2omont Bewoners willen van erfpacht af ALLER LEICDS) °Pgble aSS**. 'mo°i"kum±heltt :oen°°^To7 f' Een bruiloft tot in de puntjes verzorgd STAD OMGEVING/RTV Recherche verspreidt signalement verkrachter IN WIJKEN BOCKHORST, KOPPELSTEIN EN STEVENSHOF lulturele diplomatie iet kunst van anadese indianen Persoonlijk cadeau |M I II I II 1 I 1 I I II I CeidócSoti/ta/nt 3' De grootste en lekkerste taart van uw leven eet u natuurlijk met uw familie en kennissen op uw trouwdag. ■149540: Leiders Koor In de Waalse kerk wordt zondagavond een concert ge houden. Het koor Capella pro Cantihus onder leiding van Theo Tobé treedt dan op. De zang begint om 19.00 uur in de kerk aan de Bree- straat 64 in Leiden. Leidse Hout De Leidse Harmoniekapel geeft zondagmiddag een concert bij het theehuisje in de Leidse Hout. Het concert, dat is georganiseerd door de Vereniging Vrienden van de Leidse Hout. begint 14.00 Maaltijd Informatie over „Het Medi cijn wiel" wordt maandag ge geven tijdens de Maaltijd op water en brood". De maaltijd is voor iedereen toegankelijk en wordt ge houden in het Knooppunt voor jongerenpastoraat en diakonaat. Oude Rijn 44b in Leiden. Iedereen is welkom. De toegang is gratis. Bingo De activiteitengroep van het dienstencentrum Merenwijk houdt maandagmiddag om 14.00 uur een bingo. Het dienstencentrum is gevestigd in Rosmolen 6. De toegang is vrij. Literatuur Auteur Maarten 't Hart en universitair docent Peter van Zonneveld praten maandagavond in het kader van Burcht Literair. Aanlei ding is de novelle 'Het ge heim van de Leidse Hortus' van Van Zonneveld, die en kele maanden geleden werd uitgebracht. Burcht Literair wordt gehouden in De Burcht. Burgsteeg 14 in Lei den. De aanvang is 20.15 uur. De toegangsprijs is tien gulden. Concert In het kader van het Jonge ren-Contact houdt jazz-mu zikant Carel Heinsius zon dagavond een concert. Het begint om 19.30 uur en vindt plaats in de Bethlehemskerk aan de Lammermarkt 57 in Leiden. Iedereen is welkom. De toegang is gratis. Kinderdans De Stichting voor folkloristi sche dans (FETA) organi seert vanaf 4 september cur sussen voor en optredens door jongens en meisjes van acht tot zestien jaar. De cur sus wordt gehouden aan de Middelstegracht 8 in Leiden en in het Bondsgebouw, Leidseweg 100 in Voorscho ten. Voor informatie: 071- 215650. kope ais i (nabij Gm/: 'JSerlaan '/in 219519. f HAAGSC Motel „HET HAAGSCHE SCHOUW" Keuze uit 7 prachtige zalen en.... de mooiste bruidssuite van Zuid-Holland! Vraag vrijblijvend inlichtingen: HAAGSCHE SCHOUWWEG 14, LEIDEN...TEL. 071-315744. VRIJDAG 31 AUGUSTUS 1990 PAGINA 9 NOORDWIJK Door een signalement te verspreiden hoopt de recherche van de Noordwijkse politie de man op het spoor te komen die dinsdagavond op brute wijze een Amerikaanse toeris- te verkrachtte. Deze verkrachting had plaats rond tien uur op het strand van Noordwijk ter hoogte van de golfclub. De politie zoekt een 20 25-jarige die circa 1,75 meter lang is. Hij heeft kort, zwart-bruin haar met slagen, donkere ogen en een krach tig, stevig postuur. De man had een donker getint uiterlijk en sprak gebrekkig Engels. Zijn moedertaal is vermoedelijk Frans of Spaans. Hij was gekleed in een blauwe spijkerbroek een een rood t-shirt en droeg verder lichtkleurige sportschoenen met biezen. Om zijn hals had hij twee goudkleurige kettingen en aan een daarvan hing een goudkleurig kruisje. De politie verzoekt iedereen die meent een dergelijk figuur dinsdagavond in de duinen of op het strand gezien te hebben of die iemand kent die aan het signalement voldoet, de recherche van de gemeentepolitie Noordwijk te bellen. Tel. 01719-11100. Filmopnamen bij de Burcht LEIDEN Het Amsterdamse bedrijf Allard tv productions maakt vanavond en morgen avond filmopnamen bij de Leidse Burcht. Het bedrijf doet dat in opdracht van de VPRO. Er wordt een film over de Tweede Wereldoorlog ge maakt. Er worden voorname lijk binnen de ring van de Burcht opnamen geschoten. De filmploeg, bestaande uit ruim veertig mensen, is beide dagen van 19.00 tot 3.00 uur aanwezig. De Burcht en omge ving zijn vanaf 19.00 uur afge sloten voor publiek. De politie en een bewakingsdienst hou den daarop toezicht. VROUW VERLEENT HULP EN WORDT BESTOLEN LEIDEN Een behulpzame vrouw uit Wassenaar is