Duur van Golfcrisis schrikbeeld voor YS Aziz: het menselijke gezicht van Saddams ambities BUITENLAND EüdóaQowumt DONDERDAG 30 AUGUSTUS 1990 PAGINA 5 - 250 ai it D RI ■feheran wrijft zich in e handen en 3HERAN Iran, en in een ;t bijzonder president 1 j Akbar Hashemi Rafs- idei jani- ma§ buurman Irak k, i inken voor zijn militaire aal ronturen in de Golf. lick i te i vier weken crisis rond Ku- ^ek( iyt zijn er geen vredelieven- r mensen te vinden in het -gcx idden-Oosten dan Iraniërs. ebn i grens met Irak is sinds n s idag open voor de honderd- vooi izenden Aziaten die Irak en corn uwayt ontvluchten. Er is i be Ifs het aanbod aan hen om elk irk te zoeken in Teheran, lat inisters van buitenlandse za- »eni n van tal van Aziatische Al iden vliegen af en aan. Er ;rna >rden goede zaken gedaan, volg i meldde de Filipijnse minis- ifonr Raul Manglapus, dat zijn ng. vluchte landgenoten via tus in kunnen worden geëva- ie v eerd en Iran bovendien de reidheid heeft het gat te Dhten dat in de olievoorzie- II ng van Manila is geslagen W tor het embargo op Iraakse Kuwaytse brandstoffen, ana idio Teheran citeerde Mo- i Z mmed Adeli, de president it de Iraanse centrale bank, e meldde dat de Iraanse in- msten aan buitenlandse va- de la's inmiddels met 12 pro- arsr nt zijn gestegen. Het droog- van lien van de oliebronnen in te i ak en Kuwayt heeft de olie- uist ijs opgedreven met zo'n 50 ocent. Iran verdient nu per miljoen gulden aan r< n nog steeds ondermaatse we ie-export. sheloor Iran kan deze crisis niet e siing genoeg duren," zegt een ;te I akistaanse regeringsfunctio- mi iris. Ook Pakistan is in de arkt voor een hoger Iraans ndeel in zijn olievoorzie- 'Mo ng. Pakistan kreeg 40 pro- i nt van zijn olie uit Kuwayt. e o lortgelijke geluiden komen ook uit India en Sri Lanka, handelsgeest van president mer ifsanjani, die strikte militai- ?bn neutraliteit in de Golfcrisis rve art aan een eigenbelang, op ordt het beste verwoord door in n Iraanse diplomaat in Du- ge i: „Zelden hebben we ons in we n zo'n confortabele positie vonden. We kunnen andere nden helpen met de evacua- van hun onderdanen en het lossen van hun olieproble- :n. Maar uit principe zijn we ituurlijk tegen de Iraakse hai nexatie van Kuwayt en de nwezigheid van Amerikaan troepen in Saudi-Arabië en dere Golfstaten". Na tien ir oorlogmet het buurland ak is de Iraanse economie er slist niet goed aan toe. Mil- menwerkloosheid en ver- elde industrie- en haven- mplexen maken een investe- ng van 1995 van 800 miljard Deie ilden noodzakelijk. Geld dat an niet heeft en dat vooral de Verenigde Staten, Euro- en Japan moet komen. Tot lugustus, de dag waarop Irak e mjuwayt binnenviel, kon presi- int Rafsanjani nauwelijks in- asteerders interesseren.Rafs- ijani was vooral binnenlands 'S, 1 in handen en voeten gebon- lbo> in. De radicalen, onder an- ver lering van onder anderen irlementsvoorzitter Mehdi arrubi, wilden, niets weten rger in westerse investeringen die derh teindelijk afbreuk zouden unnen doen aan de islamiti- he revolutie van ayatollah homeiny. De kritiek op ik el afsanjani is verstomd. Hij •r. aakt overuren om de volle mifinst van de Golfcrisis binnen kunnen halen. Allereerst tacl aakte Irak een knieval door le eisen in te willigen waar- Teheran bleef hameren na Ti it staakt-het-vuren tussen patii ;ide buurlanden in augustus ■se 188. lulgaarse trainer ntvlucht Kuwayt OFIA De voormalige Bul- larse volleybal-international 'ramen Prinov is naar Sofia vlucht uit de door Irak