!eidóeSou^cmt Protest tegen afwijzing c-school in Stevenshof GS Leiden stelt eisen aan Omroep Rijnland STAD OMGEVING/KUNST/RTV/SPORT aaghwijk Leiden handhaaft haar anti-apartheidsbeleid tri jgt verkeersdrempels Leiden geeft kunstenaars onbruikbare werken terug CHAUFFEUR ZOEKT SNELLE LENING Persoonlijk cadeau CcicLcSouxcmt iiH'iviarrmi DONDERDAG 6 SEPTEMBER 1990 PAGINA 11 blicatieborden dijken Leiden pN Op centrale punten in ver- ipde Leidse wijken komen publica- jlen. In deze met glas afgedekte, kasten kunnen mededelingen gedaan aan buurtbewoners door neente, wijkverenigingen of ande- woanties. De gemeente heeft onlangs aankoop van van deze borden be- Als eerste krijgen binnenkort de jodenbuurt en de Vogelwijk zo'n Volgens E. Bunt van de directie flijke ordening kunnen ook andere een aanvraag indienen voor een itiebord dat of op poten of aan een muur kan worden verankerd, pstorderbedrijf voor straatmeubi- irert de borden die enkele honder- ildens per stuk gaan kosten. Aanranding in Alphen ALPHEN AAN DEN RIJN Een 14-jarig meisje uit Alphen is dinsdagavond rond half tien aangerand. Het meisje fietste op de Kennedylaan toen twee jongens haar van haar fiets af trokken. Een derde jongen met een donker uiterlijk en een stekelkapsel kwam er ver volgens bij. Het trio scheurde haar t-shirt kapot en probeer de haar broek uit te trekken. Toen een man op een fiets pas seerde, sloeg het drietal op de vlucht. De politie van Alphen wil graag in contact komen met de passerende fietser. Te lefoon: 01720- 84555. Sassenheim schakelt verkeerslichten uit SASSENHEIM Vier verkeerslichten- installaties worden op werkdagen van 's avonds negen uur tot zeven uur 's och tends worden uitgezet. Dit werd giste ren besloten tijdens een vergadering van de verkeerscommissie. De maatre gel heeft betrekking op de installaties aan de Parklaan /Kerklaan, de Park laan/Narcissenlaan, de Hoofdstraat/ Zandslootkade/Koetsiers weg en de Hoofstraat Rijksstraatweg W armonder- weg. Op zondag zullen de lichten op de betreffende punten de hele dag oranje knipperen. Het gaat hier om een proef periode van een half jaar waarna op nieuw bekeken zal worden of het buiten werking stellen van de stoplichten het gewenste resultaat heeft opgeleverd. Gemengde gevoelens over islamitische basisschool LEIDEN Met gemengde gevoe lens reageerden de raadsleden gis teravond op de komst van een isla mitische basisschool in Leiden, zo bleek gisteravond tijdens de com missievergadering voor onderwijs. De politieke partijen gingen overigens wel unaniem akkoord met de stichting van deze school. J. Hoekema (D66) had zo zijn bedenkingen. „We zijn niet zonder zorg over de tendens tot scheiding, we voelen meer voor integratie. Maar we moeten ons als overheid terughoudend opstellen en daarmee de scheiding voor lopig volgen". Hij wenste wethouder H. van Dongen echter geen „variant van de Parijse hoofddoeken-affaire" toe. „De stichting van een islamitische basisschool stemt tot vreugde", merkte R. Hulsker (PvdA) op. Ze hoopt dat deze school aansluit bij de samenwerking met het bijzonder onder wijs. „Onze fractie doet niet lyrisch over de komst van de islamitische basis school", reageerde H. Kruijt (CDA). Ook de Socialistiese Partij „zit niet te springen" om de school, vond T. van Houten. „De school heeft een bijzonder bijzonder karakter. Het is belangrijk dat er van alle kanten wordt gepoogd een goede samenwerking te krijgen", drukte E. Koldehof (VVD) zich diplomatiek uit. Daarmee was de wethouder het roerend Leidenaar krijgt 3,5 jaar cel voor