CeicUc 6owa/ni Studie naar eerste fase van 3 jaar Irak maakt einde aan uittocht van buitenlanders 8- 2 3 5 8 Pronk wil armste landen alle schulden kwijtschelden ANDIJVIE EN SLAVINKEN Noviteiten Laatste vonk gedoofd eltsin nimmer 1 sovjets VANDAAG 14 Dagen Gratis Uitgave Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers), Postbus 11, 2300 AA Leiden, telefoon 071-122 244, fax 071-134 941 tbv. redactie. Directeur-hoofdredacteur: J.J. Hallewas, Chef-redacteur G.L Onvlee. Maandag 3 september 1990 81ste jaargang no. 24818 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Losse nummers f1,35 Half tot zwaar bewolkt. In de nacht en vroege ochtend re gen, wegtrekkend naar het oosten. In de loop van de dag enkele buien. Minimumtempe ratuur ongeveer 16 graden. Middagtemperatuur omstreeks 18 graden. Matige zuidwesten wind, kracht 3 a 4, overdag draaiend naar noordwest en mogelijk toenemend tot krach tig, 6. «ax-blokkade" Justitie Dor ontevreden advocaten HAAG De advocaten in het arrondissement Utrecht zijn norgen begonnen met acties voor een hogere vergoeding de sociale advocatuur. De actie heeft de vorm van een •blokkade". De zeshonderd advocaten in Utrecht sturen om leurt een fax naar het ministerie van justitie met de bedoe- de bereikbaarheid van het departement per fax te hinderen, et faxbericht geven de advocaten een uiteenzetting van de nen voor de actie. Het opmerkelijke van de actie in Utrecht loral gelegen in het feit dat de hele balie deelneemt, dus ook dvocaten die zelf geen pro-deo zaken doen. Volgens woord der mr. T. Zuidema van de Vereniging Sociale Advocatuur )k voor de advocaten die geen toegevoegde zaken doen de t vol. De fax-blokkade is de eerste van een reeks actiemid- n die de advocaten in petto hebben. Volgende week zal de en van de advocaten in het arrondissement Utrecht tijdens rechtszitting een verklaring afleggen. De advocaten zijn van tijdens deze zitting massaal (in toga) te verschijnen. De Leidse wethouder Hans de la Mar (milieu) verrichte vanoch tend de symbolische handeling die het sluiten van de Leidse vuilverbranding tot een feit maakt. Hij was het liefst een nog brandende vuilverbrandingsoven met een poederblusser te lijf ge gaan, zo zei hij vanochtend. Hij verwachtte dat dat een „leuk ef fect" zou opleveren. Maar de vu ren van de Leidse vuilverbran ding waren al uit en De la Mar moest met een simpele brand slang en water een stapel bran dend hout in de oven doven. Het gevolg van de sluiting is dat „Leiden veel heftiger aan de gang moet met gescheiden op halen van afval. De winkels moeten ook minder afval produ ceren. Iedere ons boterhamworst mag niet meer in twee ons mate riaal verpakt zijn", zei De la Mar. Hij wil het te verbranden vuil bin nen vier jaar met de helft vermin deren, zodat de nieuwe installa tie bij Ypenburg het vuil gemak kelijk kan verwerken. De nieuwe vuilverbranding is voorlopig niet open. Het Leidse afval wordt in Wijster en in Utrecht gestort. Volgend jaar komt mogelijk Zwijndrecht als nieuwe stortplaats daarbij. De provincie zoekt nog naar andere mogelijkheden, gaf De la Mar aan. foto: wim van noort |)SKOU De populari- van Sovjet-president |phail Gorbatsjov onder bevolking is in een jaar I met de helft gedaald, wijl die van zijn rivaal (ris Jeltsin in diezelfde I sterk is toegenomen. nd Gorbatsjov in de zomer a 1989 nog bij 36,2 procent (i de mensen in aanzien, nu Bat nog maar bij 18,4 pro- (t. Jeltsins gezag wordt ins door bijna de helft van Sovjet-burgers erkend (47,1 kent tegen vorig jaar 29 leent), aldus een opiniepei- g