Fitte Taco Janzen voelt zich thuis op gras 1 E N NI IS CIRCUIT t Vlootschouw hoogtepunt van watersportevenement CeicLieOoiviant sportprogran Korfbalclubs uit op eerherstel „Door in groepsverband te trainerf5 voorkom je vroegtijdig afknapper^ CeidócCouAcmt EEUWFEEST KNWV IN ROELOFARENDSVEEN Va Zaterdag: heren eerste kl| U; HVZ - MVKV, SVOW - Lu num. Valken '68 - Woubnjm Alphia - Meerburg, Sleutfüs Koudekerk, GWS - Abbene v, Dames eerste klasse: Ter L^te - Excelsior Pernis. jo Zondag: heren eerste Teylingen - VNA, UDO - dus, FC Rijnland - MMO, Veldkorfbal Zaterdag: TOP - Wit Blauw celsior - Tempo, Velocltas gitta. Zondag: De Algemene Zaandijk. en Peter vi Denzen vaf ons er nietk nieuwe ledtc werven". en LEIDEN Taco Janzen heeft gisteren op de banen van tennisvereniging Zuid-West voor een ver rassing van de eerste orde gezorgd. De Roomburger versloeg in een zeer aan trekkelijke partij de in het herenenkel C als eerste geplaatste Patrick Kleian: 6-4, 3-6, 6-1. In Bodegra ven lieten de favorieten zich niet verrassen. Rob- bert-Paul Hartwijk en Mickel Verkerk speelden zich vlotjes in de halve fi nale. Taco Janzen bewees dat een fitte dertiger in C nog heel ver kan komen. Vooral als dat ook nog op gras gebeurt. Janzen, die zich het laatste half jaar intensief heeft voorbereid voor de marathon in Berlijn, kon blijven gaan. Wat Patrick Kleian, dit jaar toch goed voor eindzeges in C-toernooien, voor grote problemen plaatste. „Ik had liever een wat minde re speler gehad als eerste te genstander. Je moet even wennen aan dit kunstgras", al dus een ontevreden Kleian. Veel tijd om te wennen kreeg hij niet, omdat Janzen, die normaal gesproken een single partij ver van zich af houdt, hem bleef bestoken met snel netspel. „Dit is natuurlijk een heerlijke ondergrond voor mij. Op vastheid ga ik er tegen vrijwel iedereen af, maar hier kan ik mijn slice-service en volleys lekker volop in de strijd gooien", besloot Janzen zijn commentaar. Aantrekkelijk was eveneens de pot in B die naast de voor noemde partij werd gespeeld, die tussen Patrick Kieboom en Delftenaar De Groot. Kie boom, die in het Leidse zo langzamerhand toch wel tot de gevestigde orde behoort, had het heel lang uiterst moeilijk met de Delftenaar. In de twee de set moest de Nieuwvenne- per twee matchpoints wegwer ken, in de derde set zelfs vier. Kieboom pakte de partij met name omdat De Groot het op de beslissende momenten alle maal net iets te mooi wilde doen: 2-6, 7-5, 7-5. Minder moeite kende wedstrijdleider Jasper van Marwijk met Beer van den Donk. Van Marwijk kon zich zonder mankeren op zijn eigen wedstrijd concentre ren, omdat hij weet dat bij zijn onstentenis een ploeg van maar liefst vijf man de organi satie-werkzaamheden over neemt: Thea van der Kaay, Haiko Spany, Gijs Weissberg, Cees Admiraal en Truus Fiele- mon. De laatste was waar schijnlijk wel te veel met het „regelen" bezig, want met Adrie van Tongeren werd de voorzittersvrouw door het duo Conrad i/Segers meedogenloos uit het toernooi getikt. Dan deed Van Tongeren's zoon Wouter het beter. Met moeite overigens, want pas na 6-3, 3- 6, 7-5 won de op zichzelf mop perende D-speler van Patrick van Hal. In het HEC versloeg Walter Jacobs maar net aan D-ster Talbert Boef: 6-7, 6-4, 6- 4. Ook Bartel Swart kwam een ronde verder. De overwinning op Ivor Bergsma betekende voor de laatste dat hij de Mas ters op zijn buik kan schrijven. Datzelfde