Franse boeren koelen hun woede op minister Naliet Massale sterfte onder dolfijnen in Middellandse Zee in ban van moderne Bonnie en Clyde fENLAND Ceidae Commit DONDERDAG 30 AUGUSTUS 1990 PAGINA 7. litie Kosovo slaat >p Albanezen NA In de Joegoslavische provincie heeft de oproerpolitie gisteren traangas jurd en met de wapenstok ingeslagen op iden etnische Albanezen die zich hadden ïeld bij een hotel waar zeven Ameri- senatoren werden verwacht. De senato- men naar Kosovo om zich op de hoogte len van mogelijke schendingen van de nrechten. Volgens de televisie van Bel- waren er schoten gelost door Albanese rs. De Albanese televisie zei dat 46 per waren aangehouden en dat meer dan 20 n, onder wie zeven politieagenten, ge- waren geraakt. Twee politie-auto's en illende personenwagens werden ver- Herziening vonnis „Zes van Birmingham" LONDEN De zes Ieren, die sinds 1975 levenslange gevangenisstraf uitzitten voor dodelijke IRA-aan- slagen, krijgen herziening van hun vonnis in hoger beroep. Er zijn nieuwe vragen gerezen over de be trouwbaarheid van het politieon derzoek, nu wetenschappelijk is vastgesteld dat delen van een van deprocessen-verbal op verschillen de tijstippen zijn geschreven. Het beroep betekent een overwinning voor de „Zes van Birmingham", ge noemd naar de plaats waar in 1974 aanslagen werden gepleegd op twee pubs, waarbij 21 mensen om het le ven kwamen.. Spectaculaire beelden Hubble WASHINGTON Een speciale camera aan boord van de ruimtetelescoop Hubble van de Eu ropese en VS-ruimtevaartbureaus ESA en NASA heeft spectaculaire beelden opgeleverd van een supernova en het hart van een melkwegstelsel op 40 miljoen lichtjaren van de aarde. Het gaat om een camera voor de waarneming van ver verwijderde objecten (Faint Object Camera). De camera gaf beelden van de vorming van een groot supernova 1987 en de ontwikkeling van zijn stellair materiaal. Tot dusverre had men al leen maar aanwijzingen voor het bestaan ervan via zonaarnemingen en gegevens van een inter nationale satelliet voor waarneming van ultra violette straling. Maar de speciale groothoekca- mare heeft nu uitzonderlijke gedetailleerde beel den geleverd van het hart van melkwegstelsel NGC 7457, compleet met de sterren in het cen trum, die dichter zijn geconcentreerd dan men dacht. Big Ben luidt weer LONDEN Het be- roemde dreunende ge luid van de Londense klok Big Ben is sinds tien uur dinsdagavond weer te horen, nadat het geluid op 26 maart was verstomd, zo heeft het Britse ministerie van milieu bekendgemaakt. Eerder dit jaar werd ontdekt dat de klepel van de klok leed aan metaalmoeheid. De Big Ben, genoemd naar re geringsfunctionaris Sir Benjamin Hall, begon te, luiden op 31 mei 1869. Busongeluk in Portugal LISSABON Bij een buson geluk in Portugal zijn gisteren minstens 12 mensen om het le ven gekomen. Het was het tweede grote verkeersongeluk in Midden-Portugal in minder dan twee weken. De bus raak te bij Santa Cambo Dao, 200 kilometer ten noorden van Lissabon, van de weg na een aanrijding met een kleine per sonenauto. De bus viel 30 me ter diep in een stuwmeer van de rivier de Dao. In India kwamen eerder op de dag 30 mensen om het leven geko men toen de bus waarin zij za ten in een ravijn stortte. de Khmer COMMANDO-ACTIES TEGEN DUIKELENDE VLEESPRIJZEN »r, regering mpuchea pn desplan VN YORK De Kam- >aanse regering van ier Hun Sen heeft in e kring bezwaren ge- igen een breed poli plan dat de vijf per- tnte leden van de jheidsraad van de ligde Naties eerder week openbaar Iftten. ™jl de drie Kampucheaan- zetsgroepen al maanden 9 ingen op een regeling die |ind maakt aan de rege- Jran Hun Sen, zien func- 20 issen in Phnom Penh 7 angst en beven een 4sdeling tegemoet. Ook sceptisch over de prak- 4 aspecten die verbonden 3 an het ontwapenen van 7 errillastrijders die over 4 ;le land verspreid zitten. diplomaten van de Vere- Staten, de Sovjetunie, i, Frankrijk en Groot- %inië