van het nationaal cen- |m voor sociaal-politiek on- rzoek. Sociale wetenschap- n zijn tientallen jaren lang Öerdrukt geweest in de Sov- i Unie en enquêtes zoals deze ren al helemaal niet aan de Ie, omdat het Kremlin een- iidig niet geïnteresseerd was :de mening van de mensen. It is juist Gorbatsjov ge lest, die het peilen van de pming onder de bevolking (onderdeel van de glasnost- prestrojka-politiek krachtig £ft gestimuleerd. *ina 4: Herindeling Mos- slag voor oude partij-ap- aat en maffia RECTOR RIJ OPENING ACADEMISCH JAAR: DEN HAAG Het ministerie van onder wijs studeert op plan nen om de cursusduur in het gehele hoger onderwijs verder te beperken. De eerste fase van univer siteiten en hogescholen wordt in die plannen te ruggebracht tot drie jaar. Alleen de studenten in het hoger beroepsonderwijs die' van de havo komen, zouden straks nog vier jaar over hun studie mogen doen. Dit onthulde prof.dr. R.A. de Moor, rector mag nificus van de Katholieke Universiteit Brabant, van- ,daag bij de opening van het academisch jaar van zijn instelling in Tilburg. Universiteiten krijgen in de plannen ook een twee de fase. De onderzoeks scholen die minister Rit- zen wil introduceren, zou den in een derde fase moeten worden onderge bracht. De Moor zei niet te weten of de plannen ooit naar buiten zullen komen. Op voorhand wees hij ze ech ter van de hand. De uni versiteiten zouden op nieuw hun hele onderwijs overhoop moeten halen, terwijl ze dat acht jaar ge leden bij de invoering van de tweefasenstructuur ook al hebben gedaan. Natuurlijk liggen er aan deze plannen vooral finan ciële motieven ten grond slag, stelde de rectór. Juist het begrotingsbeleid van de overheid, in combinatie met een geringe waarde ring voor het onderwijs, was in de afgelopen jaren een belangrijke oorzaak van breuken met het ver leden. De Moor haalde hier fel uit: „Een echt onderwijs beleid is onder de kabinet- ten-Lubbers onmogelijk geworden, lange termijn- beleid is vervangen door ad hoe, en daardoor dik wijls tegenstrijdig beleid." Behalve de Katholieke Universiteit Brabant open den vandaag nog elf uni versiteiten hun acade misch jaar. De redes van de universitaire bestuur ders bewogen zich tussen twee uitersten. De be stuurders vroegen om rust, maar ook de noodzaak van veranderingen werd in een aantal inleidingen on derschreven. Pagina 3: Universiteiten bedolven onder plannen Laatste der Mohawks Het Canadese leger heeft gisteren met heli kopters en pantservoertuigen een einde ge maakt aan de blokkade-acties van Mohawk- Indianen die recht op eigen land eisen. Er vie len geen slachtoffers, ook al keek deze laat ste der strijdende Mohawks een soldaat met ogen vol haat aan, terwijl hij zei: „Jij sterft vandaag". foto: epa 18 PAGINA'S Paus wijdt 43 priesters in Tanzania Werkloosheid en armoede lijken onuitroeibaar Staking Kosovo uitdaging voor Servische autoriteiten Bemanning fregatten: „Wij zijn geen Rambo's" Wim Rovers pleit tijdens afscheid voor betere samenwerking kust-VVV's Veel belangstelling voor VEBO in Groenoordhallen Lelden Verbazing over prijzenregen op vocalisten- concours GEESTELIJK LEVEN/OPINIE2 BINNENLAND 3 BUITENLAND4/5 LEIDEN/REGIO6/7 KUNST/RTV8 RTV PROGRAMMAS9 WEER/PUZZEL/MENU9 SPORT11 t/m 18 LONDEN De Iraakse autoriteiten hebben de toestemming voor een vlucht van de Britse luchtvaartmaatschappij Virgin Atlantic opge schort, waardoor het op halen van buitenlanders in Baghdad onmogelijk wordt. De maatschappij was van plan vandaag een Boeing 747 naar Baghdad te sturen om de wes terse gijzelaars op