geldt voor Ingrid Bavelaar, die in Frangoise Velzel een te sterke tegen standster vond. Bavelaar, die zichzelf een Masters-plaats on waardig vindt maar diep in haar hart toch wel op Unicum had willen verschijnen, vocht tegen „het verleden": „Ik wil de zo graag winnen, maar de wetenschap dat ik twee jaar geleden twee maal van haar verloren had, brak me op". Doodmoe maar dolgelukkig kwam Koos Fasel gisteravond het weer overvolle en gezelli ge terras op. De Leidse onder nemer puft en hijgt als een oude stoomlocomotief maar is niet stuk te krijgen. Dat on dervond Zuurbier in het he renenkel D30+ aan den lijve. Botesa Kreeg de favoriet in Leiden Kleian een draai om zijn oren, in Bodegraven lieten de smaakmakers zich de kaas niet van het brood eten. De num mer een, Robbert-Paul Hart wijk, verloor tegen Paul Stol wijk een set verdeeld over twee sets. Merkwaardig is ove rigens dat de Unicummer, die nog C2 op zijn pasje heeft staan maar dit seizoen in Cl een topper bleek, zich ook heeft aangemeld voor het HEC2. Dat riekt naar prijzen- jagen, maar Hartwijk houdt het er zelf op, dat hij het toer nooi al jaren speelt en „het ge woon leuk vindt in Bodegra ven veel te spelen". Hartwijk's maatje Mickel Verkerk kwam bij Botesa ook al niet in de problemen. De Alphenaar won in straight sets van Looijen. Clubgenoot van beide C- heren, Roeland Kuiper, „ver raste" de nummer een in het HED, Stefan Verdaasdonk. Zo'n verrassing was het nou ook weer niet, daar Kuiper in het Leidse als een sterke speler wordt gezien. Doordat de Leidenaar dit seizoen wei nig op de toernooien aanwezig was, heeft de keuzecommissie Kuiper volledig over het blon de hoofd gezien. Ten onrechte zo blijkt, maar wel sneu voor Stefan Verdaasdonk, die een ander verloop van het toer nooi moet hebben voorzien. De geplaatste Sven Erik van der Hoorn bleef wel overeind. ARNOLD VAN DER CAPELLEN Afdelingsvoetbal wijkse Boys - VTL, Warmur ASC. rj Dames eerste klasse: SleuL Stnhiriik LEIDEN De korfbal clubs uit de Leidse regio beginnen dit weekeinde aan de zware taak een einde te maken aan de neergaande spiraal, die de laatste jaren meer degra danten dan kampioenen opleverde. TOP is na het wegvallen van Pernix uit de overgangsklasse de hoogst spelende ploeg en lonkt nadrukkelijk naar de hoofdklasse. Van de overige toppers willen De Danaïden en Pernix hoog meedraaien en mikt Fides Pacta bescheiden op handhaving. Zeker op la ger niveau lijken de per spectieven op successen groot, want Fiks, Crescen do, Tempo en Velocitas moeten in staat worden geacht in de top van hun tweede en derde klassen te eindigen. Als enige topclub komt TOP dit weekeinde al in actie tegen Blauw Wit, zodat de titelaspi- raties gelijk getest kunnen worden. „Wij zijn samen met Drachten de gegadigden voor de eerste plaats", stelt Theo Korporaal resoluut, die bij al ziin voorgaande clubs minstens éen keer kampioen is gewor den. De nieuwe oefenmeester laat zich derhalve niet ont moedigen door het afhaken van basisspelers Karin Wester beek, Jacqueline Winten, Frank Nijenhuis en Aad Wie- gerink. „Je kan als club men sen niet tegenhouden, maar zonder meer accepteren dat er mensen vertrekken, nee... Met iedereen is inmiddels een ge sprek gevoerd met als uit komst dat Monique Wiegerink alweer speelt en Jacqueline aan het twijfelen is gebracht. Voor Frank en Aad ligt het wat moeilijker, maar die zien we misschien wel weer