be- itte oliestaat Kuwayt. Prinov rriveerde daar met geen an- ïre spullen dan die hij bij stra ch droeg. Bijna twee ton laargeld liet hij in Kuwayt ihter. „Dat maakt niet uit", st hij weten. „Het belang- jkst is, dat ik leef". Arafat: vredesmacht onder vlag van VN GENEVE PLO-voorzitter Yasser Arafat heeft de Verenigde Staten ver weten de Verenigde Naties naar hun hand te zetten en de Golf-crisis te ge bruiken voor Amerikaanse en Israëli sche belangen. Arafat is van mening dat de Amerikaanse en andere bui tenlandse eenheden uit de Golf-regio moeten worden teruggetrokken en moeten worden vervangen door een multinationale vredesmacht onder de vlag van de VN. Arafat blijft erbij dat een oplossing voor de crisis die is ont staan na de Iraakse inval in Kuwayt dient te worden gevonden binnen een Arabisch raamwerk. gevers over zijn plan voor de oplossing van de Golfcrisis. FOTO: EPA Golfcrisis treft Suezkanaal hard PORT SAID Door de crisis in de Golf verwacht Egypte dit jaar meer dan 100 miljoen gulden te verliezen op de exploitatie van het Suezkanaal. Het Suezkanaal is een van Egypte's belang rijkste mogelijkheden om harde valuta, vooral dollars, binnen te halen. De laatst bekende exploitatie-cijfers van het kanaal date ren uit 1988. Toen deed de verbinding tussen de Middellandse en de Rode Zee ruim 2,6 miljard aan tol en passagegelden in de staatskas vloeien. Vooral tankers brengen veel geld in het laatje. Volgens Farouk Abu Taleb, directeur van de economische dienst van de Suez Kanaalmaatschappij, zullen in de nabije toekomst de inkomsten ook sterk verminderen omdat Lloyd's Verzekerin gen in Lbnden de premies voor olietankers die naar de Golf va ren steil heeft verhoogd. Dat maakt de zo gevoelige vaarweg voor reders alleen maar onaantrekkelijker. Bovendien zijn door de VN-boycot zowel Kuwayt als Irak als olieproducerende lan den weggevallen. Jaarlijks passeert 34 miljoen ton ruwe olie het kanaal. Kuwayt en Irak zorgden voor 7 miljoen ton, terwijl Sau di-Arabië 16 miljoen ton olie door het Suezkanaal verscheept. Slechte tijden voor Iraakse theedrinkers DHAKA Voor de Iraakse bevolking komt de bo dem van het theeglas snel in zicht nu Bangladesh Iraakse handelaren van de theeveiling heeft geweerd. Sri Lanka, dat heeft aangekondigd de verkoop van thee aan zijn grootste klant Irak te willen voortzetten, heeft echter bekendgemaakt dat handelaren uit Baghdad maandag op de veiling maar heel weinig thee hebben gekocht en dinsdag zelfs helemaal niets. Maandag kocht Irak slechts 100 ton, een vijfde van de gebruikelijke hoeveelheid. Vorig jaar kocht Irak 30.000 ton Srilankaanse thee. In de Bengalese haven stad Chittagong werden dinsdag Iraakse theehandela ren zonder meer weggestuurd. Normaal koopt Irak in Bangladesh jaarlijks 10.000 ton thee en is daarmee de vierde grootste afnemer. De thee, volksdrank num mer een, wordt in Irak zoet en sterk gedronken uit kleine glazen. WASHINGTON De lange duur van de Golf crisis wordt voor de Vere nigde Staten met de dag verontrustender. Volgens vele waarnemers in Was hington is het moment voor een Amerikaanse mi litaire bevrijding van Ku wayt in feite al gepas seerd, nu er een interna tional klimaat van onder handelen is ontstaan en Irak talloze westerlingen zo duidelijk tot gijzelaars en schietschijven heeft ge maakt. Leden van de Iraakse staf verlaten hun ambassade in Washing- t0n- FOTO: AFP De massale passieve aanwezig heid van Amerikaanse troepen in Saudi-Arabië kan daarom niet anders dan