Westlander is wars van polarisatie" Totale chaos in Sovjetunie brieven van leze L kerk wereld Kerken boos op Ter Beek WESTLANDSE DEKENS: Paus pleit voor „verantwoord ouderschap" ficidóc SomcttfJ Fatsoen en wo: ningtoewijziDO IS stoot met uw steun!*® £cid6c0oiiAcmt GEESTELIJK LEVEN/OPINIE CeidaeSowumt VRIJDAG 7 SEPTEMBER 1990 PAGkfj Quakers wijzen beleid VS in Golfgebied af PHILADELPHIA De Quakers hebben als eerste kerk in de Verenigde Staten de regering opgeroepen het sturen van troe pen en militair materieel naar het gebied rond de Perzische Golf stop te zetten. President Bush moet zich concentrerén op een diplomatieke oplossing van het conflict en de Amerikaanse troepen laten vervangen door een vredesmacht van de Arabi sche landen of de Verenigde Naties. De Quakers, waarbij 70.000 Amerikanen zijn aangesloten, staan bekend om hun pa cifistische opvattingen. Volgens voorzitter Stephen Cary zou de Amerikaanse oproep aan Irak om zich uit Kuwayt terug te trekken meer gewicht in de schaal leggen, als hij gepaard zou gaan met een oproep om aan elke andere illegale militaire be zetting in dat gebied een einde te maken. Franse opperrabbijn bezorgd over Duitse eenwording PARIJS De Franse opperrabbijn, Joseph Sitruk, is bezorgd over de vereniging van de twee Duitslanden. Een nieuw Duits land mag niet de trekken krijgen van wat tussen 1939 en 1945 is gebeurd, aldus Sitruk in een interview met Le Figaro. Het erkennen van de genocide, zegt Sitruk, behoort tot de wezenlij ke erfenis van Duitsland, in welke vorm dat land ook voortbe- staat. De geestelijk leider van de grootste joodse gemeenschap in Europa meent, dat het herenigde Duitsland de na de oorlog aangegane verplichtingen „opnieuw officieel moet bekrachti gen". „Wij verwachten deze plechtige bekrachtiging van de bondskanselier, aldus Sitruk. Het verontrust hem dat „in Oost- Duitsland, waar na 1945 geen jood meer leefde, de jodenvervol ging in het geheugen van de mensen is De mensen zijn niet altijd wat ze schijnen doch slechts zelden beter. Minister R. ter Beek FOTO: PATRICK VAN BERKEL MINISTER ZEGT OVERLEG AF DEN HAAG Minister Ter Beek van defensie heeft gisteren tot veront waardiging van het Inter kerkelijk Vredesberaad (IKV) op het laatste mo ment afgezegd voor het overleg tussen het IKV en de kerken in de Haag se Kloosterkerk. Het ministerie liet om twalf uur volgens IKV-secretaris Mient-Jan Faber nog weten dat de minister zou komen, maar anderhalf uur later volgde een telefoontje, dat „ministerieel overleg" Ter Beek dwong van zijn toezeg ging terug te komen. De minister zou tijdens het jaarlijkse overleg tussen het IKV en vertegenwoordigers van de kerken uit de losse pols een toespraak van onge veer 20 minuten houden over veiligheid in de jaren negen tig en de rol van de kernwa pens daarbij. Hij had gewei gerd te discussiëren over het beleid van de Nederlandse re gering bij de Golfcrisis. De kerken en het IKV zullen Ter Beek per brief hun ver ontwaardiging over diens handelwijze doen blijken, al dus IKV-secretaris Mient-Jan Faber. Zij hebben het gevoel, dat de minister de kerken en de vredesbeweging net zo min serieus neemt als de vorige kabinetten van premier Lub bers, toen het ging om de strijd tegen dé plaatsing van kernwapens in ons land, een actie „die Ter Beek van harte steunde". De kerken zijn volgens Faber zeer bevestigd in hun idee, dat de PvdA de kerken „als een vreemd verschijnsel" be schouwt waar