r JL „Thuis was Ceausescu een heel aardige man" „Publiek ging niet naar Kurhaus. maar naar pianist Sandor Vidak" KRO wil af van zomerstop Een schoolse s 'Richard IF 'i met uitglijder CcidócSomont The Family weer op de planken STRENGHOLT KOMT OOK MET FILM CHROETSJOV Sesamstraat 15 jaar oud Gorterprijs toegekt^ aan Anneke Brassi KUNST/RTV DONDERDAG 6 SEPTEMBER 1990 PAG|2 Peter Oosthoek ontving gisteren in Rotterdamn de Prijs van de Kritiek 1990, een jaarlijke onderscheiding van de Kring van Nederlandse Theatercritici. Hij kreeg de prijs voor zijn bijzondere acteerprestaties, onder andere als 'King Lear'. FOTO: ANP A J Teletekst gaat 24 uur per dag uitzenden AMSTERDAM Minister D'Ancona van wvc heeft een bedrag van 999.000 gulden per jaar beschikbaar gesteld voor uitbreiding van de NOS-Teletekstuitzendingen. De NOS had in april dit jaar om uitbreiding gevraagd. Volgens de minister kan uitbreiding van Teletekst .de publieke taak van de omroep op een „herken bare wijze" bevorderen. Uit dnderzoek van de afdeling Kijk- en Luisteronderzoek blijkt dat 34 procent van de Teletekstgebruikers het be treurt dat Teletekst niet het gehele etmaal kan worden geraadpleegd. Commerciële zenders als Eurosport, Super Channel en RTL 4 zenden wel 24 uur een Teletekstblok uit. Op dit mo ment is de NOS-Teletekst in de lucht van ne gen uur 's morgens tot middernacht. Schiphol, de NS, Rijkspolitie en het KNMI pleitten al- eerder voor rond-de-klok-uitzendingen. ROTTERDAM Het Rotterdam se theatergezelschap RO-theater brengt het begin jaren zeventig legendarisch geworden theaterfe uilleton The Family opnieuw op de planken. Van eind september tot half januari volgend jaar is het feuilleton in vier delen te zien in de kleine zaal van de Rotterdamse Schouwburg. Donderdag 27 sep tember gaat het eerste deel in pre mière. The Family werd in 1973 voor het eerst opgevoerd. Het stuk handelt over twee broers en een zus die aan de rand van de sa menleving hun eigen leven pro beren te leiden in een afbraakhuis dat zij hebben gekraakt. Een anarchistisch, vrolijk en eigenzin nig groepje mensen met heftige reacties op elkaar en op de bui tenwereld. Over een manier van leven, een ideaal en hoe dat in de loop der jaren vermorzeld wordt, zo omschrijft het RO-theater de thematiek. In de zeventiger jaren was het succes van het eerste stuk aanleiding tot de vervolgserie van drie delen. Lodewijk de Boer schreef de tekst en regisseerde de produktie indertijd. Nu tekent Antoine Uitdehaag, een van de twee artistiek leiders van het RO- theater, voor de regie. Aan de teksten is geen letter veranderd. Aan actualiteitswaarde heeft het stuk niet ingeboet. De geschiede nis speelt zich weliswaar twintig jaar geleden af, maar verwijst krachtig naar nu, zo meent Uitde haag. NAARDEN „Het is onthutsend om te zien hoe een man die thuishoort in het zelfde rijtje wrede ti rannen als Hitler, Musso lini en Stalin, privé zo'n compleet ander mens kan zijn". Productiemanager C. Schoeff- ter van de uitgeversmaat schappij Strengholt in Naar- den is er niet weinig trots op dat het hem gelukt is het ge heime privé-archief van de te rechtgestelde Roemeense dic tator Nicolae Ceausescu te be machtigen. De 'honderden blikken filmmateriaal' worden momenteel verwerkt tot een 52 minuten durende documen taire. De NOS zal deze wereld primeur op 2 oktober gaan uit zenden, waarna de film op het tv-festival in Cannes zal mee dingen naar de Gouden Roos. Schoeffter, Zwitser van ge boorte die jarenlang in Ameri ka heeft gewoond, beschikt over een opmerkelijk goede neus voor bijzondere film vondsten. Zo zocht hij vorig jaar in Moskou Sergei Chroets- jov op, de zoon van Nikita Chroetsjov die een boek over zijn vader had geschreven. Het boek werd