VN-chef sluit gesprek met 5addam Husayn niet uit CNN, omroeper in het werelddorp Bemanning fregatten op alles voorbereid ^[ITENLAND Qtidt&Qowuvnt VRIJDAG 31 AUGUSTUS 1990 PAGINA 5 retoria wil •aten met PAC ortii >rdei£, de V )aarl ie pi per :oek de sj ke hij IANNESBURG De Zuidafrikaanse rege- heeft de radicale anti-apartheidsgroepe- Pan Afrikaans Congres (PAC) formeel irfenodigd zich bij haar rivaal het ANC te ;en en deel te nemen aan de besprekingen een nieuwe grondwet voor het land. In nstelling tot het Afrikaans Nationaal Con- heeft het radicale PAC verklaard niet met blanke regering te willen onderhandelen r een machtsverdeling, en te streven naar rerwerping ervan. Op een congres van de ijjionale Partij van president De Klerk wordt »r dagen gesproken over het voorstel om de ij open te stellen voor zwarten. Een besluit over zou in november kunnen worden ge- lrben. Tekort aan sigaretten kost minister z'n baan MOSKOU Sovjet-president Michail Gorbatsjov heeft een minister ontslagen wegens het tekort aan sigaretten en ta bak in de Sovjetunie. Het tekort leidde in Moskou en andere steden tot demon straties van boze rokers, waarna in Moksou het rookwaar op de bon ging. De ontslagen minister, Vladilen Nikitin, die ook hoofd is van de Staatsinkoop Commisie, wordt verweten dat hij geen maatregelen heeft getroffen om de voorziening van tabak te waarborgen. Wie hem zal opvolgen is nog niet be kend. Wapens gevonden voor aanslag op moskee JERUZALEM De Israëlische politie heeft een verzameling wapens gevonden die ken nelijk bedoeld was om de Koepel van de Rots, een islamitisch heiligdom op de Tem pelberg in het oude Jeruzalem, op te blazen. Politiewoordvoerder Roni Yishaya zei dat de wapens, waaronder twee van de schouder af te vuren raketten, zijn gevonden in de ul tra-orthodoxe wijk Mea Shearim. Zij behoorden aan een joodse activist die in 1985 al eens is veroordeeld voor een misluk te aanslag op de met een gouden koepel ge sierde moskee. Het dagblad Hadashot zei dat in verband met de vermeende samenzwering meer ar restaties worden verwacht. Armeens Nationale Leger ontbonden MOSKOU Het para-militaire Ar meense Nationale Leger (ANL) is bereid zich te ontbinden. Het heeft gisteren de wapens neergelegd, nadat troepen van het Armeense ministerie van binnen landse zaken het hoofdkwartier ANL hadden omsingeld. Ongeveer vijftig le den slaagden erin te vluchten met hun wapens en munitie. Leiders van de or ganisatie roepen nu via de televisie hun honderden leden op de wapens in te le veren. Het Armeense parlement kon digde woensdag de noodtoestand in de Sovjet-republiek af nadat het in de hoofdstad Jerevan tot schietpartijen was gekomen. Ex-DDR-burgers in containerschepen HAMBURG Drie doosachtige containerschepen in een rivier achter een visfabriek dienen als behuizing voor ongeveer 1000 Oostduitsers die dit jaar in Ham burg zijn aangekomen. De ha venstad, die al niet in staat is vol doende woonruimte te bieden aan haar eigen 1,6 miljoen inwo ners, greep naar de schepen als een tijdelijke maatregel toen dui zenden Oostduitsers toestroom den nadat de communistische re gering in hun land ten val was gekomen. Nu gaat men er van uit dat zij er zeker nog twee, maar misschien wel vijf jaar moeten blijven. Quebec dreigt Mohawks met leger OKA Premier Robert Bourassa van Quebec heeft gisteren gezegd dat hij als nog het leger zal inschakelen om barri cades op te ruimen die Indianen hebben opgeworpen, nadat hun vertegenwoor