Meer plaatsen nodig in nieuw Noordwijks kinderdagverblijf Countryzanger Buck Owens naar Noordwijkerhout Voorhoutse Van Hal valt in de prijzen In en nabij Piet Gijs gonsdej het vroeger van activiteiten LEIDEN OMGEVING Sieid&iQowiard DONDERDAG 30 AUGUSTUS 1990 PAGINA' Open beenbreuk na aanrijding VOORSCHOTEN Een 77-jarige Voorschotenaar is gistermorgen ern stig gewond geraakt toen hij met zijn fiets in aanrijding kwam met een auto die werd bestuurd door een 37- jarige plaatsgenote. Het ongeluk ge beurde net na tien uur op de kruising Veurseweg-Roucooplaan. De bejaarde fietser reed zonder goed uit te kijken vanuit de Roucooplaan de Veurseweg over. De vrouw remde nog uit alle macht maar kon de man niet meer ontwijken. De Voorschotenaar is met hoofd- en schaafwonden en een ern stige open beenbreuk opgenomen in het Diaconessenhuis in Leiden. Minister Maij heeft geen haast met rijksweg 11-west VOORSCHOTEN Een studie naar een eventuele aanleg van rijksweg 11-west wordt niet voor de eeuwwisseling gehouden. Minister Maij-Weggen schrijft dit in een brief aan de gemeente Voorschoten. Alleen indien uit de studie naar de Verlengde Landscheidingsweg blijkt dat rijksweg 11 een oplossing zou kun nen bieden, zou mogelijk een eerder onderzoek naar de omstre den rijksweg mogelijk zijn. De minister heeft de gemeente Voor schoten de brief geschreven naar aanleiding van het verzoek van Voorschoten rijksweg 11-west op te nemen in de lijst van te schrappen autosnelwegen. De minister deelt mee dat de weg niet wordt geschrapt, maar dit wil niet meer zeggen dan dat er na een studie besluitvorming over de aanleg kan plaatsvinden. In de studie komen niet alleen alternatieven in de vorm van (verbeterd) openbaar vervoer aan de orde, maar worden ook de verschillende belangen in kaart gebracht. Het behoeft volgens de minister geen betoog dat dat in het geval van rijksweg 11- west vooral de belangen van leefbaarheid en natuur en land schap zullen zijn. Mountain bikes gestolen ALPHEN AAN DEN RIJN Zeven moun- tain-bikes met een totale waar de van 16.000 gulden zijn in de nacht van dins dag op woens dag gestolen. Dat gebeurde bij een rijwielhan del aan de Rhe- nanialaan. De daders kwamen binnen door de voordeur in te trappen. Catamarans vernield op strand Wassenaar WASSENAAR Negen catamarans en twee trai lers zijn in de nacht van dinsdag op woensdag op grove wijze vernield. Gis terochtend om kwart over elf kwam de surveilleren de strandpolitie tot deze ontdekking. Van de zeil boten werd het roerbeslag geheel of gedeeltelijk ver nield. Van de trailers moesten de lichtunits, au- tobagagebak en spatbord het ontgelden. De totale schade wordt op 10.000 gulden geschat. Politie verijdelt diefstal speedboot VOORHOUT De politie van Voorhout heeft in de nacht van dinsdag op woensdag twee Leidenaars aangehouden die probeer den een speedboot te stelen. De mannen, 19 en 20 jaar oud, werden door een getuige ge zien toen zij probeerden een in de Haarlem mertrekvaart aangemeerde speedboot te starten. Het tweetal kreeg de motor niet aan de praat omdat er geen accu aanwezig was. Door de mannen van drie verschillende kanten te benaderen de politie van Voor hout kreeg assistentie van Sassenheim en Rijnsburg werd het tweetal ingesloten en kon tot aanhouding worden overgegaan. De mannen hebben bekend en zijn in de loop van gistermiddag weer op vrije voeten ge steld. Parochie St. Jeroen viert patroonsfeest NOORDWIJK Het patroonsfeest van Sint Jeroen wordt zondag in Noordwijk gevierd. De festiviteiten beginnen om elf uur met een plechti ge Hoogmis in de R.K. Kerk. Mede werking wordt verleend door het da mes- en herenkoor onder leiding van Cees Borger en fanfarekorps Excel sior dat wordt geleid door dirigent Weijers. Het orgel wordt bespeeld door Nel Disseldorp-Beugelsdijk. Uit gevoerd wordt de Choral Messe van Anton Bruckner. Het patroonsfeest wordt vanaf kwart over twaalf voort gezet op het Lindenplein waar koffie en Jeroenskrans worden geserveerd. Excelsior en De Zeedorper Muzikan ten zorgen voor de muzikale omlij sting. Lisse teltdsi honden EMANCIPATIECOMMISSIE: NOORDWIJK De Noordwijkse emancipatie commissie vindt dat in Noordwijk een