Sou/tont Komst afdeling Fokker nog niet van de baan Leidse horeca reageert geschokt op sluiting van terras Fandango Ccidóe ScHuo/nt STAD OMGEVING/RTV Werkgroep onderzoekt veiligheid AZL-terrein fe Raad wil beslag ïggen op eigen ommen van Swaak Ji HAAG/LEIDEN Raad Beheer BV wil ;nel mogelijk 1,3 mil- gulden hebben van •directeur A. Swaak. ioest dat bedrag al op li hebben betaald. Nu niet is gedaan, wil De op eigendommen Swaak en/of Erica lag leggen om zo aan geld te komen. Om op de eigendom- te mogen leggen, ide gisteren voor de rechtbank een geding dat De Raad in Swaak had aange- Raadsman A. der Pluijm van Swaak aan dat die het geld iet op tafel kan leg- Een cadeau van formaat B DONDERDAG 30 AUGUSTUS 1990 PAGINA 9 jtTWIJKSE OVERVALLER KRIJGT 4,5 JAAR CEL vvoi kl - - SlL IEGI1?' HAAG/KATWIJK De irige Katwijker die twee en geleden voor de Haagse tbank moest verschijnen vege onder meer een ge- ende overval op een rdwijkerhoutse bloemen- lelaar moet 4'A jaar de cel ie rechter heeft dat van- bepaald.'De straf is gelijk 'de eis. Twee zittingen wa- nodig voor de berechting de Katwijker, die door of- r van justitie Van den ik „een van de vier kop- ken van de Katwijkse cri- ele wereld" werd genoemd, it de man bijna alles wat ten laste wordt gelegd ont- moest een tweede zitting worden uitgeschreven waarbij verschillende getuigen, onder meer een reeds veroordeelde mededader, werden gehoord. De Katwijker heeft slechts één van zijn misstappen, een in braak bij een bank in Emme- loord waarbij twee typmachi nes werden buitgemaakt, be kend. Met twee andere, veel ernstiger zaken beweert hij niets van doen te hebben. Op de zitting twee weken geleden verklaarde hij dat zijn voorma lige vrienden hem „een oor aan willen naaien" door hem twee overvallen in de schoenen te schuiven. De overval op de bloemenhan delaar werd gepleegd op 20 september van het vorig jaar. Twee Katwijkers drongen ge wapend met een stengun de woning van de Noordwijker- houter binnen en maakten hem met geweld duizend gulden af handig. Een tweede overval waarbij de Katwijker betrok ken was werd een maand later gepleegd op een invalide wedu we uit Katwijk. Door onophou delijk te schreeuwen had de Katwijkse de overvaller op de vlucht gejaagd. Advocaat mr. Bos-Hagen bepleitte twee we ken geleden vrijspraak. Zij achtte de betrokkenheid van haar cliënt bij met name de overval in Noord wijkerhout niet bewezen. Damwand stort op Leiderdorper LEIDEN Een 46-jarige man uit Leiderdorp is gistermiddag na een bedrijfsongeval met on bekend letsel naar het Acade misch Ziekenhuis Leiden ge bracht. De man werkte voor een Leidse firma in de Kager- straat. Daar worden damwan- den geslagen in verband met de nieuwe riolering. Een kraanmachinist had een dam wand in een hydraulische kraan boven de man hangen. De kraan begaf het, waarop de damwand bovenop de Leider dorper terechtkwam. De poli tie heeft foto's gemaakt van de situatie en heeft de arbeidsin spectie op de hoogte gesteld. Vragen over bezoek schouwburg LEIDEN CDA'er H. Kruijt heeft bij het college van B en W het schouwburgbezoek aangekaart in Leiden. Hij merkt in een brief op dat het Leidse kunst- en cultuurbeleid ge richt moet zijn op een zo breed mogelijke spreiding van het kunstaanbod. Volgens een analyse van het abonnementenbestand van de schouwburg moet de spreiding van het be zoek verbeterd worden. Kruijt baseert zich hierbij op de cultuurnota. Aangezien de abonnementenverkoop bij de schouwburg voor het nieuwe seizoen al geruime tijd bezig is, vraagt Kruijt of er maatregelen zijn ge troffen om een breder publiek in de schouw burg te krijgen. En is er inderdaad sprake van een bredere spreiding, vraagt hij zich eveneens af. De CDA'er merkt op dat voor een aantal voorstellingen de abonnements plaatsen al zijn uitverkocht. Hij wil graag weten welke selectiecriteria