neerschieten van vriend DEN HAAG/LEIDEN Een 44-jarige Leidenaar is vanochtend tot drie jaar en zes maanden gevan genisstraf veroordeeld omdat hij in mei van dit jaar een vriend onder andere in de buik en de knieën had geschoten. Ook is de man zijn schiet- en wa penvergunning afgenomen. De vriend had een verhouding met de vrouw van de dader en overleefde de schietpartij maar net. Of ficier van justitie J. van Ek had zes jaar geëist om dat hij poging tot moord met voorbedachte rade be wezen achtte. De man had zijn vriend met zijn vrouw en kinde ren voor de schietpartij achtervolgd en daarvoor al bij een kennnis geïnformeerd naar een goede raads man. De advokaat van de Leidenaar had een lagere straf gevraagd omdat het om een „crime-passionel" zou BCHOOLVERENIGING STAPT NAAR PROVINCIE 1IDEN De Protes- its-Christelijke ihoolvereniging Lei- (PCS) gaat in •roep bij Gedeputeerde iten tegen het besluit het college van B en om de aanvraag voor [n tweede protestants- •istelijke basisschool de Stevenshof af te ijzen. Met uitzondering D66 gingen de poli- ike partijen gister- 'ond tijdens de com- issievergadering voor .derwijs akkoord met !t voorstel van het col- je. Opvallend was dat •k het CDA het voor- :1 steunde. p PCS vindt het standpunt in B en W onbegrijpelijk, i verwoordde voorzitter A. in den Berg zijn teleurstel- jig. De PCS diende twee afzonderlijke aanvragen in voor een nieuwe pc-school. De eerste aanvraag was ge stoeld op de wettelijke eis van 75 leerlingen bij aanvang van het schooljaar. B en W vinden dat er van de 83 leerlingen die zijn opge geven er 34 niet mee mogen worden geteld, omdat ze vlakbij op de pc-school De Zwaluw zitten. Van den Berg bestrijdt dit, volgens hem is daar geen „plaats ruimte" omdat de school vol zit en om komt in de noodlo- kalen. Deze noodlokalen tel len volgens hem niet mee bij het bepalen van de „plaats ruimte". Volgens wethouder H. van Dongen tellen nood- lokalen wel mee. Dat is door een jurist van de Vereniging van Nederlandse Gemeen ten uitgezocht, gaf zij aan. Twee maten De tweede aanvraag was ge baseerd op de prognose van het aantal leerlingen over vijftien jaar. De PCS ging uit van de belangstelling per wijk, een percentage van 40 procent levert minimaal 447 leerlingen op. B en W gaan uit van een stedelijk belang stellingspercentage. Dat valt lager uit, namelijk ruim 30 procent en daarmee komt een tweede pc-school niet aan het voldoende aantal leerlingen. Van den Berg zei te vermoeden dat er met twee maten wordt gemeten en vergeleek zijn zaak met andere scholen in Leiden waar wel het wijkpercentage werd gehanteerd. Van Don gen legde uit dat de Stevens hof wordt gezien als nieuw bouwwijk en dat dan auto matisch het stedelijk percen tage wordt genomen. „Je weet gewoon niet wie er komt wonen", verklaarde ze eenvoudig. „De consequentie van uw beleid is dat het haast onmo gelijk is voor het pc-onder- wijs om met het stedelijk percentage een school te stichten", benadrukte Van den Berg nog eens. Echter tevergeefs. J. Hoekema (D66) maakte namens zijn fractie een voorbehoud tot de raadsvergadering. „Het pc-onderwijs is het slachtof fer van het eigen succes. De vele noodlokalen bij De Zwaluw tonen dat aan. Bo vendien blijkt hoe weinig kans deze aanvraag zal heb ben", zei hij. Het CDA stemde onver wachts in met het voorstel. Fractievoorzitter A. van Bo- chove legde desgevraagd uit waarom: „In het collegepro gramma hebben we opgeno men dat er zo goed mogelijk met het bijzonder onderwijs moet worden samengewerkt. Dit is een getallenkwestie, daarvoor