K eer wapens oor Saudi s Ordaanse minister Hol lof over Husayn Dramatische terugval toerisme in Egypte E AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Westen onderschat gevaren van radicale Islamitische wereld -»JITENLAND CeidócSouoant WOENSDAG 29 AUGUSTUS 1990 PAGINA 5 ïlefoon voor isinformatie HAAG De ANWB heeft in ;leg met het crisisteam van het mi- >rie van buitenlandse zaken een tdtjaal telefoonnummer geopend voor ol ele reisinformatie in verband met ftolfcrisis. Reizigers kunnen op num- 070-3.26.21.31 een bandje horen met lofficiële reisadviezen en aanvullende •rrmatie. Op deze manier kunnen rei- rs per dag op de hoogte blijven van ituatie in het gebied. Mensen die op d van de informatie besluiten een geboekte reis te annuleren of te enjigen, kunnen bij de ANWB terecht een individueel advies en de moge- financiële) consequenties van hun bit, aldus de ANWB. Lucht ballet Het heeft iets van een „luchtballet", het aanvlie gen en lan den van de Puma-heli- kopters op het Franse vliegdekschip Clemenceau. Het vaartuig is op weg naar de Per zische Golf. FOTO: AFP Hulp EG voor vluchtelingen BRUSSEL De EG-commissie in Brussel heeft besloten opnieuw geld ter beschikking te stellen voor hulp aan de uit Irak en Ku- wayt gevluchte mensen die in Jordanië verblijven. Dit keer gaat het om een bedrag van 2,785 miljoen ecu (ruim 6,4 miljoen gul den). Het geld is bestemd voor het geven van voedselhulp. Het voedsel komt niet alleen ten goe de aan de vluchtelingen maar ook aan de Jordaanse bevolking. Die heeft het door de enorme stroom van vluchtelingen zelf ook erg moeilijk gekregen. Frankrijk verbiedt protest pro-Saddam PARIJS Frankrijk heeft alle betogingen voor de Iraakse pre sident Saddam Husayn verbo den, zo is gisteren vernomen uit parlementaire bronnen. Frank rijk kan zulke betogingen niet dulden zolang Irak honderden Franse burgers gijzelt, zei mi nister van buitenlandse zaken, Roland Dumas, in de Franse Se naat. In Parijs is het sinds de Iraakse inval in Kuwayt op 2 augustus tot sporadische demon straties gekomen, waarbij enke le honderden mensen zich ach ter Irak opstelden. -)STEN OPERATIE IN GOLF LOPEN SNEL OP SHINGTON De :nigde Staten willen di-Arabië voor bijna miljard dollar aan iwe wapens verkopen de verdediging van [and tegen Irak te ver ben. Ook Israël wil r wapens van de Ver de Staten ontvangen. ens kringen in het Ameri- ïse Congres voorzien de inen in de levering aan ii-Arabië van 24 F-15 ge- ïtsvliegtuigen, 150 M-60 [s, 15.000 stuks anti-tank- dnitie en 200 draagbare Stin- luchtdoelraketten. Ook wjere verkopen zouden mo- k zijn. De Israëlische mi- »r van defensie, Moshe ns, heeft in een reactie ge- tdat de Verenigde Staten ook aan Israël meer wa- moeten leveren. Amerikaanse ministerie defensie heeft intussen schatting van de kosten eind september van de ;rikaanse operaties in het [-gebied verdubbeld. Het tagon gaat er nu van uit de opbouw van- het militai- pparaat in het gebied tot september zeker vijf mil- td s jard gulden zal kosten. De nieuwe raming, waarbij reke ning is gehouden met de prijs stijging van brandstof en het oproepen van tienduizenden militaire reservisten, gaat ver uit boven de aanvankelijke schatting van 2,5 miljard gul-. Instemming Ondanks die veel hogere kos ten heeft het Congres gisteren instemming betuigd met het optreden van president Bush in de Golfcrisis. De Ameri kaanse president keerde giste ren voor enkele dagen van zijn vakantie in Maine terug naar Washington. Hij riep op tot steun aan zijn beleid. „Laat niemand in ons land twijfelen aan mijn bereidheid samen te werken met het Congres en laat niemand in het buitenland twijfelen aan onze nationale eenheid". Bush herhaalde dat zijn doelen blijven de onvoor waardelijke terugtrekking van Irak uit Kuwayt, de terugkeer van de regering van Kuwayt, het herstel van de veiligheid en stabiliteit van Saudi-Arabië en het gebied van de Golf en de bescherming van Ameri kaanse levens. „Wij trachten deze doelen te bereiken zonder verder geweld", aldus de pre sident. Ondanks de verzoenende