het theater aan de Oude Vest hiervoor heeft gehanteerd. Vervuiling slootje LEIDEN De Leidse politie, de directie milieu van de ge meente Leiden, het Hoog heemraadschap van Rijnland en een Amsterdams vuilver- werkingsbedrijf zijn gister middag uren bezig geweest om een slootje achter de Haarlem mertrekvaart schoon te ma ken. Oorzaak van de vervui ling was een tienliterblik met een teerachtige substantie. Het goedje was in de sloot en in de grond terechtgekomen. Het Amsterdamse bedrijf probeer de de stroperige vloeistof eerst weg te zuigen, maar dat mis lukte. Daarna werd het spul van het water afgeschept. Vandaag wordt de vervuilde grond afgegraven. Echtpaar licht bank en verzekering op LEIDEN De Leidse politie heeft dinsdag een Leids echtpaar aangehouden. Het stel wordt ver dacht van het oplichten van de verzekering en de bank voor een totaalbedrag van 15.000 gulden. In april van dit jaar deed de 25-jarige echtgenote aan gifte van inbraak in haar woning. De inbraak was daadwerkelijk gepleegd. De aangifte was echter 4500 gulden hoger dan de werkelijke waarde van de gestolen goederen. Bovendien waren 20 cheques ontvreemd. Die cheques werden daarna door de echtgenote verzilverd. In september 1987 deed de vrouw aangifte van diefstal van haar tas. De tas was met inhoud op haar werk in Voorschoten ont vreemd. Ook toen bleken 20 cheques gestolen. De Leidse verzilverde deze cheques eveneens. Ze heeft voor 11.000 gulden aan verzilverde cheques geïncasseerd, daarnaast heeft de verzekering 4500 gulden teveel uitbetaald. Een gedeelte van het geld is inmiddels besteed. De vrouw en haar 29-jarige echtgenoot willen het geld terug betalen. Gister middag is het stel vrijgelaten. okWLIEGTUIGFABRIKANT VRAAGT OM MAAND BEDENKTIJD vei ipaal de v tijde) JCIDEN „Er is geen iprake van een defini- e ief niet doorgaan maar ilechts van opschorten". Dat deelde wethouder Bordewijk gistermid- Sriag mee na afloop van feen onderhoud dat hij ttnet de ruimtevaartafde- Jing Space Systems van Fokker had over de J| komst van deze afdeling jf Jiaar het Leidse Bios- ^"ience park. „Leiden is log steeds de favoriete estigingsplaats voor 'okker. Ze spreken zelfs an een Gouden Plek", [dus Bordewijk. lordewijk bevestigde wel dat er problemen zijn gere zen bij de vliegtuigmaker. „Die problemen spelen zich echter niet af bij Space Systems maar bij Fokker zelf". Fokker zou in de fina- ciële prblemen komen door de dure verhuizing van haar afdeling naar Leiden, en ook de lage stand van de dollar werkt in het nadeel van Fokker. Daarom heeft het bedrijf aan de gemeente een bedenkperiode van een maand voorgesteld. „In de maand september wil Fok ker zich gaan bezinnen", verduidelijkte Bordewijk die het heel vervelend vind dat de komst van Fokker naar Leiden op losse schroeven is komen te staan. „Ook bij de universiteit wordt dit be treurd", verzekerde burge-' meester C. Goekoop. Bordewijk zei dat Fokker niet op een ontbinding van het enkele maanden geleden afgesloten contract met de gemeente heeft aangestuurd. „Er staan°ook geen ontbin dende voorwaarden in het contract,,. Ook Goekoop toonde zich overtuigd van de goede intenties van het be drijf: „Het is een respectabel bedrijf en het is een fatsoen lijke contractpartner". Ook over de financiële conse quenties van het opschorten van de beslissing van Fok-, ker, maakt Bordewijk zich geen zorgen. Hoewel de eer ste betaling aan de gemeente nu eveneens wordt uitge steld, zal de gemeente ge woon rente berekenen, zodat Leiden geen verlies lijdt door de opschorting. De vraag of Fokker mis schien iets anders met de grond voor heeft of een an dere afdeling dan Space Systems naar Leiden wil overbrengen, lokte noch bij Bordewijk noch bij Goekoop een duidelijke reactie uit. „Kijk, we wachten nu een maand op Fokker en zullen dan eventuele alternatieven die zij