lush spreekt Irak toe via tv Mandela bepleit handhaven van economische sancties WT3U[ foetangels en klemmen voor fregatten in Straat van Hormuz Tot ziens in Kuwayt" huR \/w -DON'T KILL~U$ 3I!TENLAND CeidócSowumt VRIJDAG 7 SEPTEMBER 1990 PAGINA 5 •azilië onderzoekt aleks kindermoorden BILIA President Fernando Collor de ;mJ van Brazilië heeft een onderzoek gelast ®jde beschuldigingen van Amnesty Iner- lal dat doodseskaders jaarlijks honder- ■erfkinderen vermoorden. Volgens po-' e waarnemers is het voor het eerst dat IVaziliaanse regering een onderzoek in- Jaaar beweringen van Amnesty. De men- 'bhtenorganisatie stelde deze week in japport dat de Braziliaanse politie be- ;n is bij moorden op kinderen die op leven. In Brazilië leven en werken zeven miljoen kinderen op n0P;. Plaatselijke mensenrechtengroepen e nervan uit dat elke dag ten minste één j" 1 vermoord wordt door doodseskaders lie straten schoon te maken". -- T'i\ Aanslagen In het centrum van r de Spaanse hoofdstad Madrid zijn gisteren drie bommen ontploft, waarbij in totaal negen mensen gewond raakten. Het minsterie van economishce zaken was van de doelwitten. Verder ontplofte een bom bij de Madrileense r v aandelenbeurs en 1 bij de constitutionele i (A rechtbank. De ETA wordt van de aanslagen verdacht. Jky FOTO: ANP Moskou wil compromis 'Japanse' eilanden TOKYO Sovjet-minister van buiten landse zaken Edoeard Sjevardnadze heeft gisteren geprobeerd de weg vrij te maken voor een succesvol bezoek van Sovjet-pre sident Michail Gorbatsjov, volgend jaar april, aan Japan. Nadat de Japanse rege ring duidelijk had gemaakt bereid te zijn tot grote investeringen in de Sovjetunie, verklaarde Sjevardnadze dat Moskou be reid is een werkgroep van internationale experten van naam een ontwerpverdrag te laten opstellen waarin ook het voor naamste struikelblok voor goede relaties tussen beide landen weggenomen zou worden: de Japanse claim op vier eilan den in de Pacific die volgens Japan geen territorium van de Sovjetunie zijn. Bulgarije moet stroom besparen SOFIA In Bulgarije wordt komende winter de stroom ge rantsoeneerd. De maatregel, die geldt voor zowel particuliere huishoudens als bedrijven en instellingen, moet het stroom verbruik met tien a twintig pro cent terugdringen. Dimiter So- kolov, vice-voorzitter van de staatscommissie voor energie, verklaarde tegen de krant Zem- ja dat geen enkele stad of regio van de rantsoenering zal wor den vrijgesteld. Momenteel is al een rantsoenering van kracht in Sofia in verband met een voor reparatie buiten bedrijf gestelde kerncentrale. Hongerende Liberianen op zoek naar eten MONROVIA De hongerende bevolking van het door burgeroorlog verscheurde Li beria doet alles om aan voedsel te komen, aldus een woordvoerder van de Westafri- kaanse vredesmacht in het land. De vre desmacht krijgt steeds vaker te maken met uitgehongerde Liberianen, die iedere mili tair die iets eetbaars in zijn ransel heeft naar het leven staan. De soldaten hebben hen echter wéinig te bieden en wachten zelf ook op voedselleveranties. Er is inmid dels een dringend beroep gedaan op de in ternationale gemeenschap om met spoed voedsel te sturen. Vooral kinderen zijn het slachtoffer van de hongersnood. In de hoofdstad Monrovia is al ruim twee maan den geen voedsel meer aangevoerd en er is daar niets eetbaars meer te krijgen. [volg van de voorpagina) IHINGTON De Irikaanse president zal zondag het ^ise volk via de Iraak- lelevisie toespreken. 