hebben dinsdag het geschetst van een vre- jkn dat een zware aanwe nd van de Verenigde Na- I5mpliceert gedurende een jangstijd die tot vrije ver- agen moet leiden, jjode Khmer, militair de 3jte van de drie verzets- I3fen, heeft gisteren in een Huniqué laten weeten dat 14t voorgestelde vredesplan lojardt. Haar twee niet- »unistische coalitiepart- 5(iebben in Bangkok tegen klisten gezegd dat zij er Tiee kunnen leven. diplomaten waarschu- 5tiat er een groot verschil At tussen aanvaarding en Jjvoerlegging. „Het venijn 2| de details en in wat er 2)rt als ze allen bij elkaar I0in, als dat al gebeurt", al- 4en van de deelnemers besprekingen tussen de Tvijf. gluchte Chinese lot teruggestuurd COU De Sovjet-autori- hebben gisteren een se gevechtspiloot, die dagen eerder met zijn 19 naar Vladivostok was bht teruggestuurd naar and. De 28-jarige luite- flieger Van Baoshi, die Ie VS had willen gaan, teruggezonden met een ïiersvliegtuig dat de Chi- ^egering had gestuurd om Bp te halen. Zijn lot is on- Bmaar hij kan worden be- ■wegens desertie, diefstal staatseigendom of zelfs >35Sd, waar de doodstraf op Ook de MiG is aan Chi- fuggegeven. PARIJS Bij gespierde protesten van Franse boe ren zijn gisteren elf ge wonden gevallen. Acht ME-agenten en drie brandweermannen wer den naar het ziekenhuis afgevoerd. Ze waren door 400 boze boeren met ste nen bekogeld voor de pre fectuur van de Midden franse stad Evreux. De woede van de boeren is vooral gericht tegen land bouwminister Henri Naliet. Hem wordt de te lage vlee- sprijs als ook de traagheid ver weten bij het geven van over heidssteun aan slachtoffers van de droogte. Vele tiendui zenden veefokkers en akker bouwers kwamen op de been voor een zestigtal commando acties. Het spits werd afgebe ten in Straatsburg waar de Eu- ropabrug tussen Frankrijk en Duitsland vier uur lang werd geblokkeerd. Nadat een Duitse vrachtwagen was onderschept werden een twintigtal schapen door een politieversperring heen gedreven om uiteindelijk te kunnen knabbelen aan het tapijt in de hal van het Euro parlement. Door heel het land werden vervolgens demonstraties ge houden, belastingkantoren be stormd, wegen afgezet, stad huizen met mest bekogeld en importvlees op straat gesme ten. Op de TGV-lijn Parijs- Lyon werden balen hooi ge gooid, hetgeen een half uur vertraging opleverde. In Rouen moest de politie traan gas gebruiken om honderden woedende boeren op afstand te houden. In Clermond-Ferrand werden honderden verkeers borden uit de grond gerukt, terwijl het stadhuis van Ne- vers simpelweg werd dichtge metseld. Verontwaardiging Het landelijke protest volgde op een serie harde boerenac ties, waarvan sommige grote verontwaardiging hebben ge wekt. Nadat eind juli in de Vendee vierennegentig uit En geland geïmportreerde scha pen waren vergiftigd stak een gemaskerd boerencommando vorige week een vrachtwagen met honderden Duitse schapen in brand. Daarbij werden 219 dieren levend verbrand. Het imago van de boeren heeft door deze acties een flinke knauw gekregen. „We staan met de rug tegen de muur. Of we betalen onze schulden of we houden onze gezinnen in Franse veehouders blokkeren de grens bij Weil am Rhein met tractoren en brandende stro. goedkoop vlees uit onder meer Oost-Duitsland. leven. Dit zijn echt wanhoop- sacties", meent een van de boeren. Een partij Nederlandse scha pen kwam er maandag beter af toen deze nabij Limoges werd onderschept. Ze werden bespoten met een landbouwgif en kunnen daarom pas over een maand naar het slacht huis. Ongedeerd bleven ook de vrachtwagenbestuurder en de dieren die dinsdagavond bij de Belgische grens werden onder schept. Wegens een kortston dige „ontvoering" van de chauffeur werd tegen een aan tal boeren proces verbaal op gemaakt. Import De Woede van de Franse vee fokkers richt zich vooral op de import uit de DDR. „Daar wordt momenteel een ophef fingsuitverkoop gehouden met prijzen waar wij hier