Grote instelling soepeler met euthanasiebeleid Rotterdam ziet af van sloop Heijplaat Congres wil stilte rond kinderarbeid doorbreken; foktoeSowiant Brandbrief over politiesterkte ONDERZOEK MR. BLAD: Schapen in Limoges overgoten met gif Vrijgelaten studente duikt meteen onder AZL kwam methode op het spoor in vakliteratuui BUITENLAND WOENSDAG 29 AUGUSTUS 1990 PAG» JJT Meestal wordt een auto naar de garage gebracht om gerepa reerd of opgeknapt te worden. Deze voertui gen bij een bedrijf in Purmerend liepen gis teren echter zware schade op als gevolg van een brand. Ook een ander autobedrijf werd door de brand getroffen. De schade aan de gebouwen be draagt meer dan een miljoen gulden. Met het bluswater kwam een grote hoeveelheid olie in het riool. FOTO: ANP Hof eist acht jaar wegens doodslag stiefkind DEN HAAG Procureur-generaal mr. P. Wurzer heeft gisteren bij het gerechtshof in Den Haag acht jaar gevangenisstraf geëist tegen de 25-jarige P.K. uit Gouda. De man wordt ervan verdacht dat hij zijn 3-jarig stief zoontje heeft doodgeslagen. Voor de procureur- generaal staat vast dat de man het gruwelijke mis drijf heeft gepleegd. Wurzer leidt dat met name af uit de gedetailleerde verklaring die K. bij de politie heeft afgelegd. In die verklaring schetst de verdach te zeer nauwkeurig hoe hij -onder invloed van ver- dovenden middelen- het zoontje van zijn vriendin heeft doodgestompt. Tijdens de zitting sprak K. zijn verklaring echter tegen. De raadsman van K. mr. R. Duttenhofer meent dat zijn cliënt moet worden vrij gesproken wegens gebrek aan bewijs. De rechtbank in Rotterdam veroordeelde de man eerder tot vijf jaar gevangenisstraf. Industrie: enkele bestrijdingsmiddelen zullen verdwijnen DEN HAAG De bestrijdingsmiddelenindustrie houdt er rekening mee dat een aantal van de 143 bestrijdingsmiddelen die volgens het gisteren ge presenteerde Meerjarenplan Gewasbescherming in beginsel voor sanering in aanmerking komen, ook werkelijk verdwijnen. De 'eerste zeef' van 220 stof fen heeft 77 stoffen opgeleverd die 'goed' zijn, maar dat wil niet zeggen dat de 143 die op de ver dachte lijst staan, op voorhand 'niet goed zijn, al dus een woordvoerster van Nefyto, de Nederlandse Stichting voor Fytofarmacie. Ze zijn op de lijst te rechtgekomen na modelstudies, waarin met het ergste rekening is gehouden. In 1991 moet duide lijk zijn welke bestrijdingsmiddelen definitief zul len moeten verdwijnen, of 'gedifferentieerd' nog mogen worden gebruikt. NIJMEGEN Burgemeester mr. E. d'Hondtji; Nijmegen heeft gistermiddag namens 44 col burgemeesters een brandbrief aan minister van binnenlandse zaken gestuurd om aan te gen op onverkorte uitvoering van de voorgen* herverdeling van politiemensen over de koi met de zwaarste werkdruk. De burgemeesters zen dat de operatie niet wordt doorgezet. De verdeling van 2.100 politiemensen uit kor rijks- en gemeentepolitie, zoals door de besloten in juni van het vorige jaar, is volger gen, 46 burgemeesters echter nog maar net voo helft voltooid. De 46 burgemeesters zijn beheer van de zogenaamde knelpunt-korpsen, die tot een uitbreiding van tien tot dertig procent te hebben. ROTTERDAM Grotere ziekenhuizen en verpleeg huizen zijn eerder geneigd euthanasie onder bepaalde voorwaarden als geoor loofd te beschouwen dan kleine. Mr. J.R. Blad heeft dit vastgesteld bij een on derzoek naar de mate waarin Nederlandse zie kenhuizen en verpleeg huizen euthanasie als „een mogelijke wijze van han delen" aanvaarden. Blad is universitair docent bij de vakgroep