ge baren van Saddam Husayn met betrekking tot de gijze laars in Irak, heeft Baghdad zijn standpunt ten aanzien van Kuwayt verhard. Irak her haalde gisteren dat het de kwestie-Kuwayt nooit met het Westen zal bespreken. De di recteur van de Iraakse infor matievoorziening, Naji al-Ha- dithi, verklaarde telefonisch tegenover de Franse radio dat het geen zaak is die door bui tenstaanders moet worden ge regeld. „Het probleem is nu de aanwezigheid van de Ameri kaanse troepen in het gebied, en wij zijn bereid daarover met iedereen te praten, maar dat heeft niets van doen met Kuwayt", aldus al-Hadithi. Hij zag geen problemen voor zijn land en de bevolking door de handelsblokkade in de Perzi sche Golf. „Onze mensen zijn tevreden met eenvoudig voed sel". Diplomaten Irak heeft ook aangekondigd een nog onbekend aantal Amerikaanse diplomaten in Baghdad te zullen uitwijzen als vergelding voor de Ameri- Amerikaanse militairen in Saudi-Arabië kijken toe hoe een van hun tanks aan land wordt gebracht. Als het aan de regering Bush ligt, zal Saudi-Arabië op korte termijn eigen, moderne tanks geleverd krii9en. kaanse beslissing om 36 mede werkers van de Iraakse am bassade in Washington het land uit te zetten. Ook Marok ko overweegt diplomatieke sancties tegen Irak, nadat en kele Marokkaanse diplomaten 1 zijn opgepakt. Ma rokko heeft 1.200 militairen naar Saudi-Arabië gestuurd om dat land te helpen verdedi gen tegen een Iraakse aanval. ;ling leid erzi DAPEST De Jor- inse regering heeft pre- alv^ent Saddam Husayn Irak geprezen voor houding tegenover de enigde Staten. :-minister van buitenland aken Bil Besi zei in een ;n iggesprek met een Hon- k "se krant dat Washington ïkoi di-Arabië heeft bezet om u h Arabische olie in handen te zeg- krijgen. „Saddam Husayn is zonder twijfel de eerste Arabi sche leider die op durfde te staan tegen de VS. Hij is dege ne die de gevoelens van de Arabieren kan verwoorden en mensen overal vinden dat prettig", aldus Besi. „De we reld heeft een ding niet gezien: het echte doel van de Verenig de Staten is niet Kuwayt te be vrijden, maar om Saudi-Ara bië bezet te houden. Washing ton heeft zijn hand gelegd op Arabische olie". OMZET DAALT 30 TOT 40 PROCENT DOOR GOLFCRISIS CAIRO „No Saudi's, no Kuwayti's". De receptio nist achter de ontvangst balie van het Nile Hilton- hotel in Cairo heft zuch tend de handen. De Golf crisis heeft in Egypte voor een dramatische terugval het toerisme gezorgd. „Nu al 30 tot 40 procent- min der omzet", aldus gisteren Fuad Sultan, de minister van Toerisme en Burger luchtvaart. Het reizigersverkeer van Eu ropa naar Egypte is in augus tus met 15 procent gedaald, maar het aantal toeristen uit de Golf is gehalveerd. Jaar lijks ontvangt Egypte zo'n twee miljoen toeristen. De Ne derlandse ambassade in Cairo krijgt elke dag telefoontjes van verontruste Nederlanders die in Egypte op vakantie willen. Egypte behoort echter nog niet tot de landen in het Midden- Oosten waarvoor het ministe rie van buitenlandse zaken in Den Haag adviseert dat je er beter weg kunt blijven vanwe ge de oorlogsdreiging. „Dus vertellen we de mensen dat je hier nog gewoon vakan tie kan houden",- aldus een woordvoerder van de ambas sade in Cairo. De ambassade vergadert een keer per week over de politieke situatie en een crisisplan. Ter illustratie: De Nederlandse ambassade in het Israëlische Tel Aviv doet dat elke morgen. Harde klappen Hotelmanagers in Cairo beves tigen dat de Egyptische toeris tenindustrie harde klappen krijgt door de Golfcrisis. De bezetting van de hotels ligt 25 procent lager dan normaal. „En de echte klap moet nog komen", aldus gisteren Rico de Schepper, de Nederlandse ma nager van het Nile Hilton-ho tel. Hij en zijn collega's vrezen de totale ineenstorting van de toch al zo gevoelige toeristen industrie van het Midden-Oos ten. De periode van eind juli tot begin september is normaal het hoogtepunt van het Egyp tische toeristenseizoen. Niet vanwege de toevloed van wes terlingen, maar juist door va kantiegangers uit de Golf. De brede middenklasse uit de