de basis voor een tweedelige televisiedocumen taire waarbij Schoeffter en Chroetsjov bevriend raakte. Schoeffter: „Sergei vertelde me dat hij sinds zijn vaders val alle privé-films van de familie in dozen onder zijn bed voor de KGB verborgen had gehou den. Die films hebben we mee naar Nederland genomen. Het materiaal heeft wel veel te lij den gehad, maar volgend jaar hopen we er toch een twee uur durende film van te kunnen maken". Toen de revolutie in Roemenië uitbrak en Ceausescu werd te rechtgesteld, moest ik direct aan de verborgen films van Chroetsjov denken. Het was helemaal niet denkbeeldig dat iemand ook van Ceausescu films zou verbergen. De kunst was alleen om daar achter te komen". De Naardense manager kreeg onverwachte hulp van een Roemeense regisseur die hij ja ren geleden naar Los Angeles had helpen vluchten. Deze man ontdekte dat een van zijn oude vrienden in Boekarest inderdaad had meegewerkt aan het filmen van Ceauses- cu's privé-leven. De link was gelegd. Via een coöperatieve filmstudio in Boekarest kwam Schoeffter te weten dat er in het paleis van de dictator hon derden privéfilms waren ge weest. Nadat het echtpaar Ceausescu van het toneel was verdwenen, waren de films bij diverse instanties terecht ge komen. „Het heeft ons vijf maanden gekost om alle films boven water te halen", aldus Schoeff ter. „En geloof maar dat het spannend was. Alles moest in het diepste geheim want als ie mand daar lucht van had ge kregen had ik het hele verhaal wel kunnen vergeten. Boven dien was de situatie in Roeme nië heel erg gespannen, zoals trouwens nu nog steeds het ge val is. Alleen omdat ik een professionele camera bij me droeg, ben ik twee keer gear resteerd. Ze dachten dat ik op name voor de BBC maakten en daar waren ze absoluut niet van gediend. Ik heb ze van al les en nog wat op de mouw moeten spelden om te voorko men dat ze er achter kwamen wat ik werkelijk in Roemenië deed. Uiteindelijk lukte alles toch. Het in- en exportdeparte ment van Romania-films, die graag geld zag en met het oog op promotie contacten met het westen wilde leggen, was be reid om de alleenrechten van de films te verkopen. Hoewel een en ander wel achter de rug van het huidige regime moest gaan". Het meest spannende moment beleefde Schoeffter daarom aan de grens. Maar zijn kost bare bagage werd tot zijn grote opluchting ongemoeid gelaten. En direct na thuiskomst in Naarden ging een Nederlands- Roemeens televisieteam aan de slag om uit de grote berg filmmateriaal een selectie te DEN HAAG Hij is 79 jaar oud en ongetwijfeld de meest populaire pianist die Den Haag gekend heeft. Sandor Vidak had gisteren de dag van zijn leven toen hem een hulde werd aangeboden door een viertal oude vrienden. Leden van het Syperkov Or kest uit Delft besloten hun vriend en voorbeeld op te zoe ken in het Scheveningse ver zorgingshuis 'Bosch en Duin', om hem vervolgens een an derhalf uur durend concert voor te schotelen uit zijn eigen repertoire. Vele Hagenaars zullen zich Sandor Vidak her inneren als de pianist van de Kurhausbar. Achtentwintig jaar lang speelde hij daar ieder zomerseizoen van 's avonds zes tot 's ochtends vier. Hij was ui termate populair bij de vrou wen. Speelde verzoekjes en kon plotseling met een heel ander genre de mensen ver rassen. Sandor Vidak was een all-round pianist die zowel zong,als speelde. Zijn muzikale loopbaan begon in Boedapest, de hoofdstad van zijn geboorteland Hongarije. Hier werd hem de muziek met de paplepel ingegoten. Zijn va der had een eigen orkest waarin Sandor na zijn muziek studie als vanzelfsprekend te recht kwam. Het bleek echter al snel dat hij verder wilde kij ken dan Boedapest en zo ver trok hij in 1937 naar Neder land, samen met zijn OQm en een