strafrecht van de juridische faculteit van de Erasmus Universiteit in Rot terdam. Het verband tussen confessionaliteit en euthana siebeleid lijkt volgens hem veel zwakker dan dat met de omvang van de instelling. Er zijn protestants-christelijke instellingen die euthanasie ac ceptabel vinden en neutrale die euthanasie afwijzen. Maar over het algemeen vinden niet-confessionele instellingen euthanasie eerder geoorloofd dan room-katholieke en rooms-katholieke weer eerder dan protestantse. Blad heeft aan alle 491 zieken huizen en verpleeghuizen in formatie gevraagd over hun beleid ten aanzien van eutha nasie. Hij kreeg 325 reacties (122 ziekenhuizen en 203 ver pleeghuizen). Daarvan zien 56 ziekenhuizen en 70 verpleeg huizen euthanasie als een in uitzonderingsgevallen aan vaardbare wijze van handelen in het kader van stervensbege leiding. Het moet dan om „handelingsbekwame" patiën ten gaan die zelf om levens beëindiging vragen. Deze instellingen blijken vol gens Blad de bestaande zorg vuldigheidseisen algemeen te aanvaarden en toe te passen. Tachtig instellingen deden geen mededelingen over hun beleid of standpunt ten aan zien van euthanasie. De overige 119 (20 ziekenhui zen en 99 verpleeghuizen) wij zen euthanasie af. Maar vol gens Blad betekent dit meestal niet dat ze ontkennen dat eu thanasie in een uitzichtloze noodsituatie de enige voor de Êatiënt aanvaardbare oplossing an zijn. In die gevallen wer ken ze mee aan overdracHt aan een huisarts of overplaat sing naar een instelling die wel tot euthanasie bereid is. Van de ziekenhuizen die in formatie gaven over hun be leid bleek 73,7 procent en van de verpleeghuizen 41,4 procent euthanasie geoorloofd te vin den. Blad noemt het niet ver antwoord om aan te nemen dat deze percentages ook gel den voor de instellingen die daar geen gegevens over ver strekten. Dit omdat er zeer verschillende redenen kunnen zijn geweest om dat niet te Wel heeft Blad vastgesteld dat in Noord-Holland zowel de be reidheid om inhoudelijk aan zijn onderzoek mee te werken als de mate waarin de instel lingen euthanasie geoorloofd vinden het grootst is. Dat is de provincie waar het openbaar ministerie het meest actief is geweest met het verschaffen van „richtlijnen" waaraan bij euthanasie moet worden vol daan, wil de betrokken arts geen risico lopen op strafver volging. Blad heeft zijn onderzoek en de resultaten ervan beschre ven in het boek „Tussen Lots- en Zelfbeschikking". Hij komt daarin tot de conclusie dat eu thanasie, verricht door artsen op uitdrukkelijk verzoek van ernstig lijdende patiënten, in de strafwet moet worden er kend als een niet-wederrech- telijke vorm van doden op verzoek of hulp bij zelfdoding. lei isij I Hfi rleg n irie iaal 1 >ljele golfer 070-ï o fficië 'rjrmati s pei tuati d va gel De rijksweg A27 (-Utrecht-Almere) is gisteravond in de richting Utrecht enkele uren afgesloten geweest, na een kettingbotsing ter hoogte van Hilversum. Bij de botsing raakten vier personen licht gewond. De ket tingbotsing werd veroorzaakt door een vrachtauto met een defect aan de laadklep. Daardoor viel dek: lading uien op de rijksweg. 