VS erkennen bestaan van broeikaseffect Kamerdelegatie op bezoek bij Mandela en De Klerk Mestbeleid faliekant mislukt QtidtaOomant Beschuldigingen van oud-AJXTer zijn ongegrond Korea's staan klaar voor eerste overleg tussen premiers CENTRUM LANDBOUW EN MILIEU: r>r> Verdachten overval AH-fililaal gepakt BINNENLAND VRIJDAG 31 AUGUSTUS 1990 PAGIN Minister als promotor Minister van justitie Hirsch Bal- lin feliciteert mr. C.P.J. Goor- den, die gisteren promoveerde op het proefschrift: „Rechtsbe voegdheid in het Bestuurs recht". De minister, die voor hij deel uitmaakte van het ka binet Lubbers-Kok hoogleraar Staats- en Bestuursrecht aan de Katholieke Universiteit Bra bant (KUB) was, fungeerde bij deze gelegenheid als promotor van Goorden. In deze hoeda nigheid overhandigde hij de bul aan de promovendus en sprak hij een laureaat uit. FOTO: ANP Rage rond „bakkie' als nachtkaars uit DEN HAAG De rage rond het „bak kie" (het gebruik van MARC 27 MHz- zendapparatuur) is als een nachtkaars uitgegaan. De sterk verminderde be langstelling en vrijwel storingsloze ap paratuur zijn de redenen voor het mi nisterie van verkeer en waterstaat om de machtiging die tot nu toe nodig is om een „bakkie" te mogen gebruiken vol gend jaar af te schaffen. Tien jaar gele den waren er nog bijna 178.999 gemach tigden, nu 61.227. Er werd destijds heel wat „afgetokkeld" via deze zendappara tuur. Het „bakkie" wordt nu vooral nog gebruikt door (acht van de tien) vracht wagenchauffeurs om een babbeltje te maken of om politiecontroles aan elkaar door te geven. Openbaar ministerie biedt wegtransport excuses aan BREDA Het openbaar ministerie in Breda heeft de ondernemersorganisatie NOB Weg transport zijn excuses aangeboden voor de be schuldiging dat een relatief groot aantal Bra bantse transportondernemingen bij het vervoer van hasj betrokken is. Dit melden de betrokken partijen gisteren in een gezamenlijke verkla ring. In de gezamenlijke verklaring wordt ge steld dat het betreffende tekstgedeelte ongeluk kig is geredigeerd. De beschuldiging stond ver meld in het jaarverslag 1989 van het Bredase parket. Tijdens een toelichting op dit jaarverslag kon hoofdofficier van justitie mr. AKalthoff hierover twee weken geleden geen nadere in formatie verstrekken. NOB Wegtransport toon de zich uiterst verbolgen over deze beschuldi ging, te meer omdat er geen enkel concreet feit werd genoemd. Gemeenten bezuinigen voor nieuw beleid DEN HAAG Ondanks hun betere finani positie gaan bezuinigingen bij gemeenten steeds door. De bezuinigingen zijn niet zoals in de e« helft van de jaren tachtig nodig om kortii ei van rijkswege op te vangen, maar wordei meer toegepast voor het realiseren nieuw leid. Dit blijkt uit een onderzoek, van de V niging van Nederlandse Gemeenten. Daart gekeken naar het gevoerde beleid in de de 1987-1989 in vergelijking met de pei 1983-1985, waarover al VNG-onderzoek stond. Het zijn de laatste jaren vooral de s| fieke omstandigheden die per gemeente bezuinigingsbeleid bepalen; de politieke van de gemeente speelt nauwelijks een Veel geld gaat naar investeringen in de ir structuur, zoals wegen, gebouwen en riolei erw mal ir da k ij op i over if en. SUNDSVALL De Ver enigde Staten hebben zich na aanvankelijke beden kingen geschaard achter de conclusies van een groot wetenschappelijke onderzoek naar klimaat- veranderingen op aarde. De VS erkennen hiermee in feite dat het broeikaseffect, het warmer worden van de aarde, het gevolg is van het gebruik van fossiele brandstof fen. De Verenigde