aandragen bekijken. Als ze een andere afdeling of zelfs een ander bedrijf naar Leiden willen laten ko men dan zullen we dat in overweging nemen en toet sen aan de voorwaarde die wij hebben gesteld voor be drijven die naar het Science- park kunnen komen". Goe koop herinnerde: „Dat moeten niet alleen technisch hoogwaardige maar ook voor de werkgelegenheid hoogwaardige bedrijven zijn". Een bewaker aan het werk op het terrein van het AZL. FOTO: TEJO RINGERS RT GEDING OM BETALING VAN 1,3 MILJOEN IBO J gaat om geld dat Swaak t betalen voor een trans- Toen nam hij als teur van Erica Beheer en [nemingsmaatschappij Eri- het pakket van 60 procent dat De Raad had in Erica. voor zou hij 2,4 miljoen i betalen. Óvereengeko- te kui&en vraatfi werd dat op 1 augustus ruim een miljoen gulden tale! worden betaald en dat op verdol van dit jaar de resteren- ,3 miljoen gulden zou wor- voldaan. Aanleiding voor idere"i^00P door Swaak was een olijke botsing tussen De Beheer en Swaak. ns advocaat J. Hinnen De Raad is er spoed bij de .,De betalingsverplich- is duidelijk na een gerech- :e uitspraak. Maar Swaak -jirnt om de tweede ter- O-Tofo te betalen, terwijl de eer- betaling van 1,2 milioen verdaden ook pas na veel genar- 6 54. 'ar op 6 december 1989 is vertelde Hinnen. Noord Raad willigde vervolgens olignj 1 juli een verzoek van mea;. om uitstel niet in. Aan- ing voor Swaak om uitstel ragen was dat hij zijn jaar- :ken nog niet gereed had. De Raad heeft het nodig voor nieuwe projec- .SENENJ,er wordt gerekend op het r ^aar^i w*st Swaak van ^5JËËflö([ verplichting na de uit- van de rechter waarin oiNGtNhyerenk0mst tot koop werd •achtigd. Ten overvloede in we hem ook nog in een herinnering ge- I". Als toelichting op het :n van een kort geding vertelde Hinnen dat de deur waarder geen beslag wenste te leggen op eigendommen van Swaak/Erica, omdat een on derdeel van de notariële acte bestond uit een citaat. „De deurwaarder meende daardoor dat dat stukje geen notariële waarde heeft. Daarom staan we hier voor u. Als Swaak biet betaalt, willen we beslag mo gen leggen". De raadsman van Swaak, A. van der Pluijm,. maakte van de betalingsverplichting geen punt: „Daarover is geen kwes tie, Swaak moet gewoon de 1.3 miljoen gulden betalen aan De Raad". Hij twijfelde' er echter aan of het aangespannen kort geding wel het middel was om de zaak te regelen. „Met een geldvordering moet je terug houdend zijn. De betaling is niet spoedeisend, want De Raad is een sterk bedrijf". Ook zouden er problemen ontstaan omdat De Raad en Erica/S- waak nog ruziën over twee ge schillen. Er komt een procedu re om uit te maken of Swaak schade heeft opgelopen door een advertentie die De Raad in het tijdschrift Cobouw en een dagblad heeft geplaatst. Van der Pluijm schatte dat de schade ongeveer 500.000 gul den zou zijn. Ook is er kans dat Erica WIR-gelden misloopt die verstrekt zouden worden voor de bouw van het Golden Tulip Hotel aan het Schutters veld. Dat zou komen doordat De Raad papieren vasthoudt. Toen het hotel werd gebouwd was De Raad nog betrokken bij Erica. Van der Pluijm: „Het risico is onaanvaardbaar groot dat Erica het slachtoffer wordt als de rechter claims of een deel ervan van Erica toewijst". Verder liet de raadsman weten dat Swaak niet kén betalen. „Hij heeft het geld niet op de plank liggen en een financie ring voor dat bedrag heeft hij ook niet. Om financiering rond te krijgen had Swaak tijd nodig. Eerst werd gewerkt aan het opmaken van balansen om daarmee financiering te rege len. Dat heeft langer geduurd dan gepland, ze waren pas half juli klaar". De suggestie van Hinnen dat Swaak met zijn balansen de dag na het gereed komen ervan bij de bank de financiering had kunnen rege len wees hij van de hand. „Dat is dé manier om nul op rekest te krijgen bij een bank". Hij vroeg de vordering van De Raad