je niet zoveel rekening mee hoeft te hou den. De minister was, zegt Faber, aanvankelijk bereid na een inleiding van een half uur an derhalf uur met de kerken te discussiëren. Maar later trok hij zijn toezegging in. Hij wil de alleen maar met het parle ment discussiëren, liet hij vol gens Faber weten. Als hij zich daaraan zou houden, zou Ter Beek de „meest zonderlinge minister worden, die ons land ooit heeft gekend", aldus de IKV-secretaris. De brief aan Ter Beek zal worden ondertekend door de secretaris-generaal van de Rooms-Katholieke Kerk, dr. H.A. van Munster, de secreta ris-generaal van de Neder landse Hervormde Kerk, dr. K. Blei, de voorzitter van het gereformeerde deputaatschap voor vragen van oorlog en vrede, mevr. F.A. Lammers- Lokerse, en IKV-voorzitter I. van den Heuvel. Videofilm Voor het eerst in hun bijna honderdjarige geschiedenis hebben de Gere formeerde Kerken in Neder land een videofilm over hun eigen kerk gemaakt. „Het ge bruik van al te grote woorden hebben we in het recente ver leden wel afgeleerd, maar toch wil ik dit een historisch moment noemen", aldus voor zitter J.J. Tevel van de gere formeerde Informatiedienst deze week tijdens de première in Leusden. Het is geen typisch gerefor meerde film geworden, want ook vele andere christenen zullen zich erin herkennen, zo zei Tevel. Toch zat een co- produktie met de hervormde Samen op Wegpartner er niet in, omdat de makers van te voren niet wisten wat voor produkt er uiteindelijk uit zou komen rollen. De videofilm een half uur heeft 50.000 gulden gekost. POELDIJK In de Adrianusparochie in Naaldwijk is gisteravond officieel de nieuwe deken van het Westland aange treden, Fons van Well (53) uit Maassluis. Met zijn voorganger Bart van .der Helm (50) en diens voorganger deken G. Wiegerinck (71) die in het voorjaar in afwachting van het aantreden van pastoor van Well het de- kenloze tijdperk hielp op vullen, hadden we in het secretariaat van het deke naat in Poeldijk een ge sprek om hun visie te vernemen op de ontwik kelingen in het Westland. De kerk is er voor een goed deel nog steeds de ziel van de plaatselijke gemeenschap. Dat wordt meteen naast de deur met daden gedemonstreerd, want daar staat de fraaie Bar- tholomeuskerk die momen teel voor enkele miljoenen in de steigers staat om in oude glorie te worden hersteld en van binnen de zuiverheid van een Cisterciënser klooster uit ademt. Maar de dekens zijn er niet langer als vanouds. Ze wor den er weliswaar nog steeds gekoesterd, hetgeen blijkt uit de tekst in het glas-in-lood- raam voor de oudste deelne mer aan het gezelschap, waar nemend deken G. Wiege rinck, maar ze bezitten niet meer de statigheid en autori teit van hun voorganger de ken G. Kuys die spreken uit het fotoportret dat daar in het dekenale secretariaat hangt. Wat is er dan in de laatste twee decennia zoal in de kerk van het Westland veranderd en wat kan de nieuwe dekerï Fons van Well aantreffen?. Wiegerinck, van 1972 tot 1984 deken „De betrokkenheid van de gewone gelovigen is natuurlijk enorm toegeno men. Door hun aanwezigheid is er een stevige basis gelegd die er voor zorgt dat de kerk hoe dan ook doorgaat; verder is de aandacht voor maat schappelijke problemen in die periode ontstaan en sterk ge groeid. Zo hoort het ook: Kerk is niet alleen liturgie, geen doel op zichzelf, maar zij is uiteindelijk een middel om de mensengemeenschap ge zond en hartelijk te houden". Bart van der