gister middag op de Haagweg besto len. Ze zag rond twee uur een ongeval gebeuren. Daarbij kreeg een 16-jarige op de Haagweg rijdende bromfietser geen voorrang van een auto mobiliste uit Gouda. De brom fietser liep daarbij neus-, hand- en schouderletsel op. De Wassenaarse zette direct haar auto aan de kant om eerste hulp te verlenen. Toen ze bij haar niet afgesloten auto te rugkwam, bleken twee lede ren ceintuurs en een lederen toilettas gestolen te zijn. De waarde van de buit is 500 gul den. Cursussen in alle maten tijdens de Educamarkt LEIDEN Het Stadhuisplein is morgen het decor van de Educamarkt. De markt, waarop informatie wordt gegeven over opleidingen voor volwassenen, is een initiatief van het Regio naal Educatief Centrum. Dit jaar is het motto van de Educa markt „Een nieuw spoor". Op de markt presenteren 28 instel lingen op het gebied van de volwasseneneducatie zich met hun programma voor het jaar 1990/1991. De instellingen ver lenen tijdens de Educamarkt advies en hulp bij het kiezen van een geschikte opleiding of cursus. Het aanbod aan oplei dingen en cursussen is enorm. Leidenaar mishandeld door dronken man LEIDEN De politie heeft gisteravond om kwart voor twaalf een 32-jarige dronken Leidenaar aangehouden. De man had kort ervoor in de Anna Paulownastraat een 64- jarige invalide man geschopt en geslagen. De dader wilde het huis van de 64-jarige man in. Daar was zijn broer op bezoek met zijn vriendin. De dader wilde zijn broer spreken over die vriendin, omdat hij zelf in het verleden een verhouding met haar heeft gehad. Het slachtoffér probeerde de duide lijk beschonken man bij de deur tegen te houden, waarop de dader begon te slaan. LEIDEN Bewoners van de wijken Boekhorst, Koppelstein en Stevens hof willen van hun erf pacht af. Dat vragen zij in een brief aan het col lege van B en W. De be wonersbelangenvereni gingen hebben bijna der tig brieven naar verschil lende instanties ge stuurd. Er heerst nog veel onduide lijkheid over de erfpacht. De bewoners wachten anderhalf jaar op een nieuw erfpacht contract van de gemeente. De termijn waarin het contract zou worden aangeboden is verstreken. De automatise ring kreeg daarvan de schuld, zo schrijven de verte genwoordigers van de belan genverenigingen. „Dit soort onzekerheid leidt tot geruch tenvorming en aarzeling bij de mensen om een huis te kopen in deze wijken". In Boekhorst en Koppelstein is de erfpachtcanon 75 jaar van kracht, in de Stevenshof is dat voor onbepaalde tijd. In de brief wordt verwezen naar de Merenwijk, de Coe- bel en de Stevenshof waar het mogelijk is huizen op ei gen grond te kopen. „Dat de gemeente het erfpacht-prin cipe laat vallen voor grote bedrijven, die kunnen drei gen met werkgelegenheid is begrijpelijk, maar dat ook projectontwikkelaartjes op ei gen grond kunnen bouwen, roept bij ons vragen op". Ze wijzen ook op de voorkeur voor eigen grond bij kopers, hetgeen leidt tot verlies van bewoners aan de Merenwijk. „Wij verzoeken u de erfpach ters in staat te stellen hun grond definitief in eigendom te verwerven. Het zou de ge meente in een keer een hoop geld in het laatje brengen en een stuk administratie over bodig maken en het zou de burger het prettige gevoel ge ven dat een stuk rechtsonge lijkheid wordt weggenomen", aldus de verenigingen. Ook de nadelen van erfpacht worden opgesomd, bijvoor beeld de financiële onzeker heid. Het grootste nadeel vin den de briefschrijvers de on duidelijkheid over hetgeen gebeurt na het verstrijken van de erfpachttermijn. R. van Mullem van de direc tie grondzaken verwacht dat de bewoners het afkopen van erfpacht kunnen vergeten. „De politiek is hiertoe niet bereid, anders hadden ze dat in maart wel geregeld. Toen hebben ze het erfpachtbeleid gewijzigd. Mensen kunnen hun jaarlijkse canon afkopen voor 75 jaar. Daarvoor wordt hun contract gewijzigd. Maar we hebben bijna drieduizend erfpachters. Dat omzetten is een gigantische klus". Van Muilen hoopt dat de betrok kenen hierover dit jaar nog een brief in de bus krijgen. JBBEL-EXPOSITIE IN )LKENKUNDE EN MUSEON Apparatuur gestolen Bij een winkelier aan de Haarlemmer straat is deze maand voor 18.000 gulden aan apparatuur gestolen. Dat is telkens gebeurd zonder dat het personeel er iets van merkte. De