34 Auto's raakten dnitie door in een slip, 17 werden beschadigd, waarvanduch kele total loss. Inzet: Eén van de vier gwonden wre weggedragen. sis, I ROTTERDAM Het col lege van B en W van Rot terdam ziet af van de voorgenomen sloop van het havendorp Heijplaat. Het besluit is door de 2.000 inwoners van Heij plaat, die hiervoor inten sief actie voerden, op en thousiaste wijze ontvan gen. Collegewoordvoerder en PvdA-wethouder stadsver nieuwing P. Vermeulen maak te gisteren bekend dat wat B en W betreft Heijplaat in zijn huidige omvang blijft gehand haafd. Twee ontwikkelingen hebben het stadsbestuur het licht doen zien. Voor Heijplaat mag een geluidsgrens gelden van 65 decibel. Verder hebben actuele geluidberekeningen aangetoond dat sloop van Heij plaat lang niet zo veel ruimte geeft voor nieuwe havenacti viteiten als eerst werd ge dacht. Net een half jaar geleden kon digde het Rotterdamse stads bestuur aan dat sloop van Heijplaat in het jaar 2015 ge zien de oprukkende havenacti viteiten onvermijdelijk was geworden. Drie maanden later werd dat standpunt - iets ge nuanceerder - door het nieu we college van na de gemeen teraadsverkiezingen opnieuw naar voren gebracht. De om mezwaai van nu brengt het gemeentebestuur weer terug in de situatie van ruim een jaar geleden: toen stelde het dat Heijplaat behouden zou blijven. Dat het college de eerdere standpunten nu terugdraait, heeft volgens Vermeulen niets te maken met het feit dat de sloopplannen onherroepelijk in de gemeenteraad zouden zijn gesneuveld. De PvdA- fractie was unaniem tegen, het CDA eveneens en de VVD neigde ertoe. „We zijn onaf hankelijk op ons eerdere be sluiten teruggekomen op basis van gegevens die we sinds kort in ons bezit hebben", al dus Vermeulen. De vreugde in Heijplaat barst te los toen bekend werd dat het Rotterdamse havendorpje blijft bestaan. Bewoners gin gen de straat op en omhelsden en feliciteerden elkaar. Vlag gen en toeters waren kast gehaald. Taferelen straat die deden denken de dag dat de geallieerden derland bevrijdden van Duitse bezetter. Fred Bergwerff van het ci team deelt de feestvrei maar hij verliest de rea j niet uit het oog. Voor het A C sisteam blijft een goede komst voor Heijplaat strijdpunt. „Donderdag het crisisteam bijeen om standpunt in te nemen, toekomst voor Heijplaat onze eerste zorg". ns LIMOGES Boze Franse schapenfokkers hebben giste ren in de buurt van Limoges 300 uit Nederland afkomstige schapen uit een vrachtwagen gehaald, overgoten met lin daan en losgelaten in de stad. Ze protesteerden daarmee te gen de import van schapen vlees, waardoor zij hun eigen schapen niet meer rendabel zouden kunnen verkopen. De koers van met name dit scha penvlees is de laatste maanden schrikbarend gedaald in Frankrijk. Voor de 300 scha pen, met oorspronkelijke be stemming het slachthuis van Limoges, betekent de actie in elk geval uitstel van executie met zeker een maand. Als ge volg van het giftige lindaan is hun vlees voor minstens enke le weken ongeschikt voor con sumptie. Klachten over arrestatieteam DEN HAAG Een 31-ja- rige Hagenaar heeft een klacht ingediend over het optreden van het arresta tieteam van de Haagse po litie. Hij wil dat zijn scha de wordt vergoed. De man werd vorige week samen met een 29-jarige stadgenoot in een auto in het Laakkwartier aangehouden. Daarbij werd hij door een lid van het arrestatieteam in de arm geschoten en brak daar door zijn elleboog. Volgens de politie maakte de man een beweging alof hij een wapen wilde trekken. De man ontkent dat. De twee mannen werden verdacht van betrokkenheid bij een gerichte schietpartij enige dagen daarvoor op twee broers en de ontvoering in juli van een van die broers. De rijksrecherche onder zoekt de handelingen van het arrestatieteam. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071- 122248 en uw krant^wordt nog dezelf de avond nabezorgd. ROERMOND De 19-ja- rige studente uit Amstel veen, die verdacht wordt van hulpverlening aan de plegers van de IRA-aan- slag op twee Australische advocaten in Roermond, is gisteren op vrije voeten gesteld. Haar gevangen houding was niet langer vereist in het belang van het verdere onderzoek. De studente is op een geheime plaats ondergebracht om haar te beschermen tegen eventuele represailles van de kant van de IRA. Na uitvoerige verhoren meent justitie er vanuit teV mogen gaan dat zij niet rechtstreeks betrokken is geweest bij de IRA-aanslag in Roermond op 27 mei. Wel blijft zij verdacht van hulpverlening aan de da ders, vier vermoedelijke leden van de IRA, van wie er drie in Nederland vastzitten en een in België. Speciaal voor de zich Thorn ton noemende Sean Hick (26), met wie de studente een half jaar bevriend was, huurde zij een appartement aan de Plet- terijstraat in Den Haag. In het appartement zijn vingeraf drukken gevonden, zowel op huisraad alsook op andere voorwerpen, met name op no tities van de vier verdachten van de aanslag in Roermond. De vier verdachten zijn behal ve Hick, de 27-jarige Gerald Harte, de 26-jarige Paul Hug hes, en de 24-jarige Donna Ma- guire, die in België werd aan gehouden en daar nog gevan gen zit. Op het uitleverings verzoek van de Nederlandse justitie aan België, is nog steeds geen reactie ontvangen. De Roermondse justitie meent over voldoende bewijzen te beschikken om de drie in Ne derland vastgehouden Ieren plus de in België gearresteerde Maquire te dagvaarden om zich op 27 september voor de rechtbank te verantwoorden voor de aanslag op Australi sche toeristen in Roermond. De Roermondse persofficier van justitie heeft evenwel reeds laten weten dat op die dag geen behandeling van de IRA-zaak te verwachten is. Het zal een proforma-zaak zijn. De zaak zal geruime tijd worden aangehouden, mede in verband met te treffen veilig heidsmaatregelen. Wereldrecord langspanrijden Het is vrijwel onmogelijk in een postkoets met 24 paarden er voor een ritje te maken. Toch werd het gisteren even uitge probeerd op een sportveld in Groningen. Het betrof een ge slaagde wereldrecordpoging langspanrijden van de Groning se stalhouder Jan Kuiper. Het vorige record stond op naam van Piet de Boer uit Oenkerk, die in Engeland met een 22- span reed. FOTO: ANP AMSTERDAM In Ja karta lopen kinderen van zes, zeven jaar van 's mor gens vroeg tot 's avonds laat op straat sigaretten en bonbons te verkopen. In de VS werken 800.000 minderjarigen met hun ouders in de landbouw en worden regelmatig be sproeid met schadelijke pesticiden. In Iran beder ven ze hun ogen tijdens het weven van tapijten en op Sumatra staan ze naast hun moeders urén gebukt in de rijstvelden, terwijl de mannén samen koffie drinken. Kinderarbeid treft honder den miljoenen kinderen over de hele wereld, maar met name in Afrika, Azië en La- tijns-Amerika. In feite staat het laten werken van kinde ren, zo is de opvatting van de organisatie van het interna tionaal Child Labour Semi nar in Amsterdam, gelijk aan mishandeling en exploitatie van het kind. Het gisteren gestarte drie daagse seminar wordt gehou den in de Vrije Universiteit en fungeert als satelliet-bij eenkomst van een groot con gres over kindermishande ling en verwaarlozing dat volgende week in Hamburg wordt gehouden. Er doen te gen de honderd deelnemers uit alle windstreken aan mee die gezamenlijk zullen trach ten de muur van stilte die er om het onderwerp heerr hangt, te doorbreken. Het seminar vloeit voort uit de onvrede van de organisa toren instellingen op het gebied