gaan we het pro gramma niet op het spel zet ten. We moeten de school strijd tussen het openbare en het bijzonder onderwijs doorbreken. Als we de pc- school steunen, dan laait die oude strijd weer op. Boven dien moeten we af van het ouderwetse imago dat het CDA altijd het bijzonder on derwijs steunt". Breestraat busstraat Wordt de Breestraat ooit een gezellige winkelstraat? Bij het zien van deze chaos hoeft het antwoord niet meer gegeven te wor den. Gistermiddag hielden twee trouwstoeten maar liefst tweeën twintig bussen en twee vrachtwagens in de Breestraat en de Ko- revaarstraat behoorlijk op. Slechts voetgangers leken onver stoord hun weg te vervolgen, maar ook zij werden bij het stad huis gedwongen van het trottoir af te wijken. Onlangs liet de ge meente Leiden een trouwsteiger voor 50.000 gulden aanleggen aan de Nieuwe Rijn. Speciaal voor mensen die per boot het Stadhuis willen aandoen. Hoog tijd dat die eens wat vaker wordt gebruikt. foto: tejo ringers sussen Leidse Volkshuis 11 maandagmiddag van tot vier en 's avonds zeven tot negen uur informatiedag van het ispakket. Het Volks- is gevestigd aan Apo- ersdijk 33a. Tevens is een uitgebreid pro- —imaboekje verkrijg- Telefoon: 071-149180 lomfabriek totale cursuspakket de Droomfabriek it tijdens de open-dag taande zondag toege- i Verschillende soorten zang, muziek, toneel, n'nen, schilderen, tai-chi toga komen aan bod. 1,1pen-dag begint om een en eindigt om vijf uur. r meer informatie: 071- nbada 't-centre de Droomfa- aan de Oude Singel dfa Leiden start aan- \de maandagavond een is Lambada. De cursus onder leiding van de Uaanse docente Julia- tra ga. Voor informatie: 122497. Ook begint een is jazzballet onder lei- van Anneke Harting. jkf informatie: 071- iezelfde Droomfabriek id een zangcursus van Deze staat onder lei van Inge Bakker mdagavond) en Mach- renzel (dinsdag- id). Lichte en populaire 'ek komen aan bod. informatie: 020- EN Concrete voorstel- iver noodverkeersdrem- n de Slaaghwijk worden leptember gedaan. Zo be- I wethouder J. Walen- 1 gisteravond tijdens de (issievergadering voor so- vernieuwing. Bewoners Slaaghwijk vragen al ja- m deze rubberen ver- bare verkeersdrempels. ^jlikamp hoopte „voortaan ^equater te kunnen op- bij dit soort proble- Na overleg met de di- Wethouder Hettinga: Beleid mag geld kosten. foto: tejo ringers LEIDEN Het Leidse college van B en W, met uitzondering van burge meester C. Goekoop, wil het economisch anti- apartheidsbeleid doorzet ten. De eis van minister I. Dales om dit raadsvoorstel voor 15 september te ver nietigen wordt hiermee genegeerd. De minister van binnenlandse zaken heeft eerder gedreigd het raadsbesluit voor vernieti ging voor te dragen bij de Kroon. Het college wil dit juist uitlokken, zo vertel de wethouder W. Hettinga (welzijn) gisterochtend. Wat de minister vooral dwars zit is het voorkeursbeleid bij het kiezen van een bepaald be drijf. Niet alleen wordt naar prijs, kwaliteit, service en der gelijke gekeken, maar ook en vooral naar eventuele banden met Zuid-Afrika. Als een be drijf met dat land contacten heeft, dan valt het automatisch af. „Dat mag ook best wel wat geld kosten, dan levert het ge kozen bedrijf maar langzamer, of is de prijs wat meer, dat maakt niet uit", vult Hettinga aan. Leiden heeft heel uit drukkelijk gekozen voor dit beleid, samen met de Lota-ge- meenten (Lagere overheden tegen apartheid), geeft hij aan. „De minister geeft geen onder bouwing voor haar eis. Ze zegt alleen dat dit beleid strijdig is met het algemeen belang. De minister moet onderbouwen