toenemend verzet oproepen in zowel de Arabische wereld als de VS zelf. President Bush heeft for meel nog wel de unanieme steun van het Amerikaanse Congres (parlement) voor zijn beleid, maar individuele Con gresleden - zowel Democraten als Republikeinen - beginnen toch overduidelijke kritiek te uiten. Gezaghebbende senato ren als Richard Lugar en Joe D'Amato en afgevaardigde Les Aspin vinden met name dat de president de feitelijke redenen voor de Amerikaanse macht sontplooiing in het Midden- Oosten onvoldoende tot warrig formuleert en dat dat hem spoedig zal opbreken. Afgaande op de uiteenlopende motieven die Bush in de afge lopen dagen heeft genoemd, heeft de kolossale Amerikaan se operatie tot doel het Saudia- rabische grondgebied te verde digen, een „moderne Adolf Hitler" tot staan te brengen, de monarchie in Kuwayt te her stellen en de aanvoer van - goedkope -olie op de wereld markt te verzekeren. Nu het verlies van Ameri kaanse mensenlevens in het Midden-Oosten zo'n realisti sche mogelijkheid is gewor den, steekt een aantal van die motieven te schamel af tegen de mogelijke prijs: Amerikaans bloed. Vooral de uitspraak van Bush dat in de Golfcrisis in feite de „Amerikaanse levens stijl op het spel staat" wordt de president steeds mer kwalijk genomen. Die levensstijl ver wijst onmiskenbaar naar het Amerikaanse consumptisme. Niet minder dan 40 procent van het wereldolieverbruik heeft plaats in de Verenigde Staten, waar 60 procent van al die olie als benzine in auto's verdwijnt. „De president zegt in feite dat onze jongens en meisjes in het Midden-Oosten bereid moeten zijn te sterven omwille van Amerika's recht op goedkoop autorijden", ver klaarde deze week een cyni sche senator Bob Carey. Onwaardig Ook Bush's vergelijking van Saddam Husayn met Adolf Hitler is volgens Amerikaanse commentatoren een inflatie van het absolute kwaad dat Hitier belichaamde en legt een irreële relatie tussen de wer kelijke macht van het toenma lige Duitsland met de beperkte capaciteit van het ontwikke lingsland Irak. Bovendien her innert de Hitler-vegelijking op pijnlijke wijze aan de samen werking van de VS met Sad dam Husayn tijdens diens oor log met Iran. Voorts is, ook volgens de mili taire analisten in de Verenigde Staten, de dreiging van een Iraakse aanval op Saudi-Ara bië inmiddels niet meer aan de orde. Een veel kleinere dan de huidige Amerikaanse troepen macht ter plaatse zou thans voldoende zijn om dat mini male risico af te wenden. Tenslotte is Bush's officiële oogmerk om de wettige rege ring van Kuwayt weer in het zadel te brengen, voorwerp van toenemende kritiek in Amerika. „Een reusachtige Amerikaanse militaire inspan ning om, terwijl grote delen van de wereld zich tot de de mocratie bekeren, een dubieu ze en autoritaire monarchie in ere te herstellen, is een on waardig motief", schreef dezer dagen The Washington Post. De terugtrekking van Irak uit Kuwayt is daarentegen een onverminderd door de Ameri kaanse samenleving gesteunde doelstelling. Maar officieel is de Amerikaanse troepenmacht in Saudi-Arabië daarvoor niet ontplooid. De economische boycot van Irak, waarvoor eveneens een veel geringere militaire inspanning voldoen de zou zijn, moet die terug trekking bewerkstelligen. Defensieminister Tom King krijgt schietles aan boord van het Britse fregat Battleaxe. Overigens groeit in Washing ton de indruk dat een mogelij ke geweldloze oplossing voor de crisis kan liggen in het aan treden van een ander, meer democratisch bewind