1 videoband met de van Bush zal naar jdad worden overge- en volgens de autoriteiten inte- l op het scherm wor- betoond. janbod aan Bush de Ira- toe te spreken kwam |en van de Iraakse minis- lan informatie, Latif Jas- I Bush had eerder ge- 1 dat hij niet in de gele lid is het Iraakse volk toe leken, terwijl de Iraakse Saddam Husayn dat wel Idoen bij Amerikaanse burgers. Bush is van plan de Irakezen via de tv uitleg te ge ven over het doel van de Amerikaanse aanwezigheid in het Golfgebied, zo zei Witte- Huiswoordvoerder Marlin Fit- zwater. De toespraak van Bush zal zo'n tien tot vijftien minu ten duren. Europa De EG-ministers van buiten landse zaken zouden vandaag in Rome bekijken hoe de EG hulp op grote schaal kan ge ven aan de landen die het meest lijden onder het VN- embargo tegen Irak, namelijk Egypte, Jordanië en ook Tur kije. De EG-commissie in Brussel heeft deze week voor die hulp plannen ontworpen. Het zou daarbij gaan om steun voor een bedrag van miljarden dollars. Egypte alleen al lijdt een verlies van drie miljard dollar door het wegvallen van de handel met Irak en door het feit dat duizenden Egypti sche gastarbeiders in Irak en Kuwayt die landen ontvlucht zijn en hun verdiensten niet langer naar Egypte overma ken. Turkije verliest zo'n 2,5 miljard dollar per jaar, omdat het de oliepijpleiding uit Irak door Turkije naar de Middel landse Zee afsloot en uit die leiding geen inkomsten meer haalt: Voedsel Het sanctiecomité van de Vei ligheidsraad van de Verenigde Naties heeft secretaris-gene raal Javier Perez de Cuellar gevraagd de voedselsituatie in Irak in kaart te brengen. Op die manier wil het vaststellen of er voor voedsel en medicij nen een uitzondering gemaakt moet worden op de economi sche sancties tegen Irak. Iraakse functionarissen heb ben verklaard dat in Irak kin deren sterven omdat zij door de sancties geen voedsel, melk of medicijnen krijgen. Ande ren zeggen echter dat Irak voorlopig nog voldoende voor raden heeft. Naar verluidt zouden de vijftien leden van de Veiligheidsraad het er on derling niet over eens zijn of de toestand in Kuwayt en Irak al zo slecht is dat er „op huma nitaire gronden" voedselleve ranties toegestaan moeten worden. Daarnaast hebben verschillende landen, waaron der Iran, India en China al la ten weten dat zij ondanks het embargo levensmiddelen naar Irak zullen sturen. De VN-se- cretaris-generaal zelf zal een gezant sturen naar Kuwayt om de situatie rond de belegerde ambassades en de buitenlan ders daar in ogenschouw te nemen. Demonstratie in Amman -~>T? Jordaanse kinderen hielden gisteren met hun ouders een demonstratie voor de Amerikaanse ambassade in Amman. „Wij kopen jullie graan, doodt ons niet voor olie", „Amerika, wordt wakker" en „Baby's hebben melk nodig, vinden jullie ook niet", luidden enkele van de teksten. FOTO: ANP fan onze medewerker t vai A.H. Lind) HA AG Na het kamer- OTO,over de Nederlandse bij- Laan de tenuitvoerlegging het VN-handelsembargo Irak is er eindelijk enige lijkheid ontstaan over de hoe de twee Nederlandse jten precies moeten ope- Maar het houdt nog "I niet over. -ï-le landen van de Westeu- Unie (WEU) zijn afspra- Jemaakt over een geza- )ets|ke taakopvatting. Die D ft uit het volgen, registre- j^n1et inwinnen van inlich- i over lading, bestem en herkomst en indien een verzoek om visitatie, mmandant moet zo nodig Bkj-ste dwang' toepassen. vhet gebruik van geweld mag niet verder wor st Ingaan dan een 'schot voor Bij complicaties is na der overleg met de politieke leiding in Nederland noodza kelijk. Het gebied waar geopereerd mag worden strekt zich uit tus sen de 54e en 58e graad ooster lengte. Het operatieterrein om vat daardoor voornamelijk de Golf van Oman, de Straat van Hormuz en het meest oostelijke deel van de Perzische Golf. Dat wijst erop dat Dubai de thuishaven zal zijn voor de Ne derlandse vlooteenheid gedu rende de tijd dat de schepen in dit gebied zullen opereren. Afspraken In hetzelfde gebied zullen ook Britse, Franse en Amerikaanse vlootverbanden opereren, waarmee de nodige afspraken zijn gemaakt op het gebied van logistiek, informatie-uitwisse ling en het toewijzen van ope ratieterreinen. Er is nog geen sa i jetn eddf ei p kil i w< infii De rode loper ligt op- Jd in de hal van het hotel jfQe de Kuwaytse regering in 1haar nieuwe zetel