Staten hadden bij eerdere internationale mi lieuconferenties steeds laten weten dat zij een eigen onder zoek zouden doen naar de be strijding van het „mogelijke" broeikaseffect. Dat werd be schouwd als een afwijzing van een onderzoeksrapport waar ongeveer duizend wetenschap pers bijna twee jaar aan had den gewerkt. Maar men is het nu eens dat door het gebruik van fossiele brandstoffen gassen, vooral kooldioxide, in de atmosfeer terecht komen, waardoor de warmte zich boven het aard oppervlak verzamelt en de temperatuur oploopt. Volgens Jeremy Legget, we tenschapsdirecteur van Green peace International, is het be langrijkste resultaat van de conferentie in Zweden „dat de VS, de grootste producent van kooldioxide, eindelijk erken nen dat het warmer worden van de aarde een feit is". Door de veranderde houding van Washington is een belang rijke basis gelegd voor toe komstige internationale ver dragen over de verandering van het klimaat. Er bestaat echter nog geen overeenstemming over de eco logische en socio-economische gevolgen van de' klimaatver andering en de mogelijkheden om de opwarming tegen te gaan. De Verenigde Staten zijn vooral tegen de door de Euro pese landen gevraagde vast stelling van een plafond voor de uitstoot van koolmonoxide, chloorfluor-koolwaterstoffen en de overdracht van techno logie aan ontwikkelingslanden om hen te helpen hun uitstoot te beperken. Trein door bliksem getroffen Nat: ellai NS-monteurs repareren een brij in de bovenleiding1"^ het spoortraject mil Hoorn-Enkhuizenjdse schade was ontst na een bliksemin) die dwars door 1 dak van de trein Persoonlijke Vanochtend redes treinen weer nornj FOTOr DEN HAAG Terwijl het kabinet de laatste hand legt aan de begrotin gen en de miljoenennota voor het komend jaar, gaan delegaties uit de Tweede Kamer de ko mende week op reis naar landen waar zich ingrij pende politieke en econo mische veranderingen voltrekken: Zuid-Afrika en de Sovjetunie. Het bezoek van de Nederland se parlementaire delegatie aan Zuid-Afrika vindt plaats een jaar nadat president De Klerk bij zijn ambtsaanvaarding op 20 september 1989 aankondig de „een totaal veranderd Zuid- Afrika" tot stand te- willen brengen. In februari van dit jaar volgde De Klerks histori sche rede bij de opening van het Zuidafrikaans parlement, waarin hij de vrijlating aan kondigde van ANC-leider Mandela en het opheffen van het verbod op een aantal poli tieke organisaties waaronder het ANC. Sindsdien zijn in Zuid-Afrika diverse stappen genomen op de lange en moei zame naar een niet-racistisch en democratisch Zuid-Afrika. De kamerleden gaan in Zuid- Afrika onder meer óp zoek naar het antwoord op de vraag of, gelet op de veranderingen, de sancties tegen het Zuidafri kaans minderheidsregjme ver zacht moeten worden. In juni van dit jaar liet minister van buitenlandse zaken Van den Broek de Tweede Kamer nog weten dat het volledig afschaf fen van de sancties niet aan de orde is. In die visie van de Ne derlandse regering moet er po litieke en economische druk op Zuid-Afrika uitgeoefend blijven totdat de apartheid volledig is afgeschaft. Wel zag hij ruimte voor een stap-voor- stap benadering, waarbij al ftiaar gelang het hervormings proces in Zuid-Afrika vordert sancties worden verzacht. De delegatie vertrekt maandag en keert ruim een week later terug. Op het overladen pro gramma staan gesprekken met tal van vertegenwoordigers uit vele geledingen van de Zuida- frikaanse samenleving. De de legatie heeft één grens getrok ken: ze praat niet met verte