ïeidteQowumt Centrale rol Meelfabriek eidse gezinsverzorging wil imago verbeteren STAD OMGEVING/ KUNST/RTV/SPORT A i SGL gaat samenwerken met andere hulpverlenende instanties Fraaie reisw fieidóeSou/iant ansa VRIJDAG 7 SEPTEMBER 1990 PAGINA 9 Is stel in ïje beroofd 1 ■|N Totaal berooid keerde het Bistel gistermiddag terug van hun B hr Spanje. De 34-jarige vrouw en B j-jarige vriend waren met de auto naar hun vakantieadres in Spanje. Stf koffiestop op een parkeerplaats in a in Spanje werd hun auto openge- De schrik was groot toen ze ver- de auto terugkeerden. Voor gulden was er aan spullen gestolen, leding, tassen, fototoestellen, pas- i, rijbewijzen, geld, bank- en giro- s met bijbehorende pasjes waren »md. Op hun vakantieadres zijn ze pljjitangekomen. Het stel restte niets dan linea recta terug te keren naar Optand om aangifte te doen bij het ip politiebureau. tie|' Gewapende overval kantoor bank LEIDEN Ruim 10.000 gulden is gisterochtend buitgemaakt bij een gewapende overval op het bij kantoor van de Amrobank aan de Zeemanlaan. Rond half elf stapte een man het kantoor binnen met een vuurwapen in zijn hand, vermoedelijk een pistool. In het kantoor bevonden zich een 35-jarige buurtbe woonster met een baby en twee personeelsleden. De man eiste „snel geld", waarop de 20-jarige mede werkster uit Hazerswoude hem een stapel bankbiljet ten toeschoof. Het geld frommelde hij in een plastic zak en de man rende weg in de richting van de Thorbeckestraat en de Lorentzkade. De politie heeft de buurt uitgekamd, maar de overvaller niet gevon den. De dief is tussen de 20 en 30 jaar oud, ongeveer 1 meter 80 lang en heeft donkerblond krullend haar. De man heeft een pokdalig door de zon gebruind ge zicht. Hij droeg een wit jack met blauwe strepen en een capuchon en een blauwe spijkerbroek. Eventuele getuigen worden verzocht de politie te bellen: 071- Elf mille gestolen aan auto-accessoires LEIDEN Bij een inbraak in een opslag voor auto-accessoires in de Westhavenstraat is voor ruim 11.000 gulden aan goederen gesto len. De dieven verwachtten gezien de buit een koude winter. Ont vreemd werden 380 literflessen antivries, 1200 stuks ruitontdooier, 100 ijskrabbers met handschoen, 150 autospiegels, 500 literblikken olie, 200 kompassen, 200 autoklok jes en een grote hoeveelheid plaids, luchtcompressors, pechlam- pen en wieldoppen. De toegangs deur van de loods werd openge broken. Het was de tweede keer in korte tijd dat er werd ingebroken. Gistermiddag werd aangifte ge daan. 'Gelden stadskabei mogen niet worden gebruikt voor film over referendum' LEIDEN Het gebruik van gelden uit de exploitatie van de Stadskabei voor voorlichting over het referendum stuit een Leidenaar ernstig tegen de borst. In een brief aan de gemeenteraad tekent hij hiertegen bezwaar aan. „Dit besluit betekent dat een deel van de abonnements gelden voor Stadskabei niet wordt gebruikt voor de ex- ploitaitie van Stadskabei zelf, maar voor een ander in mijn ogen oneigenlijk doel", aldus de Leidenaar. Hij vreest dat er minder geld vrijkomt voor het laaghouden van de tarieven, het uitbreiden van het aantal televisie kanalen en het doen van andere noodzakelijke investe ringen. „Het kan niet zo zijn dat middels een soort win- stuikering aan de algemene dienst van de gemeente aller lei andere zaken gefinancierd worden. Het feit dat de be oogde voorlichtingsfilm wellicht ook op de lokale televi sie te zien zal zijn, doet hier niets aan af". Verenigingen Voorschoten hebben geen begrip voor bezuinigingen welzijnsplan VOORSCHOTEN Verenigingen hebben geen begrip voor de bezuinigingen op het welzijnsplan. Dit bleek gisteren tij dens een hoorzitting over deze zaak. Voorschoten wil 25.000 gulden bezuinigen op de sport door vermindering van jeugd- subsidie. Voorts bestaan er plannen om 70.000 gulden te be zuinigen