mijnengevaar gesignaleerd, zo dat een samenwerkingsver band met de Belgische mijnen- bestrijdingseenheid (nog) niet nodig is. In het gebied zal zich ook nauwelijks een dreiging uit de lucht voordoen, omdat de Iraakse luchtmacht niet over vliegtuigen beschikt die een voldoende actieradius be zitten, tenzij ze in de lucht worden bijgetankt. Een derge lijke operatie, die grote bedre venheid vergt, zou echter al in een vroeg stadium worden ge signaleerd door de radarappa- ratuur van de Amerikaanse Awacs-vliegtuigen. En er zijn. ruim voldoende luchtstrijd krachten paraat om zo'n aan val het hoofd te bieden. Zono dig zal trouwens ook het Ne derlandse luchtverdedigings fregat zelf. zijn mannetje kun nen staan. Op het eerste ge zicht lijkt de zaak redelijk goed geregeld te zijn, maar er zijn nogal wat voetangels en klem men. De commandant van de fregatten mag niet verder gaan dan het lossen van een schot voor de boeg van een koop vaardijschip dat weigert de no dige gegevens vrijwillig te ver strekken. Vervolgens moet de commandant via Zijn militaire commandanten het kabinet in Den Haag consulteren. Tijdens het debat in de Tweede Kamer werd daar nogal de draak mee gestoken, omdat werd aange nomen dat de verbindingen wellicht vertragingen zouden veroorzaken. Vertragingen Die veronderstelling werd af gedaan met de opmerking dat de satellietverbindingen borg staan voor bliksemsnelle ver bindingen. Dat is ook zo, maar wat niet uit de verf kwam is het feit dat het gevraagde ad vies hoogstwaarschijnlijk over leg op hoog politiek niveau be hoeft. Déér zal de vertraging zich voordoen, tenzij de rege ring al verschillende scenario's met de bijbehorende oplossin gen heeft opgesteld. Hoe zal dat in de praktijk gaan? Als een onwillige kapi tein van een koopvaardijschip tot enige inschikkelijkheid is gebracht, zodat een visitatie team aan boord kan gaan, dan zal dét als een ernstiger in breuk op het soevereine recht van het schip worden opgevat dan het schot voor de boeg. Daarna kunnen allerlei onver kwikkelijke toestanden wor den verwacht, van scheldpar tijen tot het dreigen met of het gebruik van handvuurwapens. Mocht uit de scheepspapieren blijken dat sprake is van een overtreding van de Veilig heidsraadresoluties 661 en 665, dan zal aan de kapitein van het schip opdracht moeten worden gegeven de koers te wijzigen. In het ernstigste ge val, wanneer sprake is van duidelijke contrabande, zal het schip opgebracht moeten wor den naar een bevriende haven voor een grondig onderzoek naar de lading, de afkomst en de bestemming. Gaat dat niet goedschiks dan moet het kwaadschiks. Frustraties Het is juist onder deze omstan digheden, wanneer krachtda dig en gedecideerd zal moeten worden opgetreden, dat de commandant overleg zal moeten plegen en instructies zal moeten vragen aan Den Haag. Dat kan haast niet an ders dan tot frustrerende zo niet onaanvaardbare situaties en vertragingen leiden. Van de commandant ter plaatse zal in deze gevallen zeer veel geduld worden gevergd, waarbij vaste en duidelijk omlijnde instruc ties eigenlijk onmisbaar zijn. Ten dele is deze situatie ver oorzaakt doordat het begrip blokkade niet op de juiste wijze is uitgewerkt door de Veilig heidsraad. Een blokkade moet immers duidelijk worden gede finieerd qua gebied, wie ge rechtigd is aan te houden, wel ke risico's blokkadebrekers lo pen, wat het doel van de blok kade is, wat beschouwd wordt als contrabande etcetera. Bo vendien moeten deze regelin gen openbaar zijn gemaakt: de koopvaardij moet door een 'be richt aan zeevarenden' van deze feiten op de hoogte zijn gebracht. Sommige van deze zaken zijn weliswaar in de re soluties enigszins aangestipt, doch een duidelijk omlijnd nisters die onderweg zijn voor hun land en uitingen van steun voor de Kuwaytse rege ring. Op een prikbord hangt een foto van de Iraakse presi dent Saddam Husayn met een kind op de arm en