te halen. Ook voor het vertrek van een Frans vliegtuig naar Baghdad heeft Irak nog steeds niet de noodzakelijke toestemming ge geven. Groot-Brittannië is be reid alle medewerking te ver lenen aan Iraqi Airways, als de Iraakse luchtvaartmaat schappij door wil gaan met het vervoeren van gijzelaars naar het Westen. Londen zou er ook geen bezwaar tegen heb ben dat Iraqi Airways op de terugweg Irakezen meeneemt die in Groot-Brittannië wonen/ Alle buitenlandse journalisten in de Iraakse hoofdstad Bagh dad hebben intussen te horen gekregen dat zij het land voor morgen moeten verlaten. De Iraakse autoriteiten hebben bovendien besloten voorlopig geen visa meer te verstrekken aan buitenlandse journalisten. In de Omanitische hoofdstad Masqat heeft de Britse minis ter van buitenlandse zaken, Douglas Hurd, gisteren opge roepen tot strengere sancties tegen Irak om het land uit te hongeren en Baghdad zo te dwingen Kuwayt te verlaten. Groot-Brittannië overweegt de mogelijkheden van een lucht- blokkade tegen Irak naast de al bestaande land- en zeeblok kades. De Libische leider Mu- ammar al-Gadaffi heeft al la ten weten dat zijn land geen boycot zal uitvoeren van de voedseltransporten naar Irak. Daarmee is Libië het eerste land dat expliciet te kennen geeft niet langer mee te willen werken aan de uitvoering van het door de Verenigde Naties opgelegde handelsembargo. VN-secretaris-generaal Javier Perez de Cuellar heeft zijn tweedaagse overleg in Amman met de Iraakse minister van buitenlandse zaken Tareq Aziz over een mogelijke oplossing van de Golfcrisis een grote „teleurstelling" genoemd. Vol gens de VN-chef weigert Irak in duidelijke termen toe te zeggen dat het zich geheel uit Kuwayt terugtrekt. Pagina 5: „VS beramen plan om Husayn te verdrijven" CN HAAG Onder be- aide voorwaarden is mi- iter Pronk (Ontwikke- igssamenwerking) be id om de armste ont- kkelingslanden alle lulden kwijt te schel- n die zij hebben uit- lan bij de Nederlandse erheid. onk zal dit standpunt uit- agen op een VN-conferentie in Parijs, waar deze week wordt gepraat over de situatie van de 42 minst ontwikkelde landen. Nederland wordt daar mee een van de .eerste rijke landen die willen afzien van de terugbetaling van de schul den door de allerarmste lan den. Volgens een woordvoer der van Ontwikkelingssamen werking is hiermee een bedrag gemoeid van meer dan hon derd miljoen gulden. Als voor waarden voor de kwijtschel ding noemde Pronk dat de armste landen orde op zaken moeten stellen in eigen huis en dat andere rijke landen het voorbeeld van Nederland moéten volgen. Daarnaast wil de minister Chi li de komende twee jaar dertig miljoen gulden ontwikkelings hulp geven om de produktie ten behoeve van de export te bevorderen. De hulp aan Chili werd stopgezet na de moord op president Salvador Allende tij dens de staatsgreep in septem ber 1973, die generaal Pino chet aan de macht bracht. Hoewel het Chili de laatste tien jaar in economisch opzicht goed is gegaan is blijvende hulp noodzakelijk vindt Pronk, omdat de armen stel selmatig zijn vergeten. Zij zijn de dupe geworden van een „rechts en effeiciënt beleid". (ADVERTENTIE) ie dinsdag en woensdag bben we groente en vlees de aanbieding. ndijvie, avinken, 0143012.901 OQ ®®s® lr§9" ands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. stel dat er geen krant was Dieven stelen in Lisse meubels en vrachtwagen LISSE Dieven hebben in het afgelopen weekeinde toegesla gen in Lisse. Bij een meubelbedrijf aan de Grevelingstraat werd een vrachtwagen van het bedrijf vol meubelen geladen