Helm, tot april deken, wijst op het diakonale jaar dat nu in het Westlandse dekenaat gehouden wordt. „We hadden daar in de deke nale raad al zo'n anderhalf jaar over zitten praten. Ten slotte hebben we gezegd, we moeten iets doen. Je hebt hier nogal wat tuinders die het niet langer kunnen bolwer ken. Die verdwijnen in een rijtjeshuis. Die mensen komen in geweldige problemen, niet direct financieel maar in an der opzicht. Wij hebben ge probeerd daar wat aan te doen door het oprichten van praatgroepjes. Ik vrees dat er nu weer een nieuwe sane- ringsgolf zit aan te komen met de trosanjers. Ook met andere groepen hebben we geprobeerd solidair te zijn. Je ziet hier dat de feesten altijd goed verzorgd zijn, dat loopt prima, maar het is belangrijk dat we als kerk ook aandacht hebben voor maatschappelijke problemen" Op de vraag hoe groot de deelname is aan dit soort acti viteiten zegt Wiegerinck dat een zo'n jaar niet voldoende is. „Je kunt natuurlijk niet zeggen, nu houden we weer op met die diakonie. Dat moet een paar jaar achtereen door gaan óm te kunnen wortelen, dat is een kwestie van langere adem". Van der Helm wijst op een ander wapenfeitje in dit ver band. „Er zitten hier nogal wat moslims in het Westland als gastarbeiders. Je hoort nogal eens dat die mensen slecht gehuisvest zijn. Dat valt reuze mee, ook al wekte de pers soms een andere indruk. Waar ze behoefte aan hadden was een gebedsruimte. Wij als kerken hebben er toen voor gezorgd dat ze zoiets in het oude tramhuis in Naaldwijk kregen. We hebben ze zeer bewust de ruimte willen ge- Delegeren Omgekeerd heeft de toename van het groot aantal vrijwilli gers ook bij de pastores voor de nodige problemen gezorgd. Van Well wijst op de grote rol die het Diocesaan Pastoraal Centrum heeft gespeeld bij het equiperen van de pastores in-dat opzicht. „Wij hebben daar veel aan gehad doordat het DPC hiervoor voortreffe lijke deskundigen inzette". Wiegerinck: „Dat omgaan met vrijwilligers was iets dat wij Drie Westlandse dekens op een rij. V.l.n.r. G. Wiegerinck, F. van Well en B. van der Helm. FOTO: STEPHEN EVENHUIS moesten leren. Je moest dele geren. Dat gaf de nodige pro blemen. Maar door dat te doen kon ook onder de gelo vigen een nieuwe kerkge- dachte groeien. Ik moet ook zeggen dat het voor sommigen van ons een hele opluchting was dat dat kon". Inmiddels is de deelname van vrijwilligers in de diverse Westlandse parochies zo ver gevorderd dat alle parochies over een eigen secretariaat beschikken die de pastoors een hoop werk uit' handen neemt. Volgens de drie loopt het Westland in dit opzicht duidelijk voorop. Van Well: „Mijn taak als deken wordt er aanzienlijk door vergemakke lijkt. Ik kom om zo te zeggen in een gespreid bedje tere3.lt. Nu hou je tijd over voor het onderhouden van persoonlij ke contacten met parochianen (Van Well is behalve deken ook pastoor van de Andreas- parochie in Kwintsheul) en pastores. Van der Helm: „De onderlinge contacten tussen de parochies zijn uitstekend. We hebben er dan steeds op toegezien dat hier mensen werden aangesteld van wie we er op aankonden dat ze wilden samenwerken. Er is nu een pastoraal werker, Hans van Wijk, die zoals we zeggen, leider is van de paro chie, in de Wateringse St. Jo- sephkerk. Een priester be houdt de eindverantwoorde lijkheid. Dat blijkt heel goed te gaan. Het grootste pro bleem is de acceptatie door de parochianen en die is heel be hoorlijk." Reglement Dat