in de zaal". Door het (tijdelijke) af haken van genoemde routi niers krijgen Lisette van der Kraan, Sandra Roókhuizen, Tim van der Horst en Peter Tiggelman de kans zich in het hoogste twaalftal te bewijzen, wat voor de eerste drie gelijk hun debuut betekent. Bij Fides Pacta heeft een soortgelijke exodus plaats ge vonden, maar met slechtere uitkomst: Patricia Gottmer, Mieke Selier, Bettina Somme- ling, Nico Pikaar en Ronald van der Velden zijn gestopt of lager gaan korfballen. Nelis Vaane is druk bezig met „ga ten vullen" en zag door va kanties en het clubkamp nog niet alle gegadigden voor de basis in actie. „Ik denk dat wat er is overgebleven van vorig jaar er gewoon in blijft en de rest moet op één of andere manier aangevuld worden. In elk vak zal straks wel een mengeling van jong en oud komen", vermoedt de nieuwe technische leider van de fusie club. „Iedereen is na het 14-3 verlies tegen De Meeuwen weer helemaal bij de les en be seft dat er hard gewerkt moet gaan worden voor deze com petitie. Fides Pacta zal zeker geen hoge ogen gooien, maar ik verwacht toch wel dat wij ons gaan handhaven". De Danaïden heeft als enige van de topclubs haar coach be houden en op Joke van Nood na, ook al haar potentiële ba sisspelers. „Ik heb uitgerekend dat de gemiddelde leeftijd van degenen die voor het eerste in aanmerking komen 25, 26 jaar is en dat is een mooie leeftijd om wat te presteren", rekent Janko Breedveld uit. Hij geeft toe voor de titel te willen gaan, maar: „Je moet als trai ner altijd maar afwachten of de spelers dat oppikken. Ik heb een groep van uitersten, het is alles of niets, en die gril ligheid zou je natuurlijk kun nen opbreken. Met Blauw Wit '51, Futura en Ons Eibernest hebben we ook onberekenbare tegenstanders in onze afdeling. Vermoedelijk zal het allemaal heel dicht bij elkaar blijven en wordt het een heel spannende competitie". Ook Pernix verwacht na de degradatie van vorig jaar in de hoogste regionen van de eerste klasse mee te kunnen, al zijn er allerlei complicaties bij de selectering. „Een aantal spe lers, waaronder Peter Kuipers en Kees Hortensius, wil eigen lijk niet meer twee keer in de week trainen, wat hier ver plicht is gesteld. Zij willen wel drie keer in de twee weken trainen en ik moet nog met Casper de Nooy degradeerde aan het eind van het vorig seizoen met Pernix. Dit jaar hoopt de ploeg bovenin mee te kunnen draaien. FOTO: ANDRE VAN HAASTEREN het bestuur bespreken of dat voldoende is om in het eerste te komen. Carla Kuipers, Eri- ka de Rooy en Alide Tieleman willen ook wel weer op Tiet hoogste niveau korfballen, maar zij hebben nog niet ge traind en dat geldt voor meer dere spelers, dus ik weet echt nog niet waar ik aan toe ben", stelt Rob Siemer aan het begin van zijn eerste seizoen als trai ner in Leiden. „In principe is er kwaliteit genoeg om in de top mee te doen, maar wij ste ken er zeker niét met kop en schouders bovenuit. Een plaats bij de eerste drie moet moge lijk zijn en daarbij zie ik in Snel, ONDO en HKC onze frootste concurrenten. 