wat strijdig is met het alge meen belang als je zo'n groot draagvlak hebt. Zo'n 23 ge meenten, waaronder Amster dam, Rotterdam en Den Haag, hebben zich uitgesproken voor een voorkeursbeleid. Je kiest heel principieel en het zomaar afschaffen is voor mij onver teerbaar", vindt Hettinga. „Laat de minister maar voor de Kroon aantonen, waarom dit beleid moet worden afge schaft". ven en telefoontjes die daar binnenkomen met het verzoek om verkeerstechnische voor zieningen". E. Coremans (D66) vroeg de wethouder of de brie ven en telefoontjes van de Leidse burgers op tijd waren afgehandeld. Daarover zou hij contact opnemen met de direc tie verkeer. Gisteravond werd de stand van zaken omtrent sociale vernieuwing bespro ken. De wijken die hiervoor, zijn aangewezen zijn de Slaaghwijk, Pancras-Oost en Leiden-Noord. Van de vele as pecten van sociale vernieu wing worden de financiering, de loketfunctie en de voorlich ting als eerste uitgewerkt door de gemeente. Voorstellen hier over worden niet voor eind september verwacht. Wethou der H. van Dongen vertelde dat waarschijnlijk voor het eind van het jaar de eerste mensen via de banenpools aan de slag kunnen. Ook verwacht zij dat de internationale kop- klas, gekoppeld aan de basis school, wordt gerealiseerd. De wijkraden moeten zo snel mo gelijk beginnen, zodat een ac tieplan per wijk kan worden opgesteld. LEIDEN Wil Omroep Rijnland (OR) in aanmer king komen voor een zo geheten representativi- teitsverklaring van de ge meente Leiden, dan zal deze streekomroep zich opener moeten opstellen voor andere (lokale) omroeporganisaties. Onder die voorwaarde is het Leidse gemeentebestuur bë- reid om met OR over eventue le financiële steun te praten. Dat is de strekking van een kritische brief die het Leidse college van B en W gisteren aan het bestuur van de omroep heeft gestuurd. Omroep Rijnland heeft de ver- klaring van Leidse gemeente raad nodig om opnieuw in aanmerking te komen voor een zendvergunning die om de vijf jaar wordt verstrektdoor het Commissariaat van de Me dia. Rijnland kreeg medio de jaren tachtig een zendvergun ning nadat 14 gemeenten daar toe positief hadden geadvi seerd. Thans hebben maar Wethouder Walenkamp: Rijnland i acht gemeenten in de Leidse agglomeratie dat gedaan. In vijf gemeenten dingen nu ook andere omroepinstellingen naar een vergunning, onder meer in Valkenburg, Leider dorp, Noordwijk en Rijnsburg. Ook in Leiden diende zich in ex-piraat Freewave een lokale tegenhanger van Rijnland aan. Pogingen van ex-wethouder T. Van der Nat om de twee bij el kaar te brengen, stuitten tel kens weer op de al of niet te rechte financiële eisen van OR. Een derde, in de haast op gerichte organisatie SOOL diende zich aan als alternatief om als machtiginghouder de zendtijd tussen Rijnland, Free wave en andere derden te ver delen. B en W laten zich in de brief aan OR kritisch uit over de toegankelijkheid van de om roep voor derden. Volgens on dertekenaar wethouder J. Wa lenkamp vraagt Rijnland een dusdanig hoge prijs voor ande re organisaties die via Rijn land willen uitzenden, dat een uitholling van de representati viteit plaats heeft: „Het open karakter wordt belemmerd", aldus Walenkamp, die overi gens een van de oprichters van OR is. Hij was jarenlang ook voorzitter. De wethouder wil nu, in een laatste poging voordat eind september de gemeenteraad een definitief advies aan het commissariaat wordt gedaan, dat Rijnland zich (financieel) opener gaat opstellen: „Rijn land moet een meer open ka rakter krijgen. De band tussen