brengt ons op het parochiereglement. Algemeen werd gedacht dat dit de pasto res met veel meer werk zou opzadelen, omdat zij weer op alle gebieden de eerste ver antwoordelijkheid zouden moeten dragen. Wiegerinck: „Inmiddels werkt het bestuur als van ouds. Er is in feite heel weinig veranderd. De pastoor kan een groot aantal taken delege ren aan de vice-voorzitter van het parochiebestuur en doet dat ook. Daardoor hou je toch tijd over voor je eigenlijke werk als priester. De vice- voorzitter krijgt ook een offi ciële aanstelling van de bis schop". Over bisschop Bar zijn de drie goed te spreken. Wiegerinck: „Hij is een goed bestuurder en er valt goed mee te praten. Bovendien kan hij goed luis teren en dat kun je helaas niet van alle bisschoppen zeggen. Als je met argumenten komt, gaat hij daar op in. Hij wil zich in zijn beleid ook gedra gen weten door de kerkge meenschap. Daarom praat hij ook geregeld met vertegen woordigers van de Mariën- burgvereniging". Van Well: „Je moet dat ook zo zien in zijn contacten met de Acht Mei-beweging. Er is van alle kanten in het bisdom op hem ingepraat óm die contacten aan te gaan. Er is steeds ge zegd: je maakt het beeld van de kerk onwaarachtig als je niet met ze praat. Tegen pra ten kan toch geen enkel be zwaar bestaan. Daar is hij uit eindelijk gevoelig voor geble ken". Over de aanhang van vooruit strevende kerkelijke bewe gingen in het Westland zegt Wiegerinck, zelf lid van de Mariënburgvereniging,: „We hebben er van afgezien inten sief te werven voor Mariën- burg. Dat hoefde niet, er zijn hier al zo veel overlegstructu ren waar dezelfde problemen ter sprake komen, het zou dubbelop zijn". Van der Helm: „De gemiddelde West lander is niet zo demonstratie achtig. Hij heeft er ook niet zo'n behoefte aan voorop te lopen in zo'n Acht Mei-bewe ging. Vijf jaar geleden kon je daar zeker niet mee aan ko men. De Westlander is echt wars van polariseren. Maar als je duidelijk kunt maken waar je voor staat, dan is hij zeker bereid mee te doen". Wiegerinck: „Menige West lander is zeker gezagsge trouw. Wat bij hem blijft han gen is dat de bisschoppen het niet goed vinden. Maar nu kun je zeggen dat ook bis schoppen praten met de Acht Mei-beweging". V eranderingen De nieuwe deken zal in zijn ambtstermijn met grote ver anderingen te maken krijgen, want binnen vijf jaar zal een aantal oudere pastoors met pensioen zijn en moeilijk te vervangen zijn. Tóch ziet Van Well de toekomst niet somber in. „Het dekenaat Westland is een mooi, homogeen geheel, de organisatie met de redac tiesecretariaten loopt voor treffelijk en terecht kijken sommigen wel eens jaloers naar. Eigenlijk zijn de paro chies allemaal grote families, de kerkbetrokkenheid is groot. Wij zullen er zeker uit komen". PAUL VAN VELTHOVEN GITEGA Paus Johan nes Paulus II heeft giste ren in Burundi indirect opgeroepen tot geboor- tenbeperking. In verband met de „nogal snel groei ende bevolking' in het Oostafrikaanse land riep hij de katholieken op tot „verantwoord ouder schap". Ouders moeten alleen kinderen nemen, als zij die wensen en kun nen opvoeden, zei de paus tijdens een eucharistievie ring in Gitega. Het verantwoord ouderschap eist naar de mening vap de paus, dat de echtelieden el kaar groot respect toedragen en hun seksuele leven be heersen. Maatregelen op het gebied van de geboortenbe- perking moeten altijd mense lijk en ethisch geooorloofd blijven, aldus de paus, die het