nu jschoolgaande fietsers te- [a houden om ze op hun te drukken dat ze vrééé- goed moeten uitkijken al dat. raaazende ver- zo liet hij weten, men daar komen er een riep hij zijn collega's tot >rde. Meteen stond het al in starthouding om op etsvermoedende kinderen springen. Sip keken ze bleek dat de fietsers van meter afstand plotseling andere weg insloegen, getreurd, een nieuwe po- met nieuwe kansen, want kwam weer een groepje )lkinderen aan fietsen, terbij gekomen bleken 'olwassenen te zijn.„Geeft aldus Jansen, „die kun- ook wel een waarschu- gebruiken". Dit bleek wel want ze zagen het >je de autoweg pakken om ruising over te steken in s van het fietspaadje aan zij stonden. „Dat za- jwij vanochtend al eerder iuren", riep Fortuyn vol lazing uit, „Volwassen fiet- rijden nog veel slordiger kinderen waar wij het |||onze actie op hebben ge- Wl*Weer keek het trio be- SH bedoeld (2) r komt er weer één. Erop iordat ze er weer vandoor l zei Kappert. En ja hoor: De drie vlogen op een e af, dat zichtbaar ge- kken een actiestickertje |de kreet „Wij gaan weer naar school" aanpakte om zich vervolgens maar weer zo vlug mogelijk uit de voeten te ma ken. In hun enthousiasme stonden de heren midden op het fiets pad om een volgende groep te gen te houden. „Wil je even.... Héééllèèp", brulde de gedepu^ teerde in paniek. Net op tijd deinsde het drietal achteruit het natte gras in. Hadden ze dat niet gedaan, dan waren ze nu waarschijnlijk een paar blauwe tenen rijker geweest. „Wat moeten die vreemde snoeshanen daar dan ook mid den op het fietspad", hoorde je de scholieren tegen elkaar zeg gen. Tja, het was die ochtend be paald geen lichte arbeid. Om toch maar eens van die stic kers af te kunnen komen, be sloten ze om ook maar brom fietsers tegen te.gaan houden. Daar kwam er één. „Wil je even stoppen?", schreeuwde Kappert hem toe. Echter, de jongeman had niets door en raasde de groep mannen voor bij. Kappert liet zich echter ook niet op z'n kop zitten en zette het op een holletje. „Stoppen", schreeuwde hij al hijgend en hevig transpire rend. Tevergeefs, zijn conditie bleek niet van dien aard dat hij de bromfietser nog in kon halen. Eén ding moet gezegd worden: de bedoeling is goed. Jansen neemt de verkeersproblema tiek serieus. Fietsers en brom fietsers zijn echter onverbeter lijk en zullen zich altijd wel als zelfmoordpiloten door het ver keer blijven bewegen. Van daar dat volgend jaar wordt begonnen met de aanleg van een veilig fietspad langs de ge vaarlijke T31. Dan hoeft gede puteerde Ted zich op die plaats in ieder geval niet meer voor de aanstormende horden te werpen. De vraag blijft of ka mikaze Ted zijn acties straks op andere onveilige plaatsen gaat voortzetten, Het is dan maar te hopen dat er genoeg geld is voor nieuwe fietspaden, anders zal er binnen afzienba re tijd geen sprake meer zijn van gedeputeerde, maar gedu peerde Jansen. Kerstgevoelens De hittegolven zijn nog maar net voorbij en Hazerswoude- naren schudden bij tijd en wij le nog het strandzand uit hun schoenen. Maar terwijl de eer ste herfstige depressies door de polder loeien, zit de gemeente al met haar hoofd in hogere kerstsferen. Wat doen we straks met die afgedankte kerstbomen? Ha- zerswoudse ambtenaren heb ben er dit jaar wel erg bijtijds over nagedacht. De aloude „fiktraditie" blijkt zeer milieu onvriendelijk. „Dan maar ver snipperen", moeten ze op het gemeentehuis gedacht hebben. Vorige week werd de versnip- Heren massaal op zijn krent blijft zitten. We blijven erbij: regeren is vooruit zien. Maar wat te doen als je als bestuurder geen licht bent? Dan sta je duidelijk voor paal en bewijs je geen knip de neus waard te zijn. Overigens: hebben de Sassen- heimse bestuurders door deze maatregel zelf wèl een zorg minder: het houdt de Sassen- heimers op zondag ongetwij feld van de straat. Steen In kleedkamers en garderobes zijn wel eens bordjes bevestigd waarop de directie meldt niet voor schade of diefstal aansprakelijk te zijn. Dus als je daar je jas op wil hangen dan is dat voor eigen risico. De gemeente Leiden vond dit een uitstekend idee, zo blijkt uit het bord op de foto. Honden zijn niet welkom in het Cronesteinpark. Maar mochten