zevenkoppig orkest. Hij komt in Den Haag terecht waar hij al snel bekendheid krijgt, in de zomer in het Casi no optreedt en in de winter in Trocadero. Als de oorlog be gint, vertrekt Sandor Vidak naar Amsterdam waar hij on der andere in het Amstel Ho tel speelt. Na de capitulatie keert hij echter weer terug naar Den Haag. Hij ontmoet de toenmalige directeur van het Kurhaus, de heer Zijlstra, die beseft dat Sandor een heel orkest kan vervangen en hem vraagt in de Kurhausbar te komen spelen. Vanaf dat mo ment groeit zijn populariteit onder de Haagse bevolking. Korte tijd later trouwt hij met Aty Waasdorp, nog steeds zijn steun en toeverlaat en gisteren ook aanwezig bij de muzikale hulde in het verzorgingshuis. Aty Vidak-Waasdorp: „Het is voor veel mensen misschien moeilijk voor te stellen, maar Sandor is voor veel musici een begrip. In Hongarije is hij net zo bekend als in Nederland Louis van Dijk. Hij heeft over de hele wereld opgetreden; van Zuid-Amerika tot het Midden-Oosten. En natuurlijk in alle grote steden van Euro pa. Maar zijn Kurhausperiode vindt hij nog steeds de mooiste tijd uit zijn leven. Hij heeft toendertijd veel mensen blij gemaakt met zijn muziek. De mensen gingen dan ook niet naar het Kurhaus maar naar Sandor Vidak. Tot 1972 heeft Sandor Vidak opgetreden in het Kurhaus. Dat jaar vond de grote verbou wing plaats die het gebouw omtoverde in een groter en moderner hotel. De inmiddels 63 jaar oude pianist pakte zijn boeltje en vertrok naar Zwit serland, waar hij nog zo'n acht jaar optrad in een groot hotel in Ztlrich. In dat hotel jewe< de regelmatig een v? Het grootste fans: Arthur 50' stein. Mevrouw Vidal^®. thur Rubinstein was ee en teruggetrokken mS.oo is alleen van zijn kamer Cultl als Sandor optrad. Dan ^®g] uren luisteren en kwaij en, man na afloop bedankt Lez zijn mooie pianospel. Iammi voor Sandor het grootstf°nen pliment dat hij kon krif,ell|k de mooiste ervaring i^T) muzikale loopbaan". terme Sandor Vidak zelf kanie 20 enkele hersenbloeding^™!'1 meer over praten. De rfradj0 le opvoering van gister bedoeld als eerbetoon brt) oud-pianist, die ontroPtuur vol bewondering keek terde naar de zigeuner! van zijn vrienden van Ibrt) perkov orkest. Janst 19.3C HILVERSUM Om de duidelijke breuk die er nu bestaat tussen de zomer en winterprogrammering zoveel mogelijk te vermij den, gaat de KRO-televi- sie vanaf januari 1992 zijn programmajaar laten sa menvallen met het kalen der- en begrotingsjaar. De KRO-radio begint er al op 1 januari 1991 mee. Dit zei Richard Schoonhoven, mede-directeur van de KRO- televisie gisteren tijdens de presentatie van de winterpro grammering. Ten grondslag aan deze verandering ligt de gedachte dat de financiële middelen die ter beschikking staan aan de omroep gemak kelijker beheersbaar worden. „Dat programmeren gebeurt nu in feite al een jaar van te voren, terwijl het inkopen en plannen twee tot drie jaar eerder plaatsvindt. Die breuk is dus niet noodzakelijk. Het betekent overigens niet dat de KRO van een langere zomer vakantie gaat genieten. Het biedt echter wel de mogelijk heid om in de lente bijvoor beeld met langlopende series te starten die in de zomer doorlopen. Hoe de details pre cies uitwerken, weet ik nog niet. En ook met mijn partners op het eerste net heb ik er nog niet over gesproken. Ik weet alleen dat de beheersbaarheid van de middelen gemakkelij ker is te overzien'aldus Ri chard Schoonhoven. Goed jaar Volgens de media-directeur kan de KRO programmatisch Carl Huybrechts ...hopelijk In de Top 25... gezien terugkijken op een goed jaar. „Ondanks de definitieve breuk met het produktie-bu- reau van Joop van den Ende. We hadden met 'De Brug' en 'Telebingo' toch twee pro gramma's in de Top 25 en voor het