gebruik van kunstmatige anti-conceptiemiddelen als de pil en condooms tot de moreel niet te verdedigen middelen rekent. De Burundische bevolking neemt jaarlijks met drie pro cent toe. Volgens recente cij fers is ongeveer 15 procent van de Burundiërs seroposi tief. In sommige gebieden zou zelfs een kwart van de bevol king met het aids-virus zijn besmet. De regering steunt al lerlei acties om verdere ver spreiding van het aids-virtus te voorkomen. Zo kan men in de steden op grote affiches een konijn en leeuw met el kaar zien praten over de risi co's van aids en de manier waarop men kan voorkomen dat men wordt besmet. Ivoorkust In de hoofdstad van de Ivoor kust, waar de paus zondag aankomt en al maanden wordt gedemonstreerd tegen de dictatuur van president Felix Houphouet-Boigny, heb ben'zwaarbewapende troepen gisteren met traangas en slaande met koppels een ein de gemaakt aan de grootste demonstratie van de oppositie dit jaar. De oppositiepartijen mogen inmiddels legaal acti viteiten ontplooien maar geen openbare bijeenkomsten orga niseren of demonstreren. De demonstranten eisten het aftreden van de president. Zij probeerden een mars van het stadhuis naar een kathedraal te maken, maar werden ver dreven door het leger. Een deel van de troepen werd ge commandeerd door een blan ke in uniform, wellicht één van de gepensioneerde Franse militairen die Ivoorkust in dienst heeft genomen. MIENT-JAN FABER: DEN HAAG Er heerst volgens IKV-secretaris Mient-Jan Faber totale chaos in de. Sovjetunie. Glasnost betekent niet democratie, maar totale chaos. Zeventig jaar lang is het land onderdrukt. Nu die druk grotendeels is weggevallen, blijkt dat de democratie er geen enkele basis heeft. Het land wordt gekenmerkt door stuurloosheid. De secretaris van het Inter kerkelijk Vredesberaad keer de deze week terug van de tweede internationale confe rentie over mensenrechten, die van zaterdag tot dinsdag in Leningrad is gehouden. De bedoeling was dat er scherpere definities van men senrechten zouden worden geformuleerd, onder meer wat volkeren, naties en min derheden betreft. Dat is er to taal niet uitgekomen, juist omdat de conferentie in de Sovjetunie werd gehouden. De conferentie „stond blauw" van de mensen die hun ver haal kwijt moesten: hoe ze psychisch waren beschadigd als gevolg van een verblijf in gevangenis of werkkamp of door martelingen door de KGB. „Daar konden we ons niet aan onttrekken en dat moch ten we ook niet. Je kreeg het gevoel alsof iedereen wel ie mand met zo'n verleden in de familie had. Ze stonden ach ter de microfoon te trillen, te huilen of te schreeuwen. Hoe aangrijpend ook, het was erg leerzaam". Behalve de emotionele verha len van de slachtoffers werd de conferentie ook geken merkt door het verzet tegen het centrale gezag. Het stre ven naar onafhankelijkheid in bijna alle Sovjetrepublie ken is een uiting van die weerzin tegen het centrale ge zag. „De ergste beschuldiging in de Sovjetunie is op dit mo ment dat je een aanhanger van Gorbatsjov bent", aldus Faber. Hij wordt als de per- soonlijking van alle misdaden van het centrale gezag gezien. Gorbatsjov is het symbool van het verleden en van alles wat niet functioneert. „Je krijgt bijna een verborgen sympa thie voor die man." De mensen zijn gedesillusio neerd en voelen zich gemani puleerd, vooral door de KGB, zegt Faber.Wat hem erg ver ontrustte was dat de mensen een buitengewoon gering ver trouwen hebben dat