op subsidie aan sociaal-culturele instellingen. De wethouders M. Breunesse (PvdA) en F. ten Have (CDA) kre gen nauwelijks steun van de aanwezige verenigingsbesturen tijdens de hoortzitting van gisteravond. Wethouder Breunes se zette uiteen dat het voornemen bestaat om alle subsidie verordeningen te testen op de juistheid omdat deze tien tot twintig jaar oud zijn en er inmiddels tal van veranderingen zijn ontstaan: „Geen enkele vereniging of instelling blijft echt buiten schot, alle subsidiecriteria zullen onder de loep genomen worden en ook de kostenberekening voor de huur van gemeentelijke accommodaties". De wethouders gaven toe dat de verenigingen door het gelijkblijven van subsidies en hogere kosten erg krap zitten. ^rvolg van voorpagina) !IDEN Woning- ïwvereniging Leiden "L) wil een discussie gang brengen bij ge rente, bewoners en fi- iciers (projectontwik- aars) over de sted- iwkundige toekomst het gebied tussen ïrengracht en Zijlsin- 1. De woningen van de VL worden in deze idsvernieuwingsbuurt ïderom geconfronteerd ianst veel technische pro- emen zoals vochtover- it en slechte ventilatie. op\fc WVL wil echter meer in alleen deze proble- en opnieuw ten koste h veel geld oplossen ook bekijken of het ttenle gebied niet ver- an euwd kan worden. n van de centrale vragen ïrbij is de toekomst van de jelfabriek. Moet deze hele- verdwijnen ten koste meer groen, kantoren en of kan het com- deels blijven staan en riBi aangepaste bestemming ijgen? Verder dient de aag zich aan of groot on- rhoud voldoende is, of dat J ook naar de woonomge- ïg van de huizen gekeken iet worden. A. Mulder van WVL deelde allereerst e dat de technische pro- imen aan de relatief nieu- woningen in de wijk, die het verleden reeds ver killende malen moesten irden verholpen, nog dit M'aar zullen worden geïn- ïtariseerd en ten koste van ele miljoenen" worden rsteld. Jder leiding van F. Broeks- i werd naar diverse moge sheden gekeken om in de stelijke stadsrand „een ri/Y",dsvernieuwing binnen een idvernieuwing" te creëren. Om een schot voor de boeg te lossen werd gistermiddag in het kantoor van het WVL aan het Schuttersveld een aantal vernieuwende plan nen voor de wijk gepresen teerd. Voor de directe omge ving van de 233 woningen die het WVL in de wijk in haar bezit heeft, legde Broeksma de nadruk op het groen. Toren Er moet volgens hem opti maal gebruik' worden ge maakt van de binnenterrei nen van de in blokken gesi tueerde woningen. Ook aan verlichting, opschildering en het samenvoegen van een aantal kleinere woningen op de begane grond wordt ge dacht. Twee wat grootsere plannen voor de gehele wijk van ar chitectenbureau D. Peek en van M. van Dijk gaan beide uit van het doortrekken van de Binnenvestgracht met de Binnen-Oostsingel. Deze grachten worden nu doorbro ken door de meelfabriek. Door het doortrekken wor- den ook de groenstroken van het Ankerpark en het Ka toenpark een geheel. Van Dijk gaat uit van handhaving van een deel van de fabriek die in 1988 sloot. Omdat het complex uit verschillende de len bestaat, wil Van Dijk ook verschilleden functies zoals woningen, ateliers en kanto ren met een parkeergarage aan een nieuw gebouw ge ven. Het plan van Peek is rigou reuzer. Alleen de funderin gen van de meelfabriek wor den in het plan overlevings kansen toegedicht. Een ovale toren (zie afbeelding) met ap partementen is het gezichts bepalende centrum van het plan van Peek. Deze wordt aangevuld met laagbouw, maisonettes, parkeerplaatsen en een restaurant. Mulder en Broeksma benadrukten beide dat er grote belangen bij een eventuele aantasting van het Sleutels-complex betrokken zijn. „Wij vragen niet meer, maar ook niet minder dan een discussie op het niveau dat wii hebben proberen te dragen aldus WVL. Grootste gymnasium Het Stedelijk Gymnasium in Leiden is vier lokalen rijker