ihows moeten boer en klant ichter bij elkaar brengen roefpro ject tegen akkerlakkenplaag nregelmatigheden ij visa Surinamers C A collectie voor een kouderomantische winter Haagse politie krijgt team voor computercriminaliteit NNENLAND CeidócSomxMit DONDERDAG 30 AUGUSTUS 1990 PAGINA 3 iels werk W iwerksters de Informati- gsbank in lingen worden dagen over- j met gecorri- de persoons- vens van stu- Ruim personen ien nieuwe ge- aan de doorgege- De juiste ge- toljns zijn nodig 1de studenten januari in het willen zijn mafc een OV-jaar- FOTO: ANP 1 Hoogleraar: Hoge Raad discrimineert ouderen AMSTERDAM Onbewuste leeftijdsdiscriminatie en onbewuste vooroordelen. Daarvan getuigen twee arresten die het gerechts hof in Den Bosch en de Hoge Raad onlangs hebben gewezen op het gebied van de zelfstandigenaftrek en de inkomstenbelasting. Volgens hoogleraar staats- en bestuursrecht H. van Maarseveen bevatten de arresten een duidelijk signaal aan ouderen; na je 65e behoor je stil te gaan zitten, activiteiten worden althans belas- tingrechtelijk niet meer op prijs gesteld. „Gij dient zonder uit zondering te versuffen", aldus een cynische Van Maarseveen. De jurist veegt in een vlammend artikel in het Nederlands Juristen blad de vloer aan met de arresten die volgens hem mislukt zijn. Aanleiding is onder andere de zaak van een 82-jarige zelfstandig werkende advocaat. Over 1985 behaalt de man een omzet van 44 mille en een ondernemingswinst van ruim 11 mille. De inspecteur weigert hem echter de aftrek waarvoor ondernemers in aanmer king komen, omdat de uit 1964 daterende wet op de inkomstenbe lasting de grens daarvoor op een leeftijd van 65 jaar stelt. Amsterdamse bedrijven bestrijden criminaliteit AMSTERDAM Het Amsterdamse bedrijfsleven gaat een actievere rol spe len in het bestrijden van criminaliteit en het verhogen van de veiligheid in de stad. Voor dat doel is met steun van de Kamer van Koophandel en de gemeente Amsterdam de stichting „Samen voor een veilig Amsterdam" in het leven geroe pen. Per jaar wil de stichting minstens een miljoen gulden bij het bedrijfsleven lospeuteren. Dat miljoen wordt vervol gens gebruikt om projecten te financieren die gericht zijn op het terugdringen van de criminaliteit. Op korte termijn wordt begonnen met de ondersteuning van drie projecten: het drugspreventieproject, het tegengaan van straatroof en het opzetten van onderlinge waarschuwingssystemen voor winkeliers. Advocaten zetten minister onder druk AMSTERDAM De Orde van Advocaten accep teert niet langer de financiële problemen waarmee sociale advocaten in het hele land kampen als ge volg van te lage overheidsvergoedingen voor hun werk. Tijdens een vergadering in Amersfoort heb ben de dekens van alle afdelingen van de Orde de landelijke deken, mr. L. Spigt, opdracht gegeven om met de minister van justitie te gaan praten. In zet is het in ieder geval per 1 januari 1991 verkrij gen van de 25 procent verhoging van de vergoe dingen die de bewinsdsman voor een later stadium had toegezegd. Lukt dat niet, zo deelde mr. Spigt gisteren desgevraagd mee, dan wil de Orde van Advocaten dat er een politiek bemiddelaar wordt benoemd die een uitweg moet zoeken in de dan ontstane impasse. Lukt dit niet dan beginnen de advocaten een gerechtelijke procedure. Maij geeft bakkies vrij DEN HAAG Met ingang van vol gend jaar is voor het bezit en het ge bruik van de zogeheten MARC 27MHZ-zendapparatuur („bakkies") geen machtiging meer nodig, zo heeft het ministerie van verkeer en water staat gisteren meegedeeld. Het huidi ge machtigingsbewijs blijft tot 1 janu ari 1991 verplicht. Voor gebruik in het buitenland van de zendapparatuur