van kinderhulpverle ning en TNO over de ge ringe aandacht die volwasse nen besteden aan kinderar beid. Het gebeurt op grote schaal, maar wordt zo goed als doodgezwegen, ook in de pers. Als de positie van kin deren al in de schijnwerpers komt, aldus prof. J. Doek, dan is dat in het kielzog van de vrouwen en niet als bur gers met eigen rechten. On terecht wellicht, het is echter ook logisch, want vaak bete kent de verbetering van de positie van vrouwen ook een vooruitgang in de levensom standigheden van kinderen. C Beroepshalve De aanbevelingen die de deelnemers doen worden of ficieel gepresenteerd in Hamburg en naar politici en particuliere organisaties ge zonden die beroepshalve met kinderarbeid te maken krij gen. Bovendien wordt de lijst meegenomen naar de World Summit on Children eind september in New York, waar alle grote regeringslei ders aanwezig zullen zijn. Prof. Doek is voorzitter ISPCAN (International ciety for the Preventioij Child Abuse and Negl Hij hoopt vurig dat alttysen een deel van de aanbevt a| g gen die in Nederland op ren rijtje worden gezet, teru ngs vinden zijn in het slo mili koord van de conferenti Bn. New York. Ironisch genoeg ondervin "0T de beschermers van het zijn van het kind daarbi nodige concurrentie mensen die aandacht vra_ voor andere problemen [J kinderen: vluchteling kinderen in oorlogssitui en de gezondheidstoest van kinderen in het a||_J meen. „In alle eerlijkheid maak me er geen al te voorstelling van", verzi Doek dan ook. Daarmee doelt hij behalvènt het gebrek aan aandacht, op 'de complexiteit van probleem. Doek: „Het h geen zin om op de barrica te springen en te roepen alle kinderen leuk i school moeten. Behalve er vaak geen scholen égg zorgen kinderen ook se een deel van het inkoi li-, van een gezin. Het zou hAra immoreel zijn om te zeg dat dat niet meer mag.£ moet het dus voorzief aanpakken en je missel meer richten op verbete van de werkomstandighe van kinderen, hoe tegen: dig dat ook klinkt". D/ :r GAAIBAAI SfEH. X OOK VERZC~' W0MML. - POPPET... door WILLEM RITSTIER (Vervolg van de voorpagina) LEIDEN Er zijn inmid dels 10 patiënten behan deld volgens de nieuwe methode waarbij het ver giftigde bloed in feite wordt 'gewassen'. Acht van de tien hebben de ernstige bloedvergiftiging overleefd. Bovendien kon den in alle gevallen de lede maten behouden blijven. Vroeger lag de overlevings- score precies andersom en overleed 80 procent van de patiënten. De Leidse onderzoekers kwamen mede aan de hand van Scandinavische vaklite ratuur hun behandelmethode op het spoor. In samenwer king met de Leidse Bloed bank die beschikt over een apparaat dat bloedcellen en bloedvloeistof (plasma) van elkaar kan scheiden ging men aan de slag. Bij deze scheidingsmethode wordt de bloedvloeistof van de patiënt vervangen door bloedvloeistof van een ge zonde donor. Op die manier wordt in enkele uren al het bloed van de patiënt van de dodelijke gifstoffen ontdaan. Tegelijk start de verdere be handeling met antibiotica om de bacteriën te bestrijden en de algemene conditie van de patiënt weer op peil te bren gen. „Een enorme vooruitga!^ concludeert H. Dik, cher% clinique van de inten pare van de afdeling int< geneeskunde van het l waar de methode is .ontv j keld. Volgens Dik en de y nen is het overigens nog helemaal duidelijk waafcg. de behandeling precies z< jjg, fectief is, maar dat de me de goed werkt is zeker. 1 e der wetenschappelijk onètg zoek moet uitwijzen hoeion vork precies in de steel i

Leidse Courant | 1990 | | pagina 4