kinderdag verblijf moet worden ge bouwd met tenminste 40 kindplaatsen. Het voorstel van het college van B en W om een accommodatie te bouwen met een capa citeit van 33 kindplaatsen vindt men aan de voor zichtige kant. Bovendien moet er de mogelijkheid zijn om het dagverblijf, indien nodig, uit te brei den naar 60 kindplaatsen. Dit bleek gisteren tijdens een vergadering van de emancipa tiecommissie. Hoewel de ge meentelijke nota kinderop vang door voorzitter M. Fles een duidelijk stuk werd ge noemd vond commissielid R. Weel dat de gemeente in haar voorstellen erg aan de voor zichtige kant is gebleven. „Het is een bewezen feit dat wan neer je een kinderdagverblijf opzet, dat een aanzuigende werking heeft. Als je direct al te voorzichtig begint zit je al heel gauw met een grote wachtlijst", aldus Weel. T. van de Eerden wees in dat verband ook op nieuw ge bouwde scholen in Noordwijk, zoals de Jutter in de wijk Vin- keveld, die eigenlijk van het begin af aan te klein was. Me vrouw Fles rekende voor dat er nu al 20 kinderen opgevan gen worden in de tijdelijke op vangruimte aan de Bronck- horststraat en dat het voorstel van B en W 33 kindplaatsen behelst waarvan 8 plaatsen zijn verkocht. „Dat betekent dat er dus maar vijf plaatsen extra overblijven voor de be volking van Noordwijk". Bovendien bracht ze in herin nering dat een onderzoek naar de behoefte aan kinderopvang door de stichting Humanitas al eerder had uitgewezen dat in 1992 62 kindplaatsen nodig zijn in Noordwijk. Met slechts éen stem tegen - C. Riezebos volg de het voorstel van Ben W - koos de commissie voor een kinderdagverblijf met 40 kind plaatsen met een groeimoge- lijkheid naar 60 plaatsen. Aan rijkssubsidie wordt gere kend op een totaalbedrag van bijna vier ton, uitgesmeèrd over drie jaar. Dat bedrag kan echter hoger uitvallen en moet in dat geval, volgens de com missie, ook deels besteed wor den aan buitenschoolse kin deropvang. In de keuze van B en W het nieuwe kinderdagverblijf te bouwen op een braakliggend terrein aan het Gruenepad in de wijk Boerenburg kon de commissie zich vinden. Van de Eerden: „Het ligt misschien niet echt centraal, maar het is een leuke plek". Volgens Weel is de locatiekeuze niet echt be langrijk. „Noordwijk is zo klein, de afstanden zijn met gemak te overbruggen". VOORHOUT De Voorhoutse Lenie van Hal heeft gisteren in het V eroniqueprogramma Rad van Fortuin, dat wordt gepresenteerd door Hans van der Togt, een lawine aan prijzen veroverd. Dit gebeurde bij de opnamen van het televisieprogramma in de studio van Joop van den Ende in Aalsmeer. Lenie van Hal is ambtenaar van de burgerlijke stand en werkzaam op de afdeling be volking van de Voorhoutse gemeentesecretarie. Veroni- que neemt enkele afleverin gen van Rad van Fortuin in één dag op. Van Hal wist bij de opnamen van twee dagen als eerste uit de bus te ko men. Bij de derde dag werd zij derde. Helaas ging tot twee keer toe in de superron de de auto aan haar neus voorbij. „Jammer", zegt ze achteraf. „Maar ik mag echt niet mop peren, ik heb zoveel prachti ge prijzen. Ik was helemaal niet zenuwachtig, maar bij de autoronde was ik bloedner veus", aldus de Voorhoutse gemeenteamtenaar die vanaf Van Hal ging met onder meer een magnetron, een diepvrieskist, een stofzuiger, een koelkast en tal van ande re prijzen naar Voorhout te rug. De uitzendingen zijn op zaterdag 3 november, dins dag 6 en donderdag 8 novem ber. ELKE DONDERDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS, MUZIEK THEATER, RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Missen Dit zijn zeven van de dertien deelnemers aan de Miss Voorhout verkiezing die zaterdag 8 september wordt gehouden. Cynthia Peperkamp, die 20 juli in Neede Miss Provincie Gelderland werd, Chantal Oorthof, Miss Brabant, sinds 21 juli, Ingrid Hooymans, Daniëlle Lange, Debby Loots, Jolanda de Vriend en Henriëtte Warmerdam uit Voorhout presenteerden zich gisteren in een gymzaal in De Engel. Piet Gijs in 1980 toen de grote jaren van het buurtschap ai lang voorbij waren. Op de achterg4 de huizen van ,,de lange buurt". foto: peter van DENpe GRIET CRONE MAAKTE DE SPIRITUS OP SMAAK nc e NOORDWIJKERHOUT