komend seizoen geef ik onze comedy-serie 'Vreemde praktijken', de show van Ca'rl Huybrechts, 'Spoorloos' en onze 'voedselshows' een kans. schien belangrijker". Wat Schoonhoven betreurt, is dat de kracht van de drie zen ders gezamenlijk belangrijker is geworden dan die van Ne derland 1 alleen. Zeker ook omdat de bereidheid tot sa menwerking (en dan met name door de NCRV) kleiner is geworden dan vorig jaar. De sfeer van onzekerheid die de overheid schept, heeft bij de een irritatie tot gevolg, maar leidt bij de ander tot eigen ini tiatieven. Probleem is alleen dat echte beleidskaders 'ont breken en die zullen er eerst moeten zijn voordat je over een invulling kan praten". Indentiteit Voorlopig programmeert de KRO vanuit zijn eigen identi teit. Dat betekent bij de televi sie onder meer dat op jaarbasis ongeveer negentig zenduren zijn ingeruimd voor godsdien stige programma's. En dan praten we niet alleen over de wekelijkse kerkdienst op zon dagmorgen. Zo wordt eens in de drie weken op de woens dagavond 'Kruispunt TV' uit gezonden waarin de positie van de .kerk in de samenle ving en cultuur wordt verhel derd. 'Ja en Amen, dwars door de bijbel', zijn acht program ma's op de zondagmiddag over het Oude en Nieuwe Testa ment. 'Thomas More' is een maandelijks terugkerend ge sprek op zondagmorgen, ter wijl 'Kenmerk' wordt gemaakt in samenwerking *met de IKON. 'Solo' is een tiendelige serie over bijbelse figuren, ter wijl 'Over en weer' (een werk titel) een achtdelige serie ge spreksprogramma's is, die ten doel heeft mensen aan het woord te laten, die duidelijk voor een levensbeschouwelijke positie kiezen in de samenle ving. Het programma is vanaf 20 maart op woensdagavond te zien. Ook de afsluiting van het Willibrordjaar wordt in beel den gevangen met een half uur durende reportage op 11 november. Maar ook in speel films als 'Romero' en docu mentaires als 'De Oekraiens Katholieke Kerk' zal de KRO- visie het komend seizoen door klinken. HANS PIËT Minister d'Ancona van wvc nam gisteren bij aankomst op het Se samstraat-symposium twee poppen van Bert en Ernie in ont vangst. AMSTERDAM De Nederlandse produktie van het Ameri kaanse programma Sesame Street bestaat dit jaar 15 jaar en dat wordt deze week in Amsterdam gevierd met een symposium. Televisiemakers en wetenschappers uit een twintigtal landen zullen in de hoofdstad praten over de betekenis van Sesamstraat voor opgroeiende kinderen in de jaren negentig. Aan deze internationale conferentie, die overigens door CTW en de NOS wordt georganiseerd, zullen ook vertegenwoordigers van Oost-Europese landen deelnemen. Het is echter nog de vraag of Sesamstraat ook tot Polen, Tsjechoslowakije en Roeme nië kan doordringen. In Nederland keek vóór de komst van het derde net, in april 1988, meer dan de helft van de doelgroep - kinderen van arie tot zeven jaar - naar het kinderprogramma. De dienst kijk- en luisteronderzoek van de NOS schat de kijk dichtheid nu op minder dan 40 procent. 'Richard II' van William Shakespea re. Vertaling: Dolf Verspoor. Regie: Adrian Brine. Met: Ton Lutz, Gijs Scholten van Aschat, Pierre Bokma, Allard van der Scheer, Marieke van der Pol, Nelly Frijda en Titus Tiel Groenestege. Première: Amtter- damse Stadsschouwburg, 5/9/1990. Het is spraakmakend om als vrije producent in één seizoen 'Richard II', 'Hendrik IV' en 'Hendrik V' van Shakespeare als een trilogie in het theater uit te brengen. Martin Hanson, vooral bekend om zijn jaarlijk se Wintercircus, commerciële evenementen en grootschalige feesten in opdracht, heeft dit ongeveer vier miljoen kosten de projekt rond gekregen. Dat zoveel theaters de trilogie in hun programmering hebben opgenomen, is feitelijk al een signaal dat de interpretatie een