'weede- en derdeklassers De Leidse regio wordt in de tweede klasse vertegenwoor digd door Fiks, De Algemene, en Zuiderkwartier. Het gede gradeerde Fiks hoopt onder de nieuwe trainer Daan Vree- ken de weg omhoog snel terug te vinden. Hij kan weer een beroep doen op Jacqueline Anholts, maar zag Sandra van Gelderen opnieuw met een knieblessure afhaken. De Al gemene en Zuiderkwartier maken hun .rentree op dit ni veau en zijn net als twee jaar terug in dezelfde afdeling te recht gekomen. Hopelijk is dat geen slecht voorteken, want toendertijd eindigden zij op de onderste plaatsen. De Algeme ne hoopt met Arnoud Lam- booy en Perry Venema het vertrek van de gestopte Enrico en Marco Mud voldoende ge compenseerd te hebben. In de derde klasse zijn Tempo en Velocitas eveneens in één poule beland. Beide twaalftal^- len hebben kwaliteit genoeg om voor de eerste plaats te spelen en hebben in Sagitta, Excelsior en Thor (R) geduch te concurrenten. Gé van der Water is in Alphen aangeble ven en in Leiderdorp werd Indelingen Indeling van de clubs uit de Leidse regio in de vefd- korfbalcompetitie seizoen 1990-1991: Overgangsklasse A: Drachten, KVS, Oranje Wit, Oranje Zwart, Sparta (N), TOP, VEO en Wit Blauw. Eerste klasse E: Achilles, Fides Pacta. Kwiek, Quick, RODA, Sporting West, TOV en Trekvogels. Eerste klasse F: BEP, Blauw Wit '51, De Danaï den, Diamco, Excelsior (H), Futura, Ons Eibernest en Rozenburg. Eerste klasse G: Animo, HKC, Nieuwerkerk, ONDO (sGr), Pernix, Snel, Twee maal Zes en IJsselvogels. Twwede klasse F: ALO, De Algemene, De Ber men, Fiducia, Hoogvliet, Koog Zaandijk, Victoria en Zuiderkwartier. Tweede klasse G: ADO. Avanti, Fiks, Merwede, Olympia, ONDO (M), Tjoba en Ventura Sport. Derde klasse K: DKC, GKV (Hg), Hou Stand, KNS, KVR, Nieuw Flora, Vriendenschaar (B) en WION. Derde klasse L: Actief, Crescendo, ODO (D), Olympiaan, Phoenix, SEV, Succes en Vitesse. Derde klasse M: Excel sior, NIO, Reeuwijk, Sagit ta. Tempo, Thor (R), Valto en Velocitas. Koos de Bie als nieuwe coach benoemd. Crescendo pendelt sinds 1985 steeds tussen twee de en derde klasse en degra deerde vorig seizoen schlemie lig via een nacompetitie. De bewoners van de Saffierstraat kunnen de terugval weer in één jaar rechtzetten, maar krijgen af te rekenen met Olympiaan, Phoenix én Vites se. Minder hooggespannen zijn de verwachtingen bij KNS, dat zich eerst op de slotdag van de vorige competitie in veiligheid stelde. Debuterend trainer René Kooien, ooit zlef in het eerste twaalftal spelend, wil ditmaal de plaats in de derde klasse eerder verzeke ren en begon al in de eerste week van augustus aan de voorbereiding. Zijn keurgroep treft in haar poule met DKC, GKV (Hg), Hou Stand en WION liefst vier debutanten en moet die toch wel voor kunnen blijven in de eind rangschikking. NSL BRENGT RECREANTEN BEGINSELEN VAN HARDLOPEN Bfe NOORDWIJKERHOUT „Je ziet ze geregeld. Een stuk of vier jongens die stoppen op de parkeerplaats bij de Duin- damseslag. Ze stappen uit, ogenblikkelijk wordt de stop watch ingedrukt en daar gaan ze. En dat is het foute van die „trainingen". Aan het woord is Kees Wijts uit Noordwijker- hout. Samen met Peter van Denzen uit Lisse gaat hij in september namens de Noord- wijkerhoutse atletiekvereni ging NSL beginnende en al wat gevorderde sportievelin- gen, die af en toe wat aan hardlopen doen, de eerste be ginselen van deze sport bij brengen. Gratis en in alle vrij heid. Peter van Denzen is hoofdtrai ner van de NSL. „Ons initia tief sluit aan bij de nationale actie voor blessurepreventie van de atletiekunie. De bedoe ling is dat clubs gratis looptrai ningen geven. De NSL doet daaraan mee voor deze regio want die duinlopers zijn juist de doelgroep voor onze vereni ging"- Bij deze woorden zullen er on middellijk bij