Café-restaurant Unique heet het op het ogenblik, maar bij Noordwijkerhou- ters is het beter bekend als stationskoffiehuis Piet Gijs. De oorspronkelijke naam was echter Vaart en Spoorzicht. „Toen de Hoogeveense molen in 1658 begon te malen, was de Leidsevaart kort tevo ren in negen maanden tijd gegraven met de schop en de kruiwagen", vertelt Dirk de Boer, die zijn hele leven bij de vaart hëeft gewoond. „Er lag daar al een laagte", vervolgt De Boer, „met een soort beek en de weg liep over een dam. Vandaar de naam 's Gravendamse weg. Daar kwam nu de bfug. En daar kwam ook een vent te wonen, Piet Gijs, bij wie de paarden van de trekschuit van Haar lem naar Leiden gewisseld konden worden en waar de mensen in en uit konden stap pen. Zo wordt het althans ver teld". Er waren meer van dergelijke plaatsen langs de vaart. Aan de Noordwijkerhoek was ook een cafeetje en halfweg Lisse konden eveneens paarden ge wisseld worden. Toen kwam daar later een spoorlijn en bij Piet Gijs werd een stationnetje gebouwd, dat ook Piet Gijs werd genoemd. Het gonsde er van de activitei ten. Zeker in de eerste helft van deze eeuw was het er al tijd en drukte van belang. Er was een los- en laadplaats en verder legden er ook veel schippers aan die gewoon wat boodschappen kwamen doen. Winkels waren er genoeg in het buurtschap rond Piet Gijs. In de veertig woningen zaten veelal mensen die bij de spoor weg werkten als seinwachter, stationschef en dergelijke. Kaal Verder zat op de hoek Leen van Schoten bij wie zowat al les te koop was: kruideniers waren, tabak, klompen, petro leum, brood. Naast hem zat Jan van de Klugt die bij Speelman op het land werkte maar 's avonds kon je bij hem terecht voor knippen en sche ren. „Kaal of een kuifje?" vroeg hij dan aldus De Boer, „en hij verkocht natuurlijk ook sigaren". Daarnaast zat poelier Cornelis van de Burg die ook schuiten verhuurde en daarnaast was het bekende maar zeer oude caféetje annex snoepwinkeltje en kruide nierszaakje van de weduwe Crone en haar twee dochter Griet en Gerritje gevestigd. Griet was erom bekend dat'ze de spiritus voor de vele bede laars van de Leidsevaart pre cies op smaak kon maken. Die bedelaars zaten blijkbaar graag in het hout langs de vaart en door de spiritus vergaten ze de kou een beetje. Aan de overkant van de 's Gravendamse weg staat ook nu nog altijd „de lange buurt"; huizen waarin vroeger ook een paar winkeltjes zijn ge weest. Op de hoek zat het kruideniertje Jan de Rijk. Toen dat verdween, kwam vlak ernaast de melkhandel van Gerrit Slot en aan het eind van het rijtje lage huizen zat bakker Hoogenstraten en later de zoon van Jan van de Klugt. Klandizie hadden ze genoeg dankzij de vele schippers die aanlegden bij Piet Gijs. Er wa ren zandschuiten want zand was er in de Noordwijkerhout- se duinen genoeg. Er kwamen mestschuiten en in het najaar de rietschippers. Verder kwa men er dagelijks de beurt schippers: Van Leeuwen van Noordwijk en de Noordwijker- houter Broekhof. Ze haalden en brachten van alles mee uit de stad voor de winkels en voor particulieren in de dor pen. Jan Heiligenberg uit Oude Wetering kwam langs met zijn potten- en pannen- schuit en als er een nieuwe laag kool-as op de wegen moest worden aangebracht, kwam Kortekaas uit War mond met een lading. Groenten En dan waren er nog de vele tuinders die hun groenten naar de veiling De Eendracht brachten die vlak bij het sta tionsrestaurant stond. Op de losplaats lagen dan hele stapels zakken met groenten. burgers kwamen meestal' de hittekar naar de Eendriltï Veel groente ging dan me trein verder naar de Leidsl makers. Maar de hoogtijdagen voAl vaart kwamen in de or 1914-1918 toen zeventigJ lenkwekers zich verenigde de Codro, de Coöperai Drogerij waar in de topdi£I 200 mensen de groenten ten, droogden of inzouj>? „De hele oorlog lang zag treinwagons vol met wortr1 aardappelen, koolrapen erf nen richting Duitsland 110 trekken", aldus De Boer. rei Er waren er die toen werlw geen raad wisten met alij( verdiende geld. In de j streek verdienden de tuinl en de kwekers schatten Door een exportverbod sl de hele gouden groenteha snel weer in elkaar en de dro ging failliet. Toen bi ten de kwekers