genwoordigers van de op na zistische leest geschoeide Afri kaner Weerstandsbeweging. Verder dan een gesprek met vertegenwoordigers van de rechts-extremistische Conser vatieve Partij, onder wie lei der Treurnicht, wil de delega tie wat dat betreft niet gaan. Wel zijn er gesprekken met president De Klerk en ANC- leider Mandela. Ook is een ontmoeting gepland met Man- dela's politieke rivaal Buthele- zi, de leider van de Inkatha- beweging. De strijd tussen aanhangers van het ANC en Inkatha heeft de afgelopen maanden in Zuid-Afrika aan honderden mensen het leven geëist. Sovjetunie Medio volgende week vertrekt een „zware" delegatie uit bei de kamers van de Staten-Ge- neraal voor een negendaags bezoek aan de Sovjetunie. Zwaartepunt van de reis, die onder leiding staat van kamer voorzitter Deetman, is het be zoek aan Moskou. Met Deet man reizen onder anderen de fractievoorzitters van de vijf grootste partijen in de Kamer mee: Brinkman (CDA), Wölt- gens (PvdA), Bolkestein (VVD), Van Mierlo (D66) en Beckers (Groen Links). •(Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG In politiek Den Haag verwacht men niet dat de visserij-affaire Braks de kop zal kosten. Voor de be schuldigingen van oud-AID- hoofdinspecteur Besuijen dat de inspectiedienst op grote schaal visvangsten heeft ver zwegen (zo'n zestig procent zou buiten de boeken zijn ge bleven) is geen grond gevon den. De enige onrechtmatigheid die de rijksrecherche constateert is dat de AID in 1988 tussen Kerst en Oudjaar nijets heeft gedaan met aanwijzingen dat er in Urk en Harlingen ille gaal vis aan land was gezet. De rijksrecherche zegt niet te hebben kunnen achterhalen waarom dit is gebeurd. Het ging hierbij overigens om rela tief kleine hoeveelheden. Blijft over de bekentenis van Braks dat de AID de vissers er niet van kan weerhouden de vangstregels massaal en doel bewust te overtreden. In zijn antwoorden op de kamervra gen verklaart de bewindsman dat er op het vlak van de con trole een maximale inspanning is geleverd en dat de personele en materiële inzet op het ge bied van de controle zijn grens heeft bereikt. De enige oplos sing die Braks nu nog ziet is het verplicht inkrimpen van de vloot en het instellen van administratieve straffen. Dat laatste houdt onder meer in dat frauderende vissers verbo den kan worden de zee op te gaan. Onmogelijk Inmiddels is de controle op de visvangst in een aantal havens al een paar weken fysiek on mogelijk voor de AID. De oor zaak daarvan is dat de Neder landse Veiligheidsdienst (NVD), die de dienst moet as sisteren, te weinig personeel kan inzetten. Veel- NVD'ers hebben gewoon geen zin in dit soort moeilijke klussen. Grote hoeveelheden aan land gezette vis worden hierdoor niet gere gistreerd. Het ministerie heeft het contract met de NVD deze week opgezegd en onmiddel lijk gisteren met een ander be drijf een contract gesloten. Het zal echter nog wel enige we ken duren voordat het perso neel van dit bedrijf voldoende is ingewerkt. .Ondertussen gaat het vangen en verhandèlen van te veel vis dus gewoon door. De kamercommissie voor visserij bespreekt dinsdag hoe zij de affaire zal afhandelen. organisatoren onrustig slapen en het Aalsmeerse bloemencorso laat zich weer door duizenden van alle kanten bewonderen. In de Aalsmeerse veilinghallen wordt vandaag de laatste hand gelegd aan de corsowagens, waarvan er één is gesierd met olifant. Esther uit Vinkeveen steekt, behalve haar vrije tijd, ongeveer achttien vierkante meter dahlia's, te weten tienduizend exemplaren, in