in Ku wayt. Indien zo'n regering duidelijk zou maken zich beter in de OPEC-discipline te zul len schikken, zou dat Iraks lei der Saddam Husayn de moge lijkheid scheppen zich met enig gezichtsbehoud uit Ku wayt terug te trekken. Een dergelijke uitweg zou via een pan-Arabisch akkoord mogelijk kunnen worden, maar kan veel tijd vergen. En tijd zal, zo is de overtuiging in de Amerikaanse hoofdstad, te gen de Amerikanen werken. Naarmate de VS-militairen langer in Saudi-Arabië blijven, zal die aanwezigheid meer het karakter krijgen van een kolo niale bezetting, bedoeld om het westerse (olie)belang veilig te stellen. Het anti-Amerika nisme in de Arabische wereld kan dan alleen maar groeien. Het gevaar daarvan is weer dat de Palestijnse kwestie en de Israëlische bezetting van Arabisch grondgebied deel moet gaan uitmaken van een oplossing van de Kuwayt-cri- sis, hetgeen tot een uitzichtloze situatie zal leiden. Op het spel staat ook Ameri ka's onuitgesproken bedoeling om Saddam. Husayn te doen afzetten. Washington gelooft niet dat een 'Arabische' oplos sing voor de bevrijding van Kuwayt de dictator in Irak op de duur tevreden zal stellen. De waarschijnlijkheid dat Irak over enkele jaren over atoom wapens kan beschikken, maakt diens val voor de rege- ring-Bush alleen maar urgen ter. En is die wens te ambi tieus, dan zal president Bush in een uiteindelijk akkoord toch minstens de vernietiging van chemische wapens en de stopzetting van de atoombom ontwikkeling in Irak opgeno men willen zien. Misère Hoewel Bush in de VS alge meen bewonderd wordt voor zijn optreden in de Golfcrisis (sommige senatoren vinden het „briljant" zoals de presi dent met persoonlijke diplo matie een alliantie van gema tigde Arabische landen heeft gecreëerd), is de Amerikaanse militaire presentie in Saudi- Arabië een politiek probleem op zichzelf geworden. De eerste berichten" over uit putting en verveling van de Amerikaanse troepen lopen- binnen, het eerste gemor over de kosten van de operatie (2,5 miljard dollar tot eind septem ber) valt te horen en de eerste irritatie over de bescheiden heid van de bijdragen van an dere (NAVO-)landen komt bo ven. Voorts zal het Ameri kaanse Congres zich volgende week als het terugkomt van vakantie, pas goed met het be leid gaan bemoeien, zodat par tijpolitieke stagnaties dreigen. De tv begint bovendien zijn ei gen dynamiek te krijgen in de propaganda-oorlog tussen Washington en Baghdad, het lot van de gijzelaars zal steeds ellendiger worden en het pu bliek begint verzadigingsver schijnselen jegens de stroom van informatie uit het Mid den-Oosten te vertonen. En toch zullen de Amerikaan se troepen eens weer 'zegevie rend' naar huis terug moeten, zonder dat de Amerikaanse oogmerken, hoe onduidelijk gedefinieerd ook, verloren zul len zijn gegaan in wat een langdurige misère in het Ara bische zand dreigt te worden. AMMAN Achter het elegante uiterlijk van Ta- riq Aziz, minister van bui tenlandse zaken van Irak, lijken diepe emoties ver scholen te gaan die over eenkomen met de opvat tingen van president Sad dam Husayn, zijn meester. Aziz, die vandaag in Amman is aangekomen voor bespre kingen met secretaris-generaal Javier Perez de Cuellar van de Verenigde Naties, benadert de zaken op een typisch Iraakse manier die voor veel Arabie ren, ook in Jordanië, volko men aanvaardbaar is. Wester lingen worden er vaak door van hun stuk gebracht. Toen hij elf dagen geleden in Amman was werd hij boos toen hij door de internationale