en één dependance armer. Gister middag verrichte wethouder H. van Dongen van onderwijs de opening. Ze gaf het startsein voor een leerling die daarop door een met tekeningen be plakte deur sprong. Van Don gen schonk de school samen met de architect en de aanne mer een houten bank waar de kleuren van het hele interieur in terug kwamen: aquamarijn gecombineerd met licht groen. Rector O. Roefs sprak zich verheugd uit over de nieuwe aanwinst van „het grootste gymnasium van Nederland. Onze huisvestingsproblemen zijn nu "gelukkig tot redelijk aanvaardbare proporties te ruggebracht". Hij typeerde het duizend leerlingen tellende Stedelijk Gymnasium als exclu sief. „Bij ons is samenhang het meest kenmerkend. Wij heb ben alleen een gymnasium. De klassen worden niet uit elkaar gehaald". Het Stedelijk Gymnasium heeft nog meer uitbreidingsplannen: binnen vier jaar zullen er twaalf lokalen bijkornen. Tot die tijd zal het gebouw nog twee de pendances blijven houden. foto: wim van noort J' ï)EN Een steeds .|r wordende hulp- een toenemende in tensieve zorgver- en een nijpend per- elstekort. Dat zijn lemen waar de aan .embrandstraat geves- r| Stichting Gezinsver- ;ng Leiden (SGL) mee Jt geconfronteerd. Jverbeteren van het veel- ggatieve beeld dat er be- rond de gezinsverzorging ft werven van personeel jen dan ook voor ons re- i om aanstaande dinsdag haken op de eerste lande- Dag van de Thuiszorg", llen hoofd hulpverlening omenteel tevens waarne- I directeur, G. Marcellus )ersoneelsfunctionaris S. Ier Veen. irgvraag en ook de zorg- toe, een landé- :rend die ook in Leiden leembaar 'is. „Steeds n ai mensen willen zo lang IfStdijk zelfstandig blijven 'Uirïh. de verzorgings- en eeghuizen hebben veelal wachtlijsten, de zieken- pnamen worden steeds r en door de toenemende Hjzing neemt het aantal ussers toe", legt Marcellus Jaarlijks bieden wij in to- 9an ongeveer 2500 oude- rieken en gehandicapten Meer dan tachtig procent der dan 65 jaar. Het me- ;el daarvan is zelfs ouder Vijfenzeventig jaar". htlijst inteel staan er ongeveer tachtig hulpbehoeven- p de wachtlijst. Er is een tlijst omdat de SGL te en heeft met een perso- ekort. Om iedereen hulp nnen bieden moeten er jfrg part-timers bijkomen. ^Borzaak van het perso- ^Kebrek zoekt het tweetal feit dat de maatschappij, ^^/ege de huishoudelijke izaamheden, op beroep van gezinsverzorgende neer kijkt. „Onterecht", vindt Van der Veen. „Door deze manier van hulp verlening kunnen toch heel mensen langer zelfstandig blij ven wonen. Het kan ook enor me voldoening geven je een. heel gezin draaiende houden. Er worden ook meer eisen ge steld aan beroep van gezins verzorger. Weliswaar zijn er geen specifieke opleidingsei sen, maar iedereen die in dienst komt, wordt door de' SGL intern opgeleid. Daarna bestaat er de mogelijkheid om de opleiding tot gespecialiseerd gezinsverzorgende te volgen", vertelt ze. Ook constateert de stichting een groot verloop en ziekte verzuim. Van der Veen: „Het loon is niet hoog. Toch is laatst uit een intern onderzoek ge bleken dat het inkomen niet de doorslaggevende factor is. Eerder zijn het de hoge werk belasting en het slechte carriè reperspectief die de doorslag geven". Marcellus vult haar aan: „Het gemis aan collega's vormt ook een reden. Dit wil len we wel ondervangen door uiet teams te gaan werken. Ie der team zou bijvoorbeeld ver antwoordelijk kunnen zijn voor een bepaalde wijk. Iedere ochtend, voor de aanvang van de werkzaamheden zou ieder lid van het team dan een kwartier bij elkaar kiyinen komen om taken verdelen of ervaringen uit te wisselen". „Onterecht" vinden G. Marcellus en S. van der Veen van de Stichting Gezinsverzorging Leiden de lage dunk van de maatschappij op de functie van gezinsverzorgende foto: tejo ringers Ook aan arbeidsomstandighe den bij een cliënt thuis wil de SGL iets