het ooit beter zal worden. „We zijn al tijd door despoten geregeerd. Soms is er een verlicht des poot, zoals nu Gorbatsjov, maar daarna wordt het weer erger." Amerikaanse onderschei ding De Amerikaanse stichting Beroep op het Gewe ten heeft kardinaal-staatsse cretaris Agostino Casaroli on derscheiden voor zijn strijd voor de vrijheid van gods dienst. De onderscheiding wordt hem 29 oktober uitge reikt tijdens een diner, waar prominente Amerikanen uit de politiek, kerk en het bedrijfsleven aan mogen zit ten tegen een bedrag van 1.000 dollar (ruim 1.700 gul den) per persoon. Rabbijn Ar thur Schneier, in 1965 oprich ter en nog altijd voorzitter van de stichting, zei dat de prijs is toegekend aan Casaroli (75), omdat deze zijn hele le ven heeft geijverd voor de vrijheid van godsdienst voor miljoenen gelovigen in Oost- Europa en de Sovjetunie. De kardinaal heeft jarenlang na mens het Vaticaan onderhan deld met de communistische regeringen in Oost-Europa over regelingèn voor de rooms-katholieken in die lan den. WIE zich bij een woningbouwvereniging meldt als wijtijg< zoekende mag eisen stellen. Binnen bepaalde grenzen 1 Y' met die eisen rekening gehouden. Een Haagse wonii| gr kende die bij voorbeeld niet wenst te wonen in het yan ongunstig afgeschilderde Spoorwijk, hoeft dat ook nietjas i of haar wordt een alternatief geboden in een ander de^ari de stad. rr ji de A ?gn /xLS een woningzoekende eisen mag stellen aan deieer mag dan ook de wijk eisen stellen aan de woningzoekj 'n Jawel, meent de Haagse wethouder Noordanus van staqer nieuwing. Een wijk als Spoorwijk hoeft niet deemoedigr-- cepteren dat het wordt overspoeld door ongelukkigen dLj| wereldverdriet bestrijden met een slagersmes en elke een lijntje coke. Binnen bepaalde grenzén mag ook da^ eisen stellen aan de nieuwe bewoner. ij-*{ Het is tegen deze achtergrond dat Noordanus en zijnp^ ga Dijkhuizen van volkshuisvesting aansturen op een ij systeem voor de toewijzing van huurwoningen, waarbij| de urgentie van de woningzoekende ook het belang vP"ei wijk als maatstaf zal gelden. Een loffelijk initiatief, cj1 bewonersorganisaties in de sociaal ontwrichte buurtei)aai Den Haag nieuwe moed kan geven. Een stringenter tl* c zingsbeleid kan de neerwaartse spiraal in hun woonq"® ving doen omslaan in zijn tegendeel. r De vraag is wel hoe we ons dit nieuwe beleid in con a< moeten voorstellen. Hoe vertaal je „het belang van de pai in heldere criteria, die niet in botsing komen met de f^01 mentele rechten van het individu? Gegadigden moeten^ motiveerd" zijn voor hun toekomstige woonwijk, heeftw}e houder Noordanus geformuleerd. Die formulering is frjk: te abstract en daardoor als beleidsregel vatbaar voor n et keur. Het begrip 'fatsoen' geeft in dit verband duidejhe aan wat er wordt bedoeld, maar leidt evenmin tot eniP toetssteen. |n Uur De betrokken ambtenaren en bestuurders zullen k(ferj een harde dobber hebben aan het vinden van een forr^ ring die op fatsoenlijke wijze een dam opwerpt tegeijn wassend onfatsoen. En overigens: men kan de samenkljali ring van gefrustreerd geboefte wel willen tegengaan, r". aan de voorgestelde spreiding over de stad zitten ook lf v' en ogen. Om een onaangepaste buurman zit niema(e Y springen. Ook hier ligt een probleem dat hoofdbrekeij^ opleveren. Brieven graag kort en duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezorj stukken te bekorten. Nederland ziek Is de rechtelijke macht in ons