verdwenen apparatuur zeven videocamera's, drie fotocamera's, een lens en twee walkmans stond in afgesloten vitrines. Zonder braakschade te veroorzaken is de apparatuur daaruit door de dieven ontvreemd. Vermoed wordt dat gebruik is gemaakt van een valse sleutel. Deze originele Parker Rollerpen, waarin uw eigen naam wordt gegraveerd, krijgt u toegestuurd na het opgeven van een nieuwe abonnee. De nieuwe lezer wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. i Noteer als nieuwe abonnee ingaande I Naam: Voorl: I Adres: Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle bezorging) I Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. J Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: 1 maand (automatisch betalen) f 24,85 l kwartaal via acceptgiro f75,10 Stuur als dank een Parker Rollerpen naar: J Naam: l Adres: Postcode/plaats: J Op de pen moet komen te staan: I N i lnd*r\ Morlot oontodmg bntoai kon een vtriod om ttr> abonnement Horden otwngerd I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar I Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Hoog. /nz I ÜX033 ceremoniële danspop, gemaakt door Art Thompson. FOTO: PR pEN Canada is ifij op zijn first people. Lt~11 zei Jacques Gignac, de )assadeur van Canada Nederland. Hij opende srmiddag de dubbe lpositie „In de Schaduw ""de Zon". Dat gebeur- in het Rijksmuseum Volkenkunde in Lei- lac opende het deel over it van indianen in Canada, daag wordt in het Museon i)en Haag het onderdeel de Inuit, de eskimo's in ida geopend. De beide de- van de dubbelexpositie in op hedendaagse kunst- jen van de autochtone Ikingsgroepen van Cana- tentoonstelling in het luseum voor Volken- nc!e is samengesteld door ngen panadian Museum of Civi- in in Quebec en aange- iristal i met voorwerpen uit de _sPrei Leidse collectie. ijn openingswoord bena drukte ambassadeur Gignac dat Canada zeer trots is op de „first people", die het land be woonden voor het „ontdekt" werd. Die trots blijkt volgens hem uit de culturele diploma tie, die thans met de kunst van Inuit en indianen wordt be dreven. In Canada woont tegenwoor dig zeventig procent van de indianen in reservaten. In weerwil van het dreigende uitsterven of de geruisloze as similatie van de indianen in de Canadese bevolking, is een vruchtbare kunstproduktie op gang gekomen. Daarbij wordt getracht traditionele vormge ving en thematiek te bewaren en een nieuwe inhoud te ge ven. In de laatste vijftig jaar van deze eeuw zijn drie duide lijk onderscheidbare stromin gen ontstaan, die ieder op hun eigen wijze de Indiaanse iden titeit onderstrepen. „In de Schaduw van de Zon" is de eerste overzichtstentoon stelling van hedendaagse kunst van Indianen en Inuit en zal te zien zijn tot en met 28 oktober. DDR-delegatie bekijkt Leidse monumentenzorg Een delegatie van acht Oost- Duitsers uit Potsdam bracht gistermiddag een bezoekje aan Leiden. Op uitnodiging van de Koninklijke Nederlandse Oud heidkundige Bond werden de afgelopen vijf dagen verschil lende plaatsen in Nederland bezocht. Het bezoek vloeit voort uit de in een impasse ge raakte restauratie van de Ne derlandse wijk (Hollands Vier tel) in Potsdam. In 1984 werd in deze, net buiten Berlijn gele gen stad, begonnen met het opknappen van de wijk die door de Nederlandse bouw meester Jan Bouwman tussen 1732 en 1742 werd gebouwd. Door een gebrek aan materi aal, geld en specifieke kennis van de Hollandse bouwkunst werd een delegatie van DDR- bouwdeskundigen en bestuur ders naar Nederland gehaald. De delegatie werd welkom ge heten door wethouder T. van Rij om vervolgens van de chef monumentenzorg G. de Klerk een rondleiding langs drie res tauratie-projecten te krijgen. Allereerst werd de locatie Nieuwe Rijn 54-58 bezocht (zie foto) waar twee panden wor den opgeknapt. Vervolgens ging het naar de Gekroonde Liefdepoort (Langebrug) waar een groot renovatie- en nieuw bouwproject onlangs werd af gerond. Als laatste werd de voormalige Bank van Lening op de Breestraat bekeken. Een cameraploeg van NOS-laat volgde de delegatie op de voet voor het maken van een pro gramma over de Duitse verkie zingen op 2 december aan staande. FOTO: TEJO RINGERS de mooiste dag van je leven begint met een kostuum van de saint

Leidse Courant | 1990 | | pagina 9