alle ongeorgani seerde hardlopers argwanende lichtjes gaan branden. „Zoiets doet de atletiekunie echt niet helemaal voor niets. Ze willen dus gewoon dat je lid wordt", denken ze. Van Denzen: „Na tuurlijk is er voor de KNAU ook een eigenbelang. Er ko men te weinig jonge leden bij en de atletiekunie vergrijst. Er zijn lopers genoeg maar ze melden zich blijkbaar niet aan bij een club. Waarom niet? Omdat daar altijd zo hard wordt gelopen, denken ze. Of omdat ze het liever houden op vrijheid-blijheid. Lopen wan neer je zin of tijd hebt. Maar rust en regelmaat, daar gaat het om". Wijts legt uit waarom het be langrijk is in groepsverband te trainen. „De eerste weken merken alle beginners wel vooruitgang, maar daarna valt het al gauw flink tegen. Pas na een half jaar merk je dat het echt beter gaat. Door nu in een hele groep te trainen wordt voorkomen dat je voortijdig afknapt". Volgens Van Denzen en Wijts gaat het de NSL niet in de eer ste plaats om zieltjes te winnen voor de eigen vereniging. Hoe wel ook de NSL vergrijst een een groot aantal leden van rond de veertig telt. Van Den zen: „Voor ons is het belang rijkste dat we kennis over kunnen dragen. Dat mensen die wat meer over hardlopen willen weten, dat geheel vrij blijvend kunnen komen doen. Natuurlijk hopen we dat er wat leden blijven plakken maar we willen ook gewoon wat bekendheid geven aan de NSL. Dat is net als nr| loopschool die ik ben tje" nen. Ook daar zie je iWa die wat te weten willen kiu over het lopen en daaraf gen ze „bedankt" en ze[jj' weer". Er zijn vrije-tijdlopers diL. schien wel lid zouden worden van een veren maar die nogal opzien het niveau. Ze schamen als ze er „afgelopen" w«Tv Wijts: „Niemand hoeft^ daarvoor te schamen^ wordt getraind op verscl£ de niveaus. Van Denzen&rt zelligheid staat voorop. |G zijn het gewoon mensa?5 eerst de hele dag gewerkj^ ben". v Het is de bedoeling dat ier ners in het najaar een D' training krijgen maai meer geoefende lopers v lr( ingedeeld bij de gewone er trainingen op dinsdag- 0.U derdagavond. Bij de kunnen de wat meer 18 derden meedoen op de i q dag- en woensdagavond.|C- Meer informatie wordl-V spreid door de KNAP") postbus 51-spotjes op deL sie en door middel van efoi vertentiecampagne in dldl delijke dagbladen. Voorin re inlichtingen kunnen s18 genoten terecht bij Petfy Denzen, telefoon 02521-1 g lm GERARD DE Kg Wijts,c NSL: ..Het JO.U VAN DEN E» DONDERDAG 30 AUGUSTUS 1990 PAGINA 12 ROELOFARENDSVEEN Nederland heeft iets met water. Het landschap van ons lage land wordt voor een groot deel be paald door zee, rivieren, kanalen en meren. De strijd tegen het water loopt als een rode draad door de geschiedenis. De aanwezigheid van al dat water heeft echter ook po sitieve kanten. Het biedt unieke recreatiemogelijk heden. Het Koninklijk Nederlands Watersport Verbond (KNWV) houdt zich hier al honderd jaar mee bezig. Het eeuwfeest van dit verbond wordt aanstaand weekeinde in Roelofarendsveen gevierd met een vlootschouw, ad- miraalzeilen en een puz- zeltocht. De organisatie van dit evene ment is in handen van de wa tersportvereniging Braasse- mermeer. „Een tijdrovende klus", volgens mede-organisa tor Theo Brouwer. „Maar als vereniging in een gebied met een rijke watersporttraditie willen we van het eeuwfeest een uniek en onvergetelijk evenement maken". De KNWV heeft zich in de afge lopen honderd jaar ontwikkeld tot een professionele