kapot aan gaan", zegt een woord voerder van de grootste Fran se boerenbond FNSEA. Wat betreft schapenvlees zou het Oostduitse aanbod liefst 40 procent goedkoper zijn dan de Franse minimumprijs. Volgens de FNSEA gaat de sanering van de Oostduitse landbouw zo over de rug van de Franse boeren. Eveneens ingestort is de rund vleesmarkt. Behalve onder Oost-Europese importen heb ben de Franse boeren te lijden van een eigen overproduktie bij een sterk dalende con sumptie. Vergeleken met vorig jaar is liefst zes procent min der roodvlees gegeten. Mede gestimuleerd door de mode van gezondheidsdiëten eten de Fransen tegenwoordig veel meer vis en gevogelte. „Met de droogte beleven we een ongelukkige samenloop van omstandigheden", relati veert een woordvoerder van het Franse landbouwministe- rie. Als gevolg van de Golf crisis is ook de niet onbelang rijke Iraakse afzetmarkt afge vallen. Bretonse aardappel- en pluimveeboeren hebben daar door miljoenenstroppen. Mi nister Naliet van landbouw heeft de som van alle boere- neisen op zo'n anderhalf mil joen gulden geschat. „Zoveel heb ik niet, het is een pro bleem van de minister van fi nanciën". verklaarde hij op de Franse televisie. Woeste boe ren stelden daar tegenover dat velen de toegezegde steun voor de droogte van vorig jaar nog altijd niet hadden gezien. De minister heeft inmiddels toegezegd dat administratieve procedures hiervoor worden bekort. Maar tegelijk wees hij de Franse boeren er op dat ze de lage vleesprijs deels zelf in de hand hadden gewerkt. „Toen de consumptie van rundvlees een paar jaar gele ven even steeg hebben velen hun fokkerijen uitgebreid. Ik heb destijds gewaarschuwd voor de gevolgen van die overproduktie, maar niemand wilde luisteren", aldus de be paald niet bang uitgevallen Naliet. Zijn eigen tuin moest onlangs door een cordon ME'ers worden beschermd te gen overbemesting met vele tonnen gier. BOB VAN HUËT In tranen De oude oorlogsveteraan, die in de Tweede Wereldoorlog in Tsjecho-Slowakijke meehielp het Duitse leger te verslaan, kon gisteren zijn tranen niet bedwingen tijdens een toespraak van president Vaclav Havel. Deze sprak ter gelegenheid van de her denking van de zesenveertigste verjaardag van „herrijzend Slo wakije" in de stad Banksa Bystrica, 500 kilometer ten oosten van Praag. foto: ap BARCELONA In Span je is deze week alarm ge slagen naar aanleiding van de massale sterfte on der dolfijnen in de Mid dellandse Zee. In de afge lopen weken zijn tiental len dode of zieke dolfij nen aangespoeld op de stranden tussen Valencia en Barcelona en op de ei landen Mallorca en Ibiza. De meest pessimistische schat tingen gaan ervan uit dat deze zomer zo'n 6000 dolfijnen in het sterk vervuilde water voor de Spaanse kust zijn overle den. Onderzoekers vrezen dat de zwaar giftig? pcb's de oor zaak zijn van de huidige slach ting onder de dolfijnen. Die in de industrie veel gebruikte stof veroorzaakt tumoren in het voortplantingssysteem van de dolfijnen. Zelfs als het lo zen van pcb's direct gestopt zou worden, zou het minimaal 50 jaar duren voordat de hoe veelheid dolfijnen in de Mid dellandse Zee weer op het oude niveau is. Naar aanleiding van de dolfij- nensterfte heeft Greenpeace begin deze week geëist dat het storten van giftig afval in de Middellandse Zee direct wordt stopgezet. Volgens een woord voerder van de organisatie is de dood van de dolfijnen slechts een zichtbaar aspect van de zekere dood die de Middellandse Zee tegemoet gaat. Het aanspoelen van dode of zieke dolfijnen op de Spaanse stranden is de laatste jaren een vrij normaal verschijnsel. Zie ke dieren zoeken ondieper wa ter dicht bij de kust op, waar ze met minder inspanning kunnen ademhalen. Nu er echter in twee weken tijd en kele tientallen dolfijnen dood zijn aangetroffen, zijn de des^ kundigen ervan overtuigd ge raakt, dat die sterfte geen na tuurlijke oorzaak heeft. Overi gens sluiten zij uit dat het om een