emiraten en uit Saudiarabië ontvlucht dan de drukkende woestijnhitte en verpoost zich in het naar verhouding koele Cairo. Daar kunnen ze boven dien dingen doen die ze thuis niet mogen, zoals in het casino spelen, bier drinken en buik danseressen zien optreden. Nu zitten er in de hotels in Cairo wel ontheemde Kuwayti's, maar weinig Arabische toeris ten. „Ik denk dat ik de maand eindig met een bezetting van 65 procent, terwijl het normaal rond de 90 procent ligt", aldus Hilton-manager De Schepper. Volgens hem wordt er nu nog geprofiteerd van boekingen die gemaakt zijn voor de Iraakse inval in Kuwayt: „Maar mensen die vanuit West-Europa van plan zijn hier vakantie te houden, wachten tot de bui over waait en dat betekent inderdaad dat de echte klap nog komen De terugslag komt op het mo ment dat Egypte een begin heeft gemaakt met een inves tering van drie miljard gulden in de toeristische industrie. Daarbij gaat het om hotel- en recreatie-projecten aan de kust van de Golf van Aqaba en de Rode Zee in het zuiden van de Sinai-woestijn. Zo begon vorige week in de Sinai de bouw van een met Saudisch geld betaald hotel van 120 miljoen gulden. Vol gens Safwad AyoVb, directeur planning van het ministerie van Toerisme in Cairo gaat het om investeringen over drie jaar, die „naarmate de Golfcri sis langer duurt meer gevaar gaat lopen". PAUL DE SCHIPPER W V i 'fi V »;^vr 'Y* Het toerisme is een van de voornaamste bronnen van inkomsten van Egypte. Maar door de crisis in de Golf blijven veel toeristen thuis. HET GEHEIM VAN DE TUNNEL waap82 Rob daalt af in het ruim en kijkt zijn ogen uit. Reus- >sJfge machines staan hier opgesteld, die heus niet alleen ge kt zullen worden voor de voortstuwing van het schip. Met de e generators, die hier gemonteerd staan, kan een flinke on tgrische energie worden opgewekt, maar waarvoor is al die hoe om nodig? Veel wijzer wordt hij niet, ook al omdat een groot :el aeelte van het schip hermetisch afgesloten blijkt te zijn. Bo vendien moet hij uitkijken, want de monteurs en machinedrijvers, die hier rondscharrelen mogen hem niet zien. Tenslotte komt hij in een grote ruimte, waarin een luchtafzuiger uitmondt. Met beh- nulp van een schroevendraaier slaagt hij-erin een stuk buis te demonteren, zodat hij in de ruimte kan kijken die zich hier achter bevindt. En wat hij ziet slaat hem met stomme verbazing... George Bush aan de haak KENNEBUNKPORT Ook een schijnbaar onschuldig vistochtje is tijdens de Golf crisis niet van gevaren ont bloot, zo heeft de Ameri kaanse president George Bush ervaren tijdens een middagje op het water rond zijn buitenhuis met onder anderen zijn zoon. Toen Jeb Bush zijn hengel wilde uit werpen sloeg hij het haakje in het oor van zijn vader. De lijfarts van Bush moest er aan te pas komen om het haakje te verwijderen. Een maal op de wal kreeg hij ook een tetanusprik. „De presi dent hield zich kranig," zei woordvoerder Marlin Fit- z water. Veel Bengalen willen vechten voor Husayn DHAKA Duizenden inwoners van Bangladesh hebben aange boden om aan de zijde van de Iraakse leider Saddam Husayn te strijden als er oorlog uitbreekt in het Midden-Oosten. De afgelo pen week zou de Iraakse ambassade in de Bengaalse hoofdstad Dhaka 5.500 aanmeldingen hebben gekregen van strijdbare Ben galen. Het ministerie van buitenlandse zaken van Bangladesh heeft inmiddels gevraagd of de Iraakse ambassade wil ophouden met het aannemen van aanmeldingen. De regering van het overwegend Islamitische Bangladesh heeft de Iraakse inval in Kuwayt veroordeeld en gezegd dat ze indien gewenst troepen zal bijdragen aan de multinationale strijdmacht in Saudi-Arabië. OXFORD Terwijl naarstig wordt gezocht naar een diplomatieke op lossing voor de Golfcrisis, wordt steeds duidelijker hoe weinig inzicht het Westen heeft in de politie ke manifestaties van de militante Islam. De wes terse verwachtingen en veronderstellingen zijn keer op keer teniet ge daan door de gebeurtenis- Toen de Iraakse troepen zich groepeerden bij de grens met Kuwayt was er niemand die voorzag dat ze die grens zou