media bestookt werd met be schuldigingen dat president Saddam westerse levens in ge vaar brengt in Baghdad door ze op strategische punten te plaatsen. „We willen ons volk beschermen", aldus Aziz. Een westerse diplomaat zei: „Dit is de omgekeerde logica van de kidnapper. Hij begaat een misdaad door je familie te kidnappen en wanneer 'je pro beert ze terug te krijgen zegt hij dat het jouw schuld is als er iets met hen gebeurt. Zijn daad is eigenlijk ook jouw schuld". In de dagen voor de belangrij ke ontmoeting van Aziz en Pe rez de Cuellar heeft Baghdad verzoenende gebaren gemaakt. Zo beval Saddam de Iraakse schepen de westerse blokkade in de Golf niet te omzeilen. Er is echter geen enkel teken dat Irak bereid is gehoor te geven aan de belangrijkste westerse voorwaarde voor vrede, de Iraakse terugtrekking uit Ku wayt. Irak houdt vast aan het stand punt dat de westerse machten niets dan bemoeiallen en agressors geweest zijn in het Midden-Oosten sinds de ver snippering van het Ottomaan se rijk in 1918, en dat de „Ara bische natie" vernederd en ge corrumpeerd is om de oliebe voorrading van het Westen veilig te stellen. Andere agenda Dit alles voorspelt niet veel goeds voor de besprekingen van Aziz met Perez de Cuel lar, die de ontmoeting bena dert met een heel andere FOTO: AP agenda. De secretaris-generaal van de VN benadrukte zijn lange persoonlijke relatie met Aziz, die hij prees als een emi nent diplomaat. „De secretaris-generaal zal Irak vragen zich neer te leg gen bij de VN-resoluties over sancties en gebruik van ge weld tegen Irak nu bijna de gehele internationale gemeen schap Irak's acties veroor deelt", zei een diplomaat. „Aziz zal antwoorden dat Irak de resoluties niet erkent en dat Saddam Husayn de armen en onderdrukten van de Arabi sche wereld achter zich heeft in zijn strijd tegen corrupte en machtige buitenlandse indrin gers. Niet veel ruimte daar om te manoeuvreren". Dat het accent nu verschoven is van oorlogsvoorbereidingen naar diplomatieke inspannin gen betekent echter een kleine adempauze. Het is niet onmo gelijk dat Saddam Husayn het hoofd zal buigen nu de inter nationale gemeenschap zich tegen zijn bezetting van Ku wayt verzet met een solidari teit en een kracht waar hij duidelijk niet op gerekend had. Hij wendt zich nu tot een goed getraind team van diplo maten, met aan het hoofd Aziz, die weliswaar de opvat tingen van president Saddam en zijn generaals delen, maar een totaal verschillende stijl hebben. Experts hebben verschillende andere sleutelfiguren in Iraks diplomatieke equipe geïdenti ficeerd, onder wie Sadoun Hammadi, vice-minister van buitenlandse zaken. Sommigen zeggen dat hij achter de scher men. in Baghdad nog meer in vloed heeft dan Aziz. Hamma di was één van de stichters van de Baath-beweging die nu aangevoerd wordt door Sad dam Husayn. Hij heeft erva ring in Amerika maar is de harde revolutionaire metho den van Irak trouw gebleven. Vorige week werd Hammadi gekozen voor de moeilijke taak president Gorbatsjov in Moskou ervan te overtuigen zijn steun aan de westerse sancties in te trekken. De meeste belangrijke Iraakse diplomaten hebben een kennis van de buitenwereld die Sad dam zelf ontbeert. Sommigen van hen komen uit andere la gen van de maatschappij dan de in Takrit geboren Sunni Moslims die de regerende elite van de dictator vormen. Aziz, sinds 1983 minister van bui tenlandse zaken, is een chris ten. Hammadia is een Shia- moslim. Irak neemt volgens Aziz aan stoot aan de manier waarop