massale zelfmoord van de dolfijnen gaat, een verschijnsel dat elders ter wereld jaarlijks terugkeert. Noodtoestand Armenië na moord op parlementariër MOSKOU Het parlement van de Sovjet-republiek Armenië heeft gisteren de noodtoestand afgekondigd en in de hoofdstad Jerevan is de avondklok ingesteld. De grootste gewapende mili tie. het Armeense Nationale Leger (ANA), heeft opdracht gekre gen zich te ontmantelen en de minister van binnenlandse zaken, Levon Galstjan, is ontslagen. Deze maatregelen volgden op nachtelijke gevechten tussen rivaliserende milities waarbij zes mensen, onder wie een parlementslid, om het leven kwamen. Het Armeense Nationale Leger, een van de zeven gewapende milities in Armenië, moest vóór gisteravond zeven uur de wa pens inleveren en het hoofdkwartier verlaten. Zoniet, dan zou den de troepen van het ministerie van binnenlandse zaken en de veiligheidstroepen van de KGB worden ingezet. Strijders van het Armeense Nationale Leger lieten weten niet van plan te zijn de wapens in te leveren en hebben gevraagd om onderhandelin gen met een parlementaire delegatie. ANGELES Sinds jden van Bonnie en heeft Amerika zich meer zo geïdentifi- met het gevaar en 'omantiek van een tje op de vlucht. een slanke vroegere oy bunny met lang blond ■Hie, ondanks het feit dat ^Beroordeeld is wegens de heldin van de man straat geworden is. Hij afgeschilderd als een ïrde Romeo die 10.000 geleend heeft om haar am Apping te financieren, en lika is ai in de ban van ens terhaal van Lawrencia deed ének, bijgenaamd 'Bam- eef tnds ze (volgens haar aan- 4)rs ten onrechte) veroor- kvwerd tot levenslange ge- e cijjnisstraf voor de moord en ahex-vrouw van haar man. de kfeken geleden perste de ïalige politieagente uit jnds lukee zich door een halfjfie van een slecht bevei- een t gevangenis, klom over 1,60. Aiim twee meter hoog hek iels ld prikkeldraad en ver- died Dominic Gugliatto, nieiyriend, meldde zich die ot /hek op zijn werk en is Kopten niet meer gezien, eden Bnomen wordt, dat het tein-tear de wildernissen van geplafla gevlucht is. ilwaukee is de ontsnap- het gesprek van de dag. jlevisie- en radiostations 6n overspoeld met tele- |es van sympathisanten die haar ontsnapping bejube len en er van overtuigd zijn dat Bambi onschuldig is. Zij geloven dat de politie Bambi in de val heeft laten lopen en zien haar als een slachtoffer van kleine-stadspolitiek. Bambi, zo zeggen zij, werd ont slagen bij de politie omdat zij geprobeerd had een vriend te beschermen die betrapt was op het roken van marihuana. La- v ter nam ze wraak door foto's te maken van politiemannen die naakt op een feestje aan het ronddartelen waren. Driekwart van de mensen die onlangs over de kwestie geën quêteerd zijn, zei dat ze Bambi niet zouden aangeven als ze haar verblijfplaats zouden we ten. Meer dan 300 mensen kwamen vorige maand bijeen om haar ontsnapping te vie ren. De bars en restaurants in Milwaukee profiteren van de gekte door Bembenek-ham- burgers en T-shirts met de aan Walt Disney ontleende tekst „Rennen Bambi, rennen" te verkopen. Autostickers met „Bambi aan boord" drijven de spot met de politie. Macht Het is duidelijk dat Bambi een opvallende macht heeft over mannen. Gugliatto is slechts een van de vele mannen die totaal voor haar charmes ge vallen zijn. Hij ontmoette haar bij toeval toen hij iemand an ders bezocht in de gevangenis en verliet zijn vrouw vijf maanden later: liefde op het eerste gezicht. Zelfs Bob Donohoo, aanklager tijdens het proces tegen Bambi, ziet de glamour van het geval. „Alles is er: een mooie vrouw, seks, geweld, zelfs een beetje romantiek. Maar ik denk dat de mensen zich een beetje over zichzelf zouden schamen wanneer ze eenmaal over Bembeneks bekoring heen de details van de zaak bestude ren". Bembenek trad in 1982 voor het voetlicht toen ze tot le venslang veroordeeld werd wegens de moord op Christine Schultz. Zelfs de zoon van de vermoorde