den overgaan en een directe bedreiging zouden vormen voor Saudi-Arabië. De Iraakse troepenbewegingen werden geïnterpreteerd als oefeningen in psychologische oorlogvoe ring om het Saudische oliebe- leid door middel van intimida tie onder controle te houden. Dientengevolge ontsnapte Sad dam Husayns overmoedige strategie aan de aandacht, tot dat deze werkelijk onmisken baar werd. Tot op dat punt stonden de westerse naties eensgezind een verzoeningspolitiek voor, die tot doel had Irak veilig binnen de normen en conventies van de internationale gemeenschap te brengen. De gebeurtenissen van de afgelopen paar weken hebben laten zien dat dit een verkeerde inschatting was. Het getuigt van een systemati sche blinde vlek in de manier waarop het Westen de regimes bekijkt die worden bezield worden door de radicale Isla mitische gedachtenwereld. Daarbij wordt een westers mo del van rationaliteit en strate gische berekening geprojec teerd op landen met een totaal verschillende mentaliteit. Sancties De westerse politiek tijdens de huidige crisis heeft slechts een solide basis, wanneer het Wes ten erkent dat in Saddam Hu sayns overwegingen tactisch opportunisme hand in hand gaat met de bereidheid het ri sico van vernietiging te lopen om zijn strategische doelein den te bereiken. Zelfs nu zijn er mensen die zich verbeelden dat een mas saal militair conflict afgewend kan worden. Zij redeneren dat door goed uitgevoerde sancties de Iraakse economie zal in storten, hetgeen zou kunnen leiden tot een staatsgreep te gen Saddam. Zij zeggen dat de sancties, zelfs als hij niet om vergeworpen wordt, zijn vast beradenheid zullen doen ver slappen en dat we niet hoeven aan te nemen dat hij onbuig zaam is. Als hij na acht jaar oorlog met Iran bereid was om vrede te sluiten, vragen zij, kunnen wij dan niet hopen met succes een beroep te doen op zijn pragma tisme en zijn overlevingsin stinct? Hij zal toch zeker de voorkeur geven aan een schik king door onderhandelingen - zelfs als dit betekent dat hij zich onvoorwaardelijk zal moeten terugtrekken uit Ku wayt - boven het apocalypti sche vooruitzicht van een gro te oorlog met alle onvoorspel bare gevolgen voor Het Mid den-Oosten en de hele wereld van dien. Dat de westerse opinie hoop blijft koesteren is heel natuur lijk. Het is echter een slechte leidraad voor politiek. Dat in het geval van Saddam Husayn nog hoop gekoesterd wordt be tekent dat men geen onder scheid kan maken tussen tac tisch opportunisme - wat ten grondslag lag aan Husayns plotselinge concessies aan Iran - en oprecht pragmatis me. Niets in zijn recente op portunistische tactiek wijst erop dat zijn strategische oog merken ook maar iets veran derd zijn. Dat zijn nog steeds de doelstelling Israël te ver nietigen en de hegemonie te verkrijgen over een verenigde Arabische natie. De westerse beleidsvormers zitten op een dwèalspoor als zij geloven dat deze aarts-overlever, Saddam Husayn, zelfbehoud boven één van deze doelen stelt. Vertroebeld De manier waarop wij de radi cale islamitische regimes zien wordt vertroebeld door onze typische westerse, modernisti sche zienswijze van de mense lijke natuur en strategische af wegingen. Als erfgenamen van eeuwen van liberaal ratio nalisme en een traditie van se culair materialisme, projecte ren we ons eigen zelfbeeld op deze regimes. Wij denken dat de leiders en onderdanen van de radicale Islamitische regi mes net als wij lijken op het mensenmodel van de Engelse wijsgeer Thomas Hobbes - dat van een bezorgd en verstandig wezen, wiens gedrag bepaald wordt door zijn angst voor de dood, en bovenal door zijn angst voor een gewelddadige dood door de handen van zijn medemens. Wij passen dit westerse model toe op de Islamitische regimes en verwachten dat hun poli tiek bepaald wordt door hun drang tot zelfbehoud en mate riële zelfexpansie, belangen die ons domineren en die we zien als een teken van, rationa liteit in anderen. Aangemoe digd door de successen met de Sovjetleiders - net als wij erf genamen van de Europese verlichting - begrijpen we niet waarom