kunnen op ver zoek de benodigde officiële documen ten afgegeven worden door de PTT. Het document, waarvoor slechts de administratiekosten betaald dienen te worden, is onbeperkt geldig. Nog steeds geldt dat de apparatuur van een toegelaten type moet zijn en een keurmerk dient te dragen. Het ge bruik van andere zenders blijft ver boden. LNDELIJKE CAMPAGNE 'NEDERLAND VOEDINGSLAND' het HAAG De consu- heeft alle vertrou- catei in producenten van dingsmiddelen verlo- Met televisie-shows, ((imentaires en onder- pakketten willen de en tuinbouw, de in- e( trie en technologie het t ni rouwen weer terug- en nen. 'Nederland Voe- jj jsland' heet de lande- campagne die de iument tevens een ge- der eetpatroon moet rengen, want de kos- voor gezondheidszorg Nederland rijzen de lad kra( ank( B| Pv leniv el in :ot d Pvd het uit. 'broodjes gezond' jg Jimstukken' van prei, wit- krentebollen, eieren, kaas appels werd gisteren de elijke campagne 'Neder- "'oedingsland' gepresen- Een initiatief van de iting Maatschappij en On- eming (SMO) die „de grotynunicatie tussen produ- centen en consumenten" wil verbeteren. „De producenten zitten met een groot probleem. De consument vertrouwt hen niet. De consument wil gezon de en milieuvriendelijke pro- dukten. Producenten willen die leveren met nieuwe tech nologieën, maar daar is weer stand tegen. Wij willen die nieuwe inzich ten en technologieën presente ren en met de consument zoe ken naar een betere volksge zondheid", legt voorzitter dr. W. de Ridder van SMO uit. De stichting benaderde alle moge lijke instanties voor het opzet ten van een grootse campagne en vond vooral mensen uit de land- en tuinbouw, weten schap en overheidskringen (ministeries van economische zaken en landbouw, natuurbe heer en visserij) bereid. Na tuur en Milieu en de Consu mentenbond bedankten vrien delijk. „Ik denk dat zij ons ini tiatief hebben onderschat", zegt De Ridder. Maar de Con sumentenbond wil zich hele maal niet verbinden aan de campagne. „We hebben toch het idee dat het een beetje pro paganda is voor de industrie. Door mee te doen loop je het gevaar te worden ingepakt. Wiens brood men eet, wiens woord men spreekt. We willen onze onafhankelijke identiteit behouden en ons niet confor meren. Door niet mee te doen kunnen we gemakkelijker een kritisch geluid laten horen", aldus een woordvoerder van de Consumentenbond. Export En voorzitter mr. G. Wagner van de Raad van Advies van 'Nederland Voedingsland' had bij de presentatie nog wel zo duidelijk gezegd „dat dit geen propaganda is". „Dit is geen commercie. Dit is een poging om eerlijke, objectieve voor lichting te geven, toegespitst op voeding. Een nationale zaak in het belang van ons al len". Dat de campagne mede tot doel heeft de exportpositie van de agrarische sector te verster ken, is volgens de organisatie heel legitiem. De Ridder: „Het Nederlandse produkt heeft in verschillende landen een deuk opgelopen. Ik denk aan Duits land waar Nederlandse groen ten niet altijd even welkom zijn. De kwaliteit moet worden verbeterd en daarvoor is ook een mentaliteitsverandering nodig van de boer. Een boer met koeien heeft het idee dat hij voor de melkfabriek pro duceert en niet voor de consu ment. Neem de veilingen. Daar worden de slechtere pro- dukten in een aparte, lagere categorie ondergebracht. Waarom geen stercategorie maken voor de beste produk- ten? Het is zaak consumenten zo gek te krijgen dat ze beta len voor een topklasse pro dukt. Die bereidheid is er als men kan beoordelen wat goed is en wat niet". Shows Om te kunnen beoordelen wat een kwalitatief beter produkt is, ontwikkelt het ministerie van landbouw