het zitvlak van het kolossale dier. FOTO: ANP SUSKE EN WISKE DE KLEINE POSTRUITER liu feef ik op myn beurt een brie/ mee voor trans van Ta sus Htj moet een hoenerdiensl, een post, opruhten lussen tteüieten en Jnnsbruik [en postdienst die alle sleden met elkaar lal verbinden om de mensen duh- !er by elkaar te brengen. (c) Standaard Uitgeverl|/Wavery Pro SEOUL Onderhande laars van Noord- en Zuid- Korea hebben gisteren een akkoord bereikt over de voorbereidingen rond de historische gesprekken tussen de premiers van beide landen. De overeenkomst maakt het mogelijk dat de Noordkore- aanse premier Yon Hyon Muk met zes andere afgevaardigden van zijn regering volgende week dinsdag Zuid-Korea kan bezoeken. In de Zuidkoreaan- se hoofdstad Seoul staan vier dagen van overleg tussen de premiers op het programma. De eerste ministers hebben weinig politieke macht, maar omdat hun overleg het hoogste is dat sinds de verdeling van beide landen in 1945 heeft plaatsgevonden, zou het een stap op weg naar wederzijdse erkenning kunnen zijn. Functionarissen van Noord en Zuid-Korea vergaderden gisteren'twee en een half uur. Van officiële zijde werd niet gezegd waarom het akkoord tot een paar dagen voor het overleg op zich heeft laten wachten. Volgens een functio naris was dat echter te wijten aan de voorzichtigheid van Noord-Korea omtrent zowat alle details van het bezoek. De zevenmansdelegatie van Noord-Korea gaat dinsdag in het gezelschap van 33 assisten ten en 50 verslaggevers bij het symbolische grensplaatsje Pan- munjom de grens over. De Noordkoreanen nemen ver volgens met een even zware Zuidkoreaanse delegatie deel aan twee overlegronden. Ook gaan ze naar een museum en naar de film. Hoog op de agen da staan de vermindering van politieke en militaire spannin gen en de bevordering van uitwisselingen tussen de twee rivaliserende landen. Waarnemers verwachten geen reële vooruitgang van het pre- miersoverleg, omdat Noord en Zuid-Korea totaal tegen strijdige belangen hebben. Noord-Korea heeft in contac ten met het zuiden altijd de nadruk gelegd op politieke en militaire zaken, terwijl Seoul prioriteit geeft aan niet-poli- tieke uitwisselingen. Volgens regeringsbronnen zou Zuid-Korea dinsdag opnieuw willen voorstellen de grens tij delijk open te stellen. Dat zou dan moeten gebeuren rond Chusok, de Koreaanse dank dag, die op 3 oktober valt. De Zuidkoreaanse president Roh Tae-woo deed in juli al een voorstel om de grens in augus tus vijf dagen te openen, maar dat ging uiteindelijk niet door- t>T> (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het mest beleid van de afgelopen drie jaar is faliekant mis lukt. In de huidige wetge ving wordt te veel uitge gaan van de hoeveelheid geproduceerde mest en te weinig van de hoeveel heid milieubelastende stoffen die er in de mest voorkomt. Dat is een van de conclusies van het Centrum Landbouw en Milieu (CLM) in het rap port 'De mestwetgeving: eva luatie en voorstellen voor nieuw beleid'. Door het invoeren van onder meer een mineralenboekhou- ding, een vleesquotering en een nieuw heffingensysteem is het volgens het CLM mogelijk de bëlasting van het milieu drastisch te verminderen zon der de veestapel te hoeven in krimpen. Vasthouden aan een maximaal aantal stuks vee heeft volgens het CLM niet zo veel zin, omdat „veehouders immers de produktie per dier, en daarmee de mestproduktie, aanzienlijk kunnen verhogen". In een mineralenboekhouding wordt nauwkeurig bijgehou den wat er in het veevoer van de dieren zit en dus ook hoe veel van