af te wijzen. Rechter Portheine doet vol gende week woensdag uit spraak. Leidenaar ramt fietser met opzet LEIDEN Een 30-jarige Leidse automobilist heeft gis teravond op de Cruuiuslaan een 46-jarige Leidse fietser op zettelijk geramd. De fietser werd eerst rakelings gepas seerd door de automobilist. De man schrok ontzettend, maar fietste door. Plotsklaps hoorde hij een auto vol gas achter zich naderen. Vervolgens werd hij van achteren aangereden. Hij moest zich met een gekneusde schouder, kneuzingen aan het been en diepe schaafwonden onder doktersbehandeling stel len. Zijn fiets is totaal ver nield. De automobilist kon vanochtend dankzij getuigen verklaringen worden aange houden. LEIDEN „Vrouw aan gerand op AZL-terrein", „Voor duizenden guldens aan microscopen gesto len". Twee politieberich ten die de laatste maan den in de Leidse Courant hebben gestaan. Een werkgroep binnen het AZL gaat de komende maand bekijken of er maatregelen genomen kunnen worden om de veiligheid van personeel, studenten, patiënten en bezoekers te vergroten. De werkgroep, die bestaat uit vertegenwoordigers van de be waking, het personeel, de poli tie en de faculteit sociale we tenschappen, wil aan de hand van een enquête onder het personeel gaan bekijken hoe een eventueel onveilig gevoel weggenomen kan worden: „Wat het personeel als verve lend ervaart", licht de voorzit ster van de werkgroep L. van Groningen toe. Alle perso neelsleden hebben een enquê teformulier in de bus gekre gen. Van Groningen hierover: „Wij hebben met de werk groep ook al eens 's avonds over het terrein gelopen maar wat door ons als veilig of on veilig wordt beoordeeld, kan door het personeel toch heel anders worden ervaren". Een klein statistisch onder zoekje van H. Langendoen, woordvoerder van de Leidse politie, leert dat er sinds april een tiental diefstallen werden gepleegd op het AZL. Verder was er sprake van wat vanda lisme en andere vormen van lichte criminaliteit, zoals dief stal van een autoradio. „Het gaat om een groot gebied waar honderden mensen werken en rondlopen. Er is dus criminali teit maar ik heb niet de in druk dat het daar de pan uit rijst", aldus Langendoen. Van de enquête wordt eind september een inventarisatie gemaakt die weer moet leiden tot aanbevelingen die de werkgroep aan de raad van bestuur van hetAZL gaat voorleggen. Volgens Van Gro ningen zullen deze aanbeve lingen waarschijnlijk liggen op het gebied van verlichting en overzichtelijkheid van het AZL-terrein. De raad van be stuur heeft al laten weten de aanbevelingen te zullen over nemen en uit te voeren: „Maar de kosten zullen daarbij uiter aard ook een rol spelen", aldus Van Groningen. UITSPRAAK SCHEPT PRECEDENT VOOR ANDERE „KLAGERS" LEIDEN Diverse hore- ca-ondernemers hebben geschokt gereageerd op de sluiting van terras Fan dango aan de Nova Passa ge. Het terras moest giste ren direct dicht op last van de Haagse rechter D. Reisig. Ongeloof over heerste bij eigenaar B. Walenkamp die niet goed wist wat hij nu met het vonnis aan moet. „Dat kan toch niet, dan kan ie dereen in Leiden met een terras toch wel sluiten", aldus de kroegbaas. Wa lenkamp gaat in hoger beroep tegen het vonnis. Vorige week spande buurman R. Heeneman een kort geding aan tegen Fandango omdat hij vindt dat het terras (geluidso verlast veroorzaakt. De rech ter vindt het aannemelijk dat een terras, zeker in de avond uren, overlast kan veroorza ken. In een toelichting op het oordeel stelt hij dat hij het be lang van rustig wonen laat prevaleren boven het belang van de exploitatie van een ter ras. Ook burgemeester C. Goekoop en milieu-ambtenaar Velle- koop, beiden belast mét hore- ca-aangelegenheden, waren verrast door de uitspraak: „Het is een kwestie van afwe gingen. Wii als gemeente vin den dat cafés, uiteraard onder bepaalde voorwaarden, ge bruik mogen