daarnaast een identieke foto van de Adolf Hitler ook met een kind op de arm. Onder de foto's staat geschreven „de geschie de badplaats Taif, is het denis herhaalt zichzelf", nteflkwartier van de afgezette jn de ontvangstkamer is het een (van Kuwayt, sjeik Jaber bijzonder druk, medewerkers 1- Uijhmed Al-Sabah en diens schieten langs op weg naar een n Z1jiet. Bijna alle hoge rege- serie faxmachines terwijl in et, I- en overheidsfunctiona- witte jasjes gestoken obers kar- hebben Kuwayt na de retjes met kristallen bokalen inval van 2 augustus en schalen met noten voortdu- uctijen ontvluchten. wen. De televisie staat constant het bkers hebben onmiddellijk, afgestemd op het Amerikaanse |ng tot een hele serie mi- station CNN. De stemming Jen uitgerold voor het g "Jen staatshoofd of een an- hoogwaardigheidsbekle- een bezoek n Jwil brengen. dat ligt in de Saudia- en functionarissen die Kuwayt nog niet eens fje telefoon zouden krijgen, f'rilt drie ministers voor een interview?", zo een diplomaat die als informeel, men staat alleen op als een lid van de familie Al- Sabah langskomt en de kabi netsleden eten met alle andere medewerkers. Toch wil nie mand lang in Saudi-Arabië rdinator optreedt, om blijven en gesprekken eindi- esiaP3 terui te komen met de gen daarom steevast met de zin 'Hitorc van Kuwayt". De emir *£ters van gezondheid, jesting en gemeentezaken, meeste werk wordt verzet Jn suite op de eerste ver- uig, waar ook de emir zijn lekken heeft. Overal han- nieuwsberichten over mi- ,tot ziens i heeft zich behalve twee televi sie-optredens tot nu toe nog niet laten zien en leeft geschei den van zijn staf en eet ook al leen. Een diplomaat die een onderhoud met de emir had verklaarde dat de leider bij zonder terneergeslagen was. Hij jammerde steeds, jullie hebben je geld verloren, maar ik ben mijn land kwijt". Het dagelijks werk van het ka binet bestaat voornamelijk uit het zoeken van oplossingen voor het vluchtelingenpro bleem, het bijhouden van de si tuatie in Kuwayt en het wer ken aan een eventuele terug keer. Minister van planning Suleiman Al-Muttawa ver klaarde dat er een zekere schaamte heerste over het ver lies van het vaderland, maar dat de meeste mensen niet konden geloven dat Irak echt zou aanvallen. Zelfs toen de aanval aan de gang was dach ten vele ministers nog dat de Iraakse opmars net na de grens zou ophouden, waarna Irak onderhandelingen zou willen beginnen. De anders zo geslo ten Kuwayters hebben de om gang met de pers drastisch ver anderd nadat zij zagen hoe Saddam er in slaagde om de westerse televisie te domine ren. Een Amerikaanse public relations firma werd in de arm genomen en inderdaad is de toegang tot Kuwaytse minis ters en functionarissen nu stukken vereenvoudigd. NEIL MACFARQUHAR (c) Standaard Ultgeverlj/Wavery Productior De Nederlandse delegatie in Zuid-Afrika werd gisteren ontvangen door Nelson Mandela op het ANC-hoofd kwartier. FOTO: At JOHANNESBURG „De Nederlandse regering moet voortgaan op de wij ze zoals ze dat tot nu toe gedaan heeft: druk uitoe fenen op de Zuidafrikaan- se regering", zo zei ANC- leider Nelson Mandela gisteravond na het ge sprek dat hij had met de Nederlandse parlementai re delegatie op het hoofd kwartier van het ANC in Johannesburg. Mandela's uitspraak heeft be trekking op voorstellen van de VVD om het wetsontwerp dat nieuwe inversteringen in Zuid-Afrika verbiedt nog voor het bezoek van president De Klerk aan Nederland in te trekken. Volgens de VVD is de tijd aangebroken om een gebaar aan De Klerk te maken als waardering voor zijn her vormingspolitiek... CDA en PvdA hebben vooralsnog met elkaar de afspraak het wets ontwerp niet te behandelen. Mandela herhaalde zijn stand punt dat alle sancties tegen Zuid-Afrika moeten blijven gehandhaafd. De oplossing van de economische proble men, mede het gevolg van deze sancties, ligt in handen van de regering, aldus de