land niet te mild? Deze vraag stelde premier Lubbers bij de opening van het academisch jaar van de Katholieke Uni versiteit in Nijmegen. Als pas toor van de Haagse wijk Spoorwijk zou ik premier Lubbers ook een vraag willen stellen. Is de maatschappij van Nederland niet te laks voor die mensen die de gevangenis verlaten? Mag ik mijn vraag met een aktueel voorbeeld il lustreren? Onlangs kreeg ik een telefoon tje, uit Rotterdam. Een hulp verlener in de gevangenis vroeg mij of ik voor tien da gen een gedetineerde die vrij zou komen kon huisvesten op de pastorie. Ik kreeg de per soon zelf aan de telefoon die zonder mij te kennen zei: „Joop ik ben geen ploert maar ik weet niet waar ik heen moet, mag ik bij jou komen?" Tijdens zijn verblijf in de ge vangenis was zijn huis ge kraakt en alles gestolen. Twee dagen later stónd de jongeman -van 28 jaar voor mijn deur. De vele pogingen die wij gedaan hebben om ergens hulp los te branden, heb ik niet geteld. De uitkering heeft hij wel gehad, maar wat doe je ermee als je met gaten in je schoenen loopt en in een gekregen jasje? Dan ook het constante wantrouwen waarmee je wordt benaderd. Een daadwerkelijk menselijke reactie kwam van een ge meenteraadslid van Den Haag, mevrouw Nimwegen, dat voor hem weer perspectief opende voor de toekomst. Maar wat te denken van die ambtenaar waarbij hij ontboden werd om acht uur in de morgen. Zelf heb ik hem om half acht zien opstappen in de bus, maar door vertraging kwam hij drie minuten te laat. De druk be- lelij zette ambtenaar was al'YL „Krijg een bloedspuwing, verjaardag", was de agre£ reactie. Premier Lubbers, weet irg voor wilskracht er nodig P als je verslaafd bent aan f in één jaar af te kicken? u dat er niets is om me die tegen de dertig zijn, vangen? Je brengt ze ni(s makkelijk onder in projfL daar zijn ze nu net een ti tje te zelfstandig voor schien heeft u wel gelijf. de straf te mild is. Persotaei zou het mij beter lijkeng mensen maar direct af tf, ken om verdere probli, voor onze burgelijke F schappij te voorkomen, als ik hem 's nachts door huis hoor lopen, komt he voor met een gekooide tij^ doen te hebben, die in' maand tijd door strest éjg nuwen vijf kilo is afgevLur Deze morgen ging hij voL venen de deur uit, we^n zoek naar werk. Ik hebl. mijn laatste tientje meefn ven. Een mens is toch waard dan alle tientjes irtra derland bij elkaar. Van L wens ik u Gods beste zege voor uw functie, de prr-p, van Nederland te zijn. L Pastoor J. Stolk, DEN HAAG. ij® Epilepsiebestrjjding Nationaal Epilepsie Fond' De Macht van het klcim tel. (030) 660144, giro 3478 Uitgave: Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers). Kantoor: Apothekersdijk 34, Leiden. Telefoon: 071 - 122 244 Postadres: postbus 11, 2300 AA Leiden. jrinj van 8 30 tot 17.00 u IA F Abonnee service Telefoon: 071 - 3.13 677 van m Nabezorging Telefoon- 071 - 122 248 van ma. t/m vr. van 18.00 tot 19.00 u. op za. van 14.00 tot 15.00 u| Abonnementsprijzen (inclusief 6% BTW.) Bij automatische betaling: Bij betaling per accept-girok; per maand f. 24,85 per maand f per kwartaal 74,10 per kwartaal f. per jaar 284,50 per jaar f. Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 - 122 244 Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941 Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswij! 070 - 3902 702. Bankiers AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050 M

Leidse Courant | 1990 | | pagina 2