digers van de onderhandelingstafel wa ren weggelopen. Het opruimen van de barricades op de Mercier-brug bij Mon treal werd gestaakt. De Iroquois Confe deratie van Zes Naties verliet de onder handelingen omdat ze het niet eens was met de in haar ogen oude kwesties die de gedelegeerden van het Kahnawake- reservaat opnieuw op tafel legden, waaronder soevereiniteit voor de Mo- hawk-indianen. (MAN De secretaris- ieraal van de Verenig- Naties, Javier Perez de tllar, is in de Jordaanse ifdstad Amman „hoop- n bré' begonnen aan zijn sidinJH^kken met de Iraak- ect (minister van buiten- Jizen|dse zaken Tareq Aziz. Dntst ïminkz benadrukte echter dat 0|^ ^Wt Tareq Aziz niet gaat rem ferhandelen over de resolu- die door de Veiligheids- lede| van je Verenigde Naties r- aangenomen. De VN-se- redeurjs-generaal zei niet uit te dat hij mogelijk door- t naar Baghdad voor een moeting met Saddam Hu lt li Amerikaanse president h en premier Thatcher van lot-Brittannië hebben de -chef hun zegen gegeven, tr lieten daarnaast blijken dat zij bar weinig verwachtin gen hebben van de resultaten van het gesprek. De VN-chef laat zich daardoor echter niet Gehekeld uit het veld slaan. „De situatie is zeer gespannen en moeilijk. Er staan mensenlevens op het spel. Ik kan daarom niet on verschillig blijven in de crisis". Israël Een Iraakse luchtmachtcom mandant dreigde gisteren dat Irak gevechtsvliegtuigen en raketten zal inzetten tegen Is raël en Saudi-Arabië als er een oorlog uitbreekt tussen Irak en de westerse troepen. „Als er oorlog uitbreekt zullen vernie tigende slagen worden toege bracht aan de Israëli's die nog steeds een boosaardige rol spe len en de zaak in de richting van een oorlog duwen". De Is raëlische regeringswoordvoer der, Avi Pazner, verklaarde in een reactie dat „degene die Is- De Britse" premier Margaret Thatcher hekelde gisteren de opstelling van het merendeel van de Europese bondgenoten. Tijdens een bijeenkomst van centrum-rechtse Europese po litieke leiders zei Thatcher dat behalve Groot-Brittannië en Frankrijk de bondgenoten de VS in de Golfcrisis in de kou hebben laten staan. „Het is triest dat in deze kritieke tijd Europa niet volledig naar ver wachting heeft gereageerd. Het was van belang dat wij daar snel waren. Wat wij doen en wat er is gedaan is voorlo pig voldoende geweest", aldus Thatcher. Atoombom Volgens de Amerikaanse om- roepmaatschappij CNN is Irak binnen twee jaar in staat een atoombom te ontwikkelen. Dat is veel sneller dan westerse experts tot op heden veronder stelden. CNN baseert zich op een rapport van de Ameri kaanse inlichtingendienst CIA. Een woordvoerder van de CIA wilde geen commentaar geven en een functionaris van het ministerie van buitenlandse zaken liet weten dat er tussen de verschillende instanties „verschil van mening bestaat over de vraag in hoeverre Irak is gevorderd met de ont wikkeling van een nucleair wapen". Lig ;a De ministers van buitenlandse zaken van de Arabische Liga zijn vandaag in Cairo opnieuw bijeen gekomen voor een bui tengewone zitting. Gisteren werd de vergadering ver daagd. Op de bijeenkomst staat het rapport van de secretaris generaal van de Liga, Chadli Klibi, centraal over de toepas sing van de resolutie die de Arabische Top op 10 augustus met betrekking tot de Golfcri sis heeft aangenomen. Die re solutie veroordeelt de Iraakse inval in Kuwayt en sanctio neert de zending van Arabi sche troepen naar het Golfge- bied. Ook stemden de Arabi sche landen in