breed publiek, yan Hoorn tot aan Maastricht, moet aanspre ken. Het kan dus onmogelijk een 'Richard II' worden, zoals Ivo van Hove het verleden speeljaar zo grandioos en intri gerend bij Theater van het een traditionele, schoolse voor stelling geworden. Allard van der Scheer als de hertog van Cloucester is dusdanig druk aan het gesticuleren en Nelly Frijda probeert daarentegen weer zo laconiek mogelijk de verzen uit haar mond te laten rollen, dat het stuk veel meer weg heeft van een klucht dan van een gedi rijk drama. Haar ver wekt helemaal op de la| ren, wanneer ze in ee belrol nota bene als I schop van Carlisle in l naat verschijnt. Gijs Scholten van Aschj naarmate de voorstelliii dert in zijn titelrol {j echt imponerend woü echter niet. Pierre Bo^n zijn tegenstrever Hen!" c lingbroke zet zich voo! dan honderd procent iifdepi jammer van zo'n grootnabij regisseur Adrian BrinfMte' niet meer uit hem wflöem halen dan de al vakJde hem getoonde emotiofflee onder meer benadruk#160^ voor Pierre Bokma ond0"6^ zo kenmerkende handg) Veel rollen blijven daardoor levenloos, van Marieke van der de hierop volgende drama's is voor Ton grotere rol toebedacht! 'Richard II', waar hij i van Gent staaltjes va) kunst toneel laat zien. D De nog altijd onvernf geldende grondgedach^ macht onherroepelijk handen maakt, zelfs a?- oorspronkelijk van gof is, wordt in deze vort kracht tot een Reader" aforisme. MAX! AMSTERDAM De Stichting Ams Fonds voor de Kunst heeft gisteren d< tuurprijzen 1990 toegekend. De Hermj terprijs (poëzie) gaat naar Anneke B| voor haar bundel „Landgoed". M. E krijgt de Multatuliprijs (proza) voor hai „De zonen van het uitzicht". De Buske prijs (essay/biografie) is toegekend aai s Brandenburg voor Annie Romi oor 1895-1978". Aan elke prijs is eer.._ verbonden van 10.000 gulden. De uitreen op 26 oktober in het Amsterdamse P; Volgens de jury heeft de poëzie van Biji p een onthutsende mate van concreetheT boek van Februari is een debuut. c*os schrijfster zegt de jury dat zij alle vakl reP sing toont die men zich maar kan laet* Sandor Vidak vele jaren geleden in de Kurhausbar, waar hij 28 zomers optrad. Nicolae Ceausescu tijdens het partijcongres in november vorig jaar, kort voor zijn val en latere executie. maken. Schoeffter: „In tegenstelling tot Chroetsjov had Ceausescu een groot ego. Hij liet zijn le ven vastleggen op professione le 35 mm film. Maar de films, die alleen intimi te zien kre gen, waren vooral bedoeld als amusement. Het was daarom heel moeilijk om daar een goed en vloeiend filmverhaal van te maken. Maar ook dat is uiteindelijk gelukt en momen teel wordt de laatste hand aan de reportage gelegd". De documentaire 'Achter de gouden deuren, het priveleven van Nicolae Ceausescu' begint met de dood van de Ceauses- cu's. Dan gaan de beelden te rug naar 1967, naar het eerste officiële optreden van de man die Roemenië tientallen jaren in de ban zou houden. Waarna de camera zijn verdere leven op de voet lijkt te volgen. Op zet hierbij is vooral om te laten zien wat voor man de toen zo gevreesde dictator nu eigenlijk was. Hoe kreeg hij een heel volk zover dat ze in hem ble ven geloven en zijn massale wreedheden accepteerden? Volgens Schoeffter komt de kijker tot schokkende ontdek kingen: „Als die man je door de camera aankijkt, dan kijk je in de ziel van het kwaad. Maar het onthutsende is dan om te i Vi zien hoe zo'n man da^ zijn vrouw omhelst, zi" 03 deren streelt en een bljtêief de tuin plukt. Je kent i welijkheden van hem, n zijn eigen huis lijkt Ce?™ een egocentrische, maai uvv vriendelijke man. W< verbijsterend, alsof je tj.07 i taal verschillende persPne heden in een en dezelftf^!®1] ziet.." )g o HELMA VAN DENmet

Leidse Courant | 1990 | | pagina 16