heersende families in de Golf hun olierijkdommen hebben aangewend. Irak gelooft bo vendien legitieme grieven te hebben tegen Kuwayt over olierechten, territoriale eisen en betwiste eilanden in de Perzische Golf bij Khawr Abd Allah. In een poging de vreed zame bedoelingen van Irak te bewijzen heeft Aziz voorge steld dat Amerika zich moet terugtrekken uit Saudie-Ara- bië in ruil voor de garantie dat de buitenlanders uit Irak en Kuwayt kunnen vertrekken. Over de kwestie van Kuwayt kan dan besloten worden door de Arabische landen zelf. Waarschijnlijk zal Perez de Cuellar Aziz eraan herinneren dat de rest van de wereld Iraks bezetting van Kuwayt niet ziet als een zuiver Arabi sche aangelegenheid. RICHARD OWEN (c) The Times Werving Zolang de drei ging vanuit Irak nog niet voorbij is, gaat de wer ving van recruten voor het leger van Saudi-Arabië in sneltreinvaart door. Hier praten enkele officieren van de Royal Sau di Arabian Natio nal Guard met in traditionele kle ding gestoken kandidaten. FOTO: AP Jemenitische vaders noemen zonen Saddam it he Geen wonder, dat Rob stomverbaasd is, wanneer hij ,rdaar binnen kijkt. Want.... bevindt hij zich nog aan boord van een ;hip? Hij ziet zowaar een complete drukkerij! Kijk, vlak voor zijn êus zijn twee graveurs aan het werk. En er wordt hard gewerkt! iemand kijkt op of om en zwaar dreunt een kleine pers, die ach- in het vertrek staat opgesteld. Wat moet dat alles betekenen? 'ear dan begrijpt Rob het ineens: hier worden de dollarbiljetten gemaakt, die Harries zo grif uitgeeft. De „Astra" heeft een com pleet valse-muntersbedrijf aan boord! En daarom ligt het schip zo vaak dagenlang voor anker in een kalme zee. Want bij woelig weer kunnen ze hier natuurlijk niet werken. Kijk, daar staan twee retoucheurs met elkaar te overleggen. Het moeten prima vaklui zijn. En even verderop houdt een papierschepper een vel papier tegen het licht om het watermerk te bekijken. Nou, Harries en Larry hebben het zaakje wel goed voor elkaar! NICOSIA Sommige mensen vinden dat de wereld genoeg heeft aan één Saddam, maar in Jemen hebben ten minste vijfentwintig echtparen sinds de Iraakse inval in Kuwayt hun zoon de voornaam van de Iraakse dictator gegeven. Het Iraakse persbureau INA meld de dinsdag dat jonge vaders in Jemen zo enthousiast zijn over de Iraakse leider, dat ze hun zoontjes Saddam hebben ge noemd „als een goed voorte ken". Hun gevoelens zouden een steunbetuiging zijn aan Saddams „nationale opstelling ten opzichte van de buiten landse agressie jegens de Ara bische natie". Of er ook jong geborenen zijn in Jemen die de naam George, naar de Amerikaanse president, heb ben meegekregen, vermeldde INA niet. Syrië smoort betogingen voor Irak AMMAN Syrische troepen hebben in steden aan de grens met Irak gewelddadige beto gingen voor Irak neergeslagen en daarbij tientallen mensen gedood. Syrië heeft aan de oostgrens met Irak massaal troepen samengetrokken, wel licht meer dan 50.000 man. Sy rische staatsmedia hebben overigens geen enkele melding gemaakt van enige onrust. De betogers, die protesteerden te gen de opstelling van presi dent Hafez Assad in de Golf crisis, zouden met Iraakse vlaggen hebben gezwaaid en portretten van de Iraakse dic tator Saddam Husayn hebben meegevoerd. Zondag zegde As sad een voorgenomen bezoek aan Egypte zonder opgaaf van redenen af. Dinsdag vloog hij alsnog naar Alexandrië voor overleg met de Egyptische ^resident Mubarak.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 5