met het ver zoek van de Golfstaten om mi litaire steun van het Westen en de Verenigde Staten. Het doel van de bijeenkomst om tot een eensgezind Arabisch standpunt inzake de Golfcrisis te komen wordt ernstig be moeilijkt door de afwezigheid van acht van de 21 lidstaten van de Liga. Irak weigerde in Cairo te verschijnen. Algerije, Sudan, Tunesië, Yemen, Mau ritanië, Jordanië en de PLO stuurden evenmin een afvaar diging. Perez de Cuellar houdt ondanks de sombere vooruitzichten hoop op een goede afloop van zijn gesprekken met minister Aziz. Als de strijdende partijen in de Golf-crisis elkaar en de wereld iets te zeggen hebben, doen ze dat niet per diplomatieke post, maar per televisie. Ca ble News Network is het marktplein van de twin tigste eeuw. Jan als een wereldwijde „dorpsomroeper" fungeren; het tv-station CBS kreeg als eerste rdej interview met Saddam Husayn. Op de foto de ontmoeting tussen interviewer Dan Rather en de et tikse president. Het interview leverde CBS hoge kijkcijfers op. endfj FOTO: AP het conflict rond Irak langer en een ontknoping uitblijft, worden speculaties wilder. Eerste gedachtengan- Rner11 worden gevolgd door tweede en derde, en ortsvon<^iëheden buitelen over elkaar in hen en ja hoor, daar is hij; de komplotthe- jjt jgfie. De crisis in de Golf, aldus commenta ren Peter Schweizer in de New York Ti- )es en Jay Epstein in The New Republic, Jomt Moskou zo goed uit, dat argwaan op l llljn plaats is. Daarvoor geven zij de volgen- b argumenten. 1: Vanwege de aanwezig- jeid van Russische militaire adviseurs loet de Sovjetunie tevoren op de hoogte [jrpijn geweest van de Iraakse inval in Koe- 3 'eit. 2: Op 17 juli nog bezocht een hoge pvjet-militair Irak. 3: De crisis drijft de prijs van olie op. Een stijging van de olie prijs met één dollar per vat levert de Rus sen per jaar twee miljard dollar op. 4: Ook de goudprijs stijgt enorm. De Sovjetunie is na Zuid-Afrika 's werelds grootste goud producent. 5; Moskou heeft hard geld no dig. Conclusie: De Sovjetunie heeft zoveel belang bij de crisis, dat zij die wel eens ge regisseerd zou kunnen hebben. Het is een theorie die nog het meest doet denken aan die welke niet lang geleden in de Sovjetu nie zelf opgeld deden: wat er ook gebeurde in de wereld, altijd was het de schuld van het Amerikaanse imperialisme. Zou het, nu in Moskou het denken in stereotypen is af geschaft, niet beter zijn dit ook in New York achterwege te laten? HILVERSUM Pas toen de Nederlandse journalis te Hetti Lubberding het bezette Kuwayt had ver laten en in het naburige Saudi-Arabië was aange komen, besefte ze hoe be langrijk haar verslagge ving was geweest. Ze ont moette Kuwayti's en Sau- di's die op 2 augustus in Washington en Londen hadden gezeten en in bei de gevallen het nieuws uit haar mond hadden verno- Dat was mogelijk doordat zij verslag deed voor Cable News Network, oftewel CNN. Dit van oorsprong Amerikaanse televisiestation, dat 24 uur per dag nieuws uitzendt, slaagt er steeds meer in de uithoeken van de wereld aan elkaar te knopen. The global village', die mediasocioloog Marshall McLuhan al jaren geleden voorzag, begint vorm te krij gen: de wereld als dorp en CNN als dorpsomroeper. Die vergelijking gaat niet al leen op, en zelfs niet in de eer ste plaats, omdat er wereld wijd zoveel mensen naar CNN kijken, maar vooral omdat menig machthebber die de we reld iets wil mededelen zich bij CNN vervoegt of althans rekening houdt met dit station. Saddam Husayn