milieu-etiketten voor levensmiddelen, naar het idee van de voedingswijzers op verpakkingen. Wedstrijden voor agrariërs moeten de kwa liteit van produkten verbete ren. De boeren die niet alleen een goed eindprodukt afleve ren, maar ook kunnen aanto nen dat die produkten milieu vriendelijk worden gemaakt, komen op televisie „zodat bij het publiek het beeld blijft hangen dat de agrarische sec tor kwaliteitszorg serieus neemt", zo zegt het campagne plan. Met acht televisie-shows, ge presenteerd door Frank Kra mer, ondersteunt de KRO de actie 'Nederland Voedings land'. Daarnaast zendt de om roep op een laat uur zes docu mentaires uit over het onder werp. De programma's kosten samen 2,5 miljoen gulden. De overige campagne-activiteiten kosten nog eens 2,5 miljoen gulden en worden betaald door de deelnemers. Zo wor den er onderwijspakketten sa mengesteld en voorlichtings bijeenkomsten georganiseerd over biotechnologie „omdat daarover de laatste jaren zo veel verkeerde informatie is Hollandse tomaten te koop aangeboden in Duitsland. Met de campagne 'Nederland Voedingsland' wordt onder meer getracht het imago van Nederlandse produkten in het buitenland wat op te krikken. FOTO: SP verschenen", verschijnen er er diverse congressen georga- gidsen en floppy's met infor- niseerd. matie over voeding en worden MONIQUE VAN DE VEN HAAG In zestig lingen in de Schilders in Den Haag zal vol le week een proefpro- worden gestart, waar- Ie kakkerlakken te lijf reigi den geSaan' i and is het resultaat van over- tussen de Gemeentereini- de afdeling bestrijding Jagen van het ministerie )M, woningbouwvereni- den. bewonersorganisaties e GG en GD. „jens woordvoerder Paul nissen van de gemeente Den Haag heeft zich tot op he den nog nooit op zo'n grote schaal een kakkerlakkenplaag in Den Haag voorgedaan. De tot nu toe gehanteerde bestrij- dingsmethode kon versprei ding en explosieve groei van de plaag niet voorkomen. Om de plaag nu afdoende te bestrijden moet volgens Teu- nissen zeer grondig te werk worden gegaan. Behalve de woonruimten zullen in tegen stelling tot wat in het verleden gebeurde ook gangen, portalen en kelders moeten worden be handeld met het bestrijdings middel. f HAAG Begin vo- [jaar hebben zich in en- 1 gevallen onregelma- leden voorgedaan bij Ifgifte van visa aan Su mmers die Nederland pen bezoeken. erzoek heeft echter geen ijs opgeleverd dat perso- sleden van de ambassade 'aramaribo hierbij recht- of indirect waren be-' zo heeft minister Van ïks 1 ^en, den Broek (buitenlande za ken), mede namens zijn colle ga Hirsch Ballin van justitie, meegedeeld in antwoord op vragen van het Tweede Ka merlid Weisglas (VVD). Weis glas had geïnformeerd naar de juistheid van berichten als zouden sommige ambassade medewerkers al vanaf 1984 geld hebben aangenomen om de visumprocedure te versnel len, stempels zijn ontvreemd, aanvraagformulieren vervalst en dossiers verdwenen. Voor de winter zwierige mantels met opvallende kraag of brede koetsiersrevers. AMSTERDAM De nieuwe najaarscollectie van C A is bestemd voor een ijskoude, maar beslist ook romantische winter. Bij de presententatie van de mode voor winter 1991, gisteren in Amsterdam, werd een overvloed van zwierige wollen mantels, jassen en jasjes getoond. De show toonde vooral wijd vallende lange swaggerman- tels met royale koetsierskraag. Onder deze swaggers - man tels in de A-lijn - wordt een kraagloos heuplang jasje of juist een capuchonjasje gedra gen op een skibroek, met leu ke sokjes en platte bontgevoer de veterschoenen. Comforta beler kunt u het bijna niet wensen. Zo'n ruime capuchon wordt vrijwel nooit opgezet, maar geeft wel iets luxueus. Het