doen. Van Der Veen: „Dit is niet eenvoudig. Want waar ligt de grens? In hoever re kunnen wij invloed uitoefe nen op de omstandigheden thuis? Kunnen we bijvoor beeld iemand dwingen een nieuwe huishoudtrap of een nieuwe stofzuiger te kopen? Waar wij dan wel naar toe willen is om binnen de Stich ting divers werkmateriaal aan te schaffen, dat de gezinsver zorgsters. dan kunnen gébrui ken". „Overigens, ik betrap me er wel op dat ik automatisch spreek over sters", vervolgt zij, „Het rol lenpatroon is binnen deze functie ook zo sterk aanwezig. Van de 530 mensen op het uit voerende niveau zijn er maar tien mannen in vaste dienst. Ze doen ook zeker niet onder voor vrouwen. Weliswaar be gint het algemeen beeld van een man als gezinsverzorger iets meer vertrouwd te raken. Maar toch lopen we in verge lijking met de gezondheidszorg achter. Waarschijnlijk wordt dat ook wel veroorzaakt door dat mannen nog steeds als kostwinners worden gezien en wij overwegend part-time ba nen te bieden hebben". Om ook in de toekomst aan de steeds groter wordende, maar vooral ook meer complexe hulpvraag te kunnen voldoen organiseert de Landelijke Ver eniging voor Thuiszorg vanaf september een campagne, ge richt op herintredende vrou wen en schoolverlaters. „Het is vijf voor twaalf" luidt het the ma van de landelijke Dag van de Thuiszorg. De hoogste tijd voor de gezinsverzorging om naar buiten te treden. Open dag Wethouder P. Bordewijk zal dan ook aanstaande dinsdag om vijf voor twaalf de open dag van de SGL aan de Rem- brandtstraat openen. Van twaalf tot half vijf houdt de SGL een open middag. In haar kantoor worden alle werkvor men van de gezinsverzorging gepresenteerd. Er zijn diverse kraampjes en fotoreportages te bezichtigen. Bovendien zijn er folders te verkrijgen en er wordt een videofilm vertoond. Mensen uit de praktijk zijn aanwezig om iets te vertellen over hun werk en om vragen te beantwoorden. MARIETA KROFT lijke het De SGL gaat meer samenwerken met andere hulpverlenende instanties. „Om voor de cliënt duidelijkheid te schep pen in de wirwar van hulpverlenende instanties en ook om cliëntgericht te werkenstaan er diverse samen wer kingsverbanden op stapel", zo vertelt hoofd hulpverle ning van de SGL, G. Marcellus, en personeelsfunctionaris, S. van der Veen. Binnen drie a vier jaar zal de gezinsver zorging fuseren met het Kruiswerk. Dit is een landelijk be leid. Nu al wordt de samenwerking in tensiever. Ook is het de bedoeling dat wij: de ge zinsverzorging, en Maatschappelijk Werk, woonvoorzieningen Leiden, Kruiswerk, de Stichting Ouderenwerk volgend jaar één loket gaan vormen. Een loket waar de oudere zich kan aanmelden voor hulp. Dit is klant vriendelijker. We hopen hiermee te voorkomen dat de cliënt van het kastje naar de muur wordt gestuurd". Zeer binnenkort gaat er een samenwer kingsverband tussen huisartsen, het Kruiswerk en de SGL van start. Op 25 september wordt hiervoor een contract getekend met ziekenfonds „Zorg en Ze kerheid", die daarvoor de via het Rijk beschikbaar gestelde financiën op tafel moet leggen. Doel van dit samenwer kingsverband is het zo efficiënt moge lijk hulp verlenen aan psycho-geriatri- sche mensen die op de wachtlijst staan voor een verpleeghuis, aan ter minale V patiënten en aan vervroegd uit het zie kenhuis ont slagenen. Tevens neemt de gezinsverzorging Lei den deel in het Zij loever/Rondedans project in Leiden Noord. Dit is een sa menwerkingsverband tussen verzor gingstehuizen, het Kruiswerk en de ge zinsverzorging. Doelgroep is de oude ren met een indicatie voor een verzor gingstehuis. Op 13 september zullen voorzitters van de diverse besturen een contract hierover tekenen. Groen Links betreurt uitspraken van directeuren arbeidsbureaus LEIDEN Fractievoorzitter Jan Laurier (Groen Links) vindt de positieve uitlatingen van de