die stoffen in de mest terecht komt. Door de samen stelling van het voer te wijzi gen kan de boer bovendien in vloed uit oefenen op de hoe veelheid fosfaten en stikstof die in het milieu terecht komt. Het CLM is er voorstander van een vleesquotering in de varkenshouderij in te voeren. In de praktijk betekent dit dat een boer niet meer dan een bepaalde hoeveelheid vlees mag produceren. Hiermee is tegelijkertijd de hoeveelheid mest aan een maximum ge bonden. Naast de vleesquotering wil het CLM 'ook een heffing gaan toepassen op fosfaat en stikstof in veevoer en kunstmest. De heffing moet worden bere kend aan de handel en de in dustrie die deze als een soort btw aan de boeren doorbere kenen. Daarmee wordt het be lang van het milieu gelijk ge maakt aan het belang van de boeren. Een besparing op fos faten en stikstof levert tegelij kertijd een besparing in geld op. Het CLM verwacht dat vooral de besparing op kunst mest hierdoor zal worden ge stimuleerd. Uit berekeningen blijkt dat een „relatief lage heffing" van 20 procent van de prijs op stik stof en fosfaat al meer dan honderd miljoen per jaar ople vert, rekent het CLM voor. De opbrengst moet in een apart fonds worden gestort, waaruit milieumaatregelen op land bouwbedrijven kunnen wor den gefinancierd. Verder wil het CLM dat de kunstmest die immers ook fosfaten en stikstoffen bevat voortaan ook onder de mestwet valt. Ook moeten alle diersoorten onder de werking van de wet worden gebracht. Schapen, geiten en paarden tellen op dit moment niet mee. Thermostaat i diepvriezers zijn vaak onbetrouwbaa DEN HAAG De therl taat in veel diepvrieskaf geeft een verkeerde tempi tuur aan. Daardoor halen de diepvriezers de vereiste I peratuur niet wanneer ze I gens de gebruiksaanwijP worden ingesteld op mill graden, zo blijkt uit een onj zoek van de Stichting Ver» kend Warenonderzoek. De stichting adviseert daa het gebruik van een thermometer, omdat de bouwde thermometer eei lage temperatuur aangeeft OOSTERBEEK De po 'van Renkum heeft twee i nen en een vrouw geai teerd die er van worden dacht de bloedige hebben gepleegd op een fi van Albert Heijn in Oo beek. Tijdens de overval op 14 werden twee personeelsli in koelen bloede doodges ten. Zij waren door de i vallers gedwongen op grond te gaan liggen en den vervolgens door een i gun van dichtbij in de nelN n rug' geschoten. Een derde int soneelslid, die naast het t\»ks< tal op de grond lag rendt de fatale schoten weg, n werd op zijn vlucht even aa, neergeschoten. Mogelijk t^UI hij zijn hele leven invalidee De politie kwam het drieta* het spoor naar aanleiding het onderzoek naar een o val op een snackbar in l ".er hem op 7 maart van dit jaie> rei es VOC-schip ii|nm haven van 00 Scheveningefc, )vj SCHEVENINGEN VOC-schip 'Amsterdam' is teren de Scheveningse har binnengelopen. Op het dij) bezochte spektakel Sail 19£k r Amsterdam was het m< een glimp van het schip vangen. In Schevenii krijgt het publiek daarent tot en met 9 september r de tijd om dit magnifieke van buiten te bezichi Vanaf 5 september mogei bezokers tegen betaling vijf gulden een kijkje o( Amsterdam nemen. M wordt op de kade na< Oostindiëvaarder een 17- wese braderie gehouden oude ambachten, dringkgelegenheden tijd, muzikanten en fi^ ten. Het VOC-schip ligt bij de Visafslag afgemeei Geen krant ontvangen Bel £ik 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tl hl 14.00 en 15.0Q uur, telefoonn et 122248 en uw krant wordt nog dfeai de avond nabezorgd.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 4