kleurenbeeld is dit najaar eveneens heel chic. Met ge brand rood, diep zalm, nevelig blauw of een soort oudrose. Voor wie sportief voor de dag wil komen is de montycoat - de jas met houtje-touwtje-slui ting - een trouwe vriend. Niet alleen uitgevoerd in het be kende zeer donkere blauw, maar eveneens in oker of diep-bordeauxrood. Een pretti ge jas ook voor de heren die zich deze winter weer in com plete costuums zullen gaan hullen, in elegante zuiver wol len pakken. Vesten worden eveneens weer gedragen, vaak afgewerkt met leren details en De dames dragen een kraagloos heuplang jasje in bloemdessin, terwijl de man een kolbert van fijn ribfluweel aan heeft. FOTO: ANP jacks met een capuchon met brede bontrand kunnen even eens over het colbertje gedra gen worden. In de kindermodecollectie zijn opvallend veel vrolijk ge kleurde truien en jurken met ingebreide dessins verkrijg baar. Leuk zijn kinderjacks met meerdere kleurvakjes en grote zak midden achter op de rug. De uitgaansmode tenslotte heeft een casual-karakter. Zwart fluwelen skipantalons worden gecombineerd met slankgesneden zwart fluwelen jasjes versierd met goudkleuri ge, rode of blauwe motieven. Voor kinderen zijn er uit- gaansvesten, met goudkleurig gedecoreerde voorpanden. Simpel maar wel effectief. PHIA BARUCH DEN HAAG Binnen de politiekorpsen van Den Haag, Amsterdam en de regio Nijmegen gaan van af half oktober speciale rechercheteams aan het werk die zich uitsluitend zullen bezighouden met de opsporing van compu tercriminaliteit. Onder deze vorm van misdaad vallen onder meer inbraken in computerbestanden en het ple gen van fraude door middel van gemanipuleer met compu ters. De computerteams bestaan elk uit vier rechercheurs, die een speciale cursus computertech niek krijgen aan de recherche school in Zutphen. Zij zullen voorlopig voor de duur van anderhalf jaar voor hun spe ciale taak worden vrijgesteld. De instelling van de teams is een experiment, waarvoor de ministeries van justitie en bin nenlandse zaken in totaal 360.000 gulden ter beschikking hebben gesteld. „De omvang van de schade die wordt toegebracht door inbra ken in computersystemen is zo groot, dat de Haagse politie on danks het personeelstekort heeft besloten een apart team hiervoor iri te zetten'1, aldus een woordvoerster. De selectie van het team moet nog plaatshebben. „Bij de se lectie zoeken we mensen die inzicht hebben in de materie. Tot nu toe viel computermis daad onder het bureau fraude, maar het nieuwe team gaat zich exclusief met computers bezighouden", aldus de woord voerster. „De maatschappelij ke schade die wordt aange richt door deze vorm van cri minaliteit wordt soms nog on derschat. Maar computers kunnen worden misbruikt om grote bedragen van andermans bankrekening te plukken en bedrijfsgeheimen te ontfutse len". Schiphol knelpunt in spitsbussennet SCHIPHOL Het een- richtingverkeer dat in ok tober wordt ingevoerd op Schiphol-Centrum wordt een knelpunt voor de spitsbussen die Schiphol- werknemers uit de auto moeten lokken. Dat zei ingenieur J. Klinken berg, stafmedewerker van de busonderneming NZH en één van de organisatoren van het spitslijnennet van Schiphol, gisteren tijdens een persconfe rentie ter gelegenheid van de start van het spitslijnennet aanstaande maandag. Volgens Schiphol is het invoe ren van eenrichtingverkeer onvermijdelijk door de ingrij pende bouwwerkzaamheden op de luchthaven, waaronder het verbreden van de spoor tunnel. De Stationsweg, die voor het NS-station loopt, wordt momenteel verbreed tot vijftig meter. Deze weg wordt straks de stopplaats voor de spitsbussen. Volgens een woordvoerder van Schiphol