maken van de openbare weg voor het plaat sen van een terras. Zo'n terras kan natuurlijk overlast ver oorzaken maar levert ook een aanzienlijke bijdrage aan het verlevendigen van de binnen stad. DeTechter heeft een an dere- afweging gemaakt maar ik zie daarin geen reden om Het terras van Fandango gaf door het weer van vandaag maar meer nog door de uitspraak van de rechter een troosteloze aanblik. het beleid van de gemeente op dit punt te wijzigen". Precedent U. Vorste veld,' directielid van De Droomfabriek, dat onlangs ook problemen met een om wonende over een terrasje aan de Oude Singel had, verwacht niet dat er nu ook een recht zaak tegen zijn Art-Centre volgt: „Ik heb van de weers verwachtingen begrepen dat het vandaag (woensdag, red.) wel eens de laatste terrasdag kan zijn en als alles goed gaat hebben we het volgende sei zoen een echte vergunning", aldus Vorsteveld die toegeeft dat bij een eventuele recht zaak De Droomfabriek in de problemen zal komen. „Ik ben namelijk benieuwd wat er bij Fandango in hoger beroep ge beurt want deze uitspraak schept precedenten". R. Kenter, eigenaar van De Grote Beer en het bijbehoren de terras aan de Witte Singel wil met andere terras-exploi tanten gaan overleggen over de ontstane situatie. Hij om schreef dat overleg als „heel vervelend". Een collegiaal en oprecht .jammer" was de re actie van H. van der Bijl, eige naar van twee grote terrassen in Leiden, dat van Scarlatti aan de Stille Mare en van Het Huis de Bijlen bij de Morsc- hpoort. Woorden van soortgelijke strekking kwamen ook van J. Lange, exploitant van Annie's Verjaardag en het bijbehoren de drijvende terras. Ook hij heeft „last" van een aantal klagers uit de buurt maar ver wacht niet dat zij nu ook naar FOTO: WIM VAN NOORT de rechter zullen stappen: „Omwonenden hebben mij verteld dat ze de situatie bij Annie's ontzettend vinden verbeterd. Verder is de situa tie bij Annie's ook niet gelijk aan die bij Fandango", aldus Lange. Zorgelijk J. Ponsioen, interim-voorzitter van de Leidse afdeling van Horeca Nederland, noemde de uitspraak schokkend: „Over de situatie bij Fandango kan ik geen uitspraak doen omdat ik de situatie niet voldoende ken. Wel merk ik de laatste tijd dat er in Leiden een soort maat schappelijke weerstand tegen de horeca ontstaat. Dat is een zorgelijke ontwikkeling zowel voor de horeca als voor de be woners", aldus Ponsioen. Subsidie voor arbeidsbureau LEIDEN Het Gewestelijk Arbeidsbureau Leiden deelt mee in het subsidiegeld, in to taal 50 miljoen gulden, dat lan delijk beschikbaar is gesteld voor langdurig werklozen. De Leidse regio kan hiermee dit jaar 34 volledige werkerva ringsplaatsen voor een jaar be kostigen. Mensen die langer dan twee jaar werkloos zijn, of etnische minderheden die lan ger dan een jaar werkloos zijn en jongeren die overstappen van een „garantiebaan" naar een uitzendbaan, komen voor deze plaatsen in aanmerking. Het arbeidsbureau werkt hier voor samen met commerciële uitzendbureaus en de Stichting Start. Het arbeidsbureau selec teert de werklozen die met subsidie worden uitgezonden en verwijst deze mensen naar de deelnemende uitzendbu reaus. Het uitzendbureau zendt uit, begeleidt en admini streert. De subsidie wordt al leen gegeven voor plaatsingen langer dan twaalf weken. De maximale subsidieduur is een jaar. Een luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieu we abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam:Voorl: I Adres: Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle bezorging) I Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: J maand (automatisch betalen) f 24,85 I kwartaal via acceptgiro f 75,10 Stuur als dank de luxe handdoek naar: J Naam: Adres: I Postcode/plaats: Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar i^Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 9