rationeel onder handelen met de politieke ver tegenwoordigers van de mili tante Islam zo vaak tot niets leidt. De Islamitische wereld die be stond naast het middeleeuwse Christendom belichaamde één van de grootste beschavingen van de wereld. De hedendaag se Islam is een schouwspel van verval en decadentie, met stuiptrekkingen van herhaal delijke pogingen tot een cultu rele wedergeboorte en perio des van fundamentalistische razernij. De militante politieke Islam -die nu zelfs het seculai re Turkije bedreigt, de essen tiële zuidflank van de NAVO - kan het beste gezien worden als een ziekelijke reac tie op de bedreiging die de mo dernisatie vormt voor de tradi tionele Islamitische culturen. kngst ondergeschikt Bij de aanhangers van de mili tante Islam is de natuurlijke menselijke angst voor een ge welddadige dood onderge schikt aan het vooruitzicht van eeuwig geluk na een dood als martelaar in een Heilige Oorlog. De Hobbesiaanse psy chologie van vorzichtigheid en zelfbehoud wordt teniet ge daan, of ten minste opzij ge schoven, door de verplichtin gen van het geloof en het mar telaarschap. Deze omkering van de norma le psychologie heeft gevaarlij ke gevolgen voor strategie en politiek. Het ondermijnt de lo gica van nucleaire afschrik king, die gebaseerd is op de vooronderstelling dat diegenen die wapens voor massadestruc- tie bezitten, gedomineerd wor den door een doorslaggevende aversie van zelfvernietiging. De theorie van wederzijds ver zekerde vernietiging is echter niet houdbaar wanneer zij wordt toegepast op staten die bereid zijn hun strategische doelen na te streven, zelfs als zij daarbij het risico lopen ver nietigd te worden. Als deze analyse juist is, zitten de westerse commentatoren die Saddam Husayn afschilde ren als iemand met groot heidswaanzin, een krankzinni ge als Hitier, er helemaal naast. Hij is de verpersoonlij king van een nieuwe factor in de wereldstrategie: de leider van een radicaal Islamitisch regime, die elke onderhandel de schikking zal gebruiken als een periode om zichzelf verder toe te rusten met vreselijke technologie voor massa-de- structie. Het is deze nieuwe factor waardoor het herstel van de „status quo ante" uitgesloten is als een zinnig doel van de westerse politiek. Als Irak de kans krijgt om een nucleaire capaciteit op te bouwen, zal de machtsbalans in het Midden- Oosten in veel grotere mate verstoord worden. Aangezien de logica van afschrikking niet opgaat in het geval van Irak, zal onmiddellijk het voortbe staan van Israël bedreigd wor den. En de mogelijkheid van een Israëlische vergeldingsac tie zal die dreiging niet kun nen wegnemen. Geen rust Andere Arabische staten zul len echter nauwelijks minder risico lopen door Irak aange vallen te worden. De conclusie is onvermijdelijk dat de poli tieke opkomst van de militan te Islam, in de persoon van de geslepen en meedogenloze lei der van Irak, de strategische omgeving van het Midden- Oosten, en misschien zelfs de wereld, onomkeerbaar veran derd heeft. De les is duidelijk. De Golfcrisis zal alleen opge lost kunnen worden door snel le, vastberaden actie om de voornaamste bron van instabi liteit in het gebied weg te ne men: het regime van Saddam Husayn. Het krachtige leider schap dat president Bush tij dens de crisis getoond heeft is een hoopvol voorteken voor een snelle oplossing van de De belangrijkste les voor het Westen is echter dat de post communistische wereld verre van een tijdperk van rust en enorme vredesdividenden is, maar meer waarschijnlijk een tijdperk waarin we geconfron teerd worden met enorme en onbekende gevaren. Het be langrijkste is de dreiging van de militante Islam, die niet zal verdwijnen met de vernieti ging van Saddam Husayn en zijn regime. Wat er ook ge beurt in de Golf, het Westen doet er voor de wereldvrede het beste aan op zijn verdedi ging toe te zien en zich voor te bereiden op de lange weg die nog gegaan moet worden. JOHN GRAY (c) The Times (De auteur is verbonden aan het Jesus College van de uni versiteit van Oxford.)

Leidse Courant | 1990 | | pagina 5