vrouw gelooft ech ter in haar onschuld. Hij ge tuigde tijdens Bembeneks pro ces dat de grote indringer die hij weg zag rennen op de avond dat zijn moeder gekne veld en in de rug geschoten was nooit Bambi geweest kon zijn. Schultz andere zoon zei dat de moordenaar bruin haar had. Er werden echter sporen van Bambi's haar ontdekt in een pruik die in de afvoerpijp van Bambi's huis gevonden was. De aanklager betoogde dat Bembenek Schultz gedood had om haar echtgenoot te bevrij den van de 700 dollar alimen tatie die hij zijn ex-vrouw maandelijks moest betalen. Zelfs vanuit de gevangenis had Bambi een magnetische invloed op mannen. Een van de mannen die ze aan de haak sloeg, Jacob Wissler, betaalde zelfs een veroordeelde huur moordenaar om de moord op Schultz te 'bekennen', maar het bedrog kwam al snel aan het licht. Een andere hoopvolle aanbid der maakte een low-budget documentaire over haar ver oordeling en duizenden men sen ondertekenden petities voor een nieuw proces. Aan hangers kochten een trouw jurk van 500 dollar voor Bam bi toen ze aankondigde dat ze met Gugliatto zou trouwen. Bij haar ontsnapping heeft ze de jurk achtergelaten. Het stel is nu al meer dan een maand op de loop en leeft vol gens de politie vermoedelijk van de 10.000 dollar die Gugli atto vijf dagen voor zijn ver dwijning had geleend. Vrien den geloven dat Bambi en Gu gliatto ondergedoken zijn in de bossen. De 34-jarige Gugliatto staat bekend als een goed jager die bekend is met het leven in de wildernis. In Florida woont Elfred Schultz, Bembeneks ex-man en voormalig politieagent, die er door Bambi's fans van be- schuldgd wordt meer te weten van de dood van zijn ex- vrouw. Hij heeft extra beveili ging in zijn huis aangebracht. „Als iemand zich zorgen moet maken is dat Gugliatto", zo waarschuwt hij. „Lawrencia is een moordenares die nergens voor terugdeinst. Ze weet mannen zover te krijgen dat ze alles doen wat zij wil. Hij is niet de eerste, en zeker niet de laatste". SAM KILEY (c) The Times Studenten van de universiteit van Florida in gebed tijdens een emotionele dienst ter nagedachtenis van hun door een maniak vermoorde medestudenten. foto: ap In VS: klopjacht op studentenmoordenaar GAINESVILLE Grote aan tallen politieagenten hebben in de universiteitsstad Gainsville in Florida jacht gemaakt op de „loslopende maniak" die in de afgelopen vier dagen vijf stu denten heeft vermoord en ver minkt. Dinsdag werden de lij ken gevonden van een studen te en haar vriend, beiden 23 jaar. De dag ervoor was het ontzielde lichaam ontdekt van een studente en zondag wer den de lijken gevonden van twee studentes. De slachtoffers volgden colleges op de Univer siteit van Florida of het Santa Fe Gemeenschappelijk College en woonden in studentenhui zen buiten het universiteitster rein. Studenten hebben zich bewapend of zijn naar hun ou derlijk huis uitgeweken. De colleges gaan gewoon door. Inwoners VS: 245.837.683 WASHINGTON De Vere nigde Staten hebben 245.837.683 inwoners, zo blijkt uit de voorlopige resultaten van een volkstelling. Califor- nië blijk't de dichtstbevolkte staat, gevolgd door New York en vlak daarachter Texas. Zo wel Illinois als Pennsylvania is qua inwonerstal teruggelopen en voorbijgestreefd door Flori da, dat op de vierde plaats komt. Man in Sydney doodt vijf mensen SYDNEY Een man met een geweer heeft vandaag bij een wilde schietpartij in Sydney viif mensen vermoord. De schietpartij deed zich voor in een flat in de wijk Surry Hills. Volgens de politie verschafte de ongeveer dertigjarige man zich toegang tot de flat om een jonge vrouw, vermoedelijk een familielid, te vermoorden. De man richtte vervolgens zijn geweer op andere flatbewo ners en schoot vier anderen willekeurig dood. De politie heeft de dader inmiddels gear resteerd, maar wil voorlopig nog geen mededelingen doen over de mogelijke motieven va-a de man.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 7