er honden loslopen dan is de gemeente op geen enkele wijze aansprakelijk voor opgelopen schade c.q. verwondingen. Betreden van het park is dus op eigen risico. Onmiddellijk krijgt de argeloze wandelaar visioenen van bijtende pitbulls die niet loslaten voordat het armpje van zijn alerliefste peutertje eraf is gescheurd. Bloedhonden die in een lekker stukje mevrouwenbiefstuk happen. En herders die de krullen uit het poedeltje van ome Kees vechten. Let wel, de gemeente is niet aansprakelijk. Kortom: dan had de gemeente het bo venste bord waarop de man uitnodigend met zijn kleine dochterje wandelt ook wel weg kunnen laten. FOTO: TEJO RINGERS permethode uitgeprobeerd op het huttendorp. Een jaarlijkse vakantieweek voor kinderen, waarbij ze een dorp bouwen van eigengemaakte hutten. Het verbranden van de bouw sels, een van de hoogtepunten van de vakantieweek, werd tot verdriet van veel kinderen afgeschaft. „Er komen te veel schadelijke stoffen uit plastic en verf vrij", luidde het amb telijk commentaar. Maar de versnippering van de krotten leverde een regen van klachten op bij de gemeente. De buurt werd bedolven onder een dikke laag stof. Daarbij trakteerde een grote snipper- machine de bewoners een dag lang op geluidsoverlast. „En wat gebeurt er nu met die snippers", vroeg raadslid Ger- da Geenjaar zich terecht af. „Die verdwijnen naar de Rot terdamse vuilverbranding", al dus adviseur Fraanje. „Het af val moet compact zijn. Na ver snippering passen de hutten tenminste in drie containers." Na de feestdagen zal de snip- permachine zich opmaken voor stapels kerstbomen. Maar branden zullen ze, versnipperd of niet. Licht Wie zich het komend half jaar tijdens de kleine uurtjes door Sassenheims dreven voort spoedt zal op zijn weg te ma ken krijgen met oranje knip perende verkeersinstallaties. Ook op zondag. Afgelopen woensdag boog po litiek Sassenheim zich over een voorstel van burgemeester en wethouders om op werkda gen van zeven uur 's avonds tot zeven uur 's ochtends en op zondagen de knipperlichten in te schakelen. Maar, consciën tieus en zorgzaam als men is: je moet als bestuurder welo verwogen te werk gaan. Door even goed stil te gaan staan bij die stoplichten beslo ten de leden van de commissie verkeer dat de lichten pas om negen uur op knipperen gezet moeten worden. Tussen zeven en negen zouden er nog wel kinderen en oude mensen op straat lopen die gebaat zijn bij werkende verkeerslichten bij de oversteekplaatsen. Daar was iedereen het mee eens. Janny Henskens wilde zelfs een stapje verder gaan door de lichten pas om elf uur om te schakelen. Het was al met al weer overduidelijk dat Sassenheims gemeentebestuur ders het goed voor hebben met hun ingezetenen. Groepscommandant van de rijkspolitie Troost stelde ver volgens voor een proefperiode aan te houden van een half jaar. Zijn woorden waren nog niet koud of daar stak Hens kens het altijd alerte progres sieve vingertje op. Waarna de intrigerende vraag volgde: „En wat doen we nou als er in die periode een grote klap komt?" Een pasklaar antwoord werd niet gegeven, wèl werd hier en daar vrijwel onopge merkt schouderophalen zicht baar. Het gaat er echter wel naar uit zien dat Henskens' vrees voor een grote klap -brokken dus- door de knipperende verkeers lichten bewaarheid zal wor den. En wel op zondagen, wanneer half Sassenheim naar het park en de sportvelden trekt of een eindje om fietst. Kennelijk verkeren de com missieleden in de veronder stelling dat de Sassenheimse bevolking op de Dag des Ze waren er weer. Op de punt van hun stoel en uiterst ge spannen volgden ze woensdag avond de beraadslagingen tij dens een vergadering van de commissie verkeer. De actie groepen, buurtbewoners, en kelingen en belangengroepen die met de regelmaat van de klok aankloppen bij het Sas senheimse gemeentebestuur om snelneidsbeperkende maatregelen, drempels, bor den, ribbels, spiegels, adequaat politie-optreden bij verkeers overtredingen, noem maar op. Meestal wordt daarbij als mo tief de veiligheid van de kin deren gehanteerd. In allerlei bewoordingen, met bezwaar schriften, vriendelijke en boze brieven, spandoeken in de straat, handtekeningenacties en emotionele