ANC-leider. Overigens kreeg de delegatie van minister Du Plessis van fi nanciën te horen dat niet zo zeer de handelssancties de Zuidafrikaasne economie scha den, als wel de beslissing van het IMF en de Chase Manhat tan Bank om geen kredieten meer te verlenen aan Zuid- Afrika. Pvd A-kamerlid Van Traa, eveneens lid van de parlemen taire delegatie, ziet nog geen reden om de „wapenstilstand" te doorbreken. Van Traa wijst er bovendien op dat Neder land toch gebonden is aan het verbod op inversteringen zoals dat in EG-verband is overeen gekomen. Centraal punt in de besprekin gen met de Zuidafrikaanse be windslieden, onder wie ook minister Van Niekerk van grondwetszaken, was het tot standkomen van een nieuwe grondwet in Zuid-Afrika, al dus delegatieleider Aarts. Tus sen regering en ANC bestaat hier een belangrijk verschil van mening over. Het ANC vindt dat er eerst vrije verkie zingen moeten komen. President De Klerk brengt volgende maand een officieel bezoek aan ons land op uitno diging van de Nederlandse re gering. Of hij tijdens dit be zoek ook koningin Beatrix ontmoet is nog niet zeker om dat niet vast staat dat de ko ningin op dat tijdsstip in Ne derland is. De fracties in de Kamer heb ben positief gerageerd op het voorgenomen bezoek. Alleen Groen Links en D66 willen nog geen definitief oordeel ge ven totdat ze op de hoogte zijn gebracht van de bevindingen van de delegatie. plan is niet gegeven. Al met al staat de commandant van de Nederlandse vlooteenheid voor een moeilijke taak wanneer de gezagvoerder van een koop vaardijschip zich bij aanhou ding onwillig opstelt. De opvarenden van de beide fregatten wacht nog een pro bleem van geheel andere orde. Door het ontbreken van mij nengevaar en de onwaarschijn lijkheid van luchtaanvallen loopt de bemanning in het hui dige operatieterrein gelukkig weinig risico. De grootste vij and van de bemanning zal straks bestaan uit de eentonig heid van het werk en de gerin ge mogelijkheden voor ont spanning, hoe goed de dienst voor 'Ontspanning En Welzijn' ook voor de scheepsbemannin gen zal zorgen. (De auteur is kapitein ter zee b.d.) Bonn zal huizen bouwen voor Sovjet- militairen BONN De regeringen van de Bondsrepubliek en de Sovjetunie hebben overeenstemming bereikt over de grote lijnen van een financieel akkoord bij de terugtrekking van de 380.000 Russische soldaten uit de DDR. Over de be dragen die hiermee ge moeid zijn is echter nog geen akkoord gesloten. De afspraken voorzien erin dat Bonn tot in 1994 financieel de lasten van de bouw van huisvesting in de Sovjetunie en de herscholing van terugge keerde Sovjet-soldaten op zich neemt. Voor de gezinnen van de Sovjet-soldaten, die in de DDR een relatief verzorgd be staan leidden, dienen in de Sovjetunie 40.000 woningen te worden gebouwd, ziekenhui zen en scholen. Moskou vraagt hiervoor een bedrag van der tien miljard mark; Bonn wil niet verder gaan dan vijf mil jard mark. Bondskanselier Kohl en president Gorbatsjov zullen zich nu over een com promis moeten beraden. Er is overigens nog geen overeen stemming bereikt over het verloop van de terugtrekking van Sovjet-troepen uit Oost- Duitsland. Volgens het West- duitse televisiestation ZDF zijn de gesprekken vastgelopen op een tijdschema voor de terug trekking van westerse geal lieerde troepen uit West-Ber- lijn en voor de terugtrekking van de Sovjet-militairen uit het oostelijke deel van Duits- Zuidafrikaanse spion bekent acties Europa DEN HAAG De Zuidafri- kaanse regering is verantwoor delijk geweest voor geheime militaire operaties in West-Eu ropa. De Zuidafrikaanse spion Leon Chappie Maree heeft dit voor de rechtbank in Johan nesburg verklaard. Maree werkte voor de speciale leger eenheid CBB. De verklaring is de eerste bevestiging dat Zuid- Afrika beschikte over een net werk voor clandestiene opera ties in West-Europa.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 5