machtiginghouder en pro grammamaker moet losser. Freewave, dat zeker ook een marktsegment vertegenwoor digt, wordt op de huidige ma nier belemmerd", aldus de wethouder die zegt zich ervan bewust te zijn dat de gemeente zich ook wat bescheiden te genover OR moet opstellen: „Wij willen ons niet met de in houd van de programma's van Rijnland bemoeien. Ze krijgen ook geen enkele subsidie van ons dus zijn ze de gemeente niets verplicht". Om Rijnland wat tegemoet te komen, wil hij met de streekomroep overleg gen of er niet toch een subsi diemogelijkheid vanuit de ge meente bestaat. Voorzitter J. Van Leeuwen van Omroep Rijnland toonde zich gematigd positief over de brief van het college: „Aller eerst wil ik duidelijk maken dat wij geen drempels opwer pen voor derden. Wij hande len volgens de mediawet. In het verleden heeft de gemeen te alleen maar eisen gesteld zonder dat daar wat tegenover stond. Voor wat hoort wat. Nu wordt ons een financieel handvat aangereikt. LEIDEN Tientallen kunstwerken van de ge meente staan werkeloos in het depot van Stedelijk Museum De Lakenhal. Daar wil het college van B en W wat aan gaan doen. Er is een commissie samengesteld die gaat be kijken of de werken te ruggegeven kunnen wor den aan de maker. Of dat voor het kunstwerk een andere bestemming ge vonden kan worden. De kunstwerken zijn in het verleden via de Beeldende Kunstenaars Regeling (BKR) aangekocht door de gemeente. „Er zijn duizenden bruikbare kunstwerken aangekocht. Van een klein aantal zeggen we, dat was wel een goede aan koop, maar daar kunnen we niets mee. Ze zijn te groot, moeilijk plaatsbaar of er zitten bijvoorbeeld te scherpe kanten aan. Die kunstwerken staan al jaren in het depot en het is zinloos voor de gemeente om ze te bewaren", legt A. van der Ree van de directie cul tuur uit. De commissie wordt gevormd door de directeur van De La kenhal, de conservator moder ne kunst van het museum en de beheerder van de kunstuit leen. „Zij adviseren om het kunstwerk terug te geven of overleggen met de kunstenaar over een andere bestemming. Als een van de leden zich ver zet, dan gaat het advies niet naar het college. Er moet een unaniem advies worden uitge bracht, zeg maar voor extra veiligheid, daarna neemt het college een besluit over dat kunstwerk", aldus Van der Ree. (ADVERTENTIE) Hij naar de Gemeentelijke Kredietbank Leiden. Die biedt de beste oplossing voor persoonlijke leningen tot fl. 30.000,-. Vlot in orde gemaakt en geheel op de persoonlijke situatie afgestemd. Bovendien is de rente laag en zijn de soepel. Bent ook op zoek naar zo'n plezierige lening? Kom gewoon even praten. Op werkdagen van 9.00-12.30 uur en donderdagavond van 17.30-19.30 uur. Bellen voor nadere informatie kan natuurlijk ook. Deze originele Parker Rollerpen, waarin uw eigen naam wordt gegraveerd, krijgt u toegestuurd na het opgeven van een nieuwe abonnee. De nieuwe lezer wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. J Noteer als nieuwe abonnee ingaande I Naam: Voorl: I Adres: I Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle bezorging) aflossingsvoorwaarden GOED VOOR UW LENING Gemeentelijke Kredietbank Leiden Breestraat 24, Postbus 11300, 2301 EH Leiden tel. 071-254145 I Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: J maand (automatisch betalen) f 24,85 I kwartaal via acceptgiro f75,10 J Stuur als dank een Parker Rollerpen naar: I Naam: I I Adres: Postcode/plaats: J Op de pen moet komen te staan: I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag. Ihz 1

Leidse Courant | 1990 | | pagina 11