zal de brede weg zorgen voor een vlotte door stroming van het verkeer. Bo vendien zijn de Luchthaven en de exploitant van het spit- lijnennet, Schiphol OV Servi ces, nog in gesprek over een eventuele vrije busbaan. Niettemin vindt Klinkenberg elke vorm van vertraging een slechte zaak. De vertraging ontstaat omdat eenrichtingver keer de bus dwingt een lange re route te rijden als hij een maal op Schiphol is aangeko men. „Met de wegbeheerders buiten het Schipholterrein voeren wij druk overleg over zaken als bussluizen en specia le busverkeerslichten. We wil len de automobilist uit de file halen met behulp van tijd winst. Als nu een passagier in een van onze spitsbussen er vaart dat eenmaal op Schiphol aangekomen de bus een heel eind om moet rijden vanwege het eenrichtingverkeer, dan is dat frustrerend". Onderzoek van OV Services Schiphol heeft, aldus Klinken berg, uitgewezen dat bijna zes tig procent van alle mensen die op Schiphol werken bereid is de proef op de som te nemen en de auto te laten staan voor de spitsbus. Op Schiphol zélf werken ongeveer 38.000 men sen bij 500 bedrijven. De bedoeling is dat het aan deel van het openbaar vervoer in het woon-werkverkeer naar Schiphol van 20 naar 40 pro cent gaat. In het plan dat OV Services voor het spitslijnen net heeft gemaakt, is er vanuit gegaan dat 7.400 mensen de auto verruilen voor de 'Shutt- le'-spitsbus, een luxe touring car met veel beenruimte, kof fie en een krantje aan boord. De capaciteit is nu 6.000 passa giers. Daadwerkelijk reizen nog maar 1.300 mensen met de 'Shuttle'. Deventer en Breda pakken gokverslaving jeugd aan DEN HAAG Deventer en Breda sluiten binnenkort een convenant met de plaatselijke horeca en de speelautomaten- handel met als doel de gokver slaving onder de jeugd terug te dringen. Deventer onderte kent op 6 september als eerste gemeente het convenant, Bre da volgt korte tijd later. Tus sen de Vereniging Automaten handel Nederland (VAN) en enkele andere gemeenten zijn ook al contacten gelegd om iets aan de gokverslaving on der de jeugd te doen, maar be halve met Deventer en Breda zijn daarover (nog) geen bin dende afspraken gemaakt. IAIBAAI door WILLEM RITSTIER GtZlEM, £lö£WWöS IKZB TOCH AL COT X GSEtl VUteetlPE VIS WAS.. Wachtlijsten opname gehandicapten geven onjuist beeld ZWOLLE De werkelij ke vraag naar hulp voor verstandelijk gehandicap ten voor behandeling bij traditionele instituten is geringer dan de wachtlij sten doen vermoeden. Die conclusie trekken onder zoekers van de Universi teit Amsterdam uit een onderzoek waarvan de uitkomsten gisteren in Zwolle bekend zijn ge maakt. De in de regio Zwolle verrichte studie is volgens hen representatief voor de rest van het land. Uit het onderzoek komt naar voren dat ouders hun kind vaak uit voorzorg op de wachtlijst laten zetten. Ze vrezen dat er geen andere mogelijkheden zijn voor hun dochter of zoon. Het gevolg is dat de wachtlijsten steeds groeien en tenonrechte de conclusie wordt getrokken dat er grote behoefte bestaat aan uitbreiding van de in stellingen. Ouders en kinderen willen volgens de onderzoekers juist kleinschalige hulp die de leefsituatie van thuis bena dert. In veel gevallen is men al geholpen met het tijdelijk overnemen van de ouderlijke zorg in de vorm van bijvoor beeld logeerhuizen. De resultaten van de studie bevestigen de indrukken van de Stichting Philadelphia Voorzieningen, die de op dracht voor het onderzoek gaf. Deze stichting heeft gun stige ervaringen met de kleinschalige opvang van ge handicapten. Verspreid over Nederland heeft ze bijna 80 kleinere voorzieningen.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 3