laat zijn woorden direct maar Engels ondertitelen, zodat CNN ze live kan uitzenden. George Bush spreekt zijn redes sinds 2 augustus uit op momenten dat Irak en dus Saddam wakker is. Waldheim meldt zich uit eigener beweging bij CNN nadat hij in Baghdad ne gentig landgenoten heeft los- gepraat Het Sovjet-ministerie van buitenlandse zaken pro testeert eerst via CNN tegen de Amerikaanse inval in Pa nama en dan pas bij de Ameri kaanse regering. Winst Dat het met CNN zo ver zou komen had tien jaar geleden niemand durven denken. Nie mand, behalve Ted Turner. Deze Amerikaanse zeezeilér en zakenman lanceerde in 1980 tot grote vrolijkheid van de concurrentie een 24-uurs non-stop nieuwsstation. Dat Net van Ted kon natuurlijk nooit wat worden. Maar Tur ner zette door en won. Er bleek wel degelijk belangstel ling te zijn voor nieuws op alle uren van de dag, en niet alleen in Amerika. CNN wordt nu in 91 landen ontvangen en be reikt 61 miljoen huishoudens, waarvan 55 miljoen in de Ver enigde Staten. In Nederland komt CNN bij 1,5 miljoen mensen in huis; dat is een kwart van het aantal kabelkij kers. Verleden jaar maakte CNN een winst van 134 mil joen dollar. Turner, er heilig van over tuigd dat informatie-voorzie ning de wereldvrede dient, wil nog meer, beter en groter en is daarom bezig zijn station in- ternationaler en minder Ame rikaans te maken. Een CNN- reporter die het woord 'fo reign' gebruikt om aan te ge ven dat het gaat om een niet- Amerikaanse persoon of zaak, krijgt een boete van vijftig dollar. Critici menen evenwel dat daarmee het Amerikaanse ka rakter van CNN nog niet is verdwenen. Neem nu het nieuws van woensdag 29 au gustus. Het Headlines-News opent met de rampzalige ge volgen van een orkaan in Ili- nois: 24 doden. Volgt het be richt dat bij Ramstein een Amerikaans militair vliegtuig is neergestort: 13 doden. Daar na: Turkije houdt stand in de boycot tegen Irak, Bush pept zijn soldaten op, twee matro zen op een Amerikaans mari ne zijn gewond geraakt. Erica Egberts, sales-manager voor CNN in de Benelux, zucht als haar wordt gevraagd of dit nu geen typisch Ameri kaans journaal is. Die orkaan, was die nu echt het belangrijk ste? „Elke keer moet ik het weer uitleggen. Headlines is een apart station van ons, dat elk half uur het nieuwste nieuws geeft. Het nieuws over die orkaan was het laatste dat was binnengekomen, dóórom werd er mee begonnen". Maar een orkaan in Bangla desh die 24 doden vergt, is dat voor CNN ook het belangrijk ste nieuwste nieuws? „Jazeker. Kijk, het nieuws wordt vertoond in volgorde van binnenkomst. Daardoor kun je naar Headlines gaan kijken, tot je iets voor de twee de keer ziet. Dan weet je dat je de rest al in eerdere uitzendin gen gezien hebt". ken", voert ze aan, en boven dien: „We werken samen met nationale omroepen van ver schillende landen. Elke week hebben we het programma World Report, waaraan zij bij dragen kunnen leveren". CNN is, in een wereld waarin informatie een steeds belang rijker rol speelt, voor een be paalde doelgroep wat het marktplein vroeger was: de plaats waar de mensen die vinden dat ze ertoe doen el kaar ontmoeten. Politici, za kenlieden, bankiers, diploma ten, journalisten en andere, in ternationaal georiënteerde mensen komen er hun nieuw tjes uitwisselen. En nu ver schijnen Saddam Husayn en George Bush beurtelings op het CNN-marktplein, snel op elkaar reagerend, de één om ringd door appaudiserende ve teranen, de ander door angstig kijkende gijzelaars. De