weer ge\ kisten bollen die met een kraan aan de overkant va vaart uit de schuiten we opgetakeld. De eerste Noordwijkerh Autobusdienst, de ENA, van het dorp naar het st en terug, zo belangrijk Piet Gijs in die jaren. De dienst werd ingesteld do< eigenaar van Vaart- en S zicht, de bekende Gooi d stationsrestauratie in 191! gekocht van Doornbos, hem kwam Dorus van de erin en deze kocht meteer het andere oude cafeetje de gezusters Crone om h te kunnen breken. De vrouwen krgen een kam Vaart- en Spoorzicht, „en hebben ze hun eindje L haald", aldus Dirk de Bot Wanneer het restaurant omgedoopt in „Piet Gijs", De Boer niet. Misschien Van de Berg het veel maar het kan zijn dat de pas na Van de Berg aai koffiehuis werd gegeven middels is na de tweede reldoorlog het station opj ven en de groenteveiling te in 1952. Daarna verdw al spoedig ook de winkels leen de voormalige statioi tauratie herinnert nu noj het roemruchte verleden. GERARD DE KL EENMALIG OPTREDEN IN NEDERLAND NOORDWIJKERHOUT De Amerikaanse countryzanger Buck Owens komt woensdag 19 september voor een eenma lig optreden naar Nederland. Het optreden vindt plaats in de evenementenhal De Schelft in Noordwijkerhout. Iedere echte countryliefhebber kent de naam Buck Owens, wereldberoemd in de zestiger jaren, populaire televisiester en de vader van maar liefst 31 countrynummers, waaronder hits als „Crying time", „Toge ther again", „Tiger by the tail" en „Act naturally". Zijn hits werden opgenomen door Bar bara Streisand, Ray Charles, Dean Martin en Emmylou Harris en in 1966 nam Buck Owens samen met The Bucka- roos een live LP op, in Carne gie Hall. Owens nam op het hoogtepunt van zijn roem afscheid en werd zakenman, maar negen jaar later wist zijn vroegere platenmaatschappij Capitol Records hem opnieuw de plan- tenstudio in te lokken. Het re sultaat was „hot dog", een be zielende en rauwe collectie songs waarbij iedereen zich af vroeg waarom Owens toch niet eerder was teruggekeerd naar zijn fans. „Toch wilde ik dat niet, ik wilde gewoon wegblijven, ik ben geen ster voor country- pop", beweerde Owens. Maar in 1987 was het een van de kroonprinsen van de heden daagse country, Dwight Yoa- kam, tevens vurig aanhanger van Buck Owens, die met gro te vasthoudendheid de coun tryzanger in ruste wist over te halen en zijn lang verwachte come-back in goede banen wist te leiden. Het publiek rea geerde laaiend enthousiast en het was Buck Owens zelf die nog het meest verbaasd was over zijn enorme succes. „Het publiek reageerde of ik niet weg was geweest. Mensen die nog niet waren geboren toen ik het mooi geweest vond, zon gen moeiteloos al mijn oude hits mee. Inmiddels heb ik ze allemaal opnieuw opgenomen. Act Naturally zelfs met Ringo Starr", vertelt Owens. Samen met Dwight Yoakam bracht Buck Owens een single uit genaamd „The streets of Bakersfield". De plaat werd razend populair en haalde zelfs de Billboard top 5. Intus sen heeft Buck Owens de „Buckaroos" opnieuw opge richt en is hij weer volop op toernee. De zakenman in bo nus is weer teruggekeerd bij zijn oude liefde: de country- muziek. „Ik merk nu pas dat ik de muziek heb gemist al dacht ik van niet", zegt hij. Het concert in De Schelft be gint om half negen. De goed koopste toegangskaarten kos ten 45 gulden WIL GOSLINGA-VAN DER KROFT Inbreker gepa Een 33-jarige man uit Haag is in de nacht van L dag op woensdag door del tie betrapt op diefstal vanl derkleding, een aanhanr" gen en op het openbreken twee auto's. Een medepliefr is nog voortvluchtig. De ;e] waren om vier uur een^ derkledingzaak aan de J nastraat binnendrongen. V'< zij maar 300 gulden in de kï aantroffen, kwamen ze oRn idee de kleding uit de wi j mee te nemen. Daarbij hun wagen te klein tei voor de omvangrijke buit aanhangwagen van de erid wonende bakker leek1V komst te bieden. Deze vol geladen. Toen ze bem ten dat hun eigen auto |er trekhaak had, besloot 10 tweetal op zoek te gaan&e een auto met trekhaak, lei eerste auto aan de Stag's straat gaf problemen medt stuurslot. Bij de tweede p4e een auto te stelen, werd dha jarige man in de kraag gtei pen. De ander nam lopei» vlucht.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 10