organisa tie. Vanuit het bondskantoor in Bunnik probeert men de belangen van de watersporters in Nederland zo goed mogelijk te behartigen. De watersportvereniging Braassemermeer is één van de oudste vereningingen van het verbond. „Onze vereniging is in 1917 opgericht in een café in Roelofarendsveen. De be doeling van de vereniging was om roei- en zeilwedstrijden te organiseren in het Westhol lands plassengebied, waaron der De Kaag, Braassem en Westeinderplassen. Dat wed strijdelement vormt nog steeds het fundament van onze vere niging", aldus Brouwer. Genieten De in de jachthaven van Roe lofarendsveen gevestigde ver eniging vormt een bonte ver zameling van watersporters. Een blik over het water van het Braassemermeer levert een grote variatie aan boten op. Van de meest eenvoudige zeilboot tot luxueuze motor jachten. Ondanks deze uiterlij ke verschillen zoeken de wa tersporters, volgens Brouwer, allemaal naar hetzelfde. „Ge nieten van het landschap en vinden van rust zijn de be langrijkste drijfveren om een groot deel van je vrije tijd op het water door te brengen. Dat geldt niet alleen voor ouderen. De jongere generatie ervaart dat ook zo. Daarom besteedt onze vereniging ook veel aan dacht aan de jeugd. De Easter- regatta, met deelnemers uit negen landen, is daar een goed voorbeeld van". De afgelopen tien jaar zijn de watersporters, met name in de Randstad, geconfronteerd met het nijpende gebrek aan ruim te. De KNWV heeft in dit ver band alle zeilen moeten bijzet ten om een verdere aanslag op 'de watersportgebieden te voorkomen. Met succes want bij de provincie Zuid-Holland heeft het behoud van de me ren en plassen een hoge priori teit. Het is dan ook geen toeval dat commissaris van de Ko ningin S. Patijn met het pro vincieschip zondag een bezoek zal brengen aan het eeuwfeest in Roelofarendsveen. De jachthaven aan de Noor- derhem vormt zaterdag en zondag het decor van de vie ring van het 100-jarig bestaan van de KNWV. „Het moet een gezellig en folkloristisch eve nement worden", vertelt een enthousiaste Brouwer. „Ruim 130 schepen uit de gehele regio zijn zaterdag en zondag bij ons te gast. Een perfecte ambiance voor een uitbundig water- sportfeest. Alleen het weer kan nog roet in het eten gooi en". De burgemeester van Al kemade A. Meerburg zal zater dag het startschot geven voor het evenement. De deelne mende schepen beginnen met een puzzeltocht, uitgezet door Piet van der Ham, die langs de mooiste plekjes van het plas sengebied voert. Een barbeque en een schippersbal vormen de afsluiting van de eerste dag. De vlootschouw en het admi- raalzeilen vormen zondag de hoogtepunten van het eeuw feest in Roelofarendsveen. Ere-gast Patijn zal met het provincieschip Zuid Holland vanaf twaalf uur de op de Braassem voor anker liggende vloot schouwen en daarna als admiraal vanaf een Oudhol landse platbodem de groet, het saluut, ontvangen die de vloot hem brengt. Vijftien eskaders van traditionele schepen, rond- en platbodems, tot de 'k Zeilen: een van de vele recreatiemogelijkheden die het water biedt. moderne wedstrijdzeilschepen, toerschepen, motorboten en kajuitzeilboten zullen deelne men aan dit oude gebruik. Brouwer rekent op een grote belangstelling van het publiek. „Het is misschien minder spec taculair als Sail maar een be zoek aan Roelofarendsveen is zondag zeker de issi waard". ,?c KEES VAN KEST]Ja

Leidse Courant | 1990 | | pagina 12