wereld is kleiner geworden, zeggen media-deskundigen, de men sen zijn dichterbij elkaar geko men. Maar helaas, dat geldt slechts in figuurlijke zin. Want het mag dan zo zijn dat Hu sayn en Bush elkaar en el- kaars publiek gemakkelijker kunnen bereiken dan vroeger, ze spreken toch nog heel ver schillende talen en begrijpen elkaar niet echt. Marktplein De verslaggeving van CNN, zegt Egberts, wordt in Ameri ka zelf nogal eens aangevallen omdat het zo on-Amerikaans is, zo neutraal. „We nemen geen positie in, we brengen nieuws. En dat doen we na tuurlijk vluchtig, want wie naar Headlines kijkt, kijkt ei genlijk naar krantekoppen". Dat ook een neutrale, naar ob jectiviteit strevende Ameri kaanse journalist nog altijd een Amerikaanse journalist is en dat diens waarneming van de werkelijkheid daardoor wordt gekleurd, wil Egberts wel ge loven. „Het net is in eerste in stantie ook nooit opgezet om buiten de VS te worden beke Onbegrip Zo is het nog maar de vraag of de Irakezen en hun supporters onder de indruk zijn van een Amerikaanse president in vakantiestemming en is nog twijfelachtiger of Saddam veel sympathie heeft verworven door gevangen kinderen over hun bol te aaien. Overigens lijkt wederzijds on begrip toch al een grote rol te spelen in het conflict. Hoe ge ïnformeerd' Saddam dank zij media en inlichtendiensten ook was, hij heeft niet voor zien dat zijn agressie op zoveel internationale weerstand zou stuiten En het is de vraag of Bush heeft geweten dat de Amerikaanse voortrekkersrol in de strijd tegen Irak een groot deel van de Arabische massa dusdanig zou prikkelen, dat gevreesd moet worden dat de wereld het komende decce- nium in de greep zal blijven van de Arabisch-westerse con troverse. In elk geval was gro te verbazing het resultaat in het wel-geinformeerde Wes ten. Ook in de Nederlandse pers verschijnen artikelen on der het motto 'Wat bezielt de Arabische medemens?' Wellicht valt onze verbazing, die voorkomt uit onwetend heid, te wijten aan het feit dat wij ons teveel laten informe ren door media van het kali- ber-CNN: snel, oppervlakkig, voorthollend van incident naar incident. Niets missen Ja, we zijn overal bij, we hoe- Ven geen bomaanslag, geen kabinetswisseling en geen aardbeving te missen. Maar in tussen ontgaat ons wel de ge stage ontwikkeling, dë veran dering in de geest van volken, de beslissende onderstroom. En als die aan de oppervlakte komt, als de vlam eindelijk in de pan slaat, staan we met open mond te kijken: Was het werkelijk zo erg in Roemenië? Steunden onze regeringen echt iemand als Saddam? Jawel. Want de wereld mag één dorp zijn, en we mogen door de dorpsomroeper op de hoogte gehouden worden van alle ongelukken in de straten verderop, een gemeenschap vormen we niet en zolang er géén ongelukken gebeuren hoeven we ook niet zo nodig te weten wat er in de andere straten gebeurt. Geen idee dat daar mensen in ellende leven, dat ze onderdrukt worden door hun straatoudste, de man met wie wij gezellig zaken doen. Tot we weer eens opge schrikt worden door een grote knal. Hé een ongeluk, eens kij ken wat er aan de hand is. STEVO AKKERMAN AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB HET GEHEIM VAN DE TUNNEL Maar nu is Robs nieuwsgierigheid helemaal geprikkeld besluit zijn ontdekkingstocht voort te zetten. Via een koker hij een kast en wanneer hij de deur voorzichtig opent, hij in de kajuit van Harries. Dót is een mooie ontdekking! En geluk, dat de baas een paar uur