uitspattingen. Er was woensdag zelfs meer dan de toegestane 30 minuten spreektijd voor hen uitgetrok ken, dus daar lag het niet aan. Ze deden dan ook allemaal nauwkeurig uit de doeken wat naar hun idee prioriteit zou moeten hebben en wat de knelpunten zijn in Sassen heim. Ze hebben het allemaal 'voor de zoveelste keer onder de aandacht van B en W en de verkeerscommissie gebracht: de bewoners van de Floris Schoutenstraat, de Elbalaan, de actiegroep „Geen sluipver- keer door Sassenheim", de werkgroep VLIP voor veilig heid in Postwiik, bewoners van de Zandslootkade, de Westerstraat, Charbonlaan en Prins Hendriklaan met uitzon dering van nog wat inmiddels monddood geworden ontevre den toehoorders die verstek lieten gaan. Na een uur of twee gingen ze onverrichter zaken weer terug naar hun onveilige of door overlast ge teisterde oorden. In 1980 stelde het Sassenheim se gemeentebestuur een ver keerscirculatieplan vast dat uitkomst moest bieden voor de toenemende verkeersintensi teit en de daarmee gepaard gaande problematiek. Vervol gens werd een groot gedeelte van het wegenarsenaal ingrij pend gereconstrueerd. Nu, tien jaar na dato, ligt er een nieuw plan >op tafel dat afgelopen woensdag is goedgekeurd. „Toetssteen verkeer en veilig heid 1990". Te oordelen naar de reacties van veel Sassenhei- mers nu al een steen des aan stoots. Commissie wijst bezwaren bouw Woutertje Pieterse af LEIDEN De commissie beroep en bezwaar heeft de bezwaren tegen de nieuwbouw van basis school Woutertje Pieters aan de Antonie Duyc- klaan grotendeels onge grond verklaard. De Vereniging Vrienden van de Leidse Hout vindt dat dit terrein uitsluitend voor sport velden is bedoeld. Daarop wijst ook de Leidse Korfbal club De Algemene in het be zwaarschrift. De Christelijke Vereniging Het Diaconessen- huis vreest dat het ziekenhuis minder toegankelijk wordt en dat de verkeersveiligheid op de Houtlaan achteruit gaat. Omwonenden vinden dat de gemeente onvoldoende naar een alternatieve locatie heeft gezocht. De commissie verklaart een deel van de bezwaren gegrond. De gevolgde procedure en de weerlegging van inspraakreac ties op het raadsvoorstel is on zorgvuldig geweest. Zij vindt ook dat het college niet vol doende rekening heeft gehou den met de „dubbele positie" van het gemeentebestuur. Dat wil zeggen dat de gemeente zelf de baas is over de school. Onzuivere besluitvorming van het college wordt niet uitgeslo ten door de commissie. Toch vindt de commissie deze „op zichzelf ernstige onzorgvuldig heden" geen reden om het raadsbesluit te vernietigen. De raad heeft zich namelijk niet laten leiden door het raads voorstel, maar heeft een zelf standig oordeel gevormd. De gemeenteraad heeft terecht een voorbereidingsbesluit ge nomen, er is genoeg aange toond dat voor Woutertje Pie terse nieuwbouw noodzakelijk is, concludeert de commissie. Ook staat de commissie achter de keuze van de locatie. Er waren voldoende zwaarwe gende belangen die rechtvaar digen dat de Leidse Hout wordt aangetast, aldus de com missie. Deze belangen moeten van de commissie meegeteld worden bij het voorbereidings besluit en niet de argumenten in het raadsvoorstel. De com missie gaat er vanuit dat de verkeersveiligheid verder wordt uitgediept en dat voor de korfbalclub een goed alter natief wordt gezocht. Deze originele Parker Rollerpen, waarin uw eigen naam wordt gegraveerd, krijgt u toegestuurd na het opgeven van een nieuwe abonnee. De nieuwe lezer wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. J Noteer als nieuwe abonnee ingaande I Naam: Voorl: I I Adres: Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle bezorging) J I Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. J Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: J maand (automatisch betalen) f 24,85 l kwartaal via acceptgiro f75,10 J Stuur als dank een Parker Rollerpen naar: J Naam: I Adres: J Postcode/plaats: Op de pen moet komen te staan: V B lod*n faartoe oonMng Dtaoal. kan ttn vtrntk om tin abonnement HVóm gtweqenl I Stuur deze bon in een open envelop postzegel niet nodig naar j Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag. w/ I1 i

Leidse Courant | 1990 | | pagina 13