en ver volgens werd ermee weggereden. De inbrekers braken een toe gangshek en een deur open om bij de meubels te komen. De waarde van het gestolene is aanzienlijk. Aan de Mendeldreef werd in het weekeinde de voordeur van een woning opengebro ken. Hier werd een paar honderd gulden aan geld weggenomen. Dode man gevonden na veertien dagen LEIDEN Een 81-jarige Leidse man is zondagochtend dood aangetroffen in zijn woning aan de Schimmelstraat. Hij bleek al twee weken daarvoor te zijn overleden. Buren waarschuwden de politie omdat ze de bejaarde man al dagen niet meer hadden gezien. De politie ging de woning binnen en trof het stoffelijk overschot aan. Uit onderzoek bleek dat de 81-jarige waarschijn lijk half augustus een natuurlijke dood is gestorven. Verdachte dodelijke steekpartij aangehouden VELSEN De politie van Velsen heeft gisteren een 25-jarige inwoner van Zandvoort aangehouden op verdenking van moord. De man is mogelijk de dader van de steekpartij waarbij op 3 augustus een negenjarige jongen uit Den Bosch nabij het station van Santpoort-Noord om het leven kwam. De politie kwam de man op het spoor dankzij een tip van een inwoner van Velsen die de verdachte gistermiddag zag fietsen langs de rijks weg te Santpoort en hem herkende aan de hand van een gepu bliceerd signalement. De man bekende spontaan de gezochte da der te zijn. Vijf en zeventig uur non-stop fiet sen is een aardi ge stunt, maar leuk wordt het pas wanneer daarbij het regel matig wassen, scheren en ver kleden niet wordt vergeten. Hier gebruikt deze Indiase mara thonfietser in Maleisïe zijn em mer nog om het hoofd koel te houden. Of hij dezelfde emmer gebruikt als hij toe is aan een sanitaire non stop, laat zich gemakkelijker ra den dan fotogra feren. foto: afp Twee doden bij aanslag Bilbao BILBAO Een bbmaanslag in de Spaanse kuststad Bilbao heeft gisteren aan twee mensen het leven gekost, een lid van de Gu- arda Civil en een burger. Twee gemeente-ambtenaren raakten zwaar gewond. De bom, die was geplaatst in een auto, explo deerde voor de ingang van het politiebureau. Volgens de woord voerder is de aanslag vrijwel zeker het werk van de ETA, de Baskische afscheidingsbeweging. De strijd van de ETA voor een onafhankelijk Baskenland heeft sedert 1968 al aan vele honder den mensen het leven gekost. Het aantal bezoekers aan de Firato - de beurs voor consumentenelektronica - mag de organisato ren dan zijn tegengevallen, vastgesteld is dat de meesten een uur langer in de RAI verbleven dan bij de vorige expositie twee jaar geleden. En dan te weten dat het eigenlijk ook nog ontbrak aan de no dige in het oog springende noviteiten. Duidelijk blijkt maar weer dat een mens niet leeft van consu mentenelektronica alleen. De krant bijvoorbeeld, die kan hij evenmin missen. Wie nu een proefabon nement op de Leide Courant neemt, krijgt niet al leen een dagblad waar hij veel langer in leest, maar ook nog een dat elke dag weer vol staat met noviteiten. I I Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, I gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken. I Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 1 7,50. I Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: I maand f. 24,85 (met automatische betaling) I kwartaal f. 75,10 Naam: Voorl.: j Postcode/Plaats: Telefoon: (voor controle op be2orging) Deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag OF BEL: 071 -122 244 ao> I Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement worden geweigerd. I £eidóeSotwa/nt

Leidse Courant | 1990 | | pagina 1