geleden aan land is Wat staat daar op tafel? Ah, het allernieuwste type tele- Daar moet Rob meer van weten. Hij drukt op de en kijk, het toestel blijkt een „stille verklikker" te zijn van wat aan boord gebeurt. Daar heb je de drukkerij weer. En hier de machinekamer. O, daar is ook een knopje met „tunnel" erop. Klik! En daar ziet Rob de arbeiders, diep onder de grond bezig. Maar deze plek herkent hij toch niet direct. Hij is nu al een paar maal in de tunnel geweest en heeft de omgeving goed op genomen. Zou er op een ander punt soms ook geboord worden? Rob schakelt het toestel weer uit en snuffelt verder rond. (Vervolg van de voorpagina) A/B WITTE DE WITH Commandant Van de Aa werkt met behulp van een piepklein lampje zijn scheepsjournaal bij. Het sturen laat hij over aan de Officier van de Wacht. Die tuurt met zijn nacht kijker over het kanaal en werpt om de twee minu ten een blik op de radar. De nachtelijke tocht door Egypte is saai. In de radioka mer, de commandocent'rale en andere vitale punten van het schip turen matrozen op de metertjes en de computer beeldschermen, het schip is storingsvrij, aanvallen worden niet verwacht. Maar schijn be driegt, het schip slaapt niet. Van de Aa heeft niets aan het toeval overgelaten. Port Said voorbij betekent verhoogd risi co. Een ondoordachte hande ling op een oorlogsbodem kan verschrikkelijke gevolgen hebben. Nog steeds is onduide lijk hoe en wanneer geweld gebruikt mag worden. De Wit te de With heeft maar wat noodvoorzieningen getroffen. Op alle dekken liggen polsdik- ke brandslangen om iemand die aan boord wil klimmen weg te spuiten. „Geweld is al leen in geval van zelfverdedi- ging toegestaan". •nderweg is wel al geoefend. Zo is er een gasoefening ge houden. Volgens instructeur Daan van Os zijn alle opvaren den volledig doordrongen van de ernst van de situatie. Ook zijn alle wapens getest. De Standard Missile is boven de Middellandse Zee bij een oefe ning afgeschoten, dé Goalkee per en de Seasparrow zijn eveneens in actie geweest. Alle systemen werkten feilloos. Oe fendoelen op tientallen kilo meters afstand van de Neder landse oorlogsbodems werden allemaal vernietigd. Zelfs de twintig millimeter mitrailleurs zijn getest. Toevallig kwam het fregat langs een half ge zonden zeilboot. Een paar mi nuten later was de kajuit ver andert in een gatenkaas. Openlijke kritiek hoor je niet van de hoge bazen op het schip. De regering geeft or ders, de Marine voert uit. Van de Aa wacht tot hij bericht krijgt waar hij naar toe moet en wat precies van de Neder landse fregatten wordt ver wacht. De bemanning neemt echter geen blad voor de mond. De hoge dames en heren in Den Haag zitten hoog en droog thuis, maar wij gaan de gevarenzone in. Overleg, overleg en nog eens overleg maar niemand weet precies wat er gaat gebeuren. De Nederlandse ambassadeur in Cairo, Mr. Hanrath, die de nachtelijke doortocht mee maakt, steekt de bemanning een hart onder riem. Bij aan komst levert hij volle postzak ken af die rechtstreeks met het vliegtuig ui Holland zijn gekomen. Maar ook hij moet het antwoord schuldig blijven over het verdere verloop van de operatie. In het verblijf van de matro zen laaien de gesprekken hoog op. „Saddam Husayn, als ik hem voor de loop krijg los ik het probleem op", beweert een heldhaftige matroos. „Nee", zegt een ander. „Ik vraag eerst zijn handtekening en leg hem dan neer". TELEVISIESTATION SPEELT GROTE ROL IN GOLF-CONFLICT

Leidse Courant | 1990 | | pagina 5