arbeidsbureaudirecteuren Van der Zwet (Lisse) en Tibbe (Leiden) over het inzetten van lang durig werklozen als seizoenarbeider in de bollen betreurens waardig. Dat Tibbe meent dat langdurig werklozen zo weer de kans krijgen om in een werkritme te komen, wekt Lauriers „be vreemding en ergernis. In de eerste plaats gaat hij volstrekt voorbij aan het feit dat het verplichte werk seizoenarbeid is en er dus geen uitzicht is op doorstroming naar een reguliere baan. In de tweede plaats vergroot ervaring in dit soort werk nauwe lijks de mogelijkheden van iemand op de arbeidsmarkt", zo schrijft hij in een brief aan wethouder J. Walenkamp (economi sche zaken). De uitspraken van de directeuren staan volgens Laurier haaks op de wijze waarop in Leiden wordt getracht de langdurige werkloosheid te bestrijden. Laurier wil hierover met Tibbe van gedachten wisselen in de eerstkomende vergadering van de commissie economische zaken. Rijn en Lek krijgt subsidie LEIDEN De Stichting Rijn en' Lek krijgt 41.400 gulden voor een onderzoek naar be lemmeringen voor buitenlan ders om gebruik te maken van volwasseneneducatie. Het col lege van B en W is bereid dit bedrag uit de post volwasse neneducatie ter beschikking te stellen. Joke de Jong van de directie onderwijs vertelt dat initiatief nemer voor het onderzoek het educatief beraad Leiden en re gio is geweest. De aanleiding was niet het ontbreken van buitenlanders bij het volwasse nenonderwijs. „De toeloop bij de basiseducatie stijgt de laat ste tijd ontzettend, dat gaat heel goed. Maar niet alle doel groepen zijn even goed verte genwoordigd. Bij de beroepse ducatie is dit niet anders, er doen relatief veel buitenlan ders mee. Ook hier is de sprei ding niet evenredig, vooral de Turkse groep is bijvoorbeeld slecht vertegenwoordigd. Toch had de toeloop door de hele breedte heen wat groter mo gen zijn. En wat zouden de in stellingen daaraan kunnen doen", legt De Jong uit. Het is de bedoeling dat het on derzoek niet alleen in Leiden en omgeving wordt gehouden. Ook de Duin- en Bollenstreek en de Alphense regio worden bij het onderzoek betrokken. Aan alle gemeenten in deze drie regio's is een financiële bijdrage gevraagd. Diverse ge meenten hebben c(it inmiddels afgewezen omdat ze te weinig inwoners van buitenlandse herkomst hebben. Obk is bij verschillende instanties en fondse subsidie aangevraagd, wat daarvan is gehonoreerd is nog niet bekend. De gemeente Leiden heeft als voorwaarde gesteld dat zij pas meebetaalt als de rest van de financiering rond is. Seizoenstart van Verbaal Signaal LEIDEN Een viertal schrijvers annex dichters zijn aanstaan de zondag uitgenodigd om de opening van het nieuwe seizoen van Verbaal Signaal luister bij te zetten. Verbaal Signaal is een literaire organisatie die probeert het Leidse publiek inzicht te geven in prozaïstisch en poëtisch leven in Nederland en België. Elke tweede zondag van de maand worden lezingen en voor drachten gehouden in sociëteit de Burcht in de Burchtsteeg. Zondag bijten Adriaan Bontebal, Diana Ozon, Joura Dekker en Frank E. Horsman het spits af om half drie. Pieter Steenhauer begeleidt op piano. Deze handige opvouwbare Quartz J reiswekker, uitgevoerd in donker bruin kunstleer, is voor u wan neer u ons een nieuwe abon nee opgeeft. In opgevouwen toestand meet de wekker slechts 8 x 8 x 1,5 cm. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. r J Noteer als nieuwe abonnee ingaande I Naam: I I Adres: I Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle bezorging) I Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: J maand (automatisch betalen) f 